ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ ଆପଣେଇଲା ଟିକସ ସଂଗ୍ରହରେ ସ୍ମାର୍ଟ କୌଶଳ

ହୋଲ୍ଡିଂ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହକୁ ଡ଼ିଜିଟାଇଜ କରାଯିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ ମେୟର ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ଜେନା ନର୍ଥ ଜୋନର ଟିକସ ସଂଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୧୩ଟି ହେଣ୍ଡ ଡ଼ିଭାଇସ ବିତରଣ କରିଛନ୍ତି । ଫଳରେ ସେମାନେ ଟିକସଦାତାଙ୍କ ଦ୍ୱାର ମୁହଁକୁ ଯାଇ ଦେୟ ସଂଗ୍ରହ କରିପାରିବେ ।

ଆସୁଛି ଦୁର୍ଗା ପୂଜା, ସହରରେ ଲାଗିବ ହଜାରେ ଏଲଇଡ଼ି

ଆଗକୁ ଆସୁଛି ଦୁର୍ଗାପୂଜା । ରାଜଧାନୀର ୧୭୮ଟି ପୂଜା କମିଟିରେ ପୂଜା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି । ଶହେରୁ ଅଧିକ କମିଟିର ସଭାପତି ସଂପାଦକ ଓ ସଦସ୍ୟମାନେ ଏକାଠି ହୋଇ ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ପୂଜା ସମାପନ କରିବା ପାଇଁ ମତାମତ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ରାଜଧାନୀରେ ହେବ ଆଉ ୧୦ ପାଣି ଏଟିଏମ୍

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହେବ ଆଉ ୧୦ଟି ପାଣି ଏଟିଏମ୍ । ଜନପଥ, ସଚ୍ଚିବାଳୟମାର୍ଗ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ ମାର୍ଗରେ ଏହି ୧୦ଟି ଯାକ ଏଟିଏମ୍ ଲାଗିବ ବୋଲି ବିଏମସି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

୮୦ ହଜାର ଘରର ମଇଳା ପାଣି ନିଷ୍କାସନ ଚିନ୍ତା, ଜର୍ମାନୀ ସହାୟତାରେ ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ହେବ ଭୂତଳ ସ୍ୱେରେଜ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହରରେ ସ୍ୱେରେଜ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଅଣାଯିବା ଦିଗରେ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ଜର୍ମାନୀ ସହାୟତାରେ ସହରର ସ୍ୱେରେଜ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କ୍ରିୟାଶୀଳ କରାଯିବ । ଓଡ଼ିଶା ସ୍ୱେରେଜ ବୋର୍ଡ଼ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀର ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଆସି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ବିଏମସି କମିଶନର ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ସିଂ ରାଠୋର କହିଛନ୍ତି ।

ଛୋଟ ସହରରେ ବଢୁଛି ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ସଂସ୍କୃତି

ବହୁତଳ ବିଶିଷ୍ଟ ଆବାସିକ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ମୁଖ୍ୟତଃ ବଡ଼ ସହରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏବେ କୋରାପୁଟ ଓ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ସଂସ୍କୃତି ଏବେ ଧସେଇ ପଶିଛି ।

ସହରକୁ ସଫା ରଖିବା ପ୍ରୟାସ, ଅଳିଆଗଦାରୁ ହେବ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପ୍ଲାଣ୍ଟ

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପରିବେଶକୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଓ ପ୍ରଦୂଷଣମୁକ୍ତ ସାଙ୍ଗକୁ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରୟାସ ହାତକୁ ନେଇଛି । ସଂପ୍ରତି ସୈନିକ ସ୍କୁଲ ପାଖରେ ରହିଥିବା ଅଳିଆଗଦା ଠାରେ ଏକ ତରଳ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ କୋଠା ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଗଣେଷ ବିସର୍ଜନ ପାଇଁ ଖୋଳାଗଲା ୩ ପୋଖରୀ, ଦୁର୍ଗା ବିସର୍ଜନ ପାଇଁ ଖୋଳାଯିବ ୧୦୦

ବିଘ୍ନ ବିନାଶକ ଗଜାନନଙ୍କ ଭସାଣୀ ଉତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି । ଆଗାମୀ ୧୨ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ୱୈତ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଗୁଡ଼ିକ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ କରିବେ । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ ପକ୍ଷରୁ ତିନୋଟି ଅସ୍ଥାୟୀ ପୋଖରୀ ଖୋଳା ଯାଇଛି ।

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ୧୦ ଦିନିଆ ଗୋଆ ଖାଦ୍ୟ ମେଳା

ଓଡ଼ିଶା ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ରହି ଆପଣ ସୁଦୂର ଗୋଆର ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ବ୍ୟଞ୍ଜନର ମଜା ନେଇପାରିବେ । ଏଭଳି ଏକ ସୁଯୋଗ ଆଣିଦେଇଛି ଗୋଆ ଫୁଡ଼ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ । ହୋଟେଲ ସ୍ୱସ୍ତି ଗ୍ରାଣ୍ଡର ଆକ୍ୱା ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ପହଂଚି ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟର ମଜା ନେଇପାରିବେ । ପାରମ୍ପରିକ ଗୋଆ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଥାଳିରେ ରହିବ ।

ରାଜଧାନୀର ୧୦୦ ଯାଗାରେ ହେବ ବସ୍ ରହଣୀ ସ୍ଥଳ, ୫୦ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି କାମ

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଭୁବନେଶ୍ୱରର ସାର୍ବଜନୀନ ଯାତାୟତ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଅଧିକ କ୍ରିୟାଶୀଳ ଓ ଫଳପ୍ରଦ କରାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି ।

ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ନୁଆ ପଦକ୍ଷେପ : ଦ୍ୱାର ମୁହଁରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୪୦ ପ୍ରକାର ସେବା

ଦିଲ୍ଲୀ ବାସିନ୍ଦା ଏଣିକି ଦ୍ୱାର ମୁହଁରେ ୪୦ ପ୍ରକାରର ସୁବିଧା କମ୍ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ପାଇପାରିବେ । ଜନ୍ମ-ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର, ଆୟ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର, ଡ଼୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଆଦି ଯୋଗାଡ଼ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଉ ଅଫିସ ଆଗରେ ଚକ୍କର କାଟିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ଏଭଳି ସେବା ପାଇବାକୁ ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ସହାୟକଙ୍କ ଆପଏଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଫିକ୍ସ କରିବାକୁ ହେବ । ୧୦୭୬ ନମ୍ବରକୁ ଫୋନ କରି ସେମାନେ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ସହାୟକଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ଡ଼ାକି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦସ୍ତାବେଜ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡ଼ିଭାଇସରେ ଅପଲୋଡ଼ିଂ କରାଇ ନେବେ । ଏଥିପାଇଁ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ସହାୟକଙ୍କୁ ୫୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ହେବ । ତା ପରେ ଡ଼ାକ ଯୋଗେ ଚାହୁଁଥିବା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଆସି ପହଂଚିଯିବ । ସକାଳ ୮ ଠାରୁ ରାତି ୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀବାସୀ ଏ ସେବା ପାଇପାରିବେ । ଆଗାମୀ ଦୁଇରୁ ତିନିମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀବାସୀଙ୍କୁ ୧୦୦ ପ୍ରକାର ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ହେବ ପ୍ରିପେଡ଼ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଷ୍ଟାଣ୍ଡ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଅସମାଜିକ ଗାଡ଼ି ଡ଼୍ରାଇଭରଙ୍କ ଦୌରାତ୍ମକୁ ନେଇ ଏକାଧିକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ ଓ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ବିମାନବନ୍ଦର (ବିପିଆଇଏ) ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରିପ୍ରେଡ଼ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ସ୍ଥାପନା ଦିଗରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ ବିମାନ ବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏକ ବୈଠକ ଡ଼ାକିଛନ୍ତି । ଯଦି ଏହା ସଫଳ ହୁଏ ତେବେ ପୋଲିସ ଲୋଗୋ ଥାଇ ଟାକ୍ସି ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଖୋଲାଯିବ । ଏଥିରେ ଜଣେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ମୂତୟନ ହେବେ । ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ କିଭଳି ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ ତାହା ନିଶ୍ଚିତତା କରାଯିବ ।

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିକୁ ଆସୁଛି ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ଼, ଏହା ଜରିଆରେ ଦେଇ ହେବ ସବୁ ପ୍ରକାର ଦେୟ

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିରେ ଚଳିତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରଚଳିତ ହେବ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ଼ । ଏହା ଜରିଆରେ ବସ ଭଡ଼ା ଠାରୁ ପାର୍କିଂ ପିସି ଓ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ସର୍ଭିସ ଫିସ ଠାରୁ ୟୁଟିଲିଟି ପେମେଣ୍ଟ ଯାଏ ସବୁ ପ୍ରକାର ଦେୟ ଦେଇ ହେବ । ମହାନଗର ନିଗମ ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି ଏକ କାର୍ଡ଼ର ପ୍ରଚଳନ ଖୁବ୍ ଶିଘ୍ର ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଦେୟ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଏହାକୁ ଡ଼ିଜିଟାଲ ସଂଯୋଜିତ କରାଯିବ । ପୁରା ସହରରେ ସିଟିଜେନ ସର୍ଭିସ ଦେୟ ପ୍ରଣାଳୀ ଏହି କାର୍ଡ଼ ଜରିଆରେ କରାଯିବ ।

ରାଜଧାନୀରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପେଷାଦାର ଘରୋଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯତ୍ନ ସୁବିଧା

ନେଦର ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ମୂଳ Buurtzorg ନାମକ ଏକ ଆନ୍ତଃ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଂଗଠନ ଭାରତରେ ପାଦ ଥାପିଛି । କୋଲାକାତା, ବାରଣାସୀ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରଫେସନାଲ ହୋମ ହେଲଥ୍ କେୟାର ସର୍ଭିସ ।

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହେବ ୬୦ଟି ସଂକ୍ରମଣ ଶୂନ୍ୟ ଅଟୋମେଟିକ ଇ-ଟଏଲେଟ

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଓ ପରିମଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିର ମାନବୃଦ୍ଧି କରିବା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନେଇ ବିଏମସି ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅଣ୍ଡରଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଡ଼ଷ୍ଟବିନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଚଳନ ହେବା ସାଙ୍ଗକୁ ୬୦ଟି ଆଧୁନିକ ପାଇଖାନା ନିର୍ମାଣ କରାଯିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ।

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପୋଲିସ ହାତରେ ଯାନବାହାନ ଯାଞ୍ଚ କ୍ଷମତା

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା କମାଇବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି । ତଥାପି ୨୦୧୬ ତୁଳନାରେ ୨୦୧୭ରେ ୭.୩ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଛି ଦୁର୍ଘଟଣା । ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, କେନ୍ଦୁଝର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ସମ୍ବଲପୁର, ବାଲେଶ୍ୱର, ଯାଜପୁର, କୋରାପୁଟ, ବଲାଙ୍ଗିର ଓ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ବଢୁଥିବା ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ଗିିନିଜ ୱାଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ଼, ଘରୋଇ ବସରେ ବୁଲି ୧୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଖିଲେ ୭ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳ

ଗିନିଜ ୱାଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ଼ ପାଇଁ ୟୁନେସ୍କା ଇଣ୍ଡିଆ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଏକ ଦଳ ଘରୋଇ ବସରେ ଦେଶର ୭ଟି ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଐତିହ୍ୟସ୍ଥଳର ଯାତ୍ରା ୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ୟୁନୋସ୍କୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଟିମ୍ ସହ ଦିଲ୍ଲୀ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

ସଫଳ ମଣିଷଙ୍କ ସହ ଭେଟଘାଟ ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଖୋଲିବ ହ୍ୟୁମାନ ଲାଇବ୍ରେରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ପୋଏଟ୍ରି କ୍ଲବ ହାତକୁ ନେଇଛି ଏକ ନିଆରା ପ୍ରୟାସ । ଏହି ପ୍ର୍ରୟାସ ଯେତିକି ଅନନ୍ୟ ସେତିକି ରୋମାଂଚରେ ଭରପୁର ହେବ । ନିଜ ସାମ୍ନାରେ ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କୁ ପାଇପାରିବେ । ସେମାନଙ୍କ ହସ, ଅଶ୍ରୃ, ସୁଖ ସଂଘର୍ଷ ଓ ଜୀବନଯାତ୍ରା ବାବଦରେ ସିଧାସଳଖ ସେମାନଙ୍କ ମୁହଁରୁ ଶୁଣିପାରିବେ । ଏହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଜଣେ ସଫଳ ମଣିଷ ଏକ ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ବହିଟିଏ । ଏହି ବହିର କାହାଣୀ କହିବେ ସ୍ୱୟଂ ଚରିତ୍ରମାନେ । ଏହା ଏକ ହ୍ୟୁମାନ ଲାଇବ୍ରେରୀ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଆୟୋଜକ ।

କମିଲା ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱର ପୀଡ଼ା : ଆଜି ଚକା ବିଜେ, ପହଞ୍ଚିଲା ଫଳ ଭାର

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଜ୍ୱର ପୀଡ଼ା କମିଛି । ରବିବାର ଉଠି ବସିବେ ମହାପ୍ରଭୁ । ଚକା ଉପରେ ବିଜେ କରାଯିବ । ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କୁ ଚକଟା ଓ ପଣା ଭୋଗ କରାଯିବ । ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ଅଙ୍ଗରେ ହେବ ଖଳି ଲାଗି । ରାଜବୈଦ୍ୟ ଦଶମୂଳ ମହୌଷଧି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ତାହାକୁ ଖାଇବା ପରେ ମହାପ୍ରଭୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହେବେ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ ସୁସ୍ଥ ହେବାର ଖବର ଦଇତା ପତିମାନେ ଗଜପତି ମହାରାଜାଙ୍କୁ ଜଣାଇବେ । ରାଜବୈଦ୍ୟ ଶାଳପର୍ଣ୍ଣି, ଗତ୍ନାରୀ, ନବାଙ୍ଗ କୋଳି, ପଣପଣା, କୁଷ୍ଣପର୍ଣ୍ଣି, ବେଲ, ଖଣିବଥୁ, ପଟଳି, ଖିଆ, ଅଙ୍କରାତି, ଗୋଖରା ଛେଲିରେ ଦଶମୂଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଏସବୁକୁ ଚୂର୍ଣ୍ଣ କରି ବଟି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

ରଥଯାତ୍ରା ସମୟରେ ପୁରୀରେ ସୁଲଭ ଶୌଚାଳୟ ବ୍ୟବହାର ମାଗଣା

ରଥଯାତ୍ରାରେ ପୁରୀକୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଭକ୍ତ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ପୁରୀକୁ ଆସିଥାନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଓ ପରିମଳ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଆହ୍ୱାନ ହୋଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୁରୀ ମହାନଗର ନିଗମ ପକ୍ଷରୁ ପରିଚାଳିତ ସର୍ବସାଧାରଣ ଶୌଚାଳୟ ଗୁଡ଼ିକୁ ତିନିଦିନ ପାଇଁ ନିଶୁଳ୍କ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ରଥଯାତ୍ରା ପୂର୍ବଦିନ, ରଥଯାତ୍ରା ଓ ବାହୁଡ଼ା ଯାତ୍ରା ଆଦି ୩ଦିନ କୌଣସି ସୁଲଭ ଶୌଚାଳୟ ଓ ସର୍ବସାଧାରଣ ଶୌଚାଳୟ ଗୁଡ଼ିକରୁ ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ପୌରହିତ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଅକ୍ଷୟ ପାତ୍ର ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା, ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦେବ ୫ ଟଙ୍କାରେ ଭୋଜନ

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରା ଆଉ ରହିଲା ମାତ୍ର ଅଳ୍ପ କେଇ ଦିନ । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକମାନ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି । ଟ୍ରାଫିକ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ଓ ନୀତିକାନ୍ତି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭକ୍ତ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ସୁବିଧା ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ସହ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ଜନତା ଆଉ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ । ପୁରୀକୁ ଆସୁଥିବା ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟବାହାରର ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗାଡ଼ିକୁ ତାଳବଣିଆରେ ପାର୍କିଂ କରାଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି ।


First Previous
1 2 3 4
Next Last Page 1 of 4

Recent Post