ଫୋନରେ ମିଳିବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୂଚନା

ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ଭିତରେ ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବରକୁ ଫୋନ କରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂପର୍କିତ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ପାଇହେବ । ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଏଭଳି ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ପ୍ରଥମରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେବ ପାସ ଫେଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଦେଶରେ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ୨୦୧୦ ପରଠାରୁ ପ୍ରଥମରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏ ପାସ ଫେଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଗତ ୪ ବର୍ଷ ମାଟ୍ରିକରେ ଫେଲ ହାର ବଢୁଥିବା ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆସନ୍ତା ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ଠାରୁ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରଥମରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏ ପାସ ଫେଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଜାରୀ ରଖିବା ପାଇଁ ବିଚାର ବିମର୍ଷ ଚାଲିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ବନ ସୁରକ୍ଷାରେ ନିୟୋଜିତ ହେବେ ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳ

ବନ ସୁରକ୍ଷା ଓ ବନଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ବିକ୍ରିବଟ୍ଟା ଦିଗରେ ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳ ଗୁଡ଼ିକୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ । ଗୁରୁବାର ଓଡ଼ିଶା ବନାଂଚଳ ଉନ୍ନୟନ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଅବସରରେ ଯୋଗଦେଇ ପ୍ରମୁଖ ମୁଖ୍ୟ ବନ ସଂରକ୍ଷକ ସନ୍ଦୀପ ତ୍ରିପାଠୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଦୁର୍ଗନ୍ଧରୁ ମିଳିଲା ସାମୟିକ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଉଠିଲା ଦାବି

ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ୟୁନିଟ୍-୩ ଖାରବେଳ ନଗରର ୱାର୍ଡ଼ ନଂ-୩୫ ଭିଆଇପି ଅଞ୍ଚଳଭାବେ ପରିଚିତ । ଏହାର ଚତୁଃପାଶ୍ୱର୍ରେ ରହିଛି ରାମ ମନ୍ଦିର, ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡ଼ିଆ, ଘରୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କ, ବାଇକ୍ ଶୋ ରୁମ୍, ଔଷଧାଳୟ, ଛାତ୍ରାବାସ, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, ହାଉସିଂ ବୋର୍ଡ଼, ବୟନିକା, ବିଡ଼ିଏ ଅଫିସ୍, ନାମୀ ହୋଟେଲ ସାଙ୍ଗକୁ ବିୟୁଟି ପାର୍ଲର । ସବୁଠୁ ଗୁରତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା ଖାରବେଳ ନଗର ଅଞ୍ଚଳର ଜଣାଶୁଣା ହୋଟେଲ ପ୍ରିୟା ଗଳି ଯେଉଁଟି ରାତି ପାହିଲେ ଶହ ଶହ ଜନତା ଖାଇବାକୁ ଏହି ହୋଟେଲକୁୁ ଆସନ୍ତି, ସେହି ପ୍ରିୟା ଗଳିରେ ଛୁଟିଛି ମଇଳା ପାଣି ।

ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ ଅସ୍ତରଙ୍ଗ ମାଛଧରା ବନ୍ଦର

ଦେବୀ ମୁହାଣ ଖୋଳାଯିବ । ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର ରହିବା ପାଇଁ ହେବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଡ଼ିଜେଲ ଟାଙ୍କି, ବରଫ କଳ, ରାସ୍ତା ଓ ପାରମ୍ପରିକ ଡ଼ଙ୍ଗା ରହିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । ଡ଼ଙ୍ଗା ମରାମତି ଶାଳର ନିର୍ମାଣ ସାଙ୍ଗକୁ ମାଛଧରା ବନ୍ଦରର ଆନୁସଙ୍ଗିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ କାର୍ବନ ନିଷ୍କାସନ କମାଇବାକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ

କାର୍ବନ ନିଷ୍କାସନ ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ ଅଛି ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନ ବନ୍ଦର । ୨୦୧୮ ଡ଼ିସେମ୍ବରରେ ଲେଭଲ ୧ରେ ଥିବା କୋଲକାତା, ତିଭେନ୍ଦ୍ରମ ଓ ବାରଣାସୀ ସହିତ ତାଲିକାରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଥିଲା ଭୁବନେଶ୍ୱର । ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଥର୍ମାଲ ଏବଂ ହାଇଡ଼୍ରୋ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ୯୭ ପ୍ରତିଶତ କାର୍ବନ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିମାନ ବନ୍ଦର ପରିସରରେ ୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ୪୬୨୫ ମେଗାୱାଟ ବିଶିଷ୍ଟ ସୋଲାର ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି ।

ଆଖିକୁ ଝଲସାଇ ଦେଉଛି କାଠ ରଥରେ ଓଡ଼ିଆ ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ, ମୂଲ୍ୟ ରହିଛି କୋଟିଏ

ମହାଭାରତର କାହାଣୀକୁ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ଏକ ବର୍ଣ୍ଣାଢ୍ୟ ରଥ । ପାର୍ଥ ସାରଥୀଙ୍କ ଏହି ରଥରେ ଲାଗିଛି ଚାରୋଟି ଚକ । ୪ଟି ଘୋଡ଼ା ଟାଣି ନେଉଛନ୍ତି ରଥକୁ । ୪ଟି ଚକ ସାଙ୍ଗକୁ ପୁରା ରଥଟି ତିଆରି ହୋଇଛି କାଠରେ । ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏହି କାଷ୍ଠ ନିର୍ମିତ ରଥକୁ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ସାହୁ । ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଯାଜପୁରରେ ନିର୍ମିତ ହେବାକୁ ଥିବା ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବ ।

ବିହନ ଅଦଳ ବଦଳ ପାଇଁ ବେଲଘରରେ ପାଳିତ ହେଲା ବୁର୍ଲାଙ୍ଗ ଯାତ୍ରା

ତୁମୁଡ଼ିବନ୍ଧ ବ୍ଲକର ରାଙ୍ଗାପାରୁ ଗ୍ରାମରେ ସିଡ଼ବ୍ଲୁଏସ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମିଲେଟ ନେଟ ୱାର୍କ (ମିନି) ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ସଂଗଠନର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ପାରମ୍ପରିକ କ୍ଷୁଦ୍ର ପେନ୍ଥା ଜାତୀୟ ଶସ୍ୟ ଓ ଦେଶୀ ବିହନର ଅଦଳ ବଦଳ ଓ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପାଇଁ ଏକ ନିଆରା ଉତ୍ସବର ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା । କୁଟିଆ କନ୍ଧ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ବେଲଘର ପର୍ବତମାଳାରେ ବୁର୍ଲୁଙ୍ଗ ଅର୍ଥ କୁଇ ଭାଷାରେ ବିହନ । ବିହନ ଯାତ୍ରା ନାମରେ ପାଳିତ ଏହି ପର୍ବରେ ଆଖପାଖ ପଂଚାୟତ ତଥା ଗ୍ରାମର ଚାଷୀମାନେ ଏକାଠି ହୋଇ ନାଚ, ଗୀତ ଓ ବିହନ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ତଥା ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଜରିଆରେ ପାରମ୍ପରିକ ଦେଶୀ ବିହନର ବନ୍ଦାପନା କରିଥିଲେ ।

ନାସା ପଠାଇବ ମହିଳା ମହାକାଶଚାରୀ

୩୫ ବର୍ଷ ପରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଯାଉଛି ପୁଣି ଏକ ଇତିହାସ । ୧୯୮୪ ମସିହାରେ ରୁଷର ଶ୍ୱେତଲାନା ସାବିସ୍କାୟା ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଭାବେ ମହାକାଶ ଯାଇଥିଲେ । ଏବେ ଏହାର ୩୫ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଆମେରିକାର ମହାକାଶ ସଂସ୍ଥା ନାସା ପକ୍ଷରୁ କେବଳ ମହିଳାଙ୍କୁ ମହାକାଶ କୁ ପଠାଯାଉଛି ।ଦେଶର ଦୁଇ ମହାକାଶଚାରୀ ଆନ୍ନିମ୍ୟକ ଓ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିନା କୋଚ ଚଳିତ ମାସ ମହାକାଶ କୁ ଯିବେ ବୋଲି ରବିବାର ଘୋଷଣା ହୋଇଛି ।

ଜାତିସଂଘରେ ଭାଷଣ ଦେଲେ ଓଡ଼ିଶାର ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ଅନିକା

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁରରେ ଅନିକା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଘର । ତାଙ୍କ ପିତା ସନ୍ଦୀପ ଓ ମାତାଙ୍କ ସହ ସେ ବାଙ୍ଗାଲୁରରେ ରହି ବିଦ୍ୟା ଶିଳ୍ପ ଏକାଡ଼େମୀର ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢନ୍ତି । ନିକଟରେ ସେ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ପରିଷଦରେ ଭାଷଣ ଦେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି । ଅନିକା ଫିଜି ଦେଶର ସମସ୍ୟା ଓ ତାର ସମାଧାନର ରାସ୍ତା ବାବଦରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ।

୪୦ ବର୍ଷ ପରେ ଗାଁରେ ଜଳିଲା ଆଲୁଅ, ଦୀପାବଳି ଭଳି ପାଳିଲେ ଖୁସି, ସରକାରଙ୍କୁ କହିଲେ ଧନ୍ୟବାଦ

ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ ଥିଲା ସାତ ସପନ । ଡ଼ିବିରି ଲଣ୍ଠନର ସୀମିତ ଆଲୋକ ଥିଲା ସାହାଭରଷା । ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଗାଁକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସୁଥିଲା ଅନ୍ଧାର । ତା’ ପରେ ଆଉ କିଛି କାମ ହୋଇପାରୁନଥିଲା । ଆମ ଭଳି ଆମ ପିଲାଏ ମଧ୍ୟ ସଅଳ ଶୋଇ ପଡ଼ୁଥିଲେ । ଏବେ କିନ୍ତୁ ସେପରି ଆଉ ହେବନି । ଶନିବାର ଗାଁରେ ପ୍ରଥମ କରି ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ ଜଳିବା ପରେ ଏଭଳି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି ଜଣେ ଗ୍ରାମବାସୀ ।

ପୋଲିସ ତାଲିମ ପାଇବା ପରେ ବୁଲା କୁକୁର ପାଲଟିଗଲା ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ପୋରକର ସନ୍ଧାନକାରୀ

ଆଜକୁ ୧୮ ମାସ ତଳେ ଲୋକଙ୍କ ଢେଲା ପଥର ମାଡ଼ରେ ଲହୁ ଲୁହାଣ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲା କୁକୁରଟିଏ । ମରିଗଲା ବୋଲି ଭାବିନେଇ ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା । କୁକୁରଟି ଛୋଟ ଥିଲା । ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ତାକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ପୁଲିସର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା ।

ଋାଜ୍ୟରେ ବଢିଛି ଦୁଗ୍ଧ ସଂଗ୍ରହ!

ରାଜ୍ୟରେ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ପଞ୍ଜିକୃତ ଚାଷୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବଢିଛି । ୨୦୦୯-୧୦ରେ ରାଜ୍ୟରେ ୩୪୫୧ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନ ସମିତି ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୩୭୨୬ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ୩୯୩୩କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ୨୦୨୦-୨୧ ସୁଦ୍ଧା ୪୭୦୫କୁ ବଢାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ନଥିବା ଗାଁରେ ଖୋଲିଛି ବ୍ୟାଙ୍କ

ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଯେଉଁ ଗାଁ ମାନଙ୍କରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ନାହିଁ ସେଠାରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିନିଧି ମୂତୟନ କରି ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ସଂପ୍ରସାରଣ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ବ୍ୟାବସାୟିକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡ଼ିକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ଭରତପୁର ଜଙ୍ଗଲ ସଫାରୀ

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉପକଣ୍ଠ ଭରତପୁର ଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲ ସଫାରୀର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟଶ୍ରୀ ରାଉତରାୟ ।

ପୁରୁଷଙ୍କ ପେଷାରେ ତିଷ୍ଟିଛନ୍ତି ଅନୀତା ଓ ସାଗରୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର କାର୍ଗିଲ ରୋଡ଼ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି ଦୁଇ ଯୁବତୀ ସାଗରୀ ନାୟକ ଓ ଅନୀତା ସାହୁ । ୨୨ ବର୍ଷର ଅନୀତା ଓ ୧୯ ବର୍ଷର ସାଗରୀ ପୁରୁଷ ଆଧିପତ୍ୟ ଏଭଳି ପେଷାରେ ସଫଳତାର ସହ ତିଷ୍ଟିଛନ୍ତି ।

ବିଜୁପଟ୍ଟନାୟକ ବିମାନ ବନ୍ଦରକୁ ମିଳିଲା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିମାନ ବନ୍ଦର ପୁରସ୍କାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ ବିଜୁପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରକୁ ଏୟାରପୋର୍ଟ ସର୍ଭିସ କ୍ୱାଲିଟି ଆୱାର୍ଡ଼-୨୦୧୮ ମିଳିଛି । ଏହାର ଆକାର ଏବଂ କ୍ଷେତ୍ର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିମାନବନ୍ଦରର ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି । ଏସିଆ ମହାଦେଶର ୨ରୁ ୫ ମିଲିଅନ ଯାତ୍ରୀ ଗମନାଗମନ କରୁଥିବା ବିମାନବନ୍ଦର ବର୍ଗରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଏୟାର ପୋର୍ଟ କାଉନସିଲ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ୟୁରିଆ ପାଇଁ ପରିସ୍ରା ସଂରକ୍ଷଣ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଗଡ଼କରୀ

ମଣିଷର ପରିସ୍ରାରେ ଯେତେ ୟୁରିଆ ଅଂଶ ରହିଛି । ତାହା ଭାରତର ୟୁରିଆ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିପାରିବ । ଯୁବ ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନେ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ ବୋଲି ନାଗପୁରଠାରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ଭୋଧିତ କରିବା ଅବସରରେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ଓ ରାଜପଥମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡ଼କରୀ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୂତ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଏକ ଲଜ୍ଜାଜନକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନୁହେଁ ।

ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ରିପୋର୍ଟ କାର୍ଡ଼, ୧୨ ଲକ୍ଷଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛୁ, ୩୦ ଲକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଛୁ

ବିଗତ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧିନ ସରକାର ୧୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଓ ପରୋକ୍ଷ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛି । ଏଥିରୁ କେବଳ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ୧ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ମଙ୍ଗଳବାର ସଚ୍ଚିବାଳୟଠାରେ ଆୟୋଜିତ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ନିଜ ସରକାରଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ କାର୍ଡ଼ ଏଭଳି ଭାବେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ବଜ୍ରପାତ ପୂର୍ବରୁ ମିଳିବ ସୂଚନା, ନିୟୋଜିତ ହେବେ ୪୦୦ ଆପଦ ମିତ୍ର

ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ପରିଚାଳନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ସଂସ୍ଥା ସୁନାମ ପାଇଛି । ଫାଇଲିନ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସଂସ୍ଥାକୁ ନିକଟରେ ମର୍ଯ୍ୟାଦାଜନକ ସ୍କଚ୍ ପୁରସ୍କାରର ତିନୋଟି ବର୍ଗରେ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏବେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବଜ୍ରପାତ ଓ ଝଡ଼ ତୋଫାନରୁ କିପରି ଜୀବନ ବଂଚାଇ ହେବ ତାହା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି । ଶନିବାର ସଚ୍ଚିବାଳୟରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଓ ସ ଡ ମା ପରିଚାଳନା ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7
Next Last Page 1 of 7

Recent Post