କରୋନା ନେଲାଣି ୧୯୬ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଜୀବନ

ଆଇଏମ୍‌ଏ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶ ଏଯାବତ୍‌ ୧୯୬ ଜଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ କରୋନାରେ ହରାଇ ସାରିଲାଣି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୭୦ ଜଣଙ୍କ ବୟସ ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ । କରୋନା ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ୁଥିବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରସଙ୍ଗ‌ରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛି ଆଇଏମ୍‌ଏ। ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଡାକ୍ତର କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେଣି। ଆଇଏମ୍‌ଏ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ସାଧାରଣ ଜ୍ବର କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ହେଲେ ଲୋକେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ସେମାନେ ଅତି ସହଜରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି।

ସପ୍ତାହେ ବ୍ୟାପୀ ଚାଲିବ ‘ବର୍ଜ୍ୟ ମୁକ୍ତ ଭାରତ’ ଅଭିଯାନ

ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ଯାଏ ସପ୍ତାହେବ୍ୟାପୀ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ପାଳିତ ହେବ ବର୍ଜ୍ୟ ମୁକ୍ତ ଭାରତ ଅଭିଯାନ। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ପରିବେଶକୁ ସଫାସୁତୁରା ରଖିବା ସହ ସ୍ବଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯିବ। କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌କୁ ପାଳନ କରି ପ୍ରତିଦିନ ଗାଁରେ ବିଭିନ୍ନ ପରିବେଶ ସଚେତନତାଧର୍ମୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲିବ। ଏନେଇ ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ର‌ାଧିକରଣ(ଓସେପା)ର ରାଜ୍ୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ପୁନିଆ ଗତକାଲି ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ନୂଆ ସିଏଜି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଓଡିଆ ପୁଅ ଗିରୀଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମୁର୍ମୁ

ଦେଶର ନୂଆ ସିଏଜି ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଓଡିଆ ପୁଅ ଗିରୀଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମୁର୍ମୁ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ତାଙ୍କୁ ଶପଥ ପାଠ କରାଇଛନ୍ତି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କେୟା ନାଇଡୁ, ପ୍ରଧାମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଗିରୀଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମୁର୍ମୁ ଏହି ଦାଇତ୍ୱ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ବୁଧବାର ଜମ୍ମୁକଶ୍ମୀର ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ। ।

ପ୍ରଥମ ଅଣଶ୍ଵେତାଙ୍ଗ ଭାବେ ବ୍ରିଟିଶ ‌ ମୁଦ୍ରାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ

ଜାତିର ଜନକ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରଥମ ଅଣ ଶ୍ବେତାଙ୍ଗ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବେ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ମୁଦ୍ରାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବେ। ରିପୋର୍ଟ‌୍ ଅନୁଯାୟୀ ରୟାଲ୍‌ ମିଣ୍ଟ୍‌ ଉପଦେଷ୍ଟା କମିଟି ଭାରତର ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଏକ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ମୂଦ୍ରାରେ ତାଙ୍କ ଛବି ରଖିବାପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ସିଭିଲ୍‌ ସର୍ଭିସ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ,ପ୍ରଥମ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨ ଓଡ଼ିଆ

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ସିଭିଲ୍‌ ସର୍ଭିସ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ। ଆଇଏଏସ୍‌, ଆପିଏସ୍‌, ଆଇଆର୍‌ଏସ୍‌, ଆଇଏଫ୍‌ସ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମିଶାଇ ସମୁଦାୟ ୮୨୯ ଜଣ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଟପ୍ପର ହୋଇଛନ୍ତି ପ୍ରଦୀପ ସିଂହ। ସେହିପରି ଦ୍ବିତୀୟ ଓ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ଜତିନ କିଶୋର ଏବଂ ପ୍ରତିଭା ଶର୍ମା।

ଅନ୍ୟାଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ବିଏସ୍‌-୪ ଯାନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ନିଷିଦ୍ଧ-ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ

ଦେଶରେ ବିଏସ୍‌-୪ ଯାନର ପଞ୍ଜୀକରଣ ସରକାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟାଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପଞ୍ଜୀକରଣ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ବେଳେ ବହୁସଂଖ୍ୟାର ବିଏସ୍‌-୪ ଯାନ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବାରୁ ସୁପ୍ରିମ୍‌ କୋର୍ଟ ଭୀଷଣ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଅସ୍ବାଭାବିକଭାବେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ବିଏସ୍-୪ ଯାନ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଛି ବୋଲି ବିଚାରପତି ଅରୁଣ ମିଶ୍ରାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

ୟୁକୋ ବ୍ୟାଙ୍କ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଞ୍ଜାବ ଆଣ୍ଡ୍‌ ସିନ୍ଧ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ହେବ ଘରୋଇକରଣ

ତିନିଟି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କର ଘରୋଇକରଣ କରିବା ଲାଗି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ପିଏମ୍‌ଓ)କୁ ନିତି ଆୟୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି। ପଞ୍ଜାବ ଆଣ୍ଡ୍‌ ସିନ୍ଧ ବ୍ୟାଙ୍କ, ୟୁକୋ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଘରୋଇକରଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସମସ୍ତ ଆଞ୍ଚଳିକ ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମିଶ୍ରଣ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିତି ଆୟୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିବ‌ା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

୪ ଦିନରେ ୨୬%ରୁ ବଢ଼ି ୪୪%ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମଣ

ରାଜଧାନୀରେ ସାଂଘାତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମଣ। ଗତ ୩ ଦିନର ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଜଳ ଜଳ ହୋଇ ଦେଖାଗଲାଣି। ୨୭ତାରିଖରେ ରାଜଧାନୀରେ ଯେତିକି ସଂଖ୍ୟକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ ତାହାର ୨୬ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମିତ। ମାତ୍ର ଆଜି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ହାର ରହିଛି ୪୪ ପ୍ରତିଶତ। ଦୁଇ ଦିନରେ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି।

ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡ଼ିଆରେ ହେବ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ,ଭାଗ ନେବେନି ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ କିମ୍ବା ଦର୍ଶକ

ଚଳିତ ଥର ଭୁବନେଶ୍ୱର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡିଆରେ ହେବ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ସମାରୋହ । କରୋନା ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣ ଠାରୁ ଜନଗଣଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଚଳିତ ଥର ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗ ବଦଳରେ ୩ ନମ୍ବର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡିଆରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯିବ । କରୋନା କଟକଣା ଯୋଗୁ ପୂର୍ବ ବର୍ଷମାନଙ୍କ ପରି ପରେଡ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ନାହିଁ । ପରେଡ୍‌ରେ ସାମିଲ ହେବେନି କୌଣସି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କି ଦର୍ଶକ ।

ପୁରୀ ସ୍ୱର୍ଗ ଦ୍ୱାର ରେ ଶବବାହକ ହେବେ ବୀମାଭୁକ୍ତ

ପୁରୀ ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାର ଖୁବଶୀଘ୍ର ବଦଳିବ। ଏଠି ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ମିଳିବ। ସ୍ବର୍ଗଦ୍ବାରକୁ ଶବ ନେଇ ଆସୁଥିବା ଲୋକ ବିରକ୍ତ ଭାବ ନେଇ ଫେରିବେ ନାହିଁ, ବରଂ ଭଲ ଆତିଥେୟତା ପାଇ ଫେରିବେ। ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବର୍ଗଦ୍ବାର ଦେଖିଲା ଭଳି ସ୍ଥାନ ହେବ। ସିଙ୍ଗଲୱିଣ୍ଡୋ ସିଷ୍ଟମରେ ସବୁ ସୁବିଧା ମିଳିବ। ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଅଫିସ କରାଯାଇ ପେଶାଦାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯିବ। ଆଜି ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ବଲୱନ୍ତ ସିଂହ ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗଦ୍ବାର ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।

କୋରନା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି

ବିଶ୍ବରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କୋଟିଏ ୬୭ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରିବା ସହ ୬ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାର ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ସାଜିଥିବା କରୋନା ମହାମାରୀ ବିଶ୍ବର ସବୁଠୁ ଖରାପ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂକଟ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି। ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ(ହୁ) ଆଗରୁ କେବେ ବି ଏଭଳି ସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା କରିନଥିଲା ବୋଲି ଏହାର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟେଡ୍ରସ୍‌ ଆଧାନମ୍‌ ଘେବ୍ରେୟେସସ୍‌ ସୋମବାର କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ନିୟମିତ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ସହ ଜନଗହଳିରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପରି କିଛି ସତର୍କତା ହିଁ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚାଇପାରିବ ବୋଲି ସେ ଆଶାପୋଷଣ କରିଛନ୍ତି। କାରଣ ଯେଉଁଠି ବି ଏହି ସବୁ ଔପଚାରିକତା ଅନୁସରଣ କରାଯାଉଛି, ସେଠାରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କଳ୍ପନାତୀତ ଭାବେ କମିଆସିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ଥଣ୍ଡା ଜ୍ୱର ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଓଡିଶା,ଔଷଧ ନେଲେଣି ଲକ୍ଷେ ୨୦ ହଜାର ରୋଗୀ

କରୋନା ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଜ୍ୟର ଔଷଧ ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକରେ ଥଣ୍ଡା, ଜ୍ବର ଔଷଧର ବିକ୍ରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗତ ମେ’ ଓ ଜୁନ୍ ମାସରେ ରାଜ୍ୟରେ ୧ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ଔଷଧ ନେଇଛନ୍ତି। ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଜୁନ୍‌ଠାରୁ ଅଧିକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ଲୋକମାନେ ଭୟରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରିବର୍ତେ ଥଣ୍ଡା, ଜ୍ବର ଔଷଧ ଖାଇ ଘରେ ରହୁଥିବା ନଜରକୁ ଆସୁଛି।

ଚୀନ କୁ ଝଟକା ଦେଲା ରୁଷ, ବାତିଲ କଲା ଅସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଣ ର ବଡ ଡ଼ିଲ

କରୋନା ‌କୁ ନେଇ ପୂରା ବିଶ୍ୱ ରେ ଅପବାଦର ଶିକାର ଚୀନକୁ ଏବେ ରୁଷ ଜୋରଦାର ଝଟକା ଦେଇଛି। ଚୀନକୁ ଦେବାପାଇଁ ଥିବା ଏସ-୪୦୦ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଣକୁ ରୁଷ ବାତିଲ କରି ଦେଇଛି । ଏହି ଡିଲ୍‌ ବାତିଲ ହେବା ପରେ ଚୀନ ଗଣମାଧ୍ୟମ କିନ୍ତୁ ନିଜ ଉପରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଚାପକୁ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିସ୍ଥିତି ରୁଷକୁ ଏଭଳି ଡ଼ିଲ କୁ ବାତିଲ କରାଇବା ଦିଗରେ ବିବଶତା କରିଛି ବୋଲି ଚୀନ ସଫେଇ ଦେଇଛି ।

ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ ପାଇଁ ବୁଲିବ ଗାଡି

ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୋବାଇଲ ଭ୍ୟାନ ଜରିଆରେ କୋରନା ଟେଷ୍ଟିଂ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତାଵ ରହିଛି । ଏବେ ଗଞ୍ଜାମରେ ମୋବାଇଲ ଭ୍ୟାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଣ୍ଟିଯେନ ଟେଷ୍ଟ ହେଉଛି । ସରକାର ଏନେଇ ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ କରୋନାର ସ୍ଥିତି ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ ଶିଖର ଛୁଇଁଛି ।ଏହାକୁ ନେଇ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଉଦାସ ଓ ଚିନ୍ତାର ଛାପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ତିନୋଟି ଜିଲ୍ଲା ଗଞ୍ଜାମ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଓ କଟକରୁ ଦୈନିକ ବହୁ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପୁଲିସ ବାହିନୀ‌ରେ ୧୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ

କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କମାଣ୍ଡ୍‌ ଅଧୀନ‌ରେ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପୁଲିସ ବାହିନୀରେ ୧୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। କେବଳ ଶନିବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ରିୟ ପୁଲିସ ବାହିନୀ‌ରେ ୪୨୧ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ୭ ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ତଥା ସିଆରପିଏଫ୍‌, ବିଏସଏଫ୍‌, ସିଆଇଏସଏଫ୍‌, ଆଇଟିବିପି, ଏସ୍‌ଏସ୍‌ବି, ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଜି ଏବଂ ଏନ୍‌ଡିଆରଏଫ୍‌ରୁ ମୋଟ୍‌ ୧୦ ହଜାର ୨୫୯ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ତେବେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପୁଲିସ ବାହିନୀରେ ୪,୬୮୬ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ରହିଛି।

ସୁଇଡେନ ସରକାରଙ୍କ କଳାନିର୍ଦେଶକ ହେଲେ ଓଡିଶା ଜନ୍ମିତ ପି କେ ମହାନନ୍ଦିଆ

ବିଶିଷ୍ଟ ଓଡ଼ିଆ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ତଥା ବର୍ତମାନ ର ସୁଇଡେନ ନାଗରିକ ପି .କେ.ମହାନନ୍ଦିଆ ସ୍ବିଡେନ ସରକାରଙ୍କ କଳା ବିଭାଗର ପରାମର୍ଶଦାତା ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ସଫଳତା ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ସଫଳତା ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଛି। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସେ ଆହୁରି ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲା କନ୍ଧପଡ଼ା ଗାଁ’ରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଶ୍ରୀ ମହାନନ୍ଦିଆ ପିଲାବେଳୁ ଚିତ୍ର ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ିଥିଲେ ।

କୋଭାକ୍ସିନ୍‌’ର ଉତ୍ସାହପ୍ରଦ ଫଳାଫଳ

ଗତ ୧୫ ତାରିଖରୁ ମାନବ ଶରୀରରେ ନୈଦାନିକ ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ଟିକା ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍’ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଉତ୍ସାହପ୍ରଦ ଫଳାଫଳ ଦେଇଛି ବୋଲି ରୋହତକ ପିଜିଆଇର ମୁଖ୍ୟ ଟିକା ନିରୀକ୍ଷକ ଡା. ସବିତା ବର୍ମା କହିଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ଭେଷଜ ଗବେଷଣା ପରିଷଦ(ଆଇସିଏମ୍‌ଆର୍‌) ସହଯୋଗରେ ପୁଣେସ୍ଥିତ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ(ଏନ୍‌ଆଇଭି) ଓ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସ୍ଥିତ ଭେଷଜ କମ୍ପାନି ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍‌ ଇଣ୍ଟରନାସନାଲ୍‌ ଲି. ଦ୍ବାରା ନିଜସ୍ବ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ବିକଶିତ ଏହି ଟିକାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମାନବୀୟ ପରୀକ୍ଷଣରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୫୦ ଜଣ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସାମିଲ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି।

ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନରେ ଓଡ଼ିଶା ଆଗୁଆ

ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ସାରା ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଏବେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। କାହାର ଜୀବନ ଗଲାଣି, ଆଉ କିଏ ହରାଇଛି ଜୀବିକା। ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଓ ସଟ୍‌ଡାଉନ୍ ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତନାଘନା ଚଳାଇଛନ୍ତି।

ଗଂଜାମ ନାକେଦମ,କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଲେଣି ୧୦୦୦ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାବେଳେ ଗଞ୍ଜାମରେ ସ୍ଥିତି ଅଣାୟତ୍ତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଗଞ୍ଜାମ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରଣକୌଶଳ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ସମୀକ୍ଷା ଓ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ଡାକ୍ତର,ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଓ ଅନ୍ୟ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ପଠାଯିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିପାରିନି। ଓଲଟା କରୋନା ମୁକାବିଲାରେ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିୟୋଜିତ ୧ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଯୋଦ୍ଧା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୮ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଭଳି ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ତଥ୍ୟ ପଦାକୁ ଆସିଛି ।

କାର୍ଗିଲ ଦିବସ କୁ ପୁରିଲା ୨୧ ବର୍ଷ ,ସେନାର ସାହସ ଆଗରେ ହାର ମାନିଥିଲା ପାକିସ୍ଥାନ

କାର୍ଗିଲ ବିଜୟ ଦିବସର ୨୧ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି କୁ ମନେ ପକାଉଛି ସାରା ଦେଶ । ଏହି ଅବସରରେ ବୀର ଯବାନଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଚାରଣ ପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଓ୍ବାର ମେମୋରିଆଲରେ ପହଁଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ସହ ସେଠାରେ ୩ ସେନାର ମୁଖ୍ୟ ଉପସ୍ତିତ ଥିଲେ। ରାଜନାଥ ସିଂ ଶହୀଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜନାଥ ସିଂ ଯବାନଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣାସ୍ରୋତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି, ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ ମଧ୍ୟ ସହିଦଙ୍କୁ ମନେପକାଇଛନ୍ତି।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 43

Recent Post