ଆବାସ ଯୋଜନା, ବାଦ୍ ପଡ଼ିଛନ୍ତି ବହୁ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି

ସରକାରଙ୍କ ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନରୁ ବହୁ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ବାଦ୍ ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ବିଜେଡ଼ି ନେତାଙ୍କ ସୁପାରିଶ ସାଙ୍ଗକୁ ହାକିମମାନଙ୍କୁ ଘର ପିଛା ୨୦ ହଜାର ଲାଂଚ ନଦେଲେ ମିଳୁନି ଆବାସ ଯୋଜନା ସହାୟତା । ନିରାକାରପୁର ଅଂଚଳର ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ବେହେରା ପିସି ଦେବାରେ ଅକ୍ଷମତା କାରଣରୁ ଘର ମିଳୁନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ । ମୁଁ ମଲେ କ’ଣ ଘର ଦେବ କି ବୋଲି କଟାକ୍ଷ କରିବା ସହ ସତକୁ ସତ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ରାସ୍ତା ବାଛି ନେଇଥିଲେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର । ଲକ୍ଷ୍ମୀଧରଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପୂର୍ବର ବୟାନ ସତ ହେଲା ।

ଜାତୀୟ ସାହସିକତା ପୁରସ୍କାର, ଓଡ଼ିଶାରୁ ୪

ଜାତୀୟ ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ୨୦୧୮ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଏଥିରେ ସମୁଦାୟ ୨୧ ଜଣ ବାଳକ ବାଳିକା ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ଚଳିତ ମାସ ୨୨ ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଓ ୨୩ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏହି ୮ ଜଣ ବାଳିକା ଓ ୧୩ ଜଣ ବାଳକଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ସାହସିକତା ପୁରସ୍କାର ୨୦୧୮ରେ ପୁରସ୍କୃତ କରିବେ । ସାହସିକତା ପୁରସ୍କାର ପାଉଥିବା ଏହି ବାଳକ ବାଳିକାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ୨ଜଣ ବାଳକ ଓ ବାଳିକା ରହିଛନ୍ତି ।

କପା ପାଇଁ କପାଳକୁ ନିନ୍ଦୁଛି ଚାଷୀ

ଦିନେ କପା ଥିଲା ଧଳା ସୁନା । ଆୟକାରୀ ଫସଲ ଭାବେ ଚାଷୀକୁ ଆର୍ଥିକ ସମୃଦ୍ଧି କରୁଥିଲା ଏହି ଫସଲ । ରାୟଗଡ଼ା, କଳାହାଣ୍ଡି, ବଲାଙ୍ଗିର ଆଦି ଜିଲ୍ଲାରେ କପା ଚାଷର ଜମି ପରିମାଣ ବଢି ବଢି ଚାଲିଥିଲା । ହେଲେ ଏବେ ଏହି ଚାଷ ପାଇଁ ଚାଷୀ ନିଜ କପାଳକୁ ନିନ୍ଦୁଛି ।

ଓଡ଼ିଶାରେ ବଢୁଛି କୃଷିରେ ଯନ୍ତ୍ରପାତିର ବ୍ୟବହାର

ରାଜ୍ୟରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯନ୍ତ୍ରପାତିର ବ୍ୟବହାର ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଧାନ ରୋଇବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅମଳ ଯାଏ ବିଭିନ୍ନ ମେସିନ ଏବେ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ । ତାମିଲନାଡ଼ୁ ତଥା ଦେଶର ଉତ୍ତରାଂଚଳ ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକରେ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହାର୍ଭେଷ୍ଟିଂ ମେସିନର ବେଶ ଆଦୃତି ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି । ରାଜ୍ୟରେ ମେକାନାଇଜଡ଼ ହାର୍ଭେଷ୍ଟିଂ (ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଫସଲ ଅମଳ) ହାର ଏବେ ବଢୁଛି । ଧାରାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସୁଥିବାରୁ ବଡ଼ ବଡ଼ ଚାଷୀମାନେ ଏପରି ମେସିନ କିଣିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି । ଷାଠିଏ ସତୁରୀ ଦଶକରେ ଚାଷୀ ଚାଷର ପୁରା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶାରୀରିକ ଶ୍ରମ ଓ ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବାବେଳେ ଏବେ କୃଷି ଅଭ୍ୟାସର ଧାରା ବଦଳିଛି । ବଦଳି ଯାଇଛି ଚାଷ ସଂସ୍କୃତି । ଛୋଟ ବଡ଼ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଯନ୍ତ୍ର ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟକ ହୋଇଛି । ଅନେକ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଉପରେ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ରିଆତି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଚାଷୀଙ୍କୁ ଯାନ୍ତ୍ରିକ କୃଷି ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି ।

ସମାଜସେବୀଙ୍କ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି : ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଓ ଥଇଥାନ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପୂରଣ ହେଉ

ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୪ଲକ୍ଷ ମାନସିକ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଦୁର୍ବଳ ପାରିବାରିକ ସ୍ଥିତି, ସାମାଜିକ ନିରାପତ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅନୁପସ୍ଥିତି ଓ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଥଇଥାନ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ୩୦ ହଜାରରୁ ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ ମାନସିକ ରୋଗୀ ରାସ୍ତାଘାଟରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଓ ଥଇଥାନ ପାଇଁ ମାନ୍ୟବର ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲାର ବିଚାର କରି ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ସତ୍ୱେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହା ପାଳନ କରିନାହାନ୍ତି । ଫଳରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣାମାନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସମାଜସେବୀ ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ସାହୁ ।

୫ ବର୍ଷରେ କିଡ଼ନୀ ରୋଗରେ ମଲେଣି ୪୮୩, ନବୀନଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ଜାଣିନି

ନରସିଂହପୁର ବ୍ଲକରେ କିଡ଼ନୀ ରୋଗ ମହାମାରୀ ରୂପ ନେଇଛି । ୨୦୧୩ରୁ ଅଦ୍ୟାବଧି ଏଥିରେ ୪୮୩ ଜଣଙ୍କର ଜୀବନ ଯାଇଛି । କିଡ଼ନୀ ରୋଗର କାରଣ ପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ଗଢାଯାଉ ଏବଂ ରୋଗୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲେ ପରିବାରକୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ସୁରକ୍ଷା ସଂଗଠନ ଦାବୀ କରୁଥିବାବେଳେ ବିଧାନସଭାରେ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ତାରକା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ନରସିଂହପୁରରେ କିଡ଼ନୀ ରୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିନଥିବା କହିଥିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରି ନାରାୟଣ ପାତ୍ର । ନବୀନ ସରକାରଙ୍କ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜ୍ୟର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଂଚଳରେ କିଡ଼ନୀ ରୋଗର ଭୟାବହତା ସତ୍ୱେ କିପରି ଜାଣିପାରୁନାହାନ୍ତି ତାହା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି ସଂଗଠନର ସଭାପତି ଅଞ୍ଜନ ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ।

ସରକାର ଜଗୁଛନ୍ତି ମିଲର୍ସଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ, ଚାଷୀ କଷ୍ଟୋପାର୍ଜିତ ଧାନର ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇଁ ଚାହିଁ ବସିଛନ୍ତି

କାଳିଆ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ନ ହେଉଣୁ ଦେଶର ଆଦର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବୋଲି ଦାବୀ କରୁଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାର ଚାଷୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଆଡ଼ ଆଖିରେ ଦେଖୁନାହାନ୍ତି । ଚାଷୀ ନୁହେଁ ମିଲର୍ସଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଥିବା ଅନୁଭବ କରିହେଉଛି । ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାର ଚାଷୀମାନେ କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧାନ ବିକ୍ରୀ ବାବଦ ଅର୍ଥ ପାଇପାରିନଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଶାସନର ବେଫିକର ମନୋଭାବକୁ ନେଇ ଅଶାନ୍ତି କୁହୁଳିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଲଜ୍ଜା : ୫ ବର୍ଷରେ ବଢିଛି ୬୮୬ ପ୍ରତିଶତ ଶିଶୁ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା

୨୦୧୨ରେ ଶିଶୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୪୧୮ଟି ମାମଲା ଦାଏର ହୋଇଥିଲା । ୨୦୧୬ ବେଳକୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୩୨୮୬ରେ ପହଂଚିଛି । ଓଡ଼ିଶାରେ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ଦିନକୁ ଦିନ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇ ପଡ଼ୁଥିବାବେଳେ ୧୯ ବର୍ଷ ଧରି କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ରାଜ୍ୟସରକାର ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ଦିଗରେ ଓଡ଼ିଶା ଏକ ମଡ଼େଲ ରାଜ୍ୟ ବୋଲି ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ବିରୋଧୀ ଅପରାଧ ଓ ଯୌନ ହିଂସା ୪୯ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଛି । ୨୦୧୨ରେ ୧୧,୯୮୮ରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୨୦୧୬ରେ ଏହା ୧୭,୮୩୭ରେ ପହଂଚିଛି ।

ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀର ୫୬ ପ୍ରତିଶତ ଜାଣନ୍ତିନି ସାଧାରଣ ଗଣିତ, ୨୫ ପ୍ରତିଶତଙ୍କୁ ପଢିବା ଆସେନି

ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ପରେ ସ୍କୁଲ ନାମ ଲେଖା ହାର ବଢିଛି । କିନ୍ତୁ ଶିକ୍ଷାର ଗୁଣାତ୍ମକ ବିକାଶକୁ ନେଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ । ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ଗଣିତ ଆସୁନଥିବା ବେଳେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ପୁସ୍ତକ ପଢି ପାରନ୍ତିନାହିଁ ।

ଆଦିବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁନାହାନ୍ତି ସରକାର-ମୋଦି

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ବଲାଙ୍ଗିର ସମାବେଶରେ ମାସେ ଭିତରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓଡ଼ିଶାକୁ ୨୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ଦେବା ସହ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଜିଲ୍ଲା ଖଣିଜ ପାଣ୍ଠି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିପାରୁନଥିବା ଦର୍ଶାଇଥିଲେ । ମୋଦି କହିଥିଲେ ଯେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଶୋଇଛନ୍ତି । ଆଦିବାସୀଙ୍କ ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜିଲ୍ଲା ଖଣିଜ ପାଣ୍ଠିକୁ ଯେଭଳି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା କଥା କରୁନାହାନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନକୁ ଅପେକ୍ଷା ନକରି ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ସରକାରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ବିରୋଧୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ, ମହିଳାଙ୍କ ଭୋଟ ପାଇଁ ଏସଏଚଜିଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟୁଛନ୍ତି ନବୀନ

ଶନିବାର ପୁରୀରେ ବିଜେଡ଼ି କରୁଛି ମହିଳା ସମାବେଶ । ଏହା ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବୋଲି ରଙ୍ଗ ଦିଆଯାଇଛି । ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଉ ମାତ୍ର କେତେ ମାସ ବାକିଥିବା ବେଳେ ଦଳ ସୁପ୍ରିମୋ ମହିଳା କାର୍ଡ଼ ଖେଳିଛନ୍ତି । ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରସ୍ତାବରେ ସମର୍ଥନ ଯୋଗାଡ଼ ପାଇଁ ଦଳର ସାଂସଦମାନେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଗୁଡ଼ିକର ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟୁଥିବା ବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମିଶନ ଶକ୍ତି ମହାସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ପୁରୀ ଠାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତି ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସିଡ଼୍ ମନି ସହାୟତା, ପ୍ରତି ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ ମହାସଂଘ ନିମନ୍ତେ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ଓ ଦଳକୁ ମୋବାଇଲି କିଣିବା ପାଇଁ ୩ହଜାର ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ବଣ୍ଟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଚିଲିକାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପକ୍ଷୀ

ପକ୍ଷୀ ତୀର୍ଥ ଚିଲିକାରେ ଶୁୁଭୁଛି ବିହଙ୍ଗ ସଂଗୀତ । ଶୀତ ଋତୁ ପାଇଁ ହ୍ରଦରେ ପହଂଚିଛନ୍ତି ଲକ୍ଷାଧିକ ପକ୍ଷୀ । ସଦ୍ୟତମ ପକ୍ଷୀ ଗଣନାରୁ ଏହାର ସତ୍ୟତା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଶୁକ୍ରବାର ଚିଲିକା ପକ୍ଷୀ ଗଣତି ଅନୁଯାୟୀ ଚିଲିକାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପକ୍ଷୀ ସଂଖ୍ୟା ବଢିଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣରେ ଓଡ଼ିଶା ସଫଳତାକୁ ପାଳିବ କେନ୍ଦ୍ର

ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣରେ ଓଡ଼ିଶାର ସଫଳତାକୁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି । ଦୁର୍ଗମ ଅଂଚଳରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ (ଦମନ) ଯୋଜନାର ଏକ ଅନୁରୂପ ଯୋଜନା ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଆସୁଛି ମିନି ହାଇସ୍ପିଡ଼୍ ଟ୍ରେନ, ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ବେଗ ରହିବ ୧୬୦ କିମି

ଖୁବ ଶିଘ୍ର ଆସୁଛି ମିନି ହାଇସ୍ପିଡ଼୍ ଟ୍ରେନ । ଏହାର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଂଚିଛି । ଆସନ୍ତା ୨୦୧୯ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ବେଳକୁ ଏହି ଟ୍ରେନ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରାକ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସରିଥିବ । ଗାଜିଆବାଦରୁ କାନପୁର ଯାଏ ଏହି ଟ୍ରେନ ଦୌଡ଼ିବ । ଟ୍ରେନର ସମୟ ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଦାରଣ କରାଯାଇନଥିବା ବେଳେ ଏହା କିନ୍ତୁ ଏପ୍ରିଲ ମାସରୁ ଟ୍ରେନ ସୂଚୀରେ ସାମିଲ ହୋଇ ନିୟମିତ ତାର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ।

ସବୁ ଲୋକ ସନ୍ତରଣ ଜାଣିଥିବା ଗାଁ କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଉ

ଦରିଦ୍ର ଓଡ଼ିଶାର ରାଜକୋଷରୁ ବିଶ୍ୱ ହକି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ୧୦୦ କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଲା । କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଖେଳ ଶିଖିଲେ ଶହ ଶହ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ହୋଇପାରନ୍ତା ସେଭଳି ଖେଳ ଶିଖିବା ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନାହିଁ କି ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ନାହିଁ । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ସନ୍ତରଣ ଶିକ୍ଷା ଅନ୍ୟତମ । ଜଳାଶୟ ଥିବା ପ୍ରତି ପଂଚାୟତରେ ସନ୍ତରଣ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରାଗଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସଂପୃକ୍ତି ଓ ଆଗ୍ରହ ବଢନ୍ତା ।

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୋଟ ପୁରସ୍କାରର ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ପୋଛି ନେଲା ଭାରତୀୟ ରେଳ

ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇକୁ ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୧୭ଟି ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି । ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୋଟ ପୁରସ୍କାରର ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ରେଳବାଇ ପୋଛି ନେଇଥିବାରୁ ରେଳ ଓ କୋଇଲା ମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋୟଲ ଏଥିପାଇଁ ରେଳପଥର ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ସହିତ ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରମୁଖ ୫ଟି ବର୍ଗ ମଧ୍ୟରୁ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ୩ଟି ବର୍ଗରେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛି ।

ବାୟୁସେନାର ହେଲା ଭାର ଉଠାଇବା କ୍ଷମତାର ଆକଳନ

ଚୀନ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ସହ ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତୀୟ ଆକାଶବାହିନୀ କେତେ ଶିଘ୍ର ଏବଂ କେତେ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ ବା ଭାର ଉଠାଇ ପାରିବ ମଙ୍ଗଳବାର ଏହାର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇ ରେକର୍ଡ଼ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା । ବାୟୁସେନା ୪୬୩ ଟନ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ଠାରୁ ଏୟାର ଲିଫ୍ଟ କରି ଲଦାଖର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଅଂଚଳରେ ପହଂଚାଇ ପାରିଛନ୍ତି ।

ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଉପରେ ଜିଏସଟି ୧୮ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହେବନି-ମୋଦି

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଜିଏସଟିରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଉପଶମ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି କଥାର ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି । ମୋଦି ମଙ୍ଗଳବାର ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ୯୯ ପ୍ରତିଶତ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ବା ତା ଠାରୁ କମ୍ ଜିଏସଟି ସ୍ଲାବ ଭିତରେ ରଖାଯିବ ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ : ହେଲା କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼, କନ୍ୟା ବିବାହ ପାଇଁ ୫୧ ହଜାର ସହାୟତା

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ କମଲନାଥ ଭୋପାଳର ଜମ୍ଭୁରି ମଇଦାନରେ ଏବଂ ଛତିଶଗଡ଼ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଭୁପେଶ ବଘେଲ ସୋମବାର ରାୟପୁରଠାରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ମାତ୍ର ୨ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ କମଲନାଥ ଏବଂ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଭୁପେଶ ବଘେଲ କୃଷକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଥିବା କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

କର୍ଣ୍ଣାଟକ : କ୍ୟାମେରା ଟ୍ରାପରୁ ସବୁ ବାଘର ହେବ ଦଲିଲ କରଣ

ଦେଶର ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ବାଘ ରହୁଛନ୍ତି କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଜଙ୍ଗଲରେ । ଏହି ବାଘମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ ଦଲିଲ କରଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ବନବିଭାଗ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ବାଘର ପ୍ରକୃତ ସଂଖ୍ୟା କେତେ, ସଂରକ୍ଷିତ ବନାଂଚଳରେ ସେମାନଙ୍କ ଚଲାବୁଲା କିଭଳି ଏବଂ ଜନ-ଜନ୍ତୁ ବିବାଦ ତଥା ବାଘମାନଙ୍କ ହାବ ଭାବ ସ୍ୱଭାବ ଆଦିର ଲିପିବଦ୍ଧ ପାଇଁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଜଙ୍ଗଲ ପ୍ରଶାସନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସହରକାରୀ ପ୍ରଧାନ ମୁଖ୍ୟ ବନ ସଂରକ୍ଷକ (ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ) ସୁବାସ କେ ମାଲଖେଡ଼େ ଏ ସଂପର୍କିତ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଭାରତୀୟ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ସଂସ୍ଥାନ ସମାନ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସାରା ଭାରତରେ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବାବେଳେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବାଘର ଦଲିଲ କରଣ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।


First Previous
1 2 3 4
Next Last Page 1 of 4

Recent Post