ରେଳବାଇ ସୃଷ୍ଟି କଲା ନୁଆ ଏକ ରେକର୍ଡ଼ : ଓଡ଼ିଶାରେ ୫ ଘଣ୍ଟାରେ ତିଆରି ହେଲା ୬ ଅଣ୍ଡର ବ୍ରିଜ, ୩୦୦ ଲୋକ ଲାଗିଥିଲେ କାମରେ

ବିଳମ୍ବ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଥିବା ଭାରତୀୟ ରେଳ ଏବେ ସବୁଠୁ କମ୍ ସମୟରେ ୬ଟି ଅଣ୍ଡର ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ କରି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ମାନବବିହୀନ ରେଳ ଫାଟକ ଅତିକ୍ରମଣ ଜନିତ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପକ୍ଷରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ମାତ୍ର ୫ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୬ଟି ଅଣ୍ଡରବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି ।

ପଞ୍ଚାୟତ ନେଲା ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଶୌଚାଳୟ ନଥିବା ପରିବାରରେ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଝିଅର ବିବାହ

ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଅଭିନୀତ ଟଏଲେଟ-ଏକ ପ୍ରେମକଥା ପ୍ରେରଣା ପାଇ ହରିୟାଣା ସିରସା ଜିଲ୍ଲା ଗୋଡ଼ିକାନ ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୃହୀତ କରାଇଛି, ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଚର୍ଚ୍ଚା । ପଂଚାୟତର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଶୌଚାଳୟ ନଥିବା ପରିବାରକୁ କେହି ଝିଅ ଦେବେ ନାହିଁ । ଶୌଚାଳୟ ସହ ଝିଅର ମାମ ମର୍ଯ୍ୟଦା ଯୋଡ଼ି ହୋଇ ରହୁୁଥିବାରୁ ପଂଚାୟତ ଏଭଳି ଦୃଢ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ସରପଂଚ ଧର୍ମପାଲ ମୁଣ୍ଡଲିୟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଡ଼ିକାନ ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତ ସର୍ବ ସମ୍ମତ୍ତିକ୍ରମେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଗତ ଜୁନ୍ ୮ରୁ ଗୃହୀତ କରାଇଛି ।

କୋଲକତା, ହଜାରେ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାରୁ ପାଇଲଟ ବଞ୍ଚାଇଲେ ୧୭୬ ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ

ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ ହେଲା ହୃଦଘାତ । କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ଧମନୀରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ସତ୍ୱେ ବି ଇମ୍ପାଲରୁ କୋଲକାତା ଆସୁଥିବା ଇଣ୍ଡିଗୋ ଏୟାର ଲାଇନ୍ସ ବିମାନର ଜଣେ ପାଇଲଟ ଯାତ୍ରୀ ଭରା ବିମାନକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ଆନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଅବତରଣ କରାଇ ପାରିଛନ୍ତି ।

ଦେଶର ଦୁଇ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯମଜଙ୍କ ଗାଁ : ଯେଉଁଠି ଘରେ ଘରେ ଅଛନ୍ତି ରାମ-ଶ୍ୟାମ, ସୀତା ଆଉ ଗୀତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ ୧୦ : ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ କେରଳର ଦୁଇଟି ଗାଁ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ । ଚର୍ଚ୍ଚା କେଉଁ ଉଭାବକ ବା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ନୁହେଁ, ବରଂ ଗାଁରେ ଜନ୍ମ ହେଉଥିବା ସଂଖ୍ୟାଧିକ ଯମଜ ଶିଶୁଙ୍କୁ ନେଇ ହେଉଛି । ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଯମଜ ଶିଶୁଙ୍କ ଜନ୍ମକୁ ନେଇ ରହସ୍ୟରେ ରହିଛି ଏହି ଦୁଇ ଗାଁ । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ‘ଉମରୀ’ରେ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ମଧ୍ୟ ଯମଜ ଶାବକ ପ୍ରସବ କରାଉଥିବା ଭଳି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହା କୌଣସି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ ।


First Previous
1
Next Last Page 1 of 1

Recent Post