ମାଲକାନଗିରି ବନ୍ୟା ପୀଡ଼ିତଙ୍କୁ ମିଳିବ ୭ ଦିନ ରିଲିଫ

ଝଡ଼ବାତ୍ୟା ‘ଡ଼ାଏ’ ସ୍ଥଳ ଭାଗ ଛୁଇଁବା ପରେ ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି । କିନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ଜାରୀ ରହିଛି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା । ମାଲକାନଗିରିରେ ରେକର୍ଡ଼ ବର୍ଷା କରାଇଛି ‘ଡ଼ାଏ’ । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କୋରୁକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକରେ ସର୍ବାଧିକ ୪୦୩ ମିିମି ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ମାଲକାନଗିରିରେ ୨୬୫.୪, ଗୁମ୍ମା ୧୩୫.୪ ଓ ମାଥିଲିରେ ୧୦୩ ମିମି ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ଼ ହୋଇଛି । ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ହୋଇଛି ମାଲକାନଗିରି । ୮ଟି ନଦୀ ଉଛୁଳିଛି । ଜିଲ୍ଲା ସଦର ମହକୁମାକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବା ସହ ମାଲକାନଗିରିରୁ ଛତିଶଗଡ଼କୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି । ବାଲିମେଳା ଜଳଭଣ୍ଡାର ଜଳପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରୁ ଗେଟ ଖୋଲିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ଜାନବାଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଭିତରେ ପାଣି ପଶିବାରୁ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ନୂଆ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ, ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରୁ କୁଷ୍ଠରୋଗ ହେବ ଲୁପ୍ତ

ଯେଉଁ ଜିଲ୍ଲା ଗୁଡ଼ିକରେ କୁଷ୍ଠରୋଗୀ ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଛନ୍ତି ସେ ସବୁ ଜିଲ୍ଲା ଗୁଡ଼ିକରେ ଏ ରୋଗକୁ ନେଇ ବ୍ୟାପକ ଜନ ସଚେତନତା ଓ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ସଚିବ ଡ଼ଃ ପ୍ରମୋଦ ମେହେର୍ଦ୍ଦା ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆୟ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ରର ବୈଧତା ବର୍ଷେ ବଦଳରେ ତିନି ବର୍ଷ ହେବ

ଆୟ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ଓ ଆବାସିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି । ଏଣିକି ଆୟ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ପ୍ରତିବର୍ଷ ଯୋଗାଡ଼ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବନି । ବର୍ଷେ ବଦଳରେ ଏଣିକି ୩ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ଆୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ବୈଧତା ରହିବ ବୋଲି ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଭୋଟର ପଞ୍ଜିକରଣ, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ପଂଚାୟତ ସ୍ତରରେ ହେବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କ୍ୟାମ୍ପ

ଯେଉଁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନେ ଭୋଟର ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇନାହାନ୍ତି ସେମାନେ ନିଜ ନାମ ଅକ୍ଟୋବର ୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ପଞ୍ଜିକୃତ କରିବାକୁ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କ୍ୟାମ୍ପ କରାଯିବ । ସେହି କ୍ୟାମ୍ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପଞ୍ଜିକୃତ କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ହେବ ଡ଼ିଜିଟାଲ

ଦ୍ୱାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ପୁରୀ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର । ଏହାର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ରହିଛି ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ । ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମନ୍ଦିର ସଂପର୍କିତ ନୀତି ନିୟମ ଓ ପରିଚାଳନା ସଂପର୍କିତ କାର୍ଯ୍ୟ ବୁଝିଥାଏ । ବଡ଼ଦାଣ୍ଡରେ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରହିଛି । ଏବେ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ କାଗଜ ପତ୍ର ହଟିବ । ଆରମ୍ଭ ହେବ କମ୍ପ୍ୟୁଟରୀକରଣ । ପୁରା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଡ଼ିଜିଟାଇଜେସନ କରାଯିବ ବୋଲି ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବିଦ୍ୟାର୍ଥି ଉପକୃତ ହେବେ, ସିବିଏସଇ ଆଣୁଛି ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ବୈପ୍ଲବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ସିବିଏସଇ ପକ୍ଷରୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବିଦ୍ୟାର୍ଥିଙ୍କ ପାଇଁ ବୈପ୍ଲବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସଂପର୍କିତ ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ରେଲକୁ ବିଷୟ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବା, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆଧାରିତ ଟେଷ୍ଟ ଦେବା, ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଦୈନିକ ଆସି ଉପସ୍ଥାନ ଦେବାର ବାଧ୍ୟବାଧ୍ୟକତାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବା ଦିଗରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବୋର୍ଡ଼ ଅଫ ସେକେଣ୍ଡାରୀ ଏଡ଼ୁକେଶନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦିଗ ଗୁଡ଼ିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବର ଚିଠା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ଓ ଏଥିରେ ମତାମତ ଦେବା ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଛି ।

ଆଗାମୀ ୩ ବର୍ଷରେ ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବ ଟ୍ରମା କେୟାର ସେଣ୍ଟର

ଆଗାମୀ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ ଟ୍ରମା କେୟାର ସେଣ୍ଟର ସ୍ଥାପନ କରାଯିବା ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ।

ଗାଡ଼ି ଯାଞ୍ଚ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ ଡ଼ିଜିଟାଲ

ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ମୋବାଇଲି ଆପସ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ଡ଼ିଜିଲକର ଏବଂ ଏମ ପରିବହନ ନାମରେ ପରିଚିତ । ଏହି ଆପକୁ ଆଂଚଳିକ ପରିବହନ ଅଧିକାରୀମାନେ ଗାଡ଼ି ଯାଂଚ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବେ । ଯାଂଚ ବେଳେ ଗାଡ଼ିଚାଳକ ଗାଡ଼ିର କାଗଜ ପତ୍ର ପାଖରେ ରଖି ଦେଖାଇବା ବଦଳରେ ସଫ୍ଟ କପି ଦେଖାଇପାରିବେ । ଇଲୋକ୍ଟ୍ରୋନିକ ଡ଼ାଟାବେସରେ ଚାଳକଙ୍କ ଡ଼୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଓ ଆରସି ବୁକ୍ ଆଦି ସାଇତା ହୋଇ ରହିପାରିବ । ଏହି ତଥ୍ୟ ଆଇନଗତ ମାନ୍ୟତା ଦେବ ।

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ, ଓଡ଼ିଶାରେ ଖୋଲିଲା ୧୦୮ ପରୀକ୍ଷା ଅଭ୍ୟାସ କେନ୍ଦ୍ର

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରସରକାର । ଜେଇଇ ମେନ୍ ୟୁଜିସି ନେଟ୍ ପରି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ବିଦ୍ୟାର୍ଥିଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ଖୋଲାଯାଇଛି ୩୪୦୬ ଟେଷ୍ଟ ପ୍ରାକ୍ଟିସ ସେଣ୍ଟର । ଦେଶର ୬୨୨ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଉପରୋକ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲା ଯାଇଥିବାବେଳେ ଓଡ଼ିଶାର ୨୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ମୋଟ ୧୦୮ ଏଭଳି କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଇଛି ।

ଆଧାରରୁ ବଂଚିତ ହେବେନି କେହି ବି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, ସ୍କୁଲରେ ହେବ ପଞ୍ଜିକରଣ ଶିବିର

ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପହଂଚିବ ଆଧାର ପଞ୍ଜିକରଣ ମେସିନ୍ । ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଆଉ ପିଲାଙ୍କୁ ଧରି ଆଧାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସିବାକୁ ପଡ଼ିବନି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ସବୁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅନ୍ୟୁନ ୨ଥର ଆଧାର ପଞ୍ଜିକରଣ ଶିବିର ଆୟୋଜନ କରାଯିବ । ଏହା ଫଳରେ କୌଣସି ପିଲା ପଞ୍ଜିକରଣରୁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିବେ ନାହିଁ । ଭାରତୀୟ ଏକକ ପରିଚୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ୟୁଆଇଡ଼ିଏଆଇ) ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବେ ବୋଲି କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଅଜୟ ପାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି ।

୨୩ରେ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବ ଆୟୁଷ୍କାନ ଭାରତ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ୱେବସାଇଟ ଓ ହେଲପ ଲାଇନ

ଆୟୁଷ୍କାନ ଭାରତ ବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଆରୋଗ୍ୟ ଯୋଜନା (ପିଏମଜେଏ ୱାଇ) ଚଳିତ ମାସ ୨୩ ତାରିଖରେ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏହାକୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରୁ ଅୟମାରମ୍ଭ ଘୋଷଣା କରିବେ । ତା ପୂର୍ବରୁ ଏ ଯୋଜନା ବାବଦରେ ବ୍ୟାପକ ସଚେତନତା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ନୁଆ ୱେବସାଇଟ ଓ ହେଲପଲାଇନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରୁ ହିତାଧିକାରୀ ତାଲିକାରେ କେଉଁମାନେ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ନାମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରିବ ।

ଡ଼୍ରଗ ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କୁ କଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ୩୨୮ ନିଷିଦ୍ଧ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବା ବିକ୍ରୀ ହେଉଥିଲେ ହେବ ଲାଇସେନ୍ସ ରବ୍ଦ

କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ୩୨୮ ପ୍ରକାର ଔଷଧକୁ ନିଷିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ଔଷଧ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଏକ ନିଷିଦ୍ଦାଦେଶ ଜାରୀ ରହିଛି । ଔଷଧ ଗୁଡ଼ିକ ରାଜ୍ୟରେ ଯେପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ, କ୍ରୟ, ବିକ୍ରୟ ଏବଂ ବିତରଣ ନହୁଏ ତା ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ସମସ୍ତ ଡ଼୍ରଗ ଇନପେକ୍ଟରଙ୍କୁ କଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ।

ବୋର୍ଡ଼ ବା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଦୌଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବନି, ଅନ୍ ଲାଇନରେ ମିଳିବ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର, ମାର୍କ ସିଟ୍

ଏଣିକି ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପାଇଁ ଆଉ ଦୌଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବନି । ବୋର୍ଡ଼ ଓ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଅନଲାଇନ ଯୋଗେ ମିଳିପାରିବ । ଶନିବାର ସଚିବାଳୟରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀ ଏ ଧରଣର ୮ଟି ସେବାକୁ ପୋର୍ଟାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ।

ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳରେ ଉଡ଼ିବ ଡ଼୍ରୋନ, ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ଉପରେ ରଖିବ ନଜର

ମାଲକାନାଗିରିର ଜଳବନ୍ଦୀ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଭୋଗୁଥିବା ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଂଚଳ ପାଇଁ ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ଲାଇଫ ଲାଇନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ଉଡ଼ାଇ ଦେବାର ଧମକ ଦେଉଛନ୍ତି ମାଓବାଦୀମାନେ । ଲାଲ ବର୍ବରତା ପାଇଁ କୁଖ୍ୟାତି ମୁଣ୍ଡାଇଥିବା ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଂଚଳ ସମେତ ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନରେ ଡ଼୍ରୋନ କ୍ୟାମେରାକୁ ସାମିଲ କରାଯିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ।

ଟ୍ରେନ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏହି ରୁଟରେ ମିଳିବ ମାଗଣା ବସ୍ ଯାତ୍ରା ସୁବିଧା

ଦୁଇଟି ରୁଟରେ ଟ୍ରେନ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ବସ୍ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସୁବିଧା ଦେଉଛି ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ । ଭୁବନେଶ୍ୱର-ପୁରୀ ଏବଂ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରୋଡ଼ ଠାରୁ ପୁରୀ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ବସ୍ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ।

ଦେଶରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ୧୪ଟି ନିଯୁକ୍ତି ଜୋନ୍, ୩ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୧ କୋଟିଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ଦେବ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ

ଆଗାମୀ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ୧୪ଟି ଯାଗାରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ ଜାତୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ଜୋନ୍ । ଦେଶର ୧କୋଟି ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଜୋନ୍ କ୍ରିୟାଶୀଳ ଭୂମିକା ନେବ । ଏହି ଜାତୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ଜୋନର ଟିକସ ଛାଡ଼, ପୁଞ୍ଜି ସହାୟତା, ସିଙ୍ଗିଲ ୱିଣ୍ଡୋ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଆଦି ସୁବିଧା କରାଯିବ । ଏହି ଜୋନ ଅଧିନରେ ୩୫ଟି ଶିଳ୍ପାଂଚଳକୁ ବିକଶିତ କରାଯିବ । ଏହି ସବୁ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଅଲ କ୍ଲଷ୍ଟରରେ ଖାଦ୍ୟ, ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ, ସିମେଣ୍ଟ, ଆସବାବପତ୍ର, ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ ଉତ୍ପାଦନ ନିର୍ମାଣ ଆଧାରିତ କ୍ଲଷ୍ଟର ତିଆରି କରାଯିବ । ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହେବେ ସେହିଭଳି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯିବ । ଏହାକୁ ନେଇ ଜାହାଦ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ୍ସପ୍ରେଣ୍ଡିଚର ଫାଇନାନ୍ସ କମିଟିର ମଞ୍ଜୁରୀ ଲୋଡ଼ିଛି ।

ଆସନ୍ତା ୨୦ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆଧାର ପଞ୍ଜିକରଣ ସାରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଯେଉଁ ସ୍କୁଲର ପିଲାଙ୍କ ଆଧାର ନମ୍ବର ନଥିବ ସେହି ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ନିକଟସ୍ଥ ଆଧାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ କରାଇବାକୁ ଓପେପା ପକ୍ଷରୁ ଗତ ବର୍ଷଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏ ଯାଏଁ ତାହା ସରିପାରୁନାହିଁ । ସ୍କୁଲ ଡ଼ିଷ୍ଟ୍ରିକୁ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଇନଫରମେଶନ ସିଷ୍ଟମ ୨୦୧୭-୨୦୧୮ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାଥମିକ ଏବଂ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୧୭ ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ପ୍ରାଥମିକ ଏବଂ ମାଧ୍ୟମିକ ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ ସାରିବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରାଧିକରଣ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ଓପେପା) ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଫେରିଯିବ ବାନ୍ଧବଗଡ଼ର ବାଘୁଣୀ

ଅନୁଗୋଳ ଜିଲ୍ଲା ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟବାସୀଙ୍କ ନିଦ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଥିବା ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଫେରାଇ ଦିଆଯିବ । ଓଡ଼ିଶାରେ ବାଘ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରୁ ଅଣାଯାଇଥିବା ଏହି ବାଘୁଣୀ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଥିବାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆଗରେ ବନ ପ୍ରଶାସନ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ଫେରାଇ ନେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଏଡ଼ସ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଘୃଣା କଲେ ମିଳିବ ଜେଲ ଓ ଜରିମାନା

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୦ ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି ଏଚଆଇଭି ଏବଂ ଏଡ଼ସ ଆଇନ ୨୦୧୭ । ଫଳରେ ଏଣିକି ଏଚଆଇଭି ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ଭେଦଭାବ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଘୃଣାର ପ୍ରସାର କଲେ ମିଳିବ ଦଣ୍ଡ । ତିନିମାସରୁ ୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ସହ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏହି ଆଇନରେ ରହିଛି ।

ଧାମରାରେ ହେବ ବାଣିଜ୍ୟିକ ବିମାନ ବନ୍ଦର

ରାଜ୍ୟରେ ଶିଳ୍ପାୟନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି । ଧାମରାରେ ବାଣିଜ୍ୟିକ ବିମାନ ବନ୍ଦର ପାଇଁ ସରକାର ନୀତିଗତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 11

Recent Post