ବାତ୍ୟା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଅନୁଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ଆସିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଦଳ

ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ଚିତ୍ର କିପରି ରହିଛି ତାହା ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ ଶନିବାର ଏକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଦଳ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ, ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ୍‍ ଓ ୟୁନିସେଫ୍‍ ଅଧିକାରୀଙ୍କର ଏହି ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ଶାସନ ସଚିବ ଡା ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ମେହେର୍ଦ୍ଦାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ୬ଟି ଦଳରେ ଏହି ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ବିଭିନ୍ନ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲା ଗସ୍ତ କରିବେ।

ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ,କଟକ ସିଟି ହସ୍ପିଟାଲ କୁ ଆସିଲା ରକ୍ତକୁ ଅକ୍ସିଜେନ ଯୋଗାଣର ମେସିନ

ସିଟି ହସ୍ପିଟାଲ କୁ ଆସିଛି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ହାଇପରବାରିକ ଅକ୍ସିଜେନ ଚ୍ୟାମ୍ବର ।ରକ୍ତକୁ ସିଧାସଳଖ ଅକ୍ସିଜେନ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଏହି ମେସିନ ସହାୟତା କରିବ ।ମଧୁମେହ ଓ ସ୍ନାୟୁ ରୋଗୀ ମାନଙ୍କୁ ଏହା ସଂଜୀବନୀ ପରି ସହାୟତା କରିବ।

କୋଣାର୍କ ଓ ଜଗନ୍ନଥ ମନ୍ଦିର ମରାମତି ପାଇଁ ଓଏନଜିସି ର ୫ କୋଟି ସହାୟତା

ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି ’ରେ ପୁରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଓ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିରରେ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ତଥା ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ତୈଳ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ନିଗମ (ଓଏନ୍‍ଜିସି) ମଙ୍ଗଳବାର ଭାରତୀୟ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ୱ ସଂସ୍ଥା (ଏଏସଆଇ)କୁ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛି।

ପାଣି ନଷ୍ଟ କଲେ ଦେବାକୁ ହେଉଛି ୫ଶହ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା

ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାରା ଦେଶରେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଖରା।ରୌଦ୍ର ତାପରେ ଅନେକ ଜାଗାରେ ଶୁଖିଯାଇଛି ଜଳାଶୟ ।କୂଅ,ପୋଖରୀ,ନଦୀ ଚାରିଆଡେ ଶୁଖିଲା ଦେଖିବା ପରେ ଲୋକେ ଜଳ ବ୍ୟବହାର ଓ ପରିଚାଳନାକୁ ନେଇ ନିଜସ୍ୱ ନିୟମ ପ୍ରଚଳନ କରିଛନ୍ତି ।ଅନେକାଂଶରେ ଏସବୁ ନିୟମ ସମାଜ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି ।

ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ରେଳଷ୍ଟେସନ କୁ ଜାତିସଙ୍ଘର ପ୍ରଶଂସା

ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ଦିଗରେ ପ୍ରତିଦିନ ନୁଆଁ ନୁଆଁ ନଜିର ସୃଷ୍ଟି ହେବାରେ ଲାଗିଛି।ନିକଟରେ ଏଭଳି ଏକ ନୁଆଁ ପ୍ରୟାସ ପାଇଁ ଦେଶ କୁ ଜାତିସଙ୍ଘର ପ୍ରଶଂସା ମିଳିଛି। ରାଜସ୍ଥାନର ଗାନ୍ଧିନଗର ସ୍ଥିତ ରେଳଷ୍ଟେସନ୍‌ର ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇ ଏହାର ଦକ୍ଷତା ବଢାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଜାତିସଂଘ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି।

ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ଭୂତଳ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ନୀତି,ଆଇଆଇଟି ବିଶେଷଜ୍ଞ କରିବେ ସହାୟତା

ଦେଶରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତର ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଓଡିଶା ସମେତ ଅନ୍ୟାନ ରାଜ୍ୟରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଚିଂତାପ୍ରକଟ କରିଛି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭୂତଳ ଜଳ ବୋର୍ଡ । ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତର ହ୍ରାସ ପାଉଥିବାରୁ ଏହାର ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ଆଇଆଇଟି ରୁର୍‌କୀ ସମେତ ଆଇଆଇଏମ୍ ଅହମ୍ମଦାବାଦ୍‌ର ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ସମ୍ମତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ବାତ୍ୟା କ୍ଷତି ଆକଳନ,ଭାଙ୍ଗିଥିବା ଘର ର ଫୋଟୋ ସହ ଜିଓ ଟ୍ୟାଗିଙ୍ଗ ହେବ

ଅତିପ୍ରବଳ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ଫୋନି ରେ କ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଘର ବଦଳରେ ପକ୍କାଘର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଜୁନ ପହିଲାରୁ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ଭେ ଓ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବାରୁ ଯେମିତି ଅନିୟମିତତା ନ ହୁଏ ସେଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦିଆଯାଇଛି । ଘରଭଙ୍ଗା ସର୍ଭେ ବେଳେ ପ୍ରତି ଘର କୁ ଜିଓ ଟ୍ୟାଗିଙ୍ଗ କରାଯିବ।

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୩୦ ବାତ୍ୟା ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳ ,ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୬୦ କୋଟି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର ବାତ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ୩୦ଟି ସ୍ଥାନରେ ବାତ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ବାବଦରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଜି ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ଋଣ ଦେବା ଲାଗି ଏସ୍‌ବିଆଇର ଘୋଷଣା

ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି’ ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କୁ ମୁଦ୍ରା ଓ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଋଣ ମିଳିବ ବୋଲି ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।ଏହାସହ ପଡ଼ି ରହିଥିବା ୬ଶହ ଆବେଦନକୁ ୭ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଋଣ ଦେବା ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ତେବେ ନୂଆ ଋଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଥିବା ଉଦ୍ୟୋଗୀ ମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଯଥା ଶୀଘ୍ର ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଏସ୍‌ବିଆଇ ଡିଜିଏମ୍ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି

କୃଷ୍ଣସାର ମୃଗଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିଲା ବନବିଭାଗ

ବାଲୁଖଣ୍ଡ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ବିରଳ କୃଷ୍ଣସାର ମୃଗ ।ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ଫୋନି ସେମାନଙ୍କ ଆହାର ଓ ବିଚରଣ ସ୍ଥଳ କୁ ଧ୍ୱସ୍ତ କରିଛି । ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରା ତାତି ରେ ସେମାନେ ଆଉଟୁ ପାଉଟୁ ହେଉଥିବା ବେଳେ ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କେତେକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଶିକ୍ଷକ ଙ୍କୁ ମିଳିବ ପରିଚୟପତ୍ର

ପ୍ରଥମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷାଦାନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଆଣିବାକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ।ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ଙ୍କ ଲାଗି ୟୁନିଫର୍ମ ପୋଷାକ ଓ ଶାଢ଼ୀ ପ୍ରଚଳନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏବେ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀଙ୍କୁ ପରିଚୟପତ୍ର ଦିଆଯିବାର ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଉପୁଡି ପଡିଥିବା ଗଛକୁ ନ କାଟି ପୋତାଗଲା,ବାଣୀବିହାର ରେ ବଉଳଗଛ ପାଇଲା ନୁଆଁ ଜୀବନ

ଫୋନି ବାତ୍ୟାର ଫୁତ୍କାର ରେ ଟଳିପଡିଛି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଗଛ । ଦିନ ରାତି ଏକା କରି ସେସବୁ କାଟି ରାସ୍ନା ସଫା କରାଇଛନ୍ତି ଓଡିଆରଏଫ ଓ ଏନଡିଆରଏଫ ର କର୍ମଚାରୀମାନେ । ଟଳିପଡିଥିବା ଗଛକୁ କାଟିବା ଦୃଶ୍ୟ ବିଗତ ୩ ତାରିଖ ସଂଧ୍ୟାପରଠାରୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ହେଲେ ଏହାର ଏକ ନିଆରା ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବାଣୀବିହାର ପରିସରରେ ।

ପୁରୀ ବଡ଼ଦାଣ୍ଡରେ ଆଜିଠୁ ଜଳିବ ଆଲୁଅ

ବାତ୍ୟା ପୂର୍ବ ରାତି ଅର୍ଥାତ ମେ ୨ରେ ପୁରୀରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ । ୧୩ ଦିନ ହେଲା ପୁରୀବାସୀ ପ୍ରବଳ ଗରମ ସାଙ୍ଗକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ବିନା ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । ବୁଧବାର ପୁରୀ ବଡଦାଣ୍ଡ ସମେତ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ହେବ ବୋଲି ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଶିବ ପ୍ରସାଦ ସ୍ବାଇଁ କହିଛନ୍ତି ।

କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଲେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ

ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ଫୋନି ରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ ପାଇଁ ସୋମବାର ଠାରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ପହଂଚିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ ବିବେକ ଭରଦ୍ୱାଜଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆସିଥିବା ୧୧ ଜଣିଆ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରିବେ ।

ଛତିଶଗଡ଼ରେ ପ୍ରଥମ, ମାଓ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ହେଲେ ୩୦ ଜଣିଆ ମହିଳା କମାଣ୍ଡୋ

ଛତିଶ ଗଡ଼ରେ ମାଓ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଦଁତେଶ୍ୱରୀ ଲଢେ଼କେ ନାଁରେ ଏକ ୩୦ ଜଣିଆ ମହିଳା କମାଣ୍ଡୋ ବାହିନୀ ଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି ।ପୁରୁଷ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦୀ ଙ୍କୁ ସାମ୍ନା କରିବାରେ ଆମର ସାମର୍ଥ୍ୟ ରହିଛି ଓ ଆମେ ଉଚିତ ମୁକାବିଲା କରିପାରିବୁ ବୋଲି ଟିମ ର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି

ବାତ୍ୟାଂଚଳର ୨୩୪ ରୁ ୨୩୨ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଚାଲୁହେଲା

ଫୋନିବାତ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ପୁରୀ,ଖୋରଧା ଏବଂ କଟକ ଜିଲାରେ ୨ ଟି ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ କୁ ବାଦ ଦେଲେ ଅବଶିଷ୍ଟ ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଚାଲୁ ହୋଇଯାଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ବାତ୍ୟା ଫୋନି ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ମହଜୁଦ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ବେଳେ ଏଭଳି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ

ମାଡି ଆସୁଛି ଫୋନି , ୨.୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ,ସଂଧ୍ୟାସୁଦ୍ଧା ହେବେ ଆଉ ୫ ଲକ୍ଷ

ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ଫୋନି’କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉପକୂଳ ଓ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଉଛି।ଗୁରୁବାର ଦିନ ୧୦ଟା ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ୨୫ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା । ଅପରାହ୍ନ ୨ ଟୀ ସୁଧା ଅଢ଼େଇ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ନିରାପଦ ଜାଗାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯାଇଛି ।

ମାଲୱି ତିଆରି କଲା ମ୍ୟାଲେରିଆ ଟୀକା

ସାରା ବିଶ୍ଵରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଥିବାବେଳେ ଏଥିରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରି ପ୍ରଥମ କରି ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶ ମାଲୱି ଏକ ନୁଆଁ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଛି । ମାଲୱି ନିଜର ନିରବଛିନ୍ନ ଗବେଷଣା ବଳରେ ଏକ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ୫ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମ୍ୟାଲେରିଆରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ଏହି ଟିକା ବେଶ୍‌ ଉପଯୋଗୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ ବୋଲି ବିଶ୍ଵ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ମତଦାନ ସଚେତନତା ପାଇଁ ମିନି ମାରାଥନ

ପୁରୀରେ ଭୋଟର ସଚେତନତା ନିମନ୍ତେ ଏକ ମିନି ମାରାଥନ ଓ ଦସ୍ତଖତ ସଂଗ୍ରହ ଅଭିଯାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସିଂହଦ୍ୱାରରୁ ଏହି ମିନି ମାରାଥନ ର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଜ୍ୟୋତିପ୍ରକାଶ ଦାସ ଓ ନିର୍ବାଚନ ଖର୍ଚ୍ଚ ପର‌୍ୟ୍ୟବେକ୍ଷକ ସନ୍ଦୀପ୍ ମାହେଶ୍ୱରୀ ପତାକା ଦେଖାଇ ଏହାକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ଏସବିଆଇର ନୁଆ ପ୍ରୟାସ, ବିନା କାର୍ଡ଼ରେ ଏଟିଏମରୁ ଉଠାଇ ହେବ ଟଙ୍କା

ଡ଼େବିଟ କାର୍ଡ଼ ଆଣିବାକୁ ଭୁଲି ଯାଇଥିଲେ ବି ଏଣିକି ଏଟିଏମରୁ ଉଠାଇ ହେବ ଟଙ୍କା । ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଏବେ ବ୍ୟାଙ୍କର ୧୬,୫୦୦ ଏଟିଏମ ଶାଖାରେ ଏହି ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଏହା ସଫଳ ହେଲେ ପରବର୍ତ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମସ୍ତ ଏଟିଏମରେ ବିନା ଡ଼େବିଟ କାର୍ଡ଼ରେ ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 13

Recent Post