ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ହୋଲି ଉପହାର, ଫିକ୍ସଡ଼୍ ଡ଼ିପୋଜିଟ୍ ରେ ବଢିଲା ସୁଧ ହାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୧ : ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ହୋଲି ଅବସରରେ ତାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେଇଛି ନିଆରା ଉପହାର । ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ତାର ଫିକ୍ସଡ଼୍ ଡ଼ିପୋଜିଟ୍ ରେ ସୁଧହାର ୦.୭୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧିର ଘୋଷଣା କରିଛି । ବିଗତ ୪ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ତିନି ଥର ସୁଧ ହାର ସଂଶୋଧନ କରିଛି ।

ଯାଜପୁର, ପାଇପ ପାଣି ପାଉଛନ୍ତି ମାତ୍ର ୫ ପ୍ରତିଶତ ବାସିନ୍ଦା

ଯାଜପୁର, ଜାନୁଆରୀ ୨୯ : ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର ୧୦ଟି ବ୍ଲକରେ ୩,୭୮,୬୪୫ଟି ପରିବାର ବାସ କରନ୍ତି । ଏହି ପରିବାର ଗୁଡ଼ିକର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୭,୩୧,୯୫୦ । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୮,୯୦୦ ପରିବାରକୁ ପାଇପ ଦ୍ୱାରା ଜଳ ଯୋଗାଣ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରୁ ଏକଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ଯେ ଜିଲ୍ଲାର ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ପରିବାର ପାଖରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପାଇପ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପହଂଚି ପାରିନାହିଁ । ଜିଲ୍ଲାର ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ବାସିନ୍ଦା ଅସୁରକ୍ଷିତ ଉତ୍ସରୁ ପିଇବା ପାଣି ପିଉଥିବାବେଳେ ଯାଜପୁର ବିକାଶର ମିଛ ଚିତ୍ର ଦେଖାଇ ଦିଆହେଉଛି ।

୮୨୭ ଯୁକ୍ତ ୩ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଙ୍କୁ ମିଳିବ ମେଧାବୃତ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୨୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଗତ ୨୦୧୬-୧୭ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ପାଇଁ ମେଧାବୃତ୍ତି ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ରାଜ୍ୟର ମୋଟ ୮୨୭ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମେଧାବୃତ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏ ବାବଦରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କୁ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ।

ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଦେଶରେ କମିଛି ନାବାଳିକା ମାତୃତ୍ୱ

ସରକାରଙ୍କ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ଆଇନଗତ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଯୋଗୁଁ ୧୫ରୁ ୧୯ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବାଳୁତ ମାତୃତ୍ୱ ହ୍ରାସରେ ଦେଶକୁ ସଫଳତା ମିଳିଛି ।

ମାଲକାନଗିରି : ଦୁର୍ଗମ ଅଂଚଳରେ ପଡ଼ିପାରୁନି ବିକାଶର ଛାଇ

ଗାଁ ଭିତରକୁ ରାସ୍ତାଟିଏ ନାହିଁ । ଲୋକେ ପାହାଡ଼ି ନାଳ ଓ ଘଂଚ ଜଙ୍ଗଲ ଅତିକ୍ରମ କରି ଜୀବିକା ସନ୍ଧାନରେ ସହରକୁ ଆସୁଛନ୍ତି । ସ୍ୱାଧୀନତାର ପାଖାପାଖି ସାତ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ଚିତ୍ର ବଦଳୁ ନଥିବାରୁ ଅବହେଳିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛନ୍ତି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ରାଲେଗଡ଼ା ପଂଚାୟତର ୬ଟି ଗ୍ରାମ ।

୧୦ରୁ କମ୍ ପିଲା ଅଛନ୍ତି, ବନ୍ଦ ହେବ ଆଉ ୨୨୩ ସ୍କୁଲ

୧୦ରୁ କମ୍ ପିଲା ଥିବା ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ନେଇ ଜୁନ୍ ୨୩,୨୦୧୬ରେ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ହେଲେ ତାହାର ଚୂଡାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ଏଯାଏଁ ସମ୍ଭବପର ହୋଇନାହିଁ । ୧୦ରୁ କମ୍ ପିଲା ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଆଗରୁ ୨୦୦ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଏବେ ଆଉ ୨୨୩ ଏଭଳି ସ୍କୁଲ ଥିବା ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

କୋଟିଆ ଦେଖିଲା ନୁଆ ରାସ୍ତା, ଗଡ଼ିବ ବସ୍

ଦୁଇଟି ରାଜ୍ୟ ନିଜ ଅଂଚଳ ବୋଲି ଦାବୀ କରୁଛି କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ପ୍ରାପ୍ତିର ସାତ ଦଶନ୍ଧି ପରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ସୀମାନ୍ତ କୋଟିଆ ପଂଚାୟତରେ ସଡ଼କ ଟିଏ ପହଂଚି ପାରିଲା ନାହିଁ । ପାଣି, ବିଜୁଳି, ସଡ଼କ ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏବେ ନୁଆ ଆଶା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

କୋରାପୁଟ ଓ ମାଲକାନଗିରି ପାଇଁ ୨୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଣ୍ଠି

ମାଓ ଅଧ୍ୟୁଷିତ କୋରାପୁଟ ଓ ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ୪ ବର୍ଷିଆ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ରାଜ୍ୟକୁ ୨୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏନପିଏପି ଯୋଜନା ରୁ ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନ୍ୟାସନାଲ ପଲିସି ଆଣ୍ଡ ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ୍ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଆଇନର ସଫଳ ରୂପାୟନ,

୧୧ ଜିଲ୍ଲାର ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରିବ, ପୁଷ୍ଟି ବିକାଶ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଦେବ ୧୦୦ କୋଟି

ଶିଶୁଙ୍କ ପୁଷ୍ଟି ବିକାଶ ଲାଗି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଆଗାମୀ ତିନିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇବେ । ରାଜ୍ୟର ୧୧ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଜାତୀୟ ପୁଷ୍ଟିକର ମିସନ ଜରିଆରେ ଏହି ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ ବୋଲି ମହିଳା ଓ ଶିଶୁବିକାଶ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜଣାଯାଇଛି ।

ଧୂଅାଁ ବାଣ ପାଲଟିଛି ମାଙ୍କଡ଼ିଆ ଜନଜାତିଙ୍କ ବିକାଶ

କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଡ଼ିଆ ପଂଚାୟତର ଉଠାଣି ସାହିରେ ବାସ କରୁଥିବା ୨୫ଟି ମାଙ୍କଡ଼ିଆ ପରିବାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୟନୀୟ ଭାବେ ଜୀବନଯାପନ କରୁଛନ୍ତି । ବହୁ ବର୍ଷ ତଳେ ସେମାନଙ୍କ ଥଇଥାନ ପାଇଁ ଆଇଟିଡ଼ିଏ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା କଲୋନୀ ଘର ଗୁଡ଼ିକ ଭାଙ୍ଗି ରୁଜି ଗଲାଣି ।

ଓଡ଼ିଶାର ସବୁଠୁ ପଛୁଆ ୫ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରୋଡ୍ ମ୍ୟାପ୍

କଳାହାଣ୍ଡି, କୋରାପୁଟ, ବଲାଙ୍ଗିର, ରାୟଗଡ଼ା ଓ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲା ରାଜ୍ୟର ପଛୁଆ ଅଂଚଳ ଭାବେ ଦେଶର ୧୧୫ ପଛୁଆ ଜିଲ୍ଲାରେସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ଏହି ସବୁ ଅଂଚଳରେ ଶିକ୍ଷା,ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ପରିମଳ, ବିଦ୍ୟୁତ ଭଳି ସର୍ବନିମ୍ନ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେପହଂଚି ନାହିଁ ।


First Previous
1
Next Last Page 1 of 1

Recent Post