କରୋନା ବୁଡ଼େଇଲା ହୋଟେଲ ବ୍ୟବସାୟ : ଦିନକୁ କ୍ଷତି ୫ କୋଟି

ପୁରୀ ହୋଟେଲ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ପଡ଼ିଛି ‘କରୋନା’ ପ୍ରଭାବ। ଦିନକୁ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହେଉଥିବା ଆକଳନ କରାଯାଉଥିବା‌ବେଳେ ହୋଟେଲ୍‌ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଛି। ବହୁ ଅଧିକାରୀ, କର୍ମଚାରୀ ଛୁଟିରେ ଚାଲିଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସେହିଭଳି ପୁରୀର ହୋଟେଲ ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଓ ପରୋକ୍ଷରେ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ ପରିବାର ନିର୍ଭର କରନ୍ତି।

ବଢୁଛି ହର୍ବାଲ ହୋଲିର ଆଦର

ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରୀନ୍‌ ଦିଓ୍ବାଲି ଭଳି ଗ୍ରୀନ୍‌ ହୋଲି ଏକ ଭିନ୍ନ ଚିନ୍ତାଧାରା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏବେ ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛି ହର୍ବାଲ ହୋଲିର ଆୟୋଜନ। ଗତ କିଛିବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହର୍ବାଲ ହୋଲି ଟ୍ରେଣ୍ଡ୍‌ରେ ଅଛି। ଏଭଳିସ୍ଥଳେ ଗତ ୮ବର୍ଷ ଧରି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହର୍ବାଲ ହୋଲି ଉତ୍ସବର ଆୟୋଜନ କରିଆସୁଥିବା ସ୍ବପ୍ନା ପତି ଫାଉଣ୍ଡେଶନ ପକ୍ଷରୁ ଚଳିତବର୍ଷ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ହର୍ବାଲ ହୋଲି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯିବାକୁ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି।

ଓଡ଼ିଶାରେ ନିଆରା,ଆଜି ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି ମହିଳା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମାବେଶ

ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ‘ପୋଲିସରେ ମହିଳା’ ଶୀର୍ଷକ ଦିନିକିଆ ସମ୍ମିଳନୀ ଶୁକ୍ରବାର କଟକ ସ୍ଥିତ ଓଏସ୍‌ଏପି ଷଷ୍ଠ ବାଟାଲିୟନଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ମହିଳା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀ ମାନେ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଲିଙ୍ଗଗତ ସମସ୍ୟା ଓ ତା’ର ସମାଧାନ ଉପରେ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ।

ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ଓଡିଏଫ୍‌ ++ ସହର ମାନ୍ୟତା, ସ୍ଥିତି ଜଣାଇଲା ବିଏମ୍‌ସି

ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଖୋଲା ମଳତ୍ୟାଗମୁକ୍ତ ସହର ବା ଓଡିଏଫ୍‌ (++) ସହରର ମାନ୍ୟତା ଲାଗି ବିଏମ୍‌ସି ଆଜି ଆଉ ପାଦେ ଆଗେଇଛି। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଦ୍ବିତୀୟ ସୋପାନ ସ୍ବରୂପ ବିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ରାଜଧାନୀର ବିବିଧ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଓ ଗୁଣାବଳୀ ସଂପର୍କିତ ରିପୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ବିଏମ୍‌ସିର ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ୫୦ କୋଟି କମିବ!

ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ବିଏମ୍‌ସି ୧୫୦ କୋଟି ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ କରିବାକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ ରଖିଛି। ହେଲେ ବର୍ଷ ସରିବାକୁ ବସିଲାଣି ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ମାତ୍ର ୬୦ କୋଟି ଛୁଇଁଛି। ଆଉ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ମାସ ଥିବାରୁ ବିଏମ୍‌ସି ପାଖରେ ବଡ଼ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି। ଏହି ସ୍ବଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୯୦ କୋଟି ଆଦାୟ କରିପାରିଲେ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ ଛୁଇଁବ।

ଆଜିଠୁ ପାର୍କ ଉତ୍ସବ

ରବିବାର ସଂଧ୍ୟାରେ ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ପାର୍କ ମନସ୍କ କରିବାକୁ ବିଡିଏ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏ ପରି‌ପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ପାର୍କ ଉତ୍ସବ। ୭ଟି ରବିବାର ୭ଟି ପାର୍କରେ ଏହି ପାର୍କ ଉତ୍ସବ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ହୋଇଛି। ଏହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ।

ଶ୍ରୀପଞ୍ଚମୀ ରୁ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ରଥ କାଠ ଚିରା ଅନୁକୂଳ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖ ବଡ଼ଦାଣ୍ଡ ରଥଖଳାରେ ରଥକାଠ ଅନୁକୂଳ କାର୍ଯ୍ୟ ଆଜି ଶେଷ ହୋଇଛି। ରଥ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କାଠ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପବିତ୍ର ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀରେ ଏହି ଅନୁକୂଳ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଥିବା ଏହି ପରମ୍ପରା ଆଜି ଯଥାବିଧି ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ରାତିରେ ଉଚ୍ଚ ଅଟ୍ଟାଳିକା ନିର୍ମାଣ ଉପରେ ଲାଗିଲା ରୋକ

ରାଜଧାନୀ ଏବଂ ଏହାର ଉପକଣ୍ଠରେ କୌଣସି ଉଚ୍ଚ ଅଟ୍ଟାଳିକା କି ଗୃହ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବ‌ା ସଂସ୍ଥାଙ୍କୁ ଏଣିକି କଠୋର ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଘର କିପରି ନିର୍ମାଣ ହେବ ଏବଂ କ’ଣ କ’ଣ କରିବାକୁ ହେବ ସେନେଇ ଆଜି ବିଡିଏ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ନିୟମାବଳି ଜାରି ହୋଇଛି।

ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୋଲକାତା-ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ସିଧାସଳଖ ବିମାନ ସେବା

କୋଲକାତା ଓ ଝାରସୁଗୁଡ଼ାର ବିମାନ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର। ଏଣିକି କୋଲକାତାରୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ସିଧାସଳଖ ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ସୋମବାର ଏଲାୟନ୍‌ସ ଏୟାର ଏହି ସେବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି। ଉଡାନ୍-୩ ଯୋଜନା ଅଧିନରେ ନିୟମିତ ଭାବେ କୋଲକାତାରୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ମଧ୍ୟରେ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କରିବ ।

ମାତିଛନ୍ତି ସାଇବର ଅପରାଧୀ, ୪ ମାସରେ ଲୁଟି ନେଲେଣି କୋଟିଏ ଟଙ୍କା

ରାଜ୍ୟରେ ମାତିଛନ୍ତି ସାଇବର ଅପରାଧୀ। ଗୋଟିଏ ମିନିଟ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଗାଏବ କରି ଦେଉଛନ୍ତି। କାହାର କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡରୁ ଟଙ୍କା କଟି ଗଲାଣି ତ ଆଉ କାହାର ଗୁଗୁଲ ପେ’ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଗାଏବ। ଏହିଭଳି ଭାବେ ଗତ ୪ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସାରା ରାଜ୍ୟରୁ ପାଖାପାଖି ୧ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଲୁଟି ସାରିଲେଣି ସାଇବର ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍।

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ,ଚଳିତ ବର୍ଷର ଥିମ -ସୁରକ୍ଷିତ ରୁହନ୍ତୁ,ସୁଖୀ ରୁହନ୍ତୁ

ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ୩୧ତମ ଜାତୀୟ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ। ଶନିବାର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏଜି ଛକ ନିକଟ ଟ୍ରାଫିକ ଥାନାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶ।

୨୪ଘଣ୍ଟିଆ ହେବ ସହିଦ ନଗର ବହୁମୁଖୀ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଳୟ

୨୪ଘଣ୍ଟିଆ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ସହିଦନଗରସ୍ଥିତ ବହୁମୁଖୀ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଳୟ। ଉଭୟ ସହର ଓ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ରାତିରେ ହେଉଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିବା ପ୍ରାଣୀଧନକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ରାତିରେ ଏହାକୁ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ସ୍ୱଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ରେ ବିଏମସି ବିଫଳ,ରାଜ୍ୟର ୫ ସହର ତଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱର

ସ୍ବଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସର୍ଭେରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ (ବିଏମ୍‌ସି) କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ଆଗକୁ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ନିମନ୍ତେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଲାଣି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣର ଦୁଇଟି କ୍ବାର୍ଟର ସରି ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ସ୍ବଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଲିଗ

ଓଡ଼ିଶାର ସହରାଞ୍ଚଳଗୁଡିକ କେତେ ସଫାସୁତୁରା ରହିଛି ତାହା ଜାଣିବା ଲାଗି ପ୍ରଥମଥର ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ (ଏସ୍‌ଏସ୍‌) ଲିଗ୍‌ ୨୦୨୦ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଭୋଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ରାଜ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ‘ଭୋଗ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ଭୁବନେଶ୍ୱରରର ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ଏହି ଭୋଗ(ବ୍ଲିସଫୁଲ୍ ହାଇଜେନିକ୍ ଅଫରିଙ୍ଗ୍ ଟୁ ଗଡ୍ ) କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ସହରାଞ୍ଚଳ ରାସ୍ତାକଡ଼ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ,ଦୋକାନୀ ଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ତାଲିମ

ରାସ୍ତାକଡ ଠେଲା ଗାଡିରେ କିମ୍ବା ଭେଣ୍ଡିଂ ଜୋନରେ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ। ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ପରିବେଶ ଓ ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଆଦି ବିଷୟରେ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଶନିବାର ଲୋକସେବା ଭବନଠାରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅସିତ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି

ରାଜଧାନୀରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବେ ମହିଳା,ନିୟୋଜିତ ହେଲେ ୩୦୦ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମହିଳା ଅଧିକାରୀ

ଏଣିକି ରାଜଧାନୀରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବେ ମହିଳା। ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା ନାରୀ ନିର୍ଯାତନା, ଅତ୍ୟାଚାର, ବଳାତ୍କାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ମହିଳା ସ୍ପେଶାଲ ପୋଲିସ ଅଫିସର(ଏସ୍‌ପିଓ) ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ଏହି ଏସ୍‌ପିଓମାନେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ଲାଗିବ ଡପଲାର ରାଡାର,ମିଳିବ ଜରୁରୀ ପାଣିପାଗ ସୂଚନା

ଗତବର୍ଷ ମେ ମାସ ରେ ଫୋନି ମହାବାତ୍ୟା ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁ ଉଜାଡି ଦେଇଥିଲା । ମହାନଗର ରେ ଏଭଳି କ୍ଷତି ଘଟିବ ବୋଲି କେହି କଳ୍ପନା ବି କରିନଥିଲେ। ଏଭଳି ଭାବେ ସହରାଞ୍ଚଳ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲାଣି। ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦେଶର ୫ ସହରରେ ଡପ୍‌ଲାର ରାଡାର ଲଗାଇବାକୁ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ(ଆଇଏମ୍‌ଡି) ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ନୁଆଁ ବର୍ଷରେ ନୁଆଁ ପ୍ରୟାସ ,ଗ୍ରୀନ ଆର୍ମି ପକ୍ଷରୁ ‘ଫୁଲ ନୁହେଁ, ଗଛ ଉପହାର’ ଅଭିଯାନ

ପ୍ରେରଣା ଗ୍ରିନ୍‌ ଆର୍ମି ପକ୍ଷରୁ ‘ଫୁଲ ନୁହେଁ, ଗଛ ଉପହାର’ ଅଭିଯାନ ଆଜି ରାଜ୍ୟର ୩୦ ଜିଲ୍ଲା ସଦର ମହକୁମା ସମେତ ଦିଲ୍ଲୀ, କୋଲକାତା, ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଦୁବାଇ, ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ଆମେରିକା ଆଦି ଦେଶରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଗ୍ରିନ୍‌ ଆର୍ମିର ସଦସ୍ୟମାନେ ଏକ ଶଗଡ଼ରେ ବସି ମାଗଣାରେ ଗଛ ଚାରା ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ।

ଏଣିକି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଅଟୋ ବୁକିଂ, ଚାଳକଙ୍କୁ ପରିଚୟପତ୍ର, ଡ୍ରେସ୍‌ କୋଡ୍‌

ସ୍ମାର୍ଟ ହେବେ ରାଜଧାନୀର ଅଟୋ ଚାଳକ। ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟପତ୍ର ସହ ଡ୍ରେସକୋଡ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ। ସବୁ ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ବୀମା। ପ୍ରଥମଥର ପଇଁ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ ଓ ଆପ୍‌ ଜରିଆରେ ବୁକ୍‌ କରି ହେବ ଅଟୋ। ଏଭଳି ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି କମିସନରେଟ୍‌ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ପୁଲିସ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 20

Recent Post