ବାତ୍ୟା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଅନୁଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ଆସିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଦଳ

ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ଚିତ୍ର କିପରି ରହିଛି ତାହା ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ ଶନିବାର ଏକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଦଳ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ, ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ୍‍ ଓ ୟୁନିସେଫ୍‍ ଅଧିକାରୀଙ୍କର ଏହି ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ଶାସନ ସଚିବ ଡା ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ମେହେର୍ଦ୍ଦାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ୬ଟି ଦଳରେ ଏହି ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ବିଭିନ୍ନ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲା ଗସ୍ତ କରିବେ।

ଶପଥ ଦିନ ମିଳିବ କାଳିଆ ଟଙ୍କା

ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଜେଡି ତାର ପଞ୍ଚମ ଇନିଂସଖେଳିବାକୁ ଯାଉଛି ।୨୯ ତାରିଖଦିନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ଶପଥ ନେବେ ।ଏଥର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହ ଇଡ଼କୋପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡିଆ ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି ।ଏହି ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ଦିନ କାଳିଆ ହିତାଧିକାରୀ ଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ଲୋକସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହେଲେ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ମହିଳା

କେନ୍ଦୁଝର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ଦେଶର ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଚନ୍ଦ୍ରାଣି ମୁର୍ମୁ ।ବିଜେଡି ଟିକେଟ ରୁ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ଚନ୍ଦ୍ରାଣି ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଲୋକସଭାକୁ ଯିବାରେ ଦେଶର ସର୍ବକନିଷ୍ଠା ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଚନ୍ଦ୍ରାଣି ଙ୍କ ସମେତ ଓଡିଶା ରୁ ଆଉ ୬ ଜଣ ମହିଳା ସାଂସଦ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।ବଲାଙ୍ଗୀର ରୁ ସଂଗୀତ ସିଂ ଦେଓ,ଆସିକା ରୁ ପ୍ରମିଳା ବିଷୋୟୀ,ଭଦ୍ରକ ରୁ ମଞ୍ଜୁଲତା ମଣ୍ଡଳ,ଯାଜପୁର ରୁ ଶର୍ମିଷ୍ଠା ସେଠି,ଜଗତସିଂହପୁର ରୁ ରାଜଶ୍ରୀ ମଲ୍ଲିକ,ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରୁ ଅପରାଜିତା ଷଢଙ୍ଗି,ଲୋକସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଜୁନ୍‌ ୩ ପୂର୍ବରୁ ଗଠନ ହେବାକୁ ଥିବା ସପ୍ତଦଶ ଲୋକ ସଭାକୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଭାଗରୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ଏପରି ୭୮ ମହିଳାଙ୍କୁ ମତଦାତା ନିର୍ବାଚିତ କରିଛନ୍ତି। ନିମ୍ନ ସଦନକୁ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ମହିଳା ପୂର୍ବରୁ କେବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇ ନ ଥିଲେ।

ଜୁନ ୧ ରୁ ରାଜଧାନୀରେ ହେବ ଆମ୍ବ ଉତ୍ସବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ଆଗାମୀ ଜୁନ୍‌୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆମ୍ବ ଉତ୍ସବ 'ଆମ ଆମ୍ବ ବଜାର' । ଏସ୍‌ଆଇଆର୍‌ଡି ପରିସରରେ ୫ ଦିନ ଧରି ଏହା ପାଳିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ଉତ୍ସବ ରେ ଓଡ଼ିଶା ଚାଷୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଅମଳ କରାଯାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତି ର ଆମ୍ବର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଓ ବିକ୍ରୀ ହେବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ପାନୀୟଜଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ସବୁ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ସିସିଟିଭି ଓ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ରରେ ଲାଗିବ କୋଡ

ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି। ଏହାକୁ କିପରି ରୋକାଯାଇପାରିବ ସେଥିପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଛି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ। ଆସନ୍ତାବର୍ଷଠାରୁ ରାଜ୍ୟର ସବୁ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଲାଗିବ ବୋଲି ବିଭାଗ ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି।

କୋଣାର୍କ ଓ ଜଗନ୍ନଥ ମନ୍ଦିର ମରାମତି ପାଇଁ ଓଏନଜିସି ର ୫ କୋଟି ସହାୟତା

ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି ’ରେ ପୁରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଓ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିରରେ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ତଥା ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ତୈଳ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ନିଗମ (ଓଏନ୍‍ଜିସି) ମଙ୍ଗଳବାର ଭାରତୀୟ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ୱ ସଂସ୍ଥା (ଏଏସଆଇ)କୁ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛି।

ସରିଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି,୨୩ ସକାଳ ୮ ରୁ ୬୩ କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ଭୋଟ ଗଣନା

ମଝିରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦିନ ,୨୩ ତାରିଖ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଉଭୟ ଲୋକସଭା ଓ ୪ ଟି ରାଜ୍ୟର ବିଧାନ ସଭା ନିର୍ବାଚନର ଭୋଟ ଗଣତି ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ୬୩ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଭୋଟ ଗଣତି କରାଯିବ । ପ୍ରଥମେ ପୋଷ୍ଟାଲ୍‌ ବାଲଟର ଗଣତି ହେବ।ପୋଷ୍ଟାଲ ଭୋଟ ଚଳିତ ଥର ଏକଲକ୍ଷ ସଂଖ୍ୟକ ହୋଇଛି ।

ପୁଅଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଲେ ଝିଅ,୨୮୯ ସ୍କୁଲରେ ପାସ୍‌ ହାର ଶତପ୍ରତିଶତ

ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷର ହାଇସ୍କୁଲ ବୋର୍ଡ ର ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାଫଳ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ପୂର୍ବବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଏଥର ପାସ୍‌ ହାର ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ବେଳେ ପୁଅ ମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଝିଅ ପାସ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ୨୦୧୮ ରେ ପାସ୍‌ ହାର ୭୬.୨୩% ରହିଥିଲା ବେଳେ ଚଳିତ ଥର ୭୦.୭୮% କୁ ଖସି ଆସିଥିବାରୁ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମନରେ ନୈରାଶ୍ୟ ଭାବ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ହାଇସ୍କୁଲ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ୭୦.୭୮ % ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପାସ୍

ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ଦ୍ବାରା ପରିଚାଳିତ ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍, ମଧ୍ୟମା (ସଂସ୍କୃତ ଟୋଲ) ଓ ରାଜ୍ୟ ମୁକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। କଟକସ୍ଥିତ ବୋର୍ଡ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସକାଳ ୯ଟାରେ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ କମିସନର ପ୍ରଦୀପ ମହାପାତ୍ର ଫଳ ପୁସ୍ତିକାକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାସ୍ ହାର ୭୦.୭୮ % ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ଜୁନ ଦ୍ୱିତୀୟ କିମ୍ବା ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ଓଡିଶା ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ

ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ ଆଣ୍ଡାମାନ-ନିକୋବର ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଫଳରେ ସେଠାରେ ଗତ ୨ଦିନ ହେବ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୨୮ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ବାୟୁ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି। ମୌସୁମୀ ବାୟୁର ଆଗମନ ପୂର୍ବରୁ ଗତ ବୁଧବାରଠାରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡାମାନ ସମୁଦ୍ର ଉପରେ ଲଗାତାର ବାଦଲ ଛାଇ ହୋଇରହିଛି।

ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ରୁ ଫସଲହାନି ରେ ଓଡିଶା ଆଗରେ

ବୈଶାଖ ମାସରେ ନିଜ ଫସଲକୁ ପବନର ଆଁ ମୁହଁ ରେ ଛାଡିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀ ।୨୦୧୮ ରୁ ୨୦୧୯ ମେ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ଚାଷୀମାନଙ୍କ ୧୯୫୦ କୋଟି ତାଙ୍କ ମୂଲ୍ୟର ୫.୪ ଲକ୍ଷ ହେକଟର ଚାଷ ବର୍ବାଦ ହୋଇଛି । ୮ ମାସ ବ୍ୟବଧାନରେ ଦୁଇ ଦୁଇ ଟି ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ତିତଲୀ ଓ ଫୋନି ର ଫୁତ୍କାର ଓଡ଼ିଶାରେ ଶୁଭିଛି ।

ଜଳୁଛି ଟିଟିଲାଗଡ଼,ସାରା ଓଡ଼ିଶାରେ ନିଆଁବର୍ଷା

ଅସହ୍ୟ ତାତିରେ ଆଉଟୁପାଉଟୁ ହେଉଛି ଓଡିଶା । ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ରୋୖଦ୍ରତାପ ।ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରା ବଲାଙ୍ଗୀର,ସମ୍ବଲପୁର,ଝାରସୁଗୁଡା,ଅନୁଗୋଳ,ସୋନପୁର ଓ ସୁନ୍ଦରଗଡ ବାସୀଙ୍କୁ ନାକେଦମ କରିଦେଲାଣି ।ଟିଟିଲାଗଡ଼ର ଅବସ୍ଥା ସଂଗୀନ ।୭ ଦିନ ହେଲା ସହରର ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଛୁଉଁ ନ ଥିବାବେଳେ ଗତକାଲି ଅର୍ଥାତ ମେ ୧୭ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନଦ୍ୱିତୀୟଥର ପାଇଁ ଏହାର ତାପମାତ୍ରା ଚଳିତ ବର୍ଷର ସର୍ବାଧିକ ୪୫.୫ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଛୁଇଁଥିଲା ।

ବାତ୍ୟା ବିଧ୍ୱସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ଯୋଜନା

ପୁରୀ, ଭୁବନେଶ୍ବର, କଟକ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ସବୁଜ ବଳୟ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛି । ଟିକେ ଛାଇ,ଓ ପବନ ତଥା ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ସବୁଜିମା ଗୁଡିକର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୦୧୯-୨୦ରେ ୧ କୋଟି ୩୦ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଗଛ ଚାରା ରୋପଣ କରା‌ଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ୧୮୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ‌ ଅଟକଳରେ ଏକ ପାଞ୍ଚବର୍ଷିଆ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି।

ବଦଳୁଛି ପାଣିପାଗ,ଅବେଳରେ ଚାଲିଛି ଅଲିଭ ରିଡ଼ଲେ କଇଛ ଙ୍କ ଅଣ୍ଡାଦାନ

ବିରଳ ଅଲିଭ ରିଡ଼ଲେ କଇଁଛ ମାନେ ମୁଖ୍ୟତଃ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଅଣ୍ଡାଦାନ କରିଥାନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ବେଳାଭୂମିରେ କଇଁଛ ମାନେ ଅଣ୍ଡାଦାନ କରିସାରି ସମୁଦ୍ରକୁ ଫେରିଗଲେଣି । ଅଣ୍ଡାରୁ କୁନି ଶାବକ ମାନେ ବାହାରି ମଧ୍ୟ ସମୁଦ୍ର ମୁହାଁ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି।ହେଲେ ଏକ ନିଆରା ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାର ଗହୀରମଥା ବେଳାଭୂମିରେ ।ଗୋଟିଏ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କଇଛ ମାନେ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରୁ ଅଣ୍ଡା ଦେଇ ସାରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ପୁଣି କେତେକ କଇଛ ଅଣ୍ଡା ଦେଉଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ଋଣ ଦେବା ଲାଗି ଏସ୍‌ବିଆଇର ଘୋଷଣା

ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି’ ପ୍ରଭାବିତ ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କୁ ମୁଦ୍ରା ଓ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଋଣ ମିଳିବ ବୋଲି ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।ଏହାସହ ପଡ଼ି ରହିଥିବା ୬ଶହ ଆବେଦନକୁ ୭ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଋଣ ଦେବା ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ତେବେ ନୂଆ ଋଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଥିବା ଉଦ୍ୟୋଗୀ ମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଯଥା ଶୀଘ୍ର ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଏସ୍‌ବିଆଇ ଡିଜିଏମ୍ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି

ଚାଲିଛି ବାତ୍ୟା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ,୨୩ ରେ ସରିବ

ବାତ୍ୟାଦ୍ୱାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକରେ ,ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀ ଙ୍କ ଦଳ ଗତକାଲି ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ଘର ଘର ଯାଇ କ୍ଷତି ଆକଳନ କରୁଛନ୍ତି ।ଘର,ଫସଲ,ପ୍ରାଣୀସମ୍ପଦ,ଡ଼ଙ୍ଗା,ହସ୍ତତନ୍ତ ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ କାରିଗରଙ୍କ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ଏବଂ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି

ଶିକ୍ଷକ ଙ୍କୁ ମିଳିବ ପରିଚୟପତ୍ର

ପ୍ରଥମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷାଦାନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଆଣିବାକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ।ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ଙ୍କ ଲାଗି ୟୁନିଫର୍ମ ପୋଷାକ ଓ ଶାଢ଼ୀ ପ୍ରଚଳନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏବେ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀଙ୍କୁ ପରିଚୟପତ୍ର ଦିଆଯିବାର ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ବିଳମ୍ବ ରେ ଆସିବ ମୌସୁମୀ,୯୨ ପ୍ରତିଶତ ହେବ ବୃଷ୍ଟିପାତ

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ସାମାନ୍ୟ ବିଳମ୍ବରେ ପହଞ୍ଚିବ ଏବଂ କମ୍‌ ବର୍ଷିବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି। ସାଧାରଣତଃ ମୌସୁମୀ ମେ ୨୦ ତାରିଖରେ ଆଣ୍ଡାମାନରେ ପହଞ୍ଚିଥାଏ ଓ ଜୁନ୍‌ ପହିଲାରେ କେରଳ ଉପକୂଳ ଛୁଇଁଥାଏ। ଜୁନ୍‌ ୧୦ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶାକୁ ଆସିଥାଏ। ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏଥିରେ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖାଦେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି

ବାତ୍ୟା ପରେ ନିଆଁଧୂଆଁ ପନିପରିବା ବଜାର

‘ଫୋନି’ର ପ୍ରଭାବ ଏବେ ସିଧାସଳଖ ପରିବା ମାର୍କେଟ ଉପରେ ପଡ଼ିଛି। କଟକ , ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମେତ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ପରିବା ବଜାରରେଆକାଶ ଛୁଆଁହୋଇଯାଇଛି ପରିବା ଦର । ଫୋନି ମାଡ଼ରେ ଅଣ୍ଟା ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଥିବା ଉପକୂଳବାସୀ ହଠାତ୍ ପରିବା ଦର ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ମଧ୍ୟକୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି

ଫୋନି ଘଟାଇଲା ରାଜ୍ୟର ୧୧ ହଜାର ୯୪୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି

ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି’ ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟର ୧୧ ହଜାର ୯୪୨ କୋଟି ୬୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ହୋଇଛି। କ୍ଷୟକ୍ଷତି ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏପରି ପ୍ରାଥମିକ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଏକ ରିପୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍‌କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Next Last Page 1 of 9

Recent Post