ରାଉରକେଲାରେ ବର୍ଷକୁ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିଦେଶୀ ମଦ

ରାଉରକେଲାରେ ବର୍ଷକୁ ପ୍ରାୟ ୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିଦେଶୀ ମଦ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ରାଉରକେଲା ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ରାଜ୍ୟ ରାଜକୋଷକୁ ପ୍ରାୟ ୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ୱ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଆମ୍ବିକାପୁର ରେ ହେଲା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଗାରବେଜ କେଫ,ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବଦଳରେ ମିଳିବ ଭୋଜନ

ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜ୍ୟର ଆମ୍ବିକାପୁର କୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ମୂକ୍ତପାଇଁ ଏକ ଅଭିନବ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସେଠାରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି ଏକ ଗାରବେଜ କେଫ। ଏଠାରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜ୍ୟ ବଦଳରେ ଜଳଖିଆ ଓ ପେଟପୁରା ଭୋଜନ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ।

ଆଜି ରସଗୋଲା ଦିବସ,ବେଳାଭୂମିରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଶିଳ୍ପୀ ସୁଦର୍ଶନ ଙ୍କ ବାଲୁକା କଳା

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସାମ୍ନାରେ ଲାଗିଛି ତିନିରଥ ।ସୁନାବେଶ ଓ ଗତକାଲିର ଅଧର ପଣା ପରେ ଆଜି ହେବ ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ। ପ୍ରଭୁ ଚକାନୟନ ନବଦିନ ବ୍ୟାପି ଯାତ୍ରାରେ ନିଜ ଜନ୍ମବେଦୀକୁ ଯାଇଥିଲେ। ପତ୍ନୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସାଆନ୍ତାଣୀ ଙ୍କୁ ନ ନେଇ ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ସହିତ ଯାତ୍ରା କରିଥିବାରୁ ବଡ଼ଠାକୁର ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କ ରୋଷର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ

କାଉଡ଼ିଆଙ୍କ ବର୍ଜ୍ୟସାମଗ୍ରୀର ଉପଯୁକ୍ତ ପରିଚାଳନା ହେଉ

ସରୁଛି ଆଷାଢ଼ । ଆଉ ଦିନ ଦୁଇଟା ପରେ ଶ୍ରାବଣ ମାସ । ଶ୍ରାବଣର ପ୍ରତିଟି ସୋମବାର ଶିବାଳୟଗୁଡ଼ିକ କାଉଡ଼ିଆମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମୁଖରିତ ହେବ । ଜଳଭାର ନେଇ କାଉଡ଼ିଆମାନେ ଦେବାଳୟ ମୁହାଁ ହେବେ । ଶିବଙ୍କୁ ଜଳାଭିଷେକ ପରେ ସେମାନେ ଫେରିଯିବା ପରେ ମନ୍ଦିର ଓ ଚତୁଃପାଶ୍ୱର୍ରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ, ଜରି ମୁଣା, ଦଉଡ଼ି, ବାହୁଙ୍ଗୀ ସମେତ ବାସି ଫୁଲର ବର୍ଜ୍ୟ ଜମା ହେବ । ସେମାନେ ବାହୁଙ୍ଗୀ ଓ ଶିକାରେ ଆଣିଥିବା ଜଳ କଳସୀର ଦଉଡ଼ିକୁ କାଟିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବ୍ଲେଡ୍ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଇତଃସ୍ତତଃ ଫୋପଡା ଯାଉଥିବାରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବିପଦ ଘଟିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ

ଆଗାମୀ ୨୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଦିଲ୍ଲୀ ହୋଇଯିବ ବୁଢ଼ୀ

ଆର୍ଥିକ ସମୀକ୍ଷା ୨୦୧୮-୧୯ ଅନୁଯାୟୀ ଆଗାମୀ ୨୦୪୧ରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରତି ପଞ୍ଚମ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବୟସ ୬୦ ରୁ ଅଧିକ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ।

ଚେନ୍ନାଇ ରେ ଉତ୍କଟ ଜଳସଂକଟ,ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ ରେ ଭେଲୋର ରୁ ଆସିଲା ପାଣି

ଚେନ୍ନାଇ ରେ ବିଗତ ୪ ମାସ ହେଲା ଉତ୍କଟ ଜଳସଂକଟ ଲାଗି ରହିଛି । ଦୈନିକ ୨୦୦ ମିଲିୟନ ଜଳର ଅଭାବ ଅନୁଭବ କରୁଛି ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରଏହି ପ୍ରମୁଖ ସହର । ସହରକୁ ଜଳ ଯୋଗାଉଥିବା ୪ ଟି ହ୍ରଦ ଶୁଖିଯାଇଛି । ଜଳ ସଙ୍କଟ ସହର ରେ ଏତେ ତୀବ୍ର ହୋଇଛି ଯେ ରୋଗୀଙ୍କ ଅପରେସନ ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନା ଗୁଡିକ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପରିମାଣର ଜଳ ପାଉନାହାନ୍ତି

ମୁମ୍ବାଇରେ ଘର କିଣିବା ମହଙ୍ଗା,ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ଶସ୍ତା

ନିକଟରେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ସହର ଗୁଡିକରେ ଘର କିଣା ବାବଦୀୟ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ଲାଗି ଏକ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା । ସେଥିରେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ ରାଜଧାନୀ କୁହାଯାଉଥିବା ମୁମ୍ବାଇ ରେ ଘର କିଣିବା ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଜଣାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାର ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଘର କିଣିବା ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ଥିବାର ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ।

ଘରକୁ ଘର ବୁଲି ସଂଗ୍ରହ ହେବ ଅଳିଆ,ତିଆରି ହେବ ଖତ

କଟକ ସହରରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଧୁରିବ । ଏଥିପାଇଁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଘରକୁ ଘର ବୁଲି ଅଳିଆ ସଂଗ୍ରହ ହେବ । ତାମିଲନାଡୁ ରେ ହେଉଥିବା ସଫେଇ ଢାଞ୍ଚାରେ କଟକରେ ସଫେଇ କରାଯିବ ବୋଲି କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି

ଜୋରରେ ହର୍ଣ୍ଣ ମାରିଲେ ଗୋଡାଇ ଧରିବ ଆରଟିଓ

ଗାଡି ଚାଳକ ସାବଧାନ। ଜୋରରେ ହର୍ଣ୍ଣ ବଜାଇବା ଏଣିକି ମାହାଙ୍ଗା ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରେ । ଜୋରରେ ହର୍ଣ୍ଣ ମାରୁଥିବା ଗାଡି ଉପରେ ପରିବହନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏବେ କଡା ନଜର ରଖାଯାଇଛି।ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ରାଜଧାନୀରେ କେତେକ ଗାଡିକୁ ଧରପଗଡ଼ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଅସରାଏ ପାଣିରେ ବେହାଲ କଟକ,ତଳିଆ ଅଂଚଳ ଜଳମଗ୍ନ

କଟକ ର ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ପାଣି ପଶିଛି। ରାସ୍ତା ଉପରେ ଆଣ୍ଠୁଏ ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣି । ପଟାପୋଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗତକାଲି ଠାରୁ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଲୋକେ ଚୁଡା ଖାଇ ଲୋକେ ରାତି ବିତାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି । ଲଗାଣ ବର୍ଷାଲାଗି ରହିବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଥିବାରୁ ଲୋକେ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି।

ଶାବର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ରେ ନୁଆଁ ପରମ୍ପରା, ମାଆ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥରେ ନିୟୋଜିତ ହେବେ ଦୁଇ ମହିଳା ଡାହୁକ

ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଶାବର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର କୋରାପୁଟ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି । ୧୫ଦିନ ଧରି ଅନବସର ପରେ ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ। ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳେ ମା’ ବିମଳାଙ୍କ ଆଜ୍ଞାମାଳ ପାଇବା ପରେ ତିନି ଠାକୁରଙ୍କୁ ପହଣ୍ଡି କରାଯାଇ ରଥାରୁଢ଼ କରାଯିବ।

ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ହେବ ନଵଯୌବନ ଦର୍ଶନ,ସାଢେ ତିନିରୁ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ଦର୍ଶନ

ମହାପ୍ରଭୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ଜ୍ବରରୁ ଆରୋଗ୍ୟଲାଭ କରିଥିବା ନେଇ ସେବାୟତ ମାନେ ମହାରାଜାଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି । ଗୁପ୍ତସେବା ଓ ଔଷଦ୍ଧି ପରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ନବଯୌବନ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଛି । ନଵ ଯୌବନ ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ ଅଣସର ପିଣ୍ଡିରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରସ୍ତୁତି ପର୍ବରେ ଗତକାଲି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ବନକଲାଗି କରାଯାଇଥିଲା ।

ବର୍ଷାଋତୁ ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ ରାଜଧାନୀ ରେ ଜଳନିଷ୍କାସନ ସମସ୍ୟା ଗମ୍ଭୀର

ମୌସୁମୀ ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ ରାଜଧାନୀରେ ବର୍ଷାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ନ ହୋଇପାରିବାର ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ରବିବାର ରାଜଧାନୀରେ ହୋଇଥିବା ମାତ୍ର କେଇ ମିନିଟିର ବର୍ଷାରେ ସଡ଼କ ଉପରେ ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣି ପ୍ରବାହିତ ହୋଇଛି । ବର୍ଷା ଋତୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉ ହେଉ ରାଜଧାନୀରେ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ସମସ୍ୟାସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବାରୁ ସହରବାସୀଙ୍କ ମନରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟିହୋଇଛି

ପ୍ରଦୂଷଣ ମୁକ୍ତ କ୍ୟାମ୍ପସ ର ଆଉ ଏକ ପ୍ରୟାସ,ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଇଆଇଟି ରେ ଗଡ଼ିଲା ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାଳିତ ଗାଡି

ସବୁଜ କ୍ୟାମ୍ପସ ପାଇଁ ସଂକଳ୍ପ ନେଇ ଆଉ ପାଦେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିଛି ଆଇଆଇଟି ଭୁବନେଶ୍ୱର । ପ୍ରଥମଥର ଲାଗି ଆଇଆଇଟି କ୍ୟାମସ ରେ ବ୍ୟାଟେରି ଚାଳିତ ଗାଡ଼ି ଗଡ଼ିଛି। ଏହାଦ୍ବାରା ପ୍ରଦୂଷଣମୁକ୍ତ କ୍ୟାମ୍ପସ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସହ ଆବାସିକ ବାସସ୍ଥଳୀଗୁଡ଼ିକରେ ସବୁଜ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏମ୍ସରେ ମିଳିବ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଚିକିସ୍ଛା ସୁବିଧା

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ଥିବା ଅଖିଳ ଭାରତ ଆୟୁର୍ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ(ଏମ୍ସ)ରେ ଏଣିକି ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ମିଳିବ। ମଙ୍ଗଳବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଏମ୍ସ ଏବଂ ଓଡିଶା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣାପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି।

ବିହାର ଘଟଣା ପରେ ପଶିଛି ଚିନ୍ତା,ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ହେବ ଲିଚୁର ଯାଞ୍ଚ

ବିହାରରେ ଆକ୍ୟୁଟ ଏନସେଫାଲାଇଟ୍ସ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ରେ ୧୧୭ ରୁ ଅଧିକ ଶିଶୁଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲାଣି । ଏହା ପଛର କାରଣ କଣ ଜଣାପଡିନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ପାଚିଲା ଲିଚୁରେ ଥିବା ଟକ୍ସିକ୍‌ ଏଲିମେଣ୍ଟକୁ ଏହି ରୋଗ ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏନ୍‌ସେଫାଲାଇଟିସ୍‌ ଲିଚୁରେ ବ୍ୟାପିଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ବିନା ହେଲମେଟରେ ରାଜଧାନୀ ଓଭରବ୍ରିଜରେ ଗାଡି ଚଳାଇବା ମନା

ଏଣିକି ବିନା ହେଲମେଟ୍‌ରେ ଖଣ୍ଡଗିରିରୁ ରସୁଲଗଡ଼ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ମିତ ଓଭରବ୍ରିଜ ରେ ବାଇକ ଚଳାଇ ଯାଇପାରିବେନି ଚାଳକ । ଫ୍ଲାଇଓଭରରେ ବାରମ୍ବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିବା ପରେ ଏଭଳି କଟକଣା ଜାରି କରିଛି ପ୍ରଶାସନ। ଏହି କଟକଣା ଆଜିଠାରୁ ଆସନ୍ତା ଏକମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ। ବିନା ହେଲମେଟରେ ବାଇକ ଚଲାଇଲେ କିମ୍ବା ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କଲେ ଆଇନ ଅନୁସାରେ ଦଣ୍ଡିତ ହେବେ ବୋଲି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାପାଳ ବି.ଏସ୍ ପୁନିଆ କହିଛନ୍ତି

ରାଜ୍ୟରେ ଖୋଲିବ ଆଉ ତିନି ସାଇବର ଥାନା

ସମୟ ବଦଳିଛି । ଏହା ସହିତ ତାଳ ଦେଇ ବଦଳିଛି ଅପରାଧ । ସିନ୍ଧି ଖୋଳି ବା ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଚୋରି କରିବା ଅପେକ୍ଷା ଯଦି ଗୋଟିଏ ଫୋନ କଲରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ହାତେଇ ହେଉଛି ତେବେ ସେ ରାସ୍ତାକୁ କାହିଁକି ଗ୍ରହଣ କରାନଯିବବୋଲି ଏବେ ଅପରାଧୀ ମାନେ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି ।ସଂଖ୍ୟାଧିକ ଅପରାଧୀ ସାଇବର ଅପରାଧ କଳା କୌଶଳ ଶିଖି ଏବେ ସେ ରାସ୍ତାରେ ପାଦ ଥାପିଛନ୍ତି । ଏଟିଏମ ଫ୍ରଡ ଠାରୁ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଠକେଇ ଯାଏଁ ଅନେକ ଘଟଣା ଏଡିଶା ପୋଲିସ ର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି

ସ୍ନାନ ବେଦିରେ ଗଜାନନ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଲେ ମହାପ୍ରଭୁ ,ଆଜିଠାରୁ ପଟିଦିଅଁ ଦର୍ଶନ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସ୍ନାନ ବେଦୀରେ ସରିଛି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପବିତ୍ର ସ୍ନାନଯାତ୍ରା। ରତ୍ନ ବେଦୀରୁ ସ୍ନାନ ବେଦୀକୁ ଆସି ଭକ୍ତ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଇଛନ୍ତି ଚତୁର୍ଦ୍ଧା ମୂର୍ତି । ସୁନା କୂଅରୁ ୧୦୮ ସୁବାସିତ ଜଳରେ ସ୍ନାନ ସାରିବା ପରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ, ବଡ଼ଠାକୁର ପ୍ରଭୁ ବଳଭଦ୍ର, ମା’ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କୁ ଭକ୍ତମାନେ ହାତୀ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ କରିବା ସହ କୋଟି ପୂଣ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ଅତ୍ୟଧିକ ସ୍ନାନ ପରେ ଜ୍ବରରେ ପୀଡିତ କାଳିଆ ସାଆନ୍ତ ଅଣସର ଗୃହକୁ ବିଜେ କରିଛନ୍ତି । ଆଜିଠାରୁ ଭକ୍ତମାନେ ପଟିଦିଅଁ ଦର୍ଶନ କରିବା ସହିତ ଅଲାରନାଥ ଦର୍ଶନ କରି ସୌଭାଗ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇପାରିବେ ।

ରଜ ପର୍ବର ମହକ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ପାନ୍ଥନିବାସ ରେ ୪ ଦିନରେ ବିକ୍ରି ହେଲା ୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପିଠା

ରଜ ପର୍ବ ରେ ସହରବାସୀଙ୍କୁ ପରମ୍ପରା ର ମହକ ଦେବାପାଇଁ ଓଟିଡିସି ପକ୍ଷରୁ ପରିଚାଳିତ ପାନ୍ଥ ନିବାସ ଗୁଡିକ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାନ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ପୋଡ଼ ପିଠା ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପିଠା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ ବିକ୍ରୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା । ରଜପିଠା ବିକ୍ରିରେ ରେକର୍ଡ କରି ପୁଣିଥରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି ପାନ୍ଥ ନିବାସ


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 13

Recent Post