କୃଷି ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇଁ ଲକ୍ଷେ କୋଟିର ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

କୃଷକମାନେ ଯେଭଳି ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀର ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ପାଇପାରିବେ ତାହାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୃଷି ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଣ୍ଠି ନାମରେ ଏକ ମହତ୍ତ୍ବାକାଂକ୍ଷୀ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅର୍ଥରେ କୃଷକଙ୍କ ଘର ନିକଟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର କୃଷି ସଂପର୍କିତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ପାରିବ। ଫଳରେ ଆମ ଦେଶର କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବଢ଼ିବ ଏବଂ ସେମାନେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରିପାରିବେ ବୋଲି ଆଶା ରଖାଯାଇଛି।

ହେଲମେଟ୍‌ରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ବିଆଇଏସ୍‌ ଚିହ୍ନ

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରୁଥିବା ଅନେକ ଙ୍କ ଜୀବନ ମୁଣ୍ଡରେ ଆଘାତ ଜନିତ କାରଣରୁ ହେଉଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ଦର୍ଶାନ୍ତି ।ମୁଣ୍ଡକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାପାଇଁ ସରକାର ହେଲମେଟ ପିନ୍ଧିବାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କଲେ ଓ ଅମାନୀକାରୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଦଣ୍ଡବିଧାନ କଲେ । ଏସବୁ ପରେ ଲୋକେ ଶସ୍ତା ହେଲମେଟ ପରିଧାନ କରି ଜୀବନ ଦେଉଥିବା ଖବର ଜଣାପଡିବା ପରେ ସରକାର ଆଉ ପାଦେ ଆଗକୁ ଯାଇ କଠୋର ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଅନଲାଇନ ରେ ମିଳିବ ଅଗ୍ନିଶମ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରମାଣପତ୍ର

ଉଚ୍ଚଅଟାଳିକା ଓ କୋଠା ର ଅଗ୍ନିଶମ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ପାଇଁ ଆଉ ଅଫିସ୍‌ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବନି। ଏଣିକି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଆବେଦନ କଲେ ଏହି ସାର୍ଟିଫିକେଟ ମିଳିପାରିବ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡ଼ିଶା ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ପୋର୍ଟାଲ୍‌ର ଲୋକାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗରେ ୮ଟି ସାଧାରଣ ସେବା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଯୋଗେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଛି। ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୨ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଗୃହ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର ସମସ୍ତ ସେବାକୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନାମ ହେଲା ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ,ମଂଜୁର ପାଇଲା ନୁଆଁ ଶିକ୍ଷାନୀତି

ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନାମ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କରିଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ମୋଦିଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକ ସମୟରେ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ବୈଠକ ସମୟରେ ମୋଦି ସରକାର ନୂଆ ଶିକ୍ଷା ନୀତିକୁ ମଧ୍ୟ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିସୃତ ଭାବରେ ସୂଚନା ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସନ୍ଧୃା୪ଟା ବେଳେ ହୋଇଥିବା କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବ୍ରିଫିଙ୍ଗରେ ଦିଆଯାଇଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା ଯେ, ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବର୍ତ୍ତମାନର ନାଁ ବଦଳାଇ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କରିଦିଆଯିବ। ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ମୋଦି କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମୋହର ଲଗାଇଛନ୍ତି।

ଭାରତର ସରକାରୀ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେନି ଚୀନ୍‌, ପାକିସ୍ତାନୀ କଂପାନୀ

ଚୀନ ସହିତ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ପରିସ୍ଥିତି ଲାଗି ରହିଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ସରକାର ଆଜି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ନୂଆ ଆଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଚୀନ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ନୂ୍ଆ କଟକଣା ଲଗାଯାଇଥିବାର କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ଦୁଇ ଦେଶର କୌଣସି ସଂସ୍ଥା ଭାରତରେ କୌଣସି ସରକାରୀ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଭାଗ ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଭାରତର କୌଣସି ସରକାରୀ ବା ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ସଂସ୍ଥାକୁ ସେମାନେ ସାମଗ୍ରୀ କିମ୍ବା ସେବା ଯୋଗାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ।

ଦେଶରେ ଦେଶରେ ରହିବ ମାତ୍ର ୫ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ

ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗୁରୁତ୍ବର ସହ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି। କିଛି ମାସ ତଳେ ୧୦ଟି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କର ମିଶ୍ରଣ କରି ଚାରିଟି ବଡ଼ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୨ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୫କୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଆଉ କିଛି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କର ଘରୋଇକରଣ କରିବା ଉପରେ ସରକାର ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି।

ସବୁ ବିଭାଗ ପାଇଁ ଏଣିକି ଓଡ଼ିଶାୱାନ୍‌‌ ପୋର୍ଟାଲ

ଏଣିକି ସବୁ ବିଭାଗର ତଥ୍ୟ ଓ ଜନ ସେବା ଗୋଟିଏ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍‌ସ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍‌ସ୍‌ ଓ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ବିଭାଗ ଓଡ଼ିଶାଵାନ୍‌ ପୋର୍ଟାଲ୍‌ ବିକଶିତ କରିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଲୋକସେବା ଭବନରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ଏବେସୁଦ୍ଧା କେବଳ ପାଣି, ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍‌, ଜନ୍ମ ଓ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ପରି ୭ଟି ସେବା ଅନଲାଇନ୍‌ ପୋର୍ଟାଲ୍‌ରେ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଛି।

ସିଭିଲ୍‌ ସର୍ଭିସ୍‌ରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ତାଲିମ

କରୋନା ପାଇଁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଓ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମକୁ ସରକାର କଡ଼ାକଡ଼ି ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୨୦୧୮ ମସିହା ଓଡ଼ିଶା ସିଭିଲ୍‌ ସର୍ଭିସ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଚୟନ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ମୋଡ୍‌ରେ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ। ଆଜି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅସିତ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ନୂଆ କରି ଓଡ଼ିଶା ସିଭିଲ୍‌ ସର୍ଭିସେସ୍‌କୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଯୁବକ, ଯୁବତୀମାନଙ୍କର ଉପଯୁକ୍ତ ଅନୁପ୍ରେରଣା ଓ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ନିମନ୍ତେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ତାଲିମ ଓ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ବିଭିନ୍ନ ତାଲିମ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ବଦଳିଲା ନିୟମ ,ଆଇଆଇଟିରେ ନାମଲେଖା ପାଇଁ ଯୁକ୍ତ୨ରେ ୭୫% ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ

୨୦୨୦-୨୧ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରେ ଦେଶର ୨୩ଟି ଆଇଆଇଟିରେ ନାମଲେଖା ଲାଗି ଥିବା‌ ନିୟମକୁ କୋହଳ କରାଯାଇଛି। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯୁକ୍ତ୨ ତଥା ଦ୍ବାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ୭୫% ନମ୍ବର କିମ୍ବା ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୨୦ଟି ସ୍ଥାନରେ ରହିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ। କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଅଧାରୁ ବାତିଲ୍‌ ହୋଇଥିବାରୁ ଯୁଗ୍ମ ନାମଲେଖା ପରିଷଦ(ଜେଏବି) ବୈଠକରେ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ୍‌ ‘ନିଶଙ୍କ’ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ ହେବ ମଦ ର ହୋମ ଡେଲିଭେରି

ଗତକାଲି ରାତି ୯ରୁ ଜୁଲାଇ ୩୧ ତାରିଖ ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୁବନେଶ୍ବର କଟକ ସମେତ ୪ଟି ଜିଲ୍ଲା ଓ ରାଉରକେଲା ମହାନଗର ନିଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କଟକଣା ଲାଗୁ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ଗତକାଲି ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଥିଲେ। ଆଜି ପୁଣି ସେଥିରେ କିଛିଟା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିସନର ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଜେନା ସାନି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ତାଲାବନ୍ଦ ଦିନମାନଙ୍କରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ମଦ ଦୋକାନ ନ ଖୋଲି ହୋମ୍‌ ଡେଲିଭରି କରାଯିବ।

ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଟେଲି ମେଡିସିନ୍,ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ମିଳିବ ସୁବିଧା

କୋଭିଡ ୧୯ ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଅଣ କୋଭିଡ ରୋଗୀ ମାନେ ଡାକ୍ତରଖାନା କୁ ଆସିବାକୁ ଡରୁଛନ୍ତି। ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆସିଲେ ମଧ୍ୟ ସେବା ପାଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି । ଏବେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନ ଆସି ଟେଲି ମେଡିସିନ ସେବା ଜରିଆରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରିପାରିବେ। ଗୁରୁବାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ କିଶୋର ଦାସ ଲୋକସେବା ଭବନରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍‌ସିଂ ଜରିଆରେ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ କରି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪୧ଟି ସ୍ଥାନରେ ଯୋଗାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି।

ସରକାର ଦେଲେ ଅନୁମତି: ଖୋଲିପାରିବେ କୋଭିଡ୍ କେୟାର ହୋମ୍ ଓ ସେଣ୍ଟର

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥା ଓ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ନିଜସ୍ୱ କୋଭିଡ୍ କେୟାର ହୋମ୍ ଓ କୋଭିଡ୍ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ପୌର ପ୍ରଶାସକଙ୍କ ଅନୁମତି ନେଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଆଧାରରେ କୋଭିଡ୍ କେୟାର ଖୋଲି ନିଜସ୍ୱ କର୍ମଚାରୀ ଓ ନିଜ ଲୋକମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା କରାଇପାରିବେ ।

ଏଣିକି ସୌରଶକ୍ତିରେ ଚାଲିବ ସମସ୍ତ ବ୍ଲକ ଅଫିସ୍‌

ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଏଣିକି ଆଉ କେବଳ ବିଜୁଳି ଶକ୍ତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବେ ନାହିଁ। ସମସ୍ତ ବ୍ଲକ ଅଫିସ ଛାତରେ ସୌରଶକ୍ତି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ। ଏଥିରୁ ଉତ୍ପାଦିତ ବିଜୁଳିକୁ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବିନିଯୋଗ ହେବ। ଏ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର। ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୩୫ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସୌର ଶକ୍ତି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ବସାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଏ ଦିଗରେ ଅକ୍ଷୟ ବିକାଶ ଶକ୍ତି ସଂସ୍ଥା (ଓରେଡା)କୁ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଗାନ୍ଧି ଜୟନ୍ତୀରୁ ସରକାରୀ ଅଫିସ୍‌ ରେ ଅନ୍‌ଲାଇନରେ ମିଳିବ ସବୁ ସେବା

ସରକାରୀ ସେବା ପାଇଁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବନି ସରକାରୀ ଅଫିସ୍‌ । ଘରେ ବସି ଅନ୍‌ଲାଇନରେ ପାଇହେବ ସବୁ ସରକାରୀ ସେବା । ଆସନ୍ତା ଗାନ୍ଧି ଜୟନ୍ତୀ ସୁଦ୍ଧା ସରକାରଙ୍କର ସମସ୍ତ ବିଭାଗ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଲୋକସେବା ଭବନ, ରାଜୀବ ଭବନ ଓ ଖାରବେଳ ଭବନକୁ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଅନଲାଇନରେ ମିଳିବ ଅନୁମତି ।

ବାହାଘର ଓ ଶବ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଥାନାରୁ ମିଳିବ ଅନୁମତି

ଏଣିକି କୌଣସି ବାହାଘର, ଏହା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଉତ୍ସବ ଏବଂ ଶବ ସତ୍କାର ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଥାନାଅଧିକାରୀ ଅନୁମତି ଦେବେ। ଲୋକଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କି ପୌରସଂସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଅନୁମତି ଆଣିବାକୁ ପଡ଼ିବନି। ଆଜି ଏନେଇ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ କମିସନର ପ୍ରଦୀପ ଜେନା ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ଏସ୍‌ପି, ମହାନଗର ନିଗମ କମିସନର ଏବଂ ପୁଲିସ କମିସନରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ମୋ ସରକାର ରେ କରୋନା

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍‌ସିଂ ଜରିଆରେ ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ୍‌ ମୁକାବିଲା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । କୋଭିଡ୍‌ ପରିଚାଳନାକୁ ଅଧିକ ଉତ୍ତରଦାୟୀ କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ‘ମୋ ସରକାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । କୋଭିଡ୍‌ ରୋଗୀ ଏବଂ କୋଭିଡ୍‌ ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କ ସହିତ ନିୟମିତ ଯୋଗାଯୋଗରେ ରହିବାକୁ ଜିଲ୍ଲା କୋଭିଡ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଓ ବରିଷ୍ଠଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଉତ୍ତମ ମାନର ସେବା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥଗୁଡ଼ିକର ର‍୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ କରାଯିବ

କେନ୍ଦ୍ର ସଡକ ପରିବହନ ଓ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପ୍ରାଧିକରଣ ଦେଶରେ ଥିବା ରାଜପଥଗୁଡିକର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆକଳନ କରି ସେଗୁଡିକର ବର୍ଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବ । ଯେଉଁ ରାଜପଥ ଯେତେ ଉନ୍ନତ ମାନର ସେବା ଓ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବ ତଦନୁସାରେ ତାହାର ବର୍ଗ ବା ରାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହେବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ସଡ଼କଗୁଡିକର ମାନ ବଢିବା ଘେନି ପ୍ରାଧିକରଣ ଆଶା ରଖିଛି ।

ଦିନକୁ ହେବ ସାଢେ ୬ ହଜାର କୋଭିଡ ପରୀକ୍ଷଣ

ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ଦିନକୁ ସାଢ଼େ ୬ହଜାର କୋଭିଡ୍‌ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଓ ଆଇସିଏମ୍‌ଆର ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ବଢ଼ାଇବାକୁ ଚିଠି ଲେଖିବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଉପକୂଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବ ବିର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରତିରୋଧ ବିଦ୍ୟୁତ ଭିତିଭୂମି

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଓଡ଼ିଶା ବନ୍ୟା,ବାତ୍ୟା ଭଳି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରତିରୋଧ ଭିତିଭୂମିକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ଉପକୂଳ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରତିରୋଧ ବିଦ୍ୟୁତ ଭିତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ ଖସଡ଼ା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ।

ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ୨୨ଶହ ଟଙ୍କା ରେ ହେବ କୋଭିଡ ପରୀକ୍ଷା , ଦର ଧାର୍ଯ୍ୟ କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ଏଣିକି ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ କୋଭିଡ୍‌ ପରୀକ୍ଷା କଲେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୨ଶହ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ କରିବାକୁ ହେବ। ପୂର୍ବରୁ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ କୋଭିଡ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା। ରାଜ୍ୟରେ ଦିନକୁ ଦିନ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ୁଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକରେ ଆଜି ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତାକାଲି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତୀୟ ବିଧିବଦ୍ଧ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 24

Recent Post