ଲୋକସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହେଲେ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ମହିଳା

କେନ୍ଦୁଝର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ଦେଶର ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଚନ୍ଦ୍ରାଣି ମୁର୍ମୁ ।ବିଜେଡି ଟିକେଟ ରୁ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ଚନ୍ଦ୍ରାଣି ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଲୋକସଭାକୁ ଯିବାରେ ଦେଶର ସର୍ବକନିଷ୍ଠା ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଚନ୍ଦ୍ରାଣି ଙ୍କ ସମେତ ଓଡିଶା ରୁ ଆଉ ୬ ଜଣ ମହିଳା ସାଂସଦ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।ବଲାଙ୍ଗୀର ରୁ ସଂଗୀତ ସିଂ ଦେଓ,ଆସିକା ରୁ ପ୍ରମିଳା ବିଷୋୟୀ,ଭଦ୍ରକ ରୁ ମଞ୍ଜୁଲତା ମଣ୍ଡଳ,ଯାଜପୁର ରୁ ଶର୍ମିଷ୍ଠା ସେଠି,ଜଗତସିଂହପୁର ରୁ ରାଜଶ୍ରୀ ମଲ୍ଲିକ,ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରୁ ଅପରାଜିତା ଷଢଙ୍ଗି,ଲୋକସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଜୁନ୍‌ ୩ ପୂର୍ବରୁ ଗଠନ ହେବାକୁ ଥିବା ସପ୍ତଦଶ ଲୋକ ସଭାକୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଭାଗରୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ଏପରି ୭୮ ମହିଳାଙ୍କୁ ମତଦାତା ନିର୍ବାଚିତ କରିଛନ୍ତି। ନିମ୍ନ ସଦନକୁ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ମହିଳା ପୂର୍ବରୁ କେବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇ ନ ଥିଲେ।

ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ରେଳଷ୍ଟେସନ କୁ ଜାତିସଙ୍ଘର ପ୍ରଶଂସା

ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ଦିଗରେ ପ୍ରତିଦିନ ନୁଆଁ ନୁଆଁ ନଜିର ସୃଷ୍ଟି ହେବାରେ ଲାଗିଛି।ନିକଟରେ ଏଭଳି ଏକ ନୁଆଁ ପ୍ରୟାସ ପାଇଁ ଦେଶ କୁ ଜାତିସଙ୍ଘର ପ୍ରଶଂସା ମିଳିଛି। ରାଜସ୍ଥାନର ଗାନ୍ଧିନଗର ସ୍ଥିତ ରେଳଷ୍ଟେସନ୍‌ର ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇ ଏହାର ଦକ୍ଷତା ବଢାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଜାତିସଂଘ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି।

ଏଣିକି ମାନସିକ ରୋଗୀ ବି ବୀମାରେସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ

ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକ ଉପଭୋକ୍ତା ମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଆଳ ଦେଖାଇ ଅନେକ ପ୍ରକାର ରୋଗ ପାଇଁ ବୀମାଭୁକ୍ତ କରାଉ ନ ଥିଲେ।ଏବେ ଏହା ଆଉ ଚାଲିବ ନାହିଁ । ଚିକିତ୍ସା ବୀମା ପଲିସୀ ରେ ରୋଗ ବାଦଦେବାର ଗୋଟିଏ ନୀତି ଆପଣେଇବାକୁ ହେବ।

କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଲେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ

ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ଫୋନି ରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ ପାଇଁ ସୋମବାର ଠାରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ପହଂଚିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ ବିବେକ ଭରଦ୍ୱାଜଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆସିଥିବା ୧୧ ଜଣିଆ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରିବେ ।

ଶୁଖିଲା ପଡ଼ିଥିବା ନଦୀର ହେବ ପୁନରୁଦ୍ଧାର, ଡ଼ିପିଆର ପ୍ରସ୍ତୁତି ସହିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବଜେଟ ପାଇଁ ଚାଲିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି

ରାଜ୍ୟରେ ଜଳ ସଙ୍କଟ ବ୍ୟାପକ ହେଉଥିବାବେଳେ ତେଣେ ରାଜ୍ୟ ଭିତରୁ ପ୍ରବାହିତ ଅନେକ ନଦୀ ଶୁଖିଲା ପଡ଼ିଛି । ପଡ଼ୋଶୀ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଗୁଜୁରାଟ, ରାଜସ୍ଥାନ, ତାମିଲନାଡ଼ୁ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଓ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସେମାନଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ନଦୀ ଗୁଡ଼ିକର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ହାତକୁ ନେଇଥିବାବେଳେ ପଛରେ ପଡ଼ିଛି ଓଡ଼ିଶା । ଓଡ଼ିଶାର ନଦୀ ଗୁଡ଼ିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରି ଜଳ ପ୍ରବାହ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ଆଡ଼ିବନ୍ଧ ପକାଇ ବର୍ଷାଜଳକୁ ଅମଳ କରିବା ଲାଗି ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ସବିଶେଷ ପ୍ରକଳ୍ପ ରିପୋର୍ଟ ସହିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବଜେଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ଜାରୀ ହେଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି, ସୈନିକ ପଦରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମିଳିବ ନିଯୁକ୍ତି

ସୈନିକ ପଦରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ । ଏ ନେଇ ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଲାଗି ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୌନିକ ପଦରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏଭଳି ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ଅସହାୟ ଯୁବତୀଙ୍କ ବିବାହ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲା ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ

ଜଣେ ଅସହାୟ ଆଦିବାସୀ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରାଇ ଦେବାରେ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇ ଦେଇ ଯାଜପୁର ରୋଡ଼ ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ହୋଇଛି । ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଆଦିବାସୀ ବେସାହାରା ଯୁବତୀ ଚାନ୍ଦିନୀ ମୁଣ୍ଡା(୨୨)ଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ୫ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ବାପା ମା ତାଙ୍କୁ ଏକାକୀ ଛାଡ଼ି କେଉଁଆଡ଼େ ପଳାଇଥିଲେ । ଜେଜେମା ଯମୁନା ମୁଣ୍ଡା ଚାନ୍ଦିନୀକୁ ପାଳି ପୋଷି ବଡ଼ କରିଥିବାବେଳେ ବିବାହ ଯୋଗ୍ୟା ଚାନ୍ଦିନୀକୁ ବିବାହ ଦେବାରେ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଥିଲେ । ଏଭଳି ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ ଚାନ୍ଦିନୀର ବିବାହ ଦାୟିତ୍ୱ ନିଜ କାନ୍ଧକୁ ନେଇଥିଲେ ।

ନିର୍ବାଚନ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ, ଭୋଟ ଦେଲେ ୧୫୬ ମାନସିକ ରୋଗୀ

ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଇତିହାସରେ ଘଟିଛି ଏକ ନୁଆ ଘଟଣା । ଏପ୍ରିଲ ୧୮ରେ ହୋଇଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନରେ ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ ଘଟିଛି ଏଭଳି ଘଟଣା । ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ମେଣ୍ଟାଲ ହସପିଟାଲର ୧୫୬ ଜଣ ଅନ୍ତେବାସୀ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନିଜ ଡ଼ାକ୍ତରଖାନା ପରସରରେ ଭୋଟ ଦେଇଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ଡ଼ାକ୍ତରଖାନା ପରିସରରେ ହୋଇଥିଲା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ କେନ୍ଦ୍ର । ଭୋଟ ଦେବା ପାଇଁ ଯେଭଳି କିଛି ସମସ୍ୟା ହେବ ନାହିଁ ତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଭ୍ୟାସ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେଲା ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ

୫ଟି ଲୋକସଭା ଓ ୩୫ଟି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ହୋଇଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନରେ ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଥିବା ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର କହିଛନ୍ତି ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ବଡ଼ ରାୟ, ବିବାହର ମିଥ୍ୟା ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୁକ୍ତ ହେବ

ବିବାହର ମିଥ୍ୟା ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ବଳାତ୍କାର ବୋଲି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ଜଷ୍ଟିସ ଏଲ ନାଗେଶ୍ୱର ରାଓ ଏବଂ ଏମ ଆର ଶାହଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ସେମାନଙ୍କ ରାୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଳାତ୍କାର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସମ୍ମାନ ଓ ମଯ୍ୟଦା ହାନୀ କରିଥାଏ ।

ପାରିଲେନି ପିତା, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ଝିଅ ପାଲଟିଲା ଚାଷୀ, ଅଙ୍ଗୁର ଚାଷରୁ ସମ୍ଭବ ହେଲା ଦ୍ୱିଗୁଣା ଆୟ

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ନାସିକ ଜିଲ୍ଲାର ଲୋନବାଡ଼ିର ବାସିନ୍ଦା ବିଜୟ ଗୌଡ଼ ଓକିଲଟିଏ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପରିସ୍ଥିତି ବାଧ୍ୟ କରିବାରୁ ସେ ପାଠରେ ଡ଼ୋରିବାନ୍ଧି ପାରମ୍ପରିକ ଅଙ୍ଗୁର ଚାଷରେ ମନ ଦେଲେ । ତାଙ୍କର ପତ୍ନୀ ଲତା ମଧ୍ୟ ଚାହୁଁଥିଲେ ଡ଼ାକ୍ତରଟିଏ ହେବେ । ହେଲେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଆଉ ଆଗକୁ ବଢିପାରିଲେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଦମ୍ପତ୍ତି ଚାହୁଁଥିଲେ ସେମାନେ ତ ହେଲେନି ବରଂ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନେ ଓକିଲ ଡ଼ାକ୍ତର ହୋଇ ସ୍ୱପ୍ନ ପୁରା କରନ୍ତୁ । ତାଙ୍କର ଝିଅ ଜ୍ୟୋସ୍ନା ମଧ୍ୟ ଭଲ ପଢୁଥିଲା । ଏବଂ ଜ୍ୟୋସ୍ନା ଉପରେ ପୁରା ପରିବାରର ଭରସା ମଧ୍ୟ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ତାର ଜୀବନ ଉପରେ ଏଭଳି ଏକ ଦୁଃଖଦ ମୋଡ଼ି ଆସିଲା, ଜ୍ୟୋସ୍ନାର ପଢାରେ ଡ଼ୋର ବନ୍ଧାଗଲା । ତାକୁ ଚାଷ କ୍ଷେତକୁ ଯିବାକୁ ପଢିଲା । ଆଜି ଜ୍ୟୋସ୍ନାର ପିତାମାତା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖୁସି । ନିଜର ଝିଅକୁ ଚାଷୀ ହେବା ଦେଖି ସେମାନେ ଗର୍ବିତ ।

ଜିଓ”ଲଞ୍ଚ କଲା ନୂଆ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଗ୍ରିଗେଟର ଆପ୍

ଟେଲିକମ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀରେ ଯୁଗାନ୍ତକାରୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଥିବା ରିଲାୟନ୍ସ ଜିଓ ଏବେ ଆଉ ଏକ ନୂଆ ବିପ୍ଳବ ଆଣିଛି । ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ନୂଆ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଗ୍ରିଗେଟର ଆପ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି

ଭୋଟ ଦେଲେ ଅଧିକ ୮୦ ହଜାର ମହିଳା

ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନର ମତଦାନ ହାର ୭୩.୭୬ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନରେ ମୋଟ ୪୪ ଲକ୍ଷ ୨୮ ହଜାର ୨୩୨ ଜଣ ଭୋଟର ଭୋଟ ଦେଇଛନ୍ତି । ୪ ଲୋକସଭା ଓ ତତ୍ ସଂଲଗ୍ନ ୨୮ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ମୋଟ ୬୦ ଲକ୍ଷ ୩ ହଜାର ୭୦୭ ଜଣ ଭୋଟର ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନର ମହିଳାମାନେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଠାରୁ ଢେର ଆଗରେ ଥିଲେ । ପୁରୁଷଙ୍କ ମତଦାନ ହାର ୭୩.୦୯ ପ୍ରତିଶତ ଥିବା ବେଳେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମତଦାନ ହାର ୭୪.୦୯ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଂଚିଥିଲା ।

ମାନସିକ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ନୁଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ତିନି ବଡ଼ ମେଡ଼ିକାଲରେ ଖୋଲିବ ହାଫ୍ ୱେ ହୋମ

କଟକ, ବୁର୍ଲା ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ ହାଫ ୱେ ହୋମ । ଏସସିବିରେ ଦୁଇଟି ଏବଂ ବୁର୍ଲା ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ମାନସିକ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏପରି ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ହୋମ ଖୋଲିବ । ଜଣେ ମାନସିକ ରୋଗୀ ମେଡ଼ିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇ ଅଧାଅଧି ଆରୋଗ୍ୟ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ହାଫ ୱେ ହୋମକୁ ପଠାଯିବ । ସେଠାରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ବର୍ଗଙ୍କୁ କାଉନସେଲିଂ କରାଯିବ ।

ପ୍ରଥମ, ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ପିଙ୍କ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର

ଚଳିତ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ମାଓପ୍ରବଣ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ମହିଳାପୁଲିଂ ପାର୍ଟି ଓ ମହିଳା ଭୋଟରଙ୍କୁ ମତଦାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରଭାବେ ଦୁଇଟି ପିଙ୍କ୍ ଭୋଟକେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲା ଯାଇଛି । ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆ ଯାଉଥିବାବେଳେ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରି ମହିଳା ମାନେ କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବି କମ ନୁହଁନ୍ତି ବୋଲି ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାସନ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୂପ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

ସିବିଏସଇ ସ୍କୁଲରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷା ହେଲା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ

ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବୋର୍ଡ଼ ଅଫ୍ ସେକେଣ୍ଡାରୀ ଏଜୁକେସନ (ସିବିଏସଇ) ଅଧିନ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ଏଣିକି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷା କ୍ଲାସ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ଗତ ୨୦୧୮-୧୯ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷରେ ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକର ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ୨୦୧୯-୨୦ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ଠାରୁ ପ୍ରଥମରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାଙ୍କ ଲାଗି ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ । ସ୍କୁଲର ସବୁ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପିରିୟଡ଼୍ ରହିବ । ଏହି ପିରିୟଡ଼ରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଡ଼ିଆକୁ ଯିବାକୁ ହେବ । ସେଠାରେ ସେମାନେ ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ପିରିୟଡ଼୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖାଯିବା ଦିଗରେ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ ।

ରଚନା ଓ ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ମିଳନୀ, ନାସା ଯିବେ ବାଲେଶ୍ୱରର ୧୩ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ

ନାସା ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ୧୩ରୁ ୧୫ ତିନି ଦିନ ବ୍ୟାପୀ ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନ ସଂପର୍କିତ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି । ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ବାଲେଶ୍ୱର ସେଣ୍ଟ ଭିନସେଣ୍ଟ କନଭେଣ୍ଟ ସିନିୟର ସେକେଣ୍ଡାରୀ ସ୍କୁଲର ୧୩ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମନୋନୀତ ହୋଇ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି ।

ଗଳି କନ୍ଧିରେ କ୍ରିକେଟ ଖେଳୁଥିବା ପିଲା ପାଲଟିବେ ଭାରତର ଷ୍ଟାର, ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଷ୍ଟ୍ରିଟ ଚାଇଲ୍ଡ କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ୱ କପ୍

ପିଟିସି ଇଣ୍ଡିଆ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ ସର୍ଭିସେସ ଲିମିଟେଡ଼୍ ଆଇସିସି କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ୱ କପ୍ ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୯ ମେ ରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଷ୍ଟ୍ରିଟ ଚାଇଲ୍ଡ କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ୱ କପ୍ ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ନର୍ଥ ସହିତ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ପ୍ରାୟୋଜକ ହେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛି ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଏବେ ମହିଳାମାନେ ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଦରଜ କରାଇପାରିବେ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ ଅଭିଯୋଗ

ଶ୍ୱଶୁରାଳୟରୁ ବଳପୂର୍ବକ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଣେ ମହିଳା ନିଜ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯେକୌଣସି ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ଦରଜ କରାଇ ପାରିବେ । ଶ୍ୱଶୁରାଳୟରୁ ପ୍ରତାଡ଼ିତ ହୋଇ ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ଯେଉଁଠି ରହୁଥିବେ ସେହି ଅଂଚଳର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ ବୋଲି ମଙ୍ଗଳବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଭାରତ ପାଖରେ ରହିଛି ପାକ ଠାରୁ ୧୦ ଗୁଣା ସୁନା

ପାକିସ୍ଥାନ ନିକଟରେ ଥିବା ସୁନାର ପରିମାଣ ଯାହା ତାହା ଠାରୁ ୧୦ ଗୁଣା ଅଧିକ ସୁନା ଭାରତ ନିକଟରେ ମହଜୁଦ ରହିଛି । ଭାରତ ପାଖରେ ଏବେ ମୋଟ ୬୦୭ ଟନ୍ ସୁନା ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ସୁନା ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ଭାରତ ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ଥିବାବେଳେ ଏହାର ସୁନା ଭଣ୍ଡାର ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ୧୧ ତମ ବଡ଼ ଭଣ୍ଡାର । ପାକିସ୍ଥାନ ନିକଟରେ ୬୪.୬ ଟନ୍ ସୁନା ଥିବା ବିଶ୍ୱ ସୁନା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଜାରୀ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8
Next Last Page 1 of 8

Recent Post