ଖାଦ୍ୟରେ ୩.୫% ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି ଭାରତୀୟ

ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଦୈନିକ ରୋଜଗାରର ବହୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ବାବଦରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଥାଳି ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ଦୈନିକ ରୋଜଗାରର ୩.୫ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ତେବେ ଧନୀ ଦେଶ ଆମେରିକାର ଜଣେ ନ୍ୟୁୟର୍କବାସୀଙ୍କୁ ଏ ବାବଦରେ ତାଙ୍କ ଦୈନିକ ରୋଜଗାରର ମାତ୍ର ୦.୬ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ହେଉଛି। ଜାତିସଂଘର ବିଶ୍ବ ଖାଦ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ପଦାକୁ ଆସିଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟର ନାମ ‘କଷ୍ଟ୍ ଅଫ୍ ଏ ପ୍ଲେଟ୍ ଅଫ୍‌ ଫୁଡ୍‌’ ବା ଗୋ‌ଟିଏ ଥାଳି ଖାଦ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି।

ଆର୍‌ବିଆଇ ରିପୋର୍ଟ:ଓଡ଼ିଶାରେ ପନିପରିବା, ଫଳ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ

ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଆର୍‌ବିଆଇ ଦ୍ବାରା ପ୍ରକାଶିତ ‘ ହ୍ୟାଣ୍ଡବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ଷ୍ଟାଟିଷ୍ଟିକ୍ସ ଅନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଷ୍ଟେଟସ୍’ ରିପୋର୍ଟରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଫଳ ଓ ପନିପରିବା ଉତ୍ପାଦନକୁ ନେଇ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ୨୦୧୭-୧୮ ମସିହା ତୁଳନାରେ ୨୦୧୮-୧୯ ମସିହାରେ ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ଫଳ ଓ ପନିପରିବା ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

କରୋନା କାଳରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ୨୨,୨୬୭.୬୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ ଦେଇଛି କେନ୍ଦ୍ର

କରୋନା ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭରୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓଡ଼ିଶାକୁ ୨୨,୨୬୭.୬୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଭଳି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟର 3.17 କୋଟି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାସିକ 5 କେଜି ଚାଉଳ ଏବଂ ପ୍ରତି ପରିବାରକୁ ମାସିକ 1 କେଜି ଡାଲି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ହିସାବରେ 92.85 ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଡାଲି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ,୪ ବର୍ଷରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି

୫ ବର୍ଷିଆ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ୧୮ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ୪୭ଟି ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀକୁ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି। ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୪୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ସୁଯୋଗ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏଥିରୁ ୬ କୋଟି ୮୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ୱ ମିଳିଥିଲା। କେବଳ ଶିମିଳିପାଳ ଓ ସାତକୋଶିଆ ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିବାସୀମାନେ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଉପାର୍ଜନ କରିଥିଲେ।

ସୌର କ୍ଷମତା ବିନିଯୋଗରେ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ଥାନ ୧୭

ରାଜ୍ୟ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ୨୭୫୦ ମେଗାୱାଟ୍‌ କ୍ଷମତାର ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୮ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ୧୯୫ ମେଗାୱାଟ୍ ରହିଛି, ଯାହାକି ଧାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟର ୭.୦୯ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ସିଏଜି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟରେ ସୌର ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନର ବିପୁଳ ସାମର୍ଥ୍ୟ ରହିଛି। ୨୫,୭୮୦ ମେଗାୱାଟ୍‌ ସୌର ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ରାଜ୍ୟର ରହିଥିବା ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ସୌର କ୍ଷମତାର ବିନିଯୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ୨୯ଟି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ୧୭ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ଓଡ଼ିଶାବାସୀ କିଣିଲେ ଅଧିକ ଗାଡ଼ି

ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରାୟ ୪୯ ହଜାର ଗାଡ଼ି ବିକ୍ରି ହୋଇଛି। ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ତୁଳନାରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୨୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଗାଡ଼ି ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ରାଜ୍ୟରେ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୩୬ ହଜାର ଦୁଇ ଚକିଆ ଗାଡ଼ି ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୪୨୫୭ଟି କାର୍ ଏବଂ ୧୫୬୯ଟି ଟ୍ରାକ୍ଟର ବିକ୍ରି ହୋଇଛି। ଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ କଟକଣା ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ହଟିବା ପରେ ଗାଡ଼ି ବିକ୍ରିରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସୁଧାର ହେଉଛି।

ଆରତୀ ରଘୁନାଥନ,କରୋନା କାଳରେ ଅନଲାଇନ ଜରିଆରେ କରିଛନ୍ତି ୩୫୦ କୋର୍ସ

ଲକଡାଉନରେ ପିଲାମାନେ ଘରେ ରହିବା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ପ୍ରତିଭା‌ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ତେବେ ଲକଡାଉନ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ କେରଳର ଜଣେ ଯୁବତୀ ସମୟର ଏଭଳି ସଦଉପଯୋଗ କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଅନଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ୩୫୦ଟି କୋର୍ସ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଆଇଆଇଟି ଭୁବନେଶ୍ୱର ର ସଫଳତା;୧୦ରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ୨୫ ଲକ୍ଷର ଅଫର

ଚଳିତ ବର୍ଷ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ପାଇଁ କ୍ୟାମ୍ପସ ଚୟନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଥିଲା। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭଲ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ବି ଆଶଙ୍କା ଥିଲା। ତେବେ ଆଇଆଇଟି ଭୁବନେଶ୍ବର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରି-ପ୍ଲେସ୍‌ମେଣ୍ଟ୍‌ ଅଫର ଯେଉଁଭଳି ଆସିଛି ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଚକିତ କରିଛି। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଫଳାଫଳକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ, ଡି-ସ, ଗୋଲ୍‌ଡମାନ୍‌ ସାଚ୍‌ସ, ଜିଇପି ସଲ୍ୟୁସନ୍‌ସ ଆଦି କମ୍ପାନୀରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଅଫର ମିଳିଛି।

ତପନ ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷକ ସମ୍ମାନ

ଦୃଷ୍ଟିବାଧିତ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ହଲ ରେ ଉତ୍ତର ଲେଖିବାରେ ସହାୟତା କରୁଥିବା ତପନ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଅସହାୟ ଜୀବନ ରେ ସହାୟତାର ସଂକଳ୍ପ ନେଇ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ ‌। ଭୀମଭୋଇ ଦୃଷ୍ଟିବାଧିତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରେ ଶିଖାଙ୍କ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରି ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷର ସେହି ସାଧନାର ଫଳଶ୍ରୁତି ସ୍ୱରୂପ ଆଜି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶିକ୍ଷକ ସମ୍ମାନ ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଏହି ଛାତ୍ର ବତ୍ସଳ ଶିକ୍ଷକ ତପନ କୁମାର ମହାନ୍ତି। ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ସୂଚନା ଦେବା ପରେ ତାଙ୍କଠୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଆତ୍ମହରା ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାରୁ ୨ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ଚୟନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଶିକ୍ଷକତାର ଯାତ୍ରା ଏକ ମାଇଲଷ୍ଟୋନ୍‌।

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ମଝି ଡିଭାଇଡର ଉପରେ ସୋୟାବିନ ଚାଷ,ବିଭାଗ କହିଲା ଏହା ବେଆଇନ

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଭୋପାଲରେ ଥିବା ଏକ ନ୍ୟାସନାଲ ହାଇୱେର ଡିଭାଇଡର୍ ରେ ଜଣେ ଚାଷୀ ସୋୟାବିନ ଚାଷ କରି ସାରା ପ୍ରଦେଶର ନଜରକୁ ଆସିଛନ୍ତି ।ଏହି ଖବର ରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଫୋଟୋ ଟିକୁ ଭଲଭାବେ ଦେଖନ୍ତୁ । ରାସ୍ତା ମଝିରେ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ବଢ଼ିଥିବା ଯେଉଁ ଗଛଗୁଡ଼ିକୁ ଆପଣ ଦେଖୁଛନ୍ତି,ତାହା ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ରୋପିତ କୌଣସି ସାଜସଜ୍ବା କିମ୍ବା ଫୁଲ ଗଛ ନୁହେଁ,ଏହା ହେଉଛି ଜଣେ କୃଷକ ଲଗାଇଥିବା ସୋୟାବିନ୍‌ ଗଛ। କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି କୃଷକ ଜଣକ ଏଠାରେ ସୋୟାବିନ୍‌ ଚାଷ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବ ତଟ ରେଳପଥ:ସବୁ ଟ୍ରେନ ହେଲା ବାୟୋଟଏଲେଟ୍ ଯୁକ୍ତ

ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଓ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ଯାତ୍ରା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବା ଓ ‘ସ୍ୱଚ୍ଛ ରେଳ, ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ’ ଅଭିଯାନରେ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିକୁ ପୂରଣ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ଅଧୀନ ଟ୍ରେନ୍‌ଗୁଡ଼ିକରେ ବାୟୋ-ଟଏଲେଟ୍‌ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାପନା କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଏହି ବାୟୋ-ଟଏଲେଟ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ସହାୟତାରେ ମାନବ ପରିଶିଷ୍ଟକୁ ଜଳ ଓ ବାୟୋ ଗ୍ୟାସ୍‌ରେ ପରିଣତ କରିବ। ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥରେ ୩୨୪୭ଟି କୋଚ୍‌ରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ବାୟୋ-ଟଏଲେଟ୍‌ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୫୩୪ ଆଇସିଏଫ୍‌ କୋଚ୍ ଓ ୭୧୩ଟି ଏଲ୍‌ଏଚ୍‌ବି କୋଚ୍‌ ବାୟୋ-ଟଏଲେଟ୍ ଦ୍ୱାରା ସୁସଜ୍ଜିତ ହୋଇଛି।

ଅପରାଧିକ ମାମଲାର ତ୍ବରିତ ବିଚାର, ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ୬ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ମାଗିଲେ ସୁପ୍ରିମ‌୍ କୋର୍ଟ

ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ପଡ଼ି ରହିଥିବା ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଚିନ୍ତାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ୩୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ କାଳ ଧରି ପଡ଼ି ରହିଥିବା ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଗୁଡ଼ିକର ତ୍ବରିତ ବିଚାର ପାଇଁ କ’ଣ ଯୋଜନା କରାଯାଇ ପାରିବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ‌ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଦେଶର ୬ଟି ହାଇକୋର୍ଟଠାରୁ ଯୋଜନା ମାଗିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ହାଇକୋର୍ଟ ଗୁଡ଼ିକ ହେଲେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ପାଟନା ଓ ବମ୍ବେ। ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଏଲ୍‌. ନାଗେଶ୍ବର ରାଓ ଓ ବିଚାରପତି ଏସ. ରବିନ୍ଦ୍ର ଭଟ୍ଟଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଦେଶର ୧୦ଟି ହାଇକୋର୍ଟରେ ୩୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ କାଳ ଧରି ପଡ଼ି ରହିଥିବା ୧୪,୪୮୪ଟି ଅପରାଧିକ ଆବେଦନଗୁଡ଼ିକ ବିଚାରାଧୀନ ଥିବାରୁ ଚିନ୍ତାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଗ୍ରୀଷ୍ମରେ କମିଲା ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁ

ଏଥର ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁ କମିଛି। ବିଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ବି କମିଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଓଡ଼ିଶାରେ ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁହାର ମଧ୍ୟ କମିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୯ର ଗ୍ରୀଷ୍ମ ୪ ମାସରେ ରାଜ୍ୟ‌ରେ ୧୯ ହଜାର ୮୦୦ ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। କେବଳ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ୪ ହଜାର ୪୯୫ଟି ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା।

ବାହାଘର ରେ ଅନୁସୃତ ହେଉଛି କରୋନା ନିୟମ,ବଦଳିଛି ରୀତି ନୀତି

ମହାମାରୀ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ପାଇଁ ଆମ ସାମାଜିକ ବିଧିବିଧାନ, ପର୍ବପର୍ବାଣୀରେ ବହୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି। କରୋନା କଟକଣା ପାଇଁ କିଛି ପରମ୍ପରା ଓ ବିଧି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ବହୁ ରଙ୍ଗିନ୍‌ ଉତ୍ସବ ଫିକା ପଡ଼ି ଯାଇଛି। ସେମିତି ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିନି ଆମ ବିବାହ ଉତ୍ସବ। ବାଜା, ବାଣ ଓ ରୋଶଣୀ ନାହିଁ କି ଭୋଜିଭାତର ଆସର ନାହିଁ। ବରଂ ଏହି ରଙ୍ଗିନ୍‌ ଉତ୍ସବରେ କରୋନା କଟକଣା ଧସେଇ ପଶି ଥିବାରୁ ଏହା ଫିକା ଫିକା ଲାଗୁଛି।

ମହାବାତ୍ୟା ‘ଅମ୍ଫାନ’ର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ମୋଦୀ ଙ୍କ ସମୀକ୍ଷା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସୋମ ବାର ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା ମହାବାତ୍ୟା ‘ଅମ୍ଫାନ’ର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ରଣନୀତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ବାତ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଂଗ ଓ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମ ବଂଗ ଓ ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ ‘ଅମ୍ଫାନ’ର ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଆକଳନ କରିଥିବାରୁ ଏହି ଦୁଇଟି ରାଜ୍ୟରେ କେମିତି ବାତ୍ୟାର ମୁକାବିଲା କରାଯିବ ଏବଂ ଧନଜୀବନର ସୁରକ୍ଷା ସାଙ୍ଗକୁ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହ୍ରାସ କରାଯିବ ସେ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

ଲକଡାଉନ ସମୟରେ କମିଛି ଶିଶୁ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ ଶିଶୁ ନିର୍ଯାତନା ହାର କମିଛି। ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ ତାରିଖ ଠାରୁ ଏପ୍ରିଲ ୧୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୫ ଦିନରେ ମାତ୍ର ୪ଶହ ମାମଲା ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଶାରିରୀକ ଓ ମାନସିକ ନିର୍ଯାତନା ରହିଛି। ଏହି ୪୦୦ ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ସର୍ବାଧିକ ୪୫ଟି ମାମଲା ରହିଥିବା ବେଳେ ବାଲେଶ୍ବର ଓ କନ୍ଧମାଳରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୩ଟି ଲେଖାଏ ମାମଲା ରହିଛି। ଅନ୍ୟ ସାଧାରଣ ଦିନରେ (୨୫ ଦିନ ଭିତରେ) ପାଖାପାଖି ଏକ ହଜାର ମାମଲା ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହି ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଢେର୍‌ କମ୍‌ ରହିଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସ୍ମାର୍ଟ ଗ୍ରିଡ୍‌ ଗାଁରେ ଲିଭିଯାଇଛି ଆଲୁଅ

ଏକଦା ଘଞ୍ଚ ଜଂଗଲ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ଛୋଟକେଇ ଗାଁ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ‘ସ୍ମାର୍ଟ ଗ୍ରିଡ ଗାଁ’ର ମାନ୍ୟତା ପାଇ କେବଳ ଅନୁଗୁଳ କାହିଁକି ସାରା ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣି ଦେଇଥିଲା। ସାତକୋଶିଆ ଜଂଗଲ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ଏହି ଗାଁରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସୋଲାର ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟ। ହେଲେ ପରିଚାଳନାଗତ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ବର୍ଷେରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଚାଲିପାରିଲା ନାହିଁ ଏହି ସୌରଶକ୍ତି ପ୍ରକଳ୍ପ। ଏବେ ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ପୂର୍ବ ଭଳି ଛୋଟକେଇ ଗାଁରେ ଚାଲିଛି ଅନ୍ଧାରର ରାଜୁତି।

ରାଜ୍ୟରେ ୧୦୦ରୁ ୭୬ ଜଣଙ୍କ ପାଖରେ ମୋବାଇଲ୍

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରି ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶାରେ ମୋବାଇଲ୍‌ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩ କୋଟି ୩୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି। ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ଚାରି କୋଟି ଲୋକ ବାସ କରୁଥିବା ରାଜ୍ୟରେ ‌ପ୍ରତି ୧୦୦ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୬ ଜଣଙ୍କ ପାଖରେ ମୋବାଇଲ୍‌ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଜାତୀୟ ହାର (୮୭.୪୫%) ଠାରୁ ଓଡ଼ିଶା ଏବେବି ପଛରେ ରହିଛି।

ସ୍ଥିତି ସୁଧାରିବାକୁ ‘ଦେଶୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ’ ହିଁ ବିକଳ୍ପ

ମହାମାରୀ କରୋନା କେବଳ ଜନଜୀବନକୁ ଜଡ଼ କରିଦେଇନି, ଆର୍ଥିକ ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ମଧ୍ୟ ଏକଦମ ରୁଗ୍‌ଣ କରିଦେଇଛି। ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ଭାଗୀଦାରି ରଖୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଣ୍ଟାରେ ଶକ୍ତ ପାହାର ବସିଛି। ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ନିଜର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥିତିକୁ ସଜାଡ଼ିବାକୁ ଅଙ୍କକଷା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ ‘ଦେଶୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ’କୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ ରେଳ କୁ ପୁରିଲା ୧୬୭ ବର୍ଷ,ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଯାତ୍ରା କରିଥଲେ ୪୦୦ ଯାତ୍ରୀ

ଦୀର୍ଘ ୧୬୭ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଭାରତରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ରେଳ ଗଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ୧୮୫୩ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୬ରେ ପ୍ରଥମ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ବୋରି ବନ୍ଦର (ମୁମ୍ବାଇ ସିଏସ୍‌ଏମ୍‌ଟି)ରୁ ଥାନେକୁ ଗଡ଼ିଥିଲା। ସେହିଦିନ ଟ୍ରେନ୍‌ ପାଇଁ ୨୧ ତୋପ ସଲାମି ଦିଆଯାଇଥିଲା।


First Previous
1 2 3 4 5
Next Last Page 1 of 5

Recent Post