ପୁନେ, ୧୦ ଟଙ୍କାରେ ଭଡ଼ାରେ ମିଳୁଛି ହେଲମେଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଭଳି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୁନେରେ ଦୁଇଚକିଆ ଯାନ ଚାଳକମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ । ବିନା ହେଲମେଟରେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଉଥିବା ଚାଳକମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଜରିମାନା ଆଦାୟ ହେଉଛି । କିନ୍ତୁ ପୁନେ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ସହର ପିପରି-ଚିଚୱାଡ଼ରେ ପରିସ୍ଥିତି ଭିନ୍ନ । ପିପରିରେ ହେଲମେଟ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଏତେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏଠାର ବାସିନ୍ଦାମାନେ କୌଣସି କାମରେ ପୁନେ ଯିବାକୁ ହେଲେ ହେଲମେଟ ଯୋଗାଡ଼ କରିବାକୁ ପଡ଼େ । ଏଭଳି ଅନେକ ଦୁଇଚକିଆ ଯାନର ଚାଳକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଗାଡ଼ି କିଣିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ହେଲମେଟ୍ କିଣିପାରୁନାହାନ୍ତି । ନିଜର ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଆଦୌ ଚିନ୍ତା କରୁନଥିବା ଏହି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବେ ଏକ ନୁଆ ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆଜିଠୁ କୃଷିମେଳା, ୧୭୦ଟି ଷ୍ଟଲରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ କୃଷି, ଉଦ୍ୟାନ ଓ ଯନ୍ତ୍ରପାତି

ଆଜିଠାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବରମୁଣ୍ଡା ପଡ଼ିଆଠାରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କୃଷି ମେଳା ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି । ଏଥିରେ ୧୭୦ଟି ଷ୍ଟଲ ଖୋଲିବ । କୃଷି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ, କୃଷକ ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଲୋଚନା ଓ ଚାଷୀ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା କରାଯିବ । ୧୯ ତାରିଖରେ ଉଦଯାପିତ ହେବ । ଷ୍ଟଲ ଗୁଡ଼ିକରେ କୃଷି, ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ପଶୁସମ୍ପଦ, ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି, ଘରୋଇ ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ର, ବିହନ, ସାର, କୀଟନାଶକ, ଜଳସେଚନ ଉପକରଣ, ପମ୍ପସେଟ, ଗୋ ଖାଦ୍ୟ, ବିଭିନ୍ନ କୃଷି ଉତ୍ପାଦ, ବିଭିନ୍ନ କିସମର ପ୍ରାଣୀ ଓ ଉନ୍ନତ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ । ୫ ଦିନିଆ ଏହି କୃଷି ମେଳାରେ ୯ଟି ସମ୍ମିଳନୀ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତ ହେବ ।

ସୃଷ୍ଟି କଲା ଉନ୍ମାଦନା, ଲକ୍ଷେ ୨୦ ହଜାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସାମୂହିକ ବନ୍ଦେ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ ଗାନ

ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷା ବିକାଶ ସଂସ୍ଥାନ ପକ୍ଷରୁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଅବସରରେ କ୍ୟାପିଟାଲ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି ଏକ ନିଆରା ଉତ୍ସବ । ଲକ୍ଷେ ୨୦ ହଜାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ ପୂଜନ ସଂକଳ୍ପ ସମାରୋହରେ ଯୋଗ ଦେଇ ବନ୍ଦେ ଉତ୍କଳ ଜନନୀର ସମବେତ ସଂଗୀତ ଗାନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ସହିତ ପାରମ୍ପରିକ ଲୋକନୃତ୍ୟ ଓ ବାଦ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିଲା ଏକ ନୁଆ ଉନ୍ମାଦନା । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ ।

ବଂଚିଛି ମଣିଷ ପଣିଆ, ମୁର୍ମୂଷୁ ଅବସ୍ଥାରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଉଦ୍ଧାର

ସ୍ମାର୍ଟ ନଗରୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ବାପୁଜୀ ନଗର । ମୁର୍ମୂଷୁ ଅବସ୍ଥାରେ ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡ଼ିରହିଥିଲେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ । ବୟସ ପାଖାପାଖି ୯୦ ହେବ । ଦେହରେ ଚମଗୁଡ଼ିକ ଲୋଚା ହୋଇଗଲାଣି । ଦେହରେ ପିନ୍ଧିଥିବା ଗାମୁଛାଟି ଶରୀରଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଛି । ପାଖରେ ଉଡ଼ିବୁଲୁଥାନ୍ତି ପୁଳା ପୁଳା ମାଛି । ସମସ୍ତେ ଦେଖୁଛନ୍ତି, ମୁହଁ ବୁଲାଇ ଚାଲିଯାଉଥାନ୍ତି । ବୃଦ୍ଧଜଣଙ୍କ ଅଖିଆ ଅପିଆରେ ପଡ଼ି କଲବଲ ହେଉଥିବା ଦେଖି ଜନୈକ ବ୍ୟକ୍ତି ମିସିଙ୍ଗ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ସୁଶାନ୍ତ ସାହୁଙ୍କ ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ିଥିଲେ ।

ଚିତ୍ରଶାଳାରେ ମକର ପର୍ବ, ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ତୂଳୀ ତୋଳିଧରିଲା ଓଡ଼ିଆ ଘରର ପର୍ବ ମହତ୍ତ୍ୱ

ବନ୍ଧୁମିଳନ, ଭାଇଚାରା ଓ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସଂସ୍କୃତିର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପର୍ବ ମକରକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଆ ପରିବାର ଗୁଡ଼ିକ ଉତ୍ସବ ମୁଖର ହୋଇଉଠିଥିବା ବେଳେ ସହରର ପୋଖରୀପୁଟ ଇନ୍ଦ୍ରପ୍ରସ୍ଥ କଲୋନୀ, ଫେଜ୍-୨ଠାରେ ସ୍ଥାପିତ ଚିତ୍ରଶିକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠାନ ଚିତ୍ରଶାଳା ତା’ର ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମକର ପର୍ବକୁ ନେଇ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ଶିବିରର ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି । ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିର ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଚିତ୍ର ଶିବିର ଜରିଆରେ ଆମ ସଂସ୍କୃତିରେ ସଂକ୍ରାନ୍ତିର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟତାକୁ ନେଇ ସଚେତନତା କରାଯାଇଛି । କୁନି ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀମାନେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ବୁଝିବା ସହ ଏହି ପର୍ବ ସହ ଜଡ଼ିତ ବିଷୟକୁ ନେଇ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିଥିଲେ ।

ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସଡ଼କ ପାଲଟିଛି ମରଣଯନ୍ତା

ଦିଲ୍ଲୀ ସହରର ସଡ଼କ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ପ୍ରବଣ । ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଓ ପୀଡ଼ିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଆଧାର କରି ଅଭିଭାବକ ମାନେ ଏ ପ୍ରକାର ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛନ୍ତି । ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ପିତାମାତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏଠାକାର ସଡ଼କ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁରକ୍ଷିତ । ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନକୁ ଏହାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

ପୁରୀରେ ହେଲା ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ କଇଁଛ ମହୋତ୍ସବ

ଶୀତଋତୁରେ ବିରଳ ଅଲିଭ ରିଡ଼ଲେ ପ୍ରଜାତିର କଇଁଛ ବେଳାଭୂମିକୁ ଗଣ ଅଣ୍ଡାଦାନ ପାଇଁ ଆସିଥାନ୍ତି । ଅଣ୍ଡାରୁ ଫୁଟି ସମୁଦ୍ରରେ ମିଶୁଥିବା କଇଁଛ ଶାବକମାନଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ବେଳାଭୂମିରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସମାଗମ ହୁଏ । ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆହୁରି ଅଧିକ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରାଇ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ରଖାଯାଇ ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ କକ୍ସ ଆଣ୍ଡ କିଙ୍ଗ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଏବଂ ହ୍ୟୁମାନ ସୋସାଇଟି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲର ମିଳିତ ଆୟୋଜନରେ ପ୍ରଥମ କଇଁଛ ଉତ୍ସବ ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଫୁଲରେ ମହକୁଛି ଏକାମ୍ର କାନନ

ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଲଭର୍ସ ଆସୋସିଏସନ ଓ ରିଜିଓନାଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ରିସୋର୍ସ ସେଣ୍ଟରର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଜାନୁଆରୀ ୧୨ ତାରିଖ ଶନିବାରଠାରୁ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି ବାର୍ଷିକ ପୁଷ୍ପ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ । ଦୁଇଦିନ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଆଜି ରବିବାର ଉଦଯାପିତ ହେବ । ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀକୁ ଉଦଘାଟନ କରି ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକୃତିର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅବଦାନ ଫୁଲ ଏବେ ମନୋରଞ୍ଜନ, ଜୀବିକା, ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି, ପୂଜାପାଠରେ ବ୍ୟବହୃତ ସାଙ୍ଗକୁ ଚିତ୍ତ ବିନୋଦନର ମାଧ୍ୟମ ସାଜିଛି । ଫୁଲଟିଏ ଦେଖିଲେ କିଏ ବା ଖୁସି ନହୁଏ । ଉଦ୍ୟାନ ମିଶନ ରାଜ୍ୟରେ ଫୁଲଚାଷର ବ୍ୟାପକ ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ସେ ସୂଚାଇଥିଲେ ।

ଦିଲ୍ଲୀ, ୯୪ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ପକେଟମାରୁ

୨୦୧୭ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋରେ ୧୩୯୨ଟି ପକେଟମାରୁ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ୨୦୧୮ରେ ଘଟିଥିଲା ୪୯୭ଟି ଲୁଟ ଘଟଣା । ସେଥିରୁ ୯୪ ପ୍ରତିଶତ ପକେଟମାରୁ ଘଟଣାରେ ମହିଳାମାନେ ସାମିଲ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରଥମ, ରାଜଧାନୀରେ ଖୋଲିଲା ମହିଳା ବାସହୀନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳୀ

ବାସହୀନ ମହିଳାଙ୍କୁ ଆଶ୍ରା ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଖୋଲିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମହିଳା ବାସହୀନ ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳୀ । ପତିତା ଉଦ୍ଧାର ସମିତି ଓ ବିଏମସିର ସହଯୋଗରେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ରାତ୍ରି ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବାସହୀନ ମହିଳା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ଉପକଣ୍ଠରେ ଥାଇ ଦେଖିନଥିଲେ ରାଜଧାନୀ, ମନ୍ଦିର, ଉଦ୍ୟାନ, ଐତିହ୍ୟ ସ୍ମାରକୀ ବୁଲି ଦେଖିଲେ ବନବାସୀ

ରାଜଧାନୀ ଉପକଣ୍ଠରେ ସେମାନଙ୍କର ଗାଁ । ହେଲେ ରାଜଧାନୀ ଦେଖିନଥିଲେ ସେମାନେ । ରବିବାର ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର, ଅନନ୍ତ ବାସୁଦେବ ମନ୍ଦିର, ବିନ୍ଦୁସାଗର ଓ ଶାନ୍ତିସ୍ତୁପ ଧଉଳି ଦେଖିବା ପରେ ଯାହା ଫଟୋରୁ ଦେଖୁଥିଲୁ ତାହା ଆଖିରେ ଦେଖିପାରିଲୁ ବୋଲି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଚନ୍ଦକା ଡ଼ମପଡ଼ା ହସ୍ତୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ରହୁଥିବା କନ୍ଦଳେଇର ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଓ ବାସିନ୍ଦାମାନେ । ଲିଙ୍ଗରାଜ ଓ ଧଉଳି ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଗାଁ ମୁହାଁ ହୋଇଛି ସଂଗଠନ, ୫୦୦ କମ୍ବଳ ବାଣ୍ଟିଲା ଆଂଚଳିକ ବିକାଶ ପରିଷଦ

ଶୀତ କେବଳ ସହରରେ ନଥାଏ, ଗାଁରେ ବି ଥାଏ । ସହରରେ ଫୁଟପାଥରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସଂଗଠନ କମ୍ବଳ ବାଣ୍ଟୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ଆଂଚଳିକ ବିକାଶ ପରିଷଦ ଗାଁ ମୁହାଁ ହୋଇଛି । ପ୍ରାୟ ୧୫ଟି ଗ୍ରାମ ଏବଂ ମହାନଗର ନିଗମର ଶତାଧିକ ଯୁବକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗଢାଯାଇଥିବା ଏହି ସଂଗଠନ ତିନିଦିନ ଧରି ଗରିବ ଏବଂ ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧବୃଦ୍ଧାମାନଙ୍କୁ କମ୍ବଳ ଣ୍ଟନ କରିଥିଲା ।

ନୂଆବର୍ଷ, ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହେଲା କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଫୁଲ ବେପାର

ଇଂରାଜୀ ନୁଆବର୍ଷ ପାଳନର ନିଶା ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ମତୁଆଲା କରିଛି । ନୁଆବର୍ଷ ଜିରୋ ନାଇଟ୍ ପାଳନ ପାଇଁ ପୁଳା ପୁଳା ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବାବେଳେ ଚାରିଆଡ଼େ ଜମିଛି ବଣଭୋଜି ଆଉ ପିକ୍ନିକର ଆସର । ଏସବୁ ଭିତରେ ଫୁଲତୋଡ଼ା ଦେଇ ପରସ୍ପରକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବାର ପରମ୍ପରାର ଫାଇଦା ଉଠାଇଛନ୍ତି ରାଜଧାନୀର ଫୁଲ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ । ନୁଆବର୍ଷ ଅବସରରେ ରାଜଧାନୀର ୫୫ରୁ ଅଧିକ ଫୁଲ ଦୋକାନୀ ଖଚାଖଚ ବେପାର କରିଛନ୍ତି । କେବଳ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଫୁଲ ବେପାର ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି ।

ବର୍ଜ୍ୟ ଜଳ ହେଉଛି ଚାଷୋପଯୋଗୀ, ଦିନକୁ ବିଶୋଧିତ ହେଉଛି ୩୬ ଲକ୍ଷ ଲିଟର ଦୂଷିତ ଜଳ

ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଓ ଜାଇକା ଅନୁଦାନରେ କଟକ ସହରର ଲୋକଙ୍କ ଘରୁ ବାହାରୁଥିବା ବର୍ଜ୍ୟ ଜଳକୁ ବିଶୋଧନ କରି ନଦୀକୁ ଛଡ଼ାଯାଉଛି । ଦିନକୁ ୩୬ ଲକ୍ଷ ଲିଟର ବର୍ଜ୍ୟ ଜଳକୁ ଚାଷୋପଯୋଗୀ ଜଳ ଭାବେ ପରିବର୍ତ୍ତିିତ କରିପାରୁଥିବା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ସମୁଦାୟ ୧୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ।

ଚିତ୍ରଶାଳା ପକ୍ଷରୁ ସ୍ୱାଗତମ୍ ନୂଆବର୍ଷ, ରଙ୍ଗ, ତୂଳୀରେ ଉଦଭାସିତ ହେଲା ଶାନ୍ତି ଓ ପ୍ରେମର ଗାଥା

ବିଦାୟ ନେଉଛି ପୁରୁଣା । ସମୟର ସିଂହାସନରେ ଅଧିଷ୍ଠିତ ହେଉଛି ନୂଆବର୍ଷ । ଏହି ସନ୍ଦିକ୍ଷଣରେ ଚାରିଆଡ଼େ ନୂଆବର୍ଷ ପାଳନକୁ ନେଇ ଉତ୍ସବର ମାହୋଲ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୋଖରୀପୁଟସ୍ଥିତ ଇନ୍ଦ୍ରପ୍ରସ୍ଥ ଫେଜ୍-୨ରେ ଥିବା ‘ଚିତ୍ରଶାଳା’ର କୁନି ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀମାନେ ରଙ୍ଗ, ତୂଳୀରେ ପୁରୁଣା ବର୍ଷର ବିଦାୟ ସହିତ ନୂଆବର୍ଷକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି । ସ୍ୱାଗତମ୍ ନୂଆବର୍ଷର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶିଳ୍ପୀମାନେ ପ୍ରକୃତିର ଶୋଭା ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଭିତରେ ସମାଜ କଲ୍ୟାଣ ବାର୍ତା ସହ ଚିତ୍ରମାନ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିଲେ ।

ଦ୍ୱୈତ ନଗରୀରେ ୬୬୯ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ

କଟକ-ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ନାବାଳିକା ଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣା । ଏହି ଦୁଇ ସହରରେ ବିଗତ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୬୬୯ଟି ନାବାଳିକା ଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣା ଘଟିଥିବା କମିସନରେଟ ପୁଲିସର ଅପରାଧ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । କଟକ ତୁଳନାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସର୍ବାଧିକ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିରେ ସାଇନ ବୋର୍ଡ଼ରୁ ହଜିଛି ଓଡ଼ିଆ

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଚେହେରାରେ ଆସିଛି ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ । ପ୍ରଶସ୍ଥ ସଡ଼କ ସାଙ୍ଗକୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଆଲୋକରେ ଝଲସୁଥିବା ଏହି ସହରରୁ ଏବେ ଗାଏବ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଓଡ଼ିଆ । ସରକାରୀ ବେସରକାରୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସାଙ୍ଗକୁ ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ଫଳକ ଲଗାଯିବା ପାଇଁ ତାଗିଦା ଥିବା ସତ୍ତେ୍ୱ ସରକାରଙ୍କ କଟକଣା ବାଟବଣା ହୋଇଛି । ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନମାନେ ଓଡ଼ିଆ ଓଡ଼ିଆ ଫଳକ ଲେଖୁନାହାନ୍ତି । ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଦୋକାନରେ ଇଂରାଜୀ ଫଳକ ଥିଲା ତାହା ହଟାଯିବା ତ ଦୂର କଥା ନୁଆ ନୁଆ ଦୋକାନ ଓ ଅଫିସରେ ଇଂରାଜୀ ଫଳକ ଲଗାଯାଉଥିବା ଦୃଶ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ।

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟବହାର କଲେ ଲାଗିବ ୧୦ ଗୁଣା ଜରିମାନା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ ନିଷିଦ୍ଧ ହୋଇଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ଦେଖି ଅଧିକ କଠୋର ହୋଇଛି । ଆଗକୁ ନୂଆବର୍ଷ ଆସୁଥିବାରୁ ଏ ସମୟରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାରର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଓ ପଲିଥିନର ଗଚ୍ଛିତ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଲେ ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ସର୍ବାଧିକ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା ପରିବର୍ତ୍ତେ ୧୦ ଗୁଣା ଅଧିକ ଅର୍ଥାତ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଯାଏ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ସାନ୍ତାକ୍ଲଜ

ପୁରୀ ପାନ୍ଥନିବାସ ସମ୍ମୁଖ ବେଳାଭୂମିରେ ବିଶିଷ୍ଟ ବାଲୁକାଶିଳ୍ପୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ସବୁଠୁ ବଡ଼ ବାଲୁକା ସାନ୍ତାକ୍ଲଜ । ସୁଦର୍ଶନଙ୍କ ସମେତ ତାଙ୍କର ୪୦ ଜଣ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଏହି ସାନ୍ତାକ୍ଲଜ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୨ ଦିନ ଲାଗିଛି ।

ଦିଲ୍ଲୀ ବସରୁ ଜଣାପଡ଼ିବ ବାୟୁର ଗୁଣାତ୍ମକ ମାନ

ଦିଲ୍ଲୀବାସୀଙ୍କ ଗମନାଗମନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ସାଙ୍ଗକୁ ସହରରେ ବାୟୁରମାନ ତଦାରଖ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏକ ନୁଆ ପ୍ରକାର ପ୍ରଣାଳୀର ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି । ଇନ୍ଦ୍ରପ୍ରସ୍ଥ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଇନଫରମେସନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଆଇଆଇଟି) ସହାୟତାରେ ଏକ ମୋବାଇଲି ଆପ୍ସ ଓ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ପୋର୍ଟାଲରେ ଦିଲ୍ଲୀର ସମସ୍ତ ଡ଼ିଟିଏଚ୍ ବସ୍ ପରିବହନ ରୁଟ୍ ଚାର୍ଟ, ସହରର ମ୍ୟାପ୍ ସାଙ୍ଗକୁ ସହରରେ ବାୟୁରମାନ ସଂପର୍କିତ ତଥ୍ୟ ଅପଲୋଡ଼ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀର କେଉଁ ରୁଟରେ କେଉଁ ବସ୍ କେଉଁ ଷ୍ଟପେଜରେ ବା ରାସ୍ତାରେ ରହିଛି ତାର ସୂଚନା ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7
Next Last Page 1 of 7

Recent Post