ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋକିବାରେ ଦେଶର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା କୋରାପୁଟ

ଦିନେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ କୁ ନେଇ ଚର୍ଚିତ ଥିଲା କୋରାପୁଟ । ଆଜି ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋକିବାରେ ଏହି ଜିଲାକୁ ମିଳିଛି ପ୍ରସଂଶା । ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଓ ଲୋକଙ୍କ ସହଭାଗିତା ଫଳରେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇ ପାରିଛି ।

ଅନଲାଇନ ଠକେଇ ହେଲେ ଟଙ୍କା ଫେରାଇବ ବ୍ୟାଙ୍କ

ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାଖାତାରୁ ଟଙ୍କା ହଡପ୍‌ ହେଲେ ୩ ଦିନ ଭିତରେ ଖାତା ଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଗ୍ରାହକ ପ୍ରଥମେ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ। ଯଦି ଗ୍ରାହକ ନିଜର କାର୍ଡ ନମ୍ବର, କାର୍ଡର ଅବଧି, ସିଭିସି ନମ୍ବର, ଓଟିପି ନମ୍ବର ସାଇବର ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଦେଇ ନଥିବେ, ତେବେ ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାହକ ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ

ରାଜ୍ୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ୁଥିବା ୪.୫ଲକ୍ଷ ୟୁନିଟ୍ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ରାଜ୍ୟରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପରିମାଣର ରକ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉନାହିଁ । ବିଶେଷ କରି ରକ୍ତଦାନ କରୁଥିବା କଲେଜ ଓ ଅନ୍ୟାନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକ ଖରାଦିନେ ଛୁଟି ହୋଇଯାଉଥିବାରୁ ଖରାଦିନେ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ପରିମାଣ କମିଯାଉଛି। ଦ୍ୱିତୀୟତଃ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଏବେବି ରକ୍ତଦାନ ସଂପର୍କରେ ସଚେତନତା ନାହିଁକି ସଂଗ୍ରହ ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ । ସ୍ବେଛାକୃତ ରକ୍ତଦାନ ପରିମାଣ ନ ବଢିଲେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ରକ୍ତ ଆବଶ୍ୟକତା ଓ ଥାଲାସେମିୟା ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ନିୟମିତ ରକ୍ତ ଦେବା କ୍ଷେତ୍ର ରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେବ

ମେଘାଳୟ ହେଲା ଜଳନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ

ମେଘାଳୟ ରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାହୁଏ,କିନ୍ତୁ ଅଟକେ ନାହିଁ । ବଙ୍ଗଳାଦେଶ କୁ ଚାଲିଯାଏ । ଏହାକୁ ଅଟକାଇ ରାଜ୍ୟର ଆବଶ୍ୟକତା ପୁର୍ଣ ପାଇଁ ମେଘାଳୟ ଏବେ ଅଂଟା ଭିଡିଛି।ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ମେଘାଳୟ ଜଳ ସୁରକ୍ଷା,ସଂରକ୍ଷଣ,ଓ ପରିଚାଳନା କୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ସହିତ ରାଜ୍ୟ ଜଳନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏମ୍ସ ରେ ମିଳିବ ଡାଇଲିସିସ୍‌ ସୁବିଧା

ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏମ୍ସ ପାଳନ କରୁଛି ତାର ସପ୍ତମ ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ଦିବସ ।ଏହି ଅବସର ରେ ଏମ୍ସ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ର ଆୟୋଜନ କରୁଛି। ଆଜି ଠାରୁ ଭୁବନେଶ୍ବର ଏମ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲରେ କିଡ଼ନୀ ରୋଗୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଡାଇଲିସିସ୍‌ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଉଛି

ଯମୁନା ସଫେଇରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ୧୦୦ ଖବର କାଗଜ ହକର

ଦିଲ୍ଲୀର ଯମୁନା ନଦୀର ପାଣି ବିଷାକ୍ତ ହୋଇପଡିଛି । କଳା ରଙ୍ଗ ପଡ଼ିଯାଇଥିବା ଏହାର ପ୍ରଦୂଷିତ ପାଣିକୁ ପିଇବା ପାଇଁ ଅନୁପଯୋଗୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। କେବଳ ପିଇବା ନୁହେଁ, ଏହା ଗାଧୋଇବା ଉପଯୋଗୀ ବି ନୁହେଁ ବୋଲି ଘୋଷଣା ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ଆଶା ହରାଇନାହାନ୍ତି କିଛି ଖବର କାଗଜ ହକର।

ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧିର ମେହନତ ସାକାର ହେଲା,ଘର ପାଲଟିଲା ପାହାଡି ସଂଗ୍ରହାଳୟ -ଆଜି ଦେଶ ବିଦେଶ ରୁ ଆସୁଛନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟଟକ

ହିମାଳୟ ସହ ଅସୁମାରୀ ଭଲପାଇବା ର ଏକ ନିଚ୍ଛକ କାହାଣୀ ଶୁକ୍ଳା ଦମ୍ପତ୍ତି ଙ୍କ ଯବନ ଚର୍ଯ୍ୟା ରୁ ଜଣାଯାଏ । ୨୩ ବର୍ଷ ତଳେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ର ଏହି ଦମ୍ପତ୍ତି ହିମାଳୟ ପରିଦର୍ଶନରେ ଯାଇଥିଲେ। ହିମାଳୟର ପ୍ରାକୃତିକ ବିଭବ,ବୃକ୍ଷରାଜି,ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପକ୍ଷୀଙ୍କ କାକଳି ଏହି ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଅଭିଭୂତ କରାଇଥିଲା । ସେଠାରୁ ଫେରିବା ପରେ ସେ ପାହାଡ଼ର କୋଳରେ ରହିବ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନିଜର ପୈତୃକ ଘରବାଡ଼ି ବିକ୍ରିକରି ପ୍ରାକୃତିକ ଶୋଭା ସୁଷମାରେ ଭରା ମଶୁରି କୁ ନିଜର ନୁଆଁ ଠିକଣା କଲେ

ସଂସଦରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଅଭିଯାନ,ବାଚସ୍ପତି,ମନ୍ତ୍ରୀ,ସାଂସଦ ଧରିଲେ ଝାଡୁ

ଶନିବାର ଭାରତୀୟ ପାର୍ଲିଆମେଣ୍ଟ ରେ ଏକ ନିଆରା ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଜାତିର ଜନକ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୧୫୦ ତମ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ କୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ଉତ୍ସାହ ସୃଷ୍ଟିହୋଇଥିବା ବେଳେ ସାଂସଦର ତାଙ୍କର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଦୀକ୍ଷାକୁ ପାଳନ କରାଯାଇଛି । ବାଚସ୍ପତି ଓଁ ବିର୍ଲା ଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ସାଂସଦ ହାତରେ ଝାଡୁ ଧରି ସାଂସଦ ଭବନ ପରିସରକୁ ସଫା ସୁତୁରା କରିଥିଳେ

ରେଳ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ୫୯୯୩ କୋଟି

ଚଳିତବର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟରେ ଓଡିଶାରେ ରେଲଓ୍ବେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମୋଟ ୫୯୯୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ବରାଦ ହୋଇଛି। ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୫୯୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଫୁଡ ଡେଲିଭରି କମ୍ପାନୀ ଜୋମାଟୋ ପରଷିବ ଘରୋଇ ଖାଦ୍ୟ

ଫୁଡ଼୍‌ ଡେଲିଭରି କମ୍ପାନୀ ଜୋମାଟୋ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଘର ତିଆରି ଖାଦ୍ୟ ତାର ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଇବାକୁ ଯାଉଛି । ଏବେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଅନଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଟେଲ ଖାଇବା ନୁହେଁ କମତେଲ,ମସଲା ଯୁକ୍ତ ଘରୋଇ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ମଗାଇ ପାରିବେ । ଏଥିରେ ବୟସ ହିସାବରେ ଟିଫିନ୍‌ ସେବା ମିଳିପାରିବ ।

ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍‌ ଉପସ୍ଥାନ ନଥିଲେ ଦରମା ବନ୍ଦ

ବାରମ୍ବାର କହିବା ସତ୍ୱେ ବି ଶୁଣୁନାହାନ୍ତି କଲେଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ। ଦୁଇଦୁଇ ଥର କଲେଜରେ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ଉପସ୍ଥାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦେଶାଳୟର ନିର୍ଦେଶକ ସୁନ୍ଦର ଲାଲ ସିଲ ନିର୍ଦେଶଦେବା ସତ୍ୱେ କଲେଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପାଳନ କରିନାହାନ୍ତି । ଏବେ ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ଯଦି କଲେଜ ଅଧ୍ୟାପକ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍‌ ଉପସ୍ଥାନ ନଥିବ, ତେବେ ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ ମାସରୁ ଦରମା ବନ୍ଦ ।

ଫନି ବାତ୍ୟା କୁ ନେଇ ଓଡିଶା ପୋଲିସର ଡକୁମେଣ୍ଟାରୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ଫନି’ ବାତ୍ୟାର କରୁଣ ପରିସ୍ଥିତି କିଭଳି ଥିଲା।ଏହାକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ଦିଗରେ ପୋଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନ କିଭଳି ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ । କିଭଳି ଭାବେ ବାତ୍ୟାର ଆଁ ଭିତରୁ ଜନଗଣଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଗଲା ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ଦୃଶ୍ୟକୁ ବାନ୍ଧି ଓଡିଶା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଫିଲ୍ମ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରାଯାଇଛି ।

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ୨୦୨୧ ଜନଗଣନା ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା

ଓଡ଼ିଶାରେ ଜନଗଣନା ୨୦୨୧ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢ଼ୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାରପ୍ରାପ୍ତ ଆର୍ଥିକ ଅନଗ୍ରସର ଙ୍କୁ ମିଳିବ ମାସିକ ୧୦ ହଜାର

ଏଣିକି ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଙ୍କୁ ମିଳିବ ମାସିକ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଭତ୍ତା । ତେବେ ଆର୍ଥିକ ଅନଗ୍ରସରକୁ ମାନଦଣ୍ଡ କରାଯିବ। ନିର୍ଧାରିତ ମାନଦଣ୍ଡ ମୁତାବିକ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମାସିକ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ଆକାରରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।ଏ ନେଇ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗର ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି

ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଗୁଡିକୁ ଯୋଗାଇଦିଆଯିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଉନ୍ନତ ଯନ୍ତ୍ରପାତି

ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ ଡାକ୍ତରୀ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଯୋଗାଇ ଦେବେ । ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରପାତି କ୍ରୟ କରାଯିବ। ଡାକ୍ତରୀ ସରଞ୍ଜାମ କ୍ରୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୂର୍ବ ଧାରାରେ ପରିବର୍ତନ ଅଣାଯିବ।

ଘରକୁ ଘର ବୁଲି ସଂଗ୍ରହ ହେବ ଅଳିଆ,ତିଆରି ହେବ ଖତ

କଟକ ସହରରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଧୁରିବ । ଏଥିପାଇଁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଘରକୁ ଘର ବୁଲି ଅଳିଆ ସଂଗ୍ରହ ହେବ । ତାମିଲନାଡୁ ରେ ହେଉଥିବା ସଫେଇ ଢାଞ୍ଚାରେ କଟକରେ ସଫେଇ କରାଯିବ ବୋଲି କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି

ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ,ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଙ୍କ କୋର୍ଟ ରୁମ ହେଲା କାଗଜ ମୁକ୍ତ

ପରିବେଶକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କମ କାଗଜ ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ ଚର୍ଚା ହେଉଥିବା ବେଳେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ କିଭଳି ବା ଏଥିରୁ ବାଦ ପଡନ୍ତା । ଦିଲ୍ଲୀ ଉଚ୍ଚନ୍ୟାୟାଳୟ କୁ କାଗଜମୁକ୍ତ କରିବାପାଇଁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରି ନୁଆଁ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଅନେକାଂଶରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । କୋର୍ଟ ରୁମ ନମ୍ୱର-୧ଏବେ ଇ କୋର୍ଟ ରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି

ଜୟପୁରକୁ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳୀ ମାନ୍ୟତା ଦେଲା ୟୁନେସ୍କୋ

ଗୋଲାପ ନଗରୀ ଭାବେ ପରିଚିତ ତଥା କାରିଗରୀ ଓ ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟର ସହର ରାଜସ୍ଥାନର ଜୟପୁରକୁ ୟୁନେସ୍କୋ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛି । ଅଜର୍‌ବୈଜାନ୍‌ର ରାଜଧାନୀ ବାକୁରେ ଜୁନ୍‌ ୩୦ ରୁ ଜୁଲାଇ ୧୦ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ୪୩ତମ ଅଧିବେଶନରେ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ଶାବର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ରେ ନୁଆଁ ପରମ୍ପରା, ମାଆ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥରେ ନିୟୋଜିତ ହେବେ ଦୁଇ ମହିଳା ଡାହୁକ

ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଶାବର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର କୋରାପୁଟ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି । ୧୫ଦିନ ଧରି ଅନବସର ପରେ ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ। ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳେ ମା’ ବିମଳାଙ୍କ ଆଜ୍ଞାମାଳ ପାଇବା ପରେ ତିନି ଠାକୁରଙ୍କୁ ପହଣ୍ଡି କରାଯାଇ ରଥାରୁଢ଼ କରାଯିବ।

ଜଳସଙ୍କଟ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନ ସଚେତନତା ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ହେବେ ୨୫୦ ଅଧିକାରୀ

ସାରା ଦେଶରେ ପିଇବା ପାଣିର କଷ୍ଟରୁ ମୁକୁଳିବା ପାଇଁ ଏବଂ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଗରେ ଜନ ସଚେତନତା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜଳ ସଙ୍କଟ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୫୦ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବେ । ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଲୋକଙ୍କ ସହ ବସି ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାରମ୍ପରିକ ଜଳମାଳ ବ୍ୟବସ୍ତା ର ଅନୁଧ୍ୟାନ ପୂର୍ବକ ବର୍ଷାଜଳ ଅମଳ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ ଦିଗରେ ସହଯୋଗ କରିବେ


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 16

Recent Post