ଆଇନ ସହାୟତା ଦେବାରେ ବିଶ୍ୱରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ

ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଆଇନ ସହାୟତା ଦେବାରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱରେ ନମ୍ବର-୧ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଦେଶର ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ନାଗରିକ ରିଆତିରେ ଆଇନଗତ ସହାୟତା ଲାଭ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସହାୟତା ବାବଦକୁ ଭାରତ ମୁଣ୍ଡପିଛା ମାତ୍ର ୭୫ ପଇସା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ବିକାଶ ଯୋଜନାର ସଫଳ ରୂପାୟନ, ଓଡ଼ିଶାକୁ ମିଳିଲା ୮ଟି ପୁରସ୍କାର

କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ଗ୍ରାମାଂଚଳ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯୋଜନାର ସଫଳ ରୂପାୟନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ୮ଟି ବର୍ଗରେ ପୁରସ୍କୃତ କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରାମାଂଚଳ ବିକାଶମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଡ଼ୋମାର ବିଭିନ୍ନ ଶ୍ରେଣୀରେ ଓଡ଼ିଶାର ଉତ୍କଷକୁ ଅବତାରଣା କରାଇ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

ଆଜି ଜାତୀୟ ବନ ସହୀଦ ଦିବସ : ଜଙ୍ଗଲ ପାଇଁ ଆତ୍ମବଳୀ ଦେଇଥିବା ସହୀଦଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇଲା ସାରା ଦେଶ

ଆଜି ସାରା ଦେଶରେ ଜାତୀୟ ବନ ସହୀଦ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରାଣବଳୀ ଦେଇଥିବା ବନ ବିଭାଗ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତି ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏଭଳି ଏକ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଡ଼େରାଡ଼ୁନର ବନ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ସହୀଦ ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାସୁମନ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ଭୋପାଳ ଠାରେ ଥିବା ଇଣ୍ଡିଆନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଫରେଷ୍ଟ ମେନେଜମେଣ୍ଟ ପରିସରରେ ଦେଶର ବନ ଓ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରାଣବଳୀ ଦେଇଥିବା ସହୀଦଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

ରତିକାନ୍ତରୁ ଋତୁପର୍ଣ୍ଣା ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟର ଏକମାତ୍ର ଓଏଫଏସ କିନ୍ନର କରିବେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହ

୨୦୧୪ ଏପ୍ରିଲରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କିନ୍ନରଙ୍କୁ ତୃତୀୟ ଲିଙ୍ଗର ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ ରତିକାନ୍ତ ପ୍ରଧାନ । ୨୦୧୫ ଅକ୍ଟୋବରରେ ସେ ଲିଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଐଶ୍ୱଯ୍ୟା ଋତୁପର୍ଣ୍ଣା ନାମରେ ପରିଚିତି ଦେଲେ । ତା ପରେ ସେ ସାରରୁ ମ୍ୟାଡ଼ାମ ହେଲେ । ଓଏଫଏସ ପାଇବା ପରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ କିନ୍ନର ଭାବେ ପାରାଦୀପର ବାଣିଜ୍ୟ କର ଅଧିକାରୀ ଥିବା ଋତୁପର୍ଣ୍ଣା ଏବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ୩୭୭ ଧାରା ରବ୍ଦକୁ ନେଇ ବଡ଼ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ସେ ନିଜ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ଲିଭ ଇନ୍ ରିଲେସନରେ ଥିବାବେଳେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଐତିହାସିକ ରାୟ ପରେ ସେ ଖୁବ ଶିଘ୍ର ନିଜ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବେ ବୋଲି ସୂଚାଇଛନ୍ତି ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଐତିହାସିକ ରାୟ, ଦେଶରେ ଅବୈଧ ନୁହେଁ ସମଲିଙ୍ଗି ସମ୍ପର୍କ

ଦେଶରେ ଏବେ ଆଉ ସମଲିଙ୍ଗ ସମ୍ପର୍କ ଅପରାଧ ବିବେଚିତ ହେବ ନାହିଁ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ୫ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଦୁଇଜଣ ବୟସ୍କଙ୍କ ସହମତିରେ ହେଉଥିବା ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କକୁ ଅପରାଧ ମାନ୍ୟତା ଦେଉଥିବା ୩୭୭କୁ ରବ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଲମ୍ବା କାର୍, ଯେଉଁଥିରେ ସୁଇମିଂପୁଲ ଠାରୁ ହେଲିପ୍ୟାଡ଼୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ କିଛି ଅଛି

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନରେ ସ୍ୱପ୍ନଟିଏ ଥାଏ କିପରି ସେ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଗାଡ଼ିର ମାଲିକ ହେବେ । ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କର ପୁରା ପରିବାର ବୁଲିଯାଇପାରିବେ । କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଚାହାନ୍ତି ସେ ଏମିତି ଏକ ଗାଡ଼ି କିଣିବେ ଯାହା ଅନ୍ୟ କାହା ପାଖରେ ନଥିବ । କାରର ସ୍ୱପ୍ନ ତ ଅନେକ ଦେଖନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ କାର୍ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହା କିଣିବା ପାଇଁ ସାଧାରଣ ଗ୍ରାହକ କେବେ ସ୍ୱପ୍ନ ବି ଦେଖିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହି କାର୍ ଲିମୋଜିନ କାର୍ ନାମରେ ପରିଚିତ ।

ରେଳବାଇ ସୃଷ୍ଟି କଲା ନୁଆ ଏକ ରେକର୍ଡ଼ : ଓଡ଼ିଶାରେ ୫ ଘଣ୍ଟାରେ ତିଆରି ହେଲା ୬ ଅଣ୍ଡର ବ୍ରିଜ, ୩୦୦ ଲୋକ ଲାଗିଥିଲେ କାମରେ

ବିଳମ୍ବ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଥିବା ଭାରତୀୟ ରେଳ ଏବେ ସବୁଠୁ କମ୍ ସମୟରେ ୬ଟି ଅଣ୍ଡର ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ କରି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ମାନବବିହୀନ ରେଳ ଫାଟକ ଅତିକ୍ରମଣ ଜନିତ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପକ୍ଷରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ମାତ୍ର ୫ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୬ଟି ଅଣ୍ଡରବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି ।

ପଞ୍ଚାୟତ ନେଲା ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଶୌଚାଳୟ ନଥିବା ପରିବାରରେ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଝିଅର ବିବାହ

ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଅଭିନୀତ ଟଏଲେଟ-ଏକ ପ୍ରେମକଥା ପ୍ରେରଣା ପାଇ ହରିୟାଣା ସିରସା ଜିଲ୍ଲା ଗୋଡ଼ିକାନ ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୃହୀତ କରାଇଛି, ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଚର୍ଚ୍ଚା । ପଂଚାୟତର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଶୌଚାଳୟ ନଥିବା ପରିବାରକୁ କେହି ଝିଅ ଦେବେ ନାହିଁ । ଶୌଚାଳୟ ସହ ଝିଅର ମାମ ମର୍ଯ୍ୟଦା ଯୋଡ଼ି ହୋଇ ରହୁୁଥିବାରୁ ପଂଚାୟତ ଏଭଳି ଦୃଢ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ସରପଂଚ ଧର୍ମପାଲ ମୁଣ୍ଡଲିୟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଡ଼ିକାନ ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତ ସର୍ବ ସମ୍ମତ୍ତିକ୍ରମେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଗତ ଜୁନ୍ ୮ରୁ ଗୃହୀତ କରାଇଛି ।

କୋଲକତା, ହଜାରେ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାରୁ ପାଇଲଟ ବଞ୍ଚାଇଲେ ୧୭୬ ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ

ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ ହେଲା ହୃଦଘାତ । କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ଧମନୀରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ସତ୍ୱେ ବି ଇମ୍ପାଲରୁ କୋଲକାତା ଆସୁଥିବା ଇଣ୍ଡିଗୋ ଏୟାର ଲାଇନ୍ସ ବିମାନର ଜଣେ ପାଇଲଟ ଯାତ୍ରୀ ଭରା ବିମାନକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ଆନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଅବତରଣ କରାଇ ପାରିଛନ୍ତି ।

ଦେଶର ଦୁଇ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯମଜଙ୍କ ଗାଁ : ଯେଉଁଠି ଘରେ ଘରେ ଅଛନ୍ତି ରାମ-ଶ୍ୟାମ, ସୀତା ଆଉ ଗୀତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୧୦ : ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ କେରଳର ଦୁଇଟି ଗାଁ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ । ଚର୍ଚ୍ଚା କେଉଁ ଉଭାବକ ବା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ନୁହେଁ, ବରଂ ଗାଁରେ ଜନ୍ମ ହେଉଥିବା ସଂଖ୍ୟାଧିକ ଯମଜ ଶିଶୁଙ୍କୁ ନେଇ ହେଉଛି । ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଯମଜ ଶିଶୁଙ୍କ ଜନ୍ମକୁ ନେଇ ରହସ୍ୟରେ ରହିଛି ଏହି ଦୁଇ ଗାଁ । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ‘ଉମରୀ’ରେ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ମଧ୍ୟ ଯମଜ ଶାବକ ପ୍ରସବ କରାଉଥିବା ଭଳି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହା କୌଣସି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ ।


First Previous
1
Next Last Page 1 of 1

Recent Post