ପୁରୀ ବିସ୍ଥାପିତ ଙ୍କ ପାଇଁ ଥଇଥାନ ଯୋଜନା

ପୁରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମଦିର ଚାରିପାର୍ଶ୍ଵ ରୁ ଉଛେଦ ଅଭିଯାନ ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ସରକାର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।ଘୋଷିତ ପ୍ୟାକେଜ ଅନୁଯାୟୀ ବିସ୍ଥାପିତ ପରିବାରକୁ ଏକକାଳୀନ ୩୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ଦିଆଯିବ। ଅଥବା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଦେଢ଼ କିେଲାମିଟର ମଧ୍ୟରେ ୫୨୦ ବର୍ଗଫୁଟ ପରିମିତ ଘର କିମ୍ବା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ୨କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ମଧ୍ୟରେ ୧୦୦୦ ବର୍ଗଫୁଟର ଏକ ଜମି ମିଳିବ।

ଆଜିଠୁ ଲାଗୁହେଲା ମୋଟର ଯାନ ସଂଶୋଧିତ ଆଇନ,ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନକାରି ଙ୍କ ଠାରୁ ଅସୁଲ ହେବ ବହୁଗୁଣିତ ଜରିମାନା

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ ଠାରୁ ଦେଶରେ ସଂଶୋଧିତ ମୋଟର ଯାନ ଆଇନ ପ୍ରଚଳନ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ କଠୋର ଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଅପ୍ରାପ୍ତ ବୟସ୍କ ପିଲା ଗାଡି ଚଳାଇଲେ ସେମାନଙ୍କ ମାତାପିତା ଓ ଯାନବାହନ ମାଲିକଙ୍କୁ ଜରିମାନା ଦେବା ସହିତ ଜେଲ ଯିବାକୁ ପଡିବ। ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଗାଡି ଚଲାଇବା, ବିନା ହେଲ୍‌ମେଟ ଓ ମୋବାଇଲରେ କଥା ହୋଇ ଗାଡି ଚଳାଇଲେ ଆର୍ଥିକ ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯିବ।

ଭବିଷ୍ୟନିଧି ଆଇନ ରେ ହେବ ସଂଶୋଧନ,ଘରୋଇ ସହାୟକ ଓ ଡ୍ରାଇଭର ଙ୍କୁ କରାଯିବ ପିଏଫ ରେ ସାମିଲ

ମୋଦି ସରକାର ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଅଧିକ ଦୃଷ୍ଟିନିବଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି। କର୍ମଚାରୀ ଭବିଷ୍ୟନିଧି ଆଇନରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଶୋଧନ ଆଣି ଘରୋଇ ସହାୟକ, ଡ୍ରାଇଭର ଭଳି ସେଲ୍ଫ ହେଲ୍ପ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ଇପିଏଫ୍‌ରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ସରକାର ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏବେ କମ୍ପାନୀ, ସରକାରୀକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଲାଗି ପ୍ରଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି।

ଶିକ୍ଷକ ଙ୍କୁ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ,ଆରମ୍ଭ ହେବ ‘ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ ଫିଡ୍‌ବ୍ୟାକ୍‌ ଆପ୍‌’

ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଉପରେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ମାନେ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବେ । ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ହାଇସ୍କୁଲରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ।ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଡାଏରି ଫର୍ମାଟ୍‌ରେ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରତି ଶ୍ରେଣୀର ଜଣେ ଛାତ୍ର କିମ୍ବା ଛାତ୍ରୀ ସେମାନଙ୍କ ମତ ଦେବେ। ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପାଠପଢ଼ା କିଭଳି ଥିଲା? କିଛି ଅବୁଝା ରହିଗଲା କି? ଛାତ୍ର/ଛାତ୍ରୀଜଣକ ଆଉ କ’ଣ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି? ଏଭଳି ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟରେ ସେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଲେଖି ଜଣାଇବେ

ପୁରୀ ବିକାଶ ପାଇଁ ୫୦୦ କୋଟି

ପୁରୀ ପାଇଁ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ଓ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ଥଇଥାନ ପାଇଁ ଏହି ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ । ମଠ ଗୁଡିକର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବାବେଳେ ମାଳତିପାଟପୁରରୁ ଜଗନ୍ନାଥ ବଲ୍ଲଭ ମଠକୁ ସେତୁ ସଂଯୋଗ କରାଯିବ

ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତିରୁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ପଲିଥିନ କଟକଣା

ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୨ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀରୁ ସମସ୍ତ ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ପଲିଥିନ ଉପରେ ଲାଗିବ କଟକଣା। ସହରକୁ ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ କରାଯିବ। ଏନେଇ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ଏହାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟକୁ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ବାବୁ ଙ୍କ ସିସିଆର ରେ ଯୋଡିହେବ ପାଞ୍ଚ ଟି,ଭଲ କୁପ୍ରସଂଶା ଭୁଲ ପାଇଁ ମିଳିବ ଦଣ୍ଡ

ପଞ୍ଚମ ପାଳି ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ଦିନ ଟିମ୍ ୱାର୍କ, ଟ୍ରାନ୍ସପରେନ୍ସିଂ ଓ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ଆଉ ୨ଟି ‘ଟି’ଯୋଡ଼ିଥିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ପରିବର୍ତନ ପାଇଁ ପଞ୍ଚମ ପରିମାପକ ଭାବେ ଟାଇମ୍ କୁ ଯୋଡାଯାଇଥିଲା। ଏକ ଗତିଶୀଳ ପ୍ରଶାସନିକ ନମୁନା କୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବାକୁ ଯାଇ ନବୀନଙ୍କ ଏଭଳି ମନ୍ତ୍ର ପଛର ଅସଲ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏବେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି।

ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବ ପୁନର୍ବାସ କେନ୍ଦ୍ର

ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକର ସଶକ୍ତ ଓ ପ୍ରଭାବୀ ରୂପାୟନ ନିମନ୍ତେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶକ୍ତୀକରଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲାରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ସମନ୍ବିତ ପୁନର୍ବାସ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ ବୋଲି ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶକ୍ତିକରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି।

ଅକ୍ଟୋବର ୨ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ରୁ କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଉପଶମ ଚିକିତ୍ସା

ଆସନ୍ତାଅକ୍ଟୋବର ୨ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀରୁ କର୍କଟ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରରେ ଉପଶମ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ସମେତ ୭ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଏହି ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ। କେମୋ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା କର୍କଟ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ଉପଶମ ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେବେ।

୩ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ର ୩ ବିଭାଗ ହେବ ଉତ୍କର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ର

ରାଜ୍ୟର ତିନି ପ୍ରମୁଖ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଓ ହସ୍ପିଟାଲରେ ୟୁରୋଲୋଜି, ହୃଦ୍‌ରୋଗ, ନେଫ୍ରୋଲୋଜି ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ କିଶୋର ଦାସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଲୋକସେବା ଭବନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ମନ୍ତ୍ରୀ କଟକ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଓ ହସ୍ପିଟାଲ, ଭିମ୍‌ସାର ବୁର୍ଲା ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମପୁରସ୍ଥିତ ଏମ୍‌କେସିଜିର ଏହି ତିନି ବିଭାଗର ଚିକିତ୍ସା ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଶୂନ୍ୟ ଏଚ୍‌ଆଇଭି ସଂକ୍ରମଣ ଶିଶୁ ପ୍ରସବ ଲକ୍ଷ୍ୟ

୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଶୂନ୍ୟ ଏଚ୍‌ଆଇଭି ସଂକ୍ରମଣ ଶିଶୁ ପ୍ରସବ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ରାଜ୍ୟ ଏଡ୍‌ସ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସମିତି । ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ୩୮ଟି ଏସ୍‌ଏନ୍‌ସିୟୁ ଓ ୪୫ଟି ଏନ୍‌ଆରସିରେ ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ସୁଦ୍ଧା ଏଚ୍‌ଆଇଭି ସ୍କ୍ରିନିଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ । ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୟୁନିସେଫ ସହାୟତାରେ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥାହେବେ ମନ୍ତ୍ରୀ,ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ-ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତିରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ମୋ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୨ତାରିଖ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ୫-ଟିକୁ ଭିତ୍ତି କରି ‘ମୋ ସରକାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡ଼ିଆରେ ଆୟୋଜିତ ୭୩ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ଏଭଳି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ଏହି ସେବାକୁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମସ୍ତ ଥାନା ଓ ଜିଲ୍ଲା ହେଡ୍‌କ୍ବାର୍ଟର ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଲାଗୁ କରାଯିବ।

ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗିଲା ଅଙ୍କୁଶ ,ବାହାରକୁ ଯାଇ ଚାକିରୀ କଲେ ଗଣିବେ ତଣ୍ଡ

ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ବଣ୍ଡ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି ସରକାର । ସଂଶୋଧିତ ବଣ୍ଡରେ ଏଣିକି କେବଳ ଏମବିବିଏସ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନୁହଁନ୍ତି ପିଜି ଓ ସୁପରସ୍ପେଶାଲିଟି କରୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବଣ୍ଡ ଲାଗୁ ହେବ । ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପଢ଼ୁଥିବା ପିଜି ଓ ସୁପରସ୍ପେଶାଲିଟି କୋର୍ସର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନାମ ଲେଖାବେଳେ ବଣ୍ଡଦେବେ

ଏଣିକି ଓଡ଼ିଆରେ ହେବ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ,ଖିଲାପ କଲେ ମିଳିବ ଦଣ୍ଡ

ଏଣିକି ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ବ୍ୟବହାର ନ କଲେ ଖିଲାପକାରୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ମିଳିବ। ଏ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓଡ଼ିଶା ସରକାରୀ ଭାଷା ନିୟମାବଳୀ ୨୦୧୬ର ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ନିୟମାବଳୀ ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶା ସରକାରୀ ଭାଷା (ସଂଶୋଧନ) ନିୟମାବଳୀ-୨୦୧୯ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀ ତଥା ବିଭାଗମାନଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯିବ

ଅକ୍ଟୋବର ୨ରୁ ‘ମୋ ସରକାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ,ଫୋନ ରେ ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ସାରା ଦେଶ ରେ ଆଜି ପାଳିତ ହୋଇଛି ୭୩ତମ ସ୍ବାଧିନତା ଦିବସ । ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡିଆରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନଉତ୍ସବ ରେ ଯୋଗଦାନ କରି ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ ।ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧି, ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ, ଡକ୍ଟର ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତାବ ଏବଂ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରମୁଖଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ ପୂର୍ବକ ଶ୍ରଧା ସୁମନ ବାଢ଼ିଥିଲେ

ଭାରତର ତିନି ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ପାଇଁ ରହିବେ ‘ଚିଫ୍‌ ଅଫ୍‌ ଡିଫେନ୍ସ ଷ୍ଟାଫ୍‌’-ସେନା ହେବ ଅଧିକ ସୁଦୃଢ

ଭାରତୀୟ ସେନା, ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଅଭିଯାନରେ ସମନ୍ଵୟ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ‘ଚିଫ୍‌ ଅଫ୍‌ ଡିଫେନ୍‌ସ୍‌ ଷ୍ଟାଫ୍‌’ ପଦବୀ ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବ ବୋଲି ଗୁରୁବାର ଦିନ ଲାଲ୍‌ କିଲାରେ ୭୩ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅଭିଭାଷଣରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ

ରାମେୟାପାଟଣାର ତଟକ୍ଷୟ କୁ ରୋକିବ ଗାର୍ଡ ୱାଲ

ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଚିକିଟି ବ୍ଲକ ରାମେୟାପାଟଣାରେ ବାରମ୍ବାର ସମୁଦ୍ରର ଜୁଆର ମାଡ଼ରେ ବେଳାଭୂମି ଅବକ୍ଷୟ ପରେ ସମୁଦ୍ରକୁ ରୋକିବା ଲାଗି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରୟାସ। କୂଳ ଠାରୁ ୨୫ ମିଟର ସମୁଦ୍ର ଜଳରାଶିରେ ଗାଁ ସୀମା ଠାରୁ ୧କିମି ଲମ୍ବ ଓ ୩ ମିଟର ଉଚ୍ଚାର ଏକ ଗାର୍ଡ଼ୱାଲ ନିର୍ମାଣ ହେବ। କୂଳ ଠାରୁ ୨୫ମିଟର ଦୂରରେ ଏହା ନିର୍ମାଣ ହେବ।

କୃଷି ନୀତି ଚିଠା ପ୍ରକାଶ,କାଳିଆ ଯୋଜନା ର ଅବଧି ୫ ବର୍ଷ ରହିବ

ଚାଷୀ ଓ ଚାଷ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଅଧିକ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନୂଆ କୃଷିନୀତି ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ କୃଷିନୀତି-୨୦୧୯ର ଚିଠା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରେ କାଳିଆ ଯୋଜନାର ଗୁରୁତ୍ବକୁ ଉପଲବ୍ଧି କରି ଯୋଜନାର ମିଆଦିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା ସହିତ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଉତ୍ପାଦିତ ଦ୍ରବ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ବିକ୍ରି ବଟା ପାଇଁ ବଜାରୀକରଣ, ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିହନ, ସାର, କୀଟନାଶକ, ଚାଷୀଋଣ, ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ପ୍ରଭୃତିକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି।

ବେପରୁଆ ଗାଡି ଚାଳକ ଙ୍କୁ ୨ହଜାର ପରିବର୍ତେ ଦେବାକୁ ପଡିବ ୧୦ ହଜାର ଜରିମାନା

ଦେଶରେ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷାକୁ କଡାକଡି କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମୋଟର ଯାନ (ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍ ୨୦୧୯କୁ ବୁଧବାର ରାଜ୍ୟସଭାରେ ମଞ୍ଜୁରି ମିଳିଛି । ବିଲ୍ ସପକ୍ଷରେ ୧୦୮ ଭୋଟ୍ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ବିପକ୍ଷରେ ୧୩ଟି ଭୋଟ୍ ମିଳିଛି। ଏହି ବିଲ୍‌ରେ ବେପରୁଆ ଗାଡ଼ି ଚାଳନା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଠୋର ଦଣ୍ଡବିଧାନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି।

ଆଗାମୀ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବ ଆଇସିୟୁ

ଆସନ୍ତା ୨ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଆଇସିୟୁ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ମାର୍ଚ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ୧୯ଟି ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଏହି ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଏହା ସଂପ୍ରସାରିତ ହେବ। କର୍କଟ, ମଧୁମେହ, କାର୍ଡିଓ ଭାସ୍କୁଲାର ଓ ହୃଦ୍‌ଘାତର ନିରାକରଣ ଓ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ଯୋଜନା ଏନ୍‌ପିସିଡିସିଏସ୍‌ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି। ଏହାର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଆଜି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 20

Recent Post