ଦିନକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ୮ ମହିଳା

ରାଜ୍ୟରେ ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦୋହଲିଗଲାଣି। ଏମିତି ଯେ ୨୦୧୮ ତୁଳନାରେ ଧର୍ତବ୍ୟ ଅପରାଧ ସଂଖ୍ୟା କେବଳ ୧୩.୧% ବଢ଼ିଛି ତା ନୁହେଁ, ୫.୧% ଡକାୟତି ବଢ଼ିଛି, ୧୮.୭% ଚୋରି, ୧୭.୯% ଦୁଷ୍କର୍ମ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ବନ୍ଦ ହେବ ବ୍ଲକ୍‌ଗ୍ରାଣ୍ଟ ସ୍କୁଲ! ନିକଟସ୍ଥ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମିଶାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ

ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ବ୍ଲକ୍‌ଗ୍ରାଣ୍ଟ/ଅନୁଦାନପ୍ରାପ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ସହ ମିଶ୍ରଣ କରାଯିବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ଥିବା ବ୍ଲକ୍‌ଗ୍ରାଣ୍ଟ ତଥା ଅନୁଦାନପ୍ରାପ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ମିଶ୍ରଣ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ସେଠାରେ ପଢ଼ୁଥିବା ପିଲାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇ ଉକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯିବ।

ପ୍ରତି ଜିଲାରେ ଖୋଲିବ ମଡେଲ ଧାନମଣ୍ଡି

ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତି ଜିଲାରେ ମଡେଲ ଧାନମଣ୍ଡି ନିର୍ମାଣ ହେବ। ଏ ନେଇ ବିଧାୟକମାନଙ୍କଠାରୁ ମତାମତ ନିଆଯିବ। ମଡେଲ ମଣ୍ଡିର ରୂପରେଖ କିଭଳି ହେବ ସେ ନେଇ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବୈଷୟିକ ଟିମ୍‌ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଗସ୍ତ କରିବ। ବିଧାୟକଙ୍କ ମତାମତ ଓ ଟିମ୍‌ର ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ମଡେଲ ମଣ୍ଡି ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। ବୁଧବାର ପ୍ରଶ୍ନୋତ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମୟରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଓ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ।

ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଚଳାଇଛନ୍ତି ୨୬୦୦ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ମାସେ କି ଦୁଇମାସ ନୁହେଁ, ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ପଦବି ଖାଲି ପଡିଥିବା ନେଇ ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଶୂନ୍ୟକାଳରେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ଅମର ପ୍ରସାଦ ଶତପଥୀ କହିଥିଲେ ଯେ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକରେ ୨୬୦୦ରୁ ଅଧିକ ସ୍କୁଲ ଚାଲିଛି। ଏମିତି ଅବସ୍ଥାରେ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ କେମିତି ହେବ?

ପ୍ରଥମ କାଗଜବିହୀନ ବଜେଟ୍‌,ଇ-ବଜେଟ୍‌ ଆଣିବାରେ ଓଡ଼ିଶା ଦ୍ବିତୀୟ

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଇ-ବଜେଟ୍‌ ପ୍ରଚଳନ କରିଛନ୍ତି। ବଜେଟ୍‌ ପୁସ୍ତିକାର ମୁଦ୍ରଣ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ବଜେଟ୍‌ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌କୁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଛି। ଚିରାଚରିତ ଢଙ୍ଗରେ ସୁଟ୍‌କେସ୍‌ ଓ କାଗଜରେ ବଜେଟ୍‌ ରିଲିଜ୍ ନ ହୋଇ ଆଇପ୍ୟାଡ୍‌ ଓ ପେନ୍‌ଡ୍ରାଇଭ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବଜେଟ୍‌ ପେଡ଼ି ଖୋଲାଯାଇଥିଲା।

ହସ୍ତ ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡିଶା ପ୍ରସଂଶିତ ,୨୦୧୭ ରେ ମିଳିଛି ସର୍ବାଧିକ ପୁରସ୍କାର

୨୦୧୭ ମସିହା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ୫ ହସ୍ତଶିଳ୍ପୀ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପୁରସ୍କାର ଓ ୩ ଜଣ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମେରିଟ୍‌ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ୮ ଶିଳ୍ପୀ ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହେବା ବିଗତ ୨୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ହସ୍ତତନ୍ତ ବୟନ ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମିନୀ ଦିଆନ କହିଛନ୍ତି।

ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜରେ ଅଧା ସିଟ୍ ଖାଲି, ୨ବର୍ଷ ଯାଏ ନୂଆ କଲେଜକୁ ଅନୁମତି ଦେବନାହିଁ ଏଆଇସିଟିଇ

ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ (ଏଆଇସିଟିଇ) ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଲଗାମ ଲଗାଇବାକୁ ଏକ ପ୍ରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ସାରିଛି। ଭାରତରେ ଏବେ ୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୂଆ ବିଟେକ୍ କଲେଜ ସ୍ଥାପନ ନେଇ କୌଣସି ଆବେଦନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ନାହିଁ

ସ୍ବର୍ଗଦ୍ବାର ଉନ୍ନତୀକରଣ, ନକ୍ସା ଦେଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସ୍ଥପତି ସଂସ୍ଥା, ୬ ମାସରେ ସରିବ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ

ଜଗଦଗୁରୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଓ ଆବଶ୍ୟକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ ସ୍ବର୍ଗଦ୍ବାରର ଉନ୍ନତୀକରଣ ପାଇଁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନକ୍ସା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ହାଇଦ୍ରବାଦର ସ୍ଥପତି ସଂସ୍ଥା ଫିନିକ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍‌ ଆଜି ଏହି ନକ୍ସା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଆଜି ସ୍ବର୍ଗଦ୍ବାର ଉନ୍ନତିକରଣ ଭୂମିପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି।

ବିଏମ୍‌ସିର ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ୫୦ କୋଟି କମିବ!

ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ବିଏମ୍‌ସି ୧୫୦ କୋଟି ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ କରିବାକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ ରଖିଛି। ହେଲେ ବର୍ଷ ସରିବାକୁ ବସିଲାଣି ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ମାତ୍ର ୬୦ କୋଟି ଛୁଇଁଛି। ଆଉ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ମାସ ଥିବାରୁ ବିଏମ୍‌ସି ପାଖରେ ବଡ଼ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି। ଏହି ସ୍ବଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୯୦ କୋଟି ଆଦାୟ କରିପାରିଲେ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ ଛୁଇଁବ।

ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନର ଓଟିଏମ୍‌ରେ ୧୯ ବର୍ଷ ହେଲା ତାଲା

ଓଡିଶାର ସର୍ବବୃହତ ଲୁଗାକଳ ଚୌଦ୍ବାରସ୍ଥିତ ଓଟିଏମ୍ ବନ୍ଦ ହେବାକୁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ୧୯ ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି। ଏହାର ପୁନରୁଦ୍ଧାରକୁ ଅପେକ୍ଷାକରି ବହୁ ଶ୍ରମିକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିସାରିଲେଣି। ବକେୟା ପ୍ରାପ୍ୟ ଆଶାରେ ଅନେକ ଆରପାରିକୁ ଚାଲି ଗଲେଣି। କିନ୍ତୁ ଏହାର ଭାଗ୍ୟ ଏବେ କୋର୍ଟରେ ଝୁଲୁଥିଲାବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ନୂତନ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇ ପାରି ନାହାନ୍ତି।

ପରୀକ୍ଷା କୁ ଚାପ ନୁହଁ ,ପର୍ବ ଭାବନ୍ତୁ - ପରୀକ୍ଷା ଚାପରେ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ୨୪ହଜାର

ଆଗକୁ ପରୀକ୍ଷା ଋତୁ ଆସୁଛି। ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହୋଇ ସାରିଛି। ତା ସହିତ ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଆସୁଛି। ପରୀକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଅନେକ ସମୟରେ କେତେକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନିଜକୁ ଦୁର୍ବଳ ଭାବି ଭୟ, ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ହେବା ସହ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଭଳି ବିଚାର ମନକୁ ଆସିଥାଏ।

୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ପରିବାରକୁ ପକ୍କାଘର

ସବୁ ଗରିବ ପରିବାରକୁ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ପକ୍କାଘର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦିଲ୍ଲୀବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି। କର୍‌କର୍‌ଦୁମାରେ ଏକ ନିର୍ବାଚନ ରାଲିକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ଏଏପି ସରକାର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅଟକାଇ ରଖିଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ଭାଜପା ସରକାର ଗଢ଼ିଲେ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରାଯିବ।

ଆଜି ବିଶ୍ୱ କର୍କଟ ଦିବସ,ପ୍ରତିବର୍ଷ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି ୫୦ ହଜାର ନୂତନ କର୍କଟ ରୋଗୀ

ଆସନ୍ତାକାଲି ବିଶ୍ବ କର୍କଟ ଦିବସ। ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ କର୍କଟ ରୋଗର ଭୟାବହତା ସଂପର୍କରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହାକୁ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଦିନକୁ ଦିନ କର୍କଟ ରୋଗ ବଢ଼ି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଲୋକମାନେ କିଭଳି ଏହାଠାରୁ ସଚେତନ ରହିପାରିବେ ଏହି ଦିବସରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଇଥାଏ।

ନାବାଳକ ତମାଖୁ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଭାବେ ଓଡ଼ିଶା ଦେଶରେ ତୃତୀୟ

ତମାଖୁଜନିତ କର୍କଟ ରୋଗ ରାଜ୍ୟରେ ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି। ତା’ଠାରୁ ଉଦବେଗଜନକ ବିଷୟ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟରେ ନାବାଳକ ତମାଖୁ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା। ନାବାଳକ ତମାଖୁ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଭିତରେ ଓଡିଶାର ସ୍ଥାନ ସାରା ଦେଶରେ ତିନି ନମ୍ବରରେ ରହିଛି।ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା, ନାବାଳକ ତମାଖୁ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ରୋକିବା ଲାଗି ସବୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ନିୟମ କାନୁନ୍ ଫେଲ୍ ମାରିଛି।

୬ମାସ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶାରୁ ଆଉ ୧୪ଟି ନୂଆ ସ୍ଥାନକୁ ଚାଲିବ ବିମାନ

ଆସନ୍ତା ୬ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଆଉ ୧୪ଟି ନୂଆ ସ୍ଥାନକୁ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କରିବ। ଏଥିରେ ଉଭୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଓ ଘରୋଇ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳ ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ସହମତି ଜଣାଇଛନ୍ତି।ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆୟୋଜିତ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଅପରେଟର ଓ ସିଇଓ, କେନ୍ଦ୍ର ବେସମାରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଭାରତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦର ପ୍ରାଧିକରଣ ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ନୂଆ ସ୍ଥାନକୁ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କରିବା ପାଇଁ ସହମତି ହୋଇଛି।

ବିଜୁଳି ଛାଟ: ୧୪ ଦିନରେ ୫୮ କୋଟି ଆଦାୟ

ସେସୁ ପକ୍ଷରୁ ବକେୟା ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍‌ ଆଦାୟ ଓ ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ଅଭିଯାନ ୧୪ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ୧୪ ଦିନରେ ସେସୁ ବକେୟା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଲ୍‌ ବାବଦକୁ ବିଭିନ୍ନ ବାଣିଜ୍ୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରୁ ୫୮ କୋଟି ୨୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିଛି। ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍‌ ଦେଉନଥିବାରୁ ୧୯ ହଜାର ୩୯୪ଟି ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରାଯାଇଛି।

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଜାତୀୟ ହସ୍ତତନ୍ତ ମେଳା ,ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ୧୦୦ ସଂସ୍ଥା

ଜାତୀୟ ହସ୍ତତନ୍ତ ମେଳା-୨୦୨୦ ୟୁନିଟ୍‌-୩ସ୍ଥିତ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡ଼ିଆଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ହସ୍ତତନ୍ତ, ବୟନ ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ‘ବୟନିକା’ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ମେଳାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଚଳିତବର୍ଷ ମେଳାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଜମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀର, ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଝାଡଖଣ୍ଡ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ପଣ୍ଡିଚେରୀ, ତାମିଲନାଡ଼ୁ, କର୍ନାଟକ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ସଂସ୍ଥା ଓ ସମିତି ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେଲା ଓଡ଼ିଆ କଳାକୃତି; ମିଳିଲା ଦ୍ବିତୀୟ ପୁରସ୍କାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଝଲସିଲା ପାରମ୍ପରିକ ଓଡ଼ିଆ କଳାକୃତି। ବିଶ୍ବ ଦେଖିଲା ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢ଼ରେ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଓ ରୁକୁଣା ରଥର ପ୍ରତିକୃତି। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ମେଢ଼ରେ ଓଡ଼ିଶୀ ଓ ସମ୍ବଲପୁରୀ ନୃତ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନ ଜିଣିଥିଲା। ଖୋଦ୍‌ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଓ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜପଥରେ ଗଡୁଥିବା ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢ଼ ଦେଖି ଅଭିଭୂତ ହେବା ସହ କରତାଳି ଦେଇ ସ୍ବାଗତ କରିଥିଲେ।

ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ମିଳିବ ଘଣ୍ଟାକରେ କବଲା

ଆସନ୍ତାମାସ ୧୦ ତାରିଖରୁ ‘ମୋ ସରକାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବ ରାଜସ୍ବ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗ। ସରକାରଙ୍କ ବାରମ୍ବାର ତାଗିଦ୍‌ ପରେ ବି ରାଜ୍ୟର କେତେକ ତହସିଲରେ ଦାଖଲ-ଖାରଜ ମାମଲା ଫଇସଲା ନ ହୋଇ ପଡ଼ିରହିଛି। ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା ୩୧ ପ୍ରକାର ଜନସେବା ପାଇଁ ଆସିଥିବା ଆବେଦନ ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ତ୍ବରିତ୍‌ ବିଚାର ନ କରି ପକେଇ ରଖାଯାଇଛି।

କୃଷି କୁ ଋଣ ଦିଅନ୍ତୁ ବ୍ୟାଙ୍କ

ଓଡ଼ିଶାରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀ ହୋଇଥିବାରୁ ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ ନିମନ୍ତେ ଋଣର ଜରୁରୀ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଓ ପଦ୍ଧତି ଅନୁସରଣ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏଥି ନିମନ୍ତେ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରାଜ୍ୟର ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ସହଜରେ ଓ ସୁବିଧାରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦେଇ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଗତିରେ ଭାଗିଦାର ହେବା ପାଇଁ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ କୁମାର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 29

Recent Post