ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯାଂଚ ପାଇଁ ଷ୍ଟାର ରେଟିଂ

ପ୍ରଦୂଷଣମାନକୁ ଯାଂଚ କରିବା ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶିଳ୍ପାଂଚଳ ଗୁଡ଼ିକରେ ଷ୍ଟାର ରେଟିଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ଼ର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତମାନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଶିଳ୍ପ ଗୁଡ଼ିକର ଏ ଦିଗରେ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗୁଡ଼ିକୁ ମପାଯିବ । ୧ରୁ ୫ଯାଏ ସ୍କେଲରେ ସଂପୃକ୍ତ ଶିଳ୍ପ କେତେ ପ୍ରଦୂଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ଓ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି ତାହା ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଜନଧନ ଯୋଜନାରେ ଯୋଡ଼ିହେଲେ ୨୦ ଲକ୍ଷ, ଖାତାଧାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୨ କୋଟି ପାର

ସଂଶୋଧିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନଧନ ଯୋଜନାରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୫ ସୁଦ୍ଧା ଅତି କମରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛନ୍ତି । ଖାତାଧାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୩୨.୬୧ କୋଟିରେ ପହଂଚି ଯାଇଥିବା ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାଯାଇଛି ।

ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଆରେ ଲେଖାହେବ ନାମଫଳକ

ଆଗାମୀ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ରାଜଧାନୀର ସବୁ ନାମଫଳକ ଓଡ଼ିଆରେ ଲେଖାହେବ । ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଓ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଯେପରି ସ୍ୱଇଚ୍ଛାରେ ଓଡ଼ିଆରେ ନାମଫଳକ ଲେଖିବେ ସେ ଦିଗରେ ବିଏମସି ଓ ଶ୍ରମବିଭାଗ ସଚେତନ କରାଇବେ ।

ମାନବ ବିକାଶ ସୂଚକାଙ୍କ ୧୩୦ ଅଙ୍କ ପାଇଲା ଭାରତ

ଜାତିସଂଘ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ (ୟୁଏନଡ଼ିପି) ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ମାନବ ବିକାଶ ସୂଚକାଙ୍କରେ ଭାରତ ଗୋଟିଏ ଅଙ୍କ ଉପରକୁ ଉଠି ୧୩୦ତମ ସ୍ଥାନରେ ପହଂଚିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ଭାରତରେ ମହିଳା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦବେଗ ଜନକ - ଅଧ୍ୟୟନ

ଆମ ଦେଶରେ ପ୍ରତି ୧ଲକ୍ଷ ମହିଳା ଜନସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟରୁ ୧୫ ଜଣ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରନ୍ତି । ବିଶ୍ୱରେ ଏହି ହାର ୭ ରହିଛି । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ପ୍ରତି ୧ଲକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୦ ଜଣ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଥିବାବେଳେ କେରଳରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨୧ । ବିହାରରେ ପ୍ରତି ଲକ୍ଷେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭.୪ ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ୪.୮ ଜଣ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥାନ୍ତି । ଆତ୍ମହତ୍ୟାର କାରଣକୁ ଜାଣିବାକୁ ହେଲେ ସାମାଜିକ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ଦିଗ ଗୁଡ଼ିକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଗବେଷଣା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଆସନ୍ତା ୨୦ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆଧାର ପଞ୍ଜିକରଣ ସାରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଯେଉଁ ସ୍କୁଲର ପିଲାଙ୍କ ଆଧାର ନମ୍ବର ନଥିବ ସେହି ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ନିକଟସ୍ଥ ଆଧାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ କରାଇବାକୁ ଓପେପା ପକ୍ଷରୁ ଗତ ବର୍ଷଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏ ଯାଏଁ ତାହା ସରିପାରୁନାହିଁ । ସ୍କୁଲ ଡ଼ିଷ୍ଟ୍ରିକୁ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଇନଫରମେଶନ ସିଷ୍ଟମ ୨୦୧୭-୨୦୧୮ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାଥମିକ ଏବଂ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୧୭ ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ପ୍ରାଥମିକ ଏବଂ ମାଧ୍ୟମିକ ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ ସାରିବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରାଧିକରଣ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ଓପେପା) ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ବର୍ଷକରେ ହେଲା ୭୧୭୬ କିମିି ରାସ୍ତା, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମସଡ଼କ ନିର୍ମାଣରେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଥମ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସଡ଼କ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରି ଓଡ଼ିଶା ଆଗରେ ରହିଛି । ୨୦୧୭-୧୮ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶା ସମୁଦାୟ ୭୧୭୬ କିମି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରି ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ଜାତିସଂଘ ରିପୋର୍ଟ : ବିଶ୍ୱରେ ବର୍ଷକୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି ୮ ଲକ୍ଷ ଲୋକ

ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହାରାହାରି ୮ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା ସ୍ୱଳ୍ପ ଓ ନିମ୍ନ ଆୟକାରୀ ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ଘଟୁଛି । ଜାତିସଂଘର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନିମ୍ନ ଆୟକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ମୋଟ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସଂଖ୍ୟାର ପାଂଚ ଭାଗରୁ ଚାରି ଭାଗ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା ବିଶେଷ କରି ନିମ୍ନ ତଥା ମଧ୍ୟମ ଆୟକାରୀ ଦେଶ ଗୁଡ଼ିକରେ ଘଟୁଛି । ୨୦୧୬ ସୁଦ୍ଧା ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ପ୍ରାୟତଃ ୧୫ରୁ ୨୯ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଯୁବପୀଢିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ଦ୍ୱିତୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ହେଉଛି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ।

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ବିକାଶ ଯୋଜନାର ସଫଳ ରୂପାୟନ, ଓଡ଼ିଶାକୁ ମିଳିଲା ୮ଟି ପୁରସ୍କାର

କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ଗ୍ରାମାଂଚଳ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯୋଜନାର ସଫଳ ରୂପାୟନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ୮ଟି ବର୍ଗରେ ପୁରସ୍କୃତ କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରାମାଂଚଳ ବିକାଶମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଡ଼ୋମାର ବିଭିନ୍ନ ଶ୍ରେଣୀରେ ଓଡ଼ିଶାର ଉତ୍କଷକୁ ଅବତାରଣା କରାଇ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

ବିଦ୍ୟାଳୟ କାନ୍ଥରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଲା ରେଳ ଗାଡ଼ିର ସ୍ୱପ୍ନ

ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଂଚି ପାରିନି ରେଳ ସେବା । କିନ୍ତୁ ନ ଦଶନ୍ଧିର ଏକ ପୁରୁଣା ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ କାନ୍ଥରେ ଅଙ୍କା ଯାଇଥିବା ରେଳଗାଡ଼ିର ଛବିକୁ ବାରମ୍ବାର ନିରିଖେଇ ଦେଖୁଛନ୍ତି ୬୦୦ରୁ ଅଧିକ ବିଦ୍ୟାର୍ଥି । ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଖେମୁଣ୍ଡୁ କହନ୍ତି ମୁଁ କେବେ ଟ୍ରେନ ଦେଖିନି । ଆମ ସ୍କୁଲ କାନ୍ଥରେ ଏଭଳି ଚିତ୍ର ଦେଖି ଏହା କିଭଳି ହୋଇଥିବ ଗୋଟାଏ ଅନୁମାନ କରିପାରୁଛି । ସତରେ ଏହା ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ହୋଇଛି ।

ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସାକ୍ଷରତା ଦିବସ : ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ସଫଳତା ସାଉଁଟିଛି ଭାରତ

ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୫୨ତମ ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସାକ୍ଷରତା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ୧୯୬୬ରେ ୟୁନେସ୍କୋ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତି ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ଆଭିମୁଖ୍ୟ ରଖି ଏଭଳି ଏକ ଦିବସ ପାଳନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା । ପ୍ରତି ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮ରେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପାଳନ କରାଯାଉଛି ।

ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ହୋଲି ଉପହାର, ଫିକ୍ସଡ଼୍ ଡ଼ିପୋଜିଟ୍ ରେ ବଢିଲା ସୁଧ ହାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୧ : ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ହୋଲି ଅବସରରେ ତାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେଇଛି ନିଆରା ଉପହାର । ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ତାର ଫିକ୍ସଡ଼୍ ଡ଼ିପୋଜିଟ୍ ରେ ସୁଧହାର ୦.୭୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧିର ଘୋଷଣା କରିଛି । ବିଗତ ୪ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ତିନି ଥର ସୁଧ ହାର ସଂଶୋଧନ କରିଛି ।

ଯାଜପୁର, ପାଇପ ପାଣି ପାଉଛନ୍ତି ମାତ୍ର ୫ ପ୍ରତିଶତ ବାସିନ୍ଦା

ଯାଜପୁର, ଜାନୁଆରୀ ୨୯ : ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର ୧୦ଟି ବ୍ଲକରେ ୩,୭୮,୬୪୫ଟି ପରିବାର ବାସ କରନ୍ତି । ଏହି ପରିବାର ଗୁଡ଼ିକର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୭,୩୧,୯୫୦ । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୮,୯୦୦ ପରିବାରକୁ ପାଇପ ଦ୍ୱାରା ଜଳ ଯୋଗାଣ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରୁ ଏକଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ଯେ ଜିଲ୍ଲାର ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ପରିବାର ପାଖରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପାଇପ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପହଂଚି ପାରିନାହିଁ । ଜିଲ୍ଲାର ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ବାସିନ୍ଦା ଅସୁରକ୍ଷିତ ଉତ୍ସରୁ ପିଇବା ପାଣି ପିଉଥିବାବେଳେ ଯାଜପୁର ବିକାଶର ମିଛ ଚିତ୍ର ଦେଖାଇ ଦିଆହେଉଛି ।

୮୨୭ ଯୁକ୍ତ ୩ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଙ୍କୁ ମିଳିବ ମେଧାବୃତ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୨୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଗତ ୨୦୧୬-୧୭ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ପାଇଁ ମେଧାବୃତ୍ତି ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ରାଜ୍ୟର ମୋଟ ୮୨୭ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମେଧାବୃତ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏ ବାବଦରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କୁ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ।

ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଦେଶରେ କମିଛି ନାବାଳିକା ମାତୃତ୍ୱ

ସରକାରଙ୍କ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ଆଇନଗତ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଯୋଗୁଁ ୧୫ରୁ ୧୯ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବାଳୁତ ମାତୃତ୍ୱ ହ୍ରାସରେ ଦେଶକୁ ସଫଳତା ମିଳିଛି ।

ମାଲକାନଗିରି : ଦୁର୍ଗମ ଅଂଚଳରେ ପଡ଼ିପାରୁନି ବିକାଶର ଛାଇ

ଗାଁ ଭିତରକୁ ରାସ୍ତାଟିଏ ନାହିଁ । ଲୋକେ ପାହାଡ଼ି ନାଳ ଓ ଘଂଚ ଜଙ୍ଗଲ ଅତିକ୍ରମ କରି ଜୀବିକା ସନ୍ଧାନରେ ସହରକୁ ଆସୁଛନ୍ତି । ସ୍ୱାଧୀନତାର ପାଖାପାଖି ସାତ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ଚିତ୍ର ବଦଳୁ ନଥିବାରୁ ଅବହେଳିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛନ୍ତି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ରାଲେଗଡ଼ା ପଂଚାୟତର ୬ଟି ଗ୍ରାମ ।

୧୦ରୁ କମ୍ ପିଲା ଅଛନ୍ତି, ବନ୍ଦ ହେବ ଆଉ ୨୨୩ ସ୍କୁଲ

୧୦ରୁ କମ୍ ପିଲା ଥିବା ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ନେଇ ଜୁନ୍ ୨୩,୨୦୧୬ରେ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ହେଲେ ତାହାର ଚୂଡାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ଏଯାଏଁ ସମ୍ଭବପର ହୋଇନାହିଁ । ୧୦ରୁ କମ୍ ପିଲା ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଆଗରୁ ୨୦୦ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଏବେ ଆଉ ୨୨୩ ଏଭଳି ସ୍କୁଲ ଥିବା ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

କୋଟିଆ ଦେଖିଲା ନୁଆ ରାସ୍ତା, ଗଡ଼ିବ ବସ୍

ଦୁଇଟି ରାଜ୍ୟ ନିଜ ଅଂଚଳ ବୋଲି ଦାବୀ କରୁଛି କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ପ୍ରାପ୍ତିର ସାତ ଦଶନ୍ଧି ପରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ସୀମାନ୍ତ କୋଟିଆ ପଂଚାୟତରେ ସଡ଼କ ଟିଏ ପହଂଚି ପାରିଲା ନାହିଁ । ପାଣି, ବିଜୁଳି, ସଡ଼କ ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏବେ ନୁଆ ଆଶା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

କୋରାପୁଟ ଓ ମାଲକାନଗିରି ପାଇଁ ୨୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଣ୍ଠି

ମାଓ ଅଧ୍ୟୁଷିତ କୋରାପୁଟ ଓ ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ୪ ବର୍ଷିଆ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ରାଜ୍ୟକୁ ୨୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏନପିଏପି ଯୋଜନା ରୁ ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନ୍ୟାସନାଲ ପଲିସି ଆଣ୍ଡ ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ୍ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଆଇନର ସଫଳ ରୂପାୟନ,

୧୧ ଜିଲ୍ଲାର ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରିବ, ପୁଷ୍ଟି ବିକାଶ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଦେବ ୧୦୦ କୋଟି

ଶିଶୁଙ୍କ ପୁଷ୍ଟି ବିକାଶ ଲାଗି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଆଗାମୀ ତିନିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇବେ । ରାଜ୍ୟର ୧୧ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଜାତୀୟ ପୁଷ୍ଟିକର ମିସନ ଜରିଆରେ ଏହି ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ ବୋଲି ମହିଳା ଓ ଶିଶୁବିକାଶ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜଣାଯାଇଛି ।


First Previous
1 2
Next Last Page 1 of 2

Recent Post