ଆଗାମୀ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରୁ ହେବ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ମୋବାଇଲ ଜରିଆରେ ଉପସ୍ଥାନ

୨୦୧୯ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଅଷ୍ଟମରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକରେ ମୋବାଇଲି ଉପସ୍ଥାନ ଭଳି ନୁଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହା ଫଳରେ ଦୈନିକ କେତେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଶ୍ରେଣୀ କକ୍ଷରେ ଉପସ୍ଥାନ ରହୁଛନ୍ତି ତାର ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ବିଭାଗ ପାଖରେ ରହିବ । ପିଲାମାନେ ଦୈନିକ କେତୋଟି କ୍ଲାସରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଛନ୍ତି ତାର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରତିଦିନ ଅପରାହ୍ନରେ ଅଭିଭାବକମାନେ ଜାଣିପାରିବେ ।

କନ୍ଧମାଳର ମଣ୍ଡାସୁର ପାଇଲା ଜୈବ ବିବିଧତା ଐତିହ୍ୟ ମାନ୍ୟତା

କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ରାଇକିଆ ବ୍ଲକରେ ଥିବା ମଣ୍ଡାସୁରକୁ ଜୈବ ବିବିଧତା ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳୀର ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି । ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ ତଥା ଦେଶର ୧୩ତମ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳ ଭାବେ ମଣ୍ଡାସୁର ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି । ୨୦୦୨ ଜୈବ ବିବିଧତା ଆଇନର ଧାରା ୩୭ ଅନୁଯାୟୀ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏହା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ହୋଲି ପାଇଁ କଲିକତା ଓ ପୁରୀ ମଧ୍ୟରେ ୧ ଯୋଡ଼ା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ

ଦୋଳ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଓ ହୋଲିରେ ଯାତ୍ରୀ ଭିଡ଼କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କଲିକତା ଓ ପୁରୀ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଯୋଡ଼ା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି । କଲିକତା-ପୁରୀ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ (୦୩୧୦୧) କଲିକତାରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ (ବୁଧବାର) ରାତି ୧୧ଟା ୫୦ରେ ଛାଡ଼ି ପରଦିନ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟା ୩୫ରେ ପୁରୀରେ ପହଂଚିବ । ସେହିପରି ପୁରୀରୁ (୦୩୧୦୨) ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରେ ଛାଡ଼ି କଲିକତାରେ ରାତି ୧୧ଟା ୫୫ରେ ପହଂଚିବ ।

୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବ ସମନ୍ୱିତ ଭିତ୍ତିଭୂମି କମ୍ଲେକ୍ସ, ଗୋଟିଏ ଛାତ ତଳେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ, ବୃଦ୍ଧ ଓ ମାନସିକ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ସହାୟତା

୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ଼ ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକ୍ଟର କମ୍ପେ୍ଲକ୍ସ । ଗୋଟିଏ ଛାତ ତଳେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ରହିବା ସ୍ଥଳୀ, ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବ୍ୟକ୍ତି, ନିଶାଡ଼ି, ତୃତୀୟ ଲିଙ୍ଗ ଓ ମାନସିକ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା ମିଳିବ । ଆସନ୍ତା ୩/୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସବୁ କମ୍ପେ୍ଲକ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ।

ପିଏମ କିଷାନରେ ଚାଷୀ ପାଇଲେଣି ୫,୨୧୫ କୋଟି , ଓଡ଼ିଶାରେ ୮ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀ ଉପକୃତ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୨.୬ କୋଟି କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୫,୨୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟରେ ଏହି ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଯୋଜନାରେ ୭୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ରଥମରୁ ଦଶମ ପିଲାଙ୍କ କମିବ ବସ୍ତାନି ବୋଝ, ସବୁ ସ୍କୁଲ ପାଇଁ ଲାଗୁ

ପ୍ରଥମରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ବସ୍ତାନୀ ବୋଝ କମିବ । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ । ୨୦୧୮-୧୯ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରୁ ଏହା ଲାଗୁ ହେବ । ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ସରକାରୀ ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଅଣଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ ଏବଂ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମସ୍ତେ ଏହି ଗାଇଡ଼ ଲାଇନକୁ ମାନି ଚଳିବେ ।

ଚଳିତ ମାସ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ଆଧାର ସହ ପାନ ସଂଯୋଗ ଜରୁରୀ

ଆୟକର ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଏବଂ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାନକାର୍ଡ଼ ସହିତ ଆଧାର ସଂଯୋଗକୁ ଜରୁରୀ କରାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଚଳିତ ମାସ ୩୧କୁ ଶେଷ ତାରିଖ ଭାବେ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ଆୟକର ବିଭାଗର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ୧୦ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ପାନ ନମ୍ବରକୁ ୧୨ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଆଧାର ନମ୍ବର ସହିତ ଯୋଡ଼ିବାକୁ ହେବ ।

କାର୍ଡ଼ ପରି ଛପା ହୋଇ ମିଳିବ ଡ଼୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ

ଏଣିକି ସାରା ଦେଶରେ ଡ଼୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ଗାଡ଼ି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ କାର୍ଡ଼ରେ ଜାରୀ କରାଯିବ । ଫଳରେ କାଗଜ ଅଥବା ବୁକଲେଟ ଆଧାରିତ ଡ଼ିଏଲ/ଆରସି ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ । ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏଭଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଜାରୀ ହୋଇଥିବା ଅଧିସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟ ନିକଟରେ କାର୍ଡ଼ ଫର୍ମାଟରେ ଦୁଇଟି ଦସ୍ତବିଜ ଜାରି କରିବାର ବିକଳ୍ପ ରହିବ ।

୩୫୭ ଷ୍ଟେସନରେ ଲାଗିବ ଓଡ଼ିଆ ଫଳକ, ଓଡ଼ିଶା ଦିବସରୁ ରେଳ ଟିକେଟରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା

ଓଡ଼ିଆରେ ଛପାଯିବ ରେଳ ଟିକେଟ । ହିନ୍ଦୀ ଇଂରାଜୀ ପଢି ପାରୁନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ହେବ । ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସୁରକ୍ଷାକୁ ମିଳିବ ଏକ ଶକ୍ତି । ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ପହିଲା ଓଡ଼ିଶା ଦିବସରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଲେଖାଥିବା ଟ୍ରେନ ଟିକେଟ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ତା ସହିତ ପୂର୍ବତଟ, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ରେଳବାଇ ଅଧିନରେ ଥିବା ୩୧୭ଟି ଷ୍ଟେସନର ନାମ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ଲେଖାଯିବାକୁ ମଧ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

୧୫ ଦିନରେ ମିଳିବ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଦ୍ୱାରା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଜନିତ ସହାୟତା

ହାତୀ, ବାଘ ଭଳି ହିଂସ୍ର ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ କାହାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲେ କିମ୍ବା ଫସଲ ଓ ଘରର କ୍ଷତି ଘଟିଲେ ତାର କ୍ଷତି ପୂରଣ ପାଇବାକୁ ବିଳମ୍ବ ହେଉଥିଲା । ପୁଲିସ ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ଓ ତହସିଲଦାରଙ୍କ ଠାରୁ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ମିଳିବା ପରେ ଯାଇ ମିଳୁଥିଲା କ୍ଷତିପୂରଣ । ଏଣିକି ସେପରି ଆଉ ବିଳମ୍ବ ହେବନି । ବନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ କାହାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲେ ବା କେହି ଗୁରୁତର ଆହତ ହେଲେ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୧୫ ଦିନ ଭିତରେ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ନୁଆ ନିୟମ ଆଣିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବଭଳି ପୁଲିସ ଓ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ଉପରେ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ନିର୍ଭର କରାନଯାଇ ବନବିଭାଗର ରେଞ୍ଜର ଓ ଡ଼ିଏଫଓଙ୍କ ତଦନ୍ତ ଆଧାରରେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଓ ଆହତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଅର୍ଥରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

କାଳିଆରେ ସାମିଲ ହେବେ ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷୀ

କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ କୃଷକ, ଭାଗ ଚାଷୀ ଓ ଭୂମିହୀନ କୃଷି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରି ସାରିଥିବାବେଳେ ସରକାର ଏବେ ଭୂମିହୀନ ଟସର ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କୁ ୧୨,୫୦୦ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ।

କାରିଗର ସହାୟତା ଯୋଜନା, ୧ଲକ୍ଷରୁ କମ୍ ଆୟକାରୀ କାରୀଗରଙ୍କୁ ମିଳିବ ମାସିକ ୮୦୦ ଟଙ୍କା

ହସ୍ତଶିଳ୍ପ କାରିଗରଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କାରିଗର ସହାୟତା ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ହସ୍ତ ବାର୍ଷିକ ୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ଆୟକାରୀ ବରିଷ୍ଠ କାରୀଗରମାନଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ମାସିକ ୮୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ସହାୟତା ମିଳିବ । ୮୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ପରିମାଣ ୧୦୦୦ ହେବ । ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୦ ବର୍ଷ ଶିଳ୍ପୀଭାବେ କାମ କରିଥିଲେ ଜଣେ ଏହି ସହାୟତା ପାଇପାରିବେ । ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନ ନିମନ୍ତେ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ଏକ ଚୟନ କମିଟି ଗଠନ କରାଯିବ । ହିତାଧିକାରୀ ମନୋନୟନ ପରେ ବିଡ଼ିଓ ଜରିଆରେ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

କ୍ୟାପିଟାଲ ହସପିଟାଲରେ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ମିଲକ ବ୍ୟାଙ୍କ

କ୍ୟାପିଟାଲ ହସପିଟାଲରେ ଖୋଲିବ ପ୍ରଥମ ମିଲକ ବ୍ୟାଙ୍କ । ଏଥିରେ ମା ମାନେ ନିଜ ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷୀର ସଂରକ୍ଷଣ କରି ରଖିପାରିବେ । ଏଭଳି ଏକ ନମୁନା ପ୍ରକଳ୍ପ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

କେନ୍ଦ୍ରରୁ ମିଳିଲା ୧୨୬୧.୯୮ କୋଟି ହେବ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ରେଖା ନଦୀରେ ବ୍ରିଜ, ୨୯ଟି ରାସ୍ତାର ପ୍ରଶସ୍ତିକରଣ

ରାସ୍ତାଘାଟର ବିକାଶ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପାଣ୍ଠିରୁ ରାଜ୍ୟକୁ ୧୨୬୧ କୋଟି ୯୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିଛି । ଏହି ଅର୍ଥରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାର ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ନଦୀ ଉପରେ ପନ୍ତେଇ ବ୍ରିଜ ସମେତ ୨୯ଟି ସଡ଼କର ପ୍ରଶସ୍ତକରଣ ହେବ । ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନିକ ଅନୁମୋଦନ ବାଦ ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଲେ ତାହା ରାଜ୍ୟସରକାର ନିଜସ୍ୱ ପାଣ୍ଠିରୁ ଭରଣା କରିବେ ବୋଲି ସର୍ତ୍ତ ରଖାଯାଇଛି ।

ବିଭାଗୀୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ସ୍କୁଲ ଯିବାକୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ଦେବେ ସରକାର

ଗ୍ରାମାଂଚଳର ଅଗମ୍ୟ ଅଂଚଳ ଓ ଉପାନ୍ତ ଇଲାକାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପରିବହନ ଖର୍ଚ୍ଚ କିମ୍ବା ତତ୍ୱାବଧାରକଙ୍କ ପାଇଁ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନର ପ୍ରାବଧାନ ସ୍ୱରୂପ ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ବୋଲି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ତିନି ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପ୍ରକଳ୍ପର ଭୂମି ପୂଜନ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

୨୦୬୭.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁଞ୍ଜିନିବେଶରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ତିନୋଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ଭୂମି ପୂଜନ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ।

ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ପରେ ଆଜି ଜାମ୍ମୁ ରେ ସ୍କୁଲବନ୍ଦ

ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାରୁ ୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରବର୍ତ୍ତୀ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ସ୍କୁଲ କୁ ବନ୍ଦ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ସରକାର । ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ ସ୍ୱରୂପ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ରଜୌରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆଜି ସ୍କୁଲ ଯିବେନି ପିଲା । ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଇ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ । ସେହିପରି ଜିଲ୍ଲାର ଆଜି ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ଗୁଡିକୁ ବାତିଲ କରି ଦିଆଯାଇଛି ।

ଆଉ ୧୦ ଲକ୍ଷ ବଢିବ, କାଳିଆ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା

କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ୩୨ ଲକ୍ଷ ୧୮ ହଜାର ୫୦୪ ଚାଷୀ ସହାୟତା ପାଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟସରକାର ୫୦ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ମିଳିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ୬୭ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀ କାଳିଆ ସହାୟତା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଳେ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର କହିଆସୁଥିବାବେଳେ ସହାୟତା ତାଲିକାରୁ ବହୁ ଚାଷୀ ବାଦ୍ ପଡ଼ିଥିବା ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କାଳିଆ ଯୋଜନା କାଳେ ବୁମେରାଂ ହେବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରି ଏବେ ରାଜ୍ୟସରକାର ଅଧିକ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀ ଓ କୃଷି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପରିବାରକୁ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳବାର ସଚ୍ଚିବାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ନିମାପଡ଼ାର ଗୌରୀଙ୍କ ସହ କଥା ହେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପିଏମ କୃଷକ ସମ୍ମାନ ନିଧିରେ ଉପକୃତ ହେବେ ରାଜ୍ୟର ୯ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀ

ଗତକାଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସାରା ଦେଶ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷକ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦେଶର ୨କୋଟି କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀଙ୍କ ଜମା ଖାତାରେ ୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଜମା କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପୁରୀ-ନିମାପଡ଼ାର ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠୀର ମୁଖ୍ୟ ଗୌରୀପ୍ରିୟା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି ।

ବନ୍ଦର ନଗରୀ ପାରାଦ୍ୱୀପ ରୁ ଉଡ଼ିବ ବିମାନ

ପାରାଦ୍ୱୀପ ବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର । ଖୁବଶିଘ୍ର ଏଠାରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବିମାନ ବନ୍ଦର। ଏଥିପାଇଁ ଗତ ଜାନୁଆରୀ ମାସରୁ ବୁଝାମଣା ପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇ ସାରିଥିବା କହିଛନ୍ତି ପୋର୍ଟ ଅଥରିଟି ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର(ଏଏଆଇ) ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଗୁରୁପ୍ରସାଦ ମହାପାତ୍ର ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 17

Recent Post