ଲୋକାର୍ପଣ ଅପେକ୍ଷାରେ, ବର୍ଜ୍ୟ ବସ୍ତୁରୁ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଉଦ୍ୟାନ

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉପକଣ୍ଠ କଳିଙ୍ଗ ବିହାର ଠାରେ ବିଡ଼ିଏ, ବିଏମସି ଓ ଆର୍ଟିଷ୍ଟ ନେଟୱାର୍କ ପ୍ରମୋଟିଂ ଇଣ୍ଡିଆନ କଲଚର ସହାୟତାରେ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି ବର୍ଜ୍ୟ ବସ୍ତୁ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ପାର୍କ । ଏହାର ପରିସୀମା ରହିଛି ୫ ଏକର । ୨୧ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଖ୍ୟାତି ସମ୍ପନ୍ନ କଳାକାର ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ନିଜ କଳାକୃତିକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରାଇବାର ପ୍ରୟାସରେ ଲାଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ବିଶେଷ କରି ଲୌହ ଜନିତ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁରୁ ବାଘ, ସିଂହ, ମୟୂର, ଗୋବର ପୋକ, ପେଚା ଆଦି ଜୀବ ଜନ୍ତୁ ପକ୍ଷୀ ସରିସୃପଙ୍କ କଳାକୃତି ତିଆରି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଂଚିଛି । ଏହା ଆସନ୍ତା କାଲି ଅର୍ଥାତ ନଭେମ୍ବର ୨୦ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲୋକାର୍ପିତ ହେବ ।

ବିନ୍ଦୁ ସାଗରରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଲାଇଟ ଆଣ୍ଡ ସାଉଣ୍ଡ ସୋ

ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍ ପୂର୍ବରୁ ଏକାମ୍ର କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଛି ନୂଆ ରୂପ । ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଓ କଳାସଂସ୍କୃତି ବାବଦରେ ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆର୍ଟ ଟ୍ରେଲ ପ୍ରକଳ୍ପ ନୂଆ ରୂପ ପାଇଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆର୍ଟ ଟ୍ରେଲ ସମେତ ବିନ୍ଦୁ ସାଗର ପୁଷ୍କରିଣୀରେ ଲାଇଟ ଆଣ୍ଡ ସାଉଣ୍ଡ ସୋର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ କେଦାରଗୌରୀ ମନ୍ଦିର ଠାରୁ ବିନ୍ଦୁସାଗର ମଧ୍ୟରେ ୧-୩ କିମି ରାସ୍ତାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ଆକର୍ଷଣୀୟ କଳାକୃତି । ଏକ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି କଳାକୃତିକୁ ଜନସାଧାରଣ ଉପଭୋଗ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ।

ପଶୁ ସମ୍ବଳ ବିଭାଗ ହେବ ଡ଼ିଜିଟାଲ, କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୧.୩ କୋଟି ଗାଇ ବଳଦଙ୍କ କାନରେ ଲାଗିବ ଡ଼ିଜିଟାଲ ଚିପ୍

ଏଣିକି ଗାଇ ବଳଦଙ୍କ ମାଲିକ ସହଜରେ ନିଜ ଗାଇଗେ।।ରୁଙ୍କୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବେ । କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଖୁବ୍ ଶିଘ୍ର ଜିପିଏସ ଆଧାରିତ ଡ଼ିଜିଟାଲ ଚିପ୍ପ ଗାଇଗୋରୁଙ୍କ କାନରେ ଲଗାଇବାକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ଗାଇବଳଦ ଚୋରୀ ରୋକାଯିବା ସହ ଅନୈତିକ ଭାବେ କଂସେଇଖାନା ଚାଲାଣକୁ ପ୍ରତିହତ କରାଯାଇପାରିବ । ନିଜ ଗାଇବଳଦଙ୍କୁ ଠାବ କରିବାରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗୋପାଳନକାରୀଙ୍କୁ ସହାୟକ ହୋଇପାରିବ ।

ଶିଶୁ ଦିବସରେ ଦୃଷ୍ଟିବାଧିତ ଶିଶୁଙ୍କୁ କମ୍ବଳ ବଣ୍ଟନ

ସ୍ମାର୍ଟନଗରୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ତଳିଆ ଅଂଚଳରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଦୃଷ୍ଟିବାଧିତ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶିଶୁଦିବସ ଅବସରରେ କମ୍ବଳ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି । ଆଇନଜିବୀ ଜିନୁ କରଙ୍କ ସହଯୋଗକ୍ରମେ ବାରଙ୍ଗ ଥାନା ପରିସରରେ ଏହି କମ୍ବଳ ବିତରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ସୁଶାନ୍ତ ସାହୁଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ବାରଙ୍ଗ ଥାନାର ସବ-ଇନିସପେକ୍ଟର ବୃନ୍ଦାବନ ସାହୁ, କନେଷ୍ଟବଳ ଏସ୍.ଏସ୍.ବାରୋଜା, ରାଜ୍ୟ ଉଦ୍ୟାନ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ହିମାଂଶୁ ଶେଖର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ଜାତୀୟ ଦୃଷ୍ଟିବାଧିତ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଓଡ଼ିଶା ଶାଖାର ପରିଭ୍ରାମୀ ଶିକ୍ଷକ ତ୍ରିଲୋଚନ ବେଉରା, କିଶୋର କୁମାର ବଳିୟାରସିଂ, ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ପ୍ରିୟବ୍ରତ ପଣ୍ଡା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ପୋଲିସ ପବ୍ଲକ ସମ୍ପର୍କକୁ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କିଭଳି କ୍ରିୟାଶୀଳ ଓ ପ୍ରଭାବୀ କରାଇବ ସୂଚାଇଥିଲେ ।

ଅଧାରୁ ପାଠ ଛାଡ଼ିଥିବା ଝିଅଙ୍କ ପାଠପଢା ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଡ଼ ପାଇଁ ରାଜଧାନୀରେ ଫ୍ୟାଶନ ସୋ

ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ ଜରିଆରେ ସମାଜର ଉନ୍ନତିମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ପରିଚୟ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏକ ନିଆରା ଫ୍ୟାଶନ ସୋର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ସେଲିବ୍ରେଟିମାନେ ସାମିଲ ହୋଇ ଫ୍ୟାଶନ ସୋ ଆୟୋଜନ ପୂର୍ବକ ଯେଉଁ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି ତାହା ଅଧାରୁ ପାଠ ଛାଡ଼ିଥିବା ଝିଅମାନଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରାଯିବା କୁହାଯାଇଛି ।

କଥା କହୁଛି ରାଜଧାନୀର କାନ୍ଥ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉନ୍ନୟନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ବିଡ଼ିଏ) ପକ୍ଷରୁ ରାଜଧାନୀର ୧୦ଟି ରୁଟରେ ଚିତ୍ରିତ କରାଯାଉଛି କାନ୍ଥ । ଏଜି ଛକରୁ ରାଜଭବନ, ରାଜଭବନରୁ ପାୱାର ହାଉସ୍ ଛକ, ପାୱାର ହାଉସ୍ ଛକରୁ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ, ନାଲକୋ ଛକରୁ ସୈନିକ ସ୍କୁଲ, ସୈନିକ ସ୍କୁଲରୁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବିହାର, ଏୟାର ପୋର୍ଟ ଟ୍ରାଫିକ ଛକରୁ ଶିରିପୁର, ଶିଶୁଭବନରୁ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ଛକ, ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବିହାର, ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସାମ୍ନା, ଗୋପବନ୍ଧୁ ଛକରୁ ଡ଼େଲଟା ଛକ ଯାଏଁ କାନ୍ଥରେ ଅଙ୍କା ଯାଉଛି ନାନା ପ୍ରକାର ଚିତ୍ର । ୧୦ଟି ଟିମ୍ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ପୁନେ, ରାସ୍ତାରେ ଛେପ ପକାଇଲେ ଦେବାକୁ ହେବ ୧୫୦ ଜରିମାନା

ସଡ଼କ ଉପରେ ଛେପ ପକାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ନଗର ନିଗମ କଠୋର ହୋଇଛି । ଯଦି କେହି ରାସ୍ତା ଉପରେ ଛେପ ପକାଏ ତେବେ ସେ ନିଜେ ଏହା ସଫା କରିବା ସହିତ ଦେଢ ଶହ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇଛି । ପୁନେ ମହାନଗର ନିଗମ ବର୍ଜ୍ୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଜ୍ଞାନେଶ୍ୱର ମୋଳକ କହନ୍ତି ରାସ୍ତାରେ ଛେପ ପକାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଜରିମାନା ବାଧୁନଥିବା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସଡ଼କ ସଫେଇ କରାଯିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ସହର ସାରା ଲାଗିବ ସିସିଟିଭି, ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୦୦, ୧.୪ ଲକ୍ଷ ପାଇଁ ରହିଛି ଯୋଜନା

ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମହିଳା ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିବା ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ସରକାର ମହାନଗରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସିସିଟିଭି ଲଗାଇବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ସହର ସାରା ଲାଗିବା ପୂର୍ବରୁ ନମୁନା ସ୍ୱରୂପ ୩-୪ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୩୦୦ ସିସିଟିଭି ଲଗାଇବାର କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଦିଲ୍ଲୀ ସହରରେ ୧.୪ ଲକ୍ଷ ସିସିଟିଭି ଲଗାଯିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଛି ।

ଏଲଇଡ଼ି ଆଲୁଅରେ ଝଲସିବ ଓଡ଼ିଶାର ସବୁ ସହରାଂଚଳ

ଓଡ଼ିଶାର ସବୁ ସହରରେ ପାରମ୍ପରିକ ସଡ଼କ ଆଲୋକୀକରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ । ପୁରୁଣା ସଡ଼କର ଭଙ୍ଗା ଦଦରା ବତୀଖୁଣ୍ଟ, ଆର୍ଥିଂ ଓ ସୁଇଚ୍ ବନ୍ଦ ହେଉନଥିବା ଭଳି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୁରୁଣା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ । ଆଗାମୀ ୫ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚ ଶକ୍ତି ସଂପନ୍ନ ଏଲଇଡ଼ି ଆଲୁଅରେ ଝଲସିବ ସହର । ଏ ବାବଦରେ ୬୭୪.୬୩ କୋଟିର ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରାଯାଇଛି । ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲେ ସହରାଂଚଳ ପଥପାଶ୍ୱର୍ ଉଜ୍ଜଳ ଆଲୋକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଓଡ଼ିଶା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ହେବ ।

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଭାରତର ସବୁଠୁ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ସହର : ଅଧ୍ୟୟନ

ଲମ୍ବିଛି ଧାଡ଼ି । ଅଟକି ଯାଇଛି ଗାଡ଼ି ବସ୍ । ମନେ ହେଉଛି ଯେଭଳି ଠିଆ ହୋଇଯାଇଛି ସହର । କେବଳ ପିକଅପ୍ ସମୟ ନୁହେଁ ବରଂ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଓ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବାଙ୍ଗାଲୁର ସହରର ଦୃଶ୍ୟ ଠିକ୍ ଏମିତି ଭାବେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ଅଣନିଃଶ୍ୱାସୀ କରି ଦେଉଥିବା ଟ୍ରାଫିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ଆମେରିକାର ଏକ ସଂସ୍ଥା ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ସହରକୁ ଭାରତର ସୁବୁଠୁ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ସହର ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛି ।

ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କୁ ମାଗଣା ପ୍ରବେଶ, ବିଦ୍ୟାର୍ଥିଙ୍କୁ ଅଧା ରିହାତି

କଟକଠାରେ ଥିବା ଓଡ଼ିଶା ନୌବାଣିଜ୍ୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ପ୍ରବେଶାଧିକାର ମିଳିବ । ବିଦ୍ୟାର୍ଥିମାନେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରିହାତିରେ ପ୍ରବେଶ ଟିକେଟ ନେଇ ବୁଲି ଦେଖିପାରିବେ ।

ସପ୍ତାହେ ପରେ ରାଜଧାନୀରେ ମିଳିବ ଭଡ଼ାରେ ସାଇକେଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଲିମିଟେଡ଼୍ ପକ୍ଷରୁ ରାଜଧାନୀରେ ଖୁବ ଶିଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ପବ୍ଲିକ ସାଇକେଲ ସେୟାରିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଂଚିଛି ୨୦୦୦ ସାଇକେଲ । ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଏହା ଉଦଘାଟିତ ହେବା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଗଡ଼ିବ ।

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ କଟକଣାରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ୫୦୦ ଶିଳ୍ପକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା, କୋରିଆ ପ୍ରଯୁକ୍ତିକୁ ନେଇ କରିବେ ନୁଆ ଉତ୍ପାଦ

ରାଜ୍ୟର କେତେକ ସହରରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି, ଫଳରେ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ଅଣୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ଯେଉଁମାନେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁଣା, ଜରି, କପ୍, ପ୍ଲେଟ, ପାଉଚ୍ ଗ୍ଲାସ ଆଦି ତିଆରି କରୁଥିଲେ ସେ ସବୁ ଉଦ୍ୟୋଗ ଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ସେଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଶ୍ରମିକମାନେ କାମ ପାଇନାହାନ୍ତି ।

ଆଜିଠାରୁ ରାଜଧାନୀରେ ମିଳିବ ୱାଇଫାଇ ସେବା

ପୁରୁଷ ବିଶ୍ୱକପ୍ ହକି ପାଇଁ ସଜେଇ ହେଉଛି ରାଜଧାନୀ । କେଉଁଠି ଚିତ୍ର ଅଙ୍କା ଚାଲିଛି ତ କେଉଁଠି ସଡ଼କ ପାଉଛି ନୁଆରୂପ । ଏ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆଜି ମଧ୍ୟାହ୍ନରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହରକୁ ୱାଇଫାଇର ସଂଯୋଗ ଯୋଡ଼ାଯିବ । ବିଏମସି ଅଂଚଳରେ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ ସୁବିଧା ମିଳିବ ।

ନିରାପଦ ଦୀପାବଳି ପାଇଁ, ଚନ୍ଦକା ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଆଦିବାସୀ ଗାଁରେ ସଚେତନତା

ଚନ୍ଦକା ହସ୍ତୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ପାଦ ଦେଶରେ ଥିବା ଆଦିବାସୀ ଗାଁ କନ୍ଦଳେଇରେ ନିରାପଦ ଦୀପାବଳି ଉତ୍ସବ ପାଳନ ପାଇଁ ସଚେତନତା ଶିବିରର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ଅଗ୍ରଣୀ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ‘ଆଶ୍ରା’ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ ଏହି ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦୀପାବଳି ବାଣଫୁଟାରେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ସରକାରୀ ଉଦ୍ୟମରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହେଉଛି କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ମଶାନ

କୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ତିଆରି ହେଉଛି ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଶବଦାହ ଚୁଲା । ୩.୫ ଏକର ଜମିରେ ଦ୍ୱାରକାର ସେକ୍ଟର ୨୯ଠାରେ ଏଭଳି ଏକ ନିଆରା ଶ୍ମଶାନ ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୯ ସୁଦ୍ଧା ନିର୍ମାଣ ସରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ।

ସିଗ୍ନେଚର ବ୍ରିଜର ଲୋକାର୍ପଣ ଆଜି, ଯମୁନା ନଦୀ ଉପର ଏହି ପୋଲ ପାଲଟିବ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ

ଯମୁନା ନଦୀ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ସିଗ୍ନେଚର ବ୍ରିଜ ଆଜି ଲୋକାର୍ପିତ ହେବ । ଦିଲ୍ଲୀର ଏଫିଲ ଟାୱାର କୁହାଯାଉଥିବା ଏହି ବ୍ରିଜ ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀ ମଧ୍ୟରେ ଗମନାଗମନକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଭ୍ରମଣ ସମୟ ହ୍ରାସ ପାଇବା ସହ ଏହା ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ ଭାବେ ମନୋରଞ୍ଜନ କରିପାରିବ । ୧୯୯୭ରେ ଏହି ପୋଲ ପାଇଁ ୪୬୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚର ଆକଳନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ୧୫୯୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ।

ହକି ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଚାଲିବ ୨୩ଟି ନୂଆ ଏସି ଡ଼ିଲକ୍ସ ବସ

ଚଳିତ ମାସ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମରେ ବିଶ୍ୱ ପୁରୁଷ ହକି କପ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ବିଗତ କିଛି ମାସ ଧରି ଚାଲିଛି ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି । ପରିବହନ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ହକି ବିଶ୍ୱ କପରେ ନିଜର ଯୋଗଦାନ ଦେବା ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିଛି । ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୨୩ଟି ନୂଆ ଏସି ଡ଼ିଲକ୍ସ ବସ୍ ଚଳାଚଳ କରାଯିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଏହି ବସ୍ ଗୁଡ଼ିକ ଚଳାଚଳ କରିବ । ଏହି ବସ୍ ଗୁଡ଼ିକର ନାମ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ରଖାଯାଇଛି ।

ସବୁଜ ଦୀପାବଳୀର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଲେ ଚିତ୍ରଶାଳାର କୁନି ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ

ସାମାଜିକ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଚିତ୍ରରେ ପରିସ୍ପୁଟ କରାଇ ଜନ ସଚେତନତା ଦିଗରେ ଅଙ୍ଗକାରବଦ୍ଧ ଥିବା ଚିତ୍ରଶିକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠାନ ‘ଚିତ୍ରଶାଳା’ ପକ୍ଷରୁ ଆଲୋକର ପର୍ବ ଦୀପାବଳୀର ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ନିଆରା ଚିତ୍ର ଅଙ୍କନ ଓ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି । କୁନି ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀମାନେ ଆଲୋକର ପର୍ବ ଦୀପାବଳୀକୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଏବଂ ବିପଦମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଚିତ୍ରରେ ସବୁଜ ଦୀପାବଳୀ ପାଳନର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଲଗାତର ତୃତୀୟ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅମୃତ ଯୋଜନା ରୂପାୟନରେ ଓଡ଼ିଶା ଆଗରେ

ଅମୃତ ଯୋଜନାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଇବାରେ ଲଗାତର ତୃତୀୟ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଆଗରେ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଅମୃତ ଯୋଜନା ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଉଚ୍ଚକ୍ଷମତା ସମ୍ପନ୍ନ ଷ୍ଟିୟରିଂ କମିଟି ବୈଠକରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।


First Previous
1 2 3 4 5
Next Last Page 1 of 5

Recent Post