ସୁରଟରେ ଆଜି ଓଡ଼ିଶା ମହୋତ୍ସବ : ଗଞ୍ଜାମର ସବୁ ବିଧାୟକ ଏକାଠି, ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ବିଜେଡ଼ି ନେତାଙ୍କ ଡ଼େରା

ଓଡ଼ିଶା ବାହାରେ ମିନି ଓଡ଼ିଶା । ୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଓଡ଼ିଆ ରହୁଛନ୍ତି ସୁରଟରେ । ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆ ସମାଜ ସେଠାରେ ଓଡ଼ିଶା ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜନ କରୁଛି । ୧୯ ବର୍ଷ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଶାସନ କରୁଥିବା ବିଜେଡ଼ି ସରକାର ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ସୁରଟର ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ମନେପକାଇ ସୁରଟ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରଟ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ପୋଲସରା, ସୋରଡ଼ା ଓ ଗୋପାଳପୁରର ତିନି ବିଜେଡ଼ି ବିଧାୟକ ସୁରଟ ଯାଇ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୁଝି ଆସିଥିଲେ । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶିଭୂଷଣ ବେହେରା ମଧ୍ୟ ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ଭେଟି ସେମାନଙ୍କ ରୋଷର ଶିକାର ହେବା ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ ଆଧାର କରି ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ହାତେଇବା ପାଇଁ ବିଜେଡ଼ି ମହୋତ୍ସବ ନାମରେ ରାଜନୀତି କରୁଛି ବୋଲି ବିରୋଧୀ କହିଛନ୍ତି ।

ବାଘ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାକୁ ବାଧା, ସାତକୋଶିଆରେ ବଂଚି ପାରିଲାନି ମହାବଳ କାହ୍ନା

ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଛଡ଼ା ଯାଇଥିବା ମହାବଳ କାହ୍ନାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ୪ ମାସ ତଳେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର କାହ୍ନା ଅଭୟାରଣ୍ୟରୁ ଆସିଥିବା ଏହି ମହାବଳର କେଉଁ କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ଏ ଯାଏଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ବାଘକୁ ଶୀକାର କରାଯାଇଛି ନା ଅନ୍ୟ କାରଣ ରହିଛି ତାହା ଗୁରୁବାର ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ ।

ପଡ଼ି ରହିଛି ୩ କୋଟି ମାମଲା, ଛୁଟି ନ ନେବାକୁ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ

ତଳ କୋର୍ଟରୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ କୋର୍ଟ ଯାଏ ୩ କୋଟି ମାମଲା ଗଡ଼ୁଛି । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ ଗୁଡ଼ିକରେ ଛୁଟି ନନେବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗେଇ ଦେଶର ସମସ୍ତ ବିଚାରପତିମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏଣିକି ବ୍ୟାଙ୍କ, ମୋବାଇଲି ଓ ସ୍କୁଲ ନାମଲେଖା ପାଇଁ ଜରୁରୀ ନୁହେଁ ଆଧାର

ଆଧାରକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ଆଧାରର ସାମ୍ବିଧାନିକ ବୈଧତା ବଜାୟ ରହିବ । କିନ୍ତୁ ଆଧାର ନଥିଲେ ସ୍କୁଲ ନାମଲେଖା ଉପରେ କଟକଣା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଅର୍ଥାତ ବିନା ଆଧାରରେ ସ୍କୁଲରେ ନାମ ଲେଖା ହେବ । ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ସୂଚାଇଛନ୍ତି ଯେ ମୋବାଇଲି ଫୋନକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ମୋବାଇଲି ସିମ୍, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ପାଇଁ ଆଧାର ଜରୁରୀ ନଥିବାବେଳେ ସିବିଏସଇ, ନେଟ ଏବଂ ୟୁଜିସି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଧାରର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ, ଇକମର୍ସ ଫାର୍ମ, ପ୍ରାଇଭେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆଧାର ନମ୍ବର ମାଗି ପାରିବେ ନାହିଁ ।

ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯାଂଚ ପାଇଁ ଷ୍ଟାର ରେଟିଂ

ପ୍ରଦୂଷଣମାନକୁ ଯାଂଚ କରିବା ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶିଳ୍ପାଂଚଳ ଗୁଡ଼ିକରେ ଷ୍ଟାର ରେଟିଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ଼ର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତମାନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଶିଳ୍ପ ଗୁଡ଼ିକର ଏ ଦିଗରେ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗୁଡ଼ିକୁ ମପାଯିବ । ୧ରୁ ୫ଯାଏ ସ୍କେଲରେ ସଂପୃକ୍ତ ଶିଳ୍ପ କେତେ ପ୍ରଦୂଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ଓ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି ତାହା ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଜନଧନ ଯୋଜନାରେ ଯୋଡ଼ିହେଲେ ୨୦ ଲକ୍ଷ, ଖାତାଧାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୨ କୋଟି ପାର

ସଂଶୋଧିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନଧନ ଯୋଜନାରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୫ ସୁଦ୍ଧା ଅତି କମରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛନ୍ତି । ଖାତାଧାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୩୨.୬୧ କୋଟିରେ ପହଂଚି ଯାଇଥିବା ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାଯାଇଛି ।

ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଆରେ ଲେଖାହେବ ନାମଫଳକ

ଆଗାମୀ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ରାଜଧାନୀର ସବୁ ନାମଫଳକ ଓଡ଼ିଆରେ ଲେଖାହେବ । ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଓ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଯେପରି ସ୍ୱଇଚ୍ଛାରେ ଓଡ଼ିଆରେ ନାମଫଳକ ଲେଖିବେ ସେ ଦିଗରେ ବିଏମସି ଓ ଶ୍ରମବିଭାଗ ସଚେତନ କରାଇବେ ।

ମାନବ ବିକାଶ ସୂଚକାଙ୍କ ୧୩୦ ଅଙ୍କ ପାଇଲା ଭାରତ

ଜାତିସଂଘ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ (ୟୁଏନଡ଼ିପି) ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ମାନବ ବିକାଶ ସୂଚକାଙ୍କରେ ଭାରତ ଗୋଟିଏ ଅଙ୍କ ଉପରକୁ ଉଠି ୧୩୦ତମ ସ୍ଥାନରେ ପହଂଚିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ଭାରତରେ ମହିଳା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦବେଗ ଜନକ - ଅଧ୍ୟୟନ

ଆମ ଦେଶରେ ପ୍ରତି ୧ଲକ୍ଷ ମହିଳା ଜନସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟରୁ ୧୫ ଜଣ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରନ୍ତି । ବିଶ୍ୱରେ ଏହି ହାର ୭ ରହିଛି । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ପ୍ରତି ୧ଲକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୦ ଜଣ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଥିବାବେଳେ କେରଳରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨୧ । ବିହାରରେ ପ୍ରତି ଲକ୍ଷେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭.୪ ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ୪.୮ ଜଣ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥାନ୍ତି । ଆତ୍ମହତ୍ୟାର କାରଣକୁ ଜାଣିବାକୁ ହେଲେ ସାମାଜିକ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ଦିଗ ଗୁଡ଼ିକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଗବେଷଣା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଆସନ୍ତା ୨୦ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆଧାର ପଞ୍ଜିକରଣ ସାରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଯେଉଁ ସ୍କୁଲର ପିଲାଙ୍କ ଆଧାର ନମ୍ବର ନଥିବ ସେହି ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ନିକଟସ୍ଥ ଆଧାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ କରାଇବାକୁ ଓପେପା ପକ୍ଷରୁ ଗତ ବର୍ଷଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏ ଯାଏଁ ତାହା ସରିପାରୁନାହିଁ । ସ୍କୁଲ ଡ଼ିଷ୍ଟ୍ରିକୁ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଇନଫରମେଶନ ସିଷ୍ଟମ ୨୦୧୭-୨୦୧୮ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାଥମିକ ଏବଂ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୧୭ ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ପ୍ରାଥମିକ ଏବଂ ମାଧ୍ୟମିକ ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ ସାରିବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରାଧିକରଣ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ଓପେପା) ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ବର୍ଷକରେ ହେଲା ୭୧୭୬ କିମିି ରାସ୍ତା, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମସଡ଼କ ନିର୍ମାଣରେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଥମ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସଡ଼କ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରି ଓଡ଼ିଶା ଆଗରେ ରହିଛି । ୨୦୧୭-୧୮ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶା ସମୁଦାୟ ୭୧୭୬ କିମି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରି ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ଜାତିସଂଘ ରିପୋର୍ଟ : ବିଶ୍ୱରେ ବର୍ଷକୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି ୮ ଲକ୍ଷ ଲୋକ

ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହାରାହାରି ୮ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା ସ୍ୱଳ୍ପ ଓ ନିମ୍ନ ଆୟକାରୀ ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ଘଟୁଛି । ଜାତିସଂଘର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନିମ୍ନ ଆୟକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ମୋଟ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସଂଖ୍ୟାର ପାଂଚ ଭାଗରୁ ଚାରି ଭାଗ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା ବିଶେଷ କରି ନିମ୍ନ ତଥା ମଧ୍ୟମ ଆୟକାରୀ ଦେଶ ଗୁଡ଼ିକରେ ଘଟୁଛି । ୨୦୧୬ ସୁଦ୍ଧା ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ପ୍ରାୟତଃ ୧୫ରୁ ୨୯ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଯୁବପୀଢିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ଦ୍ୱିତୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ହେଉଛି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ।

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ବିକାଶ ଯୋଜନାର ସଫଳ ରୂପାୟନ, ଓଡ଼ିଶାକୁ ମିଳିଲା ୮ଟି ପୁରସ୍କାର

କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ଗ୍ରାମାଂଚଳ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯୋଜନାର ସଫଳ ରୂପାୟନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ୮ଟି ବର୍ଗରେ ପୁରସ୍କୃତ କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରାମାଂଚଳ ବିକାଶମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଡ଼ୋମାର ବିଭିନ୍ନ ଶ୍ରେଣୀରେ ଓଡ଼ିଶାର ଉତ୍କଷକୁ ଅବତାରଣା କରାଇ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

ବିଦ୍ୟାଳୟ କାନ୍ଥରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଲା ରେଳ ଗାଡ଼ିର ସ୍ୱପ୍ନ

ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଂଚି ପାରିନି ରେଳ ସେବା । କିନ୍ତୁ ନ ଦଶନ୍ଧିର ଏକ ପୁରୁଣା ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ କାନ୍ଥରେ ଅଙ୍କା ଯାଇଥିବା ରେଳଗାଡ଼ିର ଛବିକୁ ବାରମ୍ବାର ନିରିଖେଇ ଦେଖୁଛନ୍ତି ୬୦୦ରୁ ଅଧିକ ବିଦ୍ୟାର୍ଥି । ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଖେମୁଣ୍ଡୁ କହନ୍ତି ମୁଁ କେବେ ଟ୍ରେନ ଦେଖିନି । ଆମ ସ୍କୁଲ କାନ୍ଥରେ ଏଭଳି ଚିତ୍ର ଦେଖି ଏହା କିଭଳି ହୋଇଥିବ ଗୋଟାଏ ଅନୁମାନ କରିପାରୁଛି । ସତରେ ଏହା ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ହୋଇଛି ।

ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସାକ୍ଷରତା ଦିବସ : ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ସଫଳତା ସାଉଁଟିଛି ଭାରତ

ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୫୨ତମ ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସାକ୍ଷରତା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ୧୯୬୬ରେ ୟୁନେସ୍କୋ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତି ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ଆଭିମୁଖ୍ୟ ରଖି ଏଭଳି ଏକ ଦିବସ ପାଳନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା । ପ୍ରତି ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮ରେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପାଳନ କରାଯାଉଛି ।

ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ହୋଲି ଉପହାର, ଫିକ୍ସଡ଼୍ ଡ଼ିପୋଜିଟ୍ ରେ ବଢିଲା ସୁଧ ହାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୧ : ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ହୋଲି ଅବସରରେ ତାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେଇଛି ନିଆରା ଉପହାର । ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ତାର ଫିକ୍ସଡ଼୍ ଡ଼ିପୋଜିଟ୍ ରେ ସୁଧହାର ୦.୭୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧିର ଘୋଷଣା କରିଛି । ବିଗତ ୪ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ତିନି ଥର ସୁଧ ହାର ସଂଶୋଧନ କରିଛି ।

ଯାଜପୁର, ପାଇପ ପାଣି ପାଉଛନ୍ତି ମାତ୍ର ୫ ପ୍ରତିଶତ ବାସିନ୍ଦା

ଯାଜପୁର, ଜାନୁଆରୀ ୨୯ : ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର ୧୦ଟି ବ୍ଲକରେ ୩,୭୮,୬୪୫ଟି ପରିବାର ବାସ କରନ୍ତି । ଏହି ପରିବାର ଗୁଡ଼ିକର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୭,୩୧,୯୫୦ । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୮,୯୦୦ ପରିବାରକୁ ପାଇପ ଦ୍ୱାରା ଜଳ ଯୋଗାଣ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରୁ ଏକଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ଯେ ଜିଲ୍ଲାର ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ପରିବାର ପାଖରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପାଇପ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପହଂଚି ପାରିନାହିଁ । ଜିଲ୍ଲାର ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ବାସିନ୍ଦା ଅସୁରକ୍ଷିତ ଉତ୍ସରୁ ପିଇବା ପାଣି ପିଉଥିବାବେଳେ ଯାଜପୁର ବିକାଶର ମିଛ ଚିତ୍ର ଦେଖାଇ ଦିଆହେଉଛି ।

୮୨୭ ଯୁକ୍ତ ୩ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଙ୍କୁ ମିଳିବ ମେଧାବୃତ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୨୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ଗତ ୨୦୧୬-୧୭ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ପାଇଁ ମେଧାବୃତ୍ତି ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ରାଜ୍ୟର ମୋଟ ୮୨୭ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମେଧାବୃତ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏ ବାବଦରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କୁ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ।

ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଦେଶରେ କମିଛି ନାବାଳିକା ମାତୃତ୍ୱ

ସରକାରଙ୍କ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ଆଇନଗତ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଯୋଗୁଁ ୧୫ରୁ ୧୯ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବାଳୁତ ମାତୃତ୍ୱ ହ୍ରାସରେ ଦେଶକୁ ସଫଳତା ମିଳିଛି ।

ମାଲକାନଗିରି : ଦୁର୍ଗମ ଅଂଚଳରେ ପଡ଼ିପାରୁନି ବିକାଶର ଛାଇ

ଗାଁ ଭିତରକୁ ରାସ୍ତାଟିଏ ନାହିଁ । ଲୋକେ ପାହାଡ଼ି ନାଳ ଓ ଘଂଚ ଜଙ୍ଗଲ ଅତିକ୍ରମ କରି ଜୀବିକା ସନ୍ଧାନରେ ସହରକୁ ଆସୁଛନ୍ତି । ସ୍ୱାଧୀନତାର ପାଖାପାଖି ସାତ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ଚିତ୍ର ବଦଳୁ ନଥିବାରୁ ଅବହେଳିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛନ୍ତି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ରାଲେଗଡ଼ା ପଂଚାୟତର ୬ଟି ଗ୍ରାମ ।


First Previous
1 2
Next Last Page 1 of 2

Recent Post