ଚାଷୀଙ୍କ ମୁହଁରେ ହସ ଆଣିଦେଲା ସବଜି କୁଲର

ଓଡ଼ିଶାର ଅନେକ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ଦୂରସ୍ବପ୍ନ ହୋଇ ରହିଥିବା ବେଳେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ର ଚାଷୀ ମାନେ ଏବେ ଘର ପାଖରେ କମ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ପାଇଯାଇଛନ୍ତି ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ଭଳି ପରିବା ସାଇତି ରଖିବା ଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା। ଏହାକୁ ସେମାନେ ସବଜି କୁଲର ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ସଂସ୍ଥା ଆବଶ୍ୟକୀୟ କୌଶଳ ଓ ଜ୍ଞାନ ଦେଇଛି

ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପେଟେଣ୍ଟ୍ ରାଙ୍କରେ ପ୍ରଥମ

ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ, ଘରୁଆଁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୩୩୬ଟି ପେଟେଣ୍ଟ୍ ହାସଲ କରିଛି। ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ପେଟେଣ୍ଟ୍ ହାସଲ କରିବାରେ ଏହି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ନିକଟରେ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଜେନେରାଲ ଅଫ୍ ପେଟେଣ୍ଟସ, ଡିଜାଇନ୍ ଆଣ୍ଡ୍ ଟ୍ରେଡମାର୍କ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ରୢାଙ୍କିଂ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି। ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହି ରୢାଙ୍କିଂ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି। ସାମଗ୍ରିକ ବର୍ଗରେ ଦେଶର ୨୭ଟି ଆଇଆଇଟି ୫୫୭ଟି ପେଟେଣ୍ଟ୍ ଫାଇଲ୍ କରିଛନ୍ତି।

ବିହାର ନିର୍ବାଚନ,ପ୍ରଥମକରି ଜଣେ କିନ୍ନର ଙ୍କୁ ମିଳିଲା ପ୍ରିଜାଇଡିଂ ଅଫିସର ଦାୟିତ୍ୱ

ଅକ୍ଟୋବର ୨୮ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ। ଏ ନେଇ ମତଦାନ ଓ ଫଳାଫଳର ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯାଇସାରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ପ୍ରଥମ କରି ଏକ ଭିନ୍ନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମହିଳା କିନ୍ନର ମୋନିକା ଦାସଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରିଜାଇଡିଂ ଅଫିସରର ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି। ଭାରତରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି।

ସ୍କ୍ରାପ୍‌ ସିଟି ବସ୍‌ରୁ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୋବାଇଲ୍‌ ଟଏଲେଟ୍‌

ପୁଣେର ଦୁଇଜଣ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ମିଳିତ ଭାବେ ଏକ ଅଭିନବ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଛନ୍ତି। ସ୍କ୍ରାପ୍‌ ବା ରଦ୍ଦିମାଲ ଭାବେ ବିକ୍ରି ହେବାକୁ ଥିବା ଭଙ୍ଗା ଦଦରା ସିଟି ବସ୍‌ ସବୁକୁ କିଣିନେଇ ଏବେ ସେଥିରେ ସେମାନେ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟଏଲେଟ୍‌ ବା ଶୌଚାଳୟ। ଏହି ଶୌଚାଳୟ ସବୁ ପୁଣି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଥାଇ ନିର୍ମିତ ହେବା ସହ ସୌରଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି।ଚକ ଉପରେ ଶୌଚାଳୟ (ଟଏଲେଟ୍‌ ଅନ୍‌ ହୁଇଲ) ନାମରେ ପରିଚିତ ଏହି ଶୌଚାଳୟର ନାମ ରହିଛି ‘ସ୍ୱଚ୍ଛତାଗୃହ’।

କରୋନା ର ଭଲ ଖବର,ସନ୍ତାନମାନଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବାରେ ପରିବାର ରେ ବଢିଛି ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ

କରୋନା ସମୟରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ହେତୁ ଏକାଠି ପତି ଓ ପତ୍ନୀ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଘରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା। ଏହାଦ୍ବାରା ପାରିବାରିକ ସମ୍ପର୍କ ଦୃଢ଼ ହେବା ସହ ପୁରୁଷମାନେ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପିଲାମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଦାୟିତ୍ବ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧିକ ସଚେତନ ହୋଇଛନ୍ତି। ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ଏବଂ ମିସନ ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ‘ଘରେ ଘରେ ଅରୁଣିମା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ସର୍ବାଧିକ ଭାଗିଦାରୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଚାଷ ଜମିରେ ପାଣି ଦେବାକୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ରୋବର୍ଟ

କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବାକୁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରୁଥିବା ବେଳେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଜଳ ଯୋଗାଇବ ରୋବର୍ଟ । ଯଦିଓ ଏହା ଏବେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ମାତ୍ର କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟରେ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଯୋଜନାର ଏହା ଅନ୍ୟତମ ଉଦାହରଣ ହେବ । ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଜ୍ୟ କୃଷି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଜୟଶଙ୍କର ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମ୍‌ର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ତେଲେଙ୍ଗାନା ସରକାର ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ତଥ୍ୟ ଅଧାରିତ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ଲାବ ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଇପାରିବ ବୁଡିଆଣି ରେଶମୀ ସୁତା

ବୁଣିଆଣୀ ସୂତାକୁ ଏଣିକି ଲାବରେଟୋରୀରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିହେବ। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି କାଲିଫର୍ନିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ। ଦୀର୍ଘ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଗବେଷଣାରେ ସେମାନେ ଶେଷରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏପରି ଗବେଷଣା ସମୟରେ ସେମାନେ ନିଜ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏକ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଏହାର ପରିସରଭୁକ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଏଣିକି ରିଲିଫ୍ ଓ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାମିଲ ହେବେ ଏନଡିଆରଏଫ୍‌ର ମହିଳା ଟିମ୍

ଏଣିକି ବାତ୍ୟା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ରିଲିଫ୍ ଓ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ହେବେ ଏନଡିଆରଏଫ୍ ର ମହିଳା ଟିମ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏନଡିଆରଏଫ୍ ର ଚିକିତ୍ସା ବିଭାଗରେ ମହିଳାମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ଭୂମିକମ୍ପ, ବାତ୍ୟା ଭଳି ବିପର୍ଯ୍ୟୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ରିଲିଫ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉନଥିଲା।

ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ନିର୍ମାଣରେ ସହାୟକ ହେବ ମୋଦି ଙ୍କ କୃଷି ସଂସ୍କାର

କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଏବଂ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା କୃଷି ସଂସ୍କାର ଓଡ଼ିଶା ତଥା ଦେଶର କୃଷକଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଅନେକ ସମ୍ଭାବନାସୃଷ୍ଟି କରିବ । ଆତ୍ମନିର୍ଭର କୃଷି ଓ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ନିର୍ମାଣରେ ଏହା ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ନିଜ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରେ କହିଛନ୍ତି । ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ କୃଷି ନୀତି ଓ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହୋଇଥିବା ସଂସ୍କାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷି ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିର ମେରୁଦଣ୍ଡ ।

ବ୍ରହ୍ମପୁରର କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ମାସ୍କ’କୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସମ୍ମାନ

କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରୁଛି ମାସ୍କ । ଏବେ ମାସ୍କର ବ୍ୟବହାର ଅଧିକ ବଢ଼ିଯାଇଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ କରୋନାଠୁ ଦୂରରେ ରହିବା ପାଇଁ ମୁହଁରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ବାହାରକୁ ବାହାରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ମାସ୍କର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଉପଲବ୍ଧି କରି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଜନୈକ କୋଭିଡ୍ ଯୋଦ୍ଧା ତିଆରି କରିଥିବା କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ମାସ୍କ’କୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସମ୍ମାନ ମିଳିଛି । ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ତଥା କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା ଡ.ଶ୍ୱେତ କୁମାର ଦାସ ଏହି କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର କାହାଣୀ ରଚନା କରିବା ସହ ନିର୍ଦେଶନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ପ୍ଲାଜ୍‌ମା ଥେରାପି : ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଫେରିଲେ ପ୍ରଥମ ‌ରୋଗୀ

ରାଜ୍ୟରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ପ୍ଲାଜ୍‌ମା ଥେରାପି। ଯେଉଁ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଦେହରେ ପ୍ରଥମ ପ୍ଲାଜ୍‌ମା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା, ସେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଏହି ମହିଳା ହେଉଛନ୍ତି କଟକର ପୁରୁଣା ରାଉସାପାଟଣା ଅଞ୍ଚଳର ମମତା ସେନ୍ (୪୮ବର୍ଷ)। ଅଶ୍ବିନୀ କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ସେ ଶୁକ୍ରବାର ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଡାକ୍ତର ଓ ନର୍ସଙ୍କୁ ନିଜର କୃତଜ୍ଞତ‌ା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ଲାଜ୍‌ମା ଦାନରେ ସେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଫେରିଛନ୍ତି, ସେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଭଗବାନ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ମାଧ୍ୟମରେ ଉତ୍ତମ ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ଜଗତସିଂହପୁର କୁ ଜାତୀୟ ସମ୍ମାନ

ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ମାଧ୍ୟମରେ ଉତ୍ତମ ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ସ୍କଚ୍ ଆୱାର୍ଡ-୨୦୨୦ ମିଳିଛି । ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସଂଗ୍ରାମ କିଶୋର ମହାପାତ୍ର ଏହି ପୁରସ୍କାରକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ ଜିଲ୍ଲାବାସୀଙ୍କ ମନରେ ଖୁସିର ଲହରୀ ଖେଳି ଯାଇଛି ।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ପୂର୍ବାନୁମାନ ପାଇଁ ମଡେଲ ତିଆରି କଲା ଆଇଆଇଟି

ଖଡ଼ଗପୁରସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ପ୍ରାଦ୍ୟୋଗିକ ସଂସ୍ଥାନ (ଆଇଆଇଟି) ଏକ ମଡେଲ ବିକଶିତ କରିଛି। ଯାହାଦ୍ବାରା ଭବିଷ୍ୟତରେ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ସଂକ୍ରମଣର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିହେବ। ଏହାରି ଆଧାରରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା, ଉଦ୍ୟୋଗ ଏବଂ ଏକାଡେମିକ୍‌ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ପାରିବ। ଆଇଆଇଟି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି, ଆଗାମୀ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ି ଚ‌ାଲିବ। ଆଇଆଇଟିର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବିଜ୍ଞାନ ଓ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ବିଭାଗ ପ୍ରଫେସର ଅରଭଜିତ ଦାସ ଏହି ତାର୍କିକ ମଡେଲ୍‌ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି।

ଅନ୍‌ଲାଇନ ଡେଲିଭରି ଭିତ୍ତିକ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଟ୍ରେଡିଂ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ,ଶକ୍ତି ଇତିହାସ ରେ ନୂଆ ଅଧ୍ୟାୟ

କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସୋମବାର ଇଣ୍ଡିଆନ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ(ଆଇଜିଏକ୍ସ)ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଅନ୍‌ଲାଇନ ଡେଲିଭରି ଭିତ୍ତିକ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଟ୍ରେଡିଂ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମ। ଏହି ଅବସରରେ ଟ୍ରେଡିଂକୁ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରାକୃତିକ ବାଷ୍ପ ଡେଲିଭରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ଏହି ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟୋମେଟିକ ଏବଂ ଓ୍ବେବ୍‌ଭିତ୍ତିକ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍‌ ସହ ଆସିଛି। ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନିରନ୍ତର ଟ୍ରେଡିଂ ଅଭିଜ୍ଞତା ପ୍ରଦାନ ଦିଗରେ ଏହା ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଦେଶର ଶକ୍ତି ଇତିହାସରେ ଏକ ନୂଆ ଫର୍ଦ୍ଦ ଯୋଡିଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି।

ଏଲ୍‌ଜିବିଟି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସମର୍ଥନରେ ଏନ୍‌ଆଇଟି ଗଢିଲା ରେନ୍‌ବୋ ଡଟ୍‌ କ୍ଲବ୍,ଏଭଳି ଉଦ୍ୟମ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ

ଏଲ୍‌ଜିବିଟିକ୍ୟୁ କମ୍ୟୁନିଟିକୁ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ କରିବା ସହ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରାଉରକେଲା ସ୍ଥିତ ଜାତୀୟ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଏନ୍‌ଆଇଟି) ଏକ ନୂଆ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଥିବା ଏଲଜିବିଟିକ୍ୟୁ କମ୍ୟୁନିଟିର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦ୍ବେଷର ଶିକାରରୁ ବଞ୍ଚିତ କରି ଏକ ଉପଯୋଗୀ ପରିବେଶ ଦେବାକୁ ‘ରେନ୍‌ବୋ ଡଟ୍‌ କ୍ଲବ୍‌’ ଗଠନ କରାଯାଇଛି।

ବାହାଘର ରେ ଅନୁସୃତ ହେଉଛି କରୋନା ନିୟମ,ବଦଳିଛି ରୀତି ନୀତି

ମହାମାରୀ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ପାଇଁ ଆମ ସାମାଜିକ ବିଧିବିଧାନ, ପର୍ବପର୍ବାଣୀରେ ବହୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି। କରୋନା କଟକଣା ପାଇଁ କିଛି ପରମ୍ପରା ଓ ବିଧି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ବହୁ ରଙ୍ଗିନ୍‌ ଉତ୍ସବ ଫିକା ପଡ଼ି ଯାଇଛି। ସେମିତି ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିନି ଆମ ବିବାହ ଉତ୍ସବ। ବାଜା, ବାଣ ଓ ରୋଶଣୀ ନାହିଁ କି ଭୋଜିଭାତର ଆସର ନାହିଁ। ବରଂ ଏହି ରଙ୍ଗିନ୍‌ ଉତ୍ସବରେ କରୋନା କଟକଣା ଧସେଇ ପଶି ଥିବାରୁ ଏହା ଫିକା ଫିକା ଲାଗୁଛି।

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ରେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଆଗରେ,ଜନନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନୁଗୋଳ ଶୀର୍ଷରେ

ଲକ ଡାଉନ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ବଢିଛି ଜାନୁଆରୀ,ଫେବୃଆରୀ ମାସ ତୁଳନାରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ଏପ୍ରିଲରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିବା ନଜର କୁ ଆସିଛି। ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଗଡିଥିବା ବେଳେ ଏପ୍ରିଲରେ ଜନନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଅଧିକ ଗଡିଛି।

ବିବାହ ରେ ଲକଡାଉନ,ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ହେଲା ବାହାଘର; ବିବାହ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଥିବା ଟଙ୍କାକୁ ରିଲିଫ୍‌ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦେଲେ ବରକନ୍ୟା

ଭାବିଥିଲେ ବନ୍ଧୁବାନ୍ଧବ ଓ ସାଙ୍ଗସାଥିଙ୍କ ଗହଣରେ କନ୍ୟା ଘରକୁ ଯାଇଥାନ୍ତେ । ବାଜା, ବାଣ, ରୋସଣିରେ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡ ଦୁଲୁକିଥାନ୍ତା । ହେଲେ କରୋନା କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ସବୁ ଯୋଜନା ଭାବନାରେ ରହିଗଲା । ନିରାଡମ୍ବର ଭାବେ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି ମିତଦ୍ରୁ ସୁନ୍ଦର ସାହୁ(୩୦) ଓ ରୀତାରାଣୀ ସାହୁ(୨୩) ।

ବିହାରର ୧୩ ଜଣ ପ୍ରବାସୀ ମୁସଲମାନ କଣ୍ଢେଇ କାରିଗର ଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଆସାମର ହିନ୍ଦୁ ପରିବାର

ସମଗ୍ର ଦେଶ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଗତି କରୁଥିବା ବେଳେ କେତେକ ଲୋକ ହିନ୍ଦୁ-ମୁସଲମାନ ଭ୍ରାତୃଭାବର ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ସୃଷ୍ଟି କରି ଆଦର୍ଶବାଦର ପରିଚୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହେଉଛନ୍ତି ତଳ ଆସାମର ଧୁବ୍ରି ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା ୫୫ ବର୍ଷିୟ ଦେବ କୁମାର ନାମକ ଜଣେ କୁମ୍ଭାର। ମାର୍ଚ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ ତାଙ୍କ ଘରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି ବିହାର ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଗରିଆ ଏବଂ ସହର୍ଷ ଜିଲ୍ଲାର ୧୩ ଜଣ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କଣ୍ଢେଇ କାରିଗର।

ଜୁନ୍‌ରୁ ସିଏପିଏଫ୍ କ୍ୟାଣ୍ଟି‌ନରେ କେବଳ ସ୍ବଦେଶୀ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ହେବ

ଆସନ୍ତା ଜୁନ୍ ପହିଲାରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ପୁଲିସ ବଳ (ସିଏପିଏଫ୍‌) କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ ଗୁଡ଼ିକରେ କେବଳ ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ହେବ। କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ ଆଜି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସିଏପିଏଫ୍ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଅଧୀନରେ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌, ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌, ସିଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌, ଆଇଟିବିପି, ଏସ୍‌ଏସ୍‌ବି, ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଜି ଓ ଆସାମ ରାଇଫଲ୍‌ର କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଗୁଡ଼ିକ ଆସୁଛି।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 11

Recent Post