ଦ୍ୱାର ମୁହଁରେ ପୋଲିସ ସେବା, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଆଇପିଏସ ବିନୀତା ସାହୁଙ୍କ ନିଆରା ଉଦ୍ୟମ

ପୋଲିସ ପ୍ରତି ସାଧାରଣ ଜନଗଣଙ୍କ ମନରେ ଡ଼ର ଓ ଭୟ ଥାଏ । ଗ୍ରାମୀଣ ଅଂଚଳରେ ଏହା ଅଧିକ । ଲୋକଙ୍କ ମନରୁ ପୋଲିସ ପ୍ରତି ଥିବା ଭୟ ଦୂର ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଅନେକ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ ସତ୍ୱେ ଏଥିରୁ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ସଫଳତା ମିଳୁନଥିବାରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଭଣ୍ଡାରା ଜିଲ୍ଲାର ଯୁବ ଆଇପିଏସ ଅଫିସର ବିନୀତା ସାହୁ ଏକ ନିଆରା ତଥା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉଦ୍ୟମ ହାତକୁ ନେଇ ସଫଳତା ସାଉଁଟିଛନ୍ତି ।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଭାଇ ପାଇଁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ଏହି ଛାତ୍ରୀ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ସାଇକେଲ ସହିତ ହ୍ୱିଲ ଚେୟାର

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୁନେ ବାରାମତି ସହରର ନିବାସୀ ୧୬ ବର୍ଷିୟା ମୟୁରୀ ପୋପଟ ଯାଦବ ନିଜର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସାନ ଭାଇ ପାଇଁ ଏବେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହ୍ୱିଲ ଚେୟାର ସହିତ ସାଇକେଲ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସେ ସହଜ ଭାବରେ ନିଜ ଭାଇକୁ ନେଇ ସ୍କୁଲରେ ଛାଡ଼ିପାରିବେ ।

ଜାତୀୟ ସାହସିକତା ପୁରସ୍କାର, ଓଡ଼ିଶାରୁ ୪

ଜାତୀୟ ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ୨୦୧୮ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଏଥିରେ ସମୁଦାୟ ୨୧ ଜଣ ବାଳକ ବାଳିକା ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ଚଳିତ ମାସ ୨୨ ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଓ ୨୩ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏହି ୮ ଜଣ ବାଳିକା ଓ ୧୩ ଜଣ ବାଳକଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ସାହସିକତା ପୁରସ୍କାର ୨୦୧୮ରେ ପୁରସ୍କୃତ କରିବେ । ସାହସିକତା ପୁରସ୍କାର ପାଉଥିବା ଏହି ବାଳକ ବାଳିକାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ୨ଜଣ ବାଳକ ଓ ବାଳିକା ରହିଛନ୍ତି ।

ନବୀନ ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ବସ୍ ସେବା

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୭ଟି ଶୀତତାପ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବସକୁ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଏହି ବସ୍ ଗୁଡ଼ିକୁ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପତାକା ଦେଖାଇବା ପରେ ବସ୍ ଗୁଡ଼ିକ ରାଜଧାନୀରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର ସଦର ମହକୁମାକୁ ଗଡ଼ିଛି ।

ଦେଶର ୪୦୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପହଂଚିଛି ସିଏନଜି-ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ଦେଶର ଘରେ ଘରେ ପହଂଚିଛି ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ଆଉ ବିଜୁଳି । ୪୦୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ସିଏନଜି ପହଂଚି ସାରିଛି । ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ପହଂଚିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ତୈଳ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ।

ବିଜୁଳି, ଘଡ଼ଘଡ଼ିର ସୂଚନା ଦେବ ସାଇକ୍ଲୋନ ଟାୱାର, ମେ ପୂର୍ବରୁ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ

ଓଡ଼ିଶାରେ ବଜ୍ରପାତ ଏବେ ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବିପତ୍ତିର କାରଣ ସାଜିଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏଥିରେ ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଉଛି । ବିଗତ ୩ ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କାରଣରୁ ମୋଟ ୪ ହଜାର ୬୮୯ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିବାବେଳେ ସେଥିରୁ ୨୭ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ ୧୨୫୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ କେବଳ ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଛି । ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ବଜ୍ରପାତ ଅଧିକ ଧନଜୀବନ ନଷ୍ଟ କରିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ରାଜ୍ୟରେ ବଜ୍ରପାତ ଜନିତ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ମୟୂରଭଞ୍ଜରେ ଘଟିଛି । ମୟୂରଭଞ୍ଜରେ ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ୧୩୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ କମିସନର ବିଷ୍ଣୁପଦ ସେଠୀ କହିଛନ୍ତି । ବଜ୍ରପାତ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିବାବେଳେ ଗଞ୍ଜାମ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ।

ବିନା ମାଟିରେ ଫସଲ ଫଳାଉଛନ୍ତି କ୍ରିକେଟ ତାରକା ଧୋନୀ

ମାଟିରେ ଫସଲ ହୋଇଥାଏ । ହେଲେ ବିନା ମାଟିରେ ପନିପରିବା ଫଳୁଥିବା କେଉଁଠି ଦେଖିଛନ୍ତି କି? ଝାରଖଣ୍ଡ ରାଂଚି ସହରରେ କ୍ରିକେଟ ତାରକା ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ନିଜ ଘରେ ବିନା ମାଟିରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପନିପରିବା ଫଳାଇଛନ୍ତି । ସିମଲିୟା ଠାରେ ଥିବା ନିଜ ଘରେ ଧୋନିଙ୍କ ହାଇଡ଼୍ରୋପୋନିକ୍ସ କିଚେନ ଗାର୍ଡ଼େନରେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି । ପଲି ହାଉସରେ ନଡ଼ିଆକତାର ଆସ୍ତରଣ ଦେଇ ଧୋନୀ ବାଇଗଣ, କୋବି, ଟମାଟୋ, କାକୁଡ଼ି, ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗ ଫଳାଉଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ମୁଠାଏ ବି ରାସାୟନିକ ସାର ପ୍ରୟୋଗ ହେଉନାହିଁ କି କୀଟନାଶକ ପ୍ରୟୋଗର ପ୍ରଶ୍ନ ହିଁ ନାହିଁ ।

କୃଷି ଓଡ଼ିଶାରେ ଖୋଲିଛି ୧୮୦ଟି ମଣ୍ଡପ, ବୁଲି ବୁଲି ଆନନ୍ଦ ସହ ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ କରୁଛନ୍ତି ଚାଷୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ବରମୁଣ୍ଡା ପଡ଼ିଆରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି ପାଂଚ ଦିନିଆ କୃଷି ମହୋତ୍ସବ ‘କୃଷି ଓଡ଼ିଶା’ । ଏଥିପାଇଁ ବଦଳି ଯାଇଛି ପଡ଼ିଆର ରୂପ ରେଖ । ପଡ଼ିଆ ପରିସରକୁ ଚମକ୍ରାର ଭାବେ ସଜ୍ଜା ଯାଇଛି । ପାରମ୍ପରିକ ପଦ୍ଧତିରେ ଚାଷ ପ୍ରଣାଳୀ, ଗୋପାଳନ, ଜଳସେଚନ ପ୍ରଣାଳୀ, ଯାନ୍ତ୍ରିକ କୃଷି ଆଦିକୁ ନେଇ ୧୮୦ଟି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ମଣ୍ଡପ ଖୋଲିଛି । ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ମଣ୍ଡପ ଗୁଡ଼ିକୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଭାବେ ସଜ୍ଜା ଯାଇଛି । କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଚାଳ ଛପର ଘର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ପ୍ରଦର୍ଶନୀର ଶୋଭା ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଅଂଚଳରୁ ଚାଷୀ ଓ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ମହିଳା ଯୋଜନାର ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ଗଡ଼ିଲା ୨୫ ରଥ

ମିଶନ ଶକ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନେଇ ୨୫ ରଥ ରାଜ୍ୟରେ ପରିକ୍ରମା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପତାକା ଦେଖାଇବା ପରେ ଏହା ଗଡ଼ିଛି । ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଭିତରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ଅଡ଼ିଓ ଭିଡ଼ିଓ କାହାଣୀ ଓ ଗୋଷ୍ଠୀ ନେତ୍ରୀମାନଙ୍କର ସଫଳତାର ଅନୁଭୂତି ଏଥିରେ ପ୍ରଚାର କରାଯାଉଛି ।

ବଲାଙ୍ଗିର ବିଛୁପାଲି ରେଳପଥର ଉଦଘାଟନ କଲେ ମୋଦି

୧୫୫୦ କୋଟିର ଉପହାର ନେଇ ୨୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ଥର ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ମୋଦି ବାୟୁସେନାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ଯୋଗେ ବଲାଙ୍ଗିରରେ ପହଂଚି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ବଲାଙ୍ଗିର ବିଛୁପାଲି ରେଳପଥର ଉଦଘାଟନ କରି ଜନଗଣଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ବିକାଶର ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧତାକୁ ଦୋହରାଇ ଥିଲେ । ପଥରଚେପା ଦଳୀୟ ସମାବେଶରେ ଯୋଗ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସମେତ ସ୍ଥାନୀୟ ସାଂସଦ କଳିକେଶ ସିଂଦେଓ ତଥା ବୟନ ଶିଳ୍ପମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ନେହାଙ୍ଗିନୀ ଛୁରିଆ ଓ ରାଜ୍ୟପାଳ ଗଣେଶୀ ପାଲ ଉଦଘାଟନୀ ସମାରୋହରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ଦେଇ ଦେୟ ଆଦାୟ କରିବେ ଏସଏଚଜି ଦଳ

ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳ ଗୁଡ଼ିକୁ ସଶକ୍ତ କରାଇବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସହାୟତା କରୁଥିବାବେଳେ ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ବିଦ୍ୟୁତ ଦେୟ ଆଦାୟ ପାଇଁ ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ନିୟୋଜିତ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୌଶଳ ବିକାଶ ଯୋଜନା ସ୍ୱାଭିମାନ ସହ ବଂଚିବାର ବାଟ ଦେଖାଇବ

ଯାଁଳାରେ ଥିବା ଅମ୍ରିତା ବିଦ୍ୟାଳୟମ ପରିସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୌଶଳ ବିକାଶ ଯୋଜନା । ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ରକୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ସ୍କୁଲଟି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଳାର ୪ଟି ଗାଁକୁ ପୋଷ୍ୟ ଗ୍ରାମ ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କରି ଗାଁର ସର୍ବାଙ୍ଗୀନ ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରତିଶୃତିବଦ୍ଧତା ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଏହି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ୨୦୦ ପିଲାଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆଜି ଠାରୁ ଗଞ୍ଜାମରେ ମୋ ଗେହ୍ଲା ଝିଅ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ସମାଜ ଭିତରେ କି ବଡ଼, ସାନ- ପୁଅ ଆଉ ଝିଅ ଦୁହେଁ ସମାନ । ଏହି ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ସଚେତନତାକୁ ବ୍ୟାପକ କରାଯାଇଥିଲେ ହେଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଲିଙ୍ଗଗତ ବୈଷମ୍ୟ ବାରି ହୋଇପଡ଼ୁଛି । ସମାଜରେ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନମାନଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ମୋ ଗେହ୍ଲା ଝିଅ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ । ବିଜୁ କନ୍ୟାରତ୍ନ ଯୋଜନା ଅଧିନରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଜିଲ୍ଲାବ୍ୟାପୀ କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଏମସରେ ଅପରେସନ ପାଇଁ ଲମ୍ବା ଅପେକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିବ

ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଅପରେସନ ପାଇଁ ଆଉ ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବନି । ହସ୍ପିଟାଲର ନୁଆ ଅପରେସନ ବ୍ଲକର ଆରମ୍ଭ ଏପ୍ରିଲ ସୁଦ୍ଧା ହୋଇଯିବ । ଏମ୍ସରେ ୧୨ ଅପରେସନ ଥିଏଟର ଏବଂ ୨୦୦ ଶର୍ଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ସର୍ଜିକାଲ ବ୍ଲକର ନିର୍ମାଣ ସରିଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଏଣିକି ସବୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିଦ୍ୟାର୍ଥିଙ୍କୁ ଏକା ସମୟରେ ମିଳିବ ଗ୍ରାଜୁଏସନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ

ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନୁଆ ଯୋଜନା ଅନ୍ ଟାଇମ ଗ୍ରାଜୁଏସନ ୨୦୧୯-୨୦ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢୁଥିବା ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏକା ସମୟରେ ଗ୍ରାଜୁଏସନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପାଇବେ ।

୪୮ କୋଟି ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ହେଲା ଦେଶର ଦୀର୍ଘତମ ଇସ୍ପାତ ସେତୁ

ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ସିଆଙ୍ଗ ନଦୀ ଉପରେ ୪୮ କୋଟି ୪୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଦେଶର ଦୀର୍ଘତମ ଇସ୍ପାତ ସେତୁ ଗୁରୁବାର ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଛି । ଅରୁଣାଚଳ ସିଆଙ୍ଗ ନଦୀ ଉପରେ ଇଙ୍ଗକିଓଙ୍ଗ ଠାରେ ଏହି ସେତୁକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପେମା ଖାଣ୍ଡୁ ଲୋକାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଜିଠୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା, ୬ରୁ କୁମ୍ଭୀର, ୧୯ରୁ ହେବ ଡ଼ଲଫିନ ଗଣନା

ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜଳାଶୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ବନବିଭାଗ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସାରିଛି । ୩ ତାରିଖରେ ନନ୍ଦନକାନନ, ୪ ତାରିଖରେ ଚିଲିକା ଓ ୬ ତାରିଖରେ ଭିତରକନିକା, ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା କରାଯିବ । ପ୍ରାୟ ୧ହଜାରରୁ ଅଧିକ ବନକର୍ମଚାରୀ, ପକ୍ଷୀପ୍ରେମୀ, ସାମାଜିକକର୍ମୀଙ୍କୁ ଗଣନା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି ।

ଆମେରିକାରେ ପଢୁଥିବା ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ରଚିଲେ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ, ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଗହଣରେ ପାଳିଲେ ଜନ୍ମଦିନ

ସେବା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ନୁହେଁ, ବରଂ ସୁନ୍ଦର ଏକ ମନ ଓ ଦୃଢ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ । ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନକୁ ନେଇ ଏବେ ନୂଆ ନୂଆ ଟ୍ରେଣ୍ଡ୍ ଓ ଇଭେଣ୍ଟ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । କିଏ ହୋଟେଲରେ ତ କିଏ କ୍ଲବ ଏବଂ ଆଉ ପୁଣି କିଏ ନିଜ ଘରେ ଭବ୍ୟ ସାଜ୍ଜସଜ୍ଜା ମଧ୍ୟରେ ଡ଼ିଜେର ତାଳେ ତାଳେ ପାଳୁଛନ୍ତି ଜନ୍ମଦିନ । ଏସବୁକୁ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଘଟାଇ ଦୂରରେ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଜାତୀୟତାର ମହାନ୍ ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ଉଦବୁଦ୍ଧ ହୋଇ ନିଜ ଜନ୍ମଦିନକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରି ରଖିବା ପାଇଁ ଆମେରିକାର ନର୍ଥ କାରୋଲିନାର ମରିସ୍ ଭିଲ୍ଲେସ୍ଥିତ ପାନ୍ଥରସଟ୍ରିକ୍ ହାଇସ୍କୁଲରେ ଶିକ୍ଷା ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ନେହା କର ଯେଉଁ ରାସ୍ତା ଆପଣେଇଛନ୍ତି, ତାହା ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷଣୀୟ ହୋଇରହିବ । ନିଜର ଜନ୍ମଦିନକୁ ଚନ୍ଦକା-ଡ଼ମପଡ଼ା ହସ୍ତୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ପାଶ୍ୱର୍ରେ ଥିବା କନ୍ଦଳେଇ ଆଦିବାସୀ ପଡ଼ାର କୁନି କୁନି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଗହଣରେ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି । ପିତା ଧୀରେନ୍ଦ୍ର କରଙ୍କ ନିକଟରୁ ଏହି ଅଗମ୍ୟ ଆଦିବାସୀ ଗାଁର ସୁବିଧା ଅସୁବିଧା କଥା ଶୁଣି ନେହା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ ।

ବଡ଼ଦିନକୁ ନେଇ ବିଭୋର ହେଲେ କୁନି ଶିଳ୍ପୀ, ଚିତ୍ରରେ ଆଙ୍କିଲେ ଶାନ୍ତାକ୍ଲଜ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଟ୍ରି ଓ ଜିଙ୍ଗଲ ବେଲ୍

ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ବଡ଼ଦିନ । ଧରାବତରଣ କରିବେ ପ୍ରଭୁ ଯୀଶୁ । ଯୀଶୁଙ୍କ ଅବାହନୀ ପାଇଁ ଚଳଚଂଚଳ ହୋଇପଡ଼ିଛି ଗୀର୍ଜା ଓ ପ୍ରାର୍ଥନା ଗୃହ । ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସୁଛି ଚର୍ଚ୍ଚ । ବଡ଼ଦିନ ପାଳନ ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଂଚି ଥିବାବେଳେ ବାଦ୍ ପଡ଼ିନାହିଁ ସ୍ମାର୍ଟ ନଗରୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ।

ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଇକ ଗବେଷଣା ଚେୟାର,୨୪ରେ ସ୍ଥାପନା କରାଇବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି

କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଐତିହାସିକ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ଦୁଇଶହ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଉତ୍ସବ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ପାଇକ ସଂଗ୍ରାମର ସ୍ମୃତିଚାରଣ ଦିଗରେ କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ବେଳେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଇକ ଗବେଷଣା ଚେୟାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଛନ୍ତି । ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ଏବଂ ପ୍ରାକ୍ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ନୂଆ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ପାଇବ ବୀର ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ ବୀର ପାଇକ ଓ ସଂଗ୍ରାମର କାହାଣୀ ଲିପିବଦ୍ଧକରଣ ହୋଇପାରିବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଓଡ଼ିଶାଗସ୍ତ ଅବସରରେ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୨୪ରେ ଉକ୍ରଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ଚେୟାର ଉନ୍ମୋଚନ କରିବେ ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8
Next Last Page 1 of 8

Recent Post