ସ୍କୁଲ ରେ ହେବ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରବେଶ ଉତ୍ସବ

ପ୍ରତିବର୍ଷ ପରି ଏଥର ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ଓ ସରକାରୀ ଅନୁଦାନପ୍ରାପ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକରେ ‘ପ୍ରବେଶ ଉତ୍ସବ’ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ୨୦୧୯-୨୦ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ଲାଗି ଏହି ଉତ୍ସବ ଏପ୍ରିଲ ୨ରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ। ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଅଧିନିୟମ-୨୦୦୯ ଅନୁଯାୟୀ ୬ରୁ ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସର ଯେଉଁ ପିଲାମାନେ ନୂଆ ନାମ ଲେଖାଇବାକୁ ଥିବେ, ଅଧାରୁ ପାଠପଢ଼ା ଛାଡ଼ିଥିବେ କିମ୍ବା ଆଦୌ ନାମ ଲେଖାଇ ନଥିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆଣିବାକୁ ଏପରି ଏକ ଅଭିନବ ଉପାୟରେ ପ୍ରୟାସ କରାଯିବ।

ମାଟିରେ ମିଶିଲା ନୀରବ ମୋଦିଙ୍କ ବିଶାଳ ବଙ୍ଗଳା

ଶହେ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବଙ୍ଗଳାକୁ ମିଶାଇ ଦିଆଯାଇଛି ମାଟିରେ । ଏପରି କରିବାକୁ ସାମାନ୍ୟ ଶଙ୍କା ବି ପ୍ରକାଶ କରିନାହାନ୍ତି ସରକାର । ପିଏନବି ଠକେଇର ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ ନୀରବଙ୍କ ଉପରେ ଏଭଳି ପ୍ରତିଶୋଧ ନିଆଯାଇଛି ।

ହମ୍ପସର ଉଚ୍ଚତା କମିବ, ଲାଗିବ ରଙ୍ଗ

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା । ବାଦ ପଡ଼ୁନାହିଁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କି ପୂର୍ତ୍ତ ସଡ଼କ । ହମ୍ପସ ଗୁଡ଼ିକ ରାତିରେ ଦେଖାନଯିବା ଦୁର୍ଘଟଣାର ଏକ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ହମ୍ପସ ଗୁଡ଼ିକୁ ରଙ୍ଗ ଦେବା ଓ ଏହାର ଉଚ୍ଚତା କମ୍ କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ବିଜୟ ଅମୃତା କୁଲାଙ୍ଗେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଜି ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହିଳା ଦିବସ, ଶିକ୍ଷା ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ପଛରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି ଆଦିବାସୀ ମହିଳା

ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅନ୍ୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିବସ ତୁଳନାରେ ଖୁବ ବେଶି ଉତ୍ସାହର ସହ ପାଳନ କରାଯାଉଛି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ । କିନ୍ତୁ ଆମର ରାଜ୍ୟର ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଜନଜାତି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଦିବାସୀ ମହିଳାମାନଙ୍କ ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ଏଭଳି ଏକ ଦିବସ ଯେ ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟହୀନ ଯେ କେହି କହିବ । ଓଡ଼ିଶାରେ ୬୨ ପ୍ରକାରର ୮.୧୫ କୋଟି ଜନଜାତି ବାସ କରନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୨୨.୩ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଥିବା ଆଦିବାସୀ ଅଂଚଳରେ ଶିକ୍ଷା ଓ ସଚେତନତାର ଘୋର ଅଭାବ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ସଂଗୀନ କରିପକାଇଛି ।

ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କଲେ ନୀତି ଆୟୋଗ

ନୀତି ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅନୁପମ ସାହା ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛନ୍ତି । ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮ରୁ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାସେ ବ୍ୟାପୀ ଦେଶର ୧୧୨ଟି ଆକାଂକ୍ଷୀ ଜିଲ୍ଲା ମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯାଇଥିଲା । ନୀତି ଆୟୋଗଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଡ଼େଲଟା ର‌୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା ଆର୍ଥିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତୀକରଣ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିଲା ।

ଆଜି ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ବୈଠକ, ବିକାଶ କାମର ହେବ ପରୀକ୍ଷା

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପୌରହିତ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହି ବୈଠକରେ ୨୦୧୪ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡ଼ି ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତାହାର କେତେ ପାଳନ କରାଯାଇଛି ସେ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେବ । ବିକାଶ କାମର ସମୀକ୍ଷା ସାଙ୍ଗକୁ ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ରଣନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ଆଜି ଜାଗର ,ଶିବ ପଞ୍ଚାକ୍ଷର ମନ୍ତ୍ରରେ ନିନାଦିତ ହେଉଛି ଶୈବ କ୍ଷେତ୍ର

ଆଜି ଜାଗର ।ପବିତ୍ର ମହାଶିବ ରାତ୍ରି। ଶିବ ପଞ୍ଚାକ୍ଷର ମନ୍ତ୍ରରେ ନିନାଦିତ ହେଉଛି ଶୈବ କ୍ଷେତ୍ର ।ଏକାମ୍ର କ୍ଷେତ୍ର ସମେତ ରାଜ୍ୟର ଶୈବ କ୍ଷେତ୍ର ଗୁଡିକରେ ଗହଳ ଚହଳ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ‌ ଉଜାଗର ଓ ଉପବାସ ରହି ମହାଦୀପ ଉଠିବା ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଉପାସନାରେ ମଗ୍ନ ହେବେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ।

ଜଷ୍ଟିସ ଅଜିତ ସିଂହ ହେଲେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

ଗୌହାଟୀ ହାଇକୋର୍ଟର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଅଜିତ ସିଂହଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟପାଳ ଗଣେଷୀ ଲାଲ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ମନୋନୟନ କମିଟିର ସୁପାରିଶକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବା ପରେ ଜଷ୍ଟିସ ସିଂହ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି ।

ଜାଣନ୍ତୁ, କେଉଁଠି ବଦଳାଇ ପାରିବେ ନିଜର ଚିରାଫଟା ନୋଟ

ଯେଉଁ ଟଙ୍କା ଉପରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ସ୍ଲୋଗାନ ଲେଖାଥିବ ତାହା କେଉଁଠାରେ ବି ବଦଳ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଟଙ୍କାକୁ ଜାଣିଶୁଣି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆକାରରେ କଟା ଯାଇଥିଲେ ବି ବଦଳ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏହି କେତୋଟି ସମସ୍ୟାକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ଅନ୍ୟ ସବୁ ଚିରାଫଟା ଟଙ୍କାକୁ ଆପଣ ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରେ ବଦଳ କରିପାରିବେ । ଚିରାଫଟା ନୋଟ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ମନା କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଫାଇଲିନ ମୁକାବିଲାରେ ସଫଳତା ପାଇଁ ସ୍କଚ ପୁରସ୍କାର

ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ସମ୍ମାନଜନକ ସ୍କଚ୍ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସମାରୋହରେ ବିଭାଗୀୟ ସିଷ୍ଟମ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସ୍କଚ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଠାରୁ ଏହି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବେସାମରିକ ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଫାଇଲିନ ବାତ୍ୟାକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ସହ ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର ଓ ଥଇଥାନ କରିବା ଦିଗରେ ପ୍ରଶଂସନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି ।

ଜେଲରେ ଲେଖିଥିବା କବିତା କଏଦୀର ଜୀବନ ବଂଚାଇଲା

ଅନୁତାପର ଶବ୍ଦ କେବଳ ହୃଦୟକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରେନି ବରଂ ଜୀବନ ବି ବଂଚାଇପାରେ । ଜେଲରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା କବିତାର ପଙ୍କକ୍ତି ନାବାଳିକା ଅପହରଣ ଏବଂ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଦୋଷୀର ଜୀବନ ବଂଚାଇ ଦେଇଛି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କବିତାର ଭାବକୁ ବୁଝିବା ପରେ ତାର ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡକୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ ଦଣ୍ଡରେ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଚିନ୍ତାଜନକ, ୭୭ ପ୍ରତିଶତ ଶିକ୍ଷକ ଫେଲ

ଦିଲ୍ଲୀର ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଗଢୁଥିବା ଶିକ୍ଷକ ନିଜେ ପରୀକ୍ଷାରେ ଚିତପଟାଙ୍ଗ ମାରୁଥିବା ଭଳି ଖବର ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛି । ଏହି ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକରେ ପଢାଉଥିବା ଅତିଥି ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୭.୫ ପ୍ରତିଶତ ନିଯୁକ୍ତି ପରୀକ୍ଷାରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଙ୍କ ବି ପାଇନାହାନ୍ତି । ଦିଲ୍ଲୀ ଅଧିନସ୍ଥ ସର୍ଭିସ ସିଲେକ୍ସନ ବୋର୍ଡ଼ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଶପଥ ପାଠ ଦାଖଲ କରି ଏକଥା କହିଛି ।

ବନବାସୀଙ୍କୁ ଆଶ୍ଵସ୍ତି ,ନିଜ ଉଛେଦ ରାୟ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ଓଡିଶା ସମେତ ୧୬ ଟି ରାଜ୍ୟର ୧୧.୮ଲକ୍ଷ ଆଦିବାସୀ ଏବଂ ବାନାବାସୀଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲ ଜମିରୁ ଉଛେଦ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ନିଜର ଯେଉଁ ରାୟ ଦେଇଥିଲେ ସେଥିରେ ନିଜେ ମାନ୍ୟବର କୋର୍ଟ ରୋକ ଲଗାଇବାପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶାର ଉଛେଦ ହେବାକୁଥିବା ଦେଢ଼ଲକ୍ଷ ବନବାସୀ ଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତ ମିଳିଛି ।

ସହିଦଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସାମିଲ ହେଲେ ସେନାରେ

ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ତତ୍ୱାଙ୍ଗ ଠାରେ ଭାରତ-ଚୀନ ସୀମାରେ ଟଳି ପଡ଼ିଥିଲେ ମେଜର ପ୍ରସାଦ ମହାଦିକ । ୨୦୧୭ ଡ଼ିସେମ୍ବରରେ ଗୋଳା ବାରୁଦ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଚେକ୍ କରୁଥିବାବେଳେ ବିସ୍ପୋରଣ ଘଟି ସେ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । ମେଜର ପ୍ରସାଦଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏ ଘଟଣା ପରେ ଚାକିରି କରୁଥିବା ଏକ ଲ ଫାର୍ମର ଚାକିରୀ ଛାଡ଼ି ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପଦାଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରି ସେନାରେ କାମ କରିବାର ସଂକଳ୍ପ ନେଇଥିଲେ ।

ରାଜ୍ୟରେ ମହଙ୍ଗା ହେବ ଡ଼ିପ୍ଲୋମା ପାଠ୍ୟକ୍ରମ, ବଢିବ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଫି

ଆସନ୍ତା ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ତିପ୍ଲୋମା ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ମହଙ୍ଗା ହେବ । ଉଭୟ ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକରେ କୋର୍ସ ଫି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଘରୋଇ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକରେ କୋର୍ସ ଫି ୪୦ରୁ ୫୦ ହଜାର ଯାଏ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଦାବି ହେଉଛି । ସେହିପରି ସରକାରୀ ଡ଼ିପ୍ଲୋମା ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଦେଉଥିବା ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏ ଫି ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଦିଗରେ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଖୁବ ଶିଘ୍ର ଏକ ବୈଠକ ବସିବ ଓ ସେଥିରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଫି କେତେ ରଖାଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ।

ସୁରକ୍ଷା ଢିଲା, ପ୍ରଶାସନ ଚୁପ୍, ଝରକା ବାଟେ କପି ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ଅଭିଭାବକ

ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି କପି ଯୋଗାଣ । ଢେଙ୍କାନାଳ ଓ ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାର ଦୁଇଟି ସ୍କୁଲରେ ପାଚେରୀ ଡ଼େଇଁ ଅଭିଭାବକମାନେ କପି ଯୋଗାଉଥିବାର ଚିତ୍ର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରସାରିତ ହେବା ସତ୍ୱେ ବି ବୋର୍ଡ଼ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ଚାଲିଛି ଓ ନ୍ୟସ୍ତ ସ୍ୱାର୍ଥ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅପପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସଫେଇ ଦେଇ ଘଟଣାକୁ ଘୋଡ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ସ୍ୱାଭାବିକ ରହିବ ଦେଶର ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଜନିତ କାରଣର ଖରା ବର୍ଷା ଓ ଶୀତର ସ୍ୱାଭାବିକ ପ୍ରଭାବ ଗୋଳମାଳିଆ ଧରୁଛି । କେବେ ଖରାଦିନ ଲମ୍ବା ହୋଇଯାଉଛି ତ କେବେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଉଛି ମୌସୁମୀ । ଏହାକୁ ନେଇ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୌସୁମୀକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ହେବାର କୌଣସି କାରଣ ନାହିଁ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରି କହିଛି ଦେଶର ଏକମାତ୍ର ଘରୋଇ ପାଣିପାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ ସଂସ୍ଥା ସ୍ମାଏମେଟ ।

ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆଗରେ ବାଲେଶ୍ୱର, ପଛରେ ରହିଛି ମାଲକାନାଗିରି

ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୦ ହଜାର ଟପିଥିବା ଓଡ଼ିଶା ସୂକ୍ଷ୍ମ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ୩୩ % ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ର୍ରୟାସକୁ ୟୁଏନର ପ୍ରଶଂସା

ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପ୍ରୟାସକୁ ଜାତିସଂଘର ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତା ଓ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରଶଂସା କରିଛି । ସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ଉଦ୍ୟମକୁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ମିଳିଛି ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ଭାରତରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଜାତିସଂଘ ଉପମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିନିଧି ନିଷ୍ଠା ସତ୍ୟମ ଏକ ପତ୍ର ଲେଖିଛନ୍ତି ।

ମଦ ନେଲା ୧୧୦ ମୁଣ୍ଡ

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରେ ବେଆଇନ ଦେଶୀ ମଦପିଇ ୧୦୦ ଜଣ ଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିଲା । ଏହି ଦୁଃଖ ମନରୁ ନ ଯାଉଣୁ ପୁଣି ଏକ ଲୋମଟାଙ୍କୁରା ଘଟଣା ସାମନା କୁ ଆସିଛି । ଆସାମର ଗୋଲାଘାଟ ଜିଲାରେ ବିଷାକ୍ତ ଦେଶୀମଦପିଇ ଶତାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି। ଘଟଣାରେ ଏ ଯାଏଁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୧୦ରେ ପହଂଚିଛି ।


First Previous
1 2 3 4 5 6
Next Last Page 1 of 6

Recent Post