ମାତିଛନ୍ତି ସାଇବର ଅପରାଧୀ, ୪ ମାସରେ ଲୁଟି ନେଲେଣି କୋଟିଏ ଟଙ୍କା

ରାଜ୍ୟରେ ମାତିଛନ୍ତି ସାଇବର ଅପରାଧୀ। ଗୋଟିଏ ମିନିଟ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଗାଏବ କରି ଦେଉଛନ୍ତି। କାହାର କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡରୁ ଟଙ୍କା କଟି ଗଲାଣି ତ ଆଉ କାହାର ଗୁଗୁଲ ପେ’ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଗାଏବ। ଏହିଭଳି ଭାବେ ଗତ ୪ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସାରା ରାଜ୍ୟରୁ ପାଖାପାଖି ୧ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଲୁଟି ସାରିଲେଣି ସାଇବର ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍।

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ,ଚଳିତ ବର୍ଷର ଥିମ -ସୁରକ୍ଷିତ ରୁହନ୍ତୁ,ସୁଖୀ ରୁହନ୍ତୁ

ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ୩୧ତମ ଜାତୀୟ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ। ଶନିବାର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏଜି ଛକ ନିକଟ ଟ୍ରାଫିକ ଥାନାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶ।

୨୪ଘଣ୍ଟିଆ ହେବ ସହିଦ ନଗର ବହୁମୁଖୀ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଳୟ

୨୪ଘଣ୍ଟିଆ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ସହିଦନଗରସ୍ଥିତ ବହୁମୁଖୀ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଳୟ। ଉଭୟ ସହର ଓ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ରାତିରେ ହେଉଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିବା ପ୍ରାଣୀଧନକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ରାତିରେ ଏହାକୁ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ସ୍ୱଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ରେ ବିଏମସି ବିଫଳ,ରାଜ୍ୟର ୫ ସହର ତଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱର

ସ୍ବଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସର୍ଭେରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ (ବିଏମ୍‌ସି) କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ଆଗକୁ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ନିମନ୍ତେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଲାଣି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣର ଦୁଇଟି କ୍ବାର୍ଟର ସରି ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ସ୍ବଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଲିଗ

ଓଡ଼ିଶାର ସହରାଞ୍ଚଳଗୁଡିକ କେତେ ସଫାସୁତୁରା ରହିଛି ତାହା ଜାଣିବା ଲାଗି ପ୍ରଥମଥର ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ (ଏସ୍‌ଏସ୍‌) ଲିଗ୍‌ ୨୦୨୦ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଭୋଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ରାଜ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ‘ଭୋଗ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ଭୁବନେଶ୍ୱରରର ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ଏହି ଭୋଗ(ବ୍ଲିସଫୁଲ୍ ହାଇଜେନିକ୍ ଅଫରିଙ୍ଗ୍ ଟୁ ଗଡ୍ ) କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ସହରାଞ୍ଚଳ ରାସ୍ତାକଡ଼ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ,ଦୋକାନୀ ଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ତାଲିମ

ରାସ୍ତାକଡ ଠେଲା ଗାଡିରେ କିମ୍ବା ଭେଣ୍ଡିଂ ଜୋନରେ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ। ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ପରିବେଶ ଓ ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଆଦି ବିଷୟରେ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଶନିବାର ଲୋକସେବା ଭବନଠାରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅସିତ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି

ରାଜଧାନୀରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବେ ମହିଳା,ନିୟୋଜିତ ହେଲେ ୩୦୦ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମହିଳା ଅଧିକାରୀ

ଏଣିକି ରାଜଧାନୀରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବେ ମହିଳା। ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା ନାରୀ ନିର୍ଯାତନା, ଅତ୍ୟାଚାର, ବଳାତ୍କାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ମହିଳା ସ୍ପେଶାଲ ପୋଲିସ ଅଫିସର(ଏସ୍‌ପିଓ) ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ଏହି ଏସ୍‌ପିଓମାନେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ଲାଗିବ ଡପଲାର ରାଡାର,ମିଳିବ ଜରୁରୀ ପାଣିପାଗ ସୂଚନା

ଗତବର୍ଷ ମେ ମାସ ରେ ଫୋନି ମହାବାତ୍ୟା ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁ ଉଜାଡି ଦେଇଥିଲା । ମହାନଗର ରେ ଏଭଳି କ୍ଷତି ଘଟିବ ବୋଲି କେହି କଳ୍ପନା ବି କରିନଥିଲେ। ଏଭଳି ଭାବେ ସହରାଞ୍ଚଳ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲାଣି। ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦେଶର ୫ ସହରରେ ଡପ୍‌ଲାର ରାଡାର ଲଗାଇବାକୁ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ(ଆଇଏମ୍‌ଡି) ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ନୁଆଁ ବର୍ଷରେ ନୁଆଁ ପ୍ରୟାସ ,ଗ୍ରୀନ ଆର୍ମି ପକ୍ଷରୁ ‘ଫୁଲ ନୁହେଁ, ଗଛ ଉପହାର’ ଅଭିଯାନ

ପ୍ରେରଣା ଗ୍ରିନ୍‌ ଆର୍ମି ପକ୍ଷରୁ ‘ଫୁଲ ନୁହେଁ, ଗଛ ଉପହାର’ ଅଭିଯାନ ଆଜି ରାଜ୍ୟର ୩୦ ଜିଲ୍ଲା ସଦର ମହକୁମା ସମେତ ଦିଲ୍ଲୀ, କୋଲକାତା, ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଦୁବାଇ, ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ଆମେରିକା ଆଦି ଦେଶରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଗ୍ରିନ୍‌ ଆର୍ମିର ସଦସ୍ୟମାନେ ଏକ ଶଗଡ଼ରେ ବସି ମାଗଣାରେ ଗଛ ଚାରା ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ।

ଏଣିକି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଅଟୋ ବୁକିଂ, ଚାଳକଙ୍କୁ ପରିଚୟପତ୍ର, ଡ୍ରେସ୍‌ କୋଡ୍‌

ସ୍ମାର୍ଟ ହେବେ ରାଜଧାନୀର ଅଟୋ ଚାଳକ। ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟପତ୍ର ସହ ଡ୍ରେସକୋଡ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ। ସବୁ ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ବୀମା। ପ୍ରଥମଥର ପଇଁ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ ଓ ଆପ୍‌ ଜରିଆରେ ବୁକ୍‌ କରି ହେବ ଅଟୋ। ଏଭଳି ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି କମିସନରେଟ୍‌ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ପୁଲିସ।

ନୁଆଁ ବର୍ଷକୁ ସ୍ୱାଗତ ପାଇଁ ଫୁଲ ବଜାର ରେ ଅସମ୍ଭଵ ଉଷ୍ମତା

ରାତି ପାହିଲେ ନୂଆ ବର୍ଷ । ବିଦାୟ ନେଉଛି ୨୦୧୯ । ନୂଆ ବର୍ଷକୁ ସ୍ୱାଗତ ପାଇଁ ସବୁଠି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଉତ୍ସାହ । ବଣଭୋଜି ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ମସଗୁଲ। ସମଗ୍ର ରାଜଧାନୀ ରେ ଆଲୋକ ର ରୋଷଣୀ । କିଏ ଫୁଲ ତୋଡ଼ା ଦେଇ ନୂଆବର୍ଷର ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବ ତ ପୁଣି କିଏ କେକ୍‌ କାଟି ନୂଆ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ସ୍ମୃତିକୁ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରିବ। ନୂଆବର୍ଷକୁ ନିଆରା କରିବାକୁ ରକମ ରକମର କେକ୍‌ ପାଇଁ ବଇନ‌ା ପହଞ୍ଚିଲାଣି।

ନୂଆବର୍ଷ ପାଇଁ ସଜେଇ ହୋଇଛି ପୁରୀ,୧ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀରୁ ଫିଟିବ ସିଂହ ଦ୍ୱାର

ନୂଆବର୍ଷ ପାଇଁ ସଜେଇ ହୋଇଛି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର । ଭକ୍ତଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଇଛି । ବଡ଼ଦାଣ୍ଡ, ନବ ନିର୍ମିତ ସେଡ୍ ବା ଛାମୁଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ମନ୍ଦିରର ଚାରିପାଖକୁ ବେଶ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ସଜେଇ ଦିଆଯାଉଛି । ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ନୂଆବର୍ଷ ପାଇଁ ୩୧ ତାରିଖ ରାତିରେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ଶୀଘ୍ର ପହୁଡ଼ ପଡ଼ିବ ।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ଯୋଜନା ,ଲୋକମାନଙ୍କ ମତ ଲୋଡ଼ିଲେ ସରକାର

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ଯୋଜନା କିପରି ହେବ, ସେ ବାବଦରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମତାମତ ଲୋଡ଼ିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଜନସାଧାରଣ ସେମାନଙ୍କ ମତାମତ ୨୦୨୦ ଜାନୁୟାରୀ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ନିକଟକୁ ପଠାଇପାରିବେ । ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମତାମତ ଆଧାରରେ ପୁରୀର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ଫେବ୍ରୁଆରିରେ ପ୍ରକାଶିତ ହେବ

କଟକ ବଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଖୋଲିବ ୨୧ଟି ସହାୟତା କେନ୍ଦ୍ର

କଟକ ବଡଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଓପିଡି ଟିକେଟ୍‌ କାଉଣ୍ଟର, ନିଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ନିରାମୟରେ ଲମ୍ବା ଲାଇନ୍‌ ଲାଗୁଥିବାରୁ ରୋଗୀ କାଉଣ୍ଟର ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ନାକେଦମ୍‌ ହୋଇପଡୁଛନ୍ତି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କଟକ ବଡଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୨୧ଟି ସହାୟତା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯିବ ‌ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି।

ଲୋକାର୍ପିତ ହେଲା ବିଧି ଓଡିଶା ପୋର୍ଟାଲ

ଆଇନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନେଇ ବିଧି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ‘ବିଧିଓଡ଼ିଆ’ ୱେବସାଇଟ୍‌ ମଙ୍ଗଳବାର ଇଡକଲ୍ ଅଡିଟୋରିୟମ୍‌ରେ ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କହିଲେ, ଆଇନର ସଚେତନତା ପାଇଁ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଉଛି।

କ୍ଲିନ ଏନର୍ଜି ପାଇଁ ବିଦେଶରୁ ସୁନାମ ପାଇଛନ୍ତି ବ୍ରହ୍ମପୁର ର ଛାତ୍ର

ଅଲଟରନେଟିଭ୍ ସୋର୍ସ ଅଫ ଏନର୍ଜି ଓ କ୍ଲିନ ଏନର୍ଜି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଛନ୍ତି ବ୍ରହ୍ମପୁର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ଛାତ୍ର ବିଶ୍ବନାଥ ପାତ୍ର। ବିଶ୍ବନାଥଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରରେ ଚୟନ ହେବା ପରେ ସେ ରଷିଆ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଶିଶୁର ବିକାଶ ପରିବାର ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ର ବାର୍ତ୍ତା ନେଇ ଓଡ଼ିଏମ ରେ ଜେଜେ ମା ଓ ଜେଜେ ପୂଜନ ଦିବସ

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ ହିଁ ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ସାଧନାର ସମୟ। ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ସହିତ ନୈତିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ହିଁ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଜୀବନ ଠିକ୍‌ ମାର୍ଗ ଦର୍ଶନ କରିଥାଏ। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାତାପିତା, ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଶିଶୁର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିକାଶ ପରିବାରରୁ ହିଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ଓଡିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତି ପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହୀ କହିଛନ୍ତି।

ବିଏମ୍‌ସିର ଟିକସ ଆଦାୟ କରିବେ କିନ୍ନର,ପାଇବେ କମିସନ

ଯେଉଁମାନେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବିଏମ୍‌ସିର ଟିକସ ଫାଙ୍କୁଛନ୍ତି ଓ ବାରମ୍ବାର ନୋଟିସ୍‌ ସତ୍ତ୍ବେ ବି ଟିକସ ଜମା କରୁନାହାନ୍ତି, ଏବେ ସେମାନଙ୍କ ଘରକୁ ବିଏମ୍‌ସି କିନ୍ନରଙ୍କୁ ପଠାଇବ। ବିଏମ୍‌ସିକୁ ଅଭ୍ୟାସଗତ ଭାବେ ଠକୁଥିବା ଲୋକ, ବ୍ୟବସାୟୀ ଓ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ବାଟକୁ ଆଣିବା ଲାଗି ବିଏମ୍‌ସି ଏପରି ଅଭିନବ ଉପାୟ ବାହାର କରିଛି।

ବଢୁଛି ସାଇବର ଅପରାଧ,୪ ବର୍ଷରେ ୨୯୮ ମାମଲା, ୫୧ ଗିରଫ, ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି ୨୫ ଲକ୍ଷ

ମାତିଛନ୍ତି ସାଇବର ଅପରାଧୀ। ମିନିଟ୍‌କ ମଧ୍ୟରେ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଗାଏବ କରି ଦେଉଛନ୍ତି। କାହାର କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡରୁ ଟଙ୍କା କଟି ଗଲାଣି ତ ଆଉ କାହାର ଗୁଗୁଲ ପେ’ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଗାଏବ ହୋଇ ଯାଉଛି।କିଛି ଦିନ ତଳେ ସାମନ୍ତରାପୁର ଅଞ୍ଚଳର ସୁମନ୍ତ କୁମାର ମିଶ୍ରଙ୍କ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡରୁ ଅନୁରୂପ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଗାଏବ ହୋଇ ଗଲା।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 20

Recent Post




















Bikasha Khabara
14/01/2020

tree man