ଚିତ୍ରଶାଳାର କୁନିଶିଳ୍ପୀଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରାଇଲେ ବିଶିଷ୍ଟ ଶିଳ୍ପୀ ଡ଼ାକ୍ତର ଦୀନବନ୍ଧୁ

ବୃତ୍ତିରେ ସେ ଜଣେ ଡ଼ାକ୍ତର । ନିଶା ତାଙ୍କର ଚିତ୍ର ଅଙ୍କନ । କୌଣସି କଳା ବିଦ୍ୟାଳୟ ବା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠ ପଢିନଥିଲେ ହେଁ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଙ୍କିତ ଚିତ୍ରକୁ ଦେଖିଲେ ଜଣେ ସହଜରେ ଆଖି ଫେରେଇ ନେଇପାରିବ ନାହିଁ । ବଡ଼ ବଡ଼ ପେଶାଦାର ଶିଳ୍ପୀମାନଙ୍କ ଭଳି କାନଭାସରେ ସାମାଜିକ ଜୀବନ ଓ କାବ୍ୟିକ ପରିକଳ୍ପନାକୁ ଜୀବନ୍ୟାସ ଦେବାରେ ଧୂରୀଣ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ଡ଼ାକ୍ତର ଦୀନବନ୍ଧୁ ସାହୁ ।

ଏଣିକି ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ ହେବ ଖାତା ଦେଖା

ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଶିକ୍ଷକମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଫଳ ପ୍ରକାଶ ଉପରେ ତାର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ୁଛି । ବିିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ବିଳମ୍ବିତ ଫଳ ପ୍ରକାଶ ମେଧାବୀ ବିଦ୍ୟାର୍ଥିଙ୍କୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ନାମ ଲେଖାଇବାରେ ବାଧକ ସାଜୁଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରୟାସ ହାତକୁ ନିଆଯାଉଛି ।

ମଣିଷ ମୂତ୍ରରୁ ତିଆରି ହେଲା ଇଟା

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଏକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଣିଷ ପରିସ୍ରାର ସହାୟତାରେ ଇଟା ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । ପରିବେଶ ଓ ପ୍ରକୃତିକୁ ସୁହାଇଲା ଭଳି ନିର୍ମାଣ ଉପକରଣର ଅନ୍ୱେଷଣରେ ଏହି ନୁଆ ଉଭାବନ କରାଯାଇଛି । ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଣିଷ ମୂତ୍ରକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ଇଟା ତିଆରି କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ହଜାରେ ପ୍ରଜାତିର ଦେଶୀ ବିହନ ସାଇତି ରଖିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଗ୍ରାମୀଣ ଚାଷୀ

କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମାଣ୍ଡ୍ୟା ଜିଲ୍ଲାରେ ଦୁଇ ଜଣ ଚାଷୀ ଏବେ ସାରା ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ସଙ୍କର ଜାତୀୟ ଧାନର ପ୍ରାଥମିକତା ବଢୁଥିବାବେଳେ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଜାତିର ଦେଶୀ ବିହନ ବିଲୁପ୍ତି ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏହି ଦୁଇ ଚାଷୀ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଜାତିର ଦେଶୀ ଧାନ ବିହନର ସଂରକ୍ଷଣ କରି ପ୍ରଶଂସାର ପାତ୍ର ହୋଇଛନ୍ତି ।

ପଶୁ ସମ୍ବଳ ବିଭାଗ ହେବ ଡ଼ିଜିଟାଲ, କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୧.୩ କୋଟି ଗାଇ ବଳଦଙ୍କ କାନରେ ଲାଗିବ ଡ଼ିଜିଟାଲ ଚିପ୍

ଏଣିକି ଗାଇ ବଳଦଙ୍କ ମାଲିକ ସହଜରେ ନିଜ ଗାଇଗେ।।ରୁଙ୍କୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବେ । କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଖୁବ୍ ଶିଘ୍ର ଜିପିଏସ ଆଧାରିତ ଡ଼ିଜିଟାଲ ଚିପ୍ପ ଗାଇଗୋରୁଙ୍କ କାନରେ ଲଗାଇବାକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ଗାଇବଳଦ ଚୋରୀ ରୋକାଯିବା ସହ ଅନୈତିକ ଭାବେ କଂସେଇଖାନା ଚାଲାଣକୁ ପ୍ରତିହତ କରାଯାଇପାରିବ । ନିଜ ଗାଇବଳଦଙ୍କୁ ଠାବ କରିବାରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗୋପାଳନକାରୀଙ୍କୁ ସହାୟକ ହୋଇପାରିବ ।

କନକ୍ଲେଭର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ, ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶାକୁ ମିଳିଲା ଦେଢ ଲକ୍ଷ କୋଟିର ପ୍ରତିଶ୍ରୃତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜନତା ମଇଦାନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ୫ ଦିନିଆ ଶିଳ୍ପ ମହାକୁମ୍ଭ । ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସରେ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଶିଳ୍ପପତିମାନେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଦେଢ ଲକ୍ଷ କୋଟିର ପୁଞ୍ଜିନିବେଶକୁ ନେଇ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ, ଗୌତମ ଆଦାନୀ, କୁମାର ମଙ୍ଗଳମ ବିର୍ଲା, ନବୀନ ଜିନ୍ଦଲ, ସଜନ ଜିନ୍ଦଲ ଏବଂ ସଞ୍ଜିବ ପୁରିଙ୍କ ଭଳି ହସ୍ତି ମାନେ କନକ୍ଲେଭରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଓଡ଼ିଶାରେ ଚାଲିଥିବା ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗୁଡ଼ିକର ସଂପ୍ରସାରଣ କଥା ଦୋହରାଇ ଥିଲେ ।

ବିଦ୍ୟୁତ ତାରରେ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ : ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଯୁକ୍ତ ହେବେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାରୀ, ଓହଳିଥିବା ତାର ସଜଡ଼ା ଯିବ

ନିକଟରେ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ୭ଟି ହାତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ପରେ ତତ୍ପରତା ଦେଖାଇଛି ଶକ୍ତି ବିଭାଗ । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଯେଭଳି ଏଭଳି ଘଟଣାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ନହେବ ସେଥିପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏଥିପାଇଁ ଜଣେ ଲେଖାଏ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତି ହେବେ ବୋଲି ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ।

କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଅନ୍ ଲାଇନ ଜମି ବାଡ଼ି କିଣାବିକା

କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଜମିବାଡ଼ି କିଣାବିକା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସରଳ କରାଯାଇଛି । ସମ୍ପତ୍ତି କିଣାବିକା ତଥା ଲିଜ୍ ଚୁକ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଆଉ ସବରେଜିଷ୍ଟ୍ରର ଅଫିସ ଯିବା ଦରକାର ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ସମ୍ପତ୍ତି ମୂଲ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରାମାଣିକ ଦଲିଲ ଆଧାରରେ ସେମାନେ ସମ୍ପତ୍ତିର ଆକଳନ କରିପାରିବେ । ସମ୍ପତ୍ତି ମୂଲ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ ଥିବା ହାର୍ଡ଼ କପି ସଂଗ୍ରହ କରି ସେମାନେ ମୂଲ୍ୟ ଆକଳନ କରିପାରିବେ ଓ ସମ୍ପତ୍ତି କିଣାବିକା ଓ ବିବାହ ପଞ୍ଜିକରଣ ସଂପର୍କିତ ସେବା ସଂପର୍କିତ କାବେରି ଅନ୍ ଲାଇନ ସେବାକୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲୋକାର୍ପିତ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଜିଠୁ ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭ, ଯୋଗଦେବେ ୮୦୦ ପ୍ରତିନିଧି

ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ ଜନତା ମଇଦାନରେ ୪ ଦିନିଆ ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭ ରବିବାର ଠାରୁ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି । ଏହା ନଭେମ୍ବର ୧୫ ଯାଏ ଚାଲିବ । ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ଏହି କନକ୍ଲେଭର ସଫଳତା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବିଭାଗ ଦିନରାତି ଏକ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ବ୍ରାଜିଲ, ଡ଼େନମାର୍କ ଭଳି ୫୦ ଦେଶକୁ ଟପି ଜୈବିକ ଚାଷ ପାଇଁ ସିକିମ୍ ପାଇଲା ସ୍ୱିକୃତି

ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷି ସଂଗଠନର ଫ୍ୟୁଚର ପଲିସି ଗୋଲ୍ଡ ଆୱାର୍ଡ଼ ସିକିମକୁ ମିିଳିଛି । ଏହି ରାଜ୍ୟ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଅର୍ଗାନିକ ହୋଇପାରିଥିବାରୁ ଏହି ପୁରସ୍କାରରେ ସିକିମ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହୋଇଛି ।

ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ପାଇଁ ଚାଲିଲେ ୬୦୦ କିଲୋମିଟର

ସଭିଏଁ ପଢନ୍ତୁ, ସଭିଏଁ ବଢନ୍ତୁ ନାରା ଦେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ । ୬ରୁ ୧୪ ବୟସର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିଲାଙ୍କୁ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷାଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରଣିତ ହେଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନ । ଏ ଆଇନକୁ ଢେର୍ କିଛି ବର୍ଷ ବିତି ଗଲାଣି । କିନ୍ତୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବାରଣ୍ଡା ମାଡ଼ୁନଥିବା ପିଲାଙ୍କ ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନର ଅସଲ ସ୍ଥିତିକୁ ଜନଗଣଙ୍କ ଆଗରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଐତିହାସିକ ପଦଯାତ୍ରା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଏହି ପଦଯାତ୍ରା ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଉଦଯାପିତ ହୋଇଛି ।

ଚୀନ ବଜାରରେ ପହଂଚିବ ଭାରତୀୟ ଚାଉଳ

ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍ତ ଚାଉଳ ରପ୍ତାନୀକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାରତ ପ୍ରଥମ କରି ତାର ଚାଉଳ ଚୀନ ବଜାରରେ ପହଂଚାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବାଣିଜ୍ୟିକ ଲଢେଇରୁ ଭାରତ ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ମିଳିବ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରାକ୍ ସୂଚନା, ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୨୨ ସାଇରନ ଟାୱାର

ଓଡ଼ିଶାର ସମୁଦ୍ର ତଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଂଚଳରେ ଓ ସମୁଦ୍ର ଭିତରକୁ ଯାଉଥିବା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବିଙ୍କ ଧନ ଜୀବନ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ ସହାୟତାରେ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମିିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୨୨ଟି ସାଇରନ ଟାୱାର ସ୍ଥାପନାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଓୟୁଏଟି ଛାତ୍ର ପାଳିଲେ ନିଆରା ଜନ୍ମ ଦିନ: ଅସହାୟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ବାଣ୍ଟିଲେ କମ୍ବଳ, ଗାମୁଛା ଓ ଫଳ

ସେବା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ବରଂ ସୁନ୍ଦର ଏକ ମନ ଓ ଦୃଢ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ । ଏପରି କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ସ୍ମାର୍ଟନଗରୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଦୁଇ ଛାତ୍ର । ସହରରେ ପାର୍ଟି, ଫଙ୍କସନ, ଡ଼ିଜେ, ଡ଼୍ୟାନ୍ସ ଓ କେକ୍ କଟା ଜରିଆରେ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରାଯିବା ପରମ୍ପରାରୁ ବାହାରି ଏହି ଦୁଇଛାତ୍ର ଅସହାୟ ମୁମୁର୍ଷୁ ରୋଗୀଙ୍କ ଗହଣରେ କିଛିକ୍ଷଣ ବିତାଇ ଜନ୍ମଦିନରେ ସ୍ମୃତିକୁ ଉଜ୍ଜୀବିତ କରାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଦୁଇଛାତ୍ର ହେଉଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶା କୃଷି ଓ ବୈଷୟିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବିଭୂତି ଭୂଷଣ ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ପ୍ରୀତିଶ କୁମାର ମିଶ୍ର । ଦୁହେଁ ନିଜର ଜନ୍ମଦିନକୁ ଅସହାୟ ଓ ନିରାଶ୍ରୟ ରୋଗୀଙ୍କ ଗହଣରେ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ୟୁନିଟ-୬ ସ୍ଥିତ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲର ସଂକ୍ରାମକ ବିଭାଗରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ଅସହାୟ ଓ ନିରାଶ୍ରୟ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଅବସରରେ କମ୍ବଳ, ବିସ୍କୁଟ, ସେଓ, କଦଳୀ ଇତ୍ୟାଦି ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଚିଲିକାରେ ପହଂଚିଲେ ବ୍ରାଜକ ପକ୍ଷୀ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଗଢା ହେଲା ସ୍କାର୍ଡ଼

ଶୀତ ଆସିିନି କିନ୍ତୁ ଚିଲିକା ମୁହାଁ ହେଲେଣି ବ୍ରାଜକ ପକ୍ଷୀ । ବୁଧବାର ଚିଲିକା ହ୍ରଦରେ ଥିବା ପକ୍ଷୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ନଳବଣରେ ୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ବିଦେଶାଗତ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଛି । ବାଲୁଗାଁ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଚିଲିକା ହ୍ରଦକୁ ଏରା ଗଡ଼ୱାଲ, ପିଣ୍ଟେଲ, ସ୍ୟାଣ୍ଡ ପାଇପର ଓ ପ୍ଲୋଭର୍ସ ଆଦି ୨୦ ପ୍ରଜାତିର ପକ୍ଷୀ ପହଂଚି ସାରିଲେଣି ।

ନିର୍ମାଣର ପ୍ରୟାସ, ସହରରେ ପହଂଚିଲା ବିପଦମୁକ୍ତ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଓ ଶସ୍ୟ

ଆଇଜି ଏସଏସଏସ ଏବଂ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରୟାସରେ ପଟିଆ ଠାରେ ଥିବା ଆଶୀର୍ବାଦ ମଣ୍ଡପ ଠାରେ ବିପଦମୁକ୍ତ ଓ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟକୁ ନେଇ ଏକ କର୍ମଶାଳା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ଅର୍ଗାନିକ ଶସ୍ୟ, ଫଳ ପନିପରିବା ଓ ଏଥିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖାଦ୍ୟର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ତଥା ବିକ୍ରୟ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଇଥିଲା । ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହରବାସୀ କର୍ମଶାଳା ଓ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଉତ୍ସାହ ପ୍ରକାଶ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା ।

ଚାଇନା ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ, ଆକାଶରେ ଝଲସିବ ଆଉ ଏକ ଜହ୍ନ

ଖୁବ ଶିଘ୍ର ଆକାଶରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ଦ୍ୱିତୀୟ ଜହ୍ନ । ଏହା ପ୍ରକୃତ ଜହ୍ନ ଠାରୁ ୮ ଗୁଣ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଆଲୋକ ପ୍ରଦାନ କରିବ । ୫୦ ମାଇଲ ବ୍ୟାସ ବିଶିଷ୍ଟ ଅଂଚଳକୁ ଆଲୋକିତ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ । ଏହି କୃତ୍ରିମ ଚନ୍ଦ୍ରାଲୋକ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସହରର ଅନ୍ଧାକାରକୁ ଦୂରୀଭୂତ କରିବା ସହ ଜୀବଜଗତ ଉପରେ କୌଣସି କୁପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ ବୋଲି ହାରବିନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଅଧିନସ୍ଥ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଅପ୍ଟିକ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ୱାଙ୍ଗ ୱେମିନ କହିଛନ୍ତି ।

ନଦୀ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବା ଲାଗି ପଦକ୍ଷେପ

ଦଶହରା ସରିଛି । ମେଲାଣି ନେଇଛନ୍ତି ମା’ । ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଗୁଡ଼ିକ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଗୁଡ଼ିକୁ ନେଇ ବିସର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଧିକାଂଶ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଗୁଡ଼ିକ ମା ଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତ୍ତି ଗୁଡ଼ିକୁ ନଦୀରେ ବିସର୍ଜନ ନକରାଇ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଖୋଳା ଯାଇଥିବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିସର୍ଜନ ଗାଡ଼ିଆରେ ବିସର୍ଜିତ କରି ଫେରିଛନ୍ତି ।

ସବୁଠୁ ବିପଦ ଜନକ ରାସ୍ତାରେ ଭାରତ ବିଛାଉଛି ସବୁଠୁ ଉଚ୍ଚ ରେଳପଥ

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଉଚ୍ଚ ରେଳ ଲାଇନ ଭାରତର ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଭାରତୀୟ ରେଲୱେ ବିଳାସପୁର-ମନାଲୀ-ଲେହର ନେଟୱାର୍କକୁ ଯୋଡ଼ିବାର ଯୋଜନା ନେଇ ଦ୍ରୃତ ଗତିରେ କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ କରିଛି । ନୁଆ ବ୍ରଡ଼୍ ଗଜ ଲାଇନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସ୍ଥାନ ନିରୂପଣ କାମ ସରିଯାଇଛି । ଏହି ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ନୁଆ ରେଳ ଲାଇନ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ମଧ୍ୟରେ ୩୦ଟି ଷ୍ଟେସନ ରହିବ ।

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଘଟଣା, ପ୍ରତିରୋପିତ ଗର୍ଭାଶୟରେ ମହିଳା କଲେ ଶିଶୁର ଜନ୍ମ

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୁନେରେ ଥିବା ଗେଲେକ୍ସି କେୟାର ହସପିଟାଲରେ ବଡ଼ୋଦରାର ଜଣେ ମହିଳା ନିଜ ମା’ଙ୍କ ଗର୍ଭାଶୟ ଜରିଆରେ ଏକ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ୧୭ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ମିନାକ୍ଷୀ ନାମ୍ନୀ ଏହି ମହିଳାଙ୍କ ଗର୍ଭାଶୟ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା । ଡ଼ାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା କଥା ଏଭଳି ଘଟଣା ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ । ୩୨ ସପ୍ତାହର ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ପରେ ଜରୁରୀ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ କରାଯାଇଛି । ଏବେ ମା ଓ ଶିଶୁ ଉଭୟେ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି । ମହିଳାଙ୍କ ଗର୍ଭାଶୟ ତାଙ୍କର ମା ଦାନ କରିଥିଲେ ।


First Previous
1 2 3 4 5 6
Next Last Page 1 of 6

Recent Post