ଓକାକ୍ ଟାୱାରରୁ ଚାଲିବ ‘ମୋ ସରକାର’ ଅଫିସ୍

ଅକ୍ଟୋବର୨ତାରିଖ,ଗାନ୍ଧି ଜୟନ୍ତୀରୁ ରାଜ୍ୟରେ ‘ମୋ ସରକାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏହି ଦିନ ଫାଇଭ୍-ଟି ଅନ୍ତର୍ଗତ ‘ମୋ ସରକାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ। ‘ମୋ ସରକାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଅଫିସ୍ ଓକାକ୍ ଟାୱାରରେ ହେବ।

ବିଶ୍ବ ଆର୍ଥିକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ସୂଚୀରେ ୧୬୨ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ସ୍ଥାନ ୭୯

ବିଶ୍ବ ଆର୍ଥିକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ସୂଚୀରେ ଭାରତ ଉପରକୁ ଉଠିଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ଭାରତ ୭୯ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ବିଶ୍ବର ୧୬୨ଟି ଦେଶକୁ ନେଇ ଏହି ସୂଚୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ଏହାପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଭାରତ ୯୬ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲା। କାନାଡ଼ାର ଥିଙ୍କଟ୍ୟାଙ୍କ ଫ୍ରେଜର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସେଣ୍ଟର ଫର୍ ସିଭିଲ ସୋସାଇଟି ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି।

ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଗାଡ଼ି ଚାଳକଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ ଡ୍ରାଇଭି˚ ଲାଇସେନ୍ସ

ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ୧ ଲକ୍ଷ ୩୫ ହଜାର ଗାଡ଼ି ଚାଳକଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭି˚ ଲାଇସେନ୍ସ(ଡିଏଲ୍‌) ନାହିଁ। ଏସବୁ ସତ୍ୱେ ସେମାନେ ବେଧଡକ ଗାଡି ଚାଳନା କରି ଆସୁଥିଲେ।ସ˚ଶୋଧିତ ମୋଟର ଯାନ ଆଇନ ଲାଗୁ ପରେ ଚାଳକମାନେ ଆର‌୍‌ଟିଓରେ ଲର୍ଣ୍ଣି˚ ଲାଇସେନ୍ସ (ଏଲ୍‌ଏଲ୍‌) ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ଆରଟିଓ ଅଫିସ ହେବ ଦଲାଲମୁକ୍ତ

ରାଜ୍ୟରେ ନୂତନ ମୋଟର ଯାନ ଆଇନ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ଅଟୋ ଚାଳକ ଓ ଟାକ୍ସିଚାଳକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ତଣ୍ଡ ଗଣୁଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ପ୍ରତିବାଦ କରି ଆଜି ସଚିବାଳୟରେ ଅଟୋ ଚାଳକ ମହାସଂଘ ଓ ଟାକ୍ସି ଚାଳକ ମହାସଂଘ ପ୍ରତିନିଧି ପରିବହନ ସଚିବଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଆଇନ ଉଲଂଘନ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଅଟୋ ଚାଳକ ଓ ଟାକ୍ସି ଚାଳକଙ୍କ ଉପରେ ଏକାଧିକ ଜରିମାନା ବଦଳରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାର ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିବାକୁ ଉଭୟ ସଂଘ ଦାବି କରିଛି।

ସାଙ୍ଘାତିକ ଚିତ୍ର,ରାଜ୍ୟରେ ୪ମାସରେ ହୋଇଛି ୯ଲକ୍ଷ ଥର ବଜ୍ରପାତ

ଦେଶର ବଜ୍ରପାତ ପ୍ରବଣ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଓଡ଼ିଶା ହେଉଛି ଅନ୍ୟତମ। ଗତ ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ଜୁଲାଇ ୩୧ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ସାରା ଦେଶରେ ୬୪,୫୫,୫୪୦ଟି ବଜ୍ରପାତ ହୋଇଥିବାବେଳେ କେବଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ୯,୦୦,୨୯୬ଟି ଘଟିଛି। ତେବେ ବଜ୍ରପାତ ମୁକାବିଲା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ଆଗରେ ରହିଛି।

ପୁରୀ ବିସ୍ଥାପିତ ଙ୍କ ପାଇଁ ଥଇଥାନ ଯୋଜନା

ପୁରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମଦିର ଚାରିପାର୍ଶ୍ଵ ରୁ ଉଛେଦ ଅଭିଯାନ ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ସରକାର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।ଘୋଷିତ ପ୍ୟାକେଜ ଅନୁଯାୟୀ ବିସ୍ଥାପିତ ପରିବାରକୁ ଏକକାଳୀନ ୩୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ଦିଆଯିବ। ଅଥବା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଦେଢ଼ କିେଲାମିଟର ମଧ୍ୟରେ ୫୨୦ ବର୍ଗଫୁଟ ପରିମିତ ଘର କିମ୍ବା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ୨କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ମଧ୍ୟରେ ୧୦୦୦ ବର୍ଗଫୁଟର ଏକ ଜମି ମିଳିବ।

ଫନି ପୀଡିତ ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଯୋଜନା,ଉପକୃତ ହେବେ ୨୨ ହଜାର

ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ଫନି ପ୍ରପୀଡ଼ିତ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ହେବେ ଥଇଥାନ। ଘର ସାଙ୍ଗକୁ ମିଳିବ ଭତ୍ତା ଓ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଜୀବନଜୀବିକା ପାଇଁ ବି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଏ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ‘ପ୍ରଫୁଲ’(ପର୍ସନ୍ ୱିଥ୍ ଡିଜାବିଲିଟିଜ୍ ରିହାବିଲିଟେସନ୍ ଆଫ୍ଟର ଫନି ଆଣ୍ଡ୍ ଅନଫୋଲ୍ଡିଂ ଲିଭ୍ସ) ଯୋଜନା।

ଗ୍ଲୋବାଲ ହାପିନେସ ସର୍ଭେ,ସୁଖୀ ସୁଚକାଙ୍କ ରେ ଭାରତ ନବମ

ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ସୁଖୀ ସୂଚକାଙ୍କ ତାଲିକାରେ ବିଶ୍ୱର ୨୮ଟି ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ସ୍ଥାନ ନବମରେ ରହିଛି। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ନିରାପତ୍ତା ସହିତ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ବନ୍ଧୁଭାବାପନ୍ନ ହେବା ଭଳି କେତେକ କାରଣ ସୁଖପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନଯାପନ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଭାରତୀୟମାନେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି।

କ୍ଷତିପୂରକ ବନୀକରଣ ପାଣ୍ଠିରୁ ଓଡିଶା ପାଇଲା ୫୯୩୪ କୋଟି

ଜଙ୍ଗଲ ଓ ଆୟତନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଓଡ଼ିଶା ଦେଶର ଚତୁର୍ଥ ରାଜ୍ୟ। କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜାତୀୟ କ୍ଷତିପୂରକ ବନୀକରଣ ପାଣ୍ଠି ପରିଚାଳନା ଓ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ୫୯୩୩ କୋଟି ୯୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶା ପରେ ଛତିଶଗଡ ଦ୍ବିତୀୟ ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ୫୭୯୧ କୋଟି ୭୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇଛି

ରାଜ୍ୟରେ ମାତୃ ଓ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଗଠିତହେଲା କମିଟି

ରାଜ୍ୟରେ ମାତୃ ଓ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁହାରକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଲାଗି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ‘ସଂପୂର୍ଣ୍ଣା’ ଯୋଜନାକୁ ଅଧିକ କ୍ରିୟାଶୀଳ କରାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯିବା ସହ ଆସନ୍ତା ୧ମାସ ମଧ୍ୟରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବ କିଶୋର ଦାସ। ମାତୃ ଓ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ହ୍ରାସ ନେଇ ବୁଧବାର ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଶହେତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିବା ପୂର୍ବରୁ ଇତିହାସ ପାଲଟିବ ରଘୁନନ୍ଦନ ଲାଇବ୍ରେରୀ

ଏମାର ମଠରେ ବର୍ଷ ପରେ ବର୍ଷ ଧରି ପରିଚାଳିତ ରଘୁନନ୍ଦନ ଲାଇବ୍ରେରୀ ତାର ଶହେ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳିବା ପୂର୍ବରୁ ଇତିହାସ ପାଲଟିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏମାର ମଠ ସହିତ ଏହି ବହୁ ପ୍ରାଚୀନ ଲାଇବ୍ରେରୀ କୁ ମାଟିରେ ମିଶାଇଦେବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମଠ ଭଂଗାଯିବା ସହିତ ଏହି ପରିସରରେ ଥିବା ରଘୁନନ୍ଦନ ପାଠାଗାର ଭଂଗାଯିବାକୁ ନେଇ ସଂସ୍କୃତି ପ୍ରେମୀ ନୀରବ । ଏହି ଲାଇବ୍ରେରୀରେ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ସହ ବହୁ ପୁସ୍ତକ ଓ ତାଳପତ୍ର ପୋଥି ରହିଛି ।

ସିୱାଇଏସ୍‍ଡ଼ି ରେ ବାତ୍ୟା ନିରୋଧକ ବାସଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ କୁ ନେଇ ଦୁଇଦିନିଆ କର୍ମଶାଳା

ବାସଗୃହ ନିର୍ମାଣ ସହ ଏହାର ପାରିପାଶ୍ୱିର୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ, ବିଦ୍ୟୁତ ଏବଂ ଗ୍ରାମ୍ୟ ମିସ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇ ପାରିଲେ ବାତ୍ୟା ପରବର୍ତ୍ତୀ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ନମନୀୟତା ଆବାସ ଯୋଜନାର ବାସ୍ତବ ରୂପରେଖ ସାକାର ହୋଇପାରିବ । ଏବଂ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ କ୍ଷୟକ୍ଷତିକୁ କମାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ଆଜି ସିୱାଇଏସ୍‍ଡ଼ିଠାରେ ଆୟୋଜିତ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ନମନୀୟତା ଆବାସ ଯୋଜନା ଓ ସାମାଜିକ ଆବାସ ସମ୍ପର୍କିତ ଦୁଇଦିନିଆ କର୍ମଶାଳାକୁ ଉଦ୍‍ଘାଟନ କରି ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଚିବ ଯୁଗଳ କିଶୋର ମହାପାତ୍ର ନିଜ ଉଦ୍‍ଘାଟନୀ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ସପ୍ତମ ଅର୍ଥନୈତିକ ଗଣନା,ବିକଶିତ ହୋଇଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମୋବାଇଲି ଆପ

ରାଜ୍ୟରେ ସପ୍ତମ ଅର୍ଥନୈତିକ ଗଣନା ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସୋମବାର ଲୋକସେବା ଭବନରେ ଉନ୍ନୟନ କମିସନର ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥନୈତିକ ଗଣନା ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ବିକଶିତ ମୋବାଇଲ ଆପ୍‌ର ମଧ୍ୟ ଲୋକାର୍ପଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଗଣନା ଆସନ୍ତା ୩ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ।

ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ଭିକାରୀ ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ଆସିବ ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍,ସେଥିରେ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ସମାଧାନ କରାଯିବ

ରାଜ୍ୟରେ କେତେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ, ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ, ବିଧବା, ତୃ୍ତୀୟଲିଙ୍ଗୀ, ଭିକାରୀ, ଅବହେଳିତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ତା’ର ସର୍ଭେ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶକ୍ତୀକରଣ ବିଭାଗ ଏକ ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ। ଏହି ଆପ୍‌ରେ ହିତାଧିକାରୀ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଓ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ।

ରାଜଧାନୀ ରାସ୍ତାକଡ଼ରୁ ଅଜଣା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ମିସିଙ୍ଗ ଫାଉଣ୍ଡେସନ,ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଣାଇଲେ ସାଧୁବାଦ

ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାଜଧାନୀର ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ଫରେଷ୍ଟ ପାର୍କ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜଣେ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଅଜଣା ଅଣଓଡ଼ିଆ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ିଥିଲେ । ଉଠିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଯୁ ନଥିଲା । ପୋକ ସାଲୁବାଲୁ ହେଉଥିଲେ ଦେହସାରା । ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ କାନକୁ ପୋକମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖାଇ ଦେଇଥିଲେ

ପିଆଜ କିଲୋ ୩୫,ବର୍ଷାକୁ ଦାୟୀ କରି ବସିଯାଇଛନ୍ତି ସରକାର

ରାଜ୍ୟରେ ବଢିଚାଲିଛି ପିଆଜ ଦର। କେଉଁଠି ୩୫ ତ କେଉଁଠି କିଲୋ ପ୍ରତି ୪୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ପିଆଜ। ପିଆଜ ମୂଲ୍ୟରେ ଏଭଳି ବୃଦ୍ଧି ଖାଉଟିଙ୍କୁ ଅତିଷ୍ଠ କଲାଣି। ଏଭଳି ସମୟରେ ଖାଉଟି ଙ୍କୁ ସହାୟତା ଦେବା ବଦଳରେ ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଥିବା ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷାକୁ ଦାୟୀକରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜ ଦାୟିତ୍ବରୁ ଓହରିଯାଇଥିବା ଭଳି ମନେ ହୋଇଛି

୬ ଟି ଡାକ୍ତରଖାନା କୁ ‘ଲକ୍ଷ୍ୟ ମାନ୍ୟତା

ଉନ୍ନତ ପ୍ରସୂତି ଗୃହ ଓ ପ୍ରସବକାଳୀନ ଅପରେସନ ଗୃହ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ୬ଟି ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ‘ଲକ୍ଷ୍ୟ’ ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱର କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ, କେନ୍ଦୁଝର ଘଟଗାଁ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ କଳାହାଣ୍ଡି, କନ୍ଧମାଳ, ଢେଙ୍କାନାଳ ଓ ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲା ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଏହି ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି। ୨୦୧୮ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଦେଶରେ ପ୍ରସବକାଳୀନ ମାତୃ ମୃତ୍ୟୁହାର ହ୍ରାସ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା।

ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବ ବିଶ୍ବବ୍ୟାଙ୍କ

ରାଜ୍ୟର କେତେକ ନିର୍ଦିଷ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳ ଓ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ରହିଛି। ଏହା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ପାରୁନାହିଁ । ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ର ରେ ପଛରେ ପଡିଥିବା ବର୍ଗଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରିଲେ, ଏହାର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭାବେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇପାରିବ। ଏହା ଚିହ୍ନଟ ହେଉନଥିବାରୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ହଟାଇବା ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‍ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ମିଳିତ ଭାବେ ଗୋଟିଏ ଟିମ୍‍ ଗଠନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି।

ଆସନ୍ତାକାଲି ପାକଶାଳା ବଗିଚା ଦିବସ,ପାକଶାଲା ରୁ ମିଳିଥାଏ ବହୁବିଧ ଲାଭ

ଅଗଷ୍ଟ ୨୪ ତାରିଖରେ ପାଳିତ ହେଉଛି କିଚେନଗାର୍ଡେନ ବା ପାକଶାଳା ଦିବସ । ଘର ନିକଟରେ କରାଯାଇଥିବା ବଗିଚାକୁ ପାକଶାଳା ବଗିଚା କୁହାଯାଏ । ଶାରୀରିକ ଶ୍ରମ କରି ଗଛ,ଲତା ଲଗାଇଲେ ଦେହ ଓ ମନ ଭଲରହେ। ତଟକା ଶାଗ,ଲଙ୍କା,ଆଦି ଖାଇବାକୁ ମିଳେ ଯାହା ପୁଷ୍ଟି ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣକରେ। ଘର ନିକଟରେ ବଗିଚା ମାନସିକ ଚାପ ଓ ଅବସାଦ କୁ କମାଇ ଥାଏ

ପୃଥିବୀ ର ଫୁସଫୁସ କୁହାଯାଉଥିବା ଆମାଜନ ଜଙ୍ଗଲ ଜଳୁଛି

ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ବ୍ରାଜିଲ ସହରରେ ଥିବା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ ରୈନଫରେଷ୍ଟ ଆମାଜନ ରେ ଲାଗିଛି ନିଆଁ। ଗତ ୨ ସପ୍ତାହ ହେବ ହୁତୁହୁତୁ ହୋଇ ଜଳୁଛି ବିଶ୍ୱର ଏହି ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ । ନିଆଁ ଏଭଳି ଭୟଙ୍କର ଭାବେ ଲାଗିଛି ଯେ ଲିଭିବାକୁ ନାଁ ନେଉନାହିଁ।ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ସହିତ ସାରା ବିଶ୍ୱର ପରିବେଶ ଯୋଡି ହୋଇ ଥିବାରୁ ନିଆଁକୁ ନିର୍ବାପିତ କରିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱବାସୀ ଚିନ୍ତିତ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 20

Recent Post