ଶପଥ ଦିନ ମିଳିବ କାଳିଆ ଟଙ୍କା

ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଜେଡି ତାର ପଞ୍ଚମ ଇନିଂସଖେଳିବାକୁ ଯାଉଛି ।୨୯ ତାରିଖଦିନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ଶପଥ ନେବେ ।ଏଥର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହ ଇଡ଼କୋପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡିଆ ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି ।ଏହି ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ଦିନ କାଳିଆ ହିତାଧିକାରୀ ଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ସବୁ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ସିସିଟିଭି ଓ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ରରେ ଲାଗିବ କୋଡ

ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି। ଏହାକୁ କିପରି ରୋକାଯାଇପାରିବ ସେଥିପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଛି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ। ଆସନ୍ତାବର୍ଷଠାରୁ ରାଜ୍ୟର ସବୁ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଲାଗିବ ବୋଲି ବିଭାଗ ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି।

ନବୀନ ଙ୍କ ଶେଷ କ୍ୟାବିନେଟ ରେ ବାତ୍ୟା ପରବର୍ତୀ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ବିଜେଡି ସରକାରଙ୍କ ଶେଷ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକ ଶନିବାର ସଚିବାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ସାମୁଦ୍ରିକବାତ୍ୟା ଫୋନି ଦ୍ୱାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପୁରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ସମୀକ୍ଷା ସହ ବିଭିନ୍ନ ନିୟମରେ କୋହଳ କରାଯାଇଛି।ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ନିୟମାବଳୀରେ କେତେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

କୃଷ୍ଣସାର ମୃଗଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିଲା ବନବିଭାଗ

ବାଲୁଖଣ୍ଡ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ବିରଳ କୃଷ୍ଣସାର ମୃଗ ।ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ଫୋନି ସେମାନଙ୍କ ଆହାର ଓ ବିଚରଣ ସ୍ଥଳ କୁ ଧ୍ୱସ୍ତ କରିଛି । ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରା ତାତି ରେ ସେମାନେ ଆଉଟୁ ପାଉଟୁ ହେଉଥିବା ବେଳେ ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କେତେକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଭୋଟ ଗଣତି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଲାଗିବ ଏସି

ଏବେ ବାତ୍ୟା ପରଠାରୁ ପଶ୍ଚିମ ଓ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଖରା । ଦିନ ୧୧ ତା ପରଠାରୁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରିହେଉନି । ତାତିରୁ ନିସ୍ତାର ମିଳୁନଥିବା ବେଳେ ଆଗକୁ ଆସୁଛି ଭୋଟ ଗଣତି । ତାତିରୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଭୋଟ ଗଣତି କେନ୍ଦ୍ର କୁ ଶୀତତାପ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି

ବାତ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଙ୍କ ପାଇଁ ୧୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା

ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ଫୋନି ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୧୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ମରିଥିବା ଗାଈ ଓ ମଇଁଷି ପାଇଁ ୩୦ହଜାର ଟଙ୍କା ସହାୟତା ରାଶି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଛେଳି ପାଇଁ ୩ହଜାର ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ଖୋଲା ରହିବ ସରକାରୀ ଅଫିସ

ଦିନରାତି ଏକ କରି ବିଜୁଳି କର୍ମଚାରୀ ଙ୍କ ସହିତ ଏନଡିଆରପିଏଫ ଓ ଓଡିଆରପିଏଫ ଲୋଟିପଡିଥିବା ଗଛ ଗୁଡିକୁ କାଟିବା ସହିତ ସଫେଇ ରେ ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି। ବିଜୁଳି ଖୁଣ୍ଟ ପୋତିବା ଏବଂ ତାର ଟାଣିବା କାମରେ ପଡୋଶୀ ଆନ୍ଦ୍ରପ୍ରଦେଶ,ତେଲେଙ୍ଗାନା ର କୁଶଳୀ ଶ୍ରମିକ ମାନେ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି

ରାଜ୍ୟରେ ଗଡ଼ିବ ଆଉ ତିନୋଟି ମେମୁ ଟ୍ରେନ

ଆଗାମୀ ଏପ୍ରିଲ ଚତୁର୍ଥ ସପ୍ତାହ ପରଠାରୁ ପାରମ୍ପରିକ ପାସେଞ୍ଜର ଟ୍ରେନ ବଦଳରେ ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ତିନୋଟି ମେଇନ ଲାଇନ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ମଲଟିପଲ ୟୁନିଟ (ମେମୁ) ଟ୍ରେନ ଗଡ଼ିବ ବୋଲି ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

୧୮ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏପ୍ରିଲ ୧୮ରୁ ସ୍କୁଲରେ ଖରା ଛୁଟି

ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଚ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ହେଉଛି । ୮ରୁ ଅଧିକ ସହର ବିଗତ କିଛି ଦିନ ଧରି ୪୦ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ଅତିକ୍ରମ କରୁଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟର ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ୧୮ ତାରିଖରୁ ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ କଲେଜ ବନ୍ଦ ରହିବ । ଏ ନେଇ ରାଜସ୍ୱ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ମେ ୬ ତାରିଖରୁ ଖରାଛୁଟି କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ପ୍ରବଳ ରୌଦ୍ରତାପ କାରଣରୁ ୧୮ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଛୁଟି ଘୋଷଣା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ବଢିବ ୨ ଲକ୍ଷ ସିଟ୍

ସାଧାରଣ ବର୍ଗ ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ବଳ ଶ୍ରେଣୀଙ୍କ ଲାଗି ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେବା ଲାଗି ଦେଶରେ ଥିବା ୧୫୮ଟି ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ୨ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଅତିରିକ୍ତ ସିଟ୍ ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବ । ସୋମବାର କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ।

ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ୬ କୋଟିର ବଜେଟ

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରୁ ଜୁନ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ଜଙ୍ଗଲ ଗୁଡ଼ିକରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥାଏ । ୨୦୧୭-୧୮ ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜଙ୍ଗଲରେ ୩୧ ହଜାର ୬୮୦ଟି ସ୍ଥାନରେ ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ୨୦୧୯ରେ ବନାଗ୍ନିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବାବଦକୁ ୪ କୋଟି ୬୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହ ଆଦିବାସୀ ଉପଯୋଜନା ଅର୍ଥରୁ ୮୩ ଲକ୍ଷ ୯୯ ହଜାର ଓ ସିଏସପିଏସରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ୧କୋଟି ୨୪ ଲକ୍ଷ ଏପରି ପାଖାପାଖି ୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।

ଶିକ୍ଷାଦାନ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କାମରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇପାରିବେନି ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲର ଶିକ୍ଷକ

ଏଣିକି ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲରେ ଯଦି ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାଦାନ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଏ ,ତେବେ ସଂପୃକ୍ତ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ କିମ୍ବା ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ । ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ଏବଂ ଖାତା ଦେଖା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଜାଲିୟାନାୱାଲା ବାଗ ସହୀଦଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଜାରି ହେବ ଶହେ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା

ଜାଲିୟାନାୱାଲା ବାଗ ନରସଂହାରର ଶହେ ବର୍ଷ ପୁର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ଶହେ ଟଙ୍କିଆ ସ୍ମାରକ ମୁଦ୍ରା ଜାରୀ କରାଯିବ । ଏହି ମୁଦ୍ରାର ସମ୍ମୁଖ ଭାଗରେ ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭର ସିଂହ ଶୀର୍ଷରେ ରହିବେ ଏବଂ ନିମ୍ନରେ ସତ୍ୟମେବ ଜୟତେ ଲେଖା ହୋଇରହିବ । ତାହାର ବାମ ପାଶ୍ୱର୍ରେ ଦେବନାଗରୀ ଲିପିରେ ଭାରତ ଏବଂ ଡ଼ାହାଣ ପାଶ୍ୱର୍ରେ ଇଂରାଜୀରେ ଇଣ୍ଡିଆ ଲେଖା ରହିବ । ସିଂହ ଛବିର ତଳ ଭାଗରେ ଅଙ୍କରେ ୧୦୦ ଲେଖାଯିବ ।

ମତଦାନ ଦିବସକୁ ଛୁଟି ଘୋଷଣା

ଆସନ୍ତା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ମତଦାନ ଦିବସ ଦିନ ଛୁଟି ହେବ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଧିବଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, କୋର୍ଟ, ବ୍ୟାଙ୍କ, ବୀମା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ବିଭିନ୍ନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରହିବ ।

ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଅଂଶୁଘାତ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ

ତାତି ବଢୁଛି । ଆଗକୁ ଆହୁରି ବଢିବ । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ । ଅଂଶୁଘାତର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଂଶୁଘାତ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ ଖୋଲାଯିବ । ଜିଲ୍ଲା, ଉପଖଣ୍ଡ ଓ ବ୍ଲକରେ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ ମାନ ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ଜୁନ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲାଯିବ । ସମସ୍ତ ହସ୍ପିଟାଲ ଗୁଡ଼ିକରେ ଅଂଶୁଘାତ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଓ ୧୦୮ ଓ ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ହେବ ଅନଲାଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କର ଦୈନିକ ଉପସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ ଡ଼ାଟାବେସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି । ଏହା ସହ ସରକାରୀ ବିଭାଗର ସମସ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତିର ଟିକିନିଖି ବିବରଣୀ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ରହିବ । ଓଡ଼ିଶା ସ୍ପେଶ ଆପ୍ଲିକେଶନ ସେଣ୍ଟର ଏକ ସଫ୍ଟୱେର ଆପ୍ଲିକେଶନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ନୁଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ଏଚଆରଏମଏସରେ ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିବରଣୀ ଦାଖଲ ପାଇଁ ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥିରେ ବିଫଳ ହେଲେ ସଂପୃକ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ଏପ୍ରିଲ ମାସର ଦରମା ବନ୍ଦ କରାଯିବ ।

ଏପ୍ରିଲ ୨ରୁ ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲ

ରାଜ୍ୟରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଗାମୀ ଏପ୍ରିଲ ୨ ତାରିଖ ଠାରୁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ, ବେସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲକୁ ସକାଳୁଆ କରାଯାଇଛି । ଏ ନେଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

ଆଗାମୀ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରୁ ହେବ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ମୋବାଇଲ ଜରିଆରେ ଉପସ୍ଥାନ

୨୦୧୯ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଅଷ୍ଟମରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକରେ ମୋବାଇଲି ଉପସ୍ଥାନ ଭଳି ନୁଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହା ଫଳରେ ଦୈନିକ କେତେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଶ୍ରେଣୀ କକ୍ଷରେ ଉପସ୍ଥାନ ରହୁଛନ୍ତି ତାର ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ବିଭାଗ ପାଖରେ ରହିବ । ପିଲାମାନେ ଦୈନିକ କେତୋଟି କ୍ଲାସରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଛନ୍ତି ତାର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରତିଦିନ ଅପରାହ୍ନରେ ଅଭିଭାବକମାନେ ଜାଣିପାରିବେ ।

କନ୍ଧମାଳର ମଣ୍ଡାସୁର ପାଇଲା ଜୈବ ବିବିଧତା ଐତିହ୍ୟ ମାନ୍ୟତା

କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ରାଇକିଆ ବ୍ଲକରେ ଥିବା ମଣ୍ଡାସୁରକୁ ଜୈବ ବିବିଧତା ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳୀର ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି । ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ ତଥା ଦେଶର ୧୩ତମ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳ ଭାବେ ମଣ୍ଡାସୁର ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି । ୨୦୦୨ ଜୈବ ବିବିଧତା ଆଇନର ଧାରା ୩୭ ଅନୁଯାୟୀ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏହା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ହୋଲି ପାଇଁ କଲିକତା ଓ ପୁରୀ ମଧ୍ୟରେ ୧ ଯୋଡ଼ା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ

ଦୋଳ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଓ ହୋଲିରେ ଯାତ୍ରୀ ଭିଡ଼କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କଲିକତା ଓ ପୁରୀ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଯୋଡ଼ା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି । କଲିକତା-ପୁରୀ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ (୦୩୧୦୧) କଲିକତାରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ (ବୁଧବାର) ରାତି ୧୧ଟା ୫୦ରେ ଛାଡ଼ି ପରଦିନ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟା ୩୫ରେ ପୁରୀରେ ପହଂଚିବ । ସେହିପରି ପୁରୀରୁ (୦୩୧୦୨) ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରେ ଛାଡ଼ି କଲିକତାରେ ରାତି ୧୧ଟା ୫୫ରେ ପହଂଚିବ ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 18

Recent Post