ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ କେନ୍ଦ୍ର, ୮୭ ଟି ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ

ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟରେ ୮୭ ଟି ସ୍ଥାନରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳ ବିଦୁତ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ ହେଲେ ୩୪୦ ମେଗାୱାଟ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ ହେବ।

ସବୁ ସ୍କୁଲ ପାଠାଗାରକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବହି

ରାଜ୍ୟରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସବୁ ସ୍କୁଲ ପାଠାଗାରକୁ ବହି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ସେଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୪୫ କୋଟି ୬୨ ଲକ୍ଷ ୯୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟବରାଦ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆପ୍ରୁଭାଲ ବୋର୍ଡ(ପିଏବି) ଅନୁମୋଦନ ପରେ ପୁସ୍ତକ କ୍ରୟ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ। ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୩୦ଟି ଜିଲା ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକୁ ୪୯ ହଜାର ୪୨୫ ଖଣ୍ଡ ବହି ଯୋଗାଇ ଦେବା ନିମନ୍ତେ ୭୭୫.୩୯୮୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟବରାଦ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ହାଇସ୍କୁଲଗୁଡିକ ପାଇଁ ୫୫୮୮ ପୁସ୍ତକ ବାବଦରେ ୩୭୮୭.୫୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ବ୍ୟୟବରାଦ କରାଯାଇଛି।

ଦୃଷ୍ଟିବାଧିତ ଚିହ୍ନି ପାରିବେ ନୋଟ,ଆରବିଆଇ ଆଣିବ ଆପ୍ସ

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିବାଧିତ ଙ୍କ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଚିହ୍ନିବା ଦିଗରେ ସହାୟତା କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଛି।ଏଥିପାଇଁ ଏକ ମୋବାଇଲି ଆପ୍ଲିକେସନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଆରବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି।

ସ୍କୁଲ କୁ ମଦ୍ୟପାନ କରି ଆସିଲେ ବହିସ୍କୃତ ହେବେ ଶିକ୍ଷକ

ଶିକ୍ଷକ କିମ୍ବା କର୍ମଚାରୀ ଯଦି ମଦ୍ୟପାନ କରି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଆସନ୍ତି,ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଓସିଏସ୍‌(ସିସିଏ ରୁଲ୍‌ସ) ୧୯୬୨ର ରୁଲ୍‌-୧୬ ଅନୁଯାୟୀ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ। ବହିଷ୍କାର ପରି ଦଣ୍ଡ ବି ମିଳିପାରେ।

ସାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ମିଳୁନି ସୁରକ୍ଷା,ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିବେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା

ବିଭିନ୍ନ ବିଚାରାଧୀନ ମାମଲା ଗୁଡିକର ସାକ୍ଷୀ ମାନେ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ମନେ କରି ପାରୁନାହାନ୍ତି । ଅନେକ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହେଉଥିବାର ଖବର ମିଳୁଛି। ବହୁ ମାମଲା ର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସଖି ମାନଙ୍କୁ ଅଦାଲତରେ ପହଂଚିବା ପୂର୍ବରୁ କିଭଳି ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଉଛି ତାହାର ଅନେକ ନଜିର ଆମ ସମାଜରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଚାରାଧୀନ ଥିବା ମାମଲାର ସାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଯିବା ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି

ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାରପ୍ରାପ୍ତ ଆର୍ଥିକ ଅନଗ୍ରସର ଙ୍କୁ ମିଳିବ ମାସିକ ୧୦ ହଜାର

ଏଣିକି ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଙ୍କୁ ମିଳିବ ମାସିକ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଭତ୍ତା । ତେବେ ଆର୍ଥିକ ଅନଗ୍ରସରକୁ ମାନଦଣ୍ଡ କରାଯିବ। ନିର୍ଧାରିତ ମାନଦଣ୍ଡ ମୁତାବିକ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମାସିକ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ଆକାରରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।ଏ ନେଇ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗର ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି

ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ହେବ ୧୭ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ

ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ ପାଇଁ ଦେଶର ୧୭ ଟି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସ୍ଥାନକୁ ବିଶ୍ଵସ୍ଥରୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀରେ ପରିଣତ କରାଯିବ। ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଆଗମନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି

ଆଜି ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟ

ନରେ‌ନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ପାଳିର ପ୍ରଥମ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍‌ ଶୁକ୍ରବାର ସଂସଦରେ ଆଗତ ‌ହେବ। ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ମହିଳା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ୨୦୧୯-୨୦ ମସିହା ପାଇଁ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍ ଆଗତ କରିବେ।

ଦେଶର ସବୁଠୁ ଭଲ ପୋଲିସ ଥାନା,ରହିଛି ୱାଇଫାଇ ଜିମ ଖେଳପଡିଆ ଓ ମିଳୁଛି ଚା ଜଳଖିଆ

ସାରା ଦେଶର ୧୫୬୬୬ ଟି ପୋଲିସ ଥାନା ସମ୍ପର୍କରେ ମତାମତକୁ ଆଧାରକରି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ବିଭାଗ ରାଜସ୍ଥାନ ବିକାନେରର କାଲୁ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ କୁ ସବୁଠୁ ଭଲ ଥାନାର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛନ୍ତି । କାଳୁ ଥାନାରେ ପୋଲିସ ଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି।

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷରୁ ଲାଗୁହେବ ’ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ର-ଏକ ରାସନ କାର୍ଡ’ ବ୍ୟବସ୍ଥା,ଲାଭ ପାଇବେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରି ଶ୍ରମିକ

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ ୨୦୨୦ ଜୁନ ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ସାରା ଦେଶରେ ଲାଗୁହେବ ’ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ର-ଏକ ରାସନ କାର୍ଡ’ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରିବା ଲାଗି ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ସରକାରଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଧୀନରେ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଗୋଟିଏ ରାସନ କାର୍ଡ ସହାୟତାରେ ଦେଶର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ରିହାତି ମୂଲ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟସାମଗ୍ରୀ କ୍ରୟ କରିପାରିବେ।

ସମ୍ବଲପୁର ସର୍ଲା ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ହେବ ୱାଗନ୍‌ ମରାମତି କେନ୍ଦ୍ର,ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୯୦ କୋଟି

ସମ୍ବଲପୁର ସର୍ଲା ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ହେବ ୱାଗନ୍‌ ମରାମତି କେନ୍ଦ୍ର। ଏଥିପାଇଁ ୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବଜେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

୨୦ ହଜାର ୭୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର କୃଷି ବଜେଟ

୨୦୧୩-୧୪ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ‌ରେ କୃଷି ବଜେଟ୍‌ର ଆକାର ଥିଲା ୭୧୬୨ କୋଟି ଟଙ୍କା । ହେଲେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ବଜେଟ୍‌ ପରିମାଣ୨୩.୫% ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୨୦ ହଜାର ୭୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଂଚିଛି

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏମ୍ସରେ ମିଳିବ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଚିକିସ୍ଛା ସୁବିଧା

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ଥିବା ଅଖିଳ ଭାରତ ଆୟୁର୍ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ(ଏମ୍ସ)ରେ ଏଣିକି ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ମିଳିବ। ମଙ୍ଗଳବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଏମ୍ସ ଏବଂ ଓଡିଶା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣାପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି।

ସ୍କୁଲରେ ବଢ଼ିଲା ଖରାଛୁଟି ଅବଧି ,୨୬ ରେ ଖୋଲିବ

ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଖରାଛୁଟି ଅବଧିକୁ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି। ତଦନୁଯାୟୀ ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକ ଆସନ୍ତା ୨୫ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଛୁଟି ରହିବ ଓ ୨୬ ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ । ଏ ନେଇ ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ର ମଙ୍ଗଳବାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଜୁନ ୩୦ସୁଦ୍ଧା ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ସବୁ ଗାଁକୁ ବିଜୁଳି

ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ଅଧିକାଂଶ ଗାଁକୁ ଉଜାଡି ଦେଇଛି ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ଫୋନି । ବିଦ୍ୟୁତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସାଙ୍ଗକୁ ଧ୍ୱସ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି ଚାଳଛପର ଘର ଓ ଧରାଶାୟୀ ହୋଇଯାଇଛି ବିଶାଳକାୟ ଗଛ। ନଡ଼ିଆ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କ ଜୀବିକା ଉଜୁଡି ଯାଇଛି । ବାତ୍ୟା ମେ ୩ ରେ ହୋଇଥିଲା । ବାତ୍ୟା ଯିବାର ୪୩ ଦିନ ପରେ ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ର ସ୍ଥିତି ଧୀରେ ଧୀରେ ବଦଳୁଥିବା ବେଳେ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ଗାଁ ଏବେବି ଅନ୍ଧାର ରେ ଅଛି

ବିଧାନସଭା ହେବ କାଗଜମୁକ୍ତ-କେନ୍ଦ୍ର ଦେବ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ସହାୟତା

ଓଡିଶା ବିଧାନସଭା ହେବ କାଗଜମୁକ୍ତ । ବିନା କାଗଜରେ ଏଠାରେ ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବ । କାଗଜର ବ୍ୟବହାର ଆଦୌ ହେବନାହିଁ । କାଗଜ ବଦଳରେ ଅନଲାଇନରେ ସବୁ କାମ ହେବ । ବିଧାନସଭା କୁ ଏଭଳି ଡିଜିଟାଇଜେସନ କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ସ୍ୱୟଂ ବାଚସ୍ପତି ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ର

୫ କୋଟି ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କୁ ବୃତ୍ତି ଓ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

ଦେଶର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟଙ୍କ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତକୁ ଆଣିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୫ କୋଟି ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃତି ପ୍ରଦାନ ର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ।ଏହାଦ୍ୱାରା ମୁସଲ୍ମାନ,ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନ,ବୌଦ୍ଧ ,ଜୈନ,ଓ ପାର୍ସି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମାଟ୍ରିକ ପୂର୍ବ ଓ ପର ଏବଂ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ଉପକୃତ ହେବେ

ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପୁରୀକୁ ଗଡିବ ୨୦୦ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବସ

ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପୁରୀକୁ ଅଧିକ ୨୦୦ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବସ୍‌ ଚାଲିବ । ଏହି ବସ ଗୁଡିକ ୪ ଦିନ ପାଇଁ ଚାଲିବ। ଜୁଲାଇ ୪ ତାରିଖ ରଥଯାତ୍ରା ଓ ତା ପରଦିନ ଏହି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବସ୍‌ ପୁରୀକୁ ଗଡ଼ିବ। ସେହିପରି ଜୁଲାଇ ୧୩ ତାରିଖ ବାହୁଡ଼ା ଦିନ ଓ ବାହୁଡା ବାସି ଦିନ ଏହି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବସ୍‌ ପୁରୀକୁ ଚଳାଚଳ କରିବ।

ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ଭିଡିଲା ଅଣ୍ଟା,ଆୟୋଜିତ ହେଲା ମହାନଦୀ ର ସୁରକ୍ଷା ଓ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଡିପିଆର ପ୍ରସ୍ତୁତି କର୍ମଶାଳା

ମହାନଦୀ ଶୁଖୁଛି । ମାନବୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ମହାନଦୀ ସମେତ ଦେଶର ବହୁ ନଦୀ ପରିସଂସ୍ଥା ଏବେ ବିପଦରେ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ୧୩ଟି ନଦୀର ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଜଙ୍ଗଲ, ପରିବେଶ ଓ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆଗକୁ ଆସିଛି । ଏହି ୧୩ଟି ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ମହାନଦୀ ଓ ଆନ୍ଧ୍ର ର ଗୋଦାବରୀ ନଦୀ ରହିଛି। ଉଭୟ ନଦୀର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ମାନସ ମନ୍ଥନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରକଳ୍ପ ରିପୋର୍ଟ(ଡିପିଆର୍‌) ପ୍ରସ୍ତୁତି ନିମନ୍ତେ ସୋମବାର ଏକ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଜୁନ ୧୯ ରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ,ପଂଚାୟତ ହାତରେ ବାତ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ସ୍କୁଲ ମରାମତି ଦାୟିତ୍ୱ

ଲମ୍ବା ଖରାଛୁଟି ପରେ ରାଜ୍ୟର ସ୍କୁଲ ଗୁଡିକ ଆଗାମୀ ଜୁନ ୧୯ ରେ ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛି। ତେବେ ବାତ୍ୟା ଫନି ରେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ସ୍କୁଲ ମରାମତି ହୋଇନଥିବାରୁ ଛୁଟି ଆଉ ଲମ୍ବିବ ବୋଲି ଯେଉଁ ଆକଳନ କରାଯାଇଥିଲା ତାହାକୁ ଏଡାଇଯାଇଛନ୍ତି ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ । ସ୍କୁଲ ଗୁଡିକ ନିର୍ଧାରିତ ଜୁନ ୧୯ ରେ ଖୋଲିବ । ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ସ୍କୁଲ୍ର ପିଲାମାନେ ନିକଟସ୍ଥ ସ୍କୁଲ୍କୁ ପଢିବାକୁ ଯିବେ । ବାତ୍ୟା ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳୀ ଗୁଡିକୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ସ୍କୁଲ ଭାବେ ପରିଚାଳନା କରାଯିବ । ତେବେ ତୁରନ୍ତ ମରାମତି ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 19

Recent Post