ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣର ସଫଳତା ନା ମିଥ୍ୟାତଥ୍ୟ, ଏମିତି ୧.୮୨ କୋଟି ରୋଗୀଙ୍କ ହିସାବ ଦେଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ୨୦୧୮ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ଠାରୁ ପ୍ରଚଳନ ହେଲା । ଆଉ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଠିକ୍ ୪ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ୧.୮୨ କୋଟି ଥର ଲୋକେ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ରୋଗ ଚିକିତ୍ସା କରାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ବିତର୍କ ହୋଇଛି । ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୪.୦୫ ଲକ୍ଷ ରୋଗୀଙ୍କର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇଛି । କ୍ୟାନସର ରୋଗୀଙ୍କ ୧୬୮୯୨ କେମୋଥେରାପି ହୋଇଛି । କିଡ଼ନୀ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କ ୧୯୬୮୯ ଥର ଡ଼ାଏଲିସିସ୍ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ୭୧-୦୯ ଲକ୍ଷ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପାଥୋଲୋଜି ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ ସହ ମୋଟ ୧,୮୨,୩୩,୭୩୩ ଜଣ ରୋଗୀ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ।

ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନା, ୬ କୋଟି ଉପଭୋକ୍ତା ପାଇଲେଣି ଏଲପିଜି ସଂଯୋଗ

ଦିନ ଥିଲା ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗଟିଏ ପାଇବା ପାଇଁ ୱେଟିଂ ଲିଷ୍ଟରେ ଗଡ଼ି ଚାଲୁଥିଲା ନାମ । ମାସ ମାସ ପ୍ରତୀକ୍ଷା ପରେ ମିଳୁନଥିଲା ଗ୍ୟାସ । ହେଲେ ଏବେ ସାଢେ ଚାରିବର୍ଷର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ସମୟରେ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ ପହଂଚାଇବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି ସେ ଆଡ଼କୁ ଅଗ୍ରଗତି ହେଉଛନ୍ତି । ବୁଧବାର ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ୬ କୋଟି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ଦିଆଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଇକ ଗବେଷଣା ଚେୟାର,୨୪ରେ ସ୍ଥାପନା କରାଇବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି

କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଐତିହାସିକ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ଦୁଇଶହ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଉତ୍ସବ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ପାଇକ ସଂଗ୍ରାମର ସ୍ମୃତିଚାରଣ ଦିଗରେ କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ବେଳେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଇକ ଗବେଷଣା ଚେୟାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଛନ୍ତି । ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ଏବଂ ପ୍ରାକ୍ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ନୂଆ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ପାଇବ ବୀର ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ ବୀର ପାଇକ ଓ ସଂଗ୍ରାମର କାହାଣୀ ଲିପିବଦ୍ଧକରଣ ହୋଇପାରିବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଓଡ଼ିଶାଗସ୍ତ ଅବସରରେ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୨୪ରେ ଉକ୍ରଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ଚେୟାର ଉନ୍ମୋଚନ କରିବେ ।

ସବୁ ଗରିବ ପରିବାରଙ୍କୁ ମିଳିବ ମାଗଣା ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର

କେବଳ ବିପିଏଲ ନୁହେଁ ଏଣିକି ସବୁ ଗରିବ ପରିବାରକୁ ମିଳିବ ମାଗଣା ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର । କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ମୋହର ମାରିଛନ୍ତି । ଆଗରୁ କେବଳ ବିପିଏଲ ଭୁକ୍ତ ପରିବାରକୁ ମାଗଣାରେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ମିଳୁଥିଲା । ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟାପାର ସଂପର୍କିତ କ୍ୟାବିନେଟ କମିଟି ଏ ସଂପର୍କିତ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁରି ପ୍ରଦାନ କରିଛି ।

ବାର୍ଦ୍ଦକ୍ୟ ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ୬୦ ବର୍ଷରୁ ୭୯ ବର୍ଷର ବୃଦ୍ଧ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ମାସିକ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ଦେଉଥିବା ବେଳେ ୮୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ବୃଦ୍ଧବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ମାସିକ ୫୦୦ ଟଙ୍କାର ଭତ୍ତା ଦେଇଥାନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଭତ୍ତା ରାଶି ସହିତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ ଅଧିକ କିଛି ଅର୍ଥ ମିଶାଇ ଦେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଭତ୍ତା ଅର୍ଥ ସେମାନଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ତୁଲାଇ ପାରୁନି । ବୟସାଧିକ୍ୟଙ୍କ ଭତ୍ତା ଅର୍ଥ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ମଦନ ବି ଲୋକୁର ଓ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛି ।

ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣରେ ଓଡ଼ିଶା ସର୍ବୋକୃଷ୍ଟ ମଡ଼େଲ

ଓଡ଼ିଶାରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି । ବିଶ୍ୱସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବୈଠକରେ ଓଡ଼ିଶାର ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସଫଳତାକୁ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରତିପାଦିତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସଫଳତା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ପ୍ରୀତି ସୁଦାନ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ଘୋଷଣା, ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ୪୩ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀ, ଲାଭ ପାଇଛନ୍ତି ୮୦୦

କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ସରକାରକୁ ଆସିବାର 10 ଦିନ ଭିତରେ କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ କରିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ଜେଡ଼ିଏସ । ଜେଡ଼ିଏସ-କଂଗ୍ରେସ ମେଂଟ ଫଳରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ସରକାର ଗଢା ଗଲା । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଲାଇ ୫ରେ ନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତାହାରକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ଘୋଷଣା ମଧ୍ୟ କଲେ । ରାଜ୍ୟରୁ ଋଣ ଛାଡ଼ ପାଇଁ ୪୩ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀ ଆବେଦନ କଲେ । କିନ୍ତୁ ୫ ମାସ ପରେ ମାତ୍ର ୮୦୦ ଚାଷୀ ଋଣ ଛାଡ଼ର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ବାଲାଂଦେଶରେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମନୋନୀତ

ରାଜଧାନୀ ଉପକଣ୍ଠ ବାଳକାଟି ଗ୍ରାମର ଯୁବ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଭିଷେକ ସ୍ୱାଇଁଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଲାଇଫଡ଼୍ରପ ବାଲାଂଦେଶରେ ଆୟୋଜିତ ମାନବାଧିକାର କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ- ୨୦୧୮ରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଭାବେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି ।

୪୭ ମହିଳା ପୁଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଭାର

ନିକଟରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସିଟି ପୋଲିସ ମହିଳା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ପୋଲିସ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଟିମ୍ ଗଠନ କରିଛି । ଯାହାର ନାମ ରଖାଯାଇଛି ୱିମେନ୍ସ ଅନ ହ୍ୱିଲ । ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସହରରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଘଟୁଥିବା ଅପରାଧକୁ କମାଇବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ।

ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଉଦବେଗ, ସ୍କୁଲ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଦିଆଯାଉଛି ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ

ସ୍କୁଲ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ପିଲା ଅଛନ୍ତି ଓ ଶିକ୍ଷକ ଅଛନ୍ତି । ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଖାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଶିକ୍ଷକମାନେ ମାସକୁ ମାସ ଦରମା ନେଉଛନ୍ତି । ଏ ବାବଦରେ ବର୍ଷକୁ ରାଜ୍ୟରେ ୨ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଲୁଟ ହେଉଛି । ଆଧାର ଲିଙ୍କରୁ ରାଜ୍ୟର ୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ନକଲି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ନକଲି ଶିକ୍ଷକ, ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଯୋଗ୍ୟତା ନଥିବା ଶିକ୍ଷକ ଓ ଭୂତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ତଡ଼ିବାରେ ସରକାରଙ୍କ ଆନ୍ତରିକତା ନଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟକୁ ଏକ ଇ-ମେଲ ପିଟିସନ ଦେବା ପରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏନେଇ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି କେଏସ ଝାବେରୀ ଓ ବିଚାରପତି କେ.ଆର ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ରାଜ୍ୟବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ସଚିବଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣୀ ଜାନୁଆରୀ ୨୧ରେ ହେବ ବୋଲି ଖଣ୍ଡପୀଠ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ଭରଣ ପୋଷଣ ଦାୟିତ୍ୱ ସ୍ୱାମୀର, ମନା କରିପାରିବନି -ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ

ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ପୁଣି ଥରେ ପତି-ପତ୍ନୀ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପତ୍ନୀର ଭରଣପୋଷଣ ଦାୟିତ୍ୱ ସ୍ୱାମୀର ଏବଂ ଏହାକୁ ସ୍ୱାମୀ ଅବଜ୍ଞା ବା ଅସ୍ୱିକାର କରିପାରିବ ନାହିଁ । ପୂର୍ବରୁ ପାରିବାରିକ ଅଦାଲତ ପତ୍ନୀର ଭରଣପୋଷଣ ଆବେଦନକୁ ରବ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ । ଅଦାଲତରେ ପତ୍ନୀ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କୁ ଘରୁ ମାଡ଼ ମାରି ତଡ଼ି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବିଦେଶରୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବାରେ ଭାରତୀୟମାନେ ସବୁଠୁ ଆଗରେ

ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । କାନାଡ଼ା, ଆମେରିକା, ଇଂଲଣ୍ଡ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଠାରୁ ଦୁବାଇ ସିଙ୍ଗାପୁର ଯାଏ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ବଡ଼ ବଡ଼ ସହରରେ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଦେଖାଯାଏ । କେବଳ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ନୁହେଁ ବିଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଭାରତୀୟମାନେ ଦେଶକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବାରେ ବିଶ୍ୱରେ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

ଗାତରେ ପଡ଼ି ଦୈନିକ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି ୧୦ ଭାରତୀୟ

୨୦୧୭ରେ ଗାଢାରେ ପଡ଼ି ୩,୫୯୭ଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି । ଅଥଚ ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମାଓବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ୮୦୩ ଭାରତୀୟ । ଗାତରେ ପଡ଼ି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ଘଟଣା ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ୨୦୧୩ରୁ ୨୦୧୭ ପାଂଚ ବର୍ଷରେ ଏଭଳି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଦେଶରେ ୧୪,୯୩୬ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ଗୁଜରାଟରେ ହେଲା ପ୍ରଥମ ରୋବଟ ସହାୟତାରେ ହାର୍ଟ ସଜରୀ

ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଠାରେ ଥିବା ଆପେକ୍ସ ହାର୍ଟ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟରେ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କ ସର୍ଜରୀ ଚାଲିଥିଲା । ଡ଼ାକ୍ତର କିନ୍ତୁ ଥିଲେ ରୋଗୀଠାରୁ ୩୨ କିମି ଦୂରରେ । ଗାନ୍ଧୀନଗରର ଏକ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ବସି ଡ଼ାକ୍ତର ଏହି ଜଟିଳ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରର ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ । ରୋବଟ ସହାୟତାରେ ବୁଧବାର ହୋଇଥିବା ଏହି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ଥିଲା ।

ମରିବା ପରେ ବି ଏଡ଼ସ ରୋଗୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଘୃଣା, ହ୍ରଦକୁ ଶୁଖାଇ ଦେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଏବେ ବି ଏଚଆଇଭି ଓ ଏଡ଼ସ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା ବଦଳି ନାହିଁ । ଏଭଳି ରୋଗୀଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ବାସନ୍ଦ କରାଯାଉଛି । ସମାଜର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଉନି । କେଉଁଠି ବଂଚିଥିବାବେଳେ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ତ କେଉଁଠି ମଲା ପରେ ବି ମୁହଁରେ ନିଆଁ ଟିକିଏ ଦିଆଯାଉନଥିବା ଭଳି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମୋରାବରେ । ହୁବେଳିଠାରୁ ୩୦ କିମି ଦୂର ମୋରାବରେ ଜଣେ ଏଚଆଇଭି ପୀଡ଼ିତା ମହିଳା ଏକ ହ୍ରଦକୁ ଡ଼େଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଦେବାରୁ ଲୋକେ ଏହାର ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ ।

ମୋଦି ଉନ୍ମୋଚନ କଲେ ଋଣ ପୋର୍ଟାଲ, ୫୯ ମିନିଟରେ ମିଳିବ ୧କୋଟିର ଋଣ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୂକ୍ଷ୍ମ, ଲଘୁ ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ଗୁଡ଼ିକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟରୁ ଏହାକୁ ମୁକ୍ତି କରିବା ଲାଗି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ଋଣ ପୋର୍ଟାଲ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି । ଦିଲ୍ଲୀର ବିଜ୍ଞାନ ଭବନଠାରେ ଏ ସଂପର୍କିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୂକ୍ଷ୍ମ, ଲଘୁ ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ଗୁଡ଼ିକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ଲାଗି ୧୨ଟି ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦୀପାବଳୀ ଉପହାର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୋଦି ।

ଇଜ୍ ଅଫ ଡ଼ୁଇଙ୍ଗ ବିଜନେସ, ୨୩ଟି ର‌୍ୟାଙ୍କ ଉପରକୁ ଉଠିଲା ଭାରତ

ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଇଜ୍ ଅଫ ଡ଼ୁଇଙ୍ଗ ବିଜନେସ ର‌୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ । ଭାରତ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଢେର ଉନ୍ନତି କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ପୂର୍ବବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଭାରତ ୨୩ଟି ର‌୍ୟାଙ୍କ ଉପରକୁ ଉଠି ୭୭ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ।

ଆଜି ଲୋକାର୍ପିତ ହେବ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଉଚ୍ଚତମ ସ୍ମାରକୀ

ଲୌହ ପୁରୁଷ ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ୧୪୩ ତମ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ଦିନ ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ନିର୍ମିତ ବିଶାଳ ପ୍ରତିମା ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ ୟୁନିଟିକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଗୁଜୁରାଟର ନର୍ମନ୍ଦା ଜିଲ୍ଲା କେଭଡ଼ିୟା ଗ୍ରାମରେ ଲୋକାର୍ପିତ କରିବେ ।

ଇତିହାସ ରଚିଲେ ମୋଦି, ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ରେ ଲାଲକିଲା ଉପରୁ ଉଡ଼ାଇଲେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା

ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ଲାଲକିଲା ଉପରୁ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳିତ କରି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ଭୋଧିତ କରିଥାନ୍ତି । ହେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପ୍ରଥମ ଭାବେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ରେ ଲାଲକିଲା ଉପରୁ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉଡ଼ାଇ ନୂଆ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଆଜାଦ୍ ହିନ୍ଦ୍ ସରକାରର ୭୫ତମ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜାତୀୟ ପତାକାକୁ ଉତ୍ତୋଳିତ କରି ନେତାଜୀଙ୍କ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଶର ସ୍ୱାଧିନତା ହାସଲ ଥିଲା ଓ ଗୋଲାମୀର ଶିକୁଳି ଭିତରୁ ଦେଶ ମାତୃକାକୁ ସ୍ୱାଧିନ କରାଇବା ପାଇଁ ବିଚାରଧାରା ନେଇ ସେ ଆଗକୁ ବଢିଥିବା ସୂଚାଇଥିଲେ ।

ଅମୃତସର ଟ୍ରେନ ଦୁର୍ଘଟଣା, ରକ୍ତଦାନ ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିଲେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ

ଅମୃତସର ଟ୍ରେନ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୬୦ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇ ବିଭିନ୍ନ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଜୀବନ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି । ମୃତକଙ୍କ ପାଇଁ ଆଜି ପଞ୍ଜାବରେ ରାଜ୍ୟ ଶୋକ ପାଳନ ହେଉଥିବାବେଳେ ଆହତଙ୍କୁ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଗୁରୁନାନକ ହସ୍ପିଟାଲ, ସିଭିଲ ହସପିଟାଲ, ଶ୍ରୀଗୁରୁ ରାମଦାସ ହସପିଟାଲ ସମେତ କେତେକ ଘରୋଇ ହସପିଟାଲରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଆହତ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ରକ୍ତଦାନ ପାଇଁ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନେ ଆଗକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ଯେଉଁ ଆହତମାନେ ରକ୍ତ ପାଇପାରୁନାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରକ୍ତଦାତା ଓ ଟେଲିଫୋନ ନମ୍ବର ଥାଇ ଏକ ହେଲପଲାଇନ୍ ଖୋଲିଛି । ଏହି ହେଲପଲାଇନ୍ ନମ୍ବରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୯୩ ଜଣ ନେଗେଟିଭ ବ୍ଲଡ଼୍ ଗ୍ରୃପ ଡ଼ୋନରଙ୍କ ଫୋନ ନମ୍ବର ରହିଛି । ଆହତଙ୍କ ସଂପର୍କିୟମାନେ ସେ ସବୁ ନମ୍ବରରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରିପାରିବେ ।


First Previous
1 2
Next Last Page 1 of 2

Recent Post