ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ୨ ଟି ଆସନ ଦଖଲ କଲା ବିଜେପି

ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ୬ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ଶାସକ ବିଜେଡି ୪ଟିରେ ବିଜୟ ଲାଭ କରିଥିବା ବେଳେ ପୁରୀ ସଦର ଓ ବ୍ରହ୍ମଗିରି ଭଳି ମର୍ଯ୍ୟାଦାଜନକ ଆସନରେ ପରାଜୟ ମୁହଁ ଦେଖିଛି ଦଳ। ଏହି ଦୁଇଟି ଆସନକୁ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଛି ବିଜେପି । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପୁରୀ ବିଧାନସଭା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଜେଡିର ଟାଣୁଆ ନେତା ମହେଶ୍ବର ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ଝଟ୍‌କା ଲାଗିଛି।

ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ,କଟକ ସିଟି ହସ୍ପିଟାଲ କୁ ଆସିଲା ରକ୍ତକୁ ଅକ୍ସିଜେନ ଯୋଗାଣର ମେସିନ

ସିଟି ହସ୍ପିଟାଲ କୁ ଆସିଛି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ହାଇପରବାରିକ ଅକ୍ସିଜେନ ଚ୍ୟାମ୍ବର ।ରକ୍ତକୁ ସିଧାସଳଖ ଅକ୍ସିଜେନ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଏହି ମେସିନ ସହାୟତା କରିବ ।ମଧୁମେହ ଓ ସ୍ନାୟୁ ରୋଗୀ ମାନଙ୍କୁ ଏହା ସଂଜୀବନୀ ପରି ସହାୟତା କରିବ।

ଜୁନ ୧ ରୁ ରାଜଧାନୀରେ ହେବ ଆମ୍ବ ଉତ୍ସବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ଆଗାମୀ ଜୁନ୍‌୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆମ୍ବ ଉତ୍ସବ 'ଆମ ଆମ୍ବ ବଜାର' । ଏସ୍‌ଆଇଆର୍‌ଡି ପରିସରରେ ୫ ଦିନ ଧରି ଏହା ପାଳିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ଉତ୍ସବ ରେ ଓଡ଼ିଶା ଚାଷୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଅମଳ କରାଯାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତି ର ଆମ୍ବର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଓ ବିକ୍ରୀ ହେବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ପାନୀୟଜଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ମଙ୍ଗଳବାର ଖୋଲିବ ନନ୍ଦନ କାନନ

ବାତ୍ୟା ପାଇଁ ୧୯ଦିନଧରି ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛି ନନ୍ଦନକାନନ। ବାତ୍ୟାର ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ନନ୍ଦନକାନନକୁ ୨ରୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପରେ ଫନୀ ପ୍ରଭାବରେ ନନ୍ଦନକାନନପରିସର ରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଘଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିତ୍ର ବଦଳିଯାଇଥିଲା। ବାତ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପଶୁପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିଥିବାବେଳେ ପରିସରରେ ଥିବା ସବୁଜ ବନାନୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଜଳୁଛି ଟିଟିଲାଗଡ଼,ସାରା ଓଡ଼ିଶାରେ ନିଆଁବର୍ଷା

ଅସହ୍ୟ ତାତିରେ ଆଉଟୁପାଉଟୁ ହେଉଛି ଓଡିଶା । ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ରୋୖଦ୍ରତାପ ।ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରା ବଲାଙ୍ଗୀର,ସମ୍ବଲପୁର,ଝାରସୁଗୁଡା,ଅନୁଗୋଳ,ସୋନପୁର ଓ ସୁନ୍ଦରଗଡ ବାସୀଙ୍କୁ ନାକେଦମ କରିଦେଲାଣି ।ଟିଟିଲାଗଡ଼ର ଅବସ୍ଥା ସଂଗୀନ ।୭ ଦିନ ହେଲା ସହରର ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଛୁଉଁ ନ ଥିବାବେଳେ ଗତକାଲି ଅର୍ଥାତ ମେ ୧୭ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନଦ୍ୱିତୀୟଥର ପାଇଁ ଏହାର ତାପମାତ୍ରା ଚଳିତ ବର୍ଷର ସର୍ବାଧିକ ୪୫.୫ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଛୁଇଁଥିଲା ।

ବାତ୍ୟା ପରେ ନିଆଁଧୂଆଁ ପନିପରିବା ବଜାର

‘ଫୋନି’ର ପ୍ରଭାବ ଏବେ ସିଧାସଳଖ ପରିବା ମାର୍କେଟ ଉପରେ ପଡ଼ିଛି। କଟକ , ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମେତ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ପରିବା ବଜାରରେଆକାଶ ଛୁଆଁହୋଇଯାଇଛି ପରିବା ଦର । ଫୋନି ମାଡ଼ରେ ଅଣ୍ଟା ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଥିବା ଉପକୂଳବାସୀ ହଠାତ୍ ପରିବା ଦର ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ମଧ୍ୟକୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି

ରାଜଧାନୀର ରାସ୍ତା ପାଲଟିଛି ଆବର୍ଜନାମୟ,ତୁରନ୍ତ ସଫା ନ ହେଲେ ମାଡି ଆସିବ ରୋଗ

ଫୋନି ବାତ୍ୟା ପରେ ଛାରଖାର ହୋଇଯାଇଛି ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶା । ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭଵିତ ହୋଇଛି ପୁରୀ,କଟକ ଓ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର। ବାତ୍ୟା କୁ ବାର ଦିନ ବିଟିଲାଣି ହେଲେ ସୁଧୁରୁନି ରାଜଧାନୀର ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ।ଗଲି କାନ୍ଦି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମୁଖ୍ୟ ସଡ଼କ ଯାଏଁ ସବୁଠି କୁଢ଼,କୁଢ଼ ଆବର୍ଜନା ଗଦା ହୋଇଛି।

ଆଜିଠୁ ଅଧିକ ରୁଟରେ ଗଡିବ ମୋ ବସ

ମେ ୩ ତାରିଖରେ ବାତ୍ୟା ହେଲା।ରାସ୍ତାରେ ଟଳିପଡିଲା ଅନେକ ବୃକ୍ଷ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର । କେଉଁଠି ଗଛ ତ କେଉଁଠି ବିପଦଜନକ ତାର ଓହଳି ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା।କେତେକ ଜାଗାରେ ବ୍ରିଜ ଦବିଯାଇଥିବା ଦେଖାଗଲା ।ଏସବୁ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ରାଜଧାନୀରେ ମୋ ବସ ସେବା କୁ ସାମୟିକ ଭାବେ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା । ବାତ୍ୟାରେ ମୋ ବସ୍‌ ସେବା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ କ୍ରୁଟ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପୁନଃ ଚାଲୁ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛନ୍ତି।

ଧୀରେ ଧୀରେ ଖୋଲୁଛି ଏଟିଏମ

ବିମୁଦ୍ରାୟନସମୟରେ ଏଟିଏମ ଗୁଡିକ ସାମ୍ନାରେ ଯେଭଳି ଭିଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ସମାନ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ବାତ୍ୟା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ।କଟକ ପୁରୀ ଓ ଅନ୍ୟାନ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ବିଜୁଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭୁସୁଡ଼ିଯିବାପରେ ସହର ର ସମସ୍ତ ଏଟିଏମ ଗୁଡିକ ଅଚଳ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା

ସୁଧୁରିନି ବିଜୁଳି ସ୍ଥିତି

ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି’କୁ ବିତିଛି ୮ ଦିନ ହେଲେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ କଟକ ସହରରେ ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିପାରିନି । ଉଭୟ ସହରର କିଛି ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂଯୋଗ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆହୁରି ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ଏବେ ବି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଛି। ଯେଉଁଠି ବିଜୁଳି ପହଞ୍ଚିଛି ସେଇଠି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଖୁସି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଯେଉଁଠି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂଯୋଗ ହୋଇପାରିନି ସେଠାରେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ କ୍ରୋଧ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

ଫୋନି ପାଇଁ ନିଆଁଧୂଆଁ ରାଜଧାନୀର ପନିପରିବା ଦର

ଓଡ଼ିଶା‌କୁ ଛୁଇଁବାକୁ ଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ଫୋନି ର ପ୍ରାକ୍ ପ୍ରଭାବ ଦୁଇଦିନ ହେବ ରାଜଧାନୀରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ ଆଳୁ ପିଆଜ ଭଳି କିଛି ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର‌୍ୟ୍ୟ ଜିନିଷର ଦରବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଖାଉଟିମାନେ ଆବଶ୍ୟକତାରୁ ଅଧିକ ଦ୍ରବ୍ୟ କିଣିବା ଫଳରେ ବେପାରୀମାନେ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇଛନ୍ତି ।

ଟ୍ରଙ୍କ, ମସାରି, ବାଲତି ଠାରୁ ତକିଆ ଯାଏଁ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ଯୋଗାଇ ଦେବ ବେଡ଼ ବିସ୍ତାର ଡ଼ଟ ଇନ୍

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ପାଠ ପଢିବା ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ବହିରାଗତ ବିଦ୍ୟାର୍ଥିମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର । ଏଣିକି ସେମାନେ ଦୋକାନ ଦୋକାନ ବୁଲି ମଶାରୀ, ବାଲତି, ମଗ୍ ଠାରୁ ଟ୍ରଙ୍କ ଯାଏ ଆଉ କିଣିବାକୁ ପଡ଼ିବନି । ଗୋଟିଏ ଛାତ ତଳୁ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ବେଡ଼ ବିସ୍ତାର ଡ଼ଟ୍ ଇନ୍ ନାମରେ ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଫୋନ କରି ସେମାନଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଦ୍ରବ୍ୟ ମଗାଇପାରିବେ ।

ରସୁଲଗଡ଼ ପାଇବ ନୂଆ ରୂପ, କଂକ୍ରିଟ ଆବର୍ଜନା ବ୍ୟବହାର କରି ତିଆରି ହେବ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ପ୍ରକଳ୍ପ

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ରସୁଲଗଡ଼ ଛକ ପାଇବ ନୂଆ ରୂପ । ଛକର ଗୋଲେଇ ମଧ୍ୟରେ ତିଆରି ହେଉଛି ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପାର୍କ । କଂକ୍ରିଟ ଆବର୍ଜନାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଦେଶର ଶ୍ରେଷ୍ଠ କାରିଗର ତଥା ସ୍ଥପତି ମାନବ ଗୁପ୍ତା ଏହାର ନିର୍ମାଣରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୁମ୍ଭୀର ପ୍ରଜନନ ଋତୁ, ମେ ୧ରୁ ଜୁଲାଇ ୩୧ ଯାଏ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଭିତରକନିକା ବନ୍ଦ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର ରାଜନଗର ବ୍ଲକରେ ଥିବା ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଭିତରକୁ ଆସନ୍ତା ମେ ୧ରୁ ଜୁଲାଇ ୩୧ ଯାଏ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ନଦୀ ନାଳ ଗୁଡ଼ିକରେ ବାସ କରୁଥିବା ବିରଳ ବଉଳା କୁମ୍ଭୀରମାନଙ୍କ ପ୍ରଜନନ ଋତୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ସମୟରେ କୁମ୍ଭୀରମାନେ ଅଣ୍ଡା ଦେବା ସହ ଅଧିକ ହିଂସ୍ର ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ସମୟରେ ବିରକ୍ତ ନକରିବା ପାଇଁ ରାଜନଗର ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପ୍ରବେଶକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯାଇଛି ।

ଶୀତଳ ମୃତ୍ୟୁର ପନଝାରେ ମୋ ସାଇକେଲ ଯୋଜନା

ବହୁ ପ୍ରଚାରିତ ପବ୍ଲିକ ସାଇକେଲ ସେୟାରିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ‘ମୋ ସାଇକେଲ’ ଏବେ ଆଉ ରାଜଧାନୀର ରାସ୍ତା ଉପରେ ଗଡ଼ୁଥିବା ନେଇ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନି । ରାଜଧାନୀର ରାସ୍ତା ଗୁଡ଼ିକ ସାଇକେଲ ଗଡ଼ିବା ପାଇଁ ଅନୁକୁଳ ହୋଇପାରୁନଥିବାରୁ ସାଇକେଲ ଚାଳକଙ୍କ ଆଗ୍ରହର ମୋହ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି ।

ଅବହେଳିତ ହେଉଛି ଐତିହ୍ୟ, ଏକାମ୍ର କ୍ଷେତ୍ର ସମ୍ପର୍କରେ ନିୟମିତ ପ୍ରକାଶନ ଦାବି କଲେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ

ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷର ପରମ୍ପରା ହଜିଯିବାକୁ ଲାଗିଛି । ଅଲୋଡ଼ା ଅଖୋଜା ହୋଇ ରହିଛି ବହୁ ପ୍ରାଚୀନ ଐତିହ୍ୟରାଜି । ବର୍ତ୍ତମାନର ଯୁବପୀଢିଙ୍କ ନିକଟରେ ତଥ୍ୟ ଓ ସୂଚନା ନିର୍ଭୁଲ୍ ଭାବରେ ପହଞ୍ôଚବାର ରାସ୍ତା ନଥିବାରୁ ମନ୍ଦିରମାଳିନୀ ଏକାମ୍ରକ୍ଷେତ୍ର ଇତିହାସର ଅଳନ୍ଦୁ ଭିତରୁ ବାହାରକୁ ଆସିପାରୁନି । ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରର ରୀତିନୀତି ସହିତ ଏହାକୁ ଘେରି ରହିଥିବା ସ୍ଥାନ ଓ ସେମାନଙ୍କର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟତାକୁ ନେଇ ନିୟମିତ ଗବେଷଣା ଓ ମାସିକ ପ୍ରକାଶନ ଜରିଆରେ ପ୍ର•ର ପ୍ରସାର କରାଯିବା ପାଇଁ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ସୁଶାନ୍ତ ସାହୁ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ତାତିରେ ଟିଟିଲାଗଡ଼, ତାଳଚେରକୁ ଟପିଗଲା ଭୁବନେଶ୍ୱର

ପ୍ରବଳ ରୌଦ୍ରତାପ ପାଇଁ ପରିଚିତ ଥିବା ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଓ ତାଳଚେର ତାପମାତ୍ରାକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛି ଭୁବନେଶ୍ୱର । ମଙ୍ଗଳବାର ତାଳଚେରର ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ୪୩.୩ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ଥିବାବେଳେ ଟିଟିଲାଗଡ଼ର ତାପମାତ୍ରା ଥିଲା ୪୨.୦ ଡ଼ିଗ୍ରୀ । କିନ୍ତୁ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ୪୩.୭ ଡ଼ିଗ୍ରୀକୁ ପହଂଚି ରାଜ୍ୟର ସବୁଠୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ସହର ଭାବେ ପୁଣି ତାର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । କେବଳ ରାଜ୍ୟର ନୁହେଁ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମଙ୍ଗଳବାର ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ତତଲା ସହର ହୋଇଛି ।

ବିମାନବନ୍ଦର ପ୍ରାଧିକରଣ ଦେବ ୫ କୋଟି, କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଖୋଲିବ ୨ଟି ମଡ଼୍ୟୁଲାର ଓଟି

ବିମାନବନ୍ଦର ପ୍ରାଧିକରଣ (ଏୟାର ପୋର୍ଟ ଅଥରିଟି ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ) ତାର କର୍ପୋରେଟ ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ୱ ବା ସିଏସଆର ପାଣ୍ଠିରୁ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଯୋଗାଇ ଦେବ । ଏହି ପାଣ୍ଠିରେ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ୨ଟି ମଡ଼୍ୟୁଲାର ଓଟି ଖୋଲିବ ।

ପକ୍ଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗଛରେ ପାଣିପାତ୍ର ବାନ୍ଧୁଛି ମହିଳା ସଂଗଠନ

ଗତ କାଲି ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ତାପମାତ୍ରା ତତଲାଗଡ଼ କୁହାଯାଉଥିବା ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଠାରୁ ବଳି ଯାଇଥିଲା । ଟିଟିଲାଗଡ଼ରେ ମଙ୍ଗଳବାର ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ଥିବାବେଳେ କଂକ୍ରିଟ ସହର ଭୁବନେଶ୍ୱରର ତାପମାତ୍ରା ୪୨ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ପାର ହୋଇଯାଇଛି । ପ୍ରବଳ ଖରାରେ ଜନ ଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଥିବାବେଳେ ପାଣି ଟୋପାଏ ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ପଶୁପକ୍ଷୀ ମାନଙ୍କ ତୃଷା ନିବାରଣ ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଛି ୟୁଥ ଫର ସେବା ନାମରେ ଏକ ସଂଗଠନ । ୟୁଥ ଫର ସେବା ସହଯୋଗରେ ଶତାକ୍ଷୀ ମହିଳା ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ରୌଦ୍ର ତାପ ଯୋଗୁଁ କଲବଲ ହେଉଥିବା ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଗଛରେ ପାଣିପାତ୍ର ବାନ୍ଧି ଏକ ନୁଆ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କଳିଙ୍ଗନଗର କେ-୪ ଅଂଚଳରେ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦ଟି ପାଣିପାତ୍ର ବିଭିନ୍ନ ଗଛ ମାନଙ୍କରେ ବନ୍ଧା ଯାଇଛି ।

ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦା ଏବଂ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ‘ଆପୋସ’ ଯୋଜନା

ଗତ ଫେବୃଆରୀ ୧୧ ତାରିଖ ଠାରୁ କମିସନରେଟ ପୋଲିସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଆପୋସ ଯୋଜନା । ବସ୍ତିର ଯୁବକଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦା ଏବଂ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସେତୁ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଏହି ଯୋଜନାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 11

Recent Post