ଡ଼୍ରାଇଭିଂ ସହ ମୋବାଇଲିରେ କଥା ହେଉଥିଲେ ହୁଅନ୍ତୁ ସତର୍କ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୩ ମାସ ପାଇଁ ଡ଼ିଏଲ ହେବ ବାତିଲ

ଗତ ବର୍ଷ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୩୫,୮୦୦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ହୋଇଥିଲା । ସେଥିରେ ୧୨,୨୦୦ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିଲା । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ଡ଼୍ରାଇଭିଂ ସହ ମୋବାଇଲି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଉପରେ କଟକଣା ଜାରୀ କରିଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡ଼୍ରାଇଭିଂ ବେଳେ ମୋବାଇଲିରେ କଥା ହେଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଲେ ଚାଳକଙ୍କ ଡ଼୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ୩ମାସ ପାଇଁ ବାତିଲ ହେବ । ପୁନେ-ମୁମ୍ବାଇ ରାଜମାର୍ଗକୁ ଜିରୋ ଟଲରାନ୍ସ ମାର୍ଗ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଇ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ଭବିଷ୍ୟତରେ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟାନ ସଡ଼କ ଉପରେ ଏଭଳି କଟକଣା ଜାରୀ ହେବ । ପରିବହନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ବ୍ରାଂଚକୁ ଏମନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରୀ କରାଯାଇଛି ।

ଖୁବ୍ ଶିଘ୍ର ବଜାରକୁ ଆସିବ ୭୫ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା

ଏବେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସରକାର ୭୫ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରାର ପ୍ରଚଳନ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି । ଆଣ୍ଡାମାନ ନିକୋବରର ରାଜଧାନୀ ପୋର୍ଟ ବ୍ଲେୟାରରେ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ବୋଷ ପ୍ରଥମ ଥର ଲାଗି ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉଡ଼ାଇବାର ୭୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ସ୍ମାରକୀ ମୁଦ୍ରା ଜାରି କରିବାକୁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳକୁ ମିଳିବ ମୋବାଇଲି

ମହିଳାଙ୍କୁ ଡ଼ିଜିଟାଲ ଭାବେ ସଶକ୍ତ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳକୁ ମୋବାଇଲି ଫୋନ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭର ଚତୁର୍ଥ ଦିବସରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ହେବ ଦି ଗୁଣା, ୫ ବର୍ଷରେ ୨ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ହେବ ଜୈବିକ କୃଷି

ଦେଶର ଏକମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ଗୋଟିଏ ଦଶନ୍ଧିରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଓଡ଼ିଶାରେ ଦି ଗୁଣା ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ପୁଣି ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଆୟ ଦୁଇଗୁଣା କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭରେ ଦାବୀ କରିଛନ୍ତି ।

ଦେଶର ୭୫ ରେଳଷ୍ଟେସନରେ ଉଡ଼ିବ ୧୦୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାର ଜାତୀୟ ପତାକା, ପୁରୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ହେବ ସାମିଲ

ଏ ୱାନ ବର୍ଗର ରେଳଷ୍ଟେସନ ଭାବେ ଦେଶର ୭୫ଟି ରେଳଷ୍ଟେସନ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଏ ସମସ୍ତ ବର୍ଗର ଷ୍ଟେସନ ପରିସରରେ ୧୦୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାର ଜାତୀୟ ପତାକା ଲାଗିବ । ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ଅଧିନରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ପୁରୀ ରେଳଷ୍ଟେସନରେ ଏ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ । ଡ଼ିସେମ୍ବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । ଜାତୀୟ ପତାକା ଯେପରି ନିକଟବର୍ତ୍ତି ଅଂଚଳକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଦେଖାଯିବ ସେଥିପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଆଲୋକୀକରଣ କରାଯିବ । ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରେଳ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ହାତରେ ରହିବ ।

ବିଦ୍ୟୁତ ତାରରେ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ : ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଯୁକ୍ତ ହେବେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାରୀ, ଓହଳିଥିବା ତାର ସଜଡ଼ା ଯିବ

ନିକଟରେ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ୭ଟି ହାତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ପରେ ତତ୍ପରତା ଦେଖାଇଛି ଶକ୍ତି ବିଭାଗ । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଯେଭଳି ଏଭଳି ଘଟଣାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ନହେବ ସେଥିପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏଥିପାଇଁ ଜଣେ ଲେଖାଏ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତି ହେବେ ବୋଲି ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପ୍ରଥମ : ବିଚରାଧୀନ ବନ୍ଦୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ପଢିବା ସହ ଆୟର ସୁବିଧା

ବିଚରାଧୀନ କଏଦୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ କାରଖାନାରେ କାମ କରିବାର ସୁଯୋଗ । ମୁକ୍ତ ହେଲା ବେଳକୁ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ କିଛି ଅର୍ଥ ଥିବ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ଥିବ । ଏହାରି ଆଧାରରେ ସେମାନେ ଭବିଷ୍ୟତ ଜୀବନ ଭଲରେ ଜିଇଁ ପାରିବେ । ଏଭଳି ଏକ ନିଆରା ପଦକ୍ଷେପ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ବାଇକୁଲା ମହିଳା କାରାଗାରର ବିଚରାଧିନ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଥର ନିଆଯାଉଛି । ଜେଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଏଦୀ ଜୀବନର ଶେଷ ହେବା ମାତ୍ରେ ଚାକିରିଟିଏ ପାଇ ପାରିବାର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରିବ ।

ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍ ବେଳେ ହସ୍ତ ଶିଳ୍ପ କଳାର ପ୍ରସାର କରିବ ଓଡ଼ିଶା

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆଉ ଅଳ୍ପ ଦିନ ପରେ ପୁରୁଷ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ । ଏହାର ଭରପୁର ଫାଇଦା ନେବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଓଡ଼ିଶାର ସମୃଦ୍ଧ ସାଂସ୍କୃତିକ ଐତିହ୍ୟକୁ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରାଇବା ପାଇଁ ଖେଳ ମଂଚକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ସ୍ଥାନୀୟ ହସ୍ତତନ୍ତ ଓ ହସ୍ତକଳାରେ ଟ୍ରଫି ଓ ମେମେମେଣ୍ଟା ତିଆରି କରାଯିବ ବୋଲି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଶିକ୍ଷାସ୍ରୋତ ସହ ସାମିଲ ହେବ ଚିଲିକା ବ୍ଲକ

ଜାତୀୟ ଶୈକ୍ଷିକ ଗବେଷଣା ଓ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପରିଷଦ (ଏନସିଇଆରଟି) ପକ୍ଷରୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ଚିଲିକା ବ୍ଲକରେ ଏକ ନମୁନା ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଶିକ୍ଷା ସ୍ରୋତ ସହ ସାମିଲ ହେବା ଦିଗରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ବିଦ୍ୟାର୍ଥିମାନଙ୍କୁ ବାଟ କଢେଇ ଆଗକୁ ନେଇ ପାରିବ ବୋଲି ଆକାଙ୍କ୍ଷା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ଜାନୁଆରୀରୁ ୫୦ ହଜାର ସ୍କୁଲରେ ହେବ ପୁଷ୍ଟିଯୁକ୍ତ ବଗିଚା

ଖୁବ ଶିଘ୍ର ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପୁଷ୍ଟିଯୁକ୍ତ ବଗିଚା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ । ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀମାନେ ଏହାର ଯତ୍ନ ଓ ଦେଖାରଖା କରିବେ । ଖେଳ ପିରିୟଡ଼ରେ ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ଓ ବିଦ୍ୟାର୍ଥିମାନେ ମିଶି ବଗିଚା କାମ କରିବେ । ବଗିଚା ଚାରିପଟେ ସବୁଜ ବାଡ଼ କରାଯିବ । ଡ଼ିସେମ୍ବର ଠାରୁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଜାନୁଆରୀ ମାସ ଠାରୁ ରାଜ୍ୟର ୫୦ ହଜାର ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏହା କର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ବୋଲି ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

୩୧ ପରେ ଚଳିବନି ଚିପ ନଥିବା ଏଟିଏମ କାର୍ଡ଼

ଡ଼ିସେମ୍ବର ୩୧ ପରେ ପୁରୁଣା ଡ଼େବିଟ ଓ କ୍ରେଡ଼ିଟ୍ କାର୍ଡ଼ ଚଳିବ ନାହିଁ । ସେଗୁଡ଼ିକୁ ବଦଳାଇ ନୂଆ କାର୍ଡ଼ ନେବାକୁ ହେବ । ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ତାର ଗ୍ରାହାକମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଡ଼ାକରେ ପଠାଇ ଦେଇଥିବାବେଳେ ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ ତାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଖାତା ଖୋଲିଥିବା ଶାଖାକୁ ଆସି ବିନା ମୂଲ୍ୟରେ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଛି ।

ହକିର ଏନ୍ତୁଡ଼ିଶାଳ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼କୁ ବଡ଼ ଉପହାର, ସବୁ ବ୍ଲକରେ ବିଚ୍ଛାଯିବ ଆଷ୍ଟ୍ରୋଟର୍ଫ

ହକି ଜଗତକୁ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ର ଅବଦାନ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ । ସୁନ୍ଦରଗଡ଼କୁ ହକିର ଗଡ଼ କୁହାଯାଏ । ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଏହି ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରତିଟି ଗାଁରେ ହକି ପାଇଥିବା ଆବେଗକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବାକୁ ଯାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରତି ବ୍ଲକରେ ଆଷ୍ଟ୍ରୋଟର୍ଫ ବିଚ୍ଛାଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲା ଏଫଏସଏସଆଇ, ଫଳ ଉପରେ ଷ୍ଟିକର ଲଗାଇବା ମନା

ଫଳ ଉପରେ ନାନା ପ୍ରକାର ଷ୍ଟିକର ଲାଗିଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ଷ୍ଟିକରର ଅଠା ଦେହ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥିବାରୁ ଏଣିକି ଫଳ ଦୋକାନୀ ଟେଷ୍ଟେଡ଼ ଓକେ, ବେଷ୍ଟ କ୍ୱାଲିଟି ଓ କମ୍ପାନୀର ନାଁ ଲେଖାଥିବା ଭଳି ଷ୍ଟିକର ଫଳ ଉପରେ ନ ମାରିବାକୁ ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଓ ମାନକ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଏଫଏସଏସଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରୀ କରାଯାଇଛି ।

ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏସସି,ଏସଟି ହଷ୍ଟେଲରେ ଲାଗିବ ସିସିଟିଭି

ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ଅଧିନରେ ପରିଚାଳିତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଓ ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହଜାରେ ହଷ୍ଟେଲରେ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଲଗାଯିବ । ପରବର୍ତ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମସ୍ତ ହଷ୍ଟେଲରେ କ୍ୟାମେରା ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ପୁଲିସ ହାଉସିଂ ୱେଲଫେୟାର କର୍ପୋରେସନକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ଟେଣ୍ଡର ମାଧ୍ୟମରେ କର୍ପୋରେସନ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ।

ଆଜିଠୁ ୧୫ ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ତଦାରଖ

ରାଜ୍ୟ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ଼ ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ଠାରୁ ୧୫ ଦିନ ଯାଏ ବାୟୂ ପ୍ରଦୂଷଣ ତଦାରଖ କରାଯିବ । ଆଗରୁ ଦୀପାବଳି ଓ ଏହା ପରଦିନ ତଦାରଖ କରାଯାଉଥିଲା । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ୧୫ ଦିନିଆ ତଦାରଖ କରାଯିବ ବୋଲି ବୋର୍ଡ଼ ପକ୍ଷରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ୪୦ରୁ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏ ପାଇବେ ବର୍ଦ୍ଦିତ ମଜୁରୀ

ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଖୁସି କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟସରକାର । ସେମାନଙ୍କ ଦୈନିକ ମଜୁରୀ ୪୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ୫୪ପ୍ରତିଶତ ଯାଏ ବଢାଇଛନ୍ତି । ଶ୍ରମ ଓ କର୍ମଚାରୀ ରାଜ୍ୟ ବୀମା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ସଂପର୍କିତ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ଚିଲିକାରେ ତିନିଟା ତିରିଶି ପରେ ଚାଲିବନି ଡ଼ଙ୍ଗା

ଗତ ଜୁନ ୧୬ ତାରିଖରେ ଚିଲିକାରେ ଡ଼ଙ୍ଗାବୁଡ଼ି ୬ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରଶାସନ ଏକ ଟିମ୍ ଗଠନ କରିଥିଲେ । ଟିମ୍ ଚିିଲିକାରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡ଼ଙ୍ଗା ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇଥିଲେ । ଜଳପଥ ଆଇନ ଅନୁସାରେ ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ ଅନୁମତି ଓ ଲାଇଫ ଜ୍ୟାକେଟ, ଲାଇଫ ବଏ ଓ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ଯନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର ସହିତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଠିକଣା ରଖିବା ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେବା ପରେ ପ୍ରଶାସନ ଚିଲିକାରେ ଡ଼ଙ୍ଗା ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି । ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡ଼ଙ୍ଗା ଗୁଡ଼ିକର କାଗଜପତ୍ର ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦିଗକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ୭୩ଟି ଡ଼ଙ୍ଗାକୁ ଚିଲିକାରେ ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ଅନୁମତି ଦେଇଛି ।

ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ମେକଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭ

ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୧୧ରୁ ୧୫ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ମେକଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । କନକ୍ଲେଭ ସଂପର୍କିତ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ସହିତ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ସୂଚନା ଦେବା ପାଇଁ ସୋମବାର ଠାରୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ୍ କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ କରିଛି । ୧୮୦୦୩୪୫୭୧୧୧ ଟେଲିଫୋନ ନମ୍ବର ଜରିଆରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ । ଏବେ ଏହା ନଭେମ୍ବର ୯ ଯାଏ ସଚ୍ଚିବାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ନଭେମ୍ବର ୯ ପରେ ଏହା ଜନତା ମଇଦାନରେ ଖୋଲାଯିବ । ସେ ସମୟରେ ୯୫୫୬୩୪୪୮୦୦ ଫୋନ ନମ୍ବରରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରିରେ ମିଳିବ ଶସ୍ତାରେ ବିମାନ ସେବା

ସରକାରୀ ବିମାନସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ନଭେମ୍ବର ୩୦ ତାରିଖରୁ ଦେଶର କେତେକ ବିମାନ ପଥରେ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଡ଼ାଣ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେବ । ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ସ୍ୱାଭାବିକ ଭଡ଼ା ଠାରୁ ଏହା ଶସ୍ତା ରହିବ । ଦିଲ୍ଲୀ-ଗୋଆ, ଦିଲ୍ଲୀ-କୋଏମ୍ବାଟୁର, ବେଙ୍ଗାଲୁର-ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଭଳି ରୁଟରେ ଏହି ସେବା ଆରମ୍ଭ କରାଯିବାର ଯୋଜନା ରହିଛି ।

ଓଡ଼ିଶା ବାହାରେ ଓଡ଼ିଆ ପାଇବେ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ସୁବିଧା

ଓଡ଼ିଶା ବାହାରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆ ଶ୍ରମିକମାନେ ଏଣିକି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ମହତ୍ୱାକାଂକ୍ଷୀ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ସହାୟତା ପାଇବେ । ଯେଉଁମାନେ ଓଡ଼ିଶା ବାହାରକୁ ଯାଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥାନ୍ତି ସେମାନେ ଗସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ବାବଦକୁ ୨ହଜାର ଟଙ୍କା ସହ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ହସପିଟାଲ ଗୁଡ଼ିକରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଇପାରିବେ । ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାକୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ରାଶି ପଠାଇ ଦିଆଯିବ ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 13

Recent Post