ବଦଳୁଛି ପାଣିପାଗ,ଅବେଳରେ ଚାଲିଛି ଅଲିଭ ରିଡ଼ଲେ କଇଛ ଙ୍କ ଅଣ୍ଡାଦାନ

ବିରଳ ଅଲିଭ ରିଡ଼ଲେ କଇଁଛ ମାନେ ମୁଖ୍ୟତଃ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଅଣ୍ଡାଦାନ କରିଥାନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ବେଳାଭୂମିରେ କଇଁଛ ମାନେ ଅଣ୍ଡାଦାନ କରିସାରି ସମୁଦ୍ରକୁ ଫେରିଗଲେଣି । ଅଣ୍ଡାରୁ କୁନି ଶାବକ ମାନେ ବାହାରି ମଧ୍ୟ ସମୁଦ୍ର ମୁହାଁ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି।ହେଲେ ଏକ ନିଆରା ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାର ଗହୀରମଥା ବେଳାଭୂମିରେ ।ଗୋଟିଏ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କଇଛ ମାନେ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରୁ ଅଣ୍ଡା ଦେଇ ସାରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ପୁଣି କେତେକ କଇଛ ଅଣ୍ଡା ଦେଉଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ହେଉ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ ପରିଚାଳନା କେନ୍ଦ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ ପରିଚାଳନା କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମିଳିତ ଜାତିସଙ୍ଘ ର ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବାତ୍ୟାରେ ଗୃହ ହରା ଙ୍କୁ ମିଳିବ ଛାତଘର

ବାତ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଆଶ୍ଵାସନା ଭରା ସୂଚନା । ରବିବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଫୋନି ବାତ୍ୟା ଦ୍ୱାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ବାତ୍ୟାରେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଘର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି ସେମାନଙ୍କୁ ପକ୍କା ଘର ମିଳିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ।

ଶତାଧିକ ଭାଷା,ଲକ୍ଷାଧିକ ଜୈବ ପ୍ରଜାତି,ଏବଂ ପଶୁପକ୍ଷୀ ବିଲୁପ୍ତର ଦ୍ୱାରଦେଶରେ

ବିଗତ ତିନିବର୍ଷ ଧରି ୧୫ ହଜାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ସାମୁହିକ ଭାବେ ଗବେଷଣା କରି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଜୈବ ପ୍ରଜାତି ବିଲୁପ୍ତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି ।ଏହା ସହିତ ବିଗତ ୫ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ନିଜର ୨୨୦ ପ୍ରକାର ଭାଷା କୁ ହରାଇବସିଛି ।

ବାତ୍ୟାଂଚଳର ୨୩୪ ରୁ ୨୩୨ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଚାଲୁହେଲା

ଫୋନିବାତ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ପୁରୀ,ଖୋରଧା ଏବଂ କଟକ ଜିଲାରେ ୨ ଟି ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ କୁ ବାଦ ଦେଲେ ଅବଶିଷ୍ଟ ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଚାଲୁ ହୋଇଯାଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ବାତ୍ୟା ଫୋନି ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ମହଜୁଦ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ବେଳେ ଏଭଳି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ

ଫନିମୁକାବିଲା ,୮ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରକ୍ରିୟା

ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ଫନି ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ୮ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ମହିଳା ,ଶିଶୁ ଓ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ ଓ ଏହାପରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଅଣାଯିବ। ଅତୀତରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଏହା ହେବ ଓଡିଶାର ସବୁଠୁ ବଡ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ। ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀରେ ରନ୍ଧାଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇଦିଆଯିବ ।

ଓଡିଶା ମୁହାଁଉଛି 'ଫୋନି,୫ ଆଇଏସ ଙ୍କୁ ୫ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ୱ

୩ ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନ ସୁଦ୍ଧା ଓଡିଶା ଉପକୂଳ ଛୁଇଁପାରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ଫୋନି' । ଏହି ସମୟରେ ପବନର ଗତି ଘଂଟାପ୍ରତି ୧୭୫ କିଲୋମିଟର ରହିବ । ସେହିଭଳି ୪ ତାରିଖ ସକାଳ ସୁଦ୍ଧା ଜଗତସିଂହପୁର, କଟକ, ଯାଜପୁର, ଭଦ୍ରକ, ବାଲେଶ୍ୱର ଓ ମୟୁରଭଂଜ ଦେଇ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁହାଁ ହେବ ।

ଚୁଲି ଧୂଆଁ ନେଉଛି ବର୍ଷକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଜୀବନ

ଚୁଲି ଧୂଆଁ ନେଉଛି ବର୍ଷକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଜୀବନ ଦିନ ଥିଲା ଆମର ଘର ର ଯାବତୀୟ ରୋଷେଇ ଜାଳେଣି କାଠ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିଲା । ବାରମ୍ବାର ରୋଗରେ ପଡିଲେ ମଧ୍ୟ ରୋଷେଇ କରୁଥିବା ପରିବାର ର ମା ଭଉଣୀ ମାନେ ରୋଗ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଥିଲେ । ଜାଳେଣି କାଠ ର ବ୍ୟବହାର ଫଳରେ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟା କୁ ଲୋକେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉନଥିଲେ । ଏବେ ନିକଟରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ରିପୋର୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଭାରତରେ ରୋଷେଇ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ସାଧାରଣ ଜାଳେଣି ବନ୍ଦ କରାଗଲେ ବର୍ଷରେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିପାରିବ। ଜାଳେଣି କାଠ, କୋଇଲା, ଗୋବର ଏବଂ କିରୋସିନ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୧୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥାଏ। ମାତ୍ର ଏସବୁର ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ ହେଲେ ପ୍ରାୟ ୨.୦୭ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ଜୀବନ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିପାରିବ ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀ ଆଇଆଇଟି ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସାଧାରଣ ଜାଳେଣି ଦ୍ୱାରା ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ସଂକ୍ରମଣ ହେବା ଯୋଗୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଶ୍ୱାସ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଯେଉଁ ଅଂଚଳରେ ଲୋକେ ଗ୍ୟାସ ଓ ସୌରଶକ୍ତି ସମ୍ପନ୍ନ ଚୁଲାରେ ରୋଷେଇ କରୁଛନ୍ତି ସେଠାକାର ମହିଳା ମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ ସମସ୍ୟା ଏତେ ବେଶୀ ବିଗିଡି ନ ଥାଏ । ଜାଳେଣି କାଠ ଦ୍ୱାରା ଏବେବି ଗ୍ରାମୀଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ରୋଷେଇ ହେଉଛି ଏବଂ କେତେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏହାକୁ ଗରିବୀ କହି ସମର୍ଥନ ଦେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

ବନ୍ଦ ହେଲା ଜେଟ ଉଡ଼ାଣ

ଘୋର ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟକୁ ସାମ୍ନା କରିଛି ଜେଟ ଏୟାରୱେଜ । ଗତ କାଲିଠାରୁ ଜେଟ ତାର ଉଡ଼ାଣ ବନ୍ଦ କରିଛି । କମ୍ପାନୀର ୨୨ ହଜାର କର୍ମଚାରୀ ଦରମା ଓ ଚାକିରୀ ହରାଇ ସଡ଼କ ଉପରକୁ ଚାଲିଆସିଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଗଠିତ କନସୋର୍ଟିୟମ ବିମାନ କମ୍ପାନୀକୁ ୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅନ୍ତରୀଣ ପାଣ୍ଠି ଦେବାକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିବା ପରେ କମ୍ପାନୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହାର ସମସ୍ତ ଉଡ଼ାଣକୁ ରବ୍ଦ କରିଦେଇଛି । ଜେଟ ଇତିହାସରେ ଦୀର୍ଘ ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଏଭଳି ଏକ ଖରାପ ଦିନ ଆସିଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ପୁନର୍ବାର କେବେ ଏହା ଉଡ଼ିବ ସେ ନେଇ କାହା ନିକଟରେ ତଥ୍ୟ ନାହିଁ ।

ବିନା ଟିକେଟ ଯାତ୍ରୀ ସାବଧାନ, ୧ଲକ୍ଷ ୭୬ ହଜାର ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ୩୧ କୋଟି ଜରିମାନା ଆଦାୟ

ଟ୍ରେନରେ ବିନା ଟିକେଟରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀ ସାବଧାନ । ଟ୍ରେନ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଟିକେଟ ନଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବତଟ ରେଳବାଇ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୧୮ ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ୨୦୧୯ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ପକ୍ଷରୁ ଅତର୍କିତ ଟିକେଟ ଯାଂଚ କରାଯାଇ ବିନା ଟିକେଟରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୧ଲକ୍ଷ ୭୬ ହଜାର ୪୯୩ ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି । ବିନା ଟିକେଟ ଯାତ୍ରୀ ଓ ଅନିୟମିତ ଯାତ୍ରାକୁ ପ୍ରଶୟ ନଦେବା ପାଇଁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ।

ଦାନାପାଇଁ ଲୋକେ ଯାଉଛନ୍ତି ଦାଦନ,ଏପଟେ ପିଡ଼ିଏସ ରେ ଚାଲିଛି ବେଧଡକ ଲୁଟ

କେବିକେ ଜିଲାଗୁଡ଼ିକରେ ଲୋକେ ଦାନା ମୁଠାଏ ଯୋଗାଡ଼ ପାଇଁ ଭିଟାମାଟି ଛାଡୁଥିବା ବେଳେ ସେପଟେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ଚାଉଳ କୁ ହଡପ କରୁଛି ଏକ ସଂଗଠିତ ଗୋଷ୍ଠୀ । ଦାଦନପ୍ରବଣ ବଲାଙ୍ଗୀର,କଳାହାଣ୍ଡି,କୋରାପୁଟ,ନୂଆପଡା ଓ ସୋନପୁର ର ଶ୍ରମିକ ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ ଇଟା ଗଢ଼ିବାକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଯାଇଥାନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱର ଧନୀ ତାଲିକା , ୧୦ ସ୍ଥାନରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ

ହୁରୁନ ଗ୍ଲୋବାଲ ରିଚ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହାର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ୩.୮୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକ ହେଉଛନ୍ତି ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ। ମୁକେଶ ଏହି ସମ୍ପତ୍ତି ଆଧାରରେ ବିଶ୍ୱର ବଡ଼ ଧନୀଙ୍କ ତାଲିକା ର ୧୦ ମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ।

ମାତିଛି ପାଗଳ ବାଘ ,ଓଡ଼ିଶାର ୬୦ ୱେବ ସାଇଟ ହ୍ୟାକ

ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇଛି ବଡ ଧରଣର ସାଇବର ଆଟାକ । ହ୍ୟାକରଙ୍କ କବଜାରେ ୫୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ପ୍ରମୁଖ ୱେବସାଇଟ । ଓଏଏସ ଆସୋସିଏସନ, ହିନ୍ଦୋଳ କଲେଜ,ଦଇତାପତି ନିଯୋଗ , ସାଲେପୁର କଲେଜ,ଶରଣକୂଳ କଲେଜ ଓ ରଣପୁର କଲେଜ ର ୱେବସାଇଟକୁ ହ୍ୟାକ କରାଯାଇଛି । ମ୍ୟାଡ ଟାଇଗର ନାଁରେ ଏସବୁ ୱେବାସାଇଟକୁ ହ୍ୟାକ କରିଛନ୍ତି ହ୍ୟାକର ।

ସୁରଟରେ ଆଜି ଓଡ଼ିଶା ମହୋତ୍ସବ : ଗଞ୍ଜାମର ସବୁ ବିଧାୟକ ଏକାଠି, ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ବିଜେଡ଼ି ନେତାଙ୍କ ଡ଼େରା

ଓଡ଼ିଶା ବାହାରେ ମିନି ଓଡ଼ିଶା । ୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଓଡ଼ିଆ ରହୁଛନ୍ତି ସୁରଟରେ । ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆ ସମାଜ ସେଠାରେ ଓଡ଼ିଶା ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜନ କରୁଛି । ୧୯ ବର୍ଷ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଶାସନ କରୁଥିବା ବିଜେଡ଼ି ସରକାର ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ସୁରଟର ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ମନେପକାଇ ସୁରଟ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରଟ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ପୋଲସରା, ସୋରଡ଼ା ଓ ଗୋପାଳପୁରର ତିନି ବିଜେଡ଼ି ବିଧାୟକ ସୁରଟ ଯାଇ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୁଝି ଆସିଥିଲେ । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶିଭୂଷଣ ବେହେରା ମଧ୍ୟ ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ଭେଟି ସେମାନଙ୍କ ରୋଷର ଶିକାର ହେବା ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ ଆଧାର କରି ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ହାତେଇବା ପାଇଁ ବିଜେଡ଼ି ମହୋତ୍ସବ ନାମରେ ରାଜନୀତି କରୁଛି ବୋଲି ବିରୋଧୀ କହିଛନ୍ତି ।

ବାଘ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାକୁ ବାଧା, ସାତକୋଶିଆରେ ବଂଚି ପାରିଲାନି ମହାବଳ କାହ୍ନା

ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଛଡ଼ା ଯାଇଥିବା ମହାବଳ କାହ୍ନାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ୪ ମାସ ତଳେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର କାହ୍ନା ଅଭୟାରଣ୍ୟରୁ ଆସିଥିବା ଏହି ମହାବଳର କେଉଁ କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ଏ ଯାଏଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ବାଘକୁ ଶୀକାର କରାଯାଇଛି ନା ଅନ୍ୟ କାରଣ ରହିଛି ତାହା ଗୁରୁବାର ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ ।

ପଡ଼ି ରହିଛି ୩ କୋଟି ମାମଲା, ଛୁଟି ନ ନେବାକୁ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ

ତଳ କୋର୍ଟରୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ କୋର୍ଟ ଯାଏ ୩ କୋଟି ମାମଲା ଗଡ଼ୁଛି । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ ଗୁଡ଼ିକରେ ଛୁଟି ନନେବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗେଇ ଦେଶର ସମସ୍ତ ବିଚାରପତିମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏଣିକି ବ୍ୟାଙ୍କ, ମୋବାଇଲି ଓ ସ୍କୁଲ ନାମଲେଖା ପାଇଁ ଜରୁରୀ ନୁହେଁ ଆଧାର

ଆଧାରକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ଆଧାରର ସାମ୍ବିଧାନିକ ବୈଧତା ବଜାୟ ରହିବ । କିନ୍ତୁ ଆଧାର ନଥିଲେ ସ୍କୁଲ ନାମଲେଖା ଉପରେ କଟକଣା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଅର୍ଥାତ ବିନା ଆଧାରରେ ସ୍କୁଲରେ ନାମ ଲେଖା ହେବ । ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ସୂଚାଇଛନ୍ତି ଯେ ମୋବାଇଲି ଫୋନକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ମୋବାଇଲି ସିମ୍, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ପାଇଁ ଆଧାର ଜରୁରୀ ନଥିବାବେଳେ ସିବିଏସଇ, ନେଟ ଏବଂ ୟୁଜିସି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଧାରର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ, ଇକମର୍ସ ଫାର୍ମ, ପ୍ରାଇଭେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆଧାର ନମ୍ବର ମାଗି ପାରିବେ ନାହିଁ ।

ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯାଂଚ ପାଇଁ ଷ୍ଟାର ରେଟିଂ

ପ୍ରଦୂଷଣମାନକୁ ଯାଂଚ କରିବା ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶିଳ୍ପାଂଚଳ ଗୁଡ଼ିକରେ ଷ୍ଟାର ରେଟିଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ଼ର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତମାନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଶିଳ୍ପ ଗୁଡ଼ିକର ଏ ଦିଗରେ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗୁଡ଼ିକୁ ମପାଯିବ । ୧ରୁ ୫ଯାଏ ସ୍କେଲରେ ସଂପୃକ୍ତ ଶିଳ୍ପ କେତେ ପ୍ରଦୂଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ଓ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି ତାହା ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଜନଧନ ଯୋଜନାରେ ଯୋଡ଼ିହେଲେ ୨୦ ଲକ୍ଷ, ଖାତାଧାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୨ କୋଟି ପାର

ସଂଶୋଧିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନଧନ ଯୋଜନାରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୫ ସୁଦ୍ଧା ଅତି କମରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛନ୍ତି । ଖାତାଧାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୩୨.୬୧ କୋଟିରେ ପହଂଚି ଯାଇଥିବା ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାଯାଇଛି ।

ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଆରେ ଲେଖାହେବ ନାମଫଳକ

ଆଗାମୀ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ରାଜଧାନୀର ସବୁ ନାମଫଳକ ଓଡ଼ିଆରେ ଲେଖାହେବ । ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଓ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଯେପରି ସ୍ୱଇଚ୍ଛାରେ ଓଡ଼ିଆରେ ନାମଫଳକ ଲେଖିବେ ସେ ଦିଗରେ ବିଏମସି ଓ ଶ୍ରମବିଭାଗ ସଚେତନ କରାଇବେ ।


First Previous
1 2
Next Last Page 1 of 2

Recent Post