ଫେରିବ ମିଲେଟ- ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବିଶାେୟୀ

ବିଗତ ତିନି ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି କୃଷି, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଓ ଚାଷୀଙ୍କ ଜୀବିକାକୁ ନିଶ୍ଚିତତା ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିଛନ୍ତି ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବିଶୋଇ । ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ବହୁ ପ୍ରମୁଖ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ସହିତ ଯୋଡ଼ି ହୋଇ ଏ ଦିଗରେ କାମ କରୁଥିବା ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ବିଶୋୟୀ ସଂପ୍ରତି ନିର୍ମାଣ ନାମକ ଏକ ସଂଗଠନର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ ଅବସ୍ଥାପିତ । ନିର୍ମାଣ ଏକ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରୀୟ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ଯାହାକି ନୟାଗଡ଼, କନ୍ଧମାଳ ଓ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ ସୁସ୍ଥାୟୀ କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଫୋକସ କରିଥାଏ । ବିକାଶ ଖବର ସହିତ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ବିଶୋୟୀଙ୍କ ସାକ୍ଷାତାକାରର ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଓ ସଂପାଦିତ ଅଂଶ ଉପସ୍ଥାପିତ କରାଗଲା ।

ଆଦିମ ଜନଜାତିଙ୍କୁ ନେଇ ଅଧିକ ଗବେଷଣା ହେବା ଉଚିତ- ଡକ୍ଟର ମିହିର ଜେନା

ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିର ଗବେଷକ ଭାବେ ଡକ୍ଟର ମିହିର ଜେନା ନିଜର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ନିୟମଗିରି ପର୍ବତମାଳାର ମୂଳ ବାସିନ୍ଦା ଡଙ୍ଗରିଆ ଜନଜାତିଙ୍କୁ ନେଇ ତାଙ୍କର ରହିଛି ଏକ ସୁଦୀର୍ଘ ଅନୁଭବ । ଡଙ୍ଗରିଆ ଜନଜାତିଙ୍କୁ ନେଇ ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଦୁଇଟି ଗବେଷଣା ଲବ୍ଧ ପୁସ୍ତକ । ସଂପ୍ରତି ଶ୍ରୀ ଜେନା ଭୁବନେଶ୍ୱର ସିଆର୍ ପି ଛକ ନିକଟରେ ଥିବା ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ରିସର୍ଚ୍ଚ କନସଲଟାଣ୍ଟ ଭାବେ ନିୟୋଜିତ । ଓଡ଼ିଶାର ୧୩ଟି ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଆଦିମ ଜନଜାତିଙ୍କୁ ଅତି ପାଖରୁ ଦେଖିଥିବା ଡକ୍ଟର ଜେନାଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ଆମ ବିକାଶ ଖବରର ପ୍ରତିନିଧି ।

କୁକୁଡ଼ା ପାଳନକୁ ଲାଭଦାୟକ କରିହେବ – ସମରେନ୍ଦ୍ର

ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ହେଉଛନ୍ତି ସମରେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର । ୨୦୦୧ରେ ସେ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ଓଭୋ ଫାର୍ମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରି ଅର୍ଜିଛନ୍ତି ସଫଳତା । ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳକୁ ଉପଯୋଗ କରି ଫାର୍ମରୁ ଉପାର୍ଜନ କରୁଛନ୍ତି ଦୈନିକ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଅଣ୍ଡା । ସାରା ଏସିଆ ମହାଦେଶରେ ସ୍ୱୟଂକ୍ରିୟ ଫାର୍ମର ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିବା ଓଭୋ ଫାର୍ମର ମାଲିକ ସମରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସହ ଆମର ଆଳାପ । ସମରେନ୍ଦ୍ର କହନ୍ତି କୁକୁଡ଼ା ପାଳନକୁ ଲାଭଜନକ କରିହେବ ।


First Previous
1
Next Last Page 1 of 1

Recent Post