ମୋଦି ଉନ୍ମୋଚନ କଲେ ଋଣ ପୋର୍ଟାଲ, ୫୯ ମିନିଟରେ ମିଳିବ ୧କୋଟିର ଋଣ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୂକ୍ଷ୍ମ, ଲଘୁ ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ଗୁଡ଼ିକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟରୁ ଏହାକୁ ମୁକ୍ତି କରିବା ଲାଗି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ଋଣ ପୋର୍ଟାଲ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି । ଦିଲ୍ଲୀର ବିଜ୍ଞାନ ଭବନଠାରେ ଏ ସଂପର୍କିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୂକ୍ଷ୍ମ, ଲଘୁ ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ଗୁଡ଼ିକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ଲାଗି ୧୨ଟି ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦୀପାବଳୀ ଉପହାର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୋଦି ।

ଇଜ୍ ଅଫ ଡ଼ୁଇଙ୍ଗ ବିଜନେସ, ୨୩ଟି ର‌୍ୟାଙ୍କ ଉପରକୁ ଉଠିଲା ଭାରତ

ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଇଜ୍ ଅଫ ଡ଼ୁଇଙ୍ଗ ବିଜନେସ ର‌୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ । ଭାରତ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଢେର ଉନ୍ନତି କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ପୂର୍ବବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଭାରତ ୨୩ଟି ର‌୍ୟାଙ୍କ ଉପରକୁ ଉଠି ୭୭ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ।

ଆଜି ଲୋକାର୍ପିତ ହେବ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଉଚ୍ଚତମ ସ୍ମାରକୀ

ଲୌହ ପୁରୁଷ ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ୧୪୩ ତମ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ଦିନ ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ନିର୍ମିତ ବିଶାଳ ପ୍ରତିମା ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ ୟୁନିଟିକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଗୁଜୁରାଟର ନର୍ମନ୍ଦା ଜିଲ୍ଲା କେଭଡ଼ିୟା ଗ୍ରାମରେ ଲୋକାର୍ପିତ କରିବେ ।

ଇତିହାସ ରଚିଲେ ମୋଦି, ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ରେ ଲାଲକିଲା ଉପରୁ ଉଡ଼ାଇଲେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା

ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ଲାଲକିଲା ଉପରୁ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳିତ କରି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ଭୋଧିତ କରିଥାନ୍ତି । ହେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପ୍ରଥମ ଭାବେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ରେ ଲାଲକିଲା ଉପରୁ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉଡ଼ାଇ ନୂଆ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଆଜାଦ୍ ହିନ୍ଦ୍ ସରକାରର ୭୫ତମ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜାତୀୟ ପତାକାକୁ ଉତ୍ତୋଳିତ କରି ନେତାଜୀଙ୍କ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଶର ସ୍ୱାଧିନତା ହାସଲ ଥିଲା ଓ ଗୋଲାମୀର ଶିକୁଳି ଭିତରୁ ଦେଶ ମାତୃକାକୁ ସ୍ୱାଧିନ କରାଇବା ପାଇଁ ବିଚାରଧାରା ନେଇ ସେ ଆଗକୁ ବଢିଥିବା ସୂଚାଇଥିଲେ ।

ଅମୃତସର ଟ୍ରେନ ଦୁର୍ଘଟଣା, ରକ୍ତଦାନ ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିଲେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ

ଅମୃତସର ଟ୍ରେନ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୬୦ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇ ବିଭିନ୍ନ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଜୀବନ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି । ମୃତକଙ୍କ ପାଇଁ ଆଜି ପଞ୍ଜାବରେ ରାଜ୍ୟ ଶୋକ ପାଳନ ହେଉଥିବାବେଳେ ଆହତଙ୍କୁ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଗୁରୁନାନକ ହସ୍ପିଟାଲ, ସିଭିଲ ହସପିଟାଲ, ଶ୍ରୀଗୁରୁ ରାମଦାସ ହସପିଟାଲ ସମେତ କେତେକ ଘରୋଇ ହସପିଟାଲରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଆହତ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ରକ୍ତଦାନ ପାଇଁ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନେ ଆଗକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ଯେଉଁ ଆହତମାନେ ରକ୍ତ ପାଇପାରୁନାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରକ୍ତଦାତା ଓ ଟେଲିଫୋନ ନମ୍ବର ଥାଇ ଏକ ହେଲପଲାଇନ୍ ଖୋଲିଛି । ଏହି ହେଲପଲାଇନ୍ ନମ୍ବରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୯୩ ଜଣ ନେଗେଟିଭ ବ୍ଲଡ଼୍ ଗ୍ରୃପ ଡ଼ୋନରଙ୍କ ଫୋନ ନମ୍ବର ରହିଛି । ଆହତଙ୍କ ସଂପର୍କିୟମାନେ ସେ ସବୁ ନମ୍ବରରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରିପାରିବେ ।

ଆସିଲା ତିତଲି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ରିପୋର୍ଟ : ୧୬ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଭାବିତ, ୧୬,୮୩୦ ଘର ଭାଙ୍ଗିଛି

ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବରେ ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାରେ ପାହାଡ଼ ଅତଡ଼ା ଖସି ୧୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଅନ୍ୟ ୩ ଜଣ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି । ପାଣିରେ ଭାସିଯାଇ ଦୁଇଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ କାନ୍ଥ ଧସି ଜଣେ ନାବାଳିକାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ବେସରକାରୀ ଭାବେ ତିତଲୀ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୦ ପାଖାପାଖି କୁହାଯାଉଥିବାବେଳେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ କମିଶନରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏହା ଉପରେ ନୀରବ ।

ଚାଲିଛି ମାନସ ମନ୍ଥନ, ସଚ୍ଚୋଟ ଟିକସ ଦାତାଙ୍କୁ ମିଳିବ ଅନେକ ସମ୍ମାନ

ଜାପାନରେ ସଚ୍ଚୋଟ ଟିକସଦାତାଙ୍କୁ ରାଜାଙ୍କ ସହ ଫଟୋ ଉଠାଇବାର ସୁଯୋଗ ମିଳୁଛି । ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ମାଗଣା ପାର୍କିଂ କରିବାର ସୁବିଧା ପାଉଛନ୍ତି ଟିକସ ଦାତା । ପାକିସ୍ଥାନ ୧୦୦ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଟିକସଦାତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରୁଥିବାବେଳେ ଭାରତ ସଚ୍ଚୋଟ ଟିକସ ଦାତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକାଧିକ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ ଦିଗରେ ମାନସ ମନ୍ଥନ ଆରମ୍ଭ କରିିଛି ।

ଏମ୍ସକୁ ଦାନ ହୋଇଥିବା ଅସ୍ଥିରେ ବାଲାଂଦେଶର ସରିଫୁଲଙ୍କୁ ମିଳିଲା ନୁଆ ଜୀବନ

ବାଲାଂଦେଶର ସରିଫୁଲଙ୍କ ମୁହଁରେ ଏବେ ହସ । ବିଗତ ୨ ବର୍ଷ ଧରି ହେଉଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଣାର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ଏମସରେ ଥିବା ଅସ୍ଥି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଦାନରେ ମିଳିଥିବା ଅସ୍ଥି ଯୋଡ଼ା ଯାଇ ସରିଫୁଲଙ୍କ ଜଙ୍ଘ ହାଡ଼ର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ କରାଯାଇଛି । ଦୁଇଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିବା ଅପରେସନ ଓ ୧୨ ଘଣ୍ଟାର ଅବଜରଭେସନ ପରେ ସରିଫୁଲ ଏବେ ବିନା କାହାର ସାହାରାରେ ନିଜ ୱାର୍ଡ଼ରେ ଚାଲିପାରିଛନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶା ସମୁଦ୍ର ଉପକୂଳ ସୁରକ୍ଷାରେ ସାମିଲ ହେଲା ‘ବିଜୟ’

ଓଡ଼ିଶାର ସମୁଦ୍ର ଉପକୂଳ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀରେ ଆଉ ଏକ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଜାହାଜ ‘ବିଜୟ’କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଜାହାଜ ଭାରତୀୟ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ତିଆରି ହୋଇଛି । ୨୧ ଶହ ଟନ୍ ଓଜନର ଏହି ଜାହାଜ ୫ ହଜାର ଲିଟର ଡ଼ିଜେଲ ଧାରଣ କ୍ଷମତା ରଖିଛି । ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୪୬.୮ କିମି ବେଗରେ ଯିବା ସହ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଭାବେ ଏହା ସମୁଦ୍ର ବକ୍ଷରେ ୯ ହଜାର କିମି ଯାତ୍ରା କରିପାରିବ । ଏଲଆଣ୍ଡଟି କମ୍ପାନୀ ଏହି ଜାହାଜକୁ ତିଆରି କରିଛି ।

ଅଙ୍ଗଦାନ ଅଭିଯାନକୁ ମିଳିଲା ନୁଆ ବଳ, ଗ୍ରୀନ କରିଡ଼ର ଦେଲା ଦୁଇଟି ନୁଆ ଜୀବନ

କୋଲକାତା ବିମାନ ବନ୍ଦର ଠାରୁ ୨୨ କିମି ଦୂର ଫୋର୍ଟିସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ହାର୍ଟ ଟ୍ରାନ୍ସ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଅପେକ୍ଷାରେ ଥିଲେ ଜଣେ ରୋଗୀ । ସେପଟେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ରାଜମହେନ୍ଦ୍ରିର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ମୃତକଙ୍କ ସଂପର୍କିୟ ହୃଦୟ ଦାନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପରେ ମେଡ଼ିକାଲ ଓ ଟ୍ରାଫିକ ସମ୍ଭାଳୁଥିବା ପୋଲିସ ଦେଖାଇଲେ ତତ୍ପରତା । ମୃତକଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ରାଜମହେନ୍ଦ୍ରୀ ଠାରୁ ଏକ ବିମାନରେ କୋଲକାତା ଅଣାଗଲା । ବିମାନ ବନ୍ଦର ଠାରୁ ସଲ୍ଟଲେକ ଠାରେ ଥିବା ଫୋର୍ଟିସ ହସ୍ପିଟାଲର ୨୨ କିମି ଦୂରତାକୁ ମାତ୍ର ୨୪ ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ଅତିକ୍ରମ କରି ପହଂଚିଗଲା ହୃଦୟ ଥିବା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ । କୋଲକାତା ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସର ଗତିରେ ବାଧା ନହେବା ଭଳି ଗ୍ରୀନ କରିଡ଼ର ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ରାସ୍ତାରେ ବିଧା ବାଧାରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପହଂଚିଯିବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ସର୍ଜରୀ । ସମୀରନ ଦତ୍ତ ନାମକ ରୋଗୀ ପାଇଥିଲେ ନୁଆ ଜୀବନ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନଆରୋଗ୍ୟ ଯୋଜନା : ଲୋକାର୍ପିତ ହେବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ହଜାରେ ରୋଗୀ ପାଇଲେ ବୀମାର ଲାଭ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟାରୁ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଆରୋଗ୍ୟ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମାରୁ ଲାଭ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଛତିଶଗଡ଼ ଆଗରେ ଥିବାବେଳେ ତା ପଛକୁ ରହିଛି ହରିୟାଣା, ଝାରଖଣ୍ଡ, ଆସାମ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ।

ଭାରତରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବୀମା ଯୋଜନା, ଦରିଦ୍ରରୁ ଦରିଦ୍ରତମ ଲୋକ ପାଇବେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଓ ଚିକିତ୍ସା

ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ରାଂଚି ଠାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମହତ୍ୱାକାଂକ୍ଷୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଯୋଜନା ଆୟୁଷ୍କାନ ଭାରତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଆରୋଗ୍ୟ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନାରେ ପ୍ରତି ପରିବାରକୁ ବାର୍ଷିକ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ସୁବିଧା ମିଳିବ । ୫୦ କୋଟି ଲୋକ ଏହାଦ୍ୱାରା ଉପକୃତ ହେବେ । ଏବଂ ଏହା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବୀମା ଯୋଜନା ହେବ ।

ଆଇନ ସହାୟତା ଦେବାରେ ବିଶ୍ୱରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ

ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଆଇନ ସହାୟତା ଦେବାରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱରେ ନମ୍ବର-୧ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଦେଶର ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ନାଗରିକ ରିଆତିରେ ଆଇନଗତ ସହାୟତା ଲାଭ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସହାୟତା ବାବଦକୁ ଭାରତ ମୁଣ୍ଡପିଛା ମାତ୍ର ୭୫ ପଇସା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ବିକାଶ ଯୋଜନାର ସଫଳ ରୂପାୟନ, ଓଡ଼ିଶାକୁ ମିଳିଲା ୮ଟି ପୁରସ୍କାର

କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ଗ୍ରାମାଂଚଳ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯୋଜନାର ସଫଳ ରୂପାୟନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ୮ଟି ବର୍ଗରେ ପୁରସ୍କୃତ କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରାମାଂଚଳ ବିକାଶମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଡ଼ୋମାର ବିଭିନ୍ନ ଶ୍ରେଣୀରେ ଓଡ଼ିଶାର ଉତ୍କଷକୁ ଅବତାରଣା କରାଇ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

ଆଜି ଜାତୀୟ ବନ ସହୀଦ ଦିବସ : ଜଙ୍ଗଲ ପାଇଁ ଆତ୍ମବଳୀ ଦେଇଥିବା ସହୀଦଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇଲା ସାରା ଦେଶ

ଆଜି ସାରା ଦେଶରେ ଜାତୀୟ ବନ ସହୀଦ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରାଣବଳୀ ଦେଇଥିବା ବନ ବିଭାଗ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତି ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏଭଳି ଏକ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଡ଼େରାଡ଼ୁନର ବନ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ସହୀଦ ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାସୁମନ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ଭୋପାଳ ଠାରେ ଥିବା ଇଣ୍ଡିଆନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଫରେଷ୍ଟ ମେନେଜମେଣ୍ଟ ପରିସରରେ ଦେଶର ବନ ଓ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରାଣବଳୀ ଦେଇଥିବା ସହୀଦଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

ରତିକାନ୍ତରୁ ଋତୁପର୍ଣ୍ଣା ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟର ଏକମାତ୍ର ଓଏଫଏସ କିନ୍ନର କରିବେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହ

୨୦୧୪ ଏପ୍ରିଲରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କିନ୍ନରଙ୍କୁ ତୃତୀୟ ଲିଙ୍ଗର ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ ରତିକାନ୍ତ ପ୍ରଧାନ । ୨୦୧୫ ଅକ୍ଟୋବରରେ ସେ ଲିଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଐଶ୍ୱଯ୍ୟା ଋତୁପର୍ଣ୍ଣା ନାମରେ ପରିଚିତି ଦେଲେ । ତା ପରେ ସେ ସାରରୁ ମ୍ୟାଡ଼ାମ ହେଲେ । ଓଏଫଏସ ପାଇବା ପରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ କିନ୍ନର ଭାବେ ପାରାଦୀପର ବାଣିଜ୍ୟ କର ଅଧିକାରୀ ଥିବା ଋତୁପର୍ଣ୍ଣା ଏବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ୩୭୭ ଧାରା ରବ୍ଦକୁ ନେଇ ବଡ଼ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ସେ ନିଜ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ଲିଭ ଇନ୍ ରିଲେସନରେ ଥିବାବେଳେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଐତିହାସିକ ରାୟ ପରେ ସେ ଖୁବ ଶିଘ୍ର ନିଜ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବେ ବୋଲି ସୂଚାଇଛନ୍ତି ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଐତିହାସିକ ରାୟ, ଦେଶରେ ଅବୈଧ ନୁହେଁ ସମଲିଙ୍ଗି ସମ୍ପର୍କ

ଦେଶରେ ଏବେ ଆଉ ସମଲିଙ୍ଗ ସମ୍ପର୍କ ଅପରାଧ ବିବେଚିତ ହେବ ନାହିଁ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ୫ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଦୁଇଜଣ ବୟସ୍କଙ୍କ ସହମତିରେ ହେଉଥିବା ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କକୁ ଅପରାଧ ମାନ୍ୟତା ଦେଉଥିବା ୩୭୭କୁ ରବ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଲମ୍ବା କାର୍, ଯେଉଁଥିରେ ସୁଇମିଂପୁଲ ଠାରୁ ହେଲିପ୍ୟାଡ଼୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ କିଛି ଅଛି

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନରେ ସ୍ୱପ୍ନଟିଏ ଥାଏ କିପରି ସେ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଗାଡ଼ିର ମାଲିକ ହେବେ । ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କର ପୁରା ପରିବାର ବୁଲିଯାଇପାରିବେ । କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଚାହାନ୍ତି ସେ ଏମିତି ଏକ ଗାଡ଼ି କିଣିବେ ଯାହା ଅନ୍ୟ କାହା ପାଖରେ ନଥିବ । କାରର ସ୍ୱପ୍ନ ତ ଅନେକ ଦେଖନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ କାର୍ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହା କିଣିବା ପାଇଁ ସାଧାରଣ ଗ୍ରାହକ କେବେ ସ୍ୱପ୍ନ ବି ଦେଖିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହି କାର୍ ଲିମୋଜିନ କାର୍ ନାମରେ ପରିଚିତ ।

ରେଳବାଇ ସୃଷ୍ଟି କଲା ନୁଆ ଏକ ରେକର୍ଡ଼ : ଓଡ଼ିଶାରେ ୫ ଘଣ୍ଟାରେ ତିଆରି ହେଲା ୬ ଅଣ୍ଡର ବ୍ରିଜ, ୩୦୦ ଲୋକ ଲାଗିଥିଲେ କାମରେ

ବିଳମ୍ବ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଥିବା ଭାରତୀୟ ରେଳ ଏବେ ସବୁଠୁ କମ୍ ସମୟରେ ୬ଟି ଅଣ୍ଡର ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ କରି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ମାନବବିହୀନ ରେଳ ଫାଟକ ଅତିକ୍ରମଣ ଜନିତ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପକ୍ଷରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ମାତ୍ର ୫ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୬ଟି ଅଣ୍ଡରବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି ।


First Previous
1 2
Next Last Page 1 of 2

Recent Post