୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ସବୁ ଗାଁକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌

ଇ-ପ୍ରଶାସନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ସମଗ୍ର ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ୫ଟି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛି। ଏହାକୁ ଆଗକୁ ନେବା ସହ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ଯେପରି ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ଓ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସୁବିଧା ପହଞ୍ଚିପାରିବ ସେଦିଗରେ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ସବୁ ଗାଁକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସଂଯୋଗ କରାଯିବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସୋସାଇଟି(ସିଏସ୍‌ଆଇ)ର ୫୩ତମ ବାର୍ଷିକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଓ ଆଇଟି ତଥା କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରୀ ତୁଷାରକାନ୍ତି ବେହେରା କହିଛନ୍ତି।

ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ କମିଟି ଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ,ମୋବାଇଲି ରେ କଥା ହୋଇ ଗାଡି ଚଳାଇଲେ ବାତିଲ ହେବ ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ

ଗାଡ଼ି ଚଳାଇବା ବେଳେ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌‌ ବ୍ୟବହାର କଲେ ଏଣିକି କେବଳ ଜରିମାନା ନୁହେଁ, ବରଂ ବାତିଲ ହେବ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ। ସଡ଼କ ନିରାପତ୍ତାକୁ ନେଇ ଗଠିତ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କମିଟି ଏଭଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି।

ଶୀତରେ ଥରୁଛି ଅଧା ଓଡିଶା ,ଅସହାୟଙ୍କ ପାଇଁ ରାତିରେ ସ୍କୁଲ କୋଠା ଖୋଲିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ

ଗତ ରବିବାର ଓ ସୋମ ବାର ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭବ ହୋଇଛି। ଅନୁଗୋଳ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଶୀତର ସହର ଭାବେ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ର ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୮ ରୁ ଅଧିକ ସହର ରେ ତାପମାତ୍ରା ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ ରହିଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ସତର୍କ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ଆକାଂକ୍ଷୀ ଜିଲ୍ଲାର ୭୫ଟି ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ମେଡିକାଲ୍‍ କଲେଜରେ ପରିଣତ କରାଯିବ : କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତି, ଦେଶର ଆକାଂକ୍ଷୀ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ଥିବା ୭୫ଟି ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ମେଡିକାଲ୍‍ କଲେଜରେ ପରିଣତ କରାଯିବ। ଓଡ଼ିଶାର ୬ଟି ମେଡିକାଲ୍‍ ସମେତ ୪୯ଟି ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆସନ୍ତା ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମେଡିକାଲ୍‍ କଲେଜରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ।

କଟକ ବଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଖୋଲିବ ୨୧ଟି ସହାୟତା କେନ୍ଦ୍ର

କଟକ ବଡଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଓପିଡି ଟିକେଟ୍‌ କାଉଣ୍ଟର, ନିଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ନିରାମୟରେ ଲମ୍ବା ଲାଇନ୍‌ ଲାଗୁଥିବାରୁ ରୋଗୀ କାଉଣ୍ଟର ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ନାକେଦମ୍‌ ହୋଇପଡୁଛନ୍ତି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କଟକ ବଡଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୨୧ଟି ସହାୟତା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯିବ ‌ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି।

ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଏଣିକି କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଉପସ୍ଥାନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ

ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ କଲେଜରେ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଉପସ୍ଥାନ ଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ହିଁ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହେବେ। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ, ବେସରକାରୀ ଓ ଅନୁଦାନପ୍ରାପ୍ତର କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ/ଅଧକ୍ଷାଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯାଇଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ରେଳମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା: ଟ୍ରେନ୍ ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ପ୍ଲ‌ାଟଫର୍ମରେ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ଅପେକ୍ଷା

ଶୀତ ଦିନ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଟ୍ରେନ ବିଳମ୍ବ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ। ତାପମାତ୍ରା କମିବା ସହ ଘନ କୁହୁଡି ଭିତରେ ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ ବାଧା ପାଇଥାଏ। ଏମିତି କି କିଛି ଟ୍ରେନକୁ ବାଟରେ ଅଟକିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଯାହା ପାଇଁ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଟ୍ରେନ ପହଞ୍ଚି ନ ପାରୁଥିବାରୁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ।

ସବୁ ଜିଲାରେ ହେବ ବିଜ୍ଞାନ ପାର୍କ:ଏବେ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରଥମେ ହେବ ,ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୬ କୋଟି

ରାଜ୍ୟର ୧୦ଟି ଜିଲାରେ ବିଜ୍ଞାନ ପାର୍କ ନିର୍ମାଣ ହେବ। ସେହି ଜିଲାଗୁଡିକ ହେଲା ଗଞ୍ଜାମ, ନୟାଗଡ, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, କେନ୍ଦୁଝର, କୋରାପୁଟ, ଭଦ୍ରକ, ପୁରୀ, ବଲାଙ୍ଗୀର, ସୁନ୍ଦରଗଡ ଓ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର। ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅନ୍ୟ ୨୦ଟି ଜିଲାରେ ମଧ୍ୟ ପାର୍କ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାର୍କ ପାଇଁ ୫ ଏକର ଜାଗାର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବାବେଳେ ୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରାଯିବ।

ପହିଲାରୁ ମୋ ସରକାର ର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ : ସାମିଲ ହେବ କାଳିଆ, ମମତା ଓ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା

ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ମୋ ସରକାର ପାର୍ଟ-ଟୁ। ଡାକ୍ତରଖାନା ଓ ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ପରେ ଏବେ ୬ଟି ନୂଆ ବିଭାଗ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲୋକପ୍ରିୟ ଯୋଜନା କାଳିଆ, ମମତା, ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା, ମିଶନ ଶକ୍ତି ଭଳି ସ୍କିମ୍‌ରେ ଲାଗୁ ହେବ ମୋ ସରକାର।

ରାଜ୍ୟରେ ଖୋଲିବ ୬ ନୂଆ କୋର୍ଟ

ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ଟି ନୂଆ କୋର୍ଟ ଖୋଲିବ। ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ସୁପାରିସ ଆଧାରରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚଳିତବର୍ଷଠାରୁ ଏହି କୋର୍ଟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଆଇନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏନେଇ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ବେଳେ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ଗୁରୁବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ଖୋଲିବନି କୌଣସି ନୂତନ ସ୍କୁଲ

ସମଗ୍ର ଶିକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ୨୦୧୯-୨୦ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷରେ କୌଣସି ନୂତନ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ନାହିଁ ବୋଲି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି। ନୂଆ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ସମ୍ପର୍କରେ ବିଧାୟକ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଏକ ଲିଖିତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଶ୍ରୀ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୮-୧୯ ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ ରାଜ୍ୟରେ ସମୁଦାୟ ୧୦ ହଜାର ୨୧୬ ପିଲା ବିଦ୍ୟାଳୟ ବାହାରେ ରହିଛନ୍ତି।

ଅଙ୍ଗଦାନ କରି ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇ ଥିବା ଗଂଜାମ ମୃତକ ଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ୫ ଲକ୍ଷ ସହାୟତା

ମାତାପିତାଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପିଲା ସବୁକିଛି। ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଦୁଃଖକଷ୍ଟ ସହି ନିଜ ସନ୍ତାନସନ୍ତତିଙ୍କୁ ବଢ଼ାଇବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥାଆନ୍ତି। ଯଦି ମାତାପିତାଙ୍କ ଆଗରେ ପିଲାର ମୃତ୍ୟୁ ହୁଏ, ତେବେ ଏହାଠୁ ବଡ଼ ଦୁଃଖ କିଛି ନ ଥାଏ।

ଗାଁରେ ୨ କିମ୍ବା ୩ ମହଲା ଘର ପାଇଁ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ଅନୁମତି

ଣିକି ସହରପରି ଗାଁରେ ମନଇଚ୍ଛା ଘର କରିହେବ ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିର ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଗେଜେଟରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ନଗର ଉନ୍ନୟନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଜି+୨ ବା ତିନି ମହଲାର ଘର କରିବା ପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିର ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ

ଡିସେମ୍ବର ୨ ରୁ ୧୧ ଟି ରୋଗ ପାଇଁ ହେବ ଟୀକାକରଣ

ଶିଶୁଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ସରକାର ବ୍ୟାପକ ଟିକାକରଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି। ମସ୍ତିଷ୍କ ଜ୍ୱର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ନଭେମ୍ବର ୧୧ରୁ ଟିକାକରଣ ଓ ଇଣ୍ଟେନ୍ସିିଫାଇଡ୍‌ ‘ମିଶନ ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁଷ ୨.୦’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଡିସେମ୍ବର ୨ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୧୧ଟି ରୋଗ ପାଇଁ ଟିକାକରଣ ହେବ।

ଅଯୋଧ୍ୟା ଶୁଣାଣି: ଆଜି ରାଜସ୍ଥାନର ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ

ଦେଶର ସବୁଠୁ ପୁରୁଣା ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲାର ଆଜି ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ। କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅଘଟଣକୁ ଏଡ଼ାଇବାକୁ ଯାଇ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନକୁ ବନ୍ଦ ରଖିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ଭରତପୁରରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ୬ଟା ଯାଏ ମୋବାଇଲ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଯାଇଛି।ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଅପିଲ୍ କରିଛନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଶାକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ କୁଶଳୀ ଶ୍ରମଶକ୍ତିର କେନ୍ଦ୍ର ଭାବେ ପରିଣତ କରାଯିବ : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଉନ୍ନତ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ବିନିଯୋଗ କରି ଓଡ଼ିଶାକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ କୁଶଳୀ ଶ୍ରମଶକ୍ତିର କେନ୍ଦ୍ର ଭାବେ ଗଢ଼ି ତୋଳିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ।

ଆଗକୁ ଗଡ଼ିନପାରେ ପୁରୁଣା ଗାଡ଼ି,କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଣୁଛନ୍ତି ଆଇନ୍‌

ଆଗକୁ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲି ନପାରେ ୧୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା ଗାଡ଼ି। ଦେଶରେ ବଢ଼ି ଚାଲିଥିବା ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସ୍କ୍ରାପ୍ ପଲିସି ଆଣୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ଆଉ ଏପଟେ ଏହି ମର୍ମରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଖକୁ ଅଥରାଇଜ୍‌ଡ ସ୍କ୍ରାପ୍ ସେଣ୍ଟର ଖୋଲିବା ନେଇ ମତାମତ ମଗାଯିବା ପରେ ପୁରୁଣା ଗାଡ଼ି ରଖିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ଛନକା ପଶିଯାଇଛି।

ମହିଳାଙ୍କୁ କେଜରିଓ୍ବାଲଙ୍କ ଭେଟି: ଆଜିଠାରୁ ମାଗଣା ଯାତ୍ରା

ଦିଲ୍ଲୀର କେଜରିଓ୍ବାଲ ସରକାର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଏକ ବିଶେଷ ଉପହାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏଣିକି ମହିଳାମାନେ ଦିଲ୍ଲୀର ଡିଟିସି ବସରେ ମାଗଣାରେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ।

ମାଲକାନଗିରିରେ ରୋଗୀ ଓ ସହାୟକଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣା ବସ୍‌ ସେବା, ଚାଲିବ ୨ଟି ଓଏସ୍‌ଆର୍‌ଟିସି ବସ୍‌

ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ମାଗଣାରେ ଯିବା ଆସିବା ପାଇଁ ରୋଗୀ ଓ ସେମାନଙ୍କ ସହାୟକମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ୨ଟି ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ସଡ଼କ ପରିବହନ ନିଗମ (ଓଏସ୍‌ଆର୍‌ଟିସି) ବସ୍‌ ସେବା ଶନିବାର ଠାରୁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଅପହଞ୍ଚ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଓ ଗମନାଗମନର ସହଜ ମାଧ୍ୟମ ଯୋଗାଇଦେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଓଏସ୍‌ଆର୍‌ଟିସି ପକ୍ଷରୁ ଏହି ବସ୍‌ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି।

ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ରହିବେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ !

ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ କ୍ୱାଟର୍ସ ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କମ୍ପ୍ରେନସିଭ୍ ଗଭର୍ଣ୍ଣମେଣ୍ଟ ଆକୋମେଡେସନ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ(ଜିଏଡିପି) ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିଛନ୍ତି । କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ କ୍ୱାଟର୍ସ ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବା ଓ ୫୦ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ସରକାରୀ କ୍ୱାଟର୍ସଗୁଡ଼ିକୁ ଭାଙ୍ଗି ନୂଆ କରି ନିର୍ମାଣ ନିମନ୍ତେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 21

Recent Post




















Bikasha Khabara
14/01/2020

tree man