କ୍ଷତିପୂରକ ବନୀକରଣ ସହାୟତା ବାବଦରେ ଓଡିଶାକୁ ମିଳିଲା ୫୯୩୩ କୋଟି

କ୍ଷତିପୂରକ ବନୀକରଣ ପାଣ୍ଠି ପରିଚାଳନା ଓ ଯୋଜନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ(କାମ୍ପା)ରେ ୨୦୦୬-୦୭ରୁ ୨୦୧୯ ଫେବୃୟାରୀ ୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ୫୯୩୩ କୋଟି ୯୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି। ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାଠାରୁ ୨୦୦୯-୧୦ରୁ ୨୦୧୭-୧୮ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଡ୍‌ହକ କାମ୍ପା ପାଣ୍ଠିରୁ ୨୦୬୪୪ କୋଟି ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ମହିଳା ହିଂସାରେ ଦେଶର ଟପ ଟେନ ରେ ଓଡିଶା

ଓଡ଼ିଶାରେ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହନ୍ତି ମହିଳା। ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ହିଂସାର ତାଲିକା ଦେଖିଲେ ଦେଶରେ ଟପ୍ ଟେନ୍‌ରେ ଆସୁଛି ଓଡ଼ିଶା । ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ରାଇମ ରେକର୍ଡସ୍ ବ୍ୟୁରୋ, ଏନସିଆରବି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ କ୍ରାଇମ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ-୨୦୧୭ ତଥ୍ୟରୁ ଏହି ସାଂଘାତିକ କଥା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଦେବାରେ ଓଡ଼ିଶା ସାରା ଦେଶରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିବାର ଅପବାଦ ମୁଣ୍ଡାଇଛି।

ହେଲମେଟ ନ ପିନ୍ଧି ଯାଇଛି ୪୩.୬୦୦ ଜୀବନ

ନୂଆ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ନିୟମ ଓ ଜୋରିମାନା ଆଦାୟକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ହାହାକାର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। କିଛି ରାଜ୍ୟ ନୂଆ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି। ତେବେ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନର ଭୟଙ୍କର ସ୍ଥିତି କ’ଣ ହୋଇପାରେ, ତାହା ୨୦୧୮ରେ ଘଟିଥିବା ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ତଥ୍ୟ ବୟାନ କରୁଛି।

ଦେଶରେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଛି ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ ମାମଲା

ଆମ ଦେଶରେ ବଢିଛି ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ ମାମଲା । ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷଠାରୁ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ ହୋଇଛି । ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ମୋଟ ୫ ହଜାର ୯୧୬ଟି ଠକେଇ ମାମଲା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୬ ହଜାର ୮୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଛି

କ୍ଷତିପୂରକ ବନୀକରଣ ପାଣ୍ଠିରୁ ଓଡିଶା ପାଇଲା ୫୯୩୪ କୋଟି

ଜଙ୍ଗଲ ଓ ଆୟତନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଓଡ଼ିଶା ଦେଶର ଚତୁର୍ଥ ରାଜ୍ୟ। କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜାତୀୟ କ୍ଷତିପୂରକ ବନୀକରଣ ପାଣ୍ଠି ପରିଚାଳନା ଓ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ୫୯୩୩ କୋଟି ୯୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶା ପରେ ଛତିଶଗଡ ଦ୍ବିତୀୟ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ୫୭୯୧ କୋଟି ୭୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇଛି

ରାଜ୍ୟରେ ମାତୃ ଓ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଗଠିତହେଲା କମିଟି

ରାଜ୍ୟରେ ମାତୃ ଓ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁହାରକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଲାଗି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ‘ସଂପୂର୍ଣ୍ଣା’ ଯୋଜନାକୁ ଅଧିକ କ୍ରିୟାଶୀଳ କରାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯିବା ସହ ଆସନ୍ତା ୧ମାସ ମଧ୍ୟରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବ କିଶୋର ଦାସ। ମାତୃ ଓ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ହ୍ରାସ ନେଇ ବୁଧବାର ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ବଦଳିବ ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଣର ନିୟମ,୧୦ ହଜାର ରୁ ଅଧିକ ଉଠାଇଲେ ମୋବାଇଲ କୁ ଆସିବ ଓଟିପି

ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ଏବେ ବହୁଳ ଭାବେ ବଢିଛି । ଏହା ସାଙ୍ଗକୁ ଏଟିଏମ୍‌ ଠକାମୀ ମଧ୍ୟ ସେହି ଅନୁପାତରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ଦିଲ୍ଲୀ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ଲେଭଲ ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ କମିଟି(ଏସ୍‌ଏ୍‌ଲବିସି) କେତେକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ଏହାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଗଲେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ। ଦୁଇଟି ଏଟିଏମ୍‌ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍‌ଶନ ମଧ୍ୟରେ ୬ରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ହେବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ଏସ୍‌ଏଲ୍‌ବିସି ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପରାମର୍ଶରେ କୁହାଯାଇଛି

ଗଣିତ,ବିଜ୍ଞାନ ଓ ଇଁରାଜୀ ଶିକ୍ଷାଦାନ ପାଇଁ ଦିଆଯିବ ଅଧିକ ସମୟ

ଶିକ୍ଷାର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ନୂଆ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍କୁଲରେ ଇଂରାଜୀ, ଗଣିତ ଓ ବିଜ୍ଞାନ ବିଷୟକୁ ଅଧିକ ସମୟ ପଢ଼ାଯିବ। ପ୍ରତି ବିଷୟକୁ ୪୫ ମିନିଟ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏଣିକି ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟା ପଢ଼ାଯିବ। ସମ୍ପୃକ୍ତ ୩ଟି ବିଷୟରେ ପିଲା କମ୍‌ ନମ୍ବର ରଖୁଥିବାରୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ଆଫ୍ରିକୀୟ ସିଂହ ଅଙ୍ଗପ୍ରତ୍ୟଙ୍ଗ ର ବଜାର ପାଲଟିଛି ଏସିଆ

ଆଜି ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ସିଂହ ଦିବସ । ଜଙ୍ଗଲର ରାଜା କୁହାଯାଉଥିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚତୁର ଆଉ ବଳଶାଳୀ ଏହି ଜୀବଟି କିନ୍ତୁ ଶିକାରୀ ମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପରାଜୟ ମାନି ନେଇଛି ।ଏହାର ହାଡ଼ ରେ ମୂଲ୍ୟବାନ ଅଳଙ୍କାର ଓ ବିଳାସୀ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବାରୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାର ରେ ଏହାର ଚାହିଦା ବହୁତ ଅଧିକ । ଏହାର ହାଡ଼,ଦାନ୍ତ,ପିଞ୍ଜରା ର ଚାହିଦା ଅଧିକ ରହିଥିବାରୁ ଜୀବଜନ୍ତୁ ତସ୍କର ମାନେ ସିଂହ ତସ୍କରୀକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥାନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶା ରସଗୋଲାକୁ ମିଳିଲା ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ୍

ରସଗୋଲାକୁ ନେଇ ଆସିଛି ମିଠା ଖବର । ଶେଷରେ ରସଗୋଲାକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗି ରହିଥିବା ବିବାଦରେ ପଡିଛି ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ । ଓଡ଼ିଶା ରସଗୋଲାକୁ ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ୍ ଦେବାକୁ ଦୀର୍ଘଦିନରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦାବି କରି ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଓଡ଼ିଶା ରସଗୋଲା ଭାବେ ଜିଆଇ ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଘ୍ର ଦିବସ,ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଦେଶର ଚତୁର୍ଥ ବାଘ ଗଣନା ରିପୋର୍ଟ

ସୋମବାର ପାଳିତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଘ୍ର ଦିବସ । ଏ ଅବସର ରେ ଦେଶର ବାଘ ଗଣନା ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସର୍ବ ଭାରତୀୟ ବାଘ ଗଣନା ରିପୋର୍ଟ-୨୦୧୮କୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବେ।

ଗୃହ ବିଭାଗ ଶ୍ବେତପତ୍ର ରେ ସାଙ୍ଘାତିକ ତଥ୍ୟ,ଦିନକୁ ୭ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ୫ ହତ୍ୟା

ରାଜ୍ୟରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ସଂଖ୍ୟା ୨୦୧୭ ତୁଳନାରେ ବଢ଼ିଯାଇଛି। ଦୈନିକ ହାରାହାରି ୭ ଜଣ ମହିଳା ଦୁଷ୍କର୍ମର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ୨୫୦୨ଟି ମାମଲା ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛି । ଦୁଷ୍କର୍ମ ସହିତ ରାଜ୍ୟରେ ହତ୍ୟା ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ବଢି ଚାଲିଛି । ୨୭୯୪ଟି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିରୁ ୭୦୭ଟିରେ ଅଭିଯୋଗଫର୍ଦ୍ଦ ଦାଖଲ ହୋଇଛି

ଶିଶୁ ଯୌନ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ମାମଲାରେ କଠୋର ହେଲେ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ, ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଦେଲେ ପରାମର୍ଶ

ଦେଶରେ ଶିଶୁଙ୍କ ପ୍ରତି ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। କେଉଁଠି କେଉଁଠି ଏକାଧିକ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କଡା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପୋଷଣ କରିଛନ୍ତି । ଶିଶୁଙ୍କୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନାରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପୋକ୍ସୋ ଆଇନ ଅଧୀନରେ ସମସ୍ତ ଜିଲାରେ ୬୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି

୫୦ ବର୍ଷ ତଳର ସ୍ମୃତି ଆଜି ଅମଳିନ,ଆଜିର ଦିନରେ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ମଣିଷ

ଆଜକୁ ଠିକ ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଅର୍ଥାତ ୨୦ ଜୁଲାଇ ୧୯୬୯ ମସିହାରେ, ନାସାର ‘ଆପୋଲୋ ୧୧’ ମିଶନ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ମିଶନ ଜରିଆରେ ଆମେରିକା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ମଣିଷ ପଠାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଦୀର୍ଘ ୫୦ ବର୍ଷ ପରେ ବି ଆଜି ବି ଏହି ସ୍ମୃତି ଅମଳିନ ହୋଇ ରହିଛି।

ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁ ଙ୍କ ଅମରାବତୀ ବିକାଶ ଡ୍ରିମ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ରୁ ଓହରିଗଲା ବିଶ୍ବବ୍ୟାଙ୍କ

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ର ରାଜଧାନୀ ଅମରାବତୀର ବିକାଶ ପାଇଁ ବିଶ୍ବବ୍ୟାଙ୍କ ଯେଉଁ ଋଣ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବ ବୋଲି ବୁଝାମଣା କରିଥିଲା ସେଥିରୁ ଓହରି ଯାଇଛି।ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ମତାନ୍ତର ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି

ପିଆଜ ସଂରକ୍ଷଣ ଗୃହ ପାଲଟିଛି କୁକୁଡ଼ାଘର

ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାରେ ଫେଲ ମାରିଛି ପିଆଜ ମିଶନ। ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦନ କିଭଳି ବଢିବ ସେ ଦିଗରେ ଦୃଷ୍ଟି ନ ଦେଇ ପିଆଜ ସଂରକ୍ଷଣ ଗୃହ ତିଆରିରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାରୁ ଏବେ ଜିଲାର ପିଆଜ ଚାଷୀଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ବୋହୁଛି। ଉର୍ବରମାଟି,ଅନୁକୂଳ ଜଳବାୟୁ ଥିବାରୁ ଏଠାରେ ପିଆଜ ଚାଷ ଭଲ ହୋଇଥାଏ

୨୦ ବର୍ଷରେ ବନ୍ୟାରେ କ୍ଷତି ହୋଇଛି ୫ ଶହ ୪୭ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି,ପ୍ରତିବର୍ଷ ମରୁଛନ୍ତି୧୭୦୦ ରୁ ଅଧିକ

ଚଳିତ ବନ୍ୟାରେ ଆସାମ ଓ ବିହାର ରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ ଟପିଲାଣି ।କେବଳ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନୁହଁ ଖୁବ କାମ ବ୍ୟବଧାନରେ ବର୍ଷେ ଦିବର୍ଷ ଛାଡି ଆମ ଦେଶରେ ବନ୍ୟା,ବାତ୍ୟା,ମରୁଡି ଆଦି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ଗତ ୨୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବନ୍ୟାରେ ୫ଶହ ୪୭ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି।

ନିର୍ମାଣ କୁ ମିଳିଲା ୨୦୧୯ ଗ୍ରାସରୁଟସ ଜଷ୍ଟିସ ଆୱାର୍ଡ

ରାଜ୍ୟର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ନିର୍ମାଣ କୁ ୨୦୧୯ ବର୍ଷର ମର୍ଯ୍ୟାଦାଜନକ ଗ୍ରାସରୁଟସ ଜଷ୍ଟିସ ଆୱାର୍ଡ ରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି ।ଗ୍ଲୋବାଲ ଲିଗାଲ ଇମ୍ପୋୱେରମେଣ୍ଟ ନେଟୱର୍କ ନମତି ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ମାଣ ସଂସ୍ଥାର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାନ୍ତି ଙ୍କୁ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଠାରେ ଏଭଳି ସମ୍ମାନ ରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି।

ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋକିବାରେ ଦେଶର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା କୋରାପୁଟ

ଦିନେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ କୁ ନେଇ ଚର୍ଚିତ ଥିଲା କୋରାପୁଟ । ଆଜି ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋକିବାରେ ଏହି ଜିଲାକୁ ମିଳିଛି ପ୍ରସଂଶା । ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଓ ଲୋକଙ୍କ ସହଭାଗିତା ଫଳରେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇ ପାରିଛି ।

ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବେହାଲ,୨୯୭୮ ଡାକ୍ତର ପଦବୀ ଖାଲି

ରାଜ୍ୟର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ମିଳୁନି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା । ଭିତ୍ତିଭୂମି ଓ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଭାବ ଏ କ୍ଷେତ୍ର ରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।କେଉଁଠି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ମିଳୁନି ତ କେଉଁଠି ଜରୁରୀ ଚିକିତ୍ସା ଚାହୁଁଥିବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ୬୭୧୯ ଡାକ୍ତର ପଦବୀ ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ୩୭୪୨ ଡାକ୍ତର ଅଛନ୍ତି


First Previous
1 2 3 4
Next Last Page 1 of 4

Recent Post




















Bikasha Khabara
14/01/2020

tree man