ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତାରେ ମଣିଷ ଠାରୁ କିଛି କମରେ ନାହାନ୍ତି ଏ ପାଞ୍ଚ ପଶୁ

ମଣିଷ ଓ ସିମ୍ପାଜୀଙ୍କ ଡ଼ିଏନଏରେ ବହୁତ ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଦାବୀ ହେଲା ଯେ ଯଦି ସିମ୍ପାଜୀ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଏ ସେମାନେ ମଣିଷ ପରି କଥାବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଗରିଲା ଏବଂ ବବୁନ୍ ସିମ୍ପାଜୀର ଏକ ପ୍ରଜାତି ।

ବାଲୁକା କଳାରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଲା ମହିଳା ଦିବସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୮ : ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପାଳିତ ହେଉଛି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ । ବାହାରିନ୍ ରେ ଥିବା ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବାଲୁକାଶିଳ୍ପୀ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସେଠାକାର ବେଳାଭୂମିରେ ବାଲୁକା କଳା ଜରିଆରେ ଲିଙ୍ଗୀୟ ବ୍ୟବଧାନ କୁ କମାଇବା ଏବଂ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଣେ ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ସୁଦର୍ଶନଙ୍କ ଶିଷ୍ୟମାନେ ବାଲୁକା କଳା ଜରିଆରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଶିଳ୍ପୀ ମାନସ ସାହୁ ମଧ୍ୟ ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ବାଲୁକା କଳା ଜରିଆରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଓ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ଆଜି ବିଶ୍ୱ କିଡନୀ ଦିବସ, ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ହିଁ ଦିବସ ପାଳନର ପ୍ରମୁଖ ଆଭିମୁଖ୍ୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୮ : ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସର ଦ୍ୱିତୀୟ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପାଳିତ ହୁଏ ବିଶ୍ୱ କିଡନୀ (ବୃକ୍କ) ଦିବସ । କିଡ଼ନୀ ମଣିଷର ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଅଙ୍ଗ । ଏହା ବିନା ମଣିଷ ବଂଚିବା ଅସମ୍ଭବ । ସମାଜରେ ରକ୍ତଚାପ, ଡାଇବେଟିସ୍ ରୋଗ କାରଣରୁ କିଡନୀ ରୋଗୀ ସଂଖ୍ୟା ବଢି ବଢି ଚାଲିଛି । ପ୍ରଦୂଷିତ ଜଳ ପାନ ଓ ମାତ୍ରାଧିକ ପେନକିଲର ଔଷଧ ସେବନ ମଧ୍ୟ କିଡ଼ନୀ ଫେଲର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହୋଇଛି । ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ଆମ ଦେଶରେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩କୋଟି ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୭ରେ ଏହା ୮ କୋଟିରେ ପହଂଚିଛି । ସେହିପରି ସଂପ୍ରତି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ରକ୍ତଚାପରେ ପୀଡ଼ିତ । ପେନକିଲର୍ସ, ଆମିନୋ ଗ୍ଲାଇକୋ ସାଇଡସ ଓ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକସର ବ୍ୟବହାର ବୃକ୍କ ଉପରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି ।

ଆଜି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ, ସମାନ ଅଧିକାର ଏବେ ବି ଅପହଂଚ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୮ : ଆଜିର ଦିନଟିକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରୁଛି । ସାରା ବିଶ୍ୱର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧା ଦେବା ସହ ସେମାନଙ୍କର ସାମାଜିକ ସାଂସ୍କୃତିକ, ରାଜନୈତିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ପ୍ରତି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଏହି ଦିବସ ପାଳନର ଆଭିମୁଖ୍ୟ, କିନ୍ତୁ ଏବେ ବି ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶରେ ଅସମାନତା ରହିଛି । ମହିଳାଟିକୁ ଭେଦଭାବର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । ବାଲ୍ୟ କାଳରେ ପିତା ଯୌବନରେ ସ୍ୱାମୀ ଓ ବୃଦ୍ଧାକାଳରେ ନିଜ ପୁତ୍ରମାନଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ମହିଳାଟିକୁ ରହିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । ଓଡ଼ିଶାର ଅନେକ ଅଂଚଳରେ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ସଂଖ୍ୟା ଆଶାତୀତ ଭାବେ କମି କମି ଯାଉଛନ୍ତି । ମାତୃଗର୍ଭରୁ ଭୃଣ ଚିହ୍ନଟ ଓ ହତ୍ୟା ବେଆଇନ ସତ୍ତେ୍ୱ ଏହା ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ।

ଓଡ଼ିଆ ଯୁବକଙ୍କ ଜୟଯାତ୍ରା, ୩ ଲକ୍ଷର ଆଇଟି ବେପାର ଏବେ ପହଂଚିଛି ୩ କୋଟିରେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୫ : ଆଇଟି ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ଉଦ୍ୟୋଗପତି ସିତେଶ୍ ପଟ୍ଟନାୟକ । ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ଫିୟୁଚର୍ କ୍ୟାରିୟର ସଲ୍ୟୁସନ୍ ନାମକ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀ ମାତ୍ର ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଏବେ ୩ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଂଚିଯାଇଛି । ବିଟେକ୍ ପରେ ଏମବିଏ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରି ସିତେଶ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ନିଜର ଏହି କମ୍ପାନୀ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି କମ୍ପାନୀ କେବଳ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିଲା । ଏବେ ଏହି କମ୍ପାନୀ ତାର ସେବାକୁ ବିସ୍ତାରିତ କରିଛି ।

ଓଡ଼ିଶାର ନିଜସ୍ୱ ଅନ୍ ଲାଇନ ସପିଙ୍ଗ ଷ୍ଟୋର ଆଇହୋମ୍ ସପ୍

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୫ : ଏବେ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଅନ୍ ଲାଇନରେ ସପିଙ୍ଗ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ପାଲଟିଛି । ଫ୍ଲିିପ କାର୍ଡ଼, ଆମାଜନ୍, ସ୍ନାପଡ଼ିଲ୍ ପରି ଅନେକ ଅନ୍ ଲାଇନ୍ ସପ୍ ଲୋକପ୍ରିୟତା ପାଇଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏକ ନିଜସ୍ୱ ଅନ୍ ଲାଇନ୍ ସପିଙ୍ଗ୍ ଷ୍ଟୋର ଆଇହୋମ୍ ସପ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହି ମେଗା ଅନ୍ ଲାଇନ୍ ଷ୍ଟୋର (www.Ihomeshop.co.in) ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କେବଳ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ପାଇଁ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେଉଛି ।

ଅଭିଭାବକ ଙ୍କୁ ଆସ୍ୱସ୍ତି, ଏବେ ମୋବାଇଲି ଫୋନ ରେ ମିଳିବେ ଟ୍ୟୁସନ ଶିକ୍ଷକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୫ : ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ୟୁସନ ଶିକ୍ଷକ ଖୋଜିବାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଅଭିଭାବକ ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ହେଲେ ଏବେ ସେ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଛି । ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନର ସହଯୋଗ ନେଇ ଟ୍ୟୁସନ ଶିକ୍ଷକ ସହଜରେ ଯୋଗାଡ଼ କରାଯାଇପାରିବ । ମୋବାଇଲି ଆପ୍ ‘ପିକ୍ ଟ୍ରେନର୍’ କୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଅଭିଭାବକମାନେ ନିଜ ପିଲାଙ୍କମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ୟୁସନ ଶିକ୍ଷକ ଯୋଗାଡ଼ କରିପାରିବେ ।

ଗଞ୍ଜାମ ବେଳାଭୂମି ରଚିଲା ରେକର୍ଡ଼, ୬ ଦିନରେ ଅଣ୍ଡା ଦେଲେ ୪.୨୮ ଲକ୍ଷ ଅଲିଭ ରିଡ଼ଲେ

ବ୍ରହ୍ମପୁର, ଫେବୃଆରୀ ୨୭ : ଗଞ୍ଜାମ ଉପକୂଳରେ ବିରଳ ଅଲିଭ ରିଡ଼ଲେ କଇଁଛଙ୍କ ଗଣ ଅଣ୍ଡାଦାନ ପର୍ବ ରେକର୍ଡ଼ ରଚିଛି । ୬ ଦିନରେ ମୋଟ ୪ଲକ୍ଷ ୨୮ ହଜାର ୮୩ କଇଁଛ ଅଣ୍ଡାଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଯାହାକି ସର୍ବକାଳୀନ ରେକର୍ଡ଼ । ୨୦୧୭ରେ ମୋଟ ୩ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ୬୩୩ କଇଁଛ ଅଣ୍ଡାଦାନ କରିଥିଲେ । ଏ ବର୍ଷ ଶେଷ ଦିନରେ ୪୦ ହଜାର ୩୧୭ କଇଁଛ ଅଣ୍ଡାଦାନ କରିଛନ୍ତି । ବାଲୁକା ଶର୍ଯ୍ୟାରେ କଇଁଛମାନଙ୍କ ଅଣ୍ଡାଦାନ ପରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଇଛି । ବେଳାଭୂମିର ବିଭିନ୍ନ ଯାଗାରେ କଇଁଛମାନେ ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥିବାବେଳେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ବୁଲା କୁକୁର ଓ ବିଲୁଆମାନେ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥାନ୍ତି ।

ବାଲୁକା କଳାରେ ଗାନ୍ଧୀଜିଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜଣାଇଲେ ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ସୁଦର୍ଶନ

ପୁରୀ, ଜାନୁଆରୀ ୩୦ : ଆଜି ଜାତିର ଜନକ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ତିରଧାନ ଦିବସ । ୧୯୪୮ ମସିହା ଆଜିର ଦିନରେ ବାପୁଙ୍କ ମହାପ୍ରୟାଣ ଘଟିଥିଲା । ସାରା ଦେଶ ଆଜି ତାଙ୍କୁ ଭକ୍ତିପୂତ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜଣାଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ରାଜଘାଟକୁ ଯାଇ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମାଧି ପୀଠରେ ପୁଷ୍ପ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଉପସ୍ଥାପିତ, ବିକାଶ ହାର ୭ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଅନୁମାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୨୯ : ସଂସଦରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ ସହିତ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଲୋକସଭା ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭାର ମିଳିତ ବୈଠକକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଏକ ସମୟରେ ବିଧାନସଭା ଏବଂ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ କରାଇବା ସହିତ ନୂଆ ଭାରତର ନିର୍ମାଣ ଉପରେ ଜୋର୍ ଦେଇଥିଲେ ।

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଫେବୃଆରୀ ରେ ହେବ ଦେଶର ଏକମାତ୍ର ରେଡ଼ିଓ ମେଳା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୨୮ : ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଭଞ୍ଜକଳା ମଣ୍ଡପରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ ଦେଶର ଏକମାତ୍ର ରେଡ଼ିଓ ମେଳା । ରେଡ଼ିଓର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ଆଉଟ୍ ରିଚ୍ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଏହି ମେଳାର ଆୟୋଜନ କରାଯିବ । ଏଥିରେ ସ୍କୁଲ,କଲେଜ ଓ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇପାରିବେ ।

ମହିଳାଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କବଜାରେ ଥିବା ଏକ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ : ଯାହା ଲିମକା ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡ଼ରେ ପାଇଛି ସ୍ଥାନ

ମୁମ୍ବାଇ, ଜାନୁଆରୀ ୨୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ମୁମ୍ବାଇର ମୁତୁଙ୍ଗା ରେଳ ଷ୍ଟେସନ । ଏହି ଷ୍ଟେସନର ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟରଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ମମତା କୁଲକର୍ଣ୍ଣି । ଷ୍ଟେସନର କମର୍ସିଆଲ୍ ଓ ଅପରେସନ୍ ବିଭାଗରେ ଅଛନ୍ତି ୧୭ ଜଣ ମହିଳା । ରେଳ ସୁରକ୍ଷା ବଳରେ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ୬ ମହିଳା । ଟିକେଟ୍ ତନଖି କାର୍ଯ୍ୟରେ ୮ଜଣ ଓ ଘୋଷିକା ଭାବେ ୨ଜଣ ଏପରି ମୋଟ ୪୧ ଜଣ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇ ଏହି ଷ୍ଟେସନଟିର ମର୍ଯ୍ୟଦା ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ।

ଚିଲିକାରେ ପ୍ରଥମ ଜାତୀୟ ପକ୍ଷୀ ଉତ୍ସବ : ଅଧିକ ପକ୍ଷୀ ଆସିଲେ, ଅଧିକ ଆସିବେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ

ଟାଙ୍ଗି, ଜାନୁଆରୀ ୨୮ : ଚିଲିକାକୁ ଅଧିକ ପକ୍ଷୀ ଆସିଲେ, ଆସିବେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ । ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ସୁଦୃଢ ହେବ । ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ପକ୍ଷୀ କିଭଳି ଚିଲିକାକୁ ଆସିବେ ଓ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବେ ସେ ଦିଗରେ ବନବିଭାଗ, ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ଓ ସାଧାରଣ ଜନତା ମିଳିତ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବାକୁ ଆୟୋଜିତ ଚିଲିକା ପକ୍ଷୀ ଉତ୍ସବରେ ବକ୍ତାମାନେ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

କୋଟପାଡ଼ ଶାଢୀକୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପରିଚୟ : ସଫଳତାର ଗିରି ଲଂଘିଛନ୍ତି ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ

କୋରାପୁଟ, ଜାନୁଆରୀ : କୋରାପୁଟର କୋଟପାଡ଼ । ବଣ ଜଙ୍ଗଲ ଘେରା ଏହି ଛୋଟିଆ ଗାଁ ଟି ଏବେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଖୁବ୍ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଗାଁର ଖ୍ୟାତି ଓ ଗୌରବ ବଢାଇଛନ୍ତି ଜଣେ ସାଧାରଣ ବୁଣାକାର । କୋଟପାଡ଼ ର ହସ୍ତତନ୍ତ ଓ ତାର ନିଆରା ଡ଼ିଜାଇନିଂ ପାଇଁ ବୁଣାକାର ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପାଣିକା ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବେସାମରିକ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୦୦୪ ଓ ୨୦୦୯ରେ କୋଟପାଡ଼ ଶାଢୀକୁ ନୁଆ ରୂପ ଦେଇଥିବାରୁ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନକୁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏବେ ସେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହେବାକୁ ନେଇ କୋରାପୁଟ, କୋଟପାଡ଼ ଓ ସମଗ୍ର ଓଡ଼ିଶାରେ ଖୁସିର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଛି ।

୫ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ : ସାହିତ୍ୟ, ସିନେମା, କଳା, ହସ୍ତତନ୍ତ ଓ ଜନସେବା ପାଇଁ ହେଲେ ମନୋନୀତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୨୬(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଓ ସେବା ପାଇଁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପାଇବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ୮୫ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫ ଓଡ଼ିଆ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଗତକାଲି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏମାନଙ୍କ ନାମ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ଶୁଭେଚ୍ଛାର ସୁଅ ଛୁଟିଛି ।

ଜନରାଜ୍ୟ ଦିବସ : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେ ଆଗୁଆ

କଟକ, ଜାନୁଆରୀ ୨୬ : ସାରା ଦେଶ ଆଜି ପାଳୁଛି ୬୯ତମ ଜନରାଜ୍ୟ ଦିବସ । ସ୍ଥାନୀୟ ବାରବାଟି ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍ ଠାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଜାତୀୟ ପତକା ଉତ୍ତେଳନ କରି ପରେଡ୍ କୁ ଅଭିବାଦନ ଜଣାଇଥିଲେ । ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ଯେ, ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସହ ସମକକ୍ଷ ।

ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଲା ଢେଙ୍କାନାଳ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନାଟକ ‘ଚଷମା’

ଢେଙ୍କାନାଳ, ଜାନୁଆରୀ ୨୫ : ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ କାନପୁରା ପଂଚାୟତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ନାଟକ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରଶଂସା ଅର୍ଜନ କରିଛି । ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ସହଯୋଗରେ ବମ୍ବେର ନେହୁରୁ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇ ‘ଚଷମା’ ପାଲଟିଥିଲା ଆକର୍ଷଣ ।

ପରେଡ୍ ଦେଖିବେ ଲାଞ୍ଜିଆ ସଉରା ଦମ୍ପତ୍ତି, ବିମାନରେ ଗଲେ ଦିଲ୍ଲୀ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ଜାନୁଆରୀ ୨୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜପଥରେ ହେବ ଚିତାକର୍ଷକ ପରେଡ୍ । ଭିଆଇପି ଗ୍ୟାଲେରିରେ ଏହି ପରେଡ୍ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା ସେରଙ୍ଗ ଅଂଚଳରୁ ଆସି ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଂଚିଛନ୍ତି ଲାଞ୍ଜିଆ ସଉରା ଆଦିବାସୀ ଦମ୍ପତ୍ତି ।


First Previous
1 2
Next Last Page 1 of 2

Recent Post