ବ୍ରହ୍ମପୁରର କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ମାସ୍କ’କୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସମ୍ମାନ

କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରୁଛି ମାସ୍କ । ଏବେ ମାସ୍କର ବ୍ୟବହାର ଅଧିକ ବଢ଼ିଯାଇଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ କରୋନାଠୁ ଦୂରରେ ରହିବା ପାଇଁ ମୁହଁରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ବାହାରକୁ ବାହାରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ମାସ୍କର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଉପଲବ୍ଧି କରି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଜନୈକ କୋଭିଡ୍ ଯୋଦ୍ଧା ତିଆରି କରିଥିବା କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ମାସ୍କ’କୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସମ୍ମାନ ମିଳିଛି । ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ତଥା କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା ଡ.ଶ୍ୱେତ କୁମାର ଦାସ ଏହି କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର କାହାଣୀ ରଚନା କରିବା ସହ ନିର୍ଦେଶନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ପ୍ଲାଜ୍‌ମା ଥେରାପି : ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଫେରିଲେ ପ୍ରଥମ ‌ରୋଗୀ

ରାଜ୍ୟରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ପ୍ଲାଜ୍‌ମା ଥେରାପି। ଯେଉଁ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଦେହରେ ପ୍ରଥମ ପ୍ଲାଜ୍‌ମା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା, ସେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଏହି ମହିଳା ହେଉଛନ୍ତି କଟକର ପୁରୁଣା ରାଉସାପାଟଣା ଅଞ୍ଚଳର ମମତା ସେନ୍ (୪୮ବର୍ଷ)। ଅଶ୍ବିନୀ କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ସେ ଶୁକ୍ରବାର ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଡାକ୍ତର ଓ ନର୍ସଙ୍କୁ ନିଜର କୃତଜ୍ଞତ‌ା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ଲାଜ୍‌ମା ଦାନରେ ସେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଫେରିଛନ୍ତି, ସେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଭଗବାନ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ମାଧ୍ୟମରେ ଉତ୍ତମ ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ଜଗତସିଂହପୁର କୁ ଜାତୀୟ ସମ୍ମାନ

ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ମାଧ୍ୟମରେ ଉତ୍ତମ ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ସ୍କଚ୍ ଆୱାର୍ଡ-୨୦୨୦ ମିଳିଛି । ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସଂଗ୍ରାମ କିଶୋର ମହାପାତ୍ର ଏହି ପୁରସ୍କାରକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ ଜିଲ୍ଲାବାସୀଙ୍କ ମନରେ ଖୁସିର ଲହରୀ ଖେଳି ଯାଇଛି ।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ପୂର୍ବାନୁମାନ ପାଇଁ ମଡେଲ ତିଆରି କଲା ଆଇଆଇଟି

ଖଡ଼ଗପୁରସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ପ୍ରାଦ୍ୟୋଗିକ ସଂସ୍ଥାନ (ଆଇଆଇଟି) ଏକ ମଡେଲ ବିକଶିତ କରିଛି। ଯାହାଦ୍ବାରା ଭବିଷ୍ୟତରେ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ସଂକ୍ରମଣର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିହେବ। ଏହାରି ଆଧାରରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା, ଉଦ୍ୟୋଗ ଏବଂ ଏକାଡେମିକ୍‌ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ପାରିବ। ଆଇଆଇଟି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି, ଆଗାମୀ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ି ଚ‌ାଲିବ। ଆଇଆଇଟିର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବିଜ୍ଞାନ ଓ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ବିଭାଗ ପ୍ରଫେସର ଅରଭଜିତ ଦାସ ଏହି ତାର୍କିକ ମଡେଲ୍‌ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି।

ଅନ୍‌ଲାଇନ ଡେଲିଭରି ଭିତ୍ତିକ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଟ୍ରେଡିଂ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ,ଶକ୍ତି ଇତିହାସ ରେ ନୂଆ ଅଧ୍ୟାୟ

କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସୋମବାର ଇଣ୍ଡିଆନ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ(ଆଇଜିଏକ୍ସ)ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଅନ୍‌ଲାଇନ ଡେଲିଭରି ଭିତ୍ତିକ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଟ୍ରେଡିଂ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମ। ଏହି ଅବସରରେ ଟ୍ରେଡିଂକୁ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରାକୃତିକ ବାଷ୍ପ ଡେଲିଭରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ଏହି ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟୋମେଟିକ ଏବଂ ଓ୍ବେବ୍‌ଭିତ୍ତିକ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍‌ ସହ ଆସିଛି। ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନିରନ୍ତର ଟ୍ରେଡିଂ ଅଭିଜ୍ଞତା ପ୍ରଦାନ ଦିଗରେ ଏହା ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଦେଶର ଶକ୍ତି ଇତିହାସରେ ଏକ ନୂଆ ଫର୍ଦ୍ଦ ଯୋଡିଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି।

ଏଲ୍‌ଜିବିଟି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସମର୍ଥନରେ ଏନ୍‌ଆଇଟି ଗଢିଲା ରେନ୍‌ବୋ ଡଟ୍‌ କ୍ଲବ୍,ଏଭଳି ଉଦ୍ୟମ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ

ଏଲ୍‌ଜିବିଟିକ୍ୟୁ କମ୍ୟୁନିଟିକୁ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ କରିବା ସହ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରାଉରକେଲା ସ୍ଥିତ ଜାତୀୟ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଏନ୍‌ଆଇଟି) ଏକ ନୂଆ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଥିବା ଏଲଜିବିଟିକ୍ୟୁ କମ୍ୟୁନିଟିର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦ୍ବେଷର ଶିକାରରୁ ବଞ୍ଚିତ କରି ଏକ ଉପଯୋଗୀ ପରିବେଶ ଦେବାକୁ ‘ରେନ୍‌ବୋ ଡଟ୍‌ କ୍ଲବ୍‌’ ଗଠନ କରାଯାଇଛି।

ବାହାଘର ରେ ଅନୁସୃତ ହେଉଛି କରୋନା ନିୟମ,ବଦଳିଛି ରୀତି ନୀତି

ମହାମାରୀ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ପାଇଁ ଆମ ସାମାଜିକ ବିଧିବିଧାନ, ପର୍ବପର୍ବାଣୀରେ ବହୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି। କରୋନା କଟକଣା ପାଇଁ କିଛି ପରମ୍ପରା ଓ ବିଧି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ବହୁ ରଙ୍ଗିନ୍‌ ଉତ୍ସବ ଫିକା ପଡ଼ି ଯାଇଛି। ସେମିତି ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିନି ଆମ ବିବାହ ଉତ୍ସବ। ବାଜା, ବାଣ ଓ ରୋଶଣୀ ନାହିଁ କି ଭୋଜିଭାତର ଆସର ନାହିଁ। ବରଂ ଏହି ରଙ୍ଗିନ୍‌ ଉତ୍ସବରେ କରୋନା କଟକଣା ଧସେଇ ପଶି ଥିବାରୁ ଏହା ଫିକା ଫିକା ଲାଗୁଛି।

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ରେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଆଗରେ,ଜନନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନୁଗୋଳ ଶୀର୍ଷରେ

ଲକ ଡାଉନ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ବଢିଛି ଜାନୁଆରୀ,ଫେବୃଆରୀ ମାସ ତୁଳନାରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ଏପ୍ରିଲରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିବା ନଜର କୁ ଆସିଛି। ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଗଡିଥିବା ବେଳେ ଏପ୍ରିଲରେ ଜନନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଅଧିକ ଗଡିଛି।

ବିବାହ ରେ ଲକଡାଉନ,ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ହେଲା ବାହାଘର; ବିବାହ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଥିବା ଟଙ୍କାକୁ ରିଲିଫ୍‌ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦେଲେ ବରକନ୍ୟା

ଭାବିଥିଲେ ବନ୍ଧୁବାନ୍ଧବ ଓ ସାଙ୍ଗସାଥିଙ୍କ ଗହଣରେ କନ୍ୟା ଘରକୁ ଯାଇଥାନ୍ତେ । ବାଜା, ବାଣ, ରୋସଣିରେ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡ ଦୁଲୁକିଥାନ୍ତା । ହେଲେ କରୋନା କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ସବୁ ଯୋଜନା ଭାବନାରେ ରହିଗଲା । ନିରାଡମ୍ବର ଭାବେ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି ମିତଦ୍ରୁ ସୁନ୍ଦର ସାହୁ(୩୦) ଓ ରୀତାରାଣୀ ସାହୁ(୨୩) ।

ବିହାରର ୧୩ ଜଣ ପ୍ରବାସୀ ମୁସଲମାନ କଣ୍ଢେଇ କାରିଗର ଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଆସାମର ହିନ୍ଦୁ ପରିବାର

ସମଗ୍ର ଦେଶ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଗତି କରୁଥିବା ବେଳେ କେତେକ ଲୋକ ହିନ୍ଦୁ-ମୁସଲମାନ ଭ୍ରାତୃଭାବର ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ସୃଷ୍ଟି କରି ଆଦର୍ଶବାଦର ପରିଚୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହେଉଛନ୍ତି ତଳ ଆସାମର ଧୁବ୍ରି ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା ୫୫ ବର୍ଷିୟ ଦେବ କୁମାର ନାମକ ଜଣେ କୁମ୍ଭାର। ମାର୍ଚ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ ତାଙ୍କ ଘରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି ବିହାର ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଗରିଆ ଏବଂ ସହର୍ଷ ଜିଲ୍ଲାର ୧୩ ଜଣ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କଣ୍ଢେଇ କାରିଗର।

ଜୁନ୍‌ରୁ ସିଏପିଏଫ୍ କ୍ୟାଣ୍ଟି‌ନରେ କେବଳ ସ୍ବଦେଶୀ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ହେବ

ଆସନ୍ତା ଜୁନ୍ ପହିଲାରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ପୁଲିସ ବଳ (ସିଏପିଏଫ୍‌) କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ ଗୁଡ଼ିକରେ କେବଳ ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ହେବ। କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ ଆଜି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସିଏପିଏଫ୍ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଅଧୀନରେ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌, ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌, ସିଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌, ଆଇଟିବିପି, ଏସ୍‌ଏସ୍‌ବି, ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଜି ଓ ଆସାମ ରାଇଫଲ୍‌ର କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଗୁଡ଼ିକ ଆସୁଛି।

ଟ୍ରାନଜିଟ୍‌ ସେଣ୍ଟରରେ ରହି ଜୀବିକା ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିପାରୁଥିବା ବନ୍‌ଜାରା ପରିବାର ଏବେ ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ

ରୋଜଗାର କରିବାର ଇଚ୍ଛା ଥିଲେ କରୋନା କଟକଣା ବି ବାଧକ ସାଜେନି। ପେଟ ପୋଷିବା ପାଇଁ ଟ୍ରାନଜିଟ୍‌ ସେଣ୍ଟରରେ ବି କାମ କରି ହୁଏ ତାହା ପ୍ରମାଣ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଛତିଶଗଡ଼ର ୫ ବନ୍‌ଜାରା ପରିବାର। ଝାଡ଼ୁ ତିଆରି କରି ଏହାକୁ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରି ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଏହି ବନ୍‌ଜାରା ପରିବାର ଏବେ ବହୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି।

ବସ୍ ପାଲଟିଲା କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ ସେଣ୍ଟର

ଦେଶରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ନିରନ୍ତର ଭାବରେ ବଢ଼ିଚାଲିଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଚା ମଧ୍ୟରେ ୪୨୧୩ ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ମିଶାଇଲେ ଦେଶରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬୭, ୧୫୨ ଛୁଇଁଛି। ଯଦିଓ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପଡ଼େଶୀ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ତୁଳନାରେ ଢ଼େର କମ୍ ରହିଛି, ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ବସ ଗୁଡ଼ିକୁ କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ ସେଣ୍ଟରରେ ପରିଣତ କରାଯାଇଛି।

ମାଲକାନଗିରି ଆଇଟିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିନବ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ମେସିନ ଉଦ୍ଭାବନ,ନବରଙ୍ଗପୁର ଆଇଟିଆଇ ତିଆରି କଲା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାସ୍କ

ନୋଭେଲ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ବା କୋଭିଡ-୧୯ର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଔଷଧ ନଥିବା କାରଣରୁ ସତର୍କତା ହିଁ ଏହି ରୋଗରୁ ବର୍ତିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ। ଏହି ଭୂତାଣୁ ମୂଖ୍ୟତଃ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସ୍ପର୍ଶ କଲେ ବ୍ୟାପିଥାଏ । ତେଣୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ସହିତ ହାତ ଓ ଶରୀରକୁ ସଫା ରଖିବା, ଜୀବାଣୁ ରହିବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ସଫା ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରି।

ଜିଲ୍ଲାପାଳ କ୍ଷମତା ପ୍ରୟୋଗ କଲେ ସରପଞ୍ଚ -ଜାରି କଲେ ୨୦ଘଣ୍ଟିଆ କର୍ଫ୍ୟୁ

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଦତ୍ତ ଜିଲାପାଳ କ୍ଷମତା ପ୍ରୟୋଗ କରି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବୁଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ମାଣିତରା ସରପଞ୍ଚ ପଞ୍ଚାୟତର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମରେ ସଟ୍‌ଡାଉନ (ଏକ ପ୍ରକାର କର୍ଫ୍ୟୁ) ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି।

ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହରକୁ ଟପିଲା ଗାଁ

ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗ୍ରାମୀଣ ଭାରତ ସହରାଞ୍ଚଳ ଭାରତଠାରୁ ବହୁତ ଆଗରେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଏବଂ ଶସ୍ତା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଗ ଫଳରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି। ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ପରିସଂଖ୍ୟାନ ତାଜା ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତର ସହରାଂଚଳ ଅପେକ୍ଷା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକ ସହରଠାରୁ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି।

ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ହ୍ୱାଟ୍ସଆପର ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ସେବା ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ପେ ଆରମ୍ଭ ହେବ

ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ନିଜର ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସେବା ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ପେ ଆରମ୍ଭ କରିବ । ଏଥିପାଇଁ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ୩ଟି ଘରୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକ୍ସିସ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କସହ ସହବନ୍ଧନ କରିଛି । ଏହିୟୁପିଆଇ ଭିତ୍ତିକ ପେମେଣ୍ଟ ସେବା ପାଇଁ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଚଳାଇଛି । ତେବେ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇନାହିଁ ।

ରାଜ୍ୟରେ ହେଲା ତୃତୀୟ କାଡାଭରିକ୍ ପ୍ରତିରୋପଣ

କଟକର ଏସସିବିରେ ଫେବ୍ରୁଆରି ମାସରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ବିତୀୟ କାଡାଭରିକ୍ ପ୍ରତିରୋପଣ ସଫଳତାର ସହ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବା ପରେ ତୃତୀୟ କାଡାଭରିକ୍ ପ୍ରତିରୋପଣ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଆଜି ବିଜୁ ଜୟନ୍ତୀରେ ମାଗଣାରେ ଏହି କାଡାଭରିକ୍ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଉଛି। ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ରୀତାରାଣୀ ମହାନ୍ତ ଓ କାମାକ୍ଷାନଗରର ରତ୍ନାକର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବା ଲାଗି ଉଭୟଙ୍କୁ ଅପରେସନ୍ ଥିଏଟର ଭିତରକୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ନିଆରା ନଜିର,ଯଶୋଦା ସଦନ ରେ ପୁଣି ଆଉ ଏକ କନ୍ୟାଦାନ

ମହାବାତ୍ୟା ମୁହଁରୁ ଆସି ‘ଯଶୋଦାସଦନ କୋଳରେ ବଢିଥିଲା ଅନ୍ନପୂର୍ଣା । ବାତ୍ୟାର ମୁହଁରୁ ଅନ୍ନପୂର୍ଣା ର ଜୀବନ ବଂଚିଗଲା । ନୂଆ ଜୀବନ ପାଇଲା ସେ । ଆଉ ଏବେ ତାର ଜୀବନର ମହାନ ଖୁସିକୁ ହାତ ପାଆନ୍ତା ରେ ପାଇଛି ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା। ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ତା’ର କୁଆଁରୀ ମନର ସ୍ୱପ୍ନ।

ଫସଲ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଚାଷୀଙ୍କ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ,କୁକୁର ଭୁକିବା ଶବ୍ଦକୁ ବଜାଇ ତଡୁଛନ୍ତି ଗାଈ ଗୋରୁ

ଫସଲକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାପାଇଁ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଚାଷୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପଦ୍ଧତି ଆପଣେଇଥାନ୍ତି । କେଉଁଠି ଖେତ ରେ ପାଲଭୁତ ଠିଆ କରିଦିଆଯାଇ ଥାଏ ତ କେଉଁଠି କ୍ଷେତରେ ହଳଦିଆ ଅଠା ହାଣ୍ଡି ଭଳି ନୂଆ ଉପାୟରେ କୀଟ ଦମନ କରାଯାଏ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 10

Recent Post