ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ରେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଆଗରେ,ଜନନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନୁଗୋଳ ଶୀର୍ଷରେ

ଲକ ଡାଉନ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ବଢିଛି ଜାନୁଆରୀ,ଫେବୃଆରୀ ମାସ ତୁଳନାରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ଏପ୍ରିଲରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିବା ନଜର କୁ ଆସିଛି। ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଗଡିଥିବା ବେଳେ ଏପ୍ରିଲରେ ଜନନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଅଧିକ ଗଡିଛି।

ବିବାହ ରେ ଲକଡାଉନ,ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ହେଲା ବାହାଘର; ବିବାହ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଥିବା ଟଙ୍କାକୁ ରିଲିଫ୍‌ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦେଲେ ବରକନ୍ୟା

ଭାବିଥିଲେ ବନ୍ଧୁବାନ୍ଧବ ଓ ସାଙ୍ଗସାଥିଙ୍କ ଗହଣରେ କନ୍ୟା ଘରକୁ ଯାଇଥାନ୍ତେ । ବାଜା, ବାଣ, ରୋସଣିରେ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡ ଦୁଲୁକିଥାନ୍ତା । ହେଲେ କରୋନା କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ସବୁ ଯୋଜନା ଭାବନାରେ ରହିଗଲା । ନିରାଡମ୍ବର ଭାବେ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି ମିତଦ୍ରୁ ସୁନ୍ଦର ସାହୁ(୩୦) ଓ ରୀତାରାଣୀ ସାହୁ(୨୩) ।

ବିହାରର ୧୩ ଜଣ ପ୍ରବାସୀ ମୁସଲମାନ କଣ୍ଢେଇ କାରିଗର ଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଆସାମର ହିନ୍ଦୁ ପରିବାର

ସମଗ୍ର ଦେଶ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଗତି କରୁଥିବା ବେଳେ କେତେକ ଲୋକ ହିନ୍ଦୁ-ମୁସଲମାନ ଭ୍ରାତୃଭାବର ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ସୃଷ୍ଟି କରି ଆଦର୍ଶବାଦର ପରିଚୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହେଉଛନ୍ତି ତଳ ଆସାମର ଧୁବ୍ରି ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା ୫୫ ବର୍ଷିୟ ଦେବ କୁମାର ନାମକ ଜଣେ କୁମ୍ଭାର। ମାର୍ଚ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ ତାଙ୍କ ଘରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି ବିହାର ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଗରିଆ ଏବଂ ସହର୍ଷ ଜିଲ୍ଲାର ୧୩ ଜଣ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କଣ୍ଢେଇ କାରିଗର।

ଜୁନ୍‌ରୁ ସିଏପିଏଫ୍ କ୍ୟାଣ୍ଟି‌ନରେ କେବଳ ସ୍ବଦେଶୀ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ହେବ

ଆସନ୍ତା ଜୁନ୍ ପହିଲାରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ପୁଲିସ ବଳ (ସିଏପିଏଫ୍‌) କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ ଗୁଡ଼ିକରେ କେବଳ ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ହେବ। କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ ଆଜି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସିଏପିଏଫ୍ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଅଧୀନରେ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌, ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌, ସିଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌, ଆଇଟିବିପି, ଏସ୍‌ଏସ୍‌ବି, ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଜି ଓ ଆସାମ ରାଇଫଲ୍‌ର କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଗୁଡ଼ିକ ଆସୁଛି।

ଟ୍ରାନଜିଟ୍‌ ସେଣ୍ଟରରେ ରହି ଜୀବିକା ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିପାରୁଥିବା ବନ୍‌ଜାରା ପରିବାର ଏବେ ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ

ରୋଜଗାର କରିବାର ଇଚ୍ଛା ଥିଲେ କରୋନା କଟକଣା ବି ବାଧକ ସାଜେନି। ପେଟ ପୋଷିବା ପାଇଁ ଟ୍ରାନଜିଟ୍‌ ସେଣ୍ଟରରେ ବି କାମ କରି ହୁଏ ତାହା ପ୍ରମାଣ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଛତିଶଗଡ଼ର ୫ ବନ୍‌ଜାରା ପରିବାର। ଝାଡ଼ୁ ତିଆରି କରି ଏହାକୁ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରି ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଏହି ବନ୍‌ଜାରା ପରିବାର ଏବେ ବହୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି।

ବସ୍ ପାଲଟିଲା କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ ସେଣ୍ଟର

ଦେଶରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ନିରନ୍ତର ଭାବରେ ବଢ଼ିଚାଲିଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଚା ମଧ୍ୟରେ ୪୨୧୩ ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ମିଶାଇଲେ ଦେଶରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬୭, ୧୫୨ ଛୁଇଁଛି। ଯଦିଓ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପଡ଼େଶୀ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ତୁଳନାରେ ଢ଼େର କମ୍ ରହିଛି, ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ବସ ଗୁଡ଼ିକୁ କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ ସେଣ୍ଟରରେ ପରିଣତ କରାଯାଇଛି।

ମାଲକାନଗିରି ଆଇଟିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିନବ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ମେସିନ ଉଦ୍ଭାବନ,ନବରଙ୍ଗପୁର ଆଇଟିଆଇ ତିଆରି କଲା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାସ୍କ

ନୋଭେଲ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ବା କୋଭିଡ-୧୯ର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଔଷଧ ନଥିବା କାରଣରୁ ସତର୍କତା ହିଁ ଏହି ରୋଗରୁ ବର୍ତିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ। ଏହି ଭୂତାଣୁ ମୂଖ୍ୟତଃ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସ୍ପର୍ଶ କଲେ ବ୍ୟାପିଥାଏ । ତେଣୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ସହିତ ହାତ ଓ ଶରୀରକୁ ସଫା ରଖିବା, ଜୀବାଣୁ ରହିବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ସଫା ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରି।

ଜିଲ୍ଲାପାଳ କ୍ଷମତା ପ୍ରୟୋଗ କଲେ ସରପଞ୍ଚ -ଜାରି କଲେ ୨୦ଘଣ୍ଟିଆ କର୍ଫ୍ୟୁ

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଦତ୍ତ ଜିଲାପାଳ କ୍ଷମତା ପ୍ରୟୋଗ କରି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବୁଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ମାଣିତରା ସରପଞ୍ଚ ପଞ୍ଚାୟତର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମରେ ସଟ୍‌ଡାଉନ (ଏକ ପ୍ରକାର କର୍ଫ୍ୟୁ) ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି।

ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହରକୁ ଟପିଲା ଗାଁ

ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗ୍ରାମୀଣ ଭାରତ ସହରାଞ୍ଚଳ ଭାରତଠାରୁ ବହୁତ ଆଗରେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଏବଂ ଶସ୍ତା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଗ ଫଳରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି। ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ପରିସଂଖ୍ୟାନ ତାଜା ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତର ସହରାଂଚଳ ଅପେକ୍ଷା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକ ସହରଠାରୁ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି।

ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ହ୍ୱାଟ୍ସଆପର ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ସେବା ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ପେ ଆରମ୍ଭ ହେବ

ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ନିଜର ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସେବା ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ପେ ଆରମ୍ଭ କରିବ । ଏଥିପାଇଁ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ୩ଟି ଘରୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକ୍ସିସ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କସହ ସହବନ୍ଧନ କରିଛି । ଏହିୟୁପିଆଇ ଭିତ୍ତିକ ପେମେଣ୍ଟ ସେବା ପାଇଁ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଚଳାଇଛି । ତେବେ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇନାହିଁ ।

ରାଜ୍ୟରେ ହେଲା ତୃତୀୟ କାଡାଭରିକ୍ ପ୍ରତିରୋପଣ

କଟକର ଏସସିବିରେ ଫେବ୍ରୁଆରି ମାସରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ବିତୀୟ କାଡାଭରିକ୍ ପ୍ରତିରୋପଣ ସଫଳତାର ସହ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବା ପରେ ତୃତୀୟ କାଡାଭରିକ୍ ପ୍ରତିରୋପଣ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଆଜି ବିଜୁ ଜୟନ୍ତୀରେ ମାଗଣାରେ ଏହି କାଡାଭରିକ୍ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଉଛି। ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ରୀତାରାଣୀ ମହାନ୍ତ ଓ କାମାକ୍ଷାନଗରର ରତ୍ନାକର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବା ଲାଗି ଉଭୟଙ୍କୁ ଅପରେସନ୍ ଥିଏଟର ଭିତରକୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ନିଆରା ନଜିର,ଯଶୋଦା ସଦନ ରେ ପୁଣି ଆଉ ଏକ କନ୍ୟାଦାନ

ମହାବାତ୍ୟା ମୁହଁରୁ ଆସି ‘ଯଶୋଦାସଦନ କୋଳରେ ବଢିଥିଲା ଅନ୍ନପୂର୍ଣା । ବାତ୍ୟାର ମୁହଁରୁ ଅନ୍ନପୂର୍ଣା ର ଜୀବନ ବଂଚିଗଲା । ନୂଆ ଜୀବନ ପାଇଲା ସେ । ଆଉ ଏବେ ତାର ଜୀବନର ମହାନ ଖୁସିକୁ ହାତ ପାଆନ୍ତା ରେ ପାଇଛି ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା। ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ତା’ର କୁଆଁରୀ ମନର ସ୍ୱପ୍ନ।

ଫସଲ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଚାଷୀଙ୍କ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ,କୁକୁର ଭୁକିବା ଶବ୍ଦକୁ ବଜାଇ ତଡୁଛନ୍ତି ଗାଈ ଗୋରୁ

ଫସଲକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାପାଇଁ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଚାଷୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପଦ୍ଧତି ଆପଣେଇଥାନ୍ତି । କେଉଁଠି ଖେତ ରେ ପାଲଭୁତ ଠିଆ କରିଦିଆଯାଇ ଥାଏ ତ କେଉଁଠି କ୍ଷେତରେ ହଳଦିଆ ଅଠା ହାଣ୍ଡି ଭଳି ନୂଆ ଉପାୟରେ କୀଟ ଦମନ କରାଯାଏ।

ଧୂଳିମାଟି ଖେଳ କମାଇବ ପାଠପଢ଼ା ବୋଝ

ଶିଶୁଙ୍କ ଜୀବନ କେବଳ ବହିବସ୍ତାନି ଭିତରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ । ଏକଥା କୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିଛନ୍ତି ଗୁଜୁରାଟ ର କିଛି ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ।ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନେ ଏବେ ନୂଆ ପରିକଳ୍ପନା କରିଛନ୍ତି । ପିଲାମାନେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ପାଠ ,ଟ୍ୟୁସନ ଆଉ ହୋମବାର୍କର ବୋଝ ଭିତରେ ରହିବେନି ।

ସମ୍ବଲପୁର ରେ ଉଦ୍ଘାଟିତ ହେଲା ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଡାକଘର

ମ୍ବଲପୁର ସହରର ଗୋଲବଜାର ଠାରେ ଥିବା ପୁରାତନ ଉପ-ଡ଼ାକଘର କେବଳ ମହିଳା ଅଧିକାରୀ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବ। କେବଳ ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏହା ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମଡ଼ାକଘର ହେବ। ଏଠାରେ ଏହି ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କୁ ସମ୍ବଲପୁର ଡ଼ିଭିଜନର ଅଧିକ୍ଷକ ବାନାମ୍ବର ସେଠି ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି।

ଭଲ ଖବର,ଆଗାମୀ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ର ଏହି ୬ ବଜାର ହେବ ଯାନବାହାନ ମୁକ୍ତ

ଉତ୍ତର ଏବଂ ପୂର୍ବ ନିଗମ ଭିଡ଼ ଓ ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ଜନଗଣଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ୬ ଟି ବଜାରକୁ ଯାନବାହାନ ଚଳାଚଳ ରୁ ମୁକ୍ତ କରିବ । ଏଥିପାଇଁ ସର୍ଭେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ବଜାର ଗୁଡିକର ବଜାର କମିଟି ସହିତ ଏକାଧିକ ଥର ଆଲୋଚନା ସରିଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଉତ୍ତର ନିଗମ ପକ୍ଷରୁ କରୋଲବାଗ ଅଞ୍ଚଳର ଅଜମଲ ଖାଁ ରୋଡ଼ କୁ ଯାନବାହାନ ଚଳାଚଳ ମୁକ୍ତ ଅଂଚଳ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ସବୁଜିମା ପାଇଁ ଅଂଟା ଭିଡ଼ିଲେ ସ୍ବେଛାସେବୀ

ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ଫନି’ ମାଡ଼ରେ ସ୍ୱାର୍ଟନଗରୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଥିବା ସବୁଜିମା ଫେରାଇବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରରେ ଅହରହ ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି । ସାମାଜିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ଯୁବସଂଗଠନ, ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ, ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀ ବନୀକରଣ ପାଇଁ ଦିନରାତି ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଜଳବାୟୁରେ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ପ୍ରକୃତି ଜଟିଳ ରୂପ ଧାରଣ କରୁଛି । ଲୋକେ ଦିନକୁ ଦିନ ବିପଦ ମୁହଁକୁଠେଲି ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି

‘ଗାର୍ଡ ଅଫ୍‌ ଅନର୍‌’ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉଚ୍ଛେଦ ,ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ମାନଙ୍କୁ ଏଣିକି ମାନ୍ୟବର ଭାବେ ସମ୍ବୋଧନ

ରାଜ୍ୟରେ ‘ଗାର୍ଡ ଅଫ୍‌ ଅନର୍‌’ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବୁଧବାର ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ସରକାରୀ ପଦାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ‘ଗାର୍ଡ ଅଫ୍‌ ଅନର୍‌’/ହାଉସ୍‌ ଗାର୍ଡକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଛି। କେବଳ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଏବଂ ଉତ୍କଳ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ନିମନ୍ତ୍ରିତ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଙ୍କୁ ‘ଗାର୍ଡ ଅଫ୍‌ ଅନର୍‌’ ଦିଆଯିବ।

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଯୁବ ଦିବସ,ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଯୁବକଙ୍କ ମୋବାଇଲକୁ ପଠାଯିବ ସଚେତନତା ବାର୍ତା

ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଏଡସ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସମିତି (ଓସାକ୍ସ) ପକ୍ଷରୁ ଓ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ ଗୁଡିକ ର ସହଯୋଗ କ୍ରମେ ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଯୁବ ଦିବସ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଏସବିଆଇ ସହଯୋଗରେ ବାଲୁକା କଳା ଜରିଆରେ ସଚେତନତାର ବାର୍ତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ରିଲାଏନ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଦ୍ୱାରା ୧୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମୋବାଇଲକୁ ସଚେତନା ବାର୍ତା , ୟୁଟ୍ୟୁବ ଲାଇଭ୍ ଫୋନ ଇନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟର ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ କଲେଜର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଏଚଆଇଭି ସମ୍ପର୍କିତ କୁଇଜ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।

ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବିନା ଡାକ୍ତର ରେ ମିଳିବ ଚିକିତ୍ସା,ମେସିନ ଦେବ ମେଡ଼ିସିନ

ଡାକ୍ତର ଅଭାବ କୁ ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ୟୁପି ରେ ଏବେ ଇ ହସ୍ପିଟାଲ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।ଏଥିପାଇଁ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ୧୦ ଟି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି ।ଯେଉଁଠି ରୋଗୀଙ୍କୁ ବିନା ଡାକ୍ତର ରେ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ମିଳିବ । ଏଠାରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ମେସିନ ମାନ ଲଗାଯାଉଛି


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 10

Recent Post