ଏସବିଆଇର ନୁଆ ପ୍ରୟାସ, ବିନା କାର୍ଡ଼ରେ ଏଟିଏମରୁ ଉଠାଇ ହେବ ଟଙ୍କା

ଡ଼େବିଟ କାର୍ଡ଼ ଆଣିବାକୁ ଭୁଲି ଯାଇଥିଲେ ବି ଏଣିକି ଏଟିଏମରୁ ଉଠାଇ ହେବ ଟଙ୍କା । ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଏବେ ବ୍ୟାଙ୍କର ୧୬,୫୦୦ ଏଟିଏମ ଶାଖାରେ ଏହି ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଏହା ସଫଳ ହେଲେ ପରବର୍ତ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମସ୍ତ ଏଟିଏମରେ ବିନା ଡ଼େବିଟ କାର୍ଡ଼ରେ ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ ।

ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲା ବୋହିବ କେତେ ଓଜନର ବ୍ୟାଗ

ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ ସ୍କୁଲ ବ୍ୟାଗ ଦେଢ କେଜିରୁ ଅଧିକ ହେବନି । ତୃତୀୟ ଓ ଚତୁର୍ଥ ପିଲାଙ୍କ ବ୍ୟାଗ ୨ରୁ ୩ କେଜି ମଧ୍ୟରେ ହେବ । ପଂଚମ ଓ ଷଷ୍ଠ ପିଲା ବୋହିବେ ୪ କେଜି ଓଜନର ବ୍ୟାଗ । ଅଷ୍ଟମ ଓ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ ବସ୍ତାନୀ ବୋଝ ୪.୫ କେଜିରୁ ଅଧିକ ହେବନି ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ୫କେଜି ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିବ ବୋଲି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ସଚିବ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାନାମା ଜାରୀ କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍କୁଲକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରୀ କରିଥିବା ନେଇ ହାଇକୋର୍ଟରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ସ୍କୁଲରେ ପାନୀୟ ଜଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ନିୟମିତ ଭାବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ବ୍ୟାଗର ଓଜନ ଯାଂଚ, ଦୁଇ କାନ୍ଧରେ ବ୍ୟାଗ ଓହଳାଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ମତଦାନ ପାଇ ସଚେତନତା କରିବେ ଦୂତୀ ଚାନ୍ଦ ଓ ୫ ଆଇକନ

ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଭୋଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତଦାନ ପାଇଁ ସଚେତନତା ଓ ନୁଆ ଭୋଟରଙ୍କୁ ମତଦାନ ଦିଗରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଆଥଲେଟ ଦୂତୀ ଚାନ୍ଦଙ୍କ ସମେତ ୫ ଜଣ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ଆଇକନ ଭାବେ ମନୋନୀତ କରିଛନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନ କମିସନ ଅନୁମୋଦନ କରିସାରିବା ପରେ ଏମାନେ ଭୋଟରଙ୍କୁ ସଚେତନତା କରିବେ ।

ମଦ ବିରୋଧରେ ଗର୍ଜିଲେ ମହିଳା, ୨୫ କିମି ଚାଲି ଜଣାଇଲେ ପ୍ରତିବାଦ

ମଦ ବିରୋଧରେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ମହିଳା । ଦୁଇ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ପଦ୍ମପୁରଠାରୁ ବିରାଟ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ୨୫ କିମି ପାଦରେ ଚାଲି ଚାଲି ଗୁଣୁପୁର ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଂଚି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ମଦ ବନ୍ଦ କରିବା ଦିଗରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘ ଓ ପ୍ରଶାସନକୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ସହଯୋଗ ମାଗିଛନ୍ତି ।

ରାଣା ମ୍ୟୁଜିୟମ୍‌ର ନିଆରା ଶିଳ୍ପୀ ଇଶ୍ୱର

ନାଁ ତାଙ୍କର ଇଶ୍ୱର। ଆଉ ତାଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ବି ନିଆରା। ସୁକ୍ଷ୍ମ କଳାକୃତି ଗଢ଼ିବାରେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ସିଦ୍ଧହସ୍ତ । ବୋତଲ ରେ ସେ ତିଆରି କରନ୍ତି ବିସ୍ମୟ । ଶ୍ସବୁଁ ଖଣ୍ଡ ,ମହମ,ଚକ ଖଡ଼ି ଖଣ୍ଡରେ ସେ ଯେଉଁ କଳାସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି ତାହା ଯେତିକି ସୁନ୍ଦର ଡେତିକି ରହସ୍ୟ ରେ ଭରା ।

ଅଟକିଲା ବାଲ୍ୟ ବିବାହ

ବଣ ଜଙ୍ଗଲଘେରା ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ଥମୁନାହିଁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ । ଏଠାରେ ଥଇଥାନ ହୋଇଥିବା ବଙ୍ଗ ଶରଣାର୍ଥୀ ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ରହିଥିବା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଚାଇଲ୍‌ଡ ଲାଇନ କାଲିମେଳା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ କରି ଏପରି ଏକ ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି।

ଏସବିଆଇ ଇକୋରାପ ରିପୋର୍ଟ : ମାନବ ବିକାଶ ସୂଚୀର ୧୦ ସ୍ଥାନରେ ଓଡ଼ିଶା

ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଏସବିଆଇର ଇକୋରାପ ରିପୋର୍ଟ । ଏଥିରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଗତିରେ ଉନ୍ନତି ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ମାନବ ବିକାଶ ସୂଚୀର ଅଗ୍ରଗତିରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଭଲ ଥିବା କହିଛି ଏହି ରିପୋର୍ଟ । ଦେଶର ୧୦ଟି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ।

ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଂଚିଛି ଢୋକ୍ରା କଳା

ପାଂଚ ଦଶନ୍ଧି ତଳେ ପାଂଚଟି ପରିବାରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବାଙ୍କୁରା ଢୋକରା କଳା ଏବେ ୨୦୦ ପରିବାରର ରୋଜଗାରର ଉତ୍ସ ପାଲଟିଛି । କଂଚାମାଲର ଅଭାବ ବଜାର ସମସ୍ୟା ଓ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ପାଇଁ ଅସାମର୍ଥ୍ୟ କାରଣ ସତ୍ୱେ ବି ପାରମ୍ପରିକ ଢୋକରା କଳା ପ୍ରତି ଚାହିଦା ଉଣା ହୋଇଯାଇନଥିବା କହିଛନ୍ତି ବାଙ୍କୁରା ଶିଳ୍ପୀମାନେ ।

୧୦ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀ ପାଇବେ ମୋବାଇଲିରେ କୃଷି ସୂଚନା

ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ‘ଆମକୃଷି’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧିନରେ ରାଜ୍ୟର ୧୦ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲି ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷି ସୂଚନା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ବର୍ଷେ ହେଲାଣି ଏହି ସେବା ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୨ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିଲା । ସେମାନେ ୦୬୭୪-୬୬୬ ୭୧୭୧ ମିସଡ଼୍ କଲ ଦେଇ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ପାଉଥିଲେ । ଏହି ସେବାକୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାପକ କରାଇବା ପାଇଁ କୃଷି ଓ କୃଷକ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗ ଏବଂ ପ୍ରିସିସନ ଏଗ୍ରିକଲଚର ଫର ଡ଼େଭଲପମେଣ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୁଝାମଣା ପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି ।

ମିଳିଲା ପ୍ରଶାସନିକ ମଞ୍ଜୁରୀ, ଏସସିବିରେ ପୁର୍ବ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଉତ୍କର୍ଷ ଯକ୍ଷ୍ମା ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର

ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜ ଆଣ୍ଡ ହସପିଟାଲ (ଏସସିବି)ରେ ହେବ ପୂର୍ବଭାରତର ଉତ୍କର୍ଷ ଯକ୍ଷ୍ମାରୋଗ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସାତ ମହଲା କୋଠା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନିକ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଛି । ୫ କୋଟି ୩ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହାର କୋଠା ତିଆରି ହେବ ।

ଆଜିଠୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପରୀକ୍ଷା, ୧୪୦ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଲାଗି ପାରିଲାନି ସିସିଟିଭି

ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ +୨ ପରୀକ୍ଷା ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୫୫୬ଟି ଜୁନିଅର କଲେଜର ୩ ଲକ୍ଷ ୬୯ ହଜାର ୫୩୭ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ । ଏଥିପାଇଁ ୧୦୯୧ଟି ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ହୋଇଛି । କଳା ବିଭାଗରେ ସର୍ବାଧିକ ୨ଲକ୍ଷ ୩୫ ହଜାର ୧୮୩, ବିଜ୍ଞାନରେ ୯୯ ହଜାର ୧୮ ଓ ବାଣିଜ୍ୟରେ ୨୭ ହଜାର ୨୭୮ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ । ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଶିକ୍ଷାରେ ୮ ହଜାର ୫୮ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ । ପରୀକ୍ଷାର ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୨୦୨ଟି ହବ୍ ହୋଇଛି ।

କାରିଗର ସହାୟତା ଯୋଜନା, ୧ଲକ୍ଷରୁ କମ୍ ଆୟକାରୀ କାରୀଗରଙ୍କୁ ମିଳିବ ମାସିକ ୮୦୦ ଟଙ୍କା

ହସ୍ତଶିଳ୍ପ କାରିଗରଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କାରିଗର ସହାୟତା ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ହସ୍ତ ବାର୍ଷିକ ୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ଆୟକାରୀ ବରିଷ୍ଠ କାରୀଗରମାନଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ମାସିକ ୮୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ସହାୟତା ମିଳିବ । ୮୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ପରିମାଣ ୧୦୦୦ ହେବ । ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୦ ବର୍ଷ ଶିଳ୍ପୀଭାବେ କାମ କରିଥିଲେ ଜଣେ ଏହି ସହାୟତା ପାଇପାରିବେ । ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନ ନିମନ୍ତେ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ଏକ ଚୟନ କମିଟି ଗଠନ କରାଯିବ । ହିତାଧିକାରୀ ମନୋନୟନ ପରେ ବିଡ଼ିଓ ଜରିଆରେ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ବଢୁଛି ଏ ଆଇ ର ଚାହିଦା, ଚୀନରେ ଖବର ପଢିଲେ ମହିଳା ରୋବୋ

ରବିବାର ଚାଇନା ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ଏହାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ରୋବୋଙ୍କ ଜରିଆରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସାର କରି କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତାର ଉପଯୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ ବିଶ୍ୱରେ ଆଗୁଆ ଏହା ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଇଛି ।

୧୦ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଗଡ଼ିଲା ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ଦୃଷ୍ଟି ଯତ୍ନ ଗାଡ଼ି

ଶନିବାର ସଚ୍ଚିବାଳୟ ପରିସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପତାକା ଦେଖାଇବା ପରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ସଜ୍ଜିତ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ଦୃଷ୍ଟି ଯନ ô ଗାଡ଼ି ଆଗକୁ ବଢିଛି । ଏହି ଗାଡ଼ି ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ବୁଲି ବୁଲି ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବ ।

ନଦୀ ପାର ହୋଇ ଆସୁଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ୫ରୁ ବୋଟ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା

ରାଜ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ନଦୀ ଅଂଚଳ ଓ ଅଗମ୍ୟ ଇଲାକାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପହଂଚୁନି । ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଓ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାର ଚିତ୍ର ଏଭଳି ଅଂଚଳରୁ ବାରମ୍ବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । କିଏ ଭାରତର ତ କିଏ ବେତା ଟୋକେଇରେ ବୁହାହୋଇ ଆସୁଛି । ନଦୀ ପାର ହୋଇ ଆସୁଥିବା ଅଂଚଳର ଗର୍ଭବତୀ ଓ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଏବେ ସରକାର ବୋଟ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଦେଶର ୪ଟି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଯେଉଁଠି ସଜାଡ଼ି ହୋଇଯାଇଥାଏ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାର୍ଥିଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ

ବେରୋଜଗାରର କାରଣ ଚାକିରିର ଅଭାବ ନୁହେଁ ବରଂ ଦକ୍ଷତା ଓ ଆବଶ୍ୟକ ଶିକ୍ଷାର ଅଭାବ ବୋଲି ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନକାରୀ ଅନେକ ସଂସ୍ଥା କହିଥାନ୍ତି । ଦେଶରେ ଅନେକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଯାହା ଓ ଶିକ୍ଷାର ମାନ ଯାହା ସେଠାରେ ଭବିଷ୍ୟତ ଗଢିବା ଏକ ପ୍ରକାର ଅସମ୍ଭବ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥାଏ । ହେଲେ ଆମ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଏପରି କିଛି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ରହିଛି ଯେଉଁଠି ପାଠ ପଢିଲେ ଭବିଷ୍ୟତ ଚମକି ଥାଏ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନଙ୍କ ଧାରଣା । ଏପରି ୪ଟି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ବନାରସ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ । ୟୁପିରେ ଥିବା ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିଏଚୟୁ ବା କାଶି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା । ଏଠାରେ ୩୫ଟି ଦେଶର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପଢିଥାନ୍ତି ।

ଟ୍ରେନରେ ଖାଲିଥିବା ସିଟ୍ ଖୋଜିବାକୁ ଟିଟିଇକୁ ଖୋଜିବାକୁ ପଡ଼ିବନି

ଏବେ ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନରେ ଖାଲି ଥିବା ସିଟ୍ ଖୋଜିବାକୁ ଟିଟିଇଙ୍କୁ ଖୋଜିବାକୁ ପଡ଼ିବନି । ଟ୍ରେନ ଚାର୍ଟ ଏବଂ ଖାଲି ସିଟର ସୂଚନା ପାଇଁ ନୁଆ ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋୟଲ କହିଛନ୍ତି । ଯାତ୍ରୀ ସଂରକ୍ଷଣ ଚାର୍ଟ ଆଧାରରେ ଟ୍ରେନରେ ଉପଲବ୍ଧ ଖାଲି ସିଟ୍ ସୂଚନା ଆଇଆରସିଟିସି ୱେବସାଇଟ୍ ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଏଥିରୁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଚାର୍ଟ ତିଆରି ହେବା ପରେ ଖାଲିଥିବା ଆସନର ସୂଚନା ମିଳିବ । ଟ୍ରେନ ବାହାରୁଥିବା ଷ୍ଟେସନ ଠାରୁ ପରବର୍ତ୍ତି ଷ୍ଟେସନ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ କେଉଁଠି କେଉଁ ସିଟ୍ ଖାଲି ପଡ଼ିଲା ତାହାର ସୂଚନା ପୋର୍ଟାଲରେ ପାଇ ହେବ । ଖାଲି ସିଟର ସୂଚନାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଯାତ୍ରୀମାନେ ଅନଲାଇନରେ କିମ୍ବା ଟିଟିଇକୁ ବୁକିଂ ପାଇଁ କହିପାରିବେ । ଏହି ସୁବିଧା ୱେବସାଇଟ୍ ଏବଂ ମୋବାଇଲିରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି ।

ଏପରି ଭାବେ ବଦଳିଗଲା ସରକାରୀ ସ୍କୁଲର ଚେହେରା

ହରିୟାଣା ହିସାର ବ୍ଲକର ସରକାର ହାଇସ୍କୁଲରେ ପଂଚମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀମାନେ ଅନ୍ୟ ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଢେର ଅଲଗା । କାରଣ ଏମାନେ ରବିବାର ସ୍କୁଲ ଯାଆନ୍ତି । ବାକି ପିଲାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଗୀତ ମୁଖସ୍ଥ କରିପାରନ୍ତି । ସ୍କୁଲରେ ପଢୁଥିବା ଜ୍ୟୋତି ନାମ୍ନୀ ୧୨ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରୀ କହନ୍ତି ଆଗରୁ ମୋତେ ଗଣିତ ଆଦୌ ଆସୁନଥିଲା । ପାଠ ପଢିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ହେଉନଥିଲା । ତଳ ଶ୍ରେଣୀର ପାଠ ଆସୁନଥିବାରୁ ପାଠ ପ୍ରତି ଏକ ପ୍ରକାର ଭୟ ଆସିଯାଇଥିଲା । ଏବେ ପାଠ ମୋ ପାଇଁ ମଜାଦାର । ଆମେ ଗୀତ ଗାଇ ଗାଇ ଜଟିଳ ପାଠ ମଜାଦାର ଢଙ୍ଗରେ ବୁଝିଥାଉ ବୋଲି ଜ୍ୟୋତି କହିଥିଲେ ।

ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଥମ, କେନ୍ଦୁଝରରେ ଖୋଲିଲା ଡ଼ାହାଣୀ ସନ୍ଦେହରେ ହତ୍ୟାର ଶିକାର ନିରୀହଙ୍କ ମେମୋରିଆଲ

ଡ଼ାହାଣୀ ସନ୍ଦେହରେ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଚାରଣ ପୂର୍ବକ ଏକ ମେମୋରିଆଲ କେନ୍ଦୁଝରଠାରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ପ୍ରୟାସ ବିରଳ । ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଥମ କରି ଏଭଳି ମେମୋରିଆଲ କେନ୍ଦୁଝରରେ କରାଯାଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି ।

ବାଲୁକା କଳା ଓ ଆନିମେସନରେ ବାୟୁସେନାଙ୍କ ବୀରତ୍ୱର ଗାଥା

କାଶ୍ମୀରର ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ପରବର୍ତ୍ତି ଭାରତର ପଦକ୍ଷେପକୁ ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଉଛି । ବାୟୁସେନାର ପ୍ରତିଶୋଧକୁ ନେଇ ଦେଶ ବିଜୟ ଉଲ୍ଲାସ ସହିତ ଗର୍ବିତ ଅନୁଭବ କରୁଥିବାବେଳେ ବିଶିଷ୍ଟ ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ସେନାଙ୍କୁ ସଲାମ ଜଣାଇ ଏକ ବାଲୁକା କୃତି ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଅନ୍ୟତମ ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ମାନସ ଏକ ସୁନ୍ଦର ସ୍ୟାଣ୍ଡ ଆନିମେସନ ଭିଡ଼ିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ସେନାଙ୍କୁ ସଲାମ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 12

Recent Post