ତାଳଚେର ସାର କାରଖାନା ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବ ଚାଇନା କମ୍ପାନୀ

ଚାଇନାର ଉହାମ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କମ୍ପାନୀ କରିବ ତାଳଚେର ସାର କାରଖାନାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର। ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଚାଇନାର ଏହି କମ୍ପାନୀକୁ ଓ୍ୱାର୍କ ଅର୍ଡର ଦିଆଯାଇଛି

ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ହେବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଗ୍ରୀଡ଼

ଓଡ଼ିଶା ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରବଣ ରାଜ୍ୟ। ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ବିଭିନ୍ନ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟ ବହୁଳ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ଏହାର ସଫଳ ମୁକାବିଲା ଏବଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଜନିତ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହ୍ରାସ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଗ୍ରୀଡ୍‌ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ।

ସବୁ ଶନିବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ତିରୁମାଲା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟୁର ପ୍ୟାକେଜ

ରେଲୱେ ପକ୍ଷରୁ ଧାର୍ମିକ ଟୁର ପାଇଁ ଏକ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ । ଧାର୍ମିକ ପରିବେଶରେ କାଟିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇଆରସିଟିସି ଆଣିଛି ତିରୁମାଲା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଦର୍ଶନ ପ୍ୟାକେଜ। ୩ ଦିନ ୪ ରାତି ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଟୁର ପ୍ୟାକେଜରେ ତିରୁମାଲା ପର୍ବତ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦର୍ଶନୀୟ ସ୍ଥାନ ବୁଲିବାର ସୁବିଧା ରହିଛି।

ପୁରୀ ବିସ୍ଥାପିତ ଙ୍କ ପାଇଁ ଥଇଥାନ ଯୋଜନା

ପୁରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମଦିର ଚାରିପାର୍ଶ୍ଵ ରୁ ଉଛେଦ ଅଭିଯାନ ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ସରକାର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।ଘୋଷିତ ପ୍ୟାକେଜ ଅନୁଯାୟୀ ବିସ୍ଥାପିତ ପରିବାରକୁ ଏକକାଳୀନ ୩୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ଦିଆଯିବ। ଅଥବା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଦେଢ଼ କିେଲାମିଟର ମଧ୍ୟରେ ୫୨୦ ବର୍ଗଫୁଟ ପରିମିତ ଘର କିମ୍ବା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ୨କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ମଧ୍ୟରେ ୧୦୦୦ ବର୍ଗଫୁଟର ଏକ ଜମି ମିଳିବ।

ଜୀବନ ଜୀବିକାର ଉନ୍ନତି ଓ ଜଙ୍ଗଲଜମି ଅଧିକାର କୁ ନେଇ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ସକାଳ ଅନୁଷ୍ଠାନ

ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ସକାଳ ବିଗତ ଦୁଇଦଶନ୍ଧୀ ଧରି ଜିଲ୍ଲାରେ ବ୍ୟାପକ ଜନସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ଦିଗରେ ନିଜର ନିରବଛିନ୍ନ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଆସିଛି । ଜଙ୍ଗଲ ଜମିର ଅଧିକାର,ପାରମ୍ପରିକ ମିଲେଟ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ର ସୁରକ୍ଷା ,ସଂରକ୍ଷଣ ତଥା ପ୍ରଚଳନ ଓ ବନବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକା ର ଉନ୍ନତି ଦିଗରେ ସକାଳ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସଫଳ ହୋଇଛି ବୋଲି ଆୟୋଜିତ ସଂଗଠନର ୨୦ ତମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି

ଆଜିଠୁ ଲାଗୁହେଲା ମୋଟର ଯାନ ସଂଶୋଧିତ ଆଇନ,ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନକାରି ଙ୍କ ଠାରୁ ଅସୁଲ ହେବ ବହୁଗୁଣିତ ଜରିମାନା

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ ଠାରୁ ଦେଶରେ ସଂଶୋଧିତ ମୋଟର ଯାନ ଆଇନ ପ୍ରଚଳନ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ କଠୋର ଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଅପ୍ରାପ୍ତ ବୟସ୍କ ପିଲା ଗାଡି ଚଳାଇଲେ ସେମାନଙ୍କ ମାତାପିତା ଓ ଯାନବାହନ ମାଲିକଙ୍କୁ ଜରିମାନା ଦେବା ସହିତ ଜେଲ ଯିବାକୁ ପଡିବ। ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଗାଡି ଚଲାଇବା, ବିନା ହେଲ୍‌ମେଟ ଓ ମୋବାଇଲରେ କଥା ହୋଇ ଗାଡି ଚଳାଇଲେ ଆର୍ଥିକ ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯିବ।

ଫନି ପୀଡିତ ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଯୋଜନା,ଉପକୃତ ହେବେ ୨୨ ହଜାର

ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ଫନି ପ୍ରପୀଡ଼ିତ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ହେବେ ଥଇଥାନ। ଘର ସାଙ୍ଗକୁ ମିଳିବ ଭତ୍ତା ଓ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଜୀବନଜୀବିକା ପାଇଁ ବି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଏ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ‘ପ୍ରଫୁଲ’(ପର୍ସନ୍ ୱିଥ୍ ଡିଜାବିଲିଟିଜ୍ ରିହାବିଲିଟେସନ୍ ଆଫ୍ଟର ଫନି ଆଣ୍ଡ୍ ଅନଫୋଲ୍ଡିଂ ଲିଭ୍ସ) ଯୋଜନା।

ବେଆଇନ୍‌ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ ରୋକିବାକୁ ଥାନାଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିଜି

ରାସ୍ତା ଉପରେ ବସ୍‌ଗୁଡ଼ିକରୁ ବଳପୂର୍ବକ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ କଲେ ଡକାୟତି ମାମଲା ରୁଜୁ ହେବ। ରାତି ସମୟରେ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନମାନଙ୍କରେ ବସ୍‌ ଅଟକାଇ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ କରାଯାଉଥିବ ସୂଚନା ପାଇଲେ ପୁଲିସ୍‌ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବ। କୌଣସି ମତେ ପାର୍ବଣ ଋତୁରେ ରାସ୍ତା ଉପରୁ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ ଘଟଣାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି ବୋଲି ଆଜି ଡିଜି ବିଜୟ କୁମାର ଶର୍ମା ସମସ୍ତ ଥାନାମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶା ବସ୍‌ ମାଲିକ ସ˚ଘ ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ଡିଜିଙ୍କୁ ଭେଟି ବେଆଇନ୍‌ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିବା ପରେ ଡିଜି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି।

ସହରାଞ୍ଚଳରେ ପଂଚାୟତ ଭଳି ଖୋଲିବ ୱାର୍ଡ ଅଫିସ

ପ୍ରତି ପଞ୍ଚାୟତରେ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଭଳି ଏଣିକି ସହରାଞ୍ଚଳର ପ୍ରତି ୱାର୍ଡରେ ୱାର୍ଡ ଅଫିସ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ୱାର୍ଡ ବାସିନ୍ଦା ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଏଠାରେ ଜଣାଇବା ସହ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଏହିଠାରୁ ହିଁ ପାଇବେ। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ମୋଟ ୨୦୩୫ଟି ୱାର୍ଡରେ ୱାର୍ଡ ଅଫିସ୍ ଖୋଲିବ

ପାର୍ବଣକୁ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ସହ ଯୋଡ଼ିଲେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ,ବିହନ ପିଣ୍ଡୁଳାରେ ତିଆରି ହେଲା ଗଜାନନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି

ପରିବେଶକୁ ସୁହାଇଲା ଭଳି ଦିନେ ଆମର ପୂଜା ପାର୍ବଣଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ଏବେ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ରସାୟନିକ ରଙ୍ଗ ଆକର୍ଷଣୀୟ ରଙ୍ଗଯୁକ୍ତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସାଜସଜ୍ଜା ସାମଗ୍ରୀ ଓ କୃତ୍ରିମ ତଥା ଅପମିଶ୍ରିତ ଖାଦ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟ ପାର୍ବଣକୁ ଫିକା କରିଦେଇଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାର୍ବଣକୁ ଆମେ ଚାହିଁଲେ ପରିବେଶ ଉପଯୋଗୀ କରି ପାରି ଧରିତ୍ରୀର ସନ୍ତୁଳନ ରଖିପାରିବା ବୋଲି ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ସୁଶାନ୍ତ ସାହୁ

ଅଭିଯୁକ୍ତକାରୀଙ୍କୁ ଭଲ ବ୍ୟବହାର ନ ଦେଖାଇଲେ ଥାନାକୁ ମିଳିବ ନାଲି ରଙ୍ଗ ,ନିଆଯିବ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ

ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଗ୍ରହଣ କରାନଗଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ କାରୀଙ୍କ ମତାମତ ଆଧାରରେ ଥାନାକୁ ନାଲିରଙ୍ଗ ମିଳିବ ।ନାଲିରଙ୍ଗ ମିଳିଥିବା ଥାନାକୁ ତଦନ୍ତ ପରିସରଭୁକ୍ତ କରାଯିବ ,ଯଦି ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବେ ତେବେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ ୩ ଦିନ ପାଇଁ ଏଠାରେ ଆୟୋଜିତ ପୋଲିସ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ତାଲିମ ଶିବିର ରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଗୁରୁଦିବସ ରୁ ଗଂଜାମ ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ମଧୁ ଆପ,ଡିଜିଟାଲ ପଦ୍ଧତିରେ ପିଲା ପଢିବେ ପାଠ

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ସବୁ ଓଡ଼ିଆ ମାଧ୍ୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଠପଢା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଏକ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍। ଉକ୍ତ ଆପ୍‌ର ନାମ ରଖାଯାଇଛି ‘ମଧୁ’। ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୫ ତାରିଖ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଗୁରୁଦିବସଠାରୁ ଏହି ଆପ୍‌ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଗଣିତ ଓ ବିଜ୍ଞାନର ୨୫ଟି ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ୍‌ କରାଯିବ।

ସମ୍ବଲପୁର ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ହେଲା ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଷ୍ଟେସନ

ସମ୍ବଲପୁର ରେଳ ଷ୍ଟେସନକୁ ଗୁରୁବାର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜିତ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ତିରୁପତି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ପରେ ଏହା ଦେଶର ଦ୍ଵିତୀୟ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜିତ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ। ଏହି ଅବସରରେ ସମ୍ବଲପୁର ରେଳ ମଣ୍ଡଳର ପ୍ରବନ୍ଧକ ଡ଼.ଜୟଦୀପ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ରେଳବାଇ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅଧିକାରୀ, ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ, ଭାରତ ସ୍କାଉଟସ ଓ ଗାଇଡ଼ସ ଏବଂ ଏନ.ସି.ସି. ସ୍ବେଛାସେବୀ, ଷ୍ଟେସନ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏକ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ଉତ୍ସବରେ ଭାଗ ନେଇ ସମ୍ବଲପୁର ଷ୍ଟେସନରେ ଥରେ ଉପଯୋଗୀ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଓ ପଲିଥିନ ବ୍ୟବହାର ନ କରିବାକୁ ଶପଥ ନେଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଏଠାରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟବହାର ନ କରିବାକୁ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଇବେ

ବଦଳିବ ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଣର ନିୟମ,୧୦ ହଜାର ରୁ ଅଧିକ ଉଠାଇଲେ ମୋବାଇଲ କୁ ଆସିବ ଓଟିପି

ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ଏବେ ବହୁଳ ଭାବେ ବଢିଛି । ଏହା ସାଙ୍ଗକୁ ଏଟିଏମ୍‌ ଠକାମୀ ମଧ୍ୟ ସେହି ଅନୁପାତରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ଦିଲ୍ଲୀ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ଲେଭଲ ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ କମିଟି(ଏସ୍‌ଏ୍‌ଲବିସି) କେତେକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ଏହାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଗଲେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ। ଦୁଇଟି ଏଟିଏମ୍‌ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍‌ଶନ ମଧ୍ୟରେ ୬ରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ହେବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ଏସ୍‌ଏଲ୍‌ବିସି ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପରାମର୍ଶରେ କୁହାଯାଇଛି

ଭବିଷ୍ୟନିଧି ଆଇନ ରେ ହେବ ସଂଶୋଧନ,ଘରୋଇ ସହାୟକ ଓ ଡ୍ରାଇଭର ଙ୍କୁ କରାଯିବ ପିଏଫ ରେ ସାମିଲ

ମୋଦି ସରକାର ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଅଧିକ ଦୃଷ୍ଟିନିବଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି। କର୍ମଚାରୀ ଭବିଷ୍ୟନିଧି ଆଇନରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଶୋଧନ ଆଣି ଘରୋଇ ସହାୟକ, ଡ୍ରାଇଭର ଭଳି ସେଲ୍ଫ ହେଲ୍ପ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ଇପିଏଫ୍‌ରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ସରକାର ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏବେ କମ୍ପାନୀ, ସରକାରୀକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଲାଗି ପ୍ରଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି।

୫ ହଜାର ୫ଶହ ଜନ ଔଷଧୀ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମିଳିବ ୧ ଟଙ୍କାରେ ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାର ଦେଶର ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ଉପହାର ଆଣିଛନ୍ତି। ଭାଜପା ନିର୍ବାଚନୀ ଇସ୍ତାହାରରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁସାରେ ଏଣିକି ୧ ଟଙ୍କାରେ ଶସ୍ତା ସାନିଟାରୀ ନ୍ୟାପକିନ୍‌ ମିଳିବ। ଏହା ଦେଶର ୫ ହଜାର ୫ଶହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଔଷଧୀ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇଲେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ

ନୂଆପଡାରେ ଜିଲାପାଳ ଥିବା ବେଳେ ହାତରେ ଖଣ୍ଡିଏ ବାଡ଼ି ଧରି ପାହାଡ଼ ଚଢି ଦୁର୍ଗମ ଗାଁରେ ସେ ଦେଖାଇ ଥିଲେ ଆଶାର ଆଲୋକ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରେ ବେଶ ଚର୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ।ଏବେ ନୂଆପଡା ରୁ ନୟାଗଡ଼ ବଦଳି ହୋଇ ଆସିବା ପରେ ସମାନ ଉତ୍ସାହ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିଛନ୍ତି ଯୁବ ଆଇଏଏସ ପୋମା ଟୁଡୁ ।

ବିନା କାଗଜରେ ଚାଲିଛି ଅର୍ଥନୈତିକ ଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟ,ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ରିପୋର୍ଟ

ରାଜ୍ୟରେ ସପ୍ତମ ଅର୍ଥନୈତିକ ଗଣନା ଆରମ୍ଭହୋଇଛି । ଏଥିରେ ଗୁପ୍‌ଚୁପ୍ ବିକାଳିଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବଡ଼ ବଡ଼ କଳ କାରଖାନା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ସବୁ ପ୍ରକାର ସଂସ୍ଥାର ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାଗଜବିହୀନ ଭାବେ ମୋବାଇଲ ଆପ୍‌ ଜରିଆରେ କରାଯାଉଥିବା ଏହି ଗଣନାରେ ବାଣିଜ୍ୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିବା ସମସ୍ତ ଲୋକ ଓ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ପାନ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍‌ ନମ୍ବର ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଆଦିମ ବିପଦସଂଙ୍କୁଳ ଜନଜାତି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ଼ିଲା ମମତା ଯୋଜନା ଅବଧି

ଏଣିକି ଆଦିମ ଜନଜାତି ବର୍ଗର ମହିଳାଙ୍କର ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ହେଲେ ବି ସେମାନଙ୍କୁ ମମତା ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବ। ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ବିଭାଗ ମଙ୍ଗଳବାର ଏ ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛି। ଏହାସହିତ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମମତା ଯୋଜନା ଅବଧିକୁ ଆଗାମୀ ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

ଶିକ୍ଷକ ଙ୍କୁ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ,ଆରମ୍ଭ ହେବ ‘ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ ଫିଡ୍‌ବ୍ୟାକ୍‌ ଆପ୍‌’

ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଉପରେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ମାନେ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବେ । ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ହାଇସ୍କୁଲରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ।ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଡାଏରି ଫର୍ମାଟ୍‌ରେ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରତି ଶ୍ରେଣୀର ଜଣେ ଛାତ୍ର କିମ୍ବା ଛାତ୍ରୀ ସେମାନଙ୍କ ମତ ଦେବେ। ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପାଠପଢ଼ା କିଭଳି ଥିଲା? କିଛି ଅବୁଝା ରହିଗଲା କି? ଛାତ୍ର/ଛାତ୍ରୀଜଣକ ଆଉ କ’ଣ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି? ଏଭଳି ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟରେ ସେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଲେଖି ଜଣାଇବେ


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 20

Recent Post