ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ଏସ୍‌ଆଇଟି ସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ନୟାଗଡ଼ ର ୫ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟା ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ଏସ୍‌ଆଇଟି ସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏନେଇ ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ବିଧାନସଭାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା ବେଳେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାମାନେ ହୋହଲ୍ଲା କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଜୋର ଧରୁଛି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବି।

ବିଧାନସଭାରେ ଶିକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କିତ ମୋସନ ଆଲୋଚନା

ବିଧାନସଭାରେ ତୃତୀୟ ଦିନ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆସିଥିବା ମୋସନ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । ସରକାରୀ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ପ୍ରମିଳା ମଲ୍ଲିକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିବା ପରେ ଏନେଇ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଅବସରରେ ଶ୍ରୀମତୀ ମଲ୍ଲିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସ୍କୁଲକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇନାହିଁ । ମିଶ୍ରଣ କରାଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟରେ ଏପରି ସ୍କୁଲ ରହିଛି ଯେଉଁଠି ୮ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀରେ ୨ ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ରହୁଛନ୍ତି ।

ସେନାଙ୍କ ପାଇଁ ଲଦାଖ ରେ ନିଆରା ଘର ; ସମ୍ଭାଳିପାରିବ ବିଯୁକ୍ତ ୪୦ ଡିଗ୍ରି ତାପମାତ୍ରା

ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ଠାରୁ ହଜାର ହଜାର ଫୁଟ ଉଚରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟ ସେନାଙ୍କ ପାଇଁ ଶୀତ ସବୁବେଳେ ଏକ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଂଜ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ଶୀତରେ ଯବାନ ଙ୍କୁ ଜଣାପଡିବନି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ । ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକରେ ଯବାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।

ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ରାଜ୍ୟର ଅନୁମତି -ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କୁ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟ ନାଁ କହୁଥିବା ବେଳେ ମାନ୍ୟବର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି । ଆଗକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ୮ ଅଣ ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟ ଝାଡଖଣ୍ଡ, କେରଳ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଛତିଶଗଡ, ମିଜୋରମ ଓ ପଞ୍ଜାବ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କୁ ଅସ୍ବୀକାର କରିଦେଇଥିବା ବେଳେ ଏଭଳି ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅଣ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଆସ୍ୱସ୍ଥିର କାରଣ ହୋଇଛି ।

ମୋଦିଙ୍କ ଭୋକାଲ ଫର ଲୋକାଲ ପ୍ରଭାବ ,୪୦ ହଜାର କୋଟିର ଦୀପାବଳି ବ୍ୟବସାୟ ହରାଇଲା ଚୀନ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ସ୍ବଦେଶୀ ଦ୍ରବ୍ୟର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କରିବା ପରେ ଏବେ ଦେଶରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଛି ସ୍ବଦେଶୀ ସାମଗ୍ରୀର ଚାହିଦା। ପର୍ବପର୍ବାଣୀରେ ଦେଶରେ ନିର୍ମିତ ସାମଗ୍ରୀର ଆଦର ବଢୁଛି । ଚଳିତ ଦୀପାବଳିରେ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୭୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ର କାରବାର ହୋଇଛି । ଚୀନ ନିର୍ମିତ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ଆଦର କମୁଥିବା ଯୋଗୁଁ ଚୀନକୁ ପୂର୍ବ ଦୀପାବଳି ତୁଳନା ରେ ୪୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିଛି।

କାଲି ନୀତିଶ ନେବେ ଶପଥ,ହେବେ ସପ୍ତମଥର ପାଇଁ ବିହାର ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଶେଷରେ ନୀତିଶ ଓ ସୁଶୀଲ ଯୋଡି ପୁଣି ଥରେ ଅତୁଟ ରହିଲା । ବିହାରରେ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ନୂଆ ସରକାର କାଲି ନେବେ ଶପଥ।ସୁଶୀଲ ମୋଦି ହେବେ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ଆଜି ଏନଡିଏ ବୈଠକ ରେ ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ଭାବେ ନୀତିଶ କୁମାର ଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚିତ କରାଯାଇଛି । ଆଜି ରାଜ୍ୟପାଳଂକୁ ଭେଟି ସରକାର ଗଢିବାର ଦାବି ପେଶ କରିଛନ୍ତି ନୀତିଶ । ୩ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୦୦ ରେ ନୀତିଶ ପ୍ରଥମ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ ।

ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା କମିଲା ,କମୁନି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା

ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନାର କୋପ । କିନ୍ତୁ ଖସୁନି କରୋନା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା । ଗତ ୨୪ ଘଂଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ୮ଶହ ତଳକୁ କରୋନା ପଜିଟିଭ କେସ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ୩୦ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୭୫୩ଟି ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୩୪ଜଣ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ୩୧୯ଜଣ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ରହିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ମିଶାଇ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୦୮୬୫୯ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ଯବାନ ଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦିଓ୍ୱାଲୀ, ଲୋଙ୍ଗେଓ୍ୱାଲାରୁ ପାକ୍-ଚୀନକୁ କଡ଼ା ଚେତାବନୀ

ସୀମାରେ ଯବାନଙ୍କ ସହ ଦୀପାବଳି ପାଳନ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ରାଜସ୍ଥାନ ଜୈସଲମେର ସ୍ଥିତ ଥର ମରୁଭୂମିର ଅନତିଦୂର ରେ ଥିବା ଆନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୀମାର ସନ୍ନିକଟ ଲୋଙ୍ଗେଓ୍ୱାଲାରେ ନିୟୋଜିତ ଯବାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋକର ପର୍ବ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି ମୋଦି । ସେନାର ମନୋବଳ ବଢ଼ାଇବା ସହ ଭାରତ ସୀମାରୁ ଶତ୍ରୁଙ୍କୁ କଡ଼ା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ। କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ବୁଝିବା ଓ ବୁଝାଇବା ନୀତିରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛି ।

ଏଥର ଦୀପ ଓ ଲାଇଟ ମାଳ ରେ ଦୀପାବଳି

ଆଜି ଦୀପାବଳି । ଆଲୁଅରେ ଝଟକିଲାଣି ଘରଠୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ। ଘରେ ଘରେ ସାଇତା ହେଲାଣି ଭଳି ଭଳିକା ଦୀପ ଓ ମହମବତି। ଅନେକ ସହର ରୁ ଯାଇ ପହଂଚିଛନ୍ତି ଗାଁରେ । ପରିବାର ଗହଣରେ ଦୀପାବଳି ପାଳିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସଜବାଜ । ପାଗ ଭଲ ଥିବାରୁ ଦିନରେ ବୁଲାବୁଲି କରିବା ସହ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘରେ ଦୀପ ଜାଳି ଦୀପାବଳିକୁ ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତି କଲେଣି।କରୋନା ପାଇଁ ଫିକା ହୋଇଯାଇଛି ଦୀପାବଳି ।

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଡାଇବେଟିସ ଦିବସ ,ଜାଣନ୍ତୁ ଡାଇବେଟିସ କୁ ଜିତିବାର ମନ୍ତ୍ର

ପ୍ରତିବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୧୪ ତାରିଖକୁ ‘ବିଶ୍ବ ଡାଇବେଟିସ୍‌ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଡାଇବେଟିସ୍‌ ଫେଡେ‌ରେସନ୍‌ (ଅ‌ାଇଡିଏଫ୍‌) ଏବଂ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ (ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌)ର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ୧୯୯୧ ମସିହା ଠାରୁ ଏହା ପାଳିତ ହୋଇଆସୁଛି। ଏହା ଦିବସର ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଶିବିର, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ବାର୍ତ୍ତା, ସଭା ସମେତ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ଜନସଚେତନା ସୃଷ୍ଟି କରିବା।ଏସବୁ ସତ୍ୱେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଚାଲିଛି ଏହି ରୋଗ ।

ଆସନ୍ତା କାଲି ଦୀପାବଳି :ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସିଂହଦ୍ୱାର ସମ୍ମୁଖରେ ଜଳିବନି କାଉଁରିଆ କାଠି

ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ତଥା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚଳିତ ଦୀପାବଳିରେ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ସିଂହଦ୍ୱାର ସମ୍ମୁଖରେ ଜଳାହେବନି କାଉଁରିଆ କାଠି । ଏନେଇ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମାନେ କେବଳ ‘ପୟା ଶ୍ରାଦ୍ଧ’ ପାଳନ କରି ଘରକୁ ଫେରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି । ଏସମ୍ପର୍କରେ ପୁରୀ ଉପ-ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଭବତରଣ ସାହୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଚଳିତ ଥର ଦୀପାବଳିରେ କାଉଁରିଆ କାଠି ଜଳା ପରମ୍ପରା ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଯାଉଛି।

ରାଜନୀତିରେ ଥିବା ଏନଜିଓ ଙ୍କୁ ମିଳିବନି ବୈଦେଶିକ ଅନୁଦାନ : ସଂଶୋଧିତ ହେଲା ନିୟମାବଳୀ

ବୈଦେଶିକ ଅନୁଦାନ ଆଇନ ବା ଫରେନ କନ୍‌ଟ୍ରିବ୍ୟୁସନ୍‌ ଲେଗୁଲେସନ୍‌ ଆକ୍ଟ,୨୦୧୦ରେ ସଂଶୋଧନ କରି ବିଦେଶୀ ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ ଏନଜିଓ ଏବଂ ସଙ୍ଗଠନଗୁଡିକ ପାଇଁ କଠୋର ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ପରେ ନିକଟରେ ଫରେନ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁସନ୍‌ ରେଗୁଲେସନ ରୁଲ୍‌ସ,୨୦୧୧କୁ ମଧ୍ୟ ସଂଶୋଧିତ କରି ନିୟମ କଡ଼ା କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଫରେନ କନ୍‌ଟ୍ରିବ୍ୟୁସନ୍‌ ଲେଗୁଲେସନ୍‌ ଆକ୍ଟ, ୨୦୧୦ଅଧିନରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ଅତି କମ୍‌ରେ ୩ଟି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଧରି ବାର୍ଷିକ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଲେଖାଏ ଟଙ୍କା ବିଭିନ୍ନ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଦେଖାଇବାକୁ ହେବ।

ଅର୍ଥନୀତିକୁ ମିଳିଲା ପୁଣି ଏକ ବଡ଼ ପ୍ୟାକେଜ

ଦୀପାବଳୀର ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସୁଦୃଢ କରିବାକୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ୩.୦ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏକ ଉତ୍ସାହମୂଳକ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଯୋଜନା ଜରିଆରେ ରୋଜଗାରକୁ ସଶକ୍ତ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ଏହି ଉତ୍ସାହମୂଳକ ପ୍ୟାକେଜ ଅଧିନରେ ୧୨ଟି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି।

ଓଡିଶା ଉପନିର୍ବାଚନ : ଉଭୟ ଆସନ ରୁ ବିଜେଡି ଆଗୁଆ

ବାଲେଶ୍ୱର ଓ ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବିଧାନସଭା ଉପନିର୍ବାଚନ ଭୋଟ ଗଣତି ର ପ୍ରଥମ ୩ ରାଉଣ୍ଡ ଗଣତି ରେ ଆଗରେ ରହିଛି ବିଜେଡି । ତିର୍ତ୍ତୋଲ ରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଉଣ୍ଡ ଗଣତି ସୁଦ୍ଧା ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଜୟ ଶଙ୍କର ଦାସ ୩୩୧୦ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀଙ୍କଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି । ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଜୟ ଶଙ୍କର ଦାସଙ୍କୁ ୭ ହଜାର ୮୬୭ଟି ଭୋଟ୍ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରାଜକିଶୋର ବେହେରାଙ୍କୁ ମିଳିଛି ୪ ହଜାର ୫୫୭ଟି ଭୋଟ୍ ।

ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ;ମହାମେଣ୍ଟ ୧୦୪ ଓ ଏନଡିଏ ୧୨୭ ଟି ଆସନରେ ଆଗୁଆ

ଫଳାଫଳ ବାହାରିବାର ସମୟ ନିକଟତର ହୋଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ମହାମେଣ୍ଟ ଓ ଏନଡିଏ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ଟକ୍କର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। କିଛି ସମୟ ତଳେ ମହାମେଣ୍ଟ ଏନଡିଏକୁ କଡ଼ା ଟକ୍କର ଦେଇ ଆଗୁଆ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ମହାମେଣ୍ଟକୁ ପଛରେ ପକାଇଛି ଏନଡିଏ। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ମହାଗଠବନ୍ଧନ ୪୪ ଆସନରେ ଆଗୁଆ ଥିବା ବେଳେ ଜେଡିୟୁ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏ ୨୨ଟି ଆସନରେ ଆଗୁଆ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଜେଡିୟୁ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏ ୧୨୭ ଟି ଆସନରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି।

ସୁଶାସନ ଦେବାରେ ଓଡିଶା ତଳଆଡ଼ୁ ତୃତୀୟ,କେରଳ ଶୀର୍ଷରେ

ବାଟ ହୁଡ଼ିଛି ବିକାଶ । ରାଜ୍ୟର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସୁଶାସନ ଯୋଗାଇ ଦେବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ନବୀନ ସରକାର । ପବ୍ଲିକ ଆଫାୟରସ କମିଟି (ପି ଏ ସି ) ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ତଥ୍ୟରୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ସାମ୍ନା କୁ ଆସିଛି । ସମତା, ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ପରିପୋଷଣୀୟତାକୁ ନେଇ ପି ଏ ସି ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଏହି ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ଶାସନ ଯୋଗାଇ ଦେବାରେ କେରଳ ସବୁଠୁ ଆଗରେ ଥିବା ବେଳେ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଓ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଯଥାକ୍ରମେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ।

ରୋଗୀଙ୍କୁ ବିମାନ ରେ ନେବା ପାଇଁ ରାଜଧାନୀରେ ପୁଣି ଅଭୂତପୂର୍ବ ଗ୍ରୀନ କରିଡ଼ର ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହର ରେ ଗତ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୩ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କୁ କରାଯାଇଥିଲା ଏୟାର ଲିଫ୍ଟ ।ଏଥିପାଇଁ ପୋଲିସ ଗ୍ରୀନ କରିଡ଼ର କରି ଖୁବ କମ ସମୟ ଭିତରେ ବିମାନ ବନ୍ଦର ରେ ରୋଗୀ ଙ୍କୁ ପହଂଚାଇ ସୁନାମ ପାଇଥିଲା । ଆଜି ଚତୁର୍ଥ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅନୁରୂପ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଜରିଆରେ ରାଜଧାନୀର ନୟାପଲ୍ଲୀରୁ ବିମାନ ବନ୍ଦର ରେ ପହଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।

ପ୍ରାକ ପ୍ରାକ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କୁ ମିଳିବ ସକାଳ ଜଳଖିଆ ଓ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ

ଏଣିକି ସ୍କୁଲ ମାନଙ୍କରେ ପ୍ରି-ପ୍ରାଇମେରୀ ଶ୍ରେଣୀର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସକାଳ ଜଳଖିଆ ଓ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପ୍ରି-ପ୍ରାଇମେରୀ ଶ୍ରେଣୀର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସକାଳ ଜଳଖିଆ ସହିତ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ପୋଲିସ ସହିଦ ସ୍ମୃତି ଦିବସ ସ୍ମୃତିତର୍ପଣ

ଶହୀଦ ପୋଲିସଙ୍କ ଅସୀମ ତ୍ୟାଗକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବା ସହ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା କରୋନା ମହାମାରୀ ସହ ଲଢ଼ି ଦେଶର ୪୪୨ ପୋଲିସ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ଦେବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ତ୍ୟାଗ ଓ ବଳିଦାନ ର ଭୁୟସୀ ପ୍ରସଂଶା କରିଥିଲେ ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଗବେଷକ ଙ୍କ ମତ ,ବଢିଛି ଭାରତୀୟଙ୍କ ଆୟୁଷ

୧୯୯୦ରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ହାରାହାରି ଆୟୁଷ ୫୯.୬ ବର୍ଷ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୯ ବେଳକୁ ତାହା ୭୦.୮ ବର୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପତ୍ରିକା ଦି ଲାନସେଟ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ତେବେ ଭାରତର ରାଜ୍ୟ ଭିତ୍ତିରେ ହାରାହାରି ଆୟୁଷରେ ତାରତମ୍ୟ ରହିଛି । କେରଳରେ ହାରାହାରି ଆୟୁଷ ସର୍ବାଧିକ ୭୭.୩ ବର୍ଷ ଥିବାବେଳେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ହାରାହାରି ଆୟୁଷ ୬୬.୯ ବର୍ଷ ରହିଛି । ତେବେ ଭାରତୀୟ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥାନର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଶ୍ରୀନିବାସ ଗୋଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ହାରାହାରି ଆୟୁଷ ବଢିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଓ ପରିବେଶ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକ ନିଜର ପରିଣତ ବୟସରେ ରୋଗବ୍ୟାଧି ସହ ଜୀବନ କାଟୁଛନ୍ତି ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Next Last Page 1 of 9

Recent Post