ମୋ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବ ୬ ବିଭାଗ

ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗରେ ମୋ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନିଆଯିବା ପରେ ଅନେକ ସୁଫଳ ମିଳିଛି। ତେଣୁ ସରକାର ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ସମସ୍ତ ବିଭାଗକୁ ମୋ ସରକାର ଅଧୀନକୁ ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି

ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ ପରେ ମହାନଦୀ ଜଳ ପରିଚାଳନା ଦେଖିଲେ ଛତିଶଗଡ଼ ପ୍ରତିନିଧି,ଆଗରୁ ଛତିଶ ଗଡ଼ ଯାଇଥିଲେ ଓଡିଶା ପ୍ରତିନିଧି

ମହାନଦୀ ଜଳ ବ୍ୟବହାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଖିଛନ୍ତି ଛତିଶଗଡ଼ର ୧୧ ଜଣିଆ ପ୍ରତିନିଧିଦଳ। ଏହି ଅବସରରେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ଓଡ଼ିଶା ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ୮ ଜଣ ଅଧିକାରୀ। ରବିବାର ସକାଳେ ଛତିଶଗଡ଼ର ମହାନଦୀ ରୁଦ୍ରି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ମୁଖ୍ୟଯନ୍ତ୍ରୀ କେ.ଏସ୍‌. ଧ୍ରୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଗଠିତ ଏହି ଟିମ୍‌ ଓପିଜିସି, ଏନଟିପିସି, ଇଣ୍ଡ ଭାରତ, ଭୂଷଣ, ବେଦାନ୍ତ କମ୍ପାନିର ଇନ୍‌ଟେକ୍‌ୱେଲ୍ ପରେ ଶାସନ କେନାଲରେ ପାଣି ବ୍ୟବହାର ଦେଖିଥିଲେ।

ମାଇକ୍ରୋ କମ୍ପୋଷ୍ଟିଙ୍ଗ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଚଳାଇବେ ମହିଳା, ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀରୁ ବଛା ହେବେ ‘ସ୍ୱଚ୍ଛ ସାଥୀ’

ମାଇକ୍ରୋ କମ୍ପୋଷ୍ଟିଙ୍ଗ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଚଳାଇବା ଦାୟିତ୍ବ ନେବେ ମହିଳା। ବିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିବା ସମୁଦାୟ ୪୩ଟି ମାଇକ୍ରୋ କମ୍ପୋଷ୍ଟିଙ୍ଗ୍‌ (ଏମ୍‌ସିସି)କୁ ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ (ଏସ୍‌ଏଚ୍‌ଜି)ଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ନେଇ ରାସ୍ତା ବାହାର କରାଯାଇଛି ବୋଲି ବିଏମ୍‌ସି କର୍ତୃପକ୍ଷ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଅଲିଭ ରିଡ଼ଲେ ଙ୍କ ପାଇଁ ମାଛଧରା କଟକଣା ପ୍ରସଙ୍ଗ,୮ହଜାର ମତ୍ସଜିବୀ ପରିବାର ଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ଅନୁକମ୍ପା ସହାୟତା

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରୁ ମେ ୩୧ ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛଧରା ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି।ଏହି ସମୟରେ ବିରଳ ଅଲିଭ ରିଡ଼ଲେ ପ୍ରଜାତିର କଇଁଛ ଗଣଅଣ୍ଡାଦାନ ପାଇଁ ଆସୁଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମାଛ ଧରା ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗୁ କରାଯାଇଥାଏ।

ଦାଦନ ସମସ୍ୟାକୁ ରୋକିବ ଲୋକକଳା

ରାଜ୍ୟରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଦାଦନ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ରୋକିବାକୁ ଲୋକକଳାର ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯିବ। ଲୋକକଳା ପରିବେଷଣ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଦାଦନ ସମସ୍ୟାର ଭୟାବହତା ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ଦିଗ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରାଯିବ। ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବଲାଙ୍ଗୀର, ବରଗଡ଼, ନୂଆପଡ଼ା ଓ କଳାହାଣ୍ଡି ଭଳି ୪ଟି ଜିଲାରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯିବ।

ଅଲିଭ ରିଡ଼ଲେ ଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତା,ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଖୋଲିବ ୬୬ଟି ଶିବିର, ମୁତୟନ ହେବେ ବନକର୍ମଚାରୀ

ଅଲିଭ ରିଡଲେଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସଚିବାଳୟରେ ମୁଖ୍ୟସଚିବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଅଲିଭ ରିଡଲେ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ରୁଷିକୂଲ୍ୟା, ଗହୀରମଥା ଓ ଦେବୀ ନଦୀ ମୁହାଣରେ ମୋଟ ୬୬ଟି ଶିବିର ଖୋଲାଯିବ ।

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଅଭିନବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ପ୍ରକଟ ବଚନ’ରେ ପ୍ରକଟ ହେଲା ଦୁର୍ନୀତି : ମୃତ ଲୋକ ନେଉଛନ୍ତି ଭତ୍ତା

ଭତ୍ତା ଲୁଟ୍‌କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅଭିନବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନେଇଛନ୍ତି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାପାଳ। କାର୍ଯକ୍ରମର ନାଁ ରଖାଯାଇଛି ‘ପ୍ରକଟ ବଚନ’। କାର୍ଯକ୍ରମରେ କିଏ ଭତ୍ତା ପାଉଛନ୍ତି ବା ପାଉନାହାନ୍ତି ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଉଛି।

ଆଜିଠୁ ବିଧାନସଭା ,ପେପର୍‌ଲେସ୍‌ ପାଇଁ ବାଚସ୍ପତି ଙ୍କ ଘୋଷଣା

ବୁଧବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ବିଧାନସଭାର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ। ୩୦ଟି କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ ଥିବା ଏହି ଅଧିବେଶନର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଅତିରିକ୍ତ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ । ଲମ୍ବା ଅଧିବେଶନରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପାଖରେ ନାରୀ ନିର୍ଯାତନାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା, ଚାଷୀ ସମସ୍ୟା, ଆବାସ କେଳାଙ୍କରୀ ପରି ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଥିବା ବେଳେ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ପ୍ରସ୍ତୁତି ସାରିଛନ୍ତି

ସୁରଭି ୨୦୧୯’: ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ୩ ହଜାର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ୧୪ରୁ ତିନିଦିନିଆ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ‘ସୁରଭି-୨୦୧୯’ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ତିନିଦିନ ବ୍ୟାପୀ ଏହି ମହୋତ୍ସବ ୟୁନିଟ୍‌-୯ ସରକାରୀ ବାଳକ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ଲାଗି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶିକ୍ଷାମଣ୍ଡଳରୁ ପ୍ରତି ବିଭାଗ ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମଣ୍ଡଳସ୍ତରରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଶିକ୍ଷା ପରିଦର୍ଶକମାନେ ମନୋନୀତ କରି ପ୍ରାୟ ୩ହଜାର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି।

ସ୍ୱଚ୍ଛତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ ମନୋନୀତ ହେଲା ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏମ୍‌ସ

ଆସନ୍ତା ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି କଟକର ଐତିହାସିକ ବାଲିଯାତ୍ରା। ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରାଚୀନ ନୌବାଣିଜ୍ୟ ପରମ୍ପରାକୁ ମନେ ପକାଇ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ଏହି ବାଲିଯାତ୍ରାକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାରି ରଖିଛି। କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ତିଥିରୁ ମହାନଦୀର କୂଳରେ ଥିବା ଗଡଗଡିଆ ଘାଟର ତଳ ଓ ଉପର ପଡିଆରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏହି ଯାତ୍ରା।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର କର୍କଟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଡିଜିଟାଲ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ହେବ ତଥ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ

କଟକସ୍ଥିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର କର୍କଟ କେନ୍ଦ୍ରର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଏଣିକି ଡିଜିଟାଲ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯିବ। ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ଏକମାତ୍ର ସରକାରୀ କର୍କଟ ନିଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିବାକୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ

ଦିଲ୍ଲୀରେ ଓଡ଼ିଆ ସଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଆବଶ୍ୟକ ଜମି ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୁପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ଆବଣ୍ଟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ମୁଖ୍ୟ ଆବାସିକ ଆୟୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାକୁ ମିଳିବାକୁ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନର ସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଶନିବାର ଦିନ ସ୍ଥାନୀୟ ୩ ଏ ପି ଜେ ଅଦବୁଲ କାଲାମ ରୋଡ଼ସ୍ଥିତ ବାସଭବନରେ ମୁଖ୍ୟ ଆବାସିକ ଆୟୁକ୍ତଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଳୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ରିଅଲ ଇଷ୍ଟେଟ୍‌ ପାଇଁ ୨୫ ହଜାର କୋଟିର ପାଣ୍ଠି

ରିଅଲ ଇଷ୍ଟେଟ୍‌ କ୍ଷେତ୍ର ଲାଗି ଆଜି ୨୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ନୂତନ ପାଣ୍ଠି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଘର କିଣିବା ଲାଗି ଟଙ୍କା ଦେଇ ଫସିଯାଇଥିବା ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ସହା‌ୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉଦେଶ୍ୟରେ ଏହି ପାଣ୍ଠି ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ବିକଳ୍ପ ନିବେଶ ପାଣ୍ଠି (ଏଆଇଏଫ୍‌) ଗଠନ କରିବା ବିଷୟରେ ଆଜି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପାଣ୍ଠି ଲାଗି ସରକାର ନିଜ ଆଡ଼ୁ ୧୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଯୋଗଦାନ ପ୍ରଦାନ କରିବେ।

ଇସ୍ପାତ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ପୂର୍ବ ଭାରତ ଆମର ପ୍ରାଥମିକତା

ପୂର୍ବ ଭାରତର ମାଟି ତଳେ ଅଧିକ ଇସ୍ପାତ‌୍‍ ଗଚ୍ଛିତ ରହିଛି। ତେଣୁ ଏଠାକୁ ଅଧିକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଇସ୍ପାତ‌୍‍ ନିଗମ(ଆରଆଇଏନଏଲ)ର ଭାଇଜାଗ ଇସ୍ପାତ କାରଖାନା ପରିଦର୍ଶନ ବେଳେ ଏହା କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ଭାଇଜାଗ ଇସ୍ପାତ‌୍‍ କାରଖାନାର ପରିଚାଳନା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଦେଖିବା ସହ ଇସ୍ପାତ‌୍‍ ତିଆରି କାମ ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରି ବୁଝିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି। ଇସ୍ପାତ‌୍‍ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କର ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଭାଇଜାଗ ଗସ୍ତ। ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସେ କହିଛନ୍ତି-“ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ର ବନାଇବା ଦିଗରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଓଡ଼ିଶା, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଝାଡଖଣ୍ଡ ଓ ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁ କାମ କରାଯାଉଛି।

କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ହାର୍ଟ୍ କେୟାର ୟୁନିଟ୍ ପାଇଁ ଗଠନ ହେବ କର୍ପସ ପାଣ୍ଠି

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜାନୁଆରି ୧୫ ତାରିଖରେ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ହାର୍ଟ୍ କେୟାର ୟୁନିଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଆଜି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବକିଶୋର ଦାସଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ହୃଦ୍‌ରୋଗୀଙ୍କ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା ପାଇଁ କର୍ପସ୍ ପାଣ୍ଠି ଗଠନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି।

ସବୁ ଜିଲ୍ଲା ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଉପଶମ ସେବା

ରାଜ୍ୟର ସବୁ ଜିଲ୍ଲା ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ ସମେତ କ୍ୟାପିଟାଲ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ରାଉରକେଲା ଜେନେରାଲ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଉପଶମ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯିବ। ଏଠାରେ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଯତ୍ନ ନିଆଯିବ। ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ରହି ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ରୋଗୀ ଓ ବାହାରର ରୋଗୀ ଉଭୟଙ୍କୁ ଏଠାରେ ‌େସବା ମିଳିବ।

ଘଣ୍ଟା ବାଜିଲେ ଏକାଠି ହୋଇ କରାଯାଏ ଗାଁ ସଫେଇ , ସାମୂହିକ ସହଯୋଗରେ ସଜାଡ଼ି ହୋଇଛି ଗାଁ ପରିବେଶ

ଗାଁ’ରେ ରହିଛି ଭାରତର ପ୍ରକୃତ ଆତ୍ମା। ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଏହି ପଦକ କଥା ଆଜି ବି ବଡ଼ ବଡ଼ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ, ରାଜନୀତିଜ୍ଞ ଓ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କୁ ଆନ୍ଦୋଳିତ କରୁଛି। ଗାଁ କଥା କହିବାକୁ ଯାଇ ବାପୁ ସ୍ବଚ୍ଛତାକୁ ସର୍ବାଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉଥିଲେ, ଯାହା ଆଜିର ଦିନରେ ଅନେକ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ବହନ କରୁଛି। ମହାତ୍ମାଙ୍କ ଏହି ପବିତ୍ର ବାଣୀକୁ ମୂଳମନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ରେମୁଣା ବ୍ଲକର ତୁଣ୍ଡରା ଗ୍ରାମବାସୀ

ଆଇଆର୍‌ସିଟିସିର ଓଡ଼ିଶାରୁ ପ୍ରଥମ ବିମାନ ଟୁର୍‌; ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବୁଲିବେ ଯାତ୍ରୀ

ଆଇଆର୍‌ସିଟିସି ଓଡ଼ିଶାରୁ ପ୍ରଥମ କରି ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶକୁ ବିମାନ ଟୁର୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି। ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବର ‘ସପ୍ତ ଭଗିନୀ’ ରାଜ୍ୟ ଭିତରୁ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ନିଜ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ହଜାର ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥାଏ। ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ବୁଲାଇବା ଲାଗି ୭ଦିନିଆ ଟୁର୍‌ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ କରାଯାଇଛି।

ସାଧାରଣ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରରେ ମିଳିବ ଡିଏଲ୍‌ ଆବେଦନ ସୁବିଧା

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ୫-ଟି ମନ୍ତ୍ରର ସଫଳ ପ୍ରୟୋଗ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ବିଭାଗରେ କରାଯାଉଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅସିତ୍‌ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଲୋକସେବା ଭବନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ବିଭାଗ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ଜି. ଶ୍ରୀନିବାସ ଅଗ୍ରଗତି ନେଇ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

୮ ଲକ୍ଷ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ମିଳିବ ଡିଜିଟାଲ ଆଇକାର୍ଡ

ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ପ୍ରାୟ ୮ଲକ୍ଷ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡିଜିଟାଲ ଆଇକାର୍ଡ(ପରିଚୟ ପତ୍ର) ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଏହି ଆଇକାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ନିଜସ୍ୱ ଯୋଜନା ଓ ସେବାର ସୁବିଧା ପାଇପାରିବ। ତେବେ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ନାମଲେଖା, ଚାକିରି ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି କାର୍ଡ ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 23

Recent Post