୪ ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁହେଲା ୱାନ ନେସନ-ୱାନ ରାସନ ର ପାଇଲଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ,ସଫଳ ହେଲେ ପୁରା ଦେଶରେ ହେବ ଲାଗୁ

ୱାନ ନେସନ-ୱାନ ରାସନ ପାଇଲଟ ପ୍ରକଳ୍ପ ର ଶୁକ୍ରବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନ ଏହାକୁ ଅନଲାଇନ ଲୋକାର୍ପିତ କରିଛନ୍ତି । କାମ ଅନ୍ୱେଷଣରେ ପ୍ରବାସୀ ହେଉଥିବା ଶ୍ରମିକ ମାନେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ବିଶେଷ ମାତ୍ରାରେ ଲାଭବାନ ହେବେ। ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ଶୋଷଣରୁ ମୁକ୍ତି କରିବ

ଧାରା ୩୭୦ ଉଛେଦ,କାଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତ କହିଲେ ସ୍ବପ୍ନ ହେଲା ସତ

ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିଧେୟକ ପାରିତ ହେବା ପରେ ଏହା ଏକ ସ୍ୱପ୍ନ ସତ ହେବା ପରି ଲାଗୁଛି ବୋଲି କାଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । ୧୯୮୯ ମସିହାରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଅନେକ କାଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ନିଜର ଓ ନିଜ ପରିବାରର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ କାଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତ କାଶ୍ମୀର ଛାଡି ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଅଂଶରେ ବସବାସ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ଏହା ଅନେକ ଦିନର ସ୍ୱପ୍ନ ସତ ହୋଇଛି ବୋଲି କାଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ବଦଳିଗଲା ଜମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର ଯାହା ୭୦ ବର୍ଷରେ ହୋଇନଥିଲା ତାହା ମୋଦି ସରକାର ସମୟରେ ସମ୍ଭବ ହେଲା

ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ମୋଦି ସରକାର ସୋମବାର ଏକ ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି । ସ୍ୱାଧୀନତାର ଦୀର୍ଘ ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରୁ ହଟିଛି ଧାରା ୩୭୦ । ଲଦାଖକୁ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଠାରୁ ଅଲଗା କରିବା ସହ ଏହାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ଦେଶର ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଓ ରାଜ୍ୟର ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଦାଲତ ରେ ନାହିଁ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଶୌଚାଳୟ

ଦେଶର ମୋଟ ୧୬ ହଜାର ଅଦାଲତ ମଧ୍ୟରୁ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଦାଲତ ରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶୌଚାଳୟ ନ ଥିବା ବେଳେ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଏହାର ସ୍ଥିତି ଆହୁରି ଉଦବେଗଜନକ । ଓଡ଼ିଶାରେ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ କୋର୍ଟ ପରିସର ରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇନାହିଁ ।

ତିନି ତଲାକ ବିଲ ସମାଜରେ ଆଣିବ ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତା

ସଂସଦର ଉଭୟ ଗୃହରେ ମୁସଲିମ ମହିଳା(ବିବାହ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା) ବିଲ - ୨୦୧୯ ଅର୍ଥାତ ତିନି ତଲାକ୍‌ ବିଲ୍‌ ଗୃହୀତ ହୋଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ଏହି ବିଲ୍‌ ଲୋକସଭାରେ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ଏହା ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଗୃହୀତ ହୋଇଛି। ଏହି ବିଲ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଓ ସାଂସଦମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଧନ୍ୟବାଦ ଜ୍ଞାପନ କରିଛନ୍ତି।

ବଢିଛି ବେକାରୀ,ନିଶାଖୋର ପାଲଟୁଛି ଓଡ଼ିଆ ଯୁବକ

ରାଜ୍ୟରେ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା। ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବକ ଓ ଯୁବତୀ ନିଯୁକ୍ତି ନପାଇ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ।ଖୁବ କମ ପାରିଶ୍ରମିକ ରେ ବେରୋଜଗାର ଓଡ଼ିଆ ଯୁବକ ପ୍ରବାସ ରେ ଖଟୁଛି । ଅନେକ ଯୁବକ କାମଧନ୍ଦା ଅଭାବରୁ ଅସମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ରେ ନିୟୋଜିତ ହେଉଛନ୍ତି । ନିଶାସକ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି

ଆଜି ସାରା ଦେଶ ପାଳନ କରୁଛି କାର୍ଗିଲ ବିଜୟ ଦିବସ,ବୀର ସହିଦ ଙ୍କ ପ୍ରତି ଜଣାଉଛି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ଶୁକ୍ରବାର ସାରା ଦେଶରେ ପାଳିତ ହେଉଛି କାର୍ଗିଲ୍‌ ଦିବସ । ୨୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଆଜିର ଦିନରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ସାହସ,ତ୍ୟାଗ,ବଳିଦାନ ଓ ଦେଶପାଇଁ ସମର୍ପିତ ମନୋଭାବ ଆଗରେ ହାର ମାନିଥିଲା ପାକିସ୍ଥାନ । ଯୁଦ୍ଧର ବିଂଶତିତମ ବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ଆଜି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଅନେକ ଉତ୍ସବର ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି। କାର୍ଗିଲ୍‌ ଜିଲ୍ଲାର ଡ୍ରାସ୍‌ ଠାରେ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିବା ଉତ୍ସବରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଯୋଗ ଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।

ମିଶନ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ -୨, ଆଜି ଦିନ ୨ଟା୪୩ ରେ ଉତକ୍ଷେପଣ ପାଇଁ ଇସ୍ରୋ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା (ଇସ୍ରୋ) ନିଜର ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ ମିଶନକୁ ସଫଳ ରୂପ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡାନ୍ତ କରିଛି । ଏଥି ପାଇଁ ନିର୍ଧାରିତସମୟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି । ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ ଉତକ୍ଷେପଣ ପାଇଁ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ୪୩ରୁ ଅବଗଣନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନା ,ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ସବୁ ଯୋଜନାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଛନ୍ତି ଗାଁ,ଗରିବ ଓ କୃଷକ

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ମହିଳା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସାତାରମଣ ଇତିହାସ ରଚିଛନ୍ତି । ବର୍ଷ ବର୍ଷର ପରମ୍ପରା ଭାଙ୍ଗି ପ୍ରଥମ ଥର ୪ ଫର୍ଦ୍ଦର ନାଲି କପଡା ଭିତରେ ବଜେଟ ଦସ୍ତାବିଜ ରଖିଛନ୍ତି । ପଶ୍ଚିମ ସଭ୍ୟତାରୁ ଅଲଗା ରହି ପ୍ରଥମ ଥର ବଜେଟ ପାଇଁ ବ୍ରିଫକେଶ ନୁହେଁ ବହି ଖାତା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

ପାଣି ମିଳୁନି ,ଘରେ ରହି କାମ କରିବାକୁ କହିଲା ଆଇଟି କମ୍ପାନୀ

ଚେନ୍ନାଇ ପୁରୁଣା ମହାବଳିପୁରମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଆଇଟି କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକ ନିଜ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଘରେ ବସି କାମ କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି । ସୁଚାରୁ ରୂପେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଅଫିସରେ ପାଣି ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇନପାରିବ କାରଣ ଯୋଗୁଁ ଏପରି କହିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁବିଧା ହେଲା ଭଳି ଜାଗାରେ ସେମାନେ କାମ କରିପାରିବେ

ଓଡିଶା ଠାରୁ ବାତ୍ୟା ମୁକାବିଲା ଅଭିଜ୍ଞତା ଲୋଡ଼ିଲା ଗୁଜୁରାଟ

ଆରବ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ବାୟୁ ଆସନ୍ତାକାଲି କୁଲ ଛୁଇଁବ । ଘଂଟାପ୍ରତି ୧୩୫ କିମି ବେଗରେ ପବନ ବହିବ। ଏଥିରେ ବିଜୁଳି ଭିତ୍ତିଭୂମି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ବ୍ୟାପକ ସଂଖ୍ୟକ ବୃକ୍ଷ ଧରାଶାୟୀ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର ଆସନ୍ତାକାଲି ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ କଲେଜ କୁ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି

ମାଡି ଆସୁଛି ବାୟୁ:କେରଳ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ହାଇ ଆଲର୍ଟ

କେରଳ ଛୁଇଁଛି ମୌସୁମୀ ବାୟୁ । ମୌସୁମୀର ଆଗମନ କୁ ନେଇ ଚାଷୀ ଠାରୁ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଙ୍କ ଯାଏଁ ସମସ୍ତେ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ବେଳେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟିକାରୀ ଆରବ ସାଗରରେ ଅବପାତ ର ରୂପ ନେଇ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛି ବାତ୍ୟା ବାୟୁ । ବାୟୁ କୁ ନେଇ କେରଳ,କର୍ଣ୍ଣାଟକ,ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ହାଇ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପଦ ଦିବସ:ଏବେବି ବିଷାକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଭାରତରେ ବର୍ଷକୁ ଯାଉଛି ୧୫ଲକ୍ଷ ଜୀବନ

ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଚିରନ୍ତନ ବିକାଶ କୁ ଆଗକୁ ନେଇଥାଏ । ସନ୍ତୁଳିତ ଓ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବରୁ ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ହେଲେ ଶ୍ରମଦିବସ ନଷ୍ଟହୁଏ ଏବଂ ବିକାଶ ଉପରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପୁଷ୍ଟି ଓ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଏବେ ବି ଦୂର ସ୍ବପ୍ନ ହୋଇ ରହିଛି । ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବ ରେ ଅନେକ ଲୋକ ଅଖାଦ୍ୟ ଭୋଜନ କରି ମର୍ତ୍ୟୁ ମୁଖରେ ପଡ଼ିଥାନ୍ତି

ୟୁନିସେଫ ତଥ୍ୟ :ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ଫଳରେ କମିଛି ଭୁତଳଜଳ ପ୍ରଦୂଷଣ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ମହତ୍ୱାକାଂକ୍ଷୀ ଯୋଜନା ‘ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ’ କାରଣରୁ ଭାରତର ବହୁ ଗ୍ରାମରେ ଭୂତଳ ଜଳରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ମାତ୍ରା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ମୁକ୍ତାକାଶ ଶୌଚ ହ୍ରାସ ପାଇବା ଫଳରେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ବୋଲି ୟୁନିସେଫ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ପ୍ରାକ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ନୈରାଶ୍ୟଜନକ,ଦେଶର ୯୧ ପ୍ରମୁଖ ଜଳାଶୟରେ ରହିଛି ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଜଳ

ରାଜସ୍ଥାନ ର ଚୁରଟ ଜଳୁଛି । ବିଗତ ତିନିଦିନ ହେଲା ଆକାଶରୁ ହେଉଛି ନିଆଁ ବର୍ଷା।କେବଳ ରାଜସ୍ଥାନ ନୁହେଁ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ସହର ଗୁଡିକରେ ତାତିରୁ ତ୍ରାହି ମିଳୁନାହିଁ।ଏଭଳି ସ୍ଥଳେ ପ୍ରାକ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ନ ହେଵା ଆହୁରି ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି।ଜଳ ସଙ୍କଟ ଉତ୍କଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ଦେଶର ୯୧ ଟି ଜଳାଶୟରେ ମାତ୍ର ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଜଳ ରହିଥିବା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଜଳ ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ଦେଶର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଅଂଚଳରେ ଭୀଷଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ,ଅଂଶୁଘାତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ କୁ ଟପିଲାଣି

ମୌସୁମୀ ଆଗମନ କୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବସିଛି ସାରା ଦେଶ । ଜୁନ୍‌ ୬ ରେ ରେ କେରଳରେ ମୌସୁମୀ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ପ୍ରାକ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ଯେତିକି ହେବ କଥା ହୋଇନାହିଁ ।ପ୍ରବଳ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଭାଗରେ ଅଂଶୁଘାତ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଯୋଗୁଁ ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ହୋଇଛି। ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ବିଗତ ୨୩ ଦିନରେ ୧୭ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ସରକାରୀ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ସୂର୍ଯ୍ୟ ପାତ୍ର ବାଚସ୍ପତି

ଷୋଡ଼ଶ ବିଧାନସଭା ଲାଗି ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଦିଗପହଣ୍ଡି ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ତଥା ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ବାଚସ୍ପତି ଭାବେ ନିର୍ନ୍ଦ୍ୱନ୍ଦରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା,ଚାଷୀ ଓ ଛୋଟ ଦୋକାନୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ପେନସନ

ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭା‌ବେ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ଚାଷୀ,‌ ଦୋକାନୀ ଓ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ପିଏମ୍‌-କିସାନ ଯୋଜନାକୁ ଦେଶର ସବୁ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହାସହିତ ଚାଷୀଙ୍କ ଲାଗି ନୂଆ ପେନସନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଦୋକାନୀ ଓ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ପେନ୍‌ସନ୍ ସ୍କିମ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ମୋଦି କ୍ୟାବିନେଟ ର ପ୍ରଥମ ନିଷ୍ପତ୍ତି ,ବଢ଼ିଲା ଶହୀଦ ସନ୍ତାନ ଙ୍କ ସ୍କଲାରସିପ ପରିମାଣ

ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଥମ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍କଲାରସିପ କୁ ନେଇ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି। ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ନୁଆଁ କ୍ୟାବିନେଟ ନେଇଛି ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ।

ମୋଦିଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟ ରେ ସ୍ଥାନପାଇଲେ ଓଡିଶାରୁ ୨ ,ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରୁ ୨ ମନ୍ତ୍ରୀ

ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ବିତୀୟ ଅବଧି ସରକାରରେ ଶପଥ ନେଇଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶାରୁ ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା ତଥା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରୁ ୨୦୧୮ ରେ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ହୋଇଥିବା ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଙ୍କୁ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନିଆଯାଇଛି।ସେହିପରି ବାଲେଶ୍ୱର ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ଭାବେ ବିଜୟୀ ପ୍ରତାପ ଷଢଙ୍ଗି ଙ୍କୁ ମୋଦିଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିଥିବାରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ସେଲିବ୍ରେସନ ର ମାହୋଲ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।


First Previous
1 2 3 4
Next Last Page 1 of 4

Recent Post




















Bikasha Khabara
14/01/2020

tree man