କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଲେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ

ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଙ୍କ ସହ ମିଶି କାମ କରିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଇସ୍ରୋ)।ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ମହାକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ର ଏହି ବୈଷୟିକ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ମିଶି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଛନ୍ତି ।

ଲକ୍ଷେ ଝିଅଙ୍କ ସାମୁହିକ ବିବାହ କରାଇବେ ୟୁପିର ଯୋଗୀ ସରକାର

ସାମୁହିକ ବିବାହ ମାଧ୍ୟମରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସରକାର ଲକ୍ଷେ ଗରିବ ଝିଅଙ୍କ ବିବାହ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ବିବାହକୁ ଖୁବ୍‌ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ସରକାର ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

ଜଳସଙ୍କଟ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନ ସଚେତନତା ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ହେବେ ୨୫୦ ଅଧିକାରୀ

ସାରା ଦେଶରେ ପିଇବା ପାଣିର କଷ୍ଟରୁ ମୁକୁଳିବା ପାଇଁ ଏବଂ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଗରେ ଜନ ସଚେତନତା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜଳ ସଙ୍କଟ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୫୦ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବେ । ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଲୋକଙ୍କ ସହ ବସି ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାରମ୍ପରିକ ଜଳମାଳ ବ୍ୟବସ୍ତା ର ଅନୁଧ୍ୟାନ ପୂର୍ବକ ବର୍ଷାଜଳ ଅମଳ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ ଦିଗରେ ସହଯୋଗ କରିବେ

ଦେଶର ସବୁଠୁ ଭଲ ପୋଲିସ ଥାନା,ରହିଛି ୱାଇଫାଇ ଜିମ ଖେଳପଡିଆ ଓ ମିଳୁଛି ଚା ଜଳଖିଆ

ସାରା ଦେଶର ୧୫୬୬୬ ଟି ପୋଲିସ ଥାନା ସମ୍ପର୍କରେ ମତାମତକୁ ଆଧାରକରି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ବିଭାଗ ରାଜସ୍ଥାନ ବିକାନେରର କାଲୁ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ କୁ ସବୁଠୁ ଭଲ ଥାନାର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛନ୍ତି । କାଳୁ ଥାନାରେ ପୋଲିସ ଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି।

ରୋଡ୍ ରୋମିଓଙ୍କୁ ସାବାଡ କରିବା ପାଇଁ ଗଢ଼ାଗଲା ଗଜପତି ଏସ୍‌ପି ସାରା ଶର୍ମାଙ୍କ ସି-ଟିମ୍

ରୋଡ଼ ରୋମିଓଙ୍କୁ ସାବାଡ କରିବା ପାଇଁ ଗଜପତି ଏସ୍‌ପି ସାରା ଶର୍ମା ଏକ ଦଳ ଗଢ଼ିଛନ୍ତି। ନାଁ ରଖାଯାଇଛି ସି-ଟିମ୍। ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏହି ଟିମ୍। ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଲୋଗ ଉନ୍ମୋଚନ ସହ ସହାୟତା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ଭାରତ ଆସିଲା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏଆଇ ସୁପର କମ୍ପୁଟର, ମାତ୍ର ଦେଢ଼ ଦିନରେ କରିପାରିବ ୧୫ ଦିନର କାମ

କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତା (ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେଣ୍ଟସ)ଜରିଆରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୁପର କମ୍ପୁଟର ଡିଜିଏକ୍ସ -୨ ଭାରତ ରେ ପହଂଚିଛି । ଏହାକୁ ଯୋଧପୁର ଆଇଆଇଟି ରେ ସ୍ଥାପନା କରାଯାଇଛି। ଏହା କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତା କୁ ନେଇ ଦେଶରେ ହେଉଥିବା ଗବେଷଣାକୁ ଅଧିକ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏହା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଦ୍ରୁତ ସୁପର କମ୍ପୁଟର

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଗାଁ ମୂଖିଆଙ୍କୁ ଚିଠି, କହିଲେ ମୌସୁମୀ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଜଳାଶୟକୁ ସଜାଡ

ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗାଁ ମୁଖିଆ ମାନଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ମନର କଥା ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଚିଠିରେ ବର୍ଷାଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ କୁ ନେଇ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି। କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମୌସୁମୀ ଆସିଲେ ବର୍ଷାହୁଏ ଓ ବର୍ଷାଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇ ବନ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ବର୍ଷାଜଳ କୁ ଛୋଟ ଛୋଟ ଜଳାଶୟରେ ସଂରକ୍ଷଣ କରି ରଖାଯାଇପାରିଲେ ଏହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ମାନବ ସମାଜ ପାଇଁ ଅଶେଷ କଲ୍ୟାଣକାରୀ ହୁଅନ୍ତା

ପୂର୍ବୋତ୍ତର ଭାରତ ପାଇଁ ଭଲ ଦିନ,ଜାପାନ କଲା ୧୩ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ଘୋଷଣା

ଜାପାନ ସରକାର ପୂର୍ବୋତ୍ତର ଭାରତ ରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲିଥିବା କିଛି ପ୍ରକଳ୍ପ ସମେତ କିଛି ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଛି ।ଜାପାନ ସରକାର ପୂର୍ବୋତ୍ତର ରାଜ୍ୟ ଗୁଡିକରେ ମୋଟ ୧୩ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ଏହା ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ଭଲଦିନ ଆଣି ଆସୁଛି ବୋଲି ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି

ରାଜ୍ୟର ପ୍ରମୁଖ ସହର ଗୁଡିକ ହେବ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ ହବ

ରାଜ୍ୟର ପ୍ରମୁଖ ସହରଗୁଡିକୁ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ ହବ୍‌ ଭାବରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଏହି ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ ହବ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ରାଜ୍ୟର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି, ବାଣିଜ୍ୟିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି

ଇମ୍ଫାଲରେ ଚାଲିଛି ପାଞ୍ଚ ଶହ ବର୍ଷ ତଳର ପୁରୁଣା ମହିଳା ବଜାର

ମଣିପୁର ରାଜଧାନୀ ଇମ୍ଫାଲ ରେ ରହିଛି ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏକ ନିଆରା ବଜାର । ଏହି ବଜାର ର ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସାୟୀ ହେଉଛନ୍ତି ମହିଳା । ଏହା ମାଙ୍କ ବଜାର ବା ମଦର୍ସ ମାର୍କେଟ ଭାବେ ପରିଚିତ,ଏବଂ ଏସିଆ ର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ମହିଳା ମାର୍କେଟ।

ଲୋକସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହେଲେ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ମହିଳା

କେନ୍ଦୁଝର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ଦେଶର ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଚନ୍ଦ୍ରାଣି ମୁର୍ମୁ ।ବିଜେଡି ଟିକେଟ ରୁ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ଚନ୍ଦ୍ରାଣି ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଲୋକସଭାକୁ ଯିବାରେ ଦେଶର ସର୍ବକନିଷ୍ଠା ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଚନ୍ଦ୍ରାଣି ଙ୍କ ସମେତ ଓଡିଶା ରୁ ଆଉ ୬ ଜଣ ମହିଳା ସାଂସଦ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।ବଲାଙ୍ଗୀର ରୁ ସଂଗୀତ ସିଂ ଦେଓ,ଆସିକା ରୁ ପ୍ରମିଳା ବିଷୋୟୀ,ଭଦ୍ରକ ରୁ ମଞ୍ଜୁଲତା ମଣ୍ଡଳ,ଯାଜପୁର ରୁ ଶର୍ମିଷ୍ଠା ସେଠି,ଜଗତସିଂହପୁର ରୁ ରାଜଶ୍ରୀ ମଲ୍ଲିକ,ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରୁ ଅପରାଜିତା ଷଢଙ୍ଗି,ଲୋକସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଜୁନ୍‌ ୩ ପୂର୍ବରୁ ଗଠନ ହେବାକୁ ଥିବା ସପ୍ତଦଶ ଲୋକ ସଭାକୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଭାଗରୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ଏପରି ୭୮ ମହିଳାଙ୍କୁ ମତଦାତା ନିର୍ବାଚିତ କରିଛନ୍ତି। ନିମ୍ନ ସଦନକୁ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ମହିଳା ପୂର୍ବରୁ କେବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇ ନ ଥିଲେ।

ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ରେଳଷ୍ଟେସନ କୁ ଜାତିସଙ୍ଘର ପ୍ରଶଂସା

ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ଦିଗରେ ପ୍ରତିଦିନ ନୁଆଁ ନୁଆଁ ନଜିର ସୃଷ୍ଟି ହେବାରେ ଲାଗିଛି।ନିକଟରେ ଏଭଳି ଏକ ନୁଆଁ ପ୍ରୟାସ ପାଇଁ ଦେଶ କୁ ଜାତିସଙ୍ଘର ପ୍ରଶଂସା ମିଳିଛି। ରାଜସ୍ଥାନର ଗାନ୍ଧିନଗର ସ୍ଥିତ ରେଳଷ୍ଟେସନ୍‌ର ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇ ଏହାର ଦକ୍ଷତା ବଢାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଜାତିସଂଘ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି।

ଏଣିକି ମାନସିକ ରୋଗୀ ବି ବୀମାରେସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ

ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକ ଉପଭୋକ୍ତା ମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଆଳ ଦେଖାଇ ଅନେକ ପ୍ରକାର ରୋଗ ପାଇଁ ବୀମାଭୁକ୍ତ କରାଉ ନ ଥିଲେ।ଏବେ ଏହା ଆଉ ଚାଲିବ ନାହିଁ । ଚିକିତ୍ସା ବୀମା ପଲିସୀ ରେ ରୋଗ ବାଦଦେବାର ଗୋଟିଏ ନୀତି ଆପଣେଇବାକୁ ହେବ।

କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଲେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ

ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ଫୋନି ରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ ପାଇଁ ସୋମବାର ଠାରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ପହଂଚିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ ବିବେକ ଭରଦ୍ୱାଜଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆସିଥିବା ୧୧ ଜଣିଆ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରିବେ ।

ଶୁଖିଲା ପଡ଼ିଥିବା ନଦୀର ହେବ ପୁନରୁଦ୍ଧାର, ଡ଼ିପିଆର ପ୍ରସ୍ତୁତି ସହିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବଜେଟ ପାଇଁ ଚାଲିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି

ରାଜ୍ୟରେ ଜଳ ସଙ୍କଟ ବ୍ୟାପକ ହେଉଥିବାବେଳେ ତେଣେ ରାଜ୍ୟ ଭିତରୁ ପ୍ରବାହିତ ଅନେକ ନଦୀ ଶୁଖିଲା ପଡ଼ିଛି । ପଡ଼ୋଶୀ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଗୁଜୁରାଟ, ରାଜସ୍ଥାନ, ତାମିଲନାଡ଼ୁ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଓ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସେମାନଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ନଦୀ ଗୁଡ଼ିକର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ହାତକୁ ନେଇଥିବାବେଳେ ପଛରେ ପଡ଼ିଛି ଓଡ଼ିଶା । ଓଡ଼ିଶାର ନଦୀ ଗୁଡ଼ିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରି ଜଳ ପ୍ରବାହ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ଆଡ଼ିବନ୍ଧ ପକାଇ ବର୍ଷାଜଳକୁ ଅମଳ କରିବା ଲାଗି ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ସବିଶେଷ ପ୍ରକଳ୍ପ ରିପୋର୍ଟ ସହିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବଜେଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ଜାରୀ ହେଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି, ସୈନିକ ପଦରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମିଳିବ ନିଯୁକ୍ତି

ସୈନିକ ପଦରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ । ଏ ନେଇ ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଲାଗି ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୌନିକ ପଦରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏଭଳି ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ଅସହାୟ ଯୁବତୀଙ୍କ ବିବାହ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲା ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ

ଜଣେ ଅସହାୟ ଆଦିବାସୀ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରାଇ ଦେବାରେ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇ ଦେଇ ଯାଜପୁର ରୋଡ଼ ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ହୋଇଛି । ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଆଦିବାସୀ ବେସାହାରା ଯୁବତୀ ଚାନ୍ଦିନୀ ମୁଣ୍ଡା(୨୨)ଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ୫ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ବାପା ମା ତାଙ୍କୁ ଏକାକୀ ଛାଡ଼ି କେଉଁଆଡ଼େ ପଳାଇଥିଲେ । ଜେଜେମା ଯମୁନା ମୁଣ୍ଡା ଚାନ୍ଦିନୀକୁ ପାଳି ପୋଷି ବଡ଼ କରିଥିବାବେଳେ ବିବାହ ଯୋଗ୍ୟା ଚାନ୍ଦିନୀକୁ ବିବାହ ଦେବାରେ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଥିଲେ । ଏଭଳି ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ ଚାନ୍ଦିନୀର ବିବାହ ଦାୟିତ୍ୱ ନିଜ କାନ୍ଧକୁ ନେଇଥିଲେ ।

ନିର୍ବାଚନ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ, ଭୋଟ ଦେଲେ ୧୫୬ ମାନସିକ ରୋଗୀ

ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଇତିହାସରେ ଘଟିଛି ଏକ ନୁଆ ଘଟଣା । ଏପ୍ରିଲ ୧୮ରେ ହୋଇଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନରେ ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ ଘଟିଛି ଏଭଳି ଘଟଣା । ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ମେଣ୍ଟାଲ ହସପିଟାଲର ୧୫୬ ଜଣ ଅନ୍ତେବାସୀ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନିଜ ଡ଼ାକ୍ତରଖାନା ପରସରରେ ଭୋଟ ଦେଇଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ଡ଼ାକ୍ତରଖାନା ପରିସରରେ ହୋଇଥିଲା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ କେନ୍ଦ୍ର । ଭୋଟ ଦେବା ପାଇଁ ଯେଭଳି କିଛି ସମସ୍ୟା ହେବ ନାହିଁ ତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଭ୍ୟାସ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେଲା ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ

୫ଟି ଲୋକସଭା ଓ ୩୫ଟି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ହୋଇଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନରେ ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଥିବା ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର କହିଛନ୍ତି ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ବଡ଼ ରାୟ, ବିବାହର ମିଥ୍ୟା ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୁକ୍ତ ହେବ

ବିବାହର ମିଥ୍ୟା ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ବଳାତ୍କାର ବୋଲି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ଜଷ୍ଟିସ ଏଲ ନାଗେଶ୍ୱର ରାଓ ଏବଂ ଏମ ଆର ଶାହଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ସେମାନଙ୍କ ରାୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଳାତ୍କାର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସମ୍ମାନ ଓ ମଯ୍ୟଦା ହାନୀ କରିଥାଏ ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8
Next Last Page 1 of 8

Recent Post