ବାଉଁଶ ଭିତ୍ତିକ ଜୀବିକାର୍ଜନକୁ ନେଇ କର୍ମଶାଳା

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଖୁବ ଶିଘ୍ର ଓଡ଼ିଶା ବାଉଁଶ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ । ଜେକେ କାଗଜର ସ୍ପର୍ଶ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଓ ନାବାର୍ଡ଼ର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଏହା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ । ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ ବାଉଁଶ ଉପରେ ଗବେଷଣା, ଆଲୋଚନା, ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଓ ବାଉଁଶ ସଂପର୍କିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ । ବୁଧବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଏକ ହୋଟେଲ ଠାରେ ବାଉଁଶ ଅର୍ଥନୀତି, ଏହାର ଭବିଷ୍ୟତ ସଂପର୍କରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ରରେ ଏଭଳି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ପଞ୍ଚତାରକା ହୋଟେଲ ମେନୁରେ ଓଡ଼ିଆ ଘରର ପଖାଳ

ଖରା ଯେତେ ଟାଣ ହେବ ସେତେ ଜମିବ ଓଡ଼ିଆ ଘରର ଦହି ପଖାଳ । ପଖାଳ ସାଙ୍ଗକୁ ପତ୍ରପୋଡ଼ା ଚୂଡ଼ାମାଛ, ବଡ଼ି ଚୁରା, ଆଚାର, ପାମ୍ପଡ଼, ଲଙ୍କା, ଲେମ୍ବୁ ଆଉ ପିଆଜରେ ଉପଶମ ହେବ ଖରାବେଳର ନିଦାଘ ଯାତନା ।

ପୋତି ହୋଇପଡ଼ୁଛି ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ଐତିହ୍ୟ କୂଅ , ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଦାବି କଲେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

ସହର ବଢୁଛି । ତାଳ ଦେଇ ବଢି ଚାଲିଛି ଗାଡ଼ିମଟର, ଘରବାଡ଼ି ଓ ଜନସଂଖ୍ୟା । ଲୋକଙ୍କ ବିଳାସ ପ୍ରିୟତା ପାଇଁ ବଳି ପଡ଼ୁଛି ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶ । ବାଦ ପଡ଼ୁନାହିଁ ନାଳ, ଝରଣା, କୂଅ ପୋଖରୀ ଓ ଜଳାଶୟ । ପ୍ରଭୁ ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ଐତିହ୍ୟ ପୋଖରୀ ବିନ୍ଦୁସାଗର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ଓ ବର୍ଜ୍ୟ ଜମା ହେବାରୁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିନଥିବା ବେଳେ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଥିବା ବହୁ ପୁରାତନ ଐତିହ୍ୟ କୂଅ ଏବେ ପୋତି ହେବାକୁ ବସିଛି ।

ମେଡ଼ିକାଲ ଶୌଚାଳୟରେ ପଡ଼ୁଛି ତାଲା

ଶୌଚାଳୟ ଅଛି । ଜଳ ଓ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଶୌଚାଳୟ ବାହାରେ ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ଚାଲିଛି ଶୌଚ କର୍ମ । ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ସ୍ମାର୍ଟ ସହର ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରର କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ପରିସରରେ ଥିବା ଶୌଚାଳୟ ନିକଟରେ । ହସ୍ପିଟାଲ ପରିସରରେ ଥିବା ଘରୋଇ ସୁଲଭ ଶୌଚାଳୟଟି ଭୋର ୫ଟାରୁ ରାତି ୧୦ଟା ଯାଏ ଖୋଲେ ।

କବିତା ଫଗୁଣ ସମାରୋହ, ୫୦ କବି ପାଠ କଲେ ସ୍ୱରଚିତ କବିତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉପକଣ୍ଠ ସରଦେଇପୁର ଆମ୍ବତୋଟାରେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ କବିଙ୍କୁ ନେଇ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ଏକ କବି ସମ୍ମିଳନୀ । ଆମ୍ରବୃକ୍ଷ ପରିବେଷ୍ଟିତ ଏହି ଉତ୍ସବ ସ୍ଥାନରେ କବିମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱରଚିତ କବିତାମାନ ଆବୃତ୍ତି କରିଥିଲେ ।

ହଜିଯାଉଥିବା ହସ୍ତଶିଳ୍ପକୁ ନେଇ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ

ମିଳୁଛି ପ୍ରାକୃତିକ ଜିନିଷର ଭଳିକି ଭଳି ସାମଗ୍ରୀ । ହଜି ଯାଉଥିବା ହସ୍ତଶିଳ୍ପର ଅନନ୍ୟ ସମ୍ଭାରକୁ ନେଇ ରାଜଧାନୀରେ ଖୋଲିଛି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ । ୧୩ ତାରିଖ ଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରାକୃତିକ ତନ୍ତୁ ଓ ଲୁପ୍ତ ପ୍ରାୟ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ।

ପୁରୀ ସାହିଯାତରେ ସାମିଲ ହେବ ପାରମ୍ପରିକ ନୃତ୍ୟ

ଏପ୍ରିଲ ୧୩ରୁ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର ସାହି ଗୁଡ଼ିକ କମ୍ପିବ । ପରମ୍ପରା ଓ ପର୍ବର ମହକ ନେଇ ଆୟୋଜିତ ହେବ ସାହିଯାତ । ଏଥିରେ ସାମିଲ ହେବେ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର ସାତ ସାହି ଆଖଡ଼ା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ପାରମ୍ପରିକ ସାହିଯାତକୁ ସରସ ସୁନ୍ଦର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ପାରମ୍ପରିକ ନୃତ୍ୟକୁ ସାମିଲ କରାଯିବ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସଦଭାବନା ସଭା ଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ।

ପାନୀୟ ଜଳରେ ଗୋଡ଼ ଧୂଆ ନେଇ ଉଠିଲା ପ୍ରଶ୍ନ, ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରରେ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଦାବୀ

ସ୍ମାର୍ଟ ସହରର କାୟା ବଢିଛି । ତାଳ ଦେଇ ବଢିଛି କୋଠାବାଡ଼ି, ଗାଡ଼ି ମଟର ଓ ଜନସଂଖ୍ୟା । ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ପାଇଁ ପୋତି ହୋଇଛି ଜଳାଶୟ । ମାଳ ମାଳ ବୋରିଂ ସତ୍ୱେ ଲୋକଙ୍କ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟୁ ନାହିଁ । ସେପଟେ ଜଳ ଅପଚୟର ଶହ ଶହ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ଐତିହ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ ମହାପ୍ରଭୁ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରରେ ପିଇବା ପାଣିରେ ଗୋଡ଼ ଧୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ । ମନ୍ଦିର ଆଖପାଖରେ ବର୍ଷା ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ଜଳ ପରିଚାଳନାକୁ କଡ଼ା କଡ଼ି କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି । ଛୋଟ ଛୋଟ ଉଦ୍ୟମ କଲେ ପିଇବା ପାଣିର ବଡ଼ ସଙ୍କଟକୁ ଟାଳି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ସ୍ୱଚ୍ଛତା ର‌୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଣି ଶୀର୍ଷରେ

କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜାରୀ କରାଯାଇଥିବା ସ୍ୱଚ୍ଛତା ର‌୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ନଗର ପାଳିକା ପରିଷଦ (ଏନଡ଼ିଏମସି ) ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀକେଣ୍ଟ ବାଜି ମାରି ନେଇଛି । ଛୋଟ ସହର ଶ୍ରେଣୀରେ ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ନଗରପାଳିକା ପରିଷଦ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି ।

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ସ୍ୱଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ, ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ପଛରେ ପକାଇଲା ରେଶମ ସହର ବ୍ରହ୍ମପୁର

ସହରାଂଚଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ସ୍ୱଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ତଥ୍ୟ । ରାଜ୍ୟର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ମହାନଗର ନିଗମ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପାଇଁ ଆଣିଛି ଲଜ୍ଜ୍ୱା । ପରିମଳ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ସର୍ବାଧିକ ୭୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିଲେ ହେଁ ପରିମଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ ଠାରୁ ଢେର ପଛରେ ପଡ଼ିଯାଇଛି । ପରିମଳକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମତାମତ, ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପରିଦର୍ଶନ, ସାର୍ଟିଫିକେସନ ଓ ସେବା ସ୍ତରର ୫ ହଜାର ମାର୍କକୁ ନେଇ ଜାନୁଆରୀ ୪ରୁ ୩୧ ଯାଏ ସ୍ୱଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ହୋଇଥିଲା । ବ୍ରହ୍ମପୁର ମୋଟ ୫ ହଜାର ମାର୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୨୫.୩୨ ମାର୍କ ରଖି ୨୧୬ ତମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବାବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୮୭୮.୪୩ ମାର୍କ ପାଇଛି । ଏହି ସର୍ଭେରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ୨୧୬ତମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୮୮ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ।

ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାକୁ ମିଳିବ ଘର!

ଆଗକୁ ଆସୁଛି ନିର୍ବାଚନ । ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆଚରଣ ବିଧି ଲାଗୁ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଯୋଜନାର ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । କାଳିଆ ଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳକୁ ମୋବାଇଲି ବାଣ୍ଟିବା ଯାଏ କାମ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିିତ୍ତିରେ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ପୁଣି ନବୀନଙ୍କ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଘର ବାଣ୍ଟିବାର ପ୍ରତିଶୃତି ମନେ ପଡ଼ିଛି । ରାଜଧାନୀରେ ୧୦ ହଜାର ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ପାଇଁ ଆବାସ ମିସନ ଯୋଜନାରେ ବାସଗୃହ ବଣ୍ଟନକୁ ବୁଧବାର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ । ବୁଧବାର ନବୀନ ୧୦୪ ଜଣଙ୍କୁ ଆବଣ୍ଟନ ପତ୍ର ବାଣ୍ଟି ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ପକ୍କା ଘର ମିଳିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ପ୍ରଦୂଷିତ ରାଜଧାନୀ, ବିଶ୍ୱର ୩୦ ପ୍ରଦୂଷିତ ସହର ମଧ୍ୟରୁ ଭାରତର ୨୨ ସହର

ଗ୍ରୀନ୍ ପିସ ଏବଂ ଏୟାର ଭିଜୁଆଲର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ୱାଲ୍ଡ ଏୟାର କ୍ୱାଲିଟି ରିପୋର୍ଟ ନାମରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ସଂପର୍କିତ ଏକ ନୁଆ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏଥିରେ ବିଶ୍ୱର ୩୦ଟି ପ୍ରଦୂଷିତ ସହର ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଭାରତର ୨୦ଟି ସହର ଥିବା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଛି ।

୩୫ଟି ପିସିଆରରେ ମିଳିବ ଫାଷ୍ଟଏଡ଼୍ ସୁବିଧା

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତମାନଙ୍କ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ହେଉକି ପଥଚାରୀ ମାନଙ୍କର ଅନ୍ୟ କିଛି ଦୁର୍ଘଟଣା, ଏଣିକି ଦୁର୍ଘଟଣା ସ୍ଥଳୀରେ ପହଂଚିଥିବା ପିସିଆର ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା, ଉଦ୍ଧାର ଓ ଡ଼ାକ୍ତରଖାନା ପ୍ରେରଣ ସହିତ ଆଉ ଏକ ସେବା ଯୋଗାଇବାକୁ ଯାଉଛି । ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଆହତମାନଙ୍କୁ ପିସିଆର ଭ୍ୟାନ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବ । ଏଥିପାଇଁ ଅଭିମନ୍ୟୁ ସାମନ୍ତରାୟ ୱେଲ ଫେୟାର ସଂସ୍ଥା କମିସନରେଟ ପୋଲିସ ସହିତ ହାତ ମିଳାଇଛି ।

ଧୋବା ତୁଠ ପାଲଟିଛି ହସ୍ପିଟାଲ

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବଡ଼ ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲ ହେଉଛି କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ । ରାତି ପାହିଲେ ହଜାର ହଜାର ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି । ଏବେ ହସ୍ପିଟାଲ ପରିସରରେ ରୋଗୀ ଓ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ଏମିତି ପରିବେଶର ଚିତ୍ର ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଇଏ ହସ୍ପିଟାଲ ନା ଧୋବା ତୁଠ ଯାହା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ପାଣିପାଗର ନିଆରା ରୂପ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ଥଣ୍ଡା ଦକ୍ଷିଣରେ ଅସମ୍ଭାଳ ତାତି

ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଶୀତ ଅନୁଭବ କରି ହେଉଛି । ମଝିରେ ମଝିରେ ହାଲକା ବର୍ଷା ପାଗକୁ ଆହୁରି ଶୀତଳ କରାଇ ଦେଉଛି । କିନ୍ତୁ ସେପଟେ ଦକ୍ଷିଣର ଦୁଇ ରାଜ୍ୟ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ତାମିଲନାଡ଼ୁର ତାତି ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ କରିପକାଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଭୀଷଣ ଗରମ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ଭାରତୀୟ ପାଣି ପାଗ ବିଭାଗ ।

ଶିବରାତ୍ରିରୁ ଆରମ୍ଭ ରଥଯାତ୍ରା ଯାଏ ବେପାର, ସହରରେ ଖୋଲିଲା ଲସି, ସର୍ବତ, ରାବିଡ଼ି ଦୋକାନ

ଶିବରାତ୍ରି ଅବସରରେ କଟକ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଦ୍ୱୈତ ନଗରୀରେ ସର୍ବତ ଦୋକାନମାନ ଖୋଲିଛି । ଦୋଳମୁଣ୍ଡାଇ, କଲେଜ ଛକ, ବକ୍ସିବଜାର, ଚଣ୍ଡି ଛକ, ଝାଞ୍ଜିରୀ ମଙ୍ଗଳା, ବଜ୍ରକବାଟି, ଛତ୍ର ବଜାର, ଅଲିଶାବଜାର ସମେତ ଭୁବନେଶ୍ୱରର କଳ୍ପନା ଛକ, ସହିଦ ନଗର, ଦୁର୍ଗାପୂଜା ମଣ୍ଡପ, ଜୟଦେବ ବିହାର ଛକ, କିଟ୍ ଛକ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ଗୁଡ଼ିକରେ ପାରମ୍ପରିକ ସର୍ବତ ବେପାର ପାଇଁ ଷ୍ଟଲ ମାନ ଖୋଲିଛି । ଏହି ବେପାର ମୁଖ୍ୟତଃ ଶିବରାତ୍ରି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ରଥଯାତ୍ରା ଯାଏ ଚାଲିଥାଏ । ଶିବରାତ୍ରିରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଉପବାସ କରିଥାନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହି ଦିନ ସରବତ ଦୋକାନରେ ପ୍ରବଳ ଭିଡ଼ ହୁଏ ।

କଟକ ପରିମଳ ଚିନ୍ତା, ଏବେ ଘରକୁ ଘର ଆବର୍ଜନା ସଂଗ୍ରହ

ହଜାର ବର୍ଷର ଐତିହ୍ୟ ସହରରେ କୁଢ କୁଢ ଆବର୍ଜନା । କଠିନ ବର୍ଜ୍ୟର ପାହାଡ଼ ସହରବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଅଣନିଃଶ୍ୱାସୀ କରି ପକାଇଛି । ବର୍ଜ୍ୟ ପରିଚାଳନାରେ ସାଂଘାତିକ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ସିଏମସି ଏବେ ଘରକୁ ଘର ଆବର୍ଜନା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ପ୍ରଦୂଷଣ ରୋକିବାପାଇଁ ରାଉରକେଲାରେ ହେଲା ପ୍ରଥମ ସିଏନ୍‌ଜି ଷ୍ଟେସନ

ପ୍ରଦୂଷଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ରାଉରକେଲା ସହର । ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଛି ସିଏନ୍‌ଜି ଷ୍ଟେସନ । ସ୍ଥାନୀୟ ଛେଣ୍ଡ୍‌ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମ ଓ ଗେଲର ଅଫିସରମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହି ସିଏନ୍‌ଜି ଷ୍ଟେସନ୍‌ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି ।

ଜାଗର ଯାତ୍ରାରେ ଶ୍ରୀ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରରେ ପଲିଥିନ୍ ପ୍ରବେଶ ନିଷିଦ୍ଧ ହେଉ

ଆଉ ଦିନ କେଇଟା ପରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଜାଗର ଯାତ୍ରା । ଏବେଠୁ ଏକାମ୍ରକ୍ଷେତ୍ର ଚଳଚଂଚଳ । ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସମାଗମ ହେବ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଯାତ୍ରା ଶେଷର ପରଦିନ ମନ୍ଦିର ପରିସରରୁ ଟ୍ରକ୍ ଟ୍ରକ୍ ପଲିଥିନ୍, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସାମଗ୍ରୀ ବିଭିନ୍ନ ସାମାଜିକ ଅନୁଷ୍ଠାନର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଷ୍କାର କରାଯାଇଥାଏ । ଯାହାକି ଭକ୍ତମାନେ ଦୀପ ଜାଳି ଦୀପ ଜାଳି ସାରିବା ପରେ ଘରୁ ନେଇ ଆସିଥିବା ପଲିଥିନ୍, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ଏଣେତେଣେ ପକାଇ ଚାଲିଯାଇଥାନ୍ତି । ଯଦ୍ୱାରା ମନ୍ଦିର ପରିବେଶକୁ ବିଗାଡ଼ି ଦେବା ସହ ମନ୍ଦିରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟତା ନଷ୍ଟ ବି ହୋଇଥାଏ । ଏଣୁ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ପଲିଥିନ୍ ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଦ୍ରବ୍ୟର ପ୍ରବେଶକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏବେଠୁ କଟକଣା ଜାରି କରିବା ଦରକାର ବୋଲି ଜାତୀୟ ଯୁବପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ସୁଶାନ୍ତ ସାହୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ସାହୁଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖିଛନ୍ତି ।

ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଉଡ଼ିବ ,ଆଜିଠୁ ହେଲା ଟିକେଟ ବୁକିଂ

ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ଠାରୁ ରାଜ୍ୟର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ହବ ଝାରସୁଗୁଡା ଠାରୁ ଦେଶର ୬ ଟି ସ୍ଥାନ କୁ ସ୍ପାଇସ ଜେଟ ର ଉଡାଣ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Next Last Page 1 of 9

Recent Post