ବଢିଲା ବାର୍ଦ୍ଦକ୍ୟ ଭତ୍ତା, ୩୦୦ ବଦଳରେ ମିଳିବ ୫୦୦, ୪୮ ଲକ୍ଷ ପାଇବେ ଲାଭ

ବଢିଲା ବାର୍ଦ୍ଦକ୍ୟ ଭତ୍ତା । ମଧୁବାବୁ ପେନସନ୍ ଯୋଜନାରେ ଏଣିକି ମାସିକ ୩୦୦ ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳିବ । ୮୦ ବର୍ଷରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ପରିବର୍ତ୍ତେ ୭୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳିବ । ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ ଯୋଜନାରେ ଏଭଳି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ନିର୍ବାଚନୀ ବର୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଲୋଭନୀୟ ଯୋଜନାର ବର୍ଷା କରୁଥିବା ନବୀନଙ୍କ ଏହି ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା କାର୍ଡ଼କୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଯୋର ଧରିଛି । କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ବାର୍ଦ୍ଦକ୍ୟ ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ କ୍ରମାଗତ ଦାବି କରି ଆସୁଥିଲେ ।

ଫେବୃଆରୀ ପହିଲାରୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ମିଳୁଥିବା ସୁବିଧା ସୁଯୋଗକୁ ଆଉ ଟିିକିଏ ବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ଫେବୃଆରୀ ପହିଲାରୁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ୫୬ଟି ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାରରୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ରକ୍ତ ମାଗଣାରେ ମିଳିବ । ଆଗରୁ ପ୍ରୋସେସିଂ ଫିସ ବାବଦରେ ୫୦୦ରୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଯାଏଁ ଦେବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା । ପୂର୍ବରୁ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା କେବଳ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର, ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ମିଳୁଥିଲା ।

ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତା, ବିମାନବନ୍ଦର ଭଳି ରେଳଷ୍ଟେସନରେ ବି ଆଗୁଆ ପହଂଚିବାକୁ ହେବ

ଆଗାମୀ ଦିନରେ ରେଳଷ୍ଟେସନ ଗୁଡ଼ିକରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡ଼ାକଡ଼ି ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ବିମାନ ବନ୍ଦର ଭଳି ରେଳଷ୍ଟେସନ ଗୁଡ଼ିକରେ ସୁରକ୍ଷା ଯାଂଚ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଛି ଭାରତୀୟ ରେଳ । ଏଥିପାଇଁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରେନ ଛାଡ଼ିବାର ୨୦ ମିନିଟ୍ ଆଗରୁ ରେଳଷ୍ଟେସନରେ ପହଂଚିବାକୁ ହେବ । ଏହା ପରେ ଦ୍ୱାର ବନ୍ଦ କରାଯିବ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟ୍ରେନ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିମାନ ଭଳି ଯାଂଚ କରାଯିବ ।

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ୧୦୫୦ ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଯୋଜନା

ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଓସଡ଼ମା । ରାଜ୍ୟର ୧୦ ହଜାର ଗ୍ରାମରେ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ସଂସ୍ଥା ଗ୍ରାମ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହିକ୍ରମରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ୧୦୫୦ ଗ୍ରାମରେ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ । ଗ୍ରାମର ସାମାଜିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତି, କେଉଁ ପ୍ରକାର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ବାରମ୍ବାର ଦେଖା ଦେଉଛି, କିଭଳି ତାହାର ମୁକାବିଲା କରାଯିବ ଏବଂ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କଣ ପଦକ୍ଷେପ ଆବଶ୍ୟକ ତାହାକୁ ସର୍ଭେ କରି ଏହି ଯୋଜନା ତିଆରି ହେବ ।

ବୀମା ନଥିବା ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣା ହେଲେ ମାଲିକଙ୍କ ଠାରୁ ଆଦାୟ ହେବ କ୍ଷତି ପୂରଣ

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି ପ୍ରଦାନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ବିଭାଗ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛି । ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି ଓଡ଼ିଶା ମଟର ଯାନ ନିୟମାବଳୀ ୧୯୬୦ । ଚିଠା ନିୟମ ଜାରୀ କରିଛି ବିଭାଗ । କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇଥିବା ଗାଡ଼ି ମାଲିକ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ । ଯଦି କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି ଦାଖଲ ନକରନ୍ତି ତେବେ ସରକାର ତାଙ୍କ ଗାଡ଼ିକୁ ନିଲାମ କରି ସେହି ଅର୍ଥ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ।

ଓଡ଼ିଶା ଅନୁଗୋଳରୁ ହେଲା ଆରମ୍ଭ, ଏଣିକି ଜନସେବା କେନ୍ଦ୍ରରେ ମିଳିବ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଏଲପିଜି

ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ଅନୁଗୋଳରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏଲପିଜି ବଣ୍ଟନର ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର । ଅନୁଗୋଳର ୪୦ଟି ଜନସେବା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏବେ ମିଳିପାରୁଛି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଏଲପିଜି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏଣିକି ଆଉ ଦୂରରେ ଥିବା ରିଫିଲି ସେଣ୍ଟରକୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ସେମାନେ ନିକଟସ୍ଥ ଜନସେବା କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଗ୍ୟାସ ଉଠାଇପାରିବେ । ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଗୋଳରେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଜିଲ୍ଲାର ବଡ଼କେରାସ୍ଥିତ ଜନସେବା କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଅନୁଗୋଳରେ ଏହା ସଫଳ ହେଲେ ସାରା ଭାରତ ବର୍ଷରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ।

ସ୍ନାତକ ପଢିଥିବା କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କ ହାତରେ ରହିବ ତଦନ୍ତ କ୍ଷମତା

ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ କନଷ୍ଟେବଳ ଓ ହାବିଲଦାର ହାତରେ ରହିବ ତଦନ୍ତ କ୍ଷମତା । ଚୋରୀ, ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଭଳି ସାଧାରଣ ଛୋଟ କାଟିଆ ମାମଲା ଗୁଡ଼ିକର ତଦନ୍ତ କରିବେ କନଷ୍ଟେବଳ । ସ୍ନାତକ ଡ଼ିଗ୍ରୀଧାରୀ କନଷ୍ଟେବଳ ଏବଂ ଅପରାଧ ତଦନ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନୁଭବ ଓ ଜ୍ଞାନ ଥିବା ହାବିଲଦାରଙ୍କୁ ଏହି କ୍ଷମତା ଦିଆଯିବ । ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସର ଏଭଳି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ମୋହର ମାରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ।

ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ନବୀନଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ଭେଟି, ମିଳିବ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ମୋବାଇଲି

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ବାରିପଦା ଗସ୍ତକୁ କାଉଣ୍ଟର କରିବା ପାଇଁ ବିଜେଡ଼ି ପୁରୀରେ ଖେଳିବ ମହିଳା କାର୍ଡ଼ । ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଏକାଠି କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଛି । ଆସନ୍ତା ୫ ତାରିଖରେ ପୁରୀ ମିନି ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମରେ ସରକାରୀ ଖର୍ଚ୍ଚରେ କେବଳ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ୪୨ ହଜାର ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଓ ୧୨ଟି ମହାସଂଘକୁ ଡ଼କାଯାଇଛି । ସମାବେଶରେ ୨୭ ହଜାର ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ସହାୟତା ବାବଦରେ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ମହାସଂଘକୁ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଓ ସମସ୍ତ ଏସ୍ଏଚଜିକୁ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ମୋବାଇଲି କିଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ଆଜିଠୁ ୫୬ ଆହାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ୧୫ ହଜାରଙ୍କୁ ରାତ୍ରିଭୋଜନ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ରାଜ୍ୟର ୫୬ଟି ପ୍ରମୁଖ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଆହାର କେନ୍ଦ୍ର ଗୁଡ଼ିକରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଆତ୍ମୀୟ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆହାର ଯୋଜନାରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ରାତ୍ରିଭୋଜନ ।

୨୦୧୮ ଶେଷ ଦିନରେ ହେବ କାଳିଆ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ

୨୦୧୭ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ଗ୍ରାମାଂଚଳ ଭୋଟରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ପ୍ରକାର ଅଣଦେଖା ହୋଇଥିବା ଶାସକ ବିଜେଡ଼ି ୨୦୧୮ ବର୍ଷ ସାରା ଦଳର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରାଇବାରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି । ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ଠାରୁ ମୟୂରଭଞ୍ଜର ବିଜାତଳା ଉପନିର୍ବାଚନ ଯାଏ ବିଜେଡ଼ି ନୁଆ ନୁଆ ପ୍ରତିଶ୍ରୃତି ଦେଇ ଭୋଟରଙ୍କ ମନ କିଣିଛି । ଏହି ସବୁ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରତିଶ୍ରୃତି କେତେ ପାଳନ କରିଛି ତାହା ତ ଭିନ୍ନ କଥା କିନ୍ତୁ ଭୋଟର ବିଜେଡ଼ି ମୁଣ୍ଡରେ ସିରପା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି । ଏବେ ୨୦୧୮ ବିଦାୟ ନେଉଥିବାବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଷ ଦିନରେ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୩୧ରେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି କାଳିଆ ଯୋଜନା । ସଚିବାଳୟରୁ ଭିଡ଼ିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକର ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାର ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ।

ସାଂସଦ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ଡ଼ିଜିଟାଲ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ହେବ କାଗଜ ବିହୀନ

ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭା ଗୁଡ଼ିକୁ କାଗଜ ଶୂନ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ସଂସଦ ଓ ବିଧାନସଭାକୁ କିଭଳି କାଗଜ ମୁକ୍ତ କରାଯିବ ତାକୁ ନେଇ ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଛି । ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟର ଉଭୟ ଗୃହ ଏବଂ ବିଧାନସଭା ଗୁଡ଼ିକରେ ମୋଟ ୫୩୭୯ ସଦସ୍ୟ ଏଣିକି ଡ଼ିଜିଟାଲ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ।

ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ମାର ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ପ୍ରୟାସ, ସ୍ମାର୍ଟ ହେବ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ମିଟର

ଡ଼ିଜିଟାଲ ଇଣ୍ଡିଆ, ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ ଇଣ୍ଡିଆ ପରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସ୍ମାର୍ଟ ଫଣ୍ଡା ଆପଣାଉଥିବା କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ଏଣିକି ଦେଶରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଯୋଜନା ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଥମେ ବିଦ୍ୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତା ଟଙ୍କା ପଇଠ କରିବେ ଓ ପରେ ବିଜୁଳି ଉପଭୋଗ କରିବେ । ଆଗରୁ ବିଜୁଳି ବ୍ୟବହାର କରି ପରେ ଅର୍ଥ ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏଣିକି ପ୍ରଥମେ ଟଙ୍କା ଓ ପରେ ବିଜୁଳି ବ୍ୟବହାର କରିବେ । ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ସରିଲେ ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା ବନ୍ଦ ରହିବ ।

ଆଉ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଗରିବଙ୍କୁ ମାଗଣା ଏଲପିଜି ସଂଯୋଗ

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ଗ୍ୟାସ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକ ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ନୂଆ ଏଲପିଜି ସଂଯୋଗ କରିବେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ସମସ୍ତ ଗରିବଙ୍କୁ ଏଲପିଜି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଇଣ୍ଡିଆନ ଅଏଲର ସିଜିଏମ ପ୍ରୀତିଶ ଭରତ କହିଛନ୍ତି ।

ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାର ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ବଢାଇଲେ ଧାନର ସଂଗ୍ରହ ମୂଲ୍ୟ

ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ଋଣ ଛାଡ଼ କରିବା ସହିତ ଧାନର ସରକାରୀ ସଂଗ୍ରହ ମୂଲ୍ୟ କ୍ୟୁଣ୍ଟାଲ ପ୍ରତି ୨୫୦୦ ଟଙ୍କା କରିଛନ୍ତି । ଗତ ବିଜେପି ସରକାର କରିଥିବା ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ଏହା ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବ ଜରାଶ୍ରମ

ରାଜ୍ୟର ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜରାଶ୍ରମ । ଏହା ୨୦୦ ଶର୍ଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ହେବ । ଏହା ସହ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ୨୭ ଲକ୍ଷ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯିବ ବୋଲି ଓଡ଼ିଶା ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ମହାସଂଘର ଅଷ୍ଟମ ବାର୍ଷିକ ଅଧିବେଶନକୁ ସମ୍ଭୋଧିିତ କରି ପ୍ରତିଶ୍ରୃତି ଦେଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ।

ଏଣିକି ଡ଼ାକରେ ପହଂଚିବ ଜମିର ପଟ୍ଟା

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଏଣିକି ପଟ୍ଟା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଜମିପଟ୍ଟା ଡ଼ାକରେ ଯାଇ ପହଂଚିବ । ଆବେଦନକାରୀ ପଟ୍ଟା ପାଇଁ ଆବେଦନ କଲା ପରେ ତହସିଲ ପକ୍ଷରୁ ଏହା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ସ୍ପିଡ଼୍ ପୋଷ୍ଟ ଜରିଆରେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥାୟୀ ଠିକଣାରେ ପଠାଇ ଦିଆଯିବ ।

୧୯ ଜିଲ୍ଲା ପରେ ଏବେ ଆଉ ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ଖୁବଶିଘ୍ର ଡ଼ାୟାଲିିସିସ୍

ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ଡ଼ାୟାଲିସିସ୍ ୟୁନିଟ୍ ରହିଥିବାବେଳେ ଖୁବଶିଘ୍ର ଆଉ ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏଭଳି ୟୁନିଟ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବ । କିଡ଼ନୀ ରୋଗୀଙ୍କ ମାଗଣା ଡ଼ାୟାଲିସିସ୍ ପାଇଁ ସରକାର ସହାୟ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ଡ଼ାୟାଲିସିସ୍ ୟୁନିଟ୍ କାମ କରୁଛି । କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ, ଅନୁଗୁଳ, ବାଲେଶ୍ୱର, ବଲାଙ୍ଗିର, ବୌଦ୍ଧ, କନ୍ଧମାଳ, ଢେଙ୍କାନାଳ, କଳାହାଣ୍ଡି, ନୁଆପଡ଼ା, କେନ୍ଦୁଝର, କୋରାପୁଟ, ନୟାଗଡ଼, ପୁରୀ, ରାୟଗଡ଼ା, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ସହ ନରସିଂହପୁର ସିଏଚସିରେ ଡ଼ାୟାଲିସିସ୍ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଡ଼ିସେମ୍ବର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ ସୁଦ୍ଧା କିଡ଼ନୀ ରୋଗୀଙ୍କର ୨୮ ହଜାର ୬୬୫ ଥର ଡ଼ାୟାଲିସିସ୍ ହୋଇଛି । କେଉଁ ରୋଗୀଙ୍କର ସପ୍ତାହକୁ ଥରେ ତ ଆଉ କେତେଙ୍କର ସପ୍ତାହକୁ ୩ ଥର ଡ଼ାୟାଲିସିସ୍ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଛି ।

ଆଉ ୧୦ ସହରରେ ମୂତୟନ ହେବେ ଷ୍ଟୁଡ଼େଣ୍ଟ ଟ୍ରାଫିକ ଭଲ୍ୟୁଣ୍ଟିୟର

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ କଟକରେ ସଫଳ ହେବା ପରେ ଖୁବ୍ ଶିଘ୍ର ରାଜ୍ୟର ଆଉ ୧୦ଟି ସହରରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ଷ୍ଟୁଡ଼େଣ୍ଟ ଟ୍ରାଫିକ ଭଲ୍ୟୁଣ୍ଟିୟର ଯୋଜନା । ସମ୍ବଲପୁର, ରାଉରକେଲା, ବ୍ରହ୍ମପୁର, ବାଲେଶ୍ୱର, ଅନୁଗୋଳ, ଢେଙ୍କାନାଳ, କୋରାପୁଟ, ପୁରୀ, କେନ୍ଦୁଝର ଓ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହରରେ ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଛି ।

ଚଳିତ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଷ୍ଟୁଡ଼େଣ୍ଟ ପୋଲିସ କ୍ୟାଡ଼େଟ

ଜାତୀୟ ସମର ଶିକ୍ଷାର୍ଥି ବାହିନୀ (ଏନସିସି) ପରି ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଷ୍ଟୁଡ଼େଣ୍ଟ ପୋଲିସ କ୍ୟାଡ଼େଟ । ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ବିଦ୍ୟାର୍ଥିମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯିବ । ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । କ୍ୟାପିଟାଲ ହାଇସ୍କୁଲରୁ ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଥାନା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜ ଅଂଚଳର ସ୍କୁଲମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଷ୍ଟୁଡ଼େଣ୍ଟ ପୋଲିସ କ୍ୟାଡ଼େଟର କାର୍ଯ୍ୟଧାରାକୁ ନେଇ ଏକ ପୁସ୍ତିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି କରି ବିଦ୍ୟାଳୟର ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ମା କ୍ଷୀରରୁ ବଂଚିତ ହେବେନି ଶିଶୁ, ଏସସିବି, କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ହେବ ମଦର ମିଲ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ

କଟକର ଏସସିବି ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରର କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଖୋଲିବ ମଦର ମିଲ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ । ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ମାତୃ କ୍ଷୀରରୁ ବଂଚିତ ଶିଶୁମାନେ କ୍ଷୀର ପାଇପାରିବେ । ବ୍ୟାଙ୍କକୁ କ୍ଷୀର ଦେବାକୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ମା ମାନଙ୍କୁ ସଚେତିତ କରାଯିବ । ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ ଏସଏନସିୟୁରେ ରହୁଥିବା ଶିଶୁଙ୍କ ମା ମାନଙ୍କ ଠାରୁ କ୍ଷୀର ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ମଦର ମିଲ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ । ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୨୧ରୁ ତାଲିମ ନେବା ପାଇଁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପଠାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 15

Recent Post