ଗିନିଜ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ର ତିନୋଟି ସ୍ଥାନ ହାସଲ କଲା ପ୍ରୟାଗରାଜ ର କୁମ୍ଭମେଳା

ଭିଡ଼ ପରିଚାଳନା ,ସହର ର ସୌଦର‌୍ୟ୍ୟକରଣ ଓ ପରିମଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଭିନବ କାମ କରି ପୁଣି ବିଶ୍ୱ ସମୁଦାୟ ଙ୍କ ନଜରକୁ ଆସିଛି ପ୍ରୟାଗ ରାଜ । କୁମ୍ଭ ମେଳା ୨୦୧୯କୁ ଗିନିଜ ବୁକ ଅଫ ରେକର୍ଡ ରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି

ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବେ ଭାରତୀୟ ୱିଙ୍ଗ୍ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ

ପାକିସ୍ଥାନ ସେନାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନାର ୱିଙ୍ଗ୍ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ଆଜି ଅପରାହ୍ଣ ୪ଟରେ ଓ୍ୱାଘା ସୀମା ଦେଇ ଭାରତ ଫେରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ପାକିସ୍ତାନ ସମୟ ଅପରାହ୍ନ ୩ରୁ ୪ ଟା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିବେ ଅଭିନନ୍ଦନ ।

ଚାରି ବର୍ଷ ପରେ ଫେରିଲା ଗାନ୍ଧୀ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର

୪ବର୍ଷ ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଗାନ୍ଧିଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନର ଦରବାର ହଲରେ ଗାନ୍ଧି ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ । ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ଉତ୍ସବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ମାନ୍ୟ ଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ଜାଣନ୍ତୁ ବାୟୁସେନାର ଆଜି ମିରାଜ କାହିଁକି ହୋଇଛି ନାୟକ

ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ୧୨ ଦିନ ପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପାକ୍ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆଡ୍ଡାରେ ବଡ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କରିଛି । ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶିବିର ଉପରେ ୧୦୦୦ କିଗ୍ରାର ବୋମା ବର୍ଷଣ କରିଛି ମିରାଜ ୨୦୦୦ର ୧୨ଟି ବିମାନ ।

ପୁଲୱାମା ପ୍ରତିଶୋଧ : ପାକିସ୍ଥାନ ଭିତରେ ପଶି ଆତଙ୍କବାଦ ଶିିବିରକୁ ଧ୍ୱସ୍ତ କଲା ଭାରତ

ପାକିସ୍ଥାନ ବିରୋଧରେ ଭାରତ ନେଇଛି ବଡ଼ ଧରଣର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ । ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ବାଲାକୋଟ, ଚକୋଟି,ମୁଜଫରବାଦରେ ଜୈସର ଶିବିରକୁ ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଧ୍ୱସ୍ତ କରି ଦେଇଛି ।

ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଦିଦି ସମାବେଶରେ କହିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ୭ କୋଟି ଭଉଣୀଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ପୋଛିଛନ୍ତି ମୋଦି

ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ଦେଶରେ ୧୩ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁଞ୍ଜିନିବେଶରେ ୭ କୋଟି ଗରିବ ମହିଳାଙ୍କୁ ମାଗଣା ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ମିଳିଛି । ଜୀବନରେ କଷ୍ଟକୁ ଅଙ୍ଗେ ନିଭେଇ ବଡ଼ ହୋଇଥିବା ମୋଦି ଦେଶର ଗରିବ ମା ମାନଙ୍କର କଷ୍ଟ ବୁଝି ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ସମେତ ଆହୁରି ଅନେକ ଜନକଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶନିବାର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଦିଦି ସମାବେଶରେ ଯୋଗଦାନ କରି କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । ଯେ ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟତାର କଷ୍ଟ ବୁଝିଛି, ସେ ଗରିବ ମା’ର କଷ୍ଟକୁ ବୁଝିପାରେ । ମାର ଆଖିରୁ ଧୂଆଁର କଷ୍ଟକୁ ଅଙ୍ଗ ନିଭାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆଜି ଦେଶର ୭କୋଟି ଭଉଣୀମାନଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ପୋଛି ଦେଇ ପାରିଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଧାନ କହିଥିଲେ ।

ସହିଦଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ହେଲା ଦେଶ, ୮୦ ହଜାର ଲୋକ ଦାନ କଳେ ୪୬ କୋଟି

ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଦେଶବାସୀ ଯେତିକି ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କଲେ ସେତିକି କ୍ରୋଧ ବି ଜାହିର କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଦୁଃଖଦ ସମୟରେ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକ ସହିଦ ପରିବାରଙ୍କ ସହିତ ଦୃଢତାର ସହିତ ଠିଆ ହେବାର ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଭାରତର ନାଗରିକ ଓ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତି ତଥା ସଂଗଠନମାନେ ମିଶି ସହିଦଙ୍କ ପାଇଁ ୪୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛନ୍ତି । ସହିଦଙ୍କ ସଂପର୍କିୟଙ୍କୁ ସହାୟତା ପାଇଁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଭାରତ କେ ବୀର ୱେବ ପୋର୍ଟାଲ ଜରିଆରେ ଏହି ଦାନ ରାଶି ଠୁଳ ହୋଇଛି । ଭାରତ ସରକାର ଏହି ରାଶିକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସହିଦଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ସହିଦ ଯବାନଙ୍କ ଋଣ ଛାଡ଼ କଲା ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ

ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ପୁଲୱାମାରେ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ସିଆରପିଏଫ୍ ଯବାନଙ୍କ ସମସ୍ତ ଋଣକୁ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ଛାଡ଼ କରିଦେଇଛି । ସହିଦ ହୋଇଥିବା ୪୦ ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୩ ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ଋଣ ବକେୟା ରହିଥିଲା । ଏହି ବକେୟା ଋଣକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଛାଡ଼ କରାଯାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ସେହିପରି ସମସ୍ତ ସହିଦ ଯବାନ ଏସବିଆଇର ଗ୍ରାହକ ହୋଇଥିବାରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ବୀମା ବାବଦକୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସହିଦ ଯବାନଙ୍କ ଆବର୍ତ୍ତମାନରେ ଯେଉଁ କ୍ଷତି ହୋଇଛି ତାହା ପୂରଣ ଦିଗରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏହା ଏକ ଛୋଟ ପ୍ରୟାସ ବୋଲି ଏସବିଆଇ କହିଛି । ଓଡ଼ିଶାର ଦୁଇ ସହିଦ ଯବାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣର କଡ଼ା ବିରୋଧ, ୧୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ

ପାକିସ୍ଥାନୀ ପ୍ରାୟୋଜିତ ନୃଶଂସ ହତ୍ୟାର ନଜିର ହେଉଛି ପୁଲୱାମା ବିସ୍ପୋରଣ । ଏହି ଅମାନବିକ ବର୍ବର ହତ୍ୟାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଆସନ୍ତା ୧୮ ରେ ସାରା ଦେଶର ବ୍ୟାବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ ରଖିବା ପାଇଁ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ ରଖି ସହୀଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେବା ସହିତ ପାକିସ୍ଥାନର ବର୍ବରତାର ଦୃଢ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯିବ ।

ବ୍ରେନ ଡ଼େଡ଼ ଘୋଷିତ ୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ବଂଚାଇଲା ୬ ଜୀବନ

ବ୍ରେନ ଟ୍ୟୁମରକୁ ନେଇ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ୨ ବର୍ଷର ନିଜ ଶିଶୁକୁ ବଂଚାଇବା ପାଇଁ ପୁନେର ଏକ ଦମ୍ପତି ମୁମ୍ବାଇ ଆସିଥିଲେ । ହେଲେ ଡ଼ାକ୍ତର ଶିଶୁଟି ମସ୍ତିଷ୍କ-ମୃତ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେବା ପରେ ଲୁହ ଓ କୋହଭରା ଏହି ଦମ୍ପତ୍ତି ଶିଶୁଟିର ଲିଭର, କିଡ଼ନୀ, ହାର୍ଟ ଏବଂ ଆଖି ଦାନ ଘୋଷଣା କରି ଜୀବନ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଆଉ ୬ଜଣଙ୍କ ମନରେ ଆଶା ଜଗାଇଛନ୍ତି । ମୃତପରେ ଶିଶୁଟି ସର୍ବ କନିଷ୍ଠ ଅଙ୍ଗଦାତା ଭାବେ କେବଳ ରେକର୍ଡ଼ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇନି ବରଂ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଦାନରେ ଲାଗିପାରିଛି । ଥାନେର ଜୁପିଟର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲିଭର ପ୍ରତିରୋପଣ ଅପେକ୍ଷାରେ ଥିବା ୪ ବର୍ଷର ଆଉ ଜଣେ ଶିଶୁ ପାଇଁ ରକ୍ଷା କବଚ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି ।

ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣର ସଫଳତା ନା ମିଥ୍ୟାତଥ୍ୟ, ଏମିତି ୧.୮୨ କୋଟି ରୋଗୀଙ୍କ ହିସାବ ଦେଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ୨୦୧୮ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ଠାରୁ ପ୍ରଚଳନ ହେଲା । ଆଉ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଠିକ୍ ୪ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ୧.୮୨ କୋଟି ଥର ଲୋକେ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ରୋଗ ଚିକିତ୍ସା କରାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ବିତର୍କ ହୋଇଛି । ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୪.୦୫ ଲକ୍ଷ ରୋଗୀଙ୍କର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇଛି । କ୍ୟାନସର ରୋଗୀଙ୍କ ୧୬୮୯୨ କେମୋଥେରାପି ହୋଇଛି । କିଡ଼ନୀ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କ ୧୯୬୮୯ ଥର ଡ଼ାଏଲିସିସ୍ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ୭୧-୦୯ ଲକ୍ଷ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପାଥୋଲୋଜି ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ ସହ ମୋଟ ୧,୮୨,୩୩,୭୩୩ ଜଣ ରୋଗୀ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ।

ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନା, ୬ କୋଟି ଉପଭୋକ୍ତା ପାଇଲେଣି ଏଲପିଜି ସଂଯୋଗ

ଦିନ ଥିଲା ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗଟିଏ ପାଇବା ପାଇଁ ୱେଟିଂ ଲିଷ୍ଟରେ ଗଡ଼ି ଚାଲୁଥିଲା ନାମ । ମାସ ମାସ ପ୍ରତୀକ୍ଷା ପରେ ମିଳୁନଥିଲା ଗ୍ୟାସ । ହେଲେ ଏବେ ସାଢେ ଚାରିବର୍ଷର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ସମୟରେ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ ପହଂଚାଇବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି ସେ ଆଡ଼କୁ ଅଗ୍ରଗତି ହେଉଛନ୍ତି । ବୁଧବାର ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ୬ କୋଟି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ଦିଆଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଇକ ଗବେଷଣା ଚେୟାର,୨୪ରେ ସ୍ଥାପନା କରାଇବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି

କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଐତିହାସିକ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ଦୁଇଶହ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଉତ୍ସବ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ପାଇକ ସଂଗ୍ରାମର ସ୍ମୃତିଚାରଣ ଦିଗରେ କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ବେଳେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଇକ ଗବେଷଣା ଚେୟାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଛନ୍ତି । ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ଏବଂ ପ୍ରାକ୍ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ନୂଆ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ପାଇବ ବୀର ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ ବୀର ପାଇକ ଓ ସଂଗ୍ରାମର କାହାଣୀ ଲିପିବଦ୍ଧକରଣ ହୋଇପାରିବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଓଡ଼ିଶାଗସ୍ତ ଅବସରରେ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୨୪ରେ ଉକ୍ରଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ ଚେୟାର ଉନ୍ମୋଚନ କରିବେ ।

ସବୁ ଗରିବ ପରିବାରଙ୍କୁ ମିଳିବ ମାଗଣା ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର

କେବଳ ବିପିଏଲ ନୁହେଁ ଏଣିକି ସବୁ ଗରିବ ପରିବାରକୁ ମିଳିବ ମାଗଣା ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର । କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ମୋହର ମାରିଛନ୍ତି । ଆଗରୁ କେବଳ ବିପିଏଲ ଭୁକ୍ତ ପରିବାରକୁ ମାଗଣାରେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ମିଳୁଥିଲା । ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟାପାର ସଂପର୍କିତ କ୍ୟାବିନେଟ କମିଟି ଏ ସଂପର୍କିତ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁରି ପ୍ରଦାନ କରିଛି ।

ବାର୍ଦ୍ଦକ୍ୟ ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ୬୦ ବର୍ଷରୁ ୭୯ ବର୍ଷର ବୃଦ୍ଧ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ମାସିକ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ଦେଉଥିବା ବେଳେ ୮୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ବୃଦ୍ଧବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ମାସିକ ୫୦୦ ଟଙ୍କାର ଭତ୍ତା ଦେଇଥାନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଭତ୍ତା ରାଶି ସହିତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ ଅଧିକ କିଛି ଅର୍ଥ ମିଶାଇ ଦେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଭତ୍ତା ଅର୍ଥ ସେମାନଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ତୁଲାଇ ପାରୁନି । ବୟସାଧିକ୍ୟଙ୍କ ଭତ୍ତା ଅର୍ଥ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ମଦନ ବି ଲୋକୁର ଓ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛି ।

ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣରେ ଓଡ଼ିଶା ସର୍ବୋକୃଷ୍ଟ ମଡ଼େଲ

ଓଡ଼ିଶାରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି । ବିଶ୍ୱସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବୈଠକରେ ଓଡ଼ିଶାର ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସଫଳତାକୁ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରତିପାଦିତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସଫଳତା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ପ୍ରୀତି ସୁଦାନ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ଘୋଷଣା, ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ୪୩ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀ, ଲାଭ ପାଇଛନ୍ତି ୮୦୦

କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ସରକାରକୁ ଆସିବାର 10 ଦିନ ଭିତରେ କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ କରିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ଜେଡ଼ିଏସ । ଜେଡ଼ିଏସ-କଂଗ୍ରେସ ମେଂଟ ଫଳରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ସରକାର ଗଢା ଗଲା । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଲାଇ ୫ରେ ନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତାହାରକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ଘୋଷଣା ମଧ୍ୟ କଲେ । ରାଜ୍ୟରୁ ଋଣ ଛାଡ଼ ପାଇଁ ୪୩ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀ ଆବେଦନ କଲେ । କିନ୍ତୁ ୫ ମାସ ପରେ ମାତ୍ର ୮୦୦ ଚାଷୀ ଋଣ ଛାଡ଼ର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ବାଲାଂଦେଶରେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମନୋନୀତ

ରାଜଧାନୀ ଉପକଣ୍ଠ ବାଳକାଟି ଗ୍ରାମର ଯୁବ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଭିଷେକ ସ୍ୱାଇଁଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଲାଇଫଡ଼୍ରପ ବାଲାଂଦେଶରେ ଆୟୋଜିତ ମାନବାଧିକାର କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ- ୨୦୧୮ରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଭାବେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି ।

୪୭ ମହିଳା ପୁଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଭାର

ନିକଟରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସିଟି ପୋଲିସ ମହିଳା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ପୋଲିସ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଟିମ୍ ଗଠନ କରିଛି । ଯାହାର ନାମ ରଖାଯାଇଛି ୱିମେନ୍ସ ଅନ ହ୍ୱିଲ । ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସହରରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଘଟୁଥିବା ଅପରାଧକୁ କମାଇବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ।

ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଉଦବେଗ, ସ୍କୁଲ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଦିଆଯାଉଛି ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ

ସ୍କୁଲ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ପିଲା ଅଛନ୍ତି ଓ ଶିକ୍ଷକ ଅଛନ୍ତି । ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଖାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଶିକ୍ଷକମାନେ ମାସକୁ ମାସ ଦରମା ନେଉଛନ୍ତି । ଏ ବାବଦରେ ବର୍ଷକୁ ରାଜ୍ୟରେ ୨ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଲୁଟ ହେଉଛି । ଆଧାର ଲିଙ୍କରୁ ରାଜ୍ୟର ୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ନକଲି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ନକଲି ଶିକ୍ଷକ, ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଯୋଗ୍ୟତା ନଥିବା ଶିକ୍ଷକ ଓ ଭୂତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ତଡ଼ିବାରେ ସରକାରଙ୍କ ଆନ୍ତରିକତା ନଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟକୁ ଏକ ଇ-ମେଲ ପିଟିସନ ଦେବା ପରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏନେଇ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି କେଏସ ଝାବେରୀ ଓ ବିଚାରପତି କେ.ଆର ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ରାଜ୍ୟବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ସଚିବଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣୀ ଜାନୁଆରୀ ୨୧ରେ ହେବ ବୋଲି ଖଣ୍ଡପୀଠ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।


First Previous
1 2 3
Next Last Page 1 of 3

Recent Post