୨୦ ବର୍ଷରେ ବନ୍ୟାରେ କ୍ଷତି ହୋଇଛି ୫ ଶହ ୪୭ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି,ପ୍ରତିବର୍ଷ ମରୁଛନ୍ତି୧୭୦୦ ରୁ ଅଧିକ

ଚଳିତ ବନ୍ୟାରେ ଆସାମ ଓ ବିହାର ରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ ଟପିଲାଣି ।କେବଳ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନୁହଁ ଖୁବ କାମ ବ୍ୟବଧାନରେ ବର୍ଷେ ଦିବର୍ଷ ଛାଡି ଆମ ଦେଶରେ ବନ୍ୟା,ବାତ୍ୟା,ମରୁଡି ଆଦି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ଗତ ୨୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବନ୍ୟାରେ ୫ଶହ ୪୭ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି।

ନିର୍ମାଣ କୁ ମିଳିଲା ୨୦୧୯ ଗ୍ରାସରୁଟସ ଜଷ୍ଟିସ ଆୱାର୍ଡ

ରାଜ୍ୟର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ନିର୍ମାଣ କୁ ୨୦୧୯ ବର୍ଷର ମର୍ଯ୍ୟାଦାଜନକ ଗ୍ରାସରୁଟସ ଜଷ୍ଟିସ ଆୱାର୍ଡ ରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି ।ଗ୍ଲୋବାଲ ଲିଗାଲ ଇମ୍ପୋୱେରମେଣ୍ଟ ନେଟୱର୍କ ନମତି ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ମାଣ ସଂସ୍ଥାର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାନ୍ତି ଙ୍କୁ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଠାରେ ଏଭଳି ସମ୍ମାନ ରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି।

ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋକିବାରେ ଦେଶର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା କୋରାପୁଟ

ଦିନେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ କୁ ନେଇ ଚର୍ଚିତ ଥିଲା କୋରାପୁଟ । ଆଜି ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋକିବାରେ ଏହି ଜିଲାକୁ ମିଳିଛି ପ୍ରସଂଶା । ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଓ ଲୋକଙ୍କ ସହଭାଗିତା ଫଳରେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇ ପାରିଛି ।

ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବେହାଲ,୨୯୭୮ ଡାକ୍ତର ପଦବୀ ଖାଲି

ରାଜ୍ୟର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ମିଳୁନି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା । ଭିତ୍ତିଭୂମି ଓ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଭାବ ଏ କ୍ଷେତ୍ର ରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।କେଉଁଠି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ମିଳୁନି ତ କେଉଁଠି ଜରୁରୀ ଚିକିତ୍ସା ଚାହୁଁଥିବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ୬୭୧୯ ଡାକ୍ତର ପଦବୀ ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ୩୭୪୨ ଡାକ୍ତର ଅଛନ୍ତି

ବଙ୍ଗଳା ଫିଲ୍ମ ‘ଗୋତ୍ର’ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା ସତୁରୀ ଦଶକର ହିଟ ସମ୍ବଲପୁରୀ ରଙ୍ଗବତୀ ଗୀତ

ବଙ୍ଗଳା ସିନେମାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ଲୋକପ୍ରିୟ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଗୀତ ରଙ୍ଗବତୀ । ୭୦ ଦଶକର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଏହି ଗୀତକୁ ଶ୍ରୋତାମାନେ ତେଲୁଗୁ ଓ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାରେ ଶୁଣିବା ପରେ ଏବେ ବଙ୍ଗଳା ଭାଷାରେ ଶୁଣିବାର ଅବସର ପାଇବେ। ଅକ୍ଷୟ ପରିଜାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଯୋଜିତ ଓ ଶିବପ୍ରସାଦ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ବଙ୍ଗଳା ଫିଲ୍ମ ‘ଗୋତ୍ର’ରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଆରା ଶୈଳୀରେ ସ୍ଥାନପାଇଛି ରଙ୍ଗବତୀ ଗୀତ।

ଆଜି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ,ଅପରାହ୍ନ ୪.୩୨ ରୁ ପାକତ୍ୟାଗ

ଆଜି ମଙ୍ଗଳବାର ଆଷାଢ଼ ମାସ ପୁର୍ଣିମା ତିଥି । ଆଜି ଭାରତ ର ବିଭିନ୍ନ ଭାଗରେ କେତୁଗ୍ରସ୍ତ ଖଣ୍ଦଗ୍ରାସ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ । ସାମନ୍ତ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ପଞ୍ଜିକା ଅନୁସାରେ ପୁରୀକୁ ଭାରତୀୟ ସମୟ ଅନୁସାରେ- ରାତ୍ରି ୦୧ା୩୨ରେ ଗ୍ରହଣ ସ୍ପର୍ଶ, ରାତ୍ରି ୦୩ା୦୧ରେ ଗ୍ରହଣ ମଧ୍ୟ ଏବଂ ରାତ୍ରି ୦୪ା୩୦ରେ ସର୍ବମୋକ୍ଷ ହେବ ।

ଦେଶରେ ୪.୫ ପ୍ରତିଶତ ପରିବାର ଚଳାଉଛନ୍ତି ଏକାକୀ ଥିବା ମହିଳା

ଭାରତରେ ୪.୫ ପ୍ରତିଶତ ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ଏକାକୀ ଥିବା ମହିଳା । ସେମାନେ ନିଜ ପରିବାର ର ନାବାଳକ ସନ୍ତାନ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇଥାନ୍ତି । ଆମ ଦେଶରେ ଏକାକୀ ଥିବା ମହିଳା ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧.୩ କୋଟି ଥିବା ବେଳେ ଯୁଗ୍ମ ପରିବାର ସହିତ ରହୁଥିବା ଏଭଳି ମହିଳାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩.୨ କୋଟି ଥିବା ଜାତିସଙ୍ଘ ର ମହିଳା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ସକାରାତ୍ମକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ସତ୍ୱେ ଭାରତରେ ଘର ଚଳାଉଥିବା ସିଙ୍ଗଲ ମଦର୍ସ ପରିବାର ଗୁଡିକରେ ଦରିଦ୍ର ହାର ୩୮ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦେଖାଇଲେ ଗୋଲାପୀ ସ୍ବପ୍ନ,ଓଡିଶା ହେବ ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ଅର୍ଥନୀତି

୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶା ୧ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ଅର୍ଥନୀତି ହେବ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଭିଜନ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଜରିଆରେ ଏପରି ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ଜେଏସଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଓ ପିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ଏମିତି ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବୁଧବାର ସଚିବାଳୟଠାରେ ଇକୋନୋମିକ ପସିବିଲିଟି ଫର ଓଡ଼ିଶା ଟୁଓ୍ବାର୍ଡସ ଓ୍ବାନ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଇକୋନୋମି-୨୦୫୦’ର ଏହି ଭିଜନ ରିପୋର୍ଟ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି।

ଲକ୍ଷେ ଝିଅଙ୍କ ସାମୁହିକ ବିବାହ କରାଇବେ ୟୁପିର ଯୋଗୀ ସରକାର

ସାମୁହିକ ବିବାହ ମାଧ୍ୟମରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସରକାର ଲକ୍ଷେ ଗରିବ ଝିଅଙ୍କ ବିବାହ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ବିବାହକୁ ଖୁବ୍‌ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ସରକାର ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

ପୁରିଲା ମାସେ ,ଆଜି ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦେବେ ନିଜ ବିଭାଗର ମାସିକିଆ ରିପୋର୍ଟ

ପ୍ରତି ମାସର ସପ୍ତମ ଦିନରେ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଓ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ନେଇ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟନାୟକ । ଏହି ହିସାବରେ ଜୁଲାଇ ୭ ତାରିଖ ରେ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ନିଜ ନିଜ ବିଭାଗର ରିପୋର୍ଟକାର୍ଡ ଦେବା କଥା । କିନ୍ତୁ ଜୁଲାଇ ୭ ତାରିଖ ରବିବାର ପଡ଼ୁଥିବାରୁ ୬ ତାରିଖରେ ହିଁ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କଠୁ ରିପୋର୍ଟ ନେବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି।

ବିଚାରାଧୀନ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟାରେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ଥାନ ଶୀର୍ଷରେ

ଗୁରୁବାର ସଂସଦରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ୨୦୧୯ ଉପସ୍ଥାପନ ହୋଇଛି । ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଅଦାଲତରେ ବିଚାରାଧୀନ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟାରେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ଥାନ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି। ଗତ ମଇ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ୬୪ ପ୍ରତିଶତ ଉଭୟ ଦେୱାନୀ ଓ ଫୌଜଦାରୀ ମାମଲା ତିନି ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଅଦାଲତରେ ବିଚାର ପାଇଁ ପଡ଼ିରହିଛି ।

ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରେ ୩ ବର୍ଷରେ ଯାଇଛି ୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ,ସର୍ପାଘାତ ରେ ମରିଛନ୍ତି ସର୍ବାଧିକ

ଗତ ୨୦୧୬-୧୭ ରୁ ୨୦୧୯-୨୦ ଜୁନ ୨୫ ସୁଦ୍ଧା ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରେ ୬୨୨୮ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ସର୍ବାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସର୍ପାଘାତ ରେ ହୋଇଛି

ବିଏସଏନଏଲ ର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ,ଲକ୍ଷାଧିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଜୁନ ମାସରେ ଦରମା ଚିନ୍ତାରେ କମ୍ପାନୀ

ସରକାରୀ ଦୂର ସଂଚାର କମ୍ପାନୀ ବିଏସ୍‌ଏନ୍‌ଏଲ ର କ୍ଷତି ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଥିପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ସରକାରଙ୍କୁ ନିକଟକୁ ଏକ ଜରୁରୀ ପତ୍ର ପଠାଯାଇଛି । ଏଥିରେ କମ୍ପାନୀର କାମ ସ୍ୱଭାବିକ ଭାବେ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଅକ୍ଷମତା ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି । ଏପରି କି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦରମା ଦେବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ନଥିବା କଥା ଦର୍ଶାଯାଇଛି । କ୍ଷତି ଓ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ କମ୍ପାନୀ ତାର ୧.୭ ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଜୁନ ମାସରେ ପ୍ରାୟ ୮୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦରମା କେଉଁଠୁ ଆଣି ଦେବ ସେ ଚିନ୍ତାରେ ଘାରିହେଉଛି

୧୦ ରୁ କମ ପିଲା ଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ଦ ହେବ ୯୬୬ ସ୍କୁଲ

ଶିକ୍ଷାର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିବାକୁ ସରକାର ପୁରପଲ୍ଲୀରେ ସ୍କୁଲମାନ ଖୋଲିଥିଲେ,ହେଲେ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୯୬୬ ଟି ସ୍କୁଲକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ୧୦ରୁ କମ୍ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପଢୁଥିବା ଏହି ସ୍କୁଲଗୁଡିକ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଂଜନ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ।

ପାଠ ନ ପଢିଥିଲେ ବି ମିଳିବ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ

ପୂର୍ବରୁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପଢ଼ିଥିବାର ନିୟମ ଥିଲା ।ଏଣିକି ଶିକ୍ଷା‌ଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିବନି। ଅଷ୍ଟମ ଯାଏଁ ନପଢ଼ିଥିଲେ ବି ଜଣେ ଭାରୀ ଯାନ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବାକୁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଏନେଇ ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମୋଟର ଯାନ ୧୯୮୯ର ନିୟମ ୮ରେ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । ଏହି ନିୟମ ଦ୍ବାରା ସମାଜର ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ବଳ ଶ୍ରେଣୀର ଦକ୍ଷ ଲୋକ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ଚୀନ କୁ ଟପିଯିବ ଭାରତ -ଜାତିସଙ୍ଘ

ଏବେ ଭାରତର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୩୭ କୋଟି ରହିଥିବା ବେଳେ ଚୀନର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୪୩ କୋଟି ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଆଉ ୮ ବର୍ଷ ପରେ ଏ ସ୍ଥିତି ବଦଳି ଯିବ। ଚୀନ କୁ ଜନସଂଖ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ର ରେ ପଛରେ ପକାଇ ଭାରତ ଆଗକୁ ଟପିଯିବ । ଆମ ଦେଶରେ ଏବେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏମିତି ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଯେ ଭାରତ ଅତି ଶୀଘ୍ର ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ଚୀନକୁ ଟପିବ

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଶିଶୁଶ୍ରମିକ ବିରୋଧୀ ଦିବସ,ବିଶ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି ୨୨ କୋଟି ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ

ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ ୨୨ କୋଟି ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଅଛନ୍ତି । ଆମ ଦେଶରେ ୪ ରୁ ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସର ଏହି ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ କୋଟି ରୁ ଅଧିକ ଥିବା ୨୦୧୧ ଜନଗଣନା ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାଯାଏ । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରେ ଆମ ଦେଶର ସର୍ବାଧିକ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଆଜିର ଦିନଟିକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଶିଶୁଶ୍ରମିକ ବିରୋଧୀ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି

ୟୁନିସେଫ ତଥ୍ୟ :ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ଫଳରେ କମିଛି ଭୁତଳଜଳ ପ୍ରଦୂଷଣ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ମହତ୍ୱାକାଂକ୍ଷୀ ଯୋଜନା ‘ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ’ କାରଣରୁ ଭାରତର ବହୁ ଗ୍ରାମରେ ଭୂତଳ ଜଳରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ମାତ୍ରା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ମୁକ୍ତାକାଶ ଶୌଚ ହ୍ରାସ ପାଇବା ଫଳରେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ବୋଲି ୟୁନିସେଫ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଅପହୃତ ଶୈଶବ,ବିଶ୍ୱରେ ଉପେକ୍ଷିତ ୬୯ କୋଟି ଶିଶୁ

ପୃଥିବୀର ୧୭୬ ଦେଶରେ ଶିଶୁଙ୍କ ପିଲାଦିନ ନିଖୋଜ । ପାଖାପାଖି ୬୯ କୋଟି ଶିଶୁ ସେମାନଙ୍କର ପିଲାଦିନ କୁ ଅନୁଭବ କରିପାରୁନଥିବା ଏକ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ସେଭ୍‌ ଦି ଚିଲଡ୍ରେନ୍‌ ତାର ‘ଦି ଏଣ୍ଡ ଅଫ୍‌ ଚାଇଲ୍ଡହୁଡ୍‌ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ୍‌’ରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।

ମୁଖ ଗହ୍ୱର କର୍କଟରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଥମ

ଗତକାଲି ଅର୍ଥାତ ଶୁକ୍ରବାର ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି ବିଶ୍ୱ ତମାଖୁ ମୁକ୍ତ ଦିବସ।ତମାଖୁ ବର୍ଜନ କରିବା ଦିଗରେ ସଚେତନତ ପାଇଁ ଏଭଳି ଗୋଟିଏ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ।ଯେତେ ଯାହା ସଚେତନ କରାଗଲେ ବି ଯୁବ ସମାଜ ତମାଖୁ ଯୁକ୍ତ ଉତ୍ପାଦ ସେବନରୁ ନିବୃତ ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ବିଭିନ୍ନ ଭୟଙ୍କର ରୋଗର ସାମନନ କରିବାକୁ ପଡୁଛି


First Previous
1 2 3
Next Last Page 1 of 3

Recent Post