ଖୋଲା ଶୌଚମୁକ୍ତ ହେଲା ଝାରଖଣ୍ଡ

ଝାରଖଣ୍ଡର ଛବି ଏବେ ବଦଳିବାରେ ଲାଗିଛି । ସଖି ମଣ୍ଡଳର ସଦସ୍ୟ, ରାଣି ମିସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଝାରଖଣ୍ଡ ବାହ୍ୟ ମଳମୁକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଭାବେ ଖ୍ୟାତି ସାଉଁଟିଛି । ବିର୍ସା ମୁଣ୍ଡା ଜୟନ୍ତୀ ଏବଂ ଝାରଖଣ୍ଡର ୧୮ତମ ସ୍ଥାପନା ଦିବସ ଅବସରରେ ଝାରଖଣ୍ଡକୁ ଏଭଳି ମାନ୍ୟତା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ବିହନ ଉତ୍ପାଦନରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛି ଭାରତ

ଏସିଆ ମହାଦେଶରେ ପ୍ରମୁଖ ବିହନ ଉତ୍ପାଦନ ଭାବେ ଭାରତ ଆଗକୁ ବଢୁଛି । ଏକ ସଦ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ ୨୪ଟି ପ୍ରମୁଖ ବିହନ ଉତ୍ପାଦନ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୮ଟି କମ୍ପାନୀ ଭାରତରେ ବିହନର ଗବେଷଣା ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ଦିଗରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛି ।

କୋବି ଚାଷ ପାଇଁ ଏହି ଚାଷୀଙ୍କ ନାମ ଯୋଡ଼ି ହେଲା ଲିମକା ବୁକ୍ ଅଫ ରେକର୍ଡ଼ରେ

ରାଜସ୍ଥାନ ସିକର ଜିଲ୍ଲାର ଜଗଦିଶ ପ୍ରସାଦ ପାରିକ ୧୯୭୦ରୁ ଚାଷ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ପାରମ୍ପରିକ ଚାଷ ବ୍ୟତୀତ ସେ ଦୁଇ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଡ଼ାଳିମ୍ବ, ଲେମ୍ବୁ, ବେଲ, ଗୋଲାପ ଏବଂ କୋବି ଚାଷ କରିଥାନ୍ତି । ସେ ନିଜର ଏହି ଚାଷ ପାଇଁ ରାସାୟନିକ ସାର ପ୍ରୟୋଗ ନକରି ନିଜେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ଜୈବିକ ସାର ପ୍ର୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି ।

ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଫୁଟବଲ୍ ଖେଳାଳିଙ୍କ କୋଲକତା ଯାତ୍ରା, ପୂର୍ବାଂଚଳ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବ୍ଲାଇଣ୍ଡ ଫୁଟବଲ ଫେଡ଼େରେସନ (ଆଇବିଏଫଏଫ) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ପୂର୍ବାଂଚଳ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଫୁଟବଲ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ କୋଲକତାର ରସେଲ ଷ୍ଟ୍ରିଟଠାରେ ନଭେମ୍ବର ୩ ଓ ୪ତାରିଖରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଜନଶତାବ୍ଦୀ ଟ୍ରେନ ଯୋଗେ ଖେଳାଳିମାନେ ଶୁଭଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ନଗର ଦିବସ, ଜାଣନ୍ତୁ ନଗର ସମ୍ପର୍କରେ କେତେକ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ତାରିଖକୁ ବିଶ୍ୱନଗର ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ପରିଷଦର ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ଏହା ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଛି । ଚିରନ୍ତନ ଏବଂ ସହନଶୀଳ ନଗର ଗଠନର ଥିମକୁ ନେଇ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱନଗର ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ନଗରାଂଚଳର ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିବା ସହ ନଗରାଂଚଳର ଚିରନ୍ତନ ବିକାଶ ଦିଗରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସହଯୋଗ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନେଇ ଏହି ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ । ଆଜିର ଏହି ଦିବସରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସହରକୁ ନେଇ କେତେକ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ।

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରିରେ ମିଳିବ ଶସ୍ତାରେ ବିମାନ ସେବା

ସରକାରୀ ବିମାନସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ନଭେମ୍ବର ୩୦ ତାରିଖରୁ ଦେଶର କେତେକ ବିମାନ ପଥରେ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଡ଼ାଣ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେବ । ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ସ୍ୱାଭାବିକ ଭଡ଼ା ଠାରୁ ଏହା ଶସ୍ତା ରହିବ । ଦିଲ୍ଲୀ-ଗୋଆ, ଦିଲ୍ଲୀ-କୋଏମ୍ବାଟୁର, ବେଙ୍ଗାଲୁର-ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଭଳି ରୁଟରେ ଏହି ସେବା ଆରମ୍ଭ କରାଯିବାର ଯୋଜନା ରହିଛି ।

ବିବାହିତା ଝିଅର ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଅନୁକମ୍ପା ନିଯୁକ୍ତିର ଅଧିକାର

ଇନ୍ଦୋର ହାଇକୋର୍ଟର ଏକ ଖଣ୍ଡପୀଠ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପୁଣି ଏକ ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିତାର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପୁତ୍ରୀର ଅନୁକମ୍ପା ନିଯୁକ୍ତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାର ରହିଛି ।

ଓଡ଼ିଶାରୁ ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉଛି ଦେଶର ଅଧା ଲୁହାପଥର

ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦିତମୋଟ ଲୁହାପଥର ମଧ୍ୟରୁ ଓଡ଼ିଶାର ଅବଦାନ ପ୍ରାୟ ଅଧା । ମୋଟ ଖଣିଜ ସମ୍ପଦରେ ଓଡ଼ିଶାର ଅବଦାନ ବି କିଛି କମ୍ ନୁହେଁ । ପାଖାପାଖି ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ରାଜ୍ୟ ଇସ୍ପାତ ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କ ଲାଗି ଏକ ପ୍ରମୁଖସ୍ଥଳୀ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି ବୋଲି ନିକଟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ଆୟୋଜିତ କ୍ୟାପିଟାଲ ଗୁଡ଼ସ ଫର ଷ୍ଟିଲ ସେକ୍ଟର ମାନ୍ୟୁଫାକ୍ଟର ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ।

ମି ଟୂ ଅଭିଯାନ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ନୁଆ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆଇ ଟୂ

ବିଶ୍ୱ ତଥା ସାରା ଦେଶରେ ମି ଟୂ ଅଭିଯାନର ସରଗରମ ଚର୍ଚ୍ଚା ଲାଗି ରହିଥିବାବେଳେ ବରେଲିରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ନୁଆ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆଇ ଟୂ । ଏଥିରେ ପୁରୁଷମାନେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କାମରେ ସହଯୋଗ କରୁଥିବାର ଚିତ୍ର ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ପୋଷ୍ଟିଂ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ହାତ ଧୁଆ ଦିବସ, ହାତ ଧୋଇବା ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ଦିଅନ୍ତୁ ୨୦ ସେକେଣ୍ଡ ସମୟ

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫କୁ ବିଶ୍ୱ ହାତଧୁଆ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ହାତ ଧୋଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏକ ସମୟ ଓ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏକ କୌଶଳ ରହିଛି । ସଠିକ୍ ଭାବେ ହାତ ଧୋଇ ପାରିବା ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଅନେକ ପ୍ରକାର ରୋଗ ଓ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ ।

ନଭେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ୩ ଲକ୍ଷ ଆକାଉଣ୍ଟ, ୮୨୧୫ ଡ଼ାକଘରେ ମିଳିବ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା

ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସଫଳତାର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ ତାରିଖରେ ଡ଼ାକଘର ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭାବେ ନୁଆ ପରିଚିତି ପାଇବା ପରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ଦେଢ ମାସରୁ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ୨୪ ହଜାର ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲାଯାଇ ପାରିଛି । ନଭେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩ ଲକ୍ଷରେ ପହଂଚିବ ଏବଂ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୩୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ୮୨୧୫ ଡ଼ାକଘର ଉପଡ଼ାକଘର ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଡ଼ାକଘରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ମହା ଡ଼ାକପାଳ ଡ଼ଃ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର କାମିଲା କହିଛନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶାକୁ ୯ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଅାଗମନ

ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଓଡ଼ିଶା ଅନନ୍ୟ । ଏଠାକୁ ଦେଶ ଭିତରୁ ଓ ବାହାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଆଗମନ ବର୍ଷକୁ ୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ୯ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଆଗମନ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଏବଂ ଫେଡ଼େରେସନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆନ ଚାମ୍ବର୍ସ ଅଫ କମର୍ସ ଆଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଓଡ଼ିଶା ଟ୍ରାଭେଲ ବଜାର ଶୀର୍ଷକ ତିନିଦିନିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦଘାଟନ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡ଼ିଶାର ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ଧର୍ମିୟ ପର୍ଯ୍ୟଟ ଆଦି ବିବିଧ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ଅଭ୍ୟୁଦୟ ହୋଇଥିବା ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ।

ପର୍ଯ୍ୟଟନକାରୀ ଦେଶ ଭାବେ ଚାଇନା ପାଇଛି ନିଆରା ପରିଚିତି

ବିଶ୍ୱର ସର୍ବାଧିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନକାରୀ ଦେଶ ଭାବରେ ନିଆରା ପରିଚିତି ପାଇଛି ଚାଇନା । ୨୦୧୬ରେ ଚାଇନାର ୧୩୫ ନିୟୁତ ଲୋକ ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣରେ ଯାଇଥିବାବେଳେ ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧୫୭ ନିୟୁତକୁ ଛୁଇଁବ ବୋଲି ବିଭାଗୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ନିଲାମ ହେଲା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଚିଠି, ସାଢେ ଚାରି ଲକ୍ଷରେ ନିଲାମୀ ଧରିଲେ ଆମେରିକୀୟ ବାସିନ୍ଦା

ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାରିଖ ଦର୍ଶାଯାଇନଥିବା ଚିଠି ଆମେରିକାରେ ସାଢେ ଚାରିଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ନିଲାମ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସୂଚନା ଆମେରିକାର ଆର ଆର ଅକ୍ସନ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଛି ।

ମାଲକାନଗିରି, କୋରାପୁଟରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ଜଗିବ ଡ଼୍ରୋନ

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଓ ଛତିଶଗଡ଼ର ମାଓବାଦୀମାନେ ମାଲକାନଗିରି ଓ କୋରାପୁଟକୁ ନିଜର ଟ୍ରାଞ୍ଜିଟ ପଏଣ୍ଟ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସଂପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଗୁଡ଼ିକରେ ଡ଼୍ରୋନ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ ବୋଲି ପୋଲିସର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଶର୍ମା ସୂଚାଇଛନ୍ତି ।

ଲୋକାର୍ପିତ ହେଲା କୃଷି ଭବନ, କୃଷି, ମୃତ୍ତିକା ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଏଠାରୁ କାମ କରିବେ

ଗତ ୮ ବର୍ଷ ତଳେ ଓଡ଼ିଶା ପଞ୍ଜାବ ଓ ହରିଆନାରୁ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଆଣୁଥିଲା । ୨୦୦୦ ମସିହାର ଏ ଚିତ୍ର ଆଜି ବଦଳିଛି । ଆମ ଚାଷୀ ଭାଇଙ୍କ ପରିଶ୍ରମର ମୂଲ୍ୟ ମିଳିଛି । ଓଡ଼ିଶା ଆଜି ସାରା ଦେଶକୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଉଛି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ‘କୃଷି ଭବନ’ ଲୋକାର୍ପଣ ଉତ୍ସବରେ ସୂଚିତ କରାଇଛନ୍ତି ।

ବାଉଁଶ ଉତ୍ପାଦର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ୨ ଦିନିଆ ମହୋତ୍ସବ

ମଣିପୁରରେ ଦୁଇଦିନିଆ ବିଶ୍ୱ ବାଉଁଶ ଦିବସ ପାଳନର ଉତ୍ସବ ଉଦଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ବାଉଁଶ ତିଆରି ଭଳିକି ଭଳି ଦ୍ରବ୍ୟର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଓ ବିକ୍ରୀବଟ୍ଟା ପାଇଁ ଷ୍ଟଲମାନ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା । ଲେଡ଼ିଜ ମାର୍କେଟିଙ୍ଗ ବ୍ୟାଗ୍ ଡ଼େକୋରେଟିଭ ଆଇଟମ, ସାଇକେଲ ଲ୍ୟାମ୍ପ, ବାଉଁଶ ଫ୍ରେମ୍ ଯୁକ୍ତ ସାଇକେଲ , ଫର୍ଣ୍ଣିଚର, ରୋଷେଇ ଶାଳରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଲା ଭଳି ଉପକରଣ, କୁଲା , ବାଉଁଶିଆ, ପାଛିଆ, ବିଂଚୁଣା, ଭୋଗେଇ, ଚାଙ୍ଗୁଡ଼ି, ଡ଼ାଲା ଯାଏଁ ଭଳି କି ଭଳି ଦ୍ରବ୍ୟମାନ ସଜା ହୋଇରଖାଯାଇଛି । ଗହଳି ଚହଳି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଜମିପଟ୍ଟା ମିଳିବାରୁ ବଦଳିଗଲା ଏକାକୀ ରହୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ବୁଗୁଡ଼ା ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ କରସିଙ୍ଗ ଗାଁର ୫୫ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ନିରାଶ୍ରୟା ମହିଳା ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣମାସୀ ନାୟକ । ବିଗତ ୫ ବର୍ଷ ଧରି ସମ୍ମାନର ସହ ବଂଚିବା ପାଇଁ ସେ କରି ଆସୁଥିବା ସଂଘର୍ଷର ଫଳ ଏବେ ତାଙ୍କୁ ମିଳିଛି ।

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ସ୍ୱଚ୍ଛତା ହିଁ ସେବା ଅଭିଯାନ, ମୋଦି କହିଲେ ୪ ବର୍ଷରେ ହୋଇଛି ୬୦ ବର୍ଷ ଭଳି ସଫାସୁତୁରା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସ୍ୱଚ୍ଛତା ହିଁ ସେବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କହିଛନ୍ତି କି ଆମେ ୪ ବର୍ଷରେ ଯେଭଳି ପରିମଳ ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଆଣିଛୁ ତାହା ବିଗତ ୬୦-୭୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଇପାରିନଥିଲା ।

ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ବଢିଛନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟଟକ

ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ବନବିଭାଗ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରାଇଛି ।


First Previous
1 2 3 4
Next Last Page 1 of 4

Recent Post