୭ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଗଡିବ ‘କିଷାନ୍ ବିଶେଷ ପାର୍ସଲ ଟ୍ରେନ୍’,ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ଅନେକ ଫାଇଦା

କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀର ଏଭଳି ସଙ୍କଟ ଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଲୱେ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି । ରେଲୱେ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ପେଶାଲ ପାର୍ସଲ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । କରୋନା କାଳରେ ମଧ୍ୟ ରେଳର କିଷାନ୍ ବିଶେଷ ପାର୍ସଲ ଟ୍ରେନ୍ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ବରଦାନ ।

ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ହଜାରେ ଟଙ୍କା

ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ହିତା‌ଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାସିକ ଭତ୍ତା ସହ ଚଳିତ ମାସରେ ଆଉ ଅତିରିକ୍ତ ଏକ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାୟ ୪୮ ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀ ଏହି ଅର୍ଥ ପାଇବେ। ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ପାଳନ କରି ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ବୋଲି ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶକ୍ତୀକରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି। ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଶ୍ରୀ ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ୪୮ ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀ ଅଛନ୍ତି।

୬ ସହରରେ ସ୍ବଦେଶୀ କୋଭିଡ୍‌ ଟିକାର ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ

ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍‌ ଏବଂ ଜାଇଡସ କାଡିଲା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଦୁଇଟି ଟିକାର ମାନବ ଶରୀରରେ ପରୀକ୍ଷା ୬ଟି ସହରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଉକ୍ତ ସହରର ୫୦୦ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ପ୍ରଥମେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ର ୦.୫ ଏମ୍‌ଏଲ୍‌ ଇଞ୍ଜେକ୍‌ଶନ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଉଭୟ କମ୍ପାନୀର ଟିକା ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନୁମତି ପାଇବା ପରେ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

ଡିଜେଲ୍‌ର ହେବ ହୋମ୍ ଡେଲିଭରି

ଡିଜେଲ୍‌କୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଘରେ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ତୈଳ କଂପାନିଗୁଡ଼ିକ ବଡ଼ ଧରଣର ଯୋଜନା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କାମରେ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ନିୟୋଜିତ କରିବା ଲାଗି ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି।

ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇଙ୍କୁ ୧୨୯୧ କୋଟିର ଜରୁରିକାଳୀନ ଋଣ

ଜରୁରୀ ନିଶ୍ଚିତ ଋଣ ‌ଯୋଜନା (ଇସିଏଲ୍‌ଜିଏସ୍‌) ଅଧୀନରେ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ଏମ୍ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ୨୨୫୧.୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଥିବା ୧୨୯୧.୦୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟର ଏହା ହେଉଛି ୫୭.୩୫ ପ୍ରତିଶତ। ଆଗାମୀ ୧୦ ଦିନ ଭିତରେ ନିର୍ଧାରିତ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ଲାଗି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ସତ୍ୟବ୍ରତ ସାହୁଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ବୈଠକରେ ଏହି ସ୍କିମ୍‌ର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା।

୪ ଜିଲା ଓ ରାଉରକେଲା ରେ ୮ଟାରୁ ୨ଟା ଯାଏ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା

ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଖୋର୍ଧା, କଟକ, ଯାଜପୁର, ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ରାଉରକେଲା ମହାନଗର ନିଗମରେ ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଦିନ ୨ଟା ଯାଏ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖୋଲିବ। ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରଖି ଦିନ ୧ଟା ଯାଏ ବ୍ୟାଙ୍କମାନେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବେ। ଜୁଲାଇ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ନିର୍ଦେଶନାମା ବଳବତ୍ତର ରହିବ।

୧୩୨୨ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛି ରେଳବାଇ

କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ରୋଜଗାର ହରାଇଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କାମ ଯୋଗାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ରୋଜଗାର ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି। ଗତ ଜୁନ୍‌ ୨୦ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯିବା ସହ ଏଥିରେ ଓଡ଼ିଶାର ୪ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରବାସୀମାନେ କିଭଳି କାମ ପାଇବେ ଓ ଅର୍ଥ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ, ତାହାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଇଛି ।

ଜିଓ ଗୁଗୁଲ ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ,ସବୁ ଭାରତୀୟ ଧରିବେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍

ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଲିମିଟେଡ୍‌), ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମସ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମସ୍‌) ଓ ଗୁଗୁଲ୍ ଏଲ୍‌ଏଲ୍‌ସି (ଗୁଗୁଲ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ବୁଝାମଣାପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିବା ଆଜି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏହି ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମସ୍‌ରେ ଗୁଗୁଲ୍ ପକ୍ଷରୁ ୩୩,୭୩୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କରାଯିବ । ଜିଓ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମସ୍‌ର ମୋଟ ଇକ୍ୱିଟି ମୂଲ୍ୟ ୪.୩୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆକଳନ ହିସାବରେ ଗୁଗୁଲ୍ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କରାଯାଇଛି ।

ବୁଧବାର ଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପୀ

ଆଜିଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପୀ । ଭୁବନେଶ୍ୱରର କିମ୍‌ସ, ସମ୍ ଓ କଟକ ଅଶ୍ୱିନୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପୀ ଆରମ୍ଭ ହେବ । କଟକ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପୀର ନୋଡାଲ ସେଣ୍ଟର ଭାବେ କାମ କରିବ । କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇସାରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀର ବ୍ଲଡରୁ ପ୍ଲାଜମା ବାହାର କରାଯାଇ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ଲାଜମାକୁ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଦିଆଯାଇଥାଏ ।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବ ରେଳବାଇର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋଚ୍

କରୋନା ଭୂତାଣୁରୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ‘ ପୋଷ୍ଟ୍‌ କୋଭିଡ୍‌ କୋଚ୍‌’ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ଲାଗି ଅନେକ ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ରେଳ ଡବାରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ସ୍‌ ଫ୍ରି ସୁବିଧା ରହିଛି। ହାତରେ କୌଣସି ଜିନିଷକୁ ସ୍ପର୍ଶ ନକରି ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରିବ। ଗୋଡ଼ରେ ଚାପିଦେଲେ ପାଣି ଟ୍ୟାପ୍ ଖୋଲିବ ଓ ସାବୁନ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ସୁବିଧା ମିଳିବ।

ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନାମଲେଖା

୨୦୨୦-୨୧ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକରେ ନାମଲେଖା ଲାଗି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ଯୋଗୁଁ ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ ନାମଲେଖା ସ୍ବାଭାବିକ୍‌ ହୋଇପାରୁ ନଥିବାରୁ ଏଥର ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନାମଲେଖା ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶକ୍ତୀକରଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁଏକ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ପୋର୍ଟାଲ ‘http:/sepd.gov.inwp/admissionFormForSpcISchool.htm?lang=en’ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

“ଗ୍ରୀନ ରେଳବାଇ” ହେବାକୁ ମିଶନ ମୋଡ଼ରେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ

ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏବେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ରୂପାନ୍ତରଣ ଏବଂ ଆଧୁନିକୀକରଣ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଏବଂ ସେହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ଦିଗରେ ୨୦୩୦ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ଭାରତୀୟ ରେଳ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ “ଗ୍ରୀନ ରେଳବାଇ” (ନେଟ ଜିରୋ କାର୍ବନ ନିର୍ଗମନ)ରେ ପରିଣତ କରାଯିବ । ଏହି ଦିଗରେ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ବିଶ୍ୱ ତାପନ ତଥା ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଦିଗରେ ଏହା ସହାୟକ ହେବ।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲା ଏମ୍‌ସର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆପ୍‌,ଫୋନ ରେ ଡାକ୍ତରୀ ପରାମର୍ଶ ନେଇପାରିବେ ରୋଗୀ

ଗତ ୧୦ତାରିଖରେ ଏମ୍‌ସର ଓପିଡି ବା ବହିର୍ବିଭାଗକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ଏମ୍‌ସରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ରୋଗୀ, ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଓପିଡି ବନ୍ଦ ରଖିବା ଲାଗି କର୍ତୃପକ୍ଷ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ତେବେ ଏମ୍‌ସର ଟେଲି ମେଡିସିନ୍ ଓ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଆପ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି।

୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଉଜୁଡ଼ା ଜଙ୍ଗଲର ପୁନରୁଦ୍ଧାର

‘ଆମ ଜଙ୍ଗଲ’ ଯୋଜନାରେ ୭ ହଜାର ବନ ସୁରକ୍ଷା ସମିତିଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ସାମିଲ କରି ୩.୫୦ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ପରିମିତ ଜଙ୍ଗଲର ବନୀକରଣ ଓ ପୁନଃସୃଜନ କରିବାକୁ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ୭ଟି ବନଖଣ୍ଡ ଅଧୀନସ୍ଥ ୪ ହଜାର ୪୦୦ ହେକ୍ଟର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଛି। ସେଠାରେ ୪୧ ପ୍ରଜାତିର ଦୁର୍ଲ୍ଲଭ ଓ ସଂକଟାପନ୍ନ ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷର ବିକାଶ କରାଯିବ ବୋଲି ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଚିଲିକାରେ ମାଛ ସଂଗ୍ରହାଳୟ,କରୋନା ସ୍ଥିତି ସୁଧାର ପରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ୪ମାସ ମାଗଣା ପ୍ରବେଶ

ନୀଳାମ୍ବୁ ଚିଲିକାର ମତ୍ସ୍ୟ ସମ୍ପଦକୁ ଚିହ୍ନିବାର ଅବକାଶ ଆଣିବ ‘ମାଛ ସଂଗ୍ରହାଳୟ’। ବଡ଼କୂଳରେ ନିର୍ମିତ ମାଛ ସଦୃଶ ସଂଗ୍ରହାଳୟର ଆକ୍ବାରିୟମରେ ୮୦ ପ୍ରଜାତିର ମାଛ, କଙ୍କଡ଼ା ଓ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଚିଲିକାର ଐଶ୍ବର୍ଯ୍ୟ ଓ ମତ୍ସ୍ୟ ଭଣ୍ଡାର ସମ୍ପର୍କରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟିବା ଲାଗି ଚିଲିକା ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରାଧିକରଣ (ସିଡିଏ)ର ଏହି ନିଆରା ସୃଷ୍ଟି। ସଂପ୍ରତି ଚିଲିକାରେ ୩୩୦ ପ୍ରଜାତିର ମାଛ ଓ ୧୨ ପ୍ରଜାତିର ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ରହିଥିବା ବ‌େଳେ ୨ଲକ୍ଷ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ରୋଜଗାରର ମୁଖ୍ୟ ଆୟୁଧ ପାଲଟିଛି।

ବୈଷୟିକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ବଦଳିଲା :୩ ବର୍ଷ ପରିବର୍ତେ ୨ ବର୍ଷରେ ମିଳିବ ଏମସିଏ ଡିଗ୍ରୀ

କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଚଳିତ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରେ ବିଭିନ୍ନ ବୈଷୟିକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ନାମ ଲେଖାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ହୋଇପାରିନଥିବାରୁ ଏଆଇସିଟିଇ ବୈଷୟିକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ଶିକ୍ଷାବର୍ଷକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି। ଏଥର ଅଗଷ୍ଟ ୧ ବଦଳରେ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ରୁ ପାଠପଢ଼ା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଏଥର ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ /ବୋର୍ଡ ସ୍ବୀକୃତି ପାଇବାର ଅବଧି ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଯେଉଁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଯେତିକି ସିଟ୍‌ରେ ନାମ ଲେଖା ହେବ ସେଥିପାଇଁ ଅକ୍ଟୋବର ୫ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କାଉନସେଲିଂ ହେବ।

ନୂଆ ରୂପ ନେବ ତିନି ‘ଅର୍ବାନ ହାଟ’ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୬ କୋଟି

ନୂଆ ରୂପ ନେବାକୁ ଯାଉଛି ରାଜ୍ୟର ୩ ଅର୍ବାନ ହାଟ। ଭୁବନେଶ୍ବର ଏକାମ୍ର ହାଟ, ପୁରୀ ନୀଳାଚଳ ହାଟ ଓ କୋଣାର୍କର କୋଣାର୍କ ହାଟ। କାରିଗର ଓ ବୁଣାକାରମାନଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଗ୍ରାହକ ଯୋଗାଇ ଦେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଖୋଲିଥିବା ଏହି ଅର୍ବାନ ହାଟକୁ ଅଧିକ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଓ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ହସ୍ତତନ୍ତ ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ବିଭାଗ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛି। ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶ ଭିତରେ କାରିଗର ଓ ବୁଣାକାରଙ୍କୁ ଅଧିକ ବଜାର ସୁବିଧା ଦେବା, ଲୋକକଳାର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର, ଓଡ଼ିଆ ଖାଦ୍ୟର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଓ ବର୍ଷ ସାରା କିଛି ନା କିଛି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ/ମେଳା କରି ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବାର ଏକ ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍‌ ତିଆରି କରିଛି ଏହି ବିଭାଗ

ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅଫିସ ମନା

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଦୈନିକ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଆସୁଛି। ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେଣି। ଏସବୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କଟକଣା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ରହିଥିବା ନିଜସ୍ବ ଅଫିସ ଆସିପାରିବେ ନାହିଁ।

ରାଜଧାନୀରେ ସରକାରୀ ଜମିକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବ ‘ବ୍ଲୁଇସ୍‌’

ରାଜଧାନୀରେ ଥିବା ମୂଲ୍ୟବାନ ସରକାରୀ ଜମିକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ସହାୟତା ନେଇଛନ୍ତି ସରକାର। ଏଣିକି ସରକାରୀ ଜମିରେ ସାମାନ୍ୟ ଜବରଦଖଲ ହେଲେ, ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗ ନିକଟରେ ସୂଚନା ପହଞ୍ଚିଯିବ। ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଏମିତି ଅଭିନବ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର।

ରାଜ୍ୟରେ ସୌର ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ନିଆରା ଯୋଜନା,ଜଳାଶୟରେ ଭାସମାନ ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ

ରାଜ୍ୟରେ ସୌର ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ ବଢ଼ାଇବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଆଜି ଲୋକସେବା ଭବନରେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଅସିତ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା‌ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ୧୫୦୦ ମେଗାୱାଟ୍‌ର ‌ସୌର ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ସବୁଜ ଶକ୍ତି ବିକାଶ ନିଗମ (ଗେଡ୍‌କଲ୍‌) ଓ ଓରେଡା ତରଫରୁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସୌର ଶକ୍ତି ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୫୭୪ ମେଗାୱାଟର ଅନ୍‌-ଗ୍ରିଡ୍ ‌ସୌର ଶକ୍ତି ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗେଡ୍‌କଲ୍‌ ୩୬୨ ମେଗାୱାଟ୍‌ ଏବଂ ଓରେଡା ତରଫରୁ ୧୧୨ ମେଗାୱାଟର ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 33

Recent Post