ଦେଶରେ ବଢୁଛି ଶିଶୁ ଯୌନ ହିଂସା ,ଶୁଣାଣି ମନ୍ଥର ଓ ଚିନ୍ତାଜନକ

ଦେଶରେ ଶିଶୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯୌନ ହିଂସା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥିବାରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଚିନ୍ତାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଶିଶୁଙ୍କୁ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତଦନ୍ତ ଓ ଶୁଣାଣି ସ୍ଥିତି ଅଚମ୍ବିତ କରିଦେବା ଭଳି ବୋଲି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାସହ ଏଭଳି ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ତଦନ୍ତ ତୁରନ୍ତ କରାଇ ଶୁଣାଣି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରାଇବା ସକାଶେ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଅଧିକ ତତ୍ପରତା ଦେଖାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ଯୋଜନାରେ ୨ ଲକ୍ଷ ୮୯ ହଜାର ଘର

ରାଜ୍ୟରେ ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ଯୋଜନାରେ ୨୦୧୪-୧୫ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ୍‌ ୨୧୨୮.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ୨,୮୯,୨୮୫ ଘର ନିର୍ମାଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି।

ରାଜ୍ୟରେ ଅଚଳ ୨୦ ବୃହତ ଶିଳ୍ପ,ହ୍ରାସ ପାଉଛି ସିଏସ ଆର

ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥାଙ୍କ ସାମାଜିକ କର୍ତ୍ତବ୍ୟବୋଧ (ସିଏସ୍‌ଆର୍‌) ବ୍ୟୟ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି, ମାତ୍ର ଏହାର କାରଣ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଉଲ୍ଲେଖ କରି ନାହାନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟରେ ୫ ବର୍ଷରେ ବଢିଛି ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ

ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ ୬୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆପଦ୍‌କାଳୀନ ପାଣ୍ଠି ବାବଦରେ ପ୍ରତି ପ୍ରାଥମିକ ସମବାୟ ସମିତିକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଫିଶ୍‌ଫେଡ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯାଉଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟରେ ୭୩୨ ସକ୍ରିୟ ପ୍ରାଥମିକ ମତ୍ସ୍ୟ ସମବାୟ ସମିତି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।

ଦେଶରେ ଦିନକୁ ୬୨ ପଦଚାରୀଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଉଛି

ଭାରତୀୟ ସହର ଗୁଡ଼ିକରେ ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଚାଲୁଥିବା ପଦଚାରୀମାନେ ସବୁବେଳେ ଅସୁରକ୍ଷିତ। ନିକଟ ଅତୀତରେ ପଦଚାରୀଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଭାରତରେ ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ ୬୨ ପଦଚାରୀଙ୍କର ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି।

କଟକ ବାଲିଯାତ୍ରା,୬ ଦିନରେ ୪୦ କୋଟି ବେପାର

ଚଳିତ ବର୍ଷ କଟକର ଐତିହାସିକ ବାଲିଯାତ୍ରା ଭିଡ଼ରେ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଥିବା ବେଳେ ବ୍ୟବସାୟରେ ବି ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି। ୬ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୪୦ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ବେପାର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ବାଲିଯାତ୍ରା ପଡିଆରେ କିଣାବିକା ପାଇଁ ସବୁଠୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସ୍ଥାନ ହୋଇଥିବା ଓରମାସ୍ ଜାତୀୟ ପଲ୍ଲୀଶ୍ରୀ ମେଳା ପରିସରରେ ଗତକାଲି ପାଖାପାଖି ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟ ହୋଇଛି।

ପହିଲାରୁ ମୋ ସରକାର ର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ : ସାମିଲ ହେବ କାଳିଆ, ମମତା ଓ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା

ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ମୋ ସରକାର ପାର୍ଟ-ଟୁ। ଡାକ୍ତରଖାନା ଓ ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ପରେ ଏବେ ୬ଟି ନୂଆ ବିଭାଗ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲୋକପ୍ରିୟ ଯୋଜନା କାଳିଆ, ମମତା, ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା, ମିଶନ ଶକ୍ତି ଭଳି ସ୍କିମ୍‌ରେ ଲାଗୁ ହେବ ମୋ ସରକାର।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ବଡ ରାୟ: ପାର୍କିଂରୁ ଗାଡି ହଜିଲେ ଦାୟୀ ରହିବେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ

ହୋଟେଲ୍ ପାର୍କିଂରୁ ଗାଡ଼ି ଚୋରି ହେଲେ ହୋଟେଲ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦାୟୀ ରହିବେ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ତାଜ୍ ମହଲ ହୋଟେଲରୁ ୧୯୯୮ରେ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ଏକ କାର୍ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲା ଜାତୀୟ ଗ୍ରାହକ ବିବାଦ ସମାଧାନ କମିସନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।

ରାଜ୍ୟରେ ୨୩ ହଜାର ୪୨୯ ଶିଶୁ ଅପପୁଷ୍ଟିର ଶିକାର

୨୦୧୬ରେ ଯାଜପୁର ନଗଡ଼ା ଅପପୁଷ୍ଟି ଘଟଣା ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସିଲା। ପ୍ରାୟ ୨୦ ଜଣ ଶିଶୁ ଅପପୁଷ୍ଟିର ଶିକାର ହୋଇ ସେଠାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ। ସାରା ଦେଶରେ ଏହି ଖବରକୁ ନେଇ ହଇଚଇ ହେଲା। ଅପପୁଷ୍ଟି ରୋକିବାକୁ ସେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତତ୍କାଳୀନ ଉନ୍ନୟନ କମିସନରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଉଚ୍ଚ କ୍ଷମତା ସମ୍ପନ୍ନ କମିଟି ଗଠନ କରି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ପୁଷ୍ଟି ସାଧନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ।

ବାହାରେ ମଳତ୍ୟାଗ କଲେ ୨୦୦, ପରିସ୍ରା ପାଇଁ ୧୫୦-ଭିତ୍ତିଭୁମିକୁ ନେଇ ଉଠିଲା ପ୍ରଶ୍ନ

ସ୍ବଚ୍ଛତାକୁ ନେଇ ପୁଣି ଥ‌ରେ ଅଂଟା ଭିଡିଛି ଭୁବନେଶ୍ବର ମହାନଗର ନିଗମ (ବିଏମ୍‌ସି)। ବର୍ଷେ ତଳେ ବାହାରେ ମଳତ୍ୟାଗ ଓ ପରିସ୍ରା କଲେ ୫୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ହେଲେ ତାହା ଆଜି ଯାଏଁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ପାରିଲା ନାହିଁ। ଏବେ ପୁଣି ଏହି ଜରିମାନା ରାଶିକୁ ୪ ଗୁଣ କରି ସେହି ନିୟମ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି।

ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପାଠ ପଢ଼ିଥିବା ୭୮ ହଜାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବେକାର, ମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଲେ ଗୃହରେ ଉତ୍ତର

ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ରାଜ୍ୟରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟାର ବିକଳ ଚିତ୍ର। ସାରା ଦେଶରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ତର୍କବିତର୍କ। ଦେଶରେ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା। ତେବେ ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ବେକାରୀକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା କଲା ଭଳି ତଥ୍ୟ ସାମନାକୁ ଆସିଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଗୃହରେ ରଖିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା

ପ୍ରଦୂଷଣର ସମାଧାନ ନୁହେଁ ଯୁଗ୍ମ-ଅଯୁଗ୍ମ ବ୍ୟବସ୍ଥା ; ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଅଞ୍ଚଳ (ଏନ୍‌ସିଆର୍‌)ରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ହ୍ରାସ କରିବା ଦିଗରେ କ’ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି, ଜଣାଇବା ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଓ ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବମାନଙ୍କୁ ସମନ କରିଛନ୍ତି।

ଶାରଳା ପୀଠରେ ସାଇନବୋର୍ଡ : ବିନା ‘ହେଲମେଟ୍’ରେ ମଟରସାଇକେଲ୍ ପୂଜା କରାଯିବ ନାହିଁ

ଆମେ ଦୁଃଖିତ ! ବିନା ‘ହେଲମେଟ୍’ ମଟରସାଇକେଲ୍ ପୂଜା କରାଯିବ ନାହିଁ – ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶକ୍ତିପୀଠ ଝଙ୍କଡ଼ ଶାରଳା ମନ୍ଦିରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏପରି ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ବୋର୍ଡ । ପୁଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଓ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ସହମତିରେ ଏଭଳି ବୋର୍ଡ ଲଗାଯାଇଛି । ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ଶାରଳା ମନ୍ଦିରରେ ବିନା ହେଲମେଟରେ ଆଉ ବାଇକ ପୂଜା କରାଯିବ ନାହିଁ

୧୦୪’କୁ ଡାଏଲ୍‌ କରି ପାଇ ହେବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଭିନ୍ନ ପରାମର୍ଶ

ଏଣିକି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପରାମର୍ଶ ପାଇଁ ଆଉ ଧନ୍ଦି ହେବାକୁ ପଡ଼ିବନି। ବିଭିନ୍ନ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ସହ କେଉଁ ରୋଗର କି ପ୍ରକାର ଚିକିତ୍ସା କେଉଁଠାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ, ସେ ବିଷୟରେ ସବିଶେଷ ସୂଚନା ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ କଲ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।

ବୁଲବୁଲ କ୍ଷୟ କ୍ଷତି ଆକଳନ ପାଇଁ ରାଜନଗର ରେ ପହଁଚିଲେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ

ବୁଲବୁଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଥିବା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍ ଆଜି ରାଜନଗରରେ ପହଂଚିଛନ୍ତି । ସେଠାରେ ବୁଲବୁଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଛି ଏହି ଟିମ । ୨ଟି ଦଳରେ ଭାଗ ହୋଇ ୪ ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲ୍ଲା ବୁଲିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।

୨ ମାସରେ କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଆଦାୟ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ସଂଶୋଧିତ ମୋଟର ଯାନ ଆଇନ ଲାଗୁ ହେବାର ୨ ମାସ ଭିତରେ କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଜୋରିମାନା ଆଦାୟ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରା ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ତଥ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ନଥିବାରୁ ୪୬ ଲକ୍ଷ ୮୫୦ ଟଙ୍କା, ବୀମା ନଥିବାରୁ ୧୩ ଲକ୍ଷ ୭୯ ହଜାର ୭୦୦ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି।

୨୦୧୪ରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଛି

୨୦୧୪ରୁ ଓଡିଶାକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ କୌଣସି ହ୍ରାସ ଘଟିନାହିଁ। ମାତ୍ର ୨୦୧୪ଠାରୁ ୨୦୧୮ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ନିଜ ଜାଗାରେ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲି ଉଦାହରଣ ହୋଇଛନ୍ତି ଅଙ୍ଗନବାଡି ଦିଦି

ଫନି’ରେ ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି ଘର ଭାଙ୍ଗିଗଲା। ଗାଁର କୁନି କୁନି ପିଲା କେମିତି ପଢ଼ିବେ। ଏହି ଚିନ୍ତା ଘାରୁଥିଲା ପ୍ରତିମାଙ୍କୁ। ଶେଷରେ ସେ ନେଲେ ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି। ନିଜସ୍ବ ଉଦ୍ୟମରେ ଖୋଲିଲେ ଏକ ଆଦର୍ଶ ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର। ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ସତ୍ୟବାଦୀ ବ୍ଲକ୍‌ ବଳପୁରର ପଣ୍ଡାସାହିରେ ପ୍ରତିମା ମହାରଣା ଏହି ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି ଖୋଲି ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ନିଆରା ଉଦାହରଣ।

ନିଯୁକ୍ତି ଓ ବିକାଶର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଓଡିଶା

ପ୍ରଯୁକ୍ତି ଏବଂ ସ୍ବଚ୍ଛତା ସହ ଓଡିଶା ଏବେ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛି। ବିକାଶ ଏବଂ ଲଗାତାର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ଦିଗରେ ରାଜ୍ୟ ଏକ ଭଲ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରଛି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି।

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଅଭିନବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ପ୍ରକଟ ବଚନ’ରେ ପ୍ରକଟ ହେଲା ଦୁର୍ନୀତି : ମୃତ ଲୋକ ନେଉଛନ୍ତି ଭତ୍ତା

ଭତ୍ତା ଲୁଟ୍‌କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅଭିନବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନେଇଛନ୍ତି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାପାଳ। କାର୍ଯକ୍ରମର ନାଁ ରଖାଯାଇଛି ‘ପ୍ରକଟ ବଚନ’। କାର୍ଯକ୍ରମରେ କିଏ ଭତ୍ତା ପାଉଛନ୍ତି ବା ପାଉନାହାନ୍ତି ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଉଛି।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 24

Recent Post