ବଦଳିବ ଭୁବନେଶ୍ୱର ର ସବୁ ପାର୍କର ଚେହେରା, ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ପାର୍କ ହେବ ଦେଶର ଏକ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପାର୍କ

ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ପାର୍କରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟମାନର ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ସହ ଦେଶର ଏକ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପାର୍କରେ ପରିଣତ କରାଯିବ। ଏହାସହ ରାଜଧାନୀର ସବୁ ପାର୍କର ଚେହେରା ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ବଦଳିଯିବ ବୋଲି ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା କହିଛନ୍ତି।

୮ ମାସ ବନ୍ଦ ରହିବ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନ ବନ୍ଦର

ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ଦୀର୍ଘ ୮ମାସ କାଳ ବନ୍ଦ ରହିବ। ବିମାନବନ୍ଦରର ରନୱେ ଦିନକୁ ଦିନ ଖରାପ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ତେଣୁ ରନୱେର ମରାମତି ପାଇଁ ବିମାନ ବନ୍ଦର ୮ମାସ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି

ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ୩ଟି ଜାଗାରେ ବୁଧବାର ଠାରୁ ଖୋଲିବ କ୍ୟାମ୍ପ୍ ଅଫିସ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆର୍‌ଟିଓ-୧ ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇଟି ଅସ୍ଥାୟୀ ନୂଆ କାଉଣ୍ଟର ଖୋଲା ଯାଇଛି। ଗୋଟିଏ କଳ୍ପନା ବିଏମ୍‌ସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟଟି ସହିଦନଗର ବିଏମ୍‌ସି ୱାର୍ଡ ଅଫିସରେ ଖୋଲା ଯାଇଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ କାଉଣ୍ଟର୍‌ରେ ୩ଜଣ ଲେଖାଏଁ ଆର୍‌ଟିଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅଫିସ୍‌ ସକାଳ ୧୦ଟାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲା ରହିବ। ଏଠାରେ ଆବେଦକାରୀମାନେ କେବଳ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ।

ଟୋକିଓ ସବୁଠୁସୁରକ୍ଷିତ ମହାନଗରୀ, ମୁମ୍ବଇ ୩୭ ଓ ଦିଲ୍ଲୀ ୪୧ ସ୍ଥାନରେ

ଜାପାନ ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓ ବିଶ୍ବର ସବୁଠୁ ନିରାପଦ ମହାନଗରୀ। ଏହି ତାଲିକାରେ ଭାରତର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ୪୧ ଓ ବାଣିଜ୍ୟ ନଗରୀ ମୁମ୍ବଇକୁ ୩୭ତମ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି। ଯୋଗାଯୋଗ, ସୁରକ୍ଷା, ଗୋପନୀୟତା ଭଳି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନେଇ ସାମଗ୍ରିକ ଭାବେ ଏହି ଦୁଇ ମହାନଗରୀକୁ ଯଥାକ୍ରମେ ୫୨ ଓ ୪୫ତମ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି।

ରାଜଧାନୀ ରେ ପଲିଥିନର ଅବାଧ କାରବାର:ଆଖି ବୁଜିଛି ବିଏମ୍‌ସି

ରାଜଧାନୀକୁ ପଲିଥିନ ତଥା ପ୍ରଦୂଷଣମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଗତବର୍ଷ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀରେ ସରକାର ନେଇଥି​‌ଲେ କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି। ରାଜ୍ୟକୁ ପଲିଥିନମୁକ୍ତ କରିବା ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣାକୁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏକ ବର୍ଷ ପୂରିବାକୁ ଯାଉଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଦେଶକୁ ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ କରିବା ଲାଗି ସଂକଳ୍ପ ନେବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଦୂଷିତ ହେଉଛି ରାଜଧାନୀର ବାୟୁ,ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଟ୍ରାଫିକରେ ନାହିଁ ଏଲ୍ଇଡ଼ି କାଉଣ୍ଟ୍ ଡ଼ାଉନ୍ ଟାଇମର

ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗରକୁ ମିଳିଛି ବିଶ୍ୱ ମାନ୍ୟତା । ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଭାବେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଏହି ସହରର ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଷ୍ଟ ଗୁଡ଼ିକରେ ଏଲ୍ଇଡ଼ି କାଉଣ୍ଟ୍ ଡ଼ାଉନ୍ ଟାଇମର ଭଳି ସାମାନ୍ୟତମ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇନଥିବାରୁ ରାଜଧାନୀ ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ଭୟଙ୍କର ଭାବେ ପ୍ରଦୂଷିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି

ରାଜଧାନୀରେ ନିୟୋଜିତ ହେବେ ଗ୍ରାଜୁଏଟ କନେଷ୍ଟବଳ

ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡ଼ିଶା ପୁଲିସରେ ବହୁ କନେଷ୍ଟବଲ୍‌ ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍‌। ଅନେକ ଗ୍ରାଜୁଏଟ ମଧ୍ୟ ଏହି ଚାକିରୀ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଛନ୍ତି। ସେଭଳି କନେଷ୍ଟବଲଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଉପରସ୍ତରରେ ଏନେଇ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା ଏଭଳି କନେଷ୍ଟବଲଙ୍କୁ ରାଜଧାନୀ ଆଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି। ଏଠାରେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ତାଲିମ୍‌ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପୁଲିସ କମିସନ୍‌ର୍‌ ସୁଧାଂଶୁ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ଆଜି କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଆଦାୟ ହେଲା ୨ ଲକ୍ଷ ଜୋରିମାନା

ସଂଶୋଧିତ ମୋଟର ଯାନ ଆଇନ ବିଧିବଦ୍ଧ ଲାଗୁ ହେବାର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ସୋମବାର କମିସନରେଟ୍‌ ପୁଲିସ ୨ ଲକ୍ଷ ୧୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିଛି। ଏଜି ଛକ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଥାନା ଓ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ଉଭୟ ମିଶି ୧ଲକ୍ଷ ୨୪ ହଜାର ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିଥିବା ବେଳେ ଦ୍ବୈତନଗରୀ(ଭୁବନେଶ୍ୱର-କଟକ)ର ଅନ୍ୟ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳକୁ ହିସାବକୁ ନେଲେ ମୋଟ ୨ ଲକ୍ଷ ୧୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ ହୋଇଛି।

ସହରାଞ୍ଚଳରେ ପଂଚାୟତ ଭଳି ଖୋଲିବ ୱାର୍ଡ ଅଫିସ

ପ୍ରତି ପଞ୍ଚାୟତରେ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଭଳି ଏଣିକି ସହରାଞ୍ଚଳର ପ୍ରତି ୱାର୍ଡରେ ୱାର୍ଡ ଅଫିସ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ୱାର୍ଡ ବାସିନ୍ଦା ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଏଠାରେ ଜଣାଇବା ସହ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଏହିଠାରୁ ହିଁ ପାଇବେ। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ମୋଟ ୨୦୩୫ଟି ୱାର୍ଡରେ ୱାର୍ଡ ଅଫିସ୍ ଖୋଲିବ

ପାର୍ବଣକୁ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ସହ ଯୋଡ଼ିଲେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ,ବିହନ ପିଣ୍ଡୁଳାରେ ତିଆରି ହେଲା ଗଜାନନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି

ପରିବେଶକୁ ସୁହାଇଲା ଭଳି ଦିନେ ଆମର ପୂଜା ପାର୍ବଣଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ଏବେ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ରସାୟନିକ ରଙ୍ଗ ଆକର୍ଷଣୀୟ ରଙ୍ଗଯୁକ୍ତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସାଜସଜ୍ଜା ସାମଗ୍ରୀ ଓ କୃତ୍ରିମ ତଥା ଅପମିଶ୍ରିତ ଖାଦ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟ ପାର୍ବଣକୁ ଫିକା କରିଦେଇଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାର୍ବଣକୁ ଆମେ ଚାହିଁଲେ ପରିବେଶ ଉପଯୋଗୀ କରି ପାରି ଧରିତ୍ରୀର ସନ୍ତୁଳନ ରଖିପାରିବା ବୋଲି ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ସୁଶାନ୍ତ ସାହୁ

ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଖୋଲିବ ମହିଳା ହାଟ,ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଉତ୍ପାଦର ବିକ୍ରିବଟା ହେବ

ମହିଳା ସଶକ୍ତି କରଣ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନେଇ ଗଠିତ “ମିଶନ ଶକ୍ତି” ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।ଗାଁରୁ ସହର ଯାଏଁ ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ଏସଏଚଜି ଗଢାଯାଇଛି। ସେମାନେ ସାମୁହିକ ଭାବେ ବିଭିନ୍ନ ଦ୍ରବ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଆୟ ଉପାର୍ଜନ ରେ ସକ୍ଷମ ହେଉଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଦ୍ରବ୍ୟର ବିପଣନ ରେ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ପୌରାଂଚଳ, ବିଜ୍ଞାପିତ ପରିଷଦ ତଥା ବ୍ଲକ ମୂଖ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମହିଳା ହାଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରକ୍ରିୟା

ସମ୍ବଲପୁର ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ହେଲା ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଷ୍ଟେସନ

ସମ୍ବଲପୁର ରେଳ ଷ୍ଟେସନକୁ ଗୁରୁବାର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜିତ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ତିରୁପତି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ପରେ ଏହା ଦେଶର ଦ୍ଵିତୀୟ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜିତ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ। ଏହି ଅବସରରେ ସମ୍ବଲପୁର ରେଳ ମଣ୍ଡଳର ପ୍ରବନ୍ଧକ ଡ଼.ଜୟଦୀପ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ରେଳବାଇ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅଧିକାରୀ, ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ, ଭାରତ ସ୍କାଉଟସ ଓ ଗାଇଡ଼ସ ଏବଂ ଏନ.ସି.ସି. ସ୍ବେଛାସେବୀ, ଷ୍ଟେସନ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏକ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ଉତ୍ସବରେ ଭାଗ ନେଇ ସମ୍ବଲପୁର ଷ୍ଟେସନରେ ଥରେ ଉପଯୋଗୀ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଓ ପଲିଥିନ ବ୍ୟବହାର ନ କରିବାକୁ ଶପଥ ନେଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଏଠାରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟବହାର ନ କରିବାକୁ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଇବେ

ଶହେତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିବା ପୂର୍ବରୁ ଇତିହାସ ପାଲଟିବ ରଘୁନନ୍ଦନ ଲାଇବ୍ରେରୀ

ଏମାର ମଠରେ ବର୍ଷ ପରେ ବର୍ଷ ଧରି ପରିଚାଳିତ ରଘୁନନ୍ଦନ ଲାଇବ୍ରେରୀ ତାର ଶହେ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳିବା ପୂର୍ବରୁ ଇତିହାସ ପାଲଟିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏମାର ମଠ ସହିତ ଏହି ବହୁ ପ୍ରାଚୀନ ଲାଇବ୍ରେରୀ କୁ ମାଟିରେ ମିଶାଇଦେବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମଠ ଭଂଗାଯିବା ସହିତ ଏହି ପରିସରରେ ଥିବା ରଘୁନନ୍ଦନ ପାଠାଗାର ଭଂଗାଯିବାକୁ ନେଇ ସଂସ୍କୃତି ପ୍ରେମୀ ନୀରବ । ଏହି ଲାଇବ୍ରେରୀରେ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ସହ ବହୁ ପୁସ୍ତକ ଓ ତାଳପତ୍ର ପୋଥି ରହିଛି ।

ରବୀନ୍ଦ୍ରମଣ୍ଡପ ଛକରୁ ବିମାନବନ୍ଦର ରାସ୍ତା ହେଲା ନୋ ଓଭରଟେକିଂ ଜୋନ୍‌

ରାଜଧାନୀରେ ବେପରୁଆ ଗାଡ଼ି ଚାଳକମାନେ ସାବଧାନ । ସାପ ଗଲା ଭଳି ଗାଡି ଚଲାଇ ଓଭରଟେକିଂ କରି ଆଉ ଖସି ଯାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ଏଭଳି କରୁଥିଲେ ଏଣିକି ଡ୍ରୋନ୍‌ କ୍ୟାମେରା ରେ ଧରାପଡିବେ । ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରବୀନ୍ଦ୍ରମଣ୍ଡପ ଛକରୁ ବିମାନବନ୍ଦର ରାସ୍ତାକୁ ନୋ ଓଭରଟେକିଂ ଜୋନ୍‌ କରାଯାଇଛି।

ସହରାଞ୍ଚଳ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ୮୫ ଲକ୍ଷ ଗୃହ ନିର୍ମାଣକୁ ମିଳିଛି ମଞ୍ଜୁରୀ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା (ସହରାଞ୍ଚଳ)ରେ ୧୧୨ ଲକ୍ଷ ଆବାସ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ଚାହିଦା ରହିଥିବା ବେଳେ ବର୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୮୫ ଲକ୍ଷ ଗୃହ ନିର୍ମାଣକୁ ମଞ୍ଜୁରି ମିଳିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୫୧ ଲକ୍ଷ ଆବାସ ନିର୍ମାଣର ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଥିବା ବେଳେ ୨୭ ଲକ୍ଷ ଆବାସ ନିର୍ମାଣ ସରିଛି। ପ୍ରଥମ ଥର ଏହି ଯୋଜନାରେ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ "ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଆବାସ ନିର୍ମାଣ" ନିମନ୍ତେ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯିବ।

ପୁରୀ ବିକାଶ ପାଇଁ ୫୦୦ କୋଟି

ପୁରୀ ପାଇଁ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ଓ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ଥଇଥାନ ପାଇଁ ଏହି ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ । ମଠ ଗୁଡିକର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବାବେଳେ ମାଳତିପାଟପୁରରୁ ଜଗନ୍ନାଥ ବଲ୍ଲଭ ମଠକୁ ସେତୁ ସଂଯୋଗ କରାଯିବ

ଦେଶର ଆଦର୍ଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ ହେବ ପୁରୀ ଆଉ କୋଣାର୍କ

ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ରାଜ୍ୟର ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟିି ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀକୁ ମିଳିବ ଆଦର୍ଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀର ମାନ୍ୟତା। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ସିଂ ପଟେଲ। ଓଡ଼ିଶାରୁ ପୁରୀ ଏବଂ କୋଣାର୍କ ଆଦର୍ଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ ହେବାର ସମସ୍ତ ଯୋଗ୍ୟତାକୁ ପୂରଣ କରୁଛି।

ଭାଙ୍ଗିଲା ମେଘନାଦ ପାଚେରୀ ସଲଗ୍ନ କୋଠା

ଭକ୍ତ ଙ୍କ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ବରୁ ଗତକାଲି ସୋମବାର ଠାରୁ ଉଚ୍ଛେଦ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପୂର୍ବ ନିଷ୍ପତ୍ତି ମୁତାବକ ମେଘନାଦ ପାଚେରି ସଂଲଗ୍ନ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ କୋଠାକୁ ଜେସିବି ଲଗାଇ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରଶାସନର ଏଭଳି ବଡ଼ ପଦ‌କ୍ଷେପକୁ ନେଇ ବିରୋଧର ଯେଉଁ ଆଶଙ୍କା ରହିଥିଲା, ସେଭଳି କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନି।

ଅବହେଳିତ ଧଉଳି ,ସମ୍ଭାବନା ଅଛି-ରୂପାୟନ ହେଉନି

ଇତିହାସର ମୂକସାକ୍ଷୀ ଧଉଳି । ଏଠି ଦିନେ ସମ୍ରାଟ ଅଶୋକ ଚଣ୍ଡାଶୋକରୁପାଲଟିଥିଲେ ଧର୍ମାଶୋକ। ବୌଦ୍ଧ ଓ ଶୈବ ସଂସ୍କୃତି ସମନ୍ୱୟରେ ଏଠାରେ ନିର୍ମିତ ଶାନ୍ତିସ୍ତୁପ ଓ ତାର ପାଦଦେଶରେ ପ୍ରବାହମାନ ଦୟାନଦୀ ଗବେଷକ,ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଓ ବୌଦ୍ଧ-ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀମାନଙ୍କୁ ଟାଣି ଆଣିଥାଏ । ଦୟା ର ଗୋଟିଏ ପଟରେ ଶାନ୍ତିସ୍ତୁପ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଅପର ପାଶ୍ୱର୍ରେ ରହିଛି ରଣ ଗୋହିରୀ । ସେହି ରଣଗୋହିରୀରେ ଅଶୋକଙ୍କ ସହ ଲଢିଥିଲା କଳିଙ୍ଗ

ରାସନ କାର୍ଡ ହିତାଧିକାରୀ ଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ସୁବିଧା,ଆମେ ବାଛିବା ଆମ ଦୋକାନ

ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଓ ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀ ଙ୍କୁ ସୁବିଧାରେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଯୋଗାଇଦେବା ନେଇ ସରକାର ନୁଆଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହାତକୁ ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ନୁଆଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆମେ ବାଛିବା ଆମ ଦୋକାନ ଅନୁସାରେ ହିତାଧିକାରୀ ନିଜ ପସନ୍ଦର ଯେ କୌଣସି ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟ ଦୋକାନରୁ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ନେଇପାରିବେ ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 16

Recent Post