ରାଉରକେଲାରେ ବର୍ଷକୁ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିଦେଶୀ ମଦ

ରାଉରକେଲାରେ ବର୍ଷକୁ ପ୍ରାୟ ୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିଦେଶୀ ମଦ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ରାଉରକେଲା ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ରାଜ୍ୟ ରାଜକୋଷକୁ ପ୍ରାୟ ୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ୱ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

୨୦ ବର୍ଷରେ ବନ୍ୟାରେ କ୍ଷତି ହୋଇଛି ୫ ଶହ ୪୭ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି,ପ୍ରତିବର୍ଷ ମରୁଛନ୍ତି୧୭୦୦ ରୁ ଅଧିକ

ଚଳିତ ବନ୍ୟାରେ ଆସାମ ଓ ବିହାର ରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ ଟପିଲାଣି ।କେବଳ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନୁହଁ ଖୁବ କାମ ବ୍ୟବଧାନରେ ବର୍ଷେ ଦିବର୍ଷ ଛାଡି ଆମ ଦେଶରେ ବନ୍ୟା,ବାତ୍ୟା,ମରୁଡି ଆଦି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ଗତ ୨୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବନ୍ୟାରେ ୫ଶହ ୪୭ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି।

ଭାରତ ଦର୍ଶନରେ ଓଡିଶାରେ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବାଂଚଳ ପୋଲିସ

ମେଘାଳୟ,ମଣିପୁର ଓ ନାଗାଲାଣ୍ଡ ଆଦି ଉତ୍ତର ପୁର୍ବର ପୋଲିସ ଟିମ ଭାରତ ଦର୍ଶନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ପହଂଚିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ୨୮ ଜଣିଆ ଟିମ୍ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି ।

ଅନଲାଇନ ଠକେଇ ହେଲେ ଟଙ୍କା ଫେରାଇବ ବ୍ୟାଙ୍କ

ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାଖାତାରୁ ଟଙ୍କା ହଡପ୍‌ ହେଲେ ୩ ଦିନ ଭିତରେ ଖାତା ଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଗ୍ରାହକ ପ୍ରଥମେ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ। ଯଦି ଗ୍ରାହକ ନିଜର କାର୍ଡ ନମ୍ବର, କାର୍ଡର ଅବଧି, ସିଭିସି ନମ୍ବର, ଓଟିପି ନମ୍ବର ସାଇବର ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଦେଇ ନଥିବେ, ତେବେ ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାହକ ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ

ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବେହାଲ,୨୯୭୮ ଡାକ୍ତର ପଦବୀ ଖାଲି

ରାଜ୍ୟର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ମିଳୁନି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା । ଭିତ୍ତିଭୂମି ଓ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଭାବ ଏ କ୍ଷେତ୍ର ରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।କେଉଁଠି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ମିଳୁନି ତ କେଉଁଠି ଜରୁରୀ ଚିକିତ୍ସା ଚାହୁଁଥିବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ୬୭୧୯ ଡାକ୍ତର ପଦବୀ ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ୩୭୪୨ ଡାକ୍ତର ଅଛନ୍ତି

ଆମ୍ବିକାପୁର ରେ ହେଲା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଗାରବେଜ କେଫ,ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବଦଳରେ ମିଳିବ ଭୋଜନ

ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜ୍ୟର ଆମ୍ବିକାପୁର କୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ମୂକ୍ତପାଇଁ ଏକ ଅଭିନବ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସେଠାରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି ଏକ ଗାରବେଜ କେଫ। ଏଠାରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜ୍ୟ ବଦଳରେ ଜଳଖିଆ ଓ ପେଟପୁରା ଭୋଜନ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏମ୍ସ ରେ ମିଳିବ ଡାଇଲିସିସ୍‌ ସୁବିଧା

ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏମ୍ସ ପାଳନ କରୁଛି ତାର ସପ୍ତମ ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ଦିବସ ।ଏହି ଅବସର ରେ ଏମ୍ସ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ର ଆୟୋଜନ କରୁଛି। ଆଜି ଠାରୁ ଭୁବନେଶ୍ବର ଏମ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲରେ କିଡ଼ନୀ ରୋଗୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଡାଇଲିସିସ୍‌ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଉଛି

ସ୍କୁଲ କୁ ମଦ୍ୟପାନ କରି ଆସିଲେ ବହିସ୍କୃତ ହେବେ ଶିକ୍ଷକ

ଶିକ୍ଷକ କିମ୍ବା କର୍ମଚାରୀ ଯଦି ମଦ୍ୟପାନ କରି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଆସନ୍ତି,ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଓସିଏସ୍‌(ସିସିଏ ରୁଲ୍‌ସ) ୧୯୬୨ର ରୁଲ୍‌-୧୬ ଅନୁଯାୟୀ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ। ବହିଷ୍କାର ପରି ଦଣ୍ଡ ବି ମିଳିପାରେ।

କାଉଡ଼ିଆଙ୍କ ବର୍ଜ୍ୟସାମଗ୍ରୀର ଉପଯୁକ୍ତ ପରିଚାଳନା ହେଉ

ସରୁଛି ଆଷାଢ଼ । ଆଉ ଦିନ ଦୁଇଟା ପରେ ଶ୍ରାବଣ ମାସ । ଶ୍ରାବଣର ପ୍ରତିଟି ସୋମବାର ଶିବାଳୟଗୁଡ଼ିକ କାଉଡ଼ିଆମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମୁଖରିତ ହେବ । ଜଳଭାର ନେଇ କାଉଡ଼ିଆମାନେ ଦେବାଳୟ ମୁହାଁ ହେବେ । ଶିବଙ୍କୁ ଜଳାଭିଷେକ ପରେ ସେମାନେ ଫେରିଯିବା ପରେ ମନ୍ଦିର ଓ ଚତୁଃପାଶ୍ୱର୍ରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ, ଜରି ମୁଣା, ଦଉଡ଼ି, ବାହୁଙ୍ଗୀ ସମେତ ବାସି ଫୁଲର ବର୍ଜ୍ୟ ଜମା ହେବ । ସେମାନେ ବାହୁଙ୍ଗୀ ଓ ଶିକାରେ ଆଣିଥିବା ଜଳ କଳସୀର ଦଉଡ଼ିକୁ କାଟିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବ୍ଲେଡ୍ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଇତଃସ୍ତତଃ ଫୋପଡା ଯାଉଥିବାରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବିପଦ ଘଟିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ

ଆଗାମୀ ୨୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଦିଲ୍ଲୀ ହୋଇଯିବ ବୁଢ଼ୀ

ଆର୍ଥିକ ସମୀକ୍ଷା ୨୦୧୮-୧୯ ଅନୁଯାୟୀ ଆଗାମୀ ୨୦୪୧ରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରତି ପଞ୍ଚମ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବୟସ ୬୦ ରୁ ଅଧିକ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ।

ମଦ ଦୋକାନୀଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ପ୍ରସ୍ତାବ ବିରୋଧରେ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ

ଧାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ କିମ୍ବା ତାହା ଠାରୁ ଅଧିକ ମଦ ବିକିଥିବା ଦୋକାନୀଙ୍କୁ ସରକାର ପୁରସ୍କାର ଦିଅନ୍ତୁ । ବିଧାନସଭାର ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଗୃହ କମିଟିର ଏମିତି ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ନେଇ ଏବେ ବିବାଦ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି । ଏପରି ଏକ ଉଦ୍ଭଟ ପ୍ରସ୍ତାବ କମିଟି କିପରି ଦେଲା, ତାହା ବିଭିନ୍ନ ମହଲକୁ ଆନ୍ଦୋଳିତ କରୁଛି। ନିଶା ନିବାରଣ ନେଇ ସବୁଆଡ଼େ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଥିଲା ବେଳେ କମିଟିର ଏପରି ସୁପାରିସ୍ ସରକାରଙ୍କୁ ବି ଅଡ଼ୁଆରେ ପକାଇ ଦେଇଛି।

ଭୁଲ ଆଧାର ନମ୍ବର ପାଇଁ ଦେବାକୁ ହେବ ୧୦ ହଜାର ଜରିମାନା

କାର୍‌ ଓ ଘର କିଣିବା, ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରିବା କିମ୍ବା ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କରିବା ଭଳି ଅଧିକ ପରିମାଣର ଅର୍ଥରାଶି କାରବାର କରିବା ସମୟରେ ପାନ୍‌ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆଧାର ନମ୍ବର ଦେଇ ହେବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ସତ କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଅଡୁଆ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଯଦି ଏସବୁ କାରବାର ସମୟରେ ଜଣେ ଭୁଲ୍‌ ଆଧାର ନମ୍ବର ଦେଇ ଥାଆନ୍ତି, ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ଚେନ୍ନାଇ ରେ ଉତ୍କଟ ଜଳସଂକଟ,ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ ରେ ଭେଲୋର ରୁ ଆସିଲା ପାଣି

ଚେନ୍ନାଇ ରେ ବିଗତ ୪ ମାସ ହେଲା ଉତ୍କଟ ଜଳସଂକଟ ଲାଗି ରହିଛି । ଦୈନିକ ୨୦୦ ମିଲିୟନ ଜଳର ଅଭାବ ଅନୁଭବ କରୁଛି ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରଏହି ପ୍ରମୁଖ ସହର । ସହରକୁ ଜଳ ଯୋଗାଉଥିବା ୪ ଟି ହ୍ରଦ ଶୁଖିଯାଇଛି । ଜଳ ସଙ୍କଟ ସହର ରେ ଏତେ ତୀବ୍ର ହୋଇଛି ଯେ ରୋଗୀଙ୍କ ଅପରେସନ ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନା ଗୁଡିକ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପରିମାଣର ଜଳ ପାଉନାହାନ୍ତି

ସଂସଦ ରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କଲେ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ,ରେଳୱେ ର ହେବନି ଘରୋଇକରଣ

ଭାରତୀୟ ରେଲୱେର ଘରୋଇକରଣ ହେବନାହିଁ । ଏ ନେଇ କୌଣସି ପ୍ରସ୍ତାବ ନାହିଁ । ଘରୋଇକରଣ ଅପରେଟର ଙ୍କ ହାତରେ ଦୁଇ ଟ୍ରେନ ଦେବା ଲାଗି ରହିଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋୟଲ ବୁଧବାର ଏହା କହିଛନ୍ତି । ଲୋକସଭାକୁ ଏକ ଲିଖିତ ଉତ୍ତର ଦେଇ ଗୋୟଲ କହିଛନ୍ତିଯେ,ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳନା ଲାଗି କୌଣସି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନକୁ ନିର୍ଧାରିତ କରାଯାଇନାହିଁ ।

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦିବସ,ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଢ଼ୁଛନ୍ତି ୮.୩ କୋଟି ଲୋକ

ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ବଢି ଚାଲିଛି ଜନସଂଖ୍ୟା । ୨୦୧୭ ରେ ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ୭୬୦ କୋଟି ଥିବା ବେଳେ ଗତ ୧୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏଥିରେ ଆଉ ୧୦୦ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ଯୋଡି ହୋଇ ଯାଇଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଶ୍ୱରେ ଅଧିକ ୮.୩ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ଯୋଡି ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦିବସ ପାଳନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ସାମନାକୁ ଆସିଛି

ଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟୁନ ୨ ଟି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀକୁ ବିକଶିତ କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଚିଠି

ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ୧୭ଟି ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀକୁ ବିଶ୍ବଶ୍ରେଣୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀରେ ପରିଣତ କରାଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ୧୭ଟି ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀରେ ଓଡ଼ିଶାର କୌଣସି ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ସ୍ଥାନ ପାଇପାରି ନାହିଁ ,ଯାହାକି ଚକିତ କରାଇଛି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି।

ରେଳ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ୫୯୯୩ କୋଟି

ଚଳିତବର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟରେ ଓଡିଶାରେ ରେଲଓ୍ବେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମୋଟ ୫୯୯୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ବରାଦ ହୋଇଛି। ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୫୯୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ନିଯୁକ୍ତି ମିଳୁନି,କମିଛି ଇଞ୍ଜିନୟରିଂ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ

ରାଜ୍ୟରେ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ କମିବାରେ ଲାଗିଛି । ସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ନାମଲେଖା ହେଉନଥିବାରୁ ଗତବର୍ଷ ରାଜ୍ୟର ୪ଟି ଇଂଜିନିୟରିଂ କଲେଜକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଇଂଜିରିୟରିଂ ସିଟ୍‌ ସଂଖ୍ୟା କୁ କମାଇଦେଇଛନ୍ତି ସରକାର । ଉଭୟ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ଇଂଜିନିୟରିଂ କଲେଜରେ ମୋଟ ୪୦୭୩ଟି ବି.ଟେକ୍ ସିଟ୍ ଉଛେଦ କରାଯାଇଛି

ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍‌ ଉପସ୍ଥାନ ନଥିଲେ ଦରମା ବନ୍ଦ

ବାରମ୍ବାର କହିବା ସତ୍ୱେ ବି ଶୁଣୁନାହାନ୍ତି କଲେଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ। ଦୁଇଦୁଇ ଥର କଲେଜରେ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ଉପସ୍ଥାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦେଶାଳୟର ନିର୍ଦେଶକ ସୁନ୍ଦର ଲାଲ ସିଲ ନିର୍ଦେଶଦେବା ସତ୍ୱେ କଲେଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପାଳନ କରିନାହାନ୍ତି । ଏବେ ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ଯଦି କଲେଜ ଅଧ୍ୟାପକ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍‌ ଉପସ୍ଥାନ ନଥିବ, ତେବେ ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ ମାସରୁ ଦରମା ବନ୍ଦ ।

ଅଣଦେଖା ହେଉଛି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ,ବଢିଚାଲିଛି ରାଜ୍ୟରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା

ରାଜ୍ୟରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା କୁ ପାଳନ କରୁନାହାନ୍ତି ରାଜ୍ୟସରକାର । ପ୍ରତିଦିନ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସଡ଼କରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଚାଲି ଏହା ଏବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି । ୨୦୧୭ ତୁଳନାରେ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗତ ଛଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ହାର ୧.୭୯ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 15

Recent Post