ଦଲିଲ ନଥିବାରୁ ଭୋଟର ତାଲିକାରେ ନାମ ଲେଖାଇ ପାରିଲେନି ୮୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କିନ୍ନର

ତୃତୀୟ ଲିଙ୍ଗ ବର୍ଗରୁ ଆସିଛନ୍ତି ବୋଲି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ଉପସ୍ଥାପିତ କରି ନପାରିବାରୁ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଥିବା ୯୦ ହଜାର ତୃତୀୟ ଲିଙ୍ଗ ବର୍ଗଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପାଖାପାଖି ୮୭ ହଜାର ୩୮୫ ଜଣ ନିଜ ନାମ ଭୋଟର ତାଲିକାରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିପାରିନଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ବାଘ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାକୁ ବାଧା, ସାତକୋଶିଆରେ ବଂଚି ପାରିଲାନି ମହାବଳ କାହ୍ନା

ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଛଡ଼ା ଯାଇଥିବା ମହାବଳ କାହ୍ନାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ୪ ମାସ ତଳେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର କାହ୍ନା ଅଭୟାରଣ୍ୟରୁ ଆସିଥିବା ଏହି ମହାବଳର କେଉଁ କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ଏ ଯାଏଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ବାଘକୁ ଶୀକାର କରାଯାଇଛି ନା ଅନ୍ୟ କାରଣ ରହିଛି ତାହା ଗୁରୁବାର ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ ।

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଡ଼ାଇବେଟିସ ଦିବସ, ସଚେତନତା ଦିଗରେ ପରିବାରର ରହିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା

ପ୍ରତିବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୧୪କୁ ବିଶ୍ୱ ଡ଼ାଇବେଟିସ୍ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ଡ଼ାଇବେଟିସ ବା ମଧୁମେହକୁ ନୀରବ ଘାତକ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଯଦି ଆରମ୍ଭରୁ ଏହି ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ ଓ ଡ଼ାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡ଼ା ଯାଏ ତେବେ ଡ଼ାଇବେଟିସ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ ।

ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭରେ ଶିକ୍ଷାକୁ ନେଇ ହେବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିବେଶନ

ବୁଧବାର ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭ ମଂଚରେ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷାରେ ସଂସ୍କାର ଓ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ମାନବ ସମ୍ବଳକୁ ନେଇ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆଲୋଚନା ଆୟୋଜିତ ହେବ । ଏଥିରେ ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ବହୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଯୋଗ ଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।

ଗୁଜୁରାଟ,ଶନିବାର ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ ୟୁନିଟ୍ ଦେଖିଲେ ୨୭ ହଜାର ଦର୍ଶକ

ଗୁଜୁରାଟର ନର୍ମଦା ଜିଲ୍ଲାରେ ନବ ନିର୍ମିତ ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ ୟୁନିଟକୁ ଶନିବାର ରେକର୍ଡ଼ ସଂଖ୍ୟକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ବୁଲି ଦେଖିଛନ୍ତି । ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଲୋକାର୍ପଣ କରିବା ପର ଠାରୁ ଏହା ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଆଗମନ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ହାଇକୋର୍ଟ ଜଜଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୯ ପ୍ରତିଶତ ହେଉଛନ୍ତି ମହିଳା

୨୦୧୭ ଏପ୍ରିଲ ଥିଲା ଏକ ଐତିହାସିକ ମୁହୂର୍ତ୍ତ । ଏହି ମାସରେ ମୁମ୍ବାଇ, ଦିଲ୍ଲୀ, କୋଲକତା ଏବଂ ମାଡ଼୍ରାସ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହାଇକୋର୍ଟରେ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଭାବେ ମହିଳାମାନେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଘଟଣାର ପୁନଃରାବୃତ୍ତି ହେବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ନ୍ୟାୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଆଉ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଦେଶର ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ଏବେ ମାତ୍ର ୯ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ବିଚାରପତି ନିୟୋଜିତ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ତିତଲୀ ବାତ୍ୟା, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବଢାଇଲେ ସହାୟତା ରାଶି

ତିତଲି ବାତ୍ୟାରେ ଯାଇଛି ୫୨ଜୀବନ । ସବୁଠୁ ଅଧିକ ମୃତାହତ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାରେ । ଗଜପତିରେ ୩୯ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ଗଞ୍ଜାମରେ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ତିତଲୀ ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ରାଶି ଦିଆଯିବାକୁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ।

ପୁରୀରେ ଆମିକସ କ୍ୟୁରି ଗୋପାଳ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂସ୍କାର ନେଇ ଫିଟିବ ବାଟ

ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ପହଂଚିଛନ୍ତି ଆମିକସ କ୍ୟୁରି ଗୋପାଳ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ । ପାରମ୍ପରିକ ପାଟ ଯୋଡ଼ା ପରିଧାନ କରି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି । ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ବେଦପାଠ ପରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ଆଳତୀ ଦେଖି ଦିବ୍ୟ ଆନନ୍ଦ ଲାଭ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି ଆମିକସ୍ କ୍ୟୁରି ଗୋପାଳ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ।

ରାଜ୍ୟରେ ନୁଆ ଏଚଆଇଭିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି

ଗତ ୭ ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟରେ ନୂଆ ଏଚଆଇଭି ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ନାକୋ ପକ୍ଷରୁ ଜାରୀ ହୋଇଥିବା ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏମିତି ଚିତ୍ର ମିଳିଛି । ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଗତବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ଯେତିକି ନୁଆ ଏଚଆଇଭି ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ ଏହାର ହାର ୨.୪୨ ପ୍ରତିଶତ । ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ମୋଟ ୪୧ ହଜାର ୩୫୭ ଜଣ ଏଚଆଇଭି ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ସେଥିରୁ ୧୭୮୪୩ ଜଣ ହେଉଛନ୍ତି ମହିଳା ।

ଜିଲ୍ଲାପାଳ ପଢାଇଲେ ଗଣିତ ପାଠ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଦାସରଥୀ ଶତପଥୀ ନିଜର ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁତ କର୍ମସୂଚୀରୁ ସମୟ ବାହାର କରି ସରକାରୀ ସ୍କୁଲର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଗଣିତ ପାଠ ସଂପର୍କରେ କେତେକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଭାରତରେ ମହିଳା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦବେଗ ଜନକ - ଅଧ୍ୟୟନ

ଆମ ଦେଶରେ ପ୍ରତି ୧ଲକ୍ଷ ମହିଳା ଜନସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟରୁ ୧୫ ଜଣ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରନ୍ତି । ବିଶ୍ୱରେ ଏହି ହାର ୭ ରହିଛି । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ପ୍ରତି ୧ଲକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୦ ଜଣ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଥିବାବେଳେ କେରଳରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨୧ । ବିହାରରେ ପ୍ରତି ଲକ୍ଷେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭.୪ ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ୪.୮ ଜଣ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥାନ୍ତି । ଆତ୍ମହତ୍ୟାର କାରଣକୁ ଜାଣିବାକୁ ହେଲେ ସାମାଜିକ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ଦିଗ ଗୁଡ଼ିକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଗବେଷଣା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ୟୁନିସେଫ ରିପୋର୍ଟ : ପ୍ରତି ୩ରୁ ଜଣେ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ର ହିଂସାର ଶିକାର

ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ହିଂସାକୁ ନେଇ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ୟୁନିସେଫ । ବିଶ୍ୱରେ ୧୩ରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସର ୧୫ କୋଟି ଶିଶୁଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସ୍କୁଲ ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ହିଂସାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିବା କହିଛି ସଂପୃକ୍ତ ସଂସ୍ଥା । ପ୍ରତି ୩ଜଣ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଅତ୍ୟାଚାରର ଶିକାର କରାଯାଇଛି ।

ଓଡ଼ିଶାରେ ବଢିଚାଲିଛି କ୍ୟାନସର, ଦିନକୁ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି ୬୯ ରୋଗୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ : ରାଜ୍ୟରେ ଦିନକୁ ୬୯ ଜଣ କ୍ୟାନସର ପୀଡ଼ିତ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି । ଲୋକସଭାରେ କ୍ୟାନସର ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉପସ୍ଥାପିତ ରାଜ୍ୟୱାରୀ ତଥ୍ୟରୁ ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଲୋକସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ତଥ୍ୟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଦୈନିକ ୬୯ ଜଣ ରୋଗୀ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିବାର ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଅବହେଳିତ ମୟୂରଭଞ୍ଜ,୧୧ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ବି ବଦଳିଲାନି ରେଳ ବିକାଶର ଛବି

ବାରିପଦା, ଜାନୁଆରୀ ୩୦ : ୧୯୦୪ ମସିହା ଡ଼ିସେମ୍ବର ୨ ତାରିଖରେ ତକ୍ରାଳୀନ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଷ୍ଟେଟ୍ ଲାଇଟ୍ ରେଲୱେ ରୁପ୍ସା-ବାଙ୍ଗିରିପୋଷୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା । ୧୯୦୬ରେ ଟାଟାରୁ ଅଳାଁଯୋଡ଼ି ଓ ପରେ ଗୋରୁମହିଶାଣୀ ଯାଏଁ ରେଳଧାରଣା ବିଚ୍ଛାଯାଇଥିଲା ।

ଆଜି କୁଷ୍ଠ ରୋଗ ସଚେତନତା ଦିବସ, ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି କୁଷ୍ଠରୋଗୀ ସହାୟତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୩୦ : ନୁଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଗେଡ଼େନ ବ୍ଲକ ଭୋଇପଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ଭାଲୁ ନାଗ ନାମ୍ନି ଜଣେ ବୃଦ୍ଧା କୁଷ୍ଠ ରୋଗ କାରଣରୁ ଅତି ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କଲେ । ତାଙ୍କର ସଂପର୍କିୟମାନେ ରୋଗ କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ଛୁଇଁ ନଥିଲେ । ଭାଲୁ ବାଗଙ୍କ ପରି ଅନେକ କୁଷ୍ଠ ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବେ ବି ସମାଜ ଠାରୁ ଉପେକ୍ଷିତ ହୋଇ ନିଃସଙ୍ଗ ଜୀବନ ଜିଉଁଛନ୍ତି । କେବଳ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ନୁହନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ପରିବାରକୁ ମଧ୍ୟ ଆମ ସମାଜ ବାସନ୍ଦ କରାଏ ଓ ଘୃଣା ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖେ । ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନେ କୁଷ୍ଠ ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ନଥିଲେ ବି ଏହି ବାସନ୍ଦର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି ।

ସ୍ୱଚ୍ଛ ସହର ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ବଲପୁର ଆଗରେ

ସମ୍ବଲପୁର, ଜାନୁଆରୀ ୨୯ : ସ୍ୱଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ୨୦୧୮ରେ ସମ୍ବଲପୁରକୁ ମିଳିଛି ସଫଳତା । ରାଜ୍ୟର ୯ଟି ସହରକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛି ସମ୍ବଲପୁର । ୩୨୫-୩ ନମ୍ବର ସହ ସମ୍ବଲପୁର ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ଛବିରେ ଆଗୁଆ ହେବା ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା, ପ୍ରଶାସନ ଓ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି ।

ମହିଳାଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କବଜାରେ ଥିବା ଏକ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ : ଯାହା ଲିମକା ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡ଼ରେ ପାଇଛି ସ୍ଥାନ

ମୁମ୍ବାଇ, ଜାନୁଆରୀ ୨୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ମୁମ୍ବାଇର ମୁତୁଙ୍ଗା ରେଳ ଷ୍ଟେସନ । ଏହି ଷ୍ଟେସନର ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟରଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ମମତା କୁଲକର୍ଣ୍ଣି । ଷ୍ଟେସନର କମର୍ସିଆଲ୍ ଓ ଅପରେସନ୍ ବିଭାଗରେ ଅଛନ୍ତି ୧୭ ଜଣ ମହିଳା । ରେଳ ସୁରକ୍ଷା ବଳରେ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ୬ ମହିଳା । ଟିକେଟ୍ ତନଖି କାର୍ଯ୍ୟରେ ୮ଜଣ ଓ ଘୋଷିକା ଭାବେ ୨ଜଣ ଏପରି ମୋଟ ୪୧ ଜଣ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇ ଏହି ଷ୍ଟେସନଟିର ମର୍ଯ୍ୟଦା ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ।

ଗ୍ରାମୀଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ : ଗଣିତରେ ଦୁର୍ବଳ, ଇଂରାଜୀରେ ସଫଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୨୭ : ୨୦୦୬ ଠାରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇ ଆସୁଥିବା ଆନୁଆଲ୍ ଷ୍ଟାଟସ୍ ଅଫ୍ ଏଜୁକେଶନ ରିପୋର୍ଟ (ଆସର) କିଛି ଦିନ ତଳେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏଥିରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ, ପୂର୍ବବର୍ଷ ଯେତିକି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଇଂରାଜୀ ବାକ୍ୟ ପଢିପାରୁଥିଲେ ତା ଠାରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଧିକ ୮ ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଇଂରାଜୀ ବାକ୍ୟ ପଢିପାରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯେପରି ସେପରି ରହିଯାଇଛି ଗଣିତ ।

ଅନୁଗୋଳରେ ଏଡସ୍ ଉଜାଡ଼ୁଛି ପରିବାର, ଆଖି ବୁଜିଲେଣି ୩୦୨

ଅନୁଗୋଳରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଏଡ଼ସ । ଜିଲ୍ଲାରେ ଏଡ଼ସ ୩୦୨ଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲାଣି । ୧୬୭୫ ଜଣ ଏ ରୋଗରେ ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ସେମାନେ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ଭୋଟର, କିନ୍ତୁ ଭୋଟ ବର୍ଜନ ପାଇଁ ଦେଲେଣି ଡ଼ାକରା

କୋଟିଆ ପଂଚାୟତକୁ ନେଇ ଆନ୍ଧ୍ର-ଓଡ଼ିଶା ମୁହାଁମୁହିଁ । ଅଧିକ ବିବାଦୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି ତଳ ଗଞ୍ଜେଇ ପଦର ଗାଁ । ଆନ୍ଧ୍ରର ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ଗାଁ କୁ ଆସି କମ୍ବଳ,ଭତ୍ତା ସୋଲାର ଲାଇଟ ବାଣ୍ଟି ଫେରିବା ପରେ ଓଡ଼ିଶା ତାର ଦୃଢ ପ୍ରତିବାଦ କରିଛି ।


First Previous
1 2
Next Last Page 1 of 2

Recent Post