ବିଜେଡି ର ୨ ପ୍ରତିଶତ କମିଛି ଭୋଟ ,ତଥାପି ପଞ୍ଚମ ପାଳିରେ ନବୀନ

୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନ ତୁଳନାରେ ଭାଜପାର ଭୋଟ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।କିନ୍ତୁ ଦଳକୁ ରାଜ୍ୟରେ ଅଧିକ ଆସନ ମିଳିପାରିନାହିଁ । ବିଜେଡି୨୦୧୪ ତୁଳନାରେ ପାଖାପାଖି ୨ ପ୍ରତିଶତ କମ ଭୋଟ ସତ୍ୱେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରି ପଞ୍ଚମ ପାଳି କ୍ଷମତା ସିଂହାସନ ଆରୋହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

ସରିଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି,୨୩ ସକାଳ ୮ ରୁ ୬୩ କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ଭୋଟ ଗଣନା

ମଝିରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦିନ ,୨୩ ତାରିଖ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଉଭୟ ଲୋକସଭା ଓ ୪ ଟି ରାଜ୍ୟର ବିଧାନ ସଭା ନିର୍ବାଚନର ଭୋଟ ଗଣତି ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ୬୩ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଭୋଟ ଗଣତି କରାଯିବ । ପ୍ରଥମେ ପୋଷ୍ଟାଲ୍‌ ବାଲଟର ଗଣତି ହେବ।ପୋଷ୍ଟାଲ ଭୋଟ ଚଳିତ ଥର ଏକଲକ୍ଷ ସଂଖ୍ୟକ ହୋଇଛି ।

ନବୀନ ଙ୍କ ଶେଷ କ୍ୟାବିନେଟ ରେ ବାତ୍ୟା ପରବର୍ତୀ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ବିଜେଡି ସରକାରଙ୍କ ଶେଷ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକ ଶନିବାର ସଚିବାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ସାମୁଦ୍ରିକବାତ୍ୟା ଫୋନି ଦ୍ୱାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପୁରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ସମୀକ୍ଷା ସହ ବିଭିନ୍ନ ନିୟମରେ କୋହଳ କରାଯାଇଛି।ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ନିୟମାବଳୀରେ କେତେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଫୋନି ଘଟାଇଲା ରାଜ୍ୟର ୧୧ ହଜାର ୯୪୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି

ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି’ ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟର ୧୧ ହଜାର ୯୪୨ କୋଟି ୬୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ହୋଇଛି। କ୍ଷୟକ୍ଷତି ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏପରି ପ୍ରାଥମିକ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଏକ ରିପୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍‌କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

୧୪ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ମାଗିଲେ ୫ ଲକ୍ଷ ଘର

ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିବା ଘରଗୁଡିକୁ ଦୃଷ୍ଟିଦେଇ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଘର ଦେବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ।ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ଫୋନି ଦ୍ୱାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଓଡିଶାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିବାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି

ଫୋନି ପ୍ରଳୟ ,୧୪ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅକଳନୀଯ କ୍ଷୟକ୍ଷତି

ଅତି ଭୀଷଣ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ଫୋନି ଶୁକ୍ରବାର ସମଗ୍ର ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରବଳ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟାଇଛି । ପୁରୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ଭଦ୍ରକ, ଯାଜପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, କଟକ ଆଦି ଜିଲ୍ଲାରେ ଧ୍ୱଂସର ତାଣ୍ଡବ ରଚାଇଛି ।

୯୯ ବାତ୍ୟା ଓ ଫାଇଲିନଠାରୁ କମ ହେବ ଫୋନି ,ଜାରି ହେଲା ସତର୍କ ସଂକେତ

ଆସୁଛି ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ଫୋନି । ଏହାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ଆଶଙ୍କା ବଢିଛି । ଜିରୋ କାଜୁଆଲିଟି ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ସବୁଠୁ ବଡ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ହାତକୁ ନେଇଛି । ତେବେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ,ଓ ମାଟିଘରୁ ବାହାରି ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଚାଲିଯାଆନ୍ତୁ ବୋଲି ଡ଼ାକବାଜି ଯନ୍ତ୍ର ଜରିଆରେ ପ୍ରଚାର ଚାଲିଛି ।

ଓଡିଶା ପାଇଁ ବାତ୍ୟାବିପଦ ,୧୧ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଉଠିଲା ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣବିଧି

ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ 'ଫଣି' ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ଆଡକୁ ମାଡ଼ି ଆସୁଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୨ ତାରିଖରୁ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆଦେଶ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଛୁଟି ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ କମିଶନର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଜି ଭୋଟରଙ୍କ ଦିନ, ୨୦ ରାଜ୍ୟରେ ୯୧ ଲୋକସଭା ପାଇଁ ହେଲା ମତଦାନ

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ୯୧ଟି ଆସନ ଅର୍ଥାତ ୧୭ ପ୍ରତିଶତ ଆସନର ଭବିଷ୍ୟତ ଗୁରୁବାର ମତଦାତା ମାନେ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ସିକ୍କିମ, ଅରୁଣାଚଳପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ମତଦାନ ହୋଇଛି । ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ପଲିଟିକାଲ ଗେମ୍ ପ୍ଲାନ ଦକ୍ଷିଣରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି । ଦକ୍ଷିଣରୁ ସଫଳତା ସାଉଁଟିବା ଉଭୟ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ।

ଗିନିଜ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ର ତିନୋଟି ସ୍ଥାନ ହାସଲ କଲା ପ୍ରୟାଗରାଜ ର କୁମ୍ଭମେଳା

ଭିଡ଼ ପରିଚାଳନା ,ସହର ର ସୌଦର‌୍ୟ୍ୟକରଣ ଓ ପରିମଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଭିନବ କାମ କରି ପୁଣି ବିଶ୍ୱ ସମୁଦାୟ ଙ୍କ ନଜରକୁ ଆସିଛି ପ୍ରୟାଗ ରାଜ । କୁମ୍ଭ ମେଳା ୨୦୧୯କୁ ଗିନିଜ ବୁକ ଅଫ ରେକର୍ଡ ରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି

ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବେ ଭାରତୀୟ ୱିଙ୍ଗ୍ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ

ପାକିସ୍ଥାନ ସେନାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନାର ୱିଙ୍ଗ୍ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ଆଜି ଅପରାହ୍ଣ ୪ଟରେ ଓ୍ୱାଘା ସୀମା ଦେଇ ଭାରତ ଫେରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ପାକିସ୍ତାନ ସମୟ ଅପରାହ୍ନ ୩ରୁ ୪ ଟା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିବେ ଅଭିନନ୍ଦନ ।

ଚାରି ବର୍ଷ ପରେ ଫେରିଲା ଗାନ୍ଧୀ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର

୪ବର୍ଷ ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଗାନ୍ଧିଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନର ଦରବାର ହଲରେ ଗାନ୍ଧି ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ । ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ଉତ୍ସବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ମାନ୍ୟ ଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ଜାଣନ୍ତୁ ବାୟୁସେନାର ଆଜି ମିରାଜ କାହିଁକି ହୋଇଛି ନାୟକ

ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ୧୨ ଦିନ ପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପାକ୍ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆଡ୍ଡାରେ ବଡ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କରିଛି । ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶିବିର ଉପରେ ୧୦୦୦ କିଗ୍ରାର ବୋମା ବର୍ଷଣ କରିଛି ମିରାଜ ୨୦୦୦ର ୧୨ଟି ବିମାନ ।

ପୁଲୱାମା ପ୍ରତିଶୋଧ : ପାକିସ୍ଥାନ ଭିତରେ ପଶି ଆତଙ୍କବାଦ ଶିିବିରକୁ ଧ୍ୱସ୍ତ କଲା ଭାରତ

ପାକିସ୍ଥାନ ବିରୋଧରେ ଭାରତ ନେଇଛି ବଡ଼ ଧରଣର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ । ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ବାଲାକୋଟ, ଚକୋଟି,ମୁଜଫରବାଦରେ ଜୈସର ଶିବିରକୁ ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଧ୍ୱସ୍ତ କରି ଦେଇଛି ।

ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଦିଦି ସମାବେଶରେ କହିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ୭ କୋଟି ଭଉଣୀଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ପୋଛିଛନ୍ତି ମୋଦି

ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ଦେଶରେ ୧୩ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁଞ୍ଜିନିବେଶରେ ୭ କୋଟି ଗରିବ ମହିଳାଙ୍କୁ ମାଗଣା ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ମିଳିଛି । ଜୀବନରେ କଷ୍ଟକୁ ଅଙ୍ଗେ ନିଭେଇ ବଡ଼ ହୋଇଥିବା ମୋଦି ଦେଶର ଗରିବ ମା ମାନଙ୍କର କଷ୍ଟ ବୁଝି ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ସମେତ ଆହୁରି ଅନେକ ଜନକଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶନିବାର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଦିଦି ସମାବେଶରେ ଯୋଗଦାନ କରି କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । ଯେ ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟତାର କଷ୍ଟ ବୁଝିଛି, ସେ ଗରିବ ମା’ର କଷ୍ଟକୁ ବୁଝିପାରେ । ମାର ଆଖିରୁ ଧୂଆଁର କଷ୍ଟକୁ ଅଙ୍ଗ ନିଭାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆଜି ଦେଶର ୭କୋଟି ଭଉଣୀମାନଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ପୋଛି ଦେଇ ପାରିଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଧାନ କହିଥିଲେ ।

ସହିଦଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ହେଲା ଦେଶ, ୮୦ ହଜାର ଲୋକ ଦାନ କଳେ ୪୬ କୋଟି

ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଦେଶବାସୀ ଯେତିକି ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କଲେ ସେତିକି କ୍ରୋଧ ବି ଜାହିର କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଦୁଃଖଦ ସମୟରେ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକ ସହିଦ ପରିବାରଙ୍କ ସହିତ ଦୃଢତାର ସହିତ ଠିଆ ହେବାର ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଭାରତର ନାଗରିକ ଓ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତି ତଥା ସଂଗଠନମାନେ ମିଶି ସହିଦଙ୍କ ପାଇଁ ୪୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛନ୍ତି । ସହିଦଙ୍କ ସଂପର୍କିୟଙ୍କୁ ସହାୟତା ପାଇଁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଭାରତ କେ ବୀର ୱେବ ପୋର୍ଟାଲ ଜରିଆରେ ଏହି ଦାନ ରାଶି ଠୁଳ ହୋଇଛି । ଭାରତ ସରକାର ଏହି ରାଶିକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସହିଦଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ସହିଦ ଯବାନଙ୍କ ଋଣ ଛାଡ଼ କଲା ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ

ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ପୁଲୱାମାରେ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ସିଆରପିଏଫ୍ ଯବାନଙ୍କ ସମସ୍ତ ଋଣକୁ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ଛାଡ଼ କରିଦେଇଛି । ସହିଦ ହୋଇଥିବା ୪୦ ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୩ ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ଋଣ ବକେୟା ରହିଥିଲା । ଏହି ବକେୟା ଋଣକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଛାଡ଼ କରାଯାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ସେହିପରି ସମସ୍ତ ସହିଦ ଯବାନ ଏସବିଆଇର ଗ୍ରାହକ ହୋଇଥିବାରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ବୀମା ବାବଦକୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସହିଦ ଯବାନଙ୍କ ଆବର୍ତ୍ତମାନରେ ଯେଉଁ କ୍ଷତି ହୋଇଛି ତାହା ପୂରଣ ଦିଗରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏହା ଏକ ଛୋଟ ପ୍ରୟାସ ବୋଲି ଏସବିଆଇ କହିଛି । ଓଡ଼ିଶାର ଦୁଇ ସହିଦ ଯବାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣର କଡ଼ା ବିରୋଧ, ୧୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ

ପାକିସ୍ଥାନୀ ପ୍ରାୟୋଜିତ ନୃଶଂସ ହତ୍ୟାର ନଜିର ହେଉଛି ପୁଲୱାମା ବିସ୍ପୋରଣ । ଏହି ଅମାନବିକ ବର୍ବର ହତ୍ୟାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଆସନ୍ତା ୧୮ ରେ ସାରା ଦେଶର ବ୍ୟାବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ ରଖିବା ପାଇଁ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ ରଖି ସହୀଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେବା ସହିତ ପାକିସ୍ଥାନର ବର୍ବରତାର ଦୃଢ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯିବ ।

ବ୍ରେନ ଡ଼େଡ଼ ଘୋଷିତ ୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ବଂଚାଇଲା ୬ ଜୀବନ

ବ୍ରେନ ଟ୍ୟୁମରକୁ ନେଇ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ୨ ବର୍ଷର ନିଜ ଶିଶୁକୁ ବଂଚାଇବା ପାଇଁ ପୁନେର ଏକ ଦମ୍ପତି ମୁମ୍ବାଇ ଆସିଥିଲେ । ହେଲେ ଡ଼ାକ୍ତର ଶିଶୁଟି ମସ୍ତିଷ୍କ-ମୃତ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେବା ପରେ ଲୁହ ଓ କୋହଭରା ଏହି ଦମ୍ପତ୍ତି ଶିଶୁଟିର ଲିଭର, କିଡ଼ନୀ, ହାର୍ଟ ଏବଂ ଆଖି ଦାନ ଘୋଷଣା କରି ଜୀବନ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଆଉ ୬ଜଣଙ୍କ ମନରେ ଆଶା ଜଗାଇଛନ୍ତି । ମୃତପରେ ଶିଶୁଟି ସର୍ବ କନିଷ୍ଠ ଅଙ୍ଗଦାତା ଭାବେ କେବଳ ରେକର୍ଡ଼ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇନି ବରଂ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଦାନରେ ଲାଗିପାରିଛି । ଥାନେର ଜୁପିଟର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲିଭର ପ୍ରତିରୋପଣ ଅପେକ୍ଷାରେ ଥିବା ୪ ବର୍ଷର ଆଉ ଜଣେ ଶିଶୁ ପାଇଁ ରକ୍ଷା କବଚ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି ।

ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣର ସଫଳତା ନା ମିଥ୍ୟାତଥ୍ୟ, ଏମିତି ୧.୮୨ କୋଟି ରୋଗୀଙ୍କ ହିସାବ ଦେଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ୨୦୧୮ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ଠାରୁ ପ୍ରଚଳନ ହେଲା । ଆଉ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଠିକ୍ ୪ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ୧.୮୨ କୋଟି ଥର ଲୋକେ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ରୋଗ ଚିକିତ୍ସା କରାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ବିତର୍କ ହୋଇଛି । ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୪.୦୫ ଲକ୍ଷ ରୋଗୀଙ୍କର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇଛି । କ୍ୟାନସର ରୋଗୀଙ୍କ ୧୬୮୯୨ କେମୋଥେରାପି ହୋଇଛି । କିଡ଼ନୀ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କ ୧୯୬୮୯ ଥର ଡ଼ାଏଲିସିସ୍ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ୭୧-୦୯ ଲକ୍ଷ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପାଥୋଲୋଜି ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ ସହ ମୋଟ ୧,୮୨,୩୩,୭୩୩ ଜଣ ରୋଗୀ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ।


First Previous
1 2 3
Next Last Page 1 of 3

Recent Post