ଇ-ଅଫିସ ପରିସରଭୁକ୍ତ ହେଲା ସମଗ୍ର ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରେ ଏବେ ଇ-ଅଫିସ୍‌ ପରିସରଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି ଜିଲା ସମଗ୍ର ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ। ଏଣିକି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସମସ୍ତ ଫାଇଲପତ୍ର କାମ ଇ-ଅଫିସ ମାଧ୍ୟମରେ ପରିଚାଳିତ ହେବ। ଏହାଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଅଣାଯିବା ସହ ସମୟ ଓ ଅଫିସ ଷ୍ଟେସନାରୀର ଅପଚୟ ରୋକାଯାଇ ପାରିବ।

ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ପରେ ସୁଚିତ୍ରା ଙ୍କ କିଡନୀ ରେ ବଞ୍ଚିଲା ଆଉ ଦୁଇ ଜୀବନ, ରାଜଧାନୀରେ ହେଲା ଆଉ ଏକ କାଡାଭରିକ୍‌ ପ୍ରତିରୋପଣ

ଚଳିତ ମାସରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ଲାଗି ଆଜି ଆପୋଲୋ ‌ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଉ ଏକ କାଡାଭରିକ୍‌ ପ୍ରତିରୋପଣ ସଫଳ ‌ହୋଇଛି। ବ୍ରେନ୍ ଡେଡ୍ ବା ମସ୍ତିଷ୍କ ମୃତ ଥିବା ସୁଚିତ୍ରା ଦାଶ(୫୬) ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର ଦୁଇଟି କିଡ୍‌ନି କଢ଼ାଯାଇ ଆପୋଲୋ ଓ ଆମ୍ରି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଥିବା ଦୁଇଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ଲଗାଯାଇଛି ।

ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଜାଣିବା ଲାଗି ନୂଆ ଗଣନା: ପୁଷ୍ଟି, ପାନୀୟ ଜଳ, ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି

ଦେଶରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ କେଉଁ ସ୍ତରରେ ରହିଛି ତାହା ଜାଣିବା ଲାଗି ଏକ ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଗଣନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏଥର ନୂଆ ମାପଦଣ୍ଡ ଅନୁସାରେ ଏହି ଗଣନା କରାଯାଉଛି। ‌ଲୋକଙ୍କ ଘରେ କେଉଁ ସବୁ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ରହିଛି ତାହା ଜାଣିବା ଲାଗି ସରକାର ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି। ଲୋକମାନଙ୍କ ଠାରୁ ପୁଷ୍ଟିସାଧନ, ପାନୀୟ ଜଳ ଉପଲବ୍ଧତା, ବାସଗୃହ ଏବଂ ଜାଳେଣି ଇନ୍ଧନ ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି। ଏହି ନୂତନ ଗଣନା ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶର ପ୍ରକୃତ ଦ୍ରାରିଦ୍ର୍ୟ ହାର ଜାଣିବାକୁ ସରକାର ଚାହୁଛନ୍ତି।

ୱାର୍ଲଡ୍‌ ପପୁଲେସନ୍ ରିଭ୍ୟୁ ରିପୋର୍ଟ: ଭାରତ ପଞ୍ଚମ ବଡ଼ ଅର୍ଥନୀତି

ଭାରତ ବିଶ୍ବର ପଞ୍ଚମ ବୃହତ୍ ଅର୍ଥନୀତି। ୨୦୧୯ରେ ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ବିଶ୍ବର ପଞ୍ଚମ ବଡ଼ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ବୋଲି ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି। ଆମେରିକାର ୱାର୍ଲଡ ପପୁଲେସନ୍ ରିଭ୍ୟୁ ନାମକ ଏକ ସ୍ବାଧୀନ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଭାରତ ଏକ ଉନ୍ମୁକ୍ତ ବଜାର ଅର୍ଥନୀତିରେ ପରିଣତ ହେଉଛି।

ପାହାଡ଼ ଉପରେ ୧୦୦କିମି ବେଗରେ ଗଡ଼ିବ ଟ୍ରେନ୍‌

ଆଗାମୀ ୫ବର୍ଷ ଭିତରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପାହାଡ଼ ଉପରେ ଟ୍ରେନ୍‌ ଗଡ଼ିବ। ଯାହାକି ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଗତି କରିବ। ୨୦୧୪ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହି ରେଳ ଧାରଣାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ୨୦୧୫ରେ ଏହା ରେଳ ବିଭାଗକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ରେ ଏହି ଧାରଣାର ଲୋକାର୍ପଣ କରାଯିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି।

ଏସ୍‌ସିବିରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍‌ରୁମ୍‌

ସରକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପ୍ରଥମ ‌ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଓ ଡାକ୍ତରଖାନା ଭାବେ ଆଜି ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଛି ଏସସିବିରେ ୨୪ଘଣ୍ଟିଆ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଲୋକସଂପର୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ। ଏହାକୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାରକଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ କିଶୋର ଦାସ ଲୋକାର୍ପିତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କଂଟ୍ରୋଲ ରୁମ୍‌ ଓ ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ରହିଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଏଥିରେ ପ୍ରଥମ କଲ୍‌ ଆସିଥିଲା ବଲାଙ୍ଗୀରରୁ।

ବସ୍ତାନୀ ବୋଝ ହ୍ରାସ ଓ ଏନ୍‌ସିଇଆରଟି ପୁସ୍ତକ ବ୍ୟବହାର ନେଇ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଲା

ବାରମ୍ବାର କହିବା ପରେ ବି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ନିର୍ଦେଶକୁ ପାଳନ କରୁନାହାନ୍ତି ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ। କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିଭାଗ ଓ ଏନ୍‌ସିଇଆରଟିର ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ବହି ଆଣିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏନ୍‌ସିଇଆରଟି ବହି ବଦଳରେ ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ପୁସ୍ତକକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକ ଦରରେ ବିକ୍ରୟ କରୁଛନ୍ତି।

ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ୧୦% ବକେୟା ଦରମା ଓ ୫% ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ

ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ୭ମ ବେତନ କମିସନ୍‌ ଦରମା ବକେୟାର ୧୦% ସହ ୫% ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଜି ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି।

ଜଳ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଲେ: ଚିଲିକା, ଭିତରକନିକା, ହୀରାକୁଦରେ ହେବ ହାଉସ ବୋଟ

ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ‘ଜଳ ପର୍ଯ୍ୟଟନ’ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ମଜଭୁତ କରିବାକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି। ଏନେଇ ବୈଷୟିକ ସୁଯୋଗ ହାସଲ ନିମନ୍ତେ କେରଳ ଜାହାଜ ଚଳାଚଳ ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଜଳ ଯୋଗାଯୋଗ ନିଗମ ସହ ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ପତ୍ର ସ୍ବାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି।

ଗଠନ ହେଲା ଓବିସି କମିଶନ

ଓଡ଼ିଶାରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗ(ଓବିସି) ଏବଂ ସାମାଜିକ, ଆର୍ଥିକ ପଛୁଆ ବର୍ଗ(ଏସ୍‌ଇବିସି)ଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ସଂଖ୍ୟା କେତେ ତାର କୌଣସି ସରକାରୀ ହିସାବ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଏମାନଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ସଂଖ୍ୟା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଜାତିଭିତ୍ତିକ ଜନଗଣନା ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ।

ରାଜଧାନୀର ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ନୂଆ ନିୟମ : ଏଣିକି ଛୁଟି ସମୟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା

ରାଜଧାନୀରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରାଥମିକ, ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ଓ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ କରିବା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏଣିକି ପ୍ରତିଦିନ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦୁଇ ଥର ପ୍ରାର୍ଥନା କରାଯିବ। ଏବେ ସକାଳ ୧୦ଟାରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛନ୍ତି।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ହେବ ଗାର୍ବେଜ୍‌ ଫ୍ରି ସିଟି

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଗାମୀଦିନରେ ଆଉ ଡଷ୍ଟବିନ୍‌ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ନାହିଁ। ମାଇକ୍ରୋ କମ୍ପୋଷ୍ଟିଂ ସେଣ୍ଟର (ଏମ୍‌ସିସି), ମ୍ୟାଟେରିଆଲ ରିକୋଭରି ଫ୍ୟାସିଲିଟି ସେଣ୍ଟର (ଏମ୍‌ଆରଏଫ) ଓ ପ୍ୟାରୋଲାଇସିସ୍‌ ପ୍ଲାଣ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବା ପରେ ସହରରେ ଆଉ ଡଷ୍ଟବିନ୍‌ର ବ୍ୟବହାର ହେବନାହିଁ।

ପ୍ରଥମରୁ ୮ମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସେସ୍‌ମେଣ୍ଟ-୨, ଏଥର ୫୦ ମାର୍କର ପରୀକ୍ଷା

ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ୁଥିବା ପ୍ରଥମରୁ ୮ମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷା(ଆସେସ୍‌ମେଣ୍ଟ-୨) ମାର୍ଚ୍ଚ ଦ୍ବିତୀୟ ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଏ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହୋଇ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆପାତତଃ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୧ରୁ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ତା’ ପୂର୍ବରୁ ଜାରି ହୋଇଛି ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌।

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପାର୍କ ଉତ୍ସବ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୩ହଜାର ଲୋକ ମଜା ନେଲେ

ରାଜଧାନୀରେ ପଥ ଉତ୍ସବ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ଆଜିଠାରୁ ପାର୍କ ଉତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରତି ରବିବାର ସକାଳ ୭ଟାରୁ ୯ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟୋଜନ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଉତ୍ସବ ଆଜି ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ପାର୍କ ଏବଂ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ ପାର୍କରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ପାର୍କକୁ ଆସିଥିବା ପ୍ରାୟ ୩ହଜାର ଲୋକ ଏଥିରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇ ଧୁମ୍ ମଜା କରିଛନ୍ତି।

ଏସସିବିରେ ବିରଳ ଅପରେସନ, ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରେ ଲାଗିଲା ମୃତ ଯୁବତୀଙ୍କ କିଡନୀ

ରାଜ୍ୟର ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଇତିହାସ ରଚିଛି କଟକ ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲ୍ । କଟକ ବଡ ମେଡିକାଲରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ କାଡଭାରିକ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଂଟ୍ କରାଯାଇଛି । ଗତ ରାତିରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଜଣେ ମୃତ ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରୁ କିଡନୀ ଅଣାଯାଇ କଟକ ଏସସିବିରେ କିଡନୀ ହରାଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଇଛି ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରେଡିଓ ମେଳା ୧୩ରୁ,ଯୋଗଦେବେ ଦେଶ ବିଦେଶର ଶ୍ରୋତା

ବିଶ୍ବ ରେଡିଓ ଦିବସ’ ଅବସରରେ ଆଉଟରିଚ୍ ପକ୍ଷରୁ ‘ଷଷ୍ଠ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରେଡିଓ ମେଳା’ ଆସନ୍ତା ୧୩ ଓ ୧୪ ତାରିଖ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଭଞ୍ଜ କଳାମଣ୍ଡପଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଭାରତ, ଜାପାନ୍, ଆମେରିକା ଓ ବାଂଲାଦେଶର ରେଡିଓ ‌ଷ୍ଟେସନ୍ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହେବେ। ଶହଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ନୂଆ ଓ ପୁରୁଣା ରେଡିଓ, ଗ୍ରାମଫୋନ ସହ ହାମ୍ ରେଡିଓ ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ସାମିଲ ହେବେ।

ସମ୍ବିଧାନର ପାଠ ପଢ଼ିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, ଏଥିରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ବିଷୟରେ ପଢ଼ାଯିବ

ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନ ବିଷୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ। ନାଗରିକଙ୍କ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ବିଷୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟସ୍ତରରୁ ପିଲା ଜାଣିବା ଦରକାର। ତାହାକୁ ଅନୁଭବ କରି ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ସମ୍ବିଧାନ ସମ୍ପର୍କ‌ରେ ବର୍ଷତମାମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲିବ।

ଏଣିକି ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷାର ପାଠ ପଢିବେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲା

ରାସ୍ତାରେ ଯାତାୟାତ ପାଇଁ କଣ ସବୁ ନିୟମ ରହିଛି, କେମିତି ଘଟିବନି ଦୁର୍ଘଟଣା ସେ ବାବଦରେ ଏଣିକି ପାଠ ପଢିବେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ । ଆଗାମୀ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ବିଷୟବସ୍ତୁ ରହିବ। କେମିତି ବିଷୟବସ୍ତୁ ରହିବ ସେ ନେଇ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ।

ନଥିବିହୀନ ହେବ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଆବେଦନ

ଲର୍ଣ୍ଣର୍ସ ଲାଇସେନ୍ସ ଓ ଗାଡ଼ି ଚାଳନା ଲାଇସେନ୍ସ ଆବେଦନ ଏବେ ଆହୁରି ସହଜ ହେବ। ଫେବ୍ରୁଆରି ୧ ତାରିଖରୁ ଏହି ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଏ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ(ଏସ୍‌ଟିଏ) ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଆବେଦନପତ୍ର, ଘୋଷଣାପତ୍ର, ସ୍ଲଟ୍‌ ବୁକିଂ ସ୍ଲିପ୍‌, ଦେୟ ଜମା ରସିଦ୍‌, ପରିଚୟପତ୍ର, ଆବାସିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ବୟସ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ରକ୍ତଗ୍ରୁପ୍‌ର ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ଏ ସବୁର ଅବିକଳ ନକଲ କିମ୍ବା ମୂଳ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ଆଉ ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।

ସ୍କୁଲରେ ବାଜୁଛି ୱାଟରବେଲ,ପିଲାଏ ପିଉଛନ୍ତି ପାଣି

ନିକଟରେ ମୁମ୍ବଇ ସରକାର ସେଠାକାର ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ‘ୱାଟର୍ ବେଲ୍‌’ର ନିୟମ ଜାରି କରିଛି। ଏହି ୱାଟର୍ ବେଲ୍ ପଛର ରହସ୍ୟ ହେଲା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଏକ ବିଶେଷ ଘଣ୍ଟି ବଜାଗଲେ, ସେମାନେ ସେଇ ସମୟରେ ପାଣି ପିଇବେ। ପ୍ରଥମଥର ଭାରତର ଏକ ରାଜ୍ୟରେ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 26

Recent Post