ଲୋକାର୍ପିତ ହେଲା କୃଷି ଭବନ, କୃଷି, ମୃତ୍ତିକା ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଏଠାରୁ କାମ କରିବେ

ଗତ ୮ ବର୍ଷ ତଳେ ଓଡ଼ିଶା ପଞ୍ଜାବ ଓ ହରିଆନାରୁ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଆଣୁଥିଲା । ୨୦୦୦ ମସିହାର ଏ ଚିତ୍ର ଆଜି ବଦଳିଛି । ଆମ ଚାଷୀ ଭାଇଙ୍କ ପରିଶ୍ରମର ମୂଲ୍ୟ ମିଳିଛି । ଓଡ଼ିଶା ଆଜି ସାରା ଦେଶକୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଉଛି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ‘କୃଷି ଭବନ’ ଲୋକାର୍ପଣ ଉତ୍ସବରେ ସୂଚିତ କରାଇଛନ୍ତି ।

ବାଉଁଶ ଉତ୍ପାଦର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ୨ ଦିନିଆ ମହୋତ୍ସବ

ମଣିପୁରରେ ଦୁଇଦିନିଆ ବିଶ୍ୱ ବାଉଁଶ ଦିବସ ପାଳନର ଉତ୍ସବ ଉଦଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ବାଉଁଶ ତିଆରି ଭଳିକି ଭଳି ଦ୍ରବ୍ୟର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଓ ବିକ୍ରୀବଟ୍ଟା ପାଇଁ ଷ୍ଟଲମାନ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା । ଲେଡ଼ିଜ ମାର୍କେଟିଙ୍ଗ ବ୍ୟାଗ୍ ଡ଼େକୋରେଟିଭ ଆଇଟମ, ସାଇକେଲ ଲ୍ୟାମ୍ପ, ବାଉଁଶ ଫ୍ରେମ୍ ଯୁକ୍ତ ସାଇକେଲ , ଫର୍ଣ୍ଣିଚର, ରୋଷେଇ ଶାଳରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଲା ଭଳି ଉପକରଣ, କୁଲା , ବାଉଁଶିଆ, ପାଛିଆ, ବିଂଚୁଣା, ଭୋଗେଇ, ଚାଙ୍ଗୁଡ଼ି, ଡ଼ାଲା ଯାଏଁ ଭଳି କି ଭଳି ଦ୍ରବ୍ୟମାନ ସଜା ହୋଇରଖାଯାଇଛି । ଗହଳି ଚହଳି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଜମିପଟ୍ଟା ମିଳିବାରୁ ବଦଳିଗଲା ଏକାକୀ ରହୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ବୁଗୁଡ଼ା ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ କରସିଙ୍ଗ ଗାଁର ୫୫ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ନିରାଶ୍ରୟା ମହିଳା ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣମାସୀ ନାୟକ । ବିଗତ ୫ ବର୍ଷ ଧରି ସମ୍ମାନର ସହ ବଂଚିବା ପାଇଁ ସେ କରି ଆସୁଥିବା ସଂଘର୍ଷର ଫଳ ଏବେ ତାଙ୍କୁ ମିଳିଛି ।

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ସ୍ୱଚ୍ଛତା ହିଁ ସେବା ଅଭିଯାନ, ମୋଦି କହିଲେ ୪ ବର୍ଷରେ ହୋଇଛି ୬୦ ବର୍ଷ ଭଳି ସଫାସୁତୁରା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସ୍ୱଚ୍ଛତା ହିଁ ସେବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କହିଛନ୍ତି କି ଆମେ ୪ ବର୍ଷରେ ଯେଭଳି ପରିମଳ ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଆଣିଛୁ ତାହା ବିଗତ ୬୦-୭୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଇପାରିନଥିଲା ।

ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ବଢିଛନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟଟକ

ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ବନବିଭାଗ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରାଇଛି ।

ଆଇନ ସହାୟତା ଦେବାରେ ବିଶ୍ୱରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ

ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଆଇନ ସହାୟତା ଦେବାରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱରେ ନମ୍ବର-୧ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଦେଶର ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ନାଗରିକ ରିଆତିରେ ଆଇନଗତ ସହାୟତା ଲାଭ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସହାୟତା ବାବଦକୁ ଭାରତ ମୁଣ୍ଡପିଛା ମାତ୍ର ୭୫ ପଇସା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ବର୍ଷକରେ ହେଲା ୭୧୭୬ କିମିି ରାସ୍ତା, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମସଡ଼କ ନିର୍ମାଣରେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଥମ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସଡ଼କ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରି ଓଡ଼ିଶା ଆଗରେ ରହିଛି । ୨୦୧୭-୧୮ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶା ସମୁଦାୟ ୭୧୭୬ କିମି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରି ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

୨୧ଟି ଏସସି, ଏସଟି ହାଇସ୍କୁଲରେ ଖୋଲିବ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ

ରାଜ୍ୟର ୨୧ଟି ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ବିଭାଗୀୟ ସ୍କୁଲରେ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ଖୋଲିବ । ଚଳିତ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ଠାରୁ ପାଠପଢା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଏସସି, ଏସଟି କଲ୍ୟାଣମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ମାଝୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଓ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଅନୁସାରେ ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୧ଟି ଯୁକ୍ତଦୁଇ ବିଜ୍ଞାନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ୧୫୪ ଜଣ ପିଜିଟି ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଛି ।

ରାଜ୍ୟରେ ୧୮ ବର୍ଷରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛନ୍ତି ୪୫ ହଜାର ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀ

ରାଜ୍ୟରେ ଉଦ୍ୟୋଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଓ ପରିଚାଳନା ଦିଗରେ ମହିଳାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯୋଡ଼ି ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ୧୯୯୦-୯୧ ମସିହାରୁ ୨୦୧୭-୧୮ ୧୮ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନେ ୪୫,୭୩୦ ଟି ସୂକ୍ଷ୍ମ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଉଦ୍ୟୋଗ ଗୁଡ଼ିକରେ ପାଖାପାଖି ୨ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ୨୦୧୫-୧୬ ମସିହାରେ ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୨,୫୮୦ଟି ଉଦ୍ୟୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ବୋଲି ସମ୍ବଲପୁର ବିଧାୟିକା ରାସେଶ୍ୱରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଏମଏସଏମଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାମଲ ଏହି ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତାରେ ମଣିଷ ଠାରୁ କିଛି କମରେ ନାହାନ୍ତି ଏ ପାଞ୍ଚ ପଶୁ

ମଣିଷ ଓ ସିମ୍ପାଜୀଙ୍କ ଡ଼ିଏନଏରେ ବହୁତ ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଦାବୀ ହେଲା ଯେ ଯଦି ସିମ୍ପାଜୀ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଏ ସେମାନେ ମଣିଷ ପରି କଥାବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଗରିଲା ଏବଂ ବବୁନ୍ ସିମ୍ପାଜୀର ଏକ ପ୍ରଜାତି ।

ବାଲୁକା କଳାରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଲା ମହିଳା ଦିବସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୮ : ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପାଳିତ ହେଉଛି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ । ବାହାରିନ୍ ରେ ଥିବା ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବାଲୁକାଶିଳ୍ପୀ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସେଠାକାର ବେଳାଭୂମିରେ ବାଲୁକା କଳା ଜରିଆରେ ଲିଙ୍ଗୀୟ ବ୍ୟବଧାନ କୁ କମାଇବା ଏବଂ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଣେ ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ସୁଦର୍ଶନଙ୍କ ଶିଷ୍ୟମାନେ ବାଲୁକା କଳା ଜରିଆରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଶିଳ୍ପୀ ମାନସ ସାହୁ ମଧ୍ୟ ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ବାଲୁକା କଳା ଜରିଆରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଓ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ଆଜି ବିଶ୍ୱ କିଡନୀ ଦିବସ, ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ହିଁ ଦିବସ ପାଳନର ପ୍ରମୁଖ ଆଭିମୁଖ୍ୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୮ : ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସର ଦ୍ୱିତୀୟ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପାଳିତ ହୁଏ ବିଶ୍ୱ କିଡନୀ (ବୃକ୍କ) ଦିବସ । କିଡ଼ନୀ ମଣିଷର ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଅଙ୍ଗ । ଏହା ବିନା ମଣିଷ ବଂଚିବା ଅସମ୍ଭବ । ସମାଜରେ ରକ୍ତଚାପ, ଡାଇବେଟିସ୍ ରୋଗ କାରଣରୁ କିଡନୀ ରୋଗୀ ସଂଖ୍ୟା ବଢି ବଢି ଚାଲିଛି । ପ୍ରଦୂଷିତ ଜଳ ପାନ ଓ ମାତ୍ରାଧିକ ପେନକିଲର ଔଷଧ ସେବନ ମଧ୍ୟ କିଡ଼ନୀ ଫେଲର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହୋଇଛି । ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ଆମ ଦେଶରେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩କୋଟି ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୭ରେ ଏହା ୮ କୋଟିରେ ପହଂଚିଛି । ସେହିପରି ସଂପ୍ରତି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ରକ୍ତଚାପରେ ପୀଡ଼ିତ । ପେନକିଲର୍ସ, ଆମିନୋ ଗ୍ଲାଇକୋ ସାଇଡସ ଓ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକସର ବ୍ୟବହାର ବୃକ୍କ ଉପରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି ।

ଆଜି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ, ସମାନ ଅଧିକାର ଏବେ ବି ଅପହଂଚ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୮ : ଆଜିର ଦିନଟିକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରୁଛି । ସାରା ବିଶ୍ୱର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧା ଦେବା ସହ ସେମାନଙ୍କର ସାମାଜିକ ସାଂସ୍କୃତିକ, ରାଜନୈତିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ପ୍ରତି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଏହି ଦିବସ ପାଳନର ଆଭିମୁଖ୍ୟ, କିନ୍ତୁ ଏବେ ବି ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶରେ ଅସମାନତା ରହିଛି । ମହିଳାଟିକୁ ଭେଦଭାବର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । ବାଲ୍ୟ କାଳରେ ପିତା ଯୌବନରେ ସ୍ୱାମୀ ଓ ବୃଦ୍ଧାକାଳରେ ନିଜ ପୁତ୍ରମାନଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ମହିଳାଟିକୁ ରହିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । ଓଡ଼ିଶାର ଅନେକ ଅଂଚଳରେ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ସଂଖ୍ୟା ଆଶାତୀତ ଭାବେ କମି କମି ଯାଉଛନ୍ତି । ମାତୃଗର୍ଭରୁ ଭୃଣ ଚିହ୍ନଟ ଓ ହତ୍ୟା ବେଆଇନ ସତ୍ତେ୍ୱ ଏହା ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ।

ଓଡ଼ିଆ ଯୁବକଙ୍କ ଜୟଯାତ୍ରା, ୩ ଲକ୍ଷର ଆଇଟି ବେପାର ଏବେ ପହଂଚିଛି ୩ କୋଟିରେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୫ : ଆଇଟି ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ଉଦ୍ୟୋଗପତି ସିତେଶ୍ ପଟ୍ଟନାୟକ । ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ଫିୟୁଚର୍ କ୍ୟାରିୟର ସଲ୍ୟୁସନ୍ ନାମକ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀ ମାତ୍ର ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଏବେ ୩ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଂଚିଯାଇଛି । ବିଟେକ୍ ପରେ ଏମବିଏ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରି ସିତେଶ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ନିଜର ଏହି କମ୍ପାନୀ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି କମ୍ପାନୀ କେବଳ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିଲା । ଏବେ ଏହି କମ୍ପାନୀ ତାର ସେବାକୁ ବିସ୍ତାରିତ କରିଛି ।

ଓଡ଼ିଶାର ନିଜସ୍ୱ ଅନ୍ ଲାଇନ ସପିଙ୍ଗ ଷ୍ଟୋର ଆଇହୋମ୍ ସପ୍

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୫ : ଏବେ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଅନ୍ ଲାଇନରେ ସପିଙ୍ଗ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ପାଲଟିଛି । ଫ୍ଲିିପ କାର୍ଡ଼, ଆମାଜନ୍, ସ୍ନାପଡ଼ିଲ୍ ପରି ଅନେକ ଅନ୍ ଲାଇନ୍ ସପ୍ ଲୋକପ୍ରିୟତା ପାଇଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏକ ନିଜସ୍ୱ ଅନ୍ ଲାଇନ୍ ସପିଙ୍ଗ୍ ଷ୍ଟୋର ଆଇହୋମ୍ ସପ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହି ମେଗା ଅନ୍ ଲାଇନ୍ ଷ୍ଟୋର (www.Ihomeshop.co.in) ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କେବଳ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ପାଇଁ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେଉଛି ।

ଅଭିଭାବକ ଙ୍କୁ ଆସ୍ୱସ୍ତି, ଏବେ ମୋବାଇଲି ଫୋନ ରେ ମିଳିବେ ଟ୍ୟୁସନ ଶିକ୍ଷକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୫ : ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ୟୁସନ ଶିକ୍ଷକ ଖୋଜିବାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଅଭିଭାବକ ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ହେଲେ ଏବେ ସେ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଛି । ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନର ସହଯୋଗ ନେଇ ଟ୍ୟୁସନ ଶିକ୍ଷକ ସହଜରେ ଯୋଗାଡ଼ କରାଯାଇପାରିବ । ମୋବାଇଲି ଆପ୍ ‘ପିକ୍ ଟ୍ରେନର୍’ କୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଅଭିଭାବକମାନେ ନିଜ ପିଲାଙ୍କମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ୟୁସନ ଶିକ୍ଷକ ଯୋଗାଡ଼ କରିପାରିବେ ।

ଗଞ୍ଜାମ ବେଳାଭୂମି ରଚିଲା ରେକର୍ଡ଼, ୬ ଦିନରେ ଅଣ୍ଡା ଦେଲେ ୪.୨୮ ଲକ୍ଷ ଅଲିଭ ରିଡ଼ଲେ

ବ୍ରହ୍ମପୁର, ଫେବୃଆରୀ ୨୭ : ଗଞ୍ଜାମ ଉପକୂଳରେ ବିରଳ ଅଲିଭ ରିଡ଼ଲେ କଇଁଛଙ୍କ ଗଣ ଅଣ୍ଡାଦାନ ପର୍ବ ରେକର୍ଡ଼ ରଚିଛି । ୬ ଦିନରେ ମୋଟ ୪ଲକ୍ଷ ୨୮ ହଜାର ୮୩ କଇଁଛ ଅଣ୍ଡାଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଯାହାକି ସର୍ବକାଳୀନ ରେକର୍ଡ଼ । ୨୦୧୭ରେ ମୋଟ ୩ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ୬୩୩ କଇଁଛ ଅଣ୍ଡାଦାନ କରିଥିଲେ । ଏ ବର୍ଷ ଶେଷ ଦିନରେ ୪୦ ହଜାର ୩୧୭ କଇଁଛ ଅଣ୍ଡାଦାନ କରିଛନ୍ତି । ବାଲୁକା ଶର୍ଯ୍ୟାରେ କଇଁଛମାନଙ୍କ ଅଣ୍ଡାଦାନ ପରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଇଛି । ବେଳାଭୂମିର ବିଭିନ୍ନ ଯାଗାରେ କଇଁଛମାନେ ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥିବାବେଳେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ବୁଲା କୁକୁର ଓ ବିଲୁଆମାନେ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥାନ୍ତି ।

ବାଲୁକା କଳାରେ ଗାନ୍ଧୀଜିଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜଣାଇଲେ ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ସୁଦର୍ଶନ

ପୁରୀ, ଜାନୁଆରୀ ୩୦ : ଆଜି ଜାତିର ଜନକ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ତିରଧାନ ଦିବସ । ୧୯୪୮ ମସିହା ଆଜିର ଦିନରେ ବାପୁଙ୍କ ମହାପ୍ରୟାଣ ଘଟିଥିଲା । ସାରା ଦେଶ ଆଜି ତାଙ୍କୁ ଭକ୍ତିପୂତ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜଣାଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ରାଜଘାଟକୁ ଯାଇ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମାଧି ପୀଠରେ ପୁଷ୍ପ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।


First Previous
1 2 3
Next Last Page 1 of 3

Recent Post