ପୁରୀରେ ଆମିକସ କ୍ୟୁରି ଗୋପାଳ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂସ୍କାର ନେଇ ଫିଟିବ ବାଟ

ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ପହଂଚିଛନ୍ତି ଆମିକସ କ୍ୟୁରି ଗୋପାଳ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ । ପାରମ୍ପରିକ ପାଟ ଯୋଡ଼ା ପରିଧାନ କରି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି । ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ବେଦପାଠ ପରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ଆଳତୀ ଦେଖି ଦିବ୍ୟ ଆନନ୍ଦ ଲାଭ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି ଆମିକସ୍ କ୍ୟୁରି ଗୋପାଳ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ।

ରାଜ୍ୟରେ ନୁଆ ଏଚଆଇଭିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି

ଗତ ୭ ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟରେ ନୂଆ ଏଚଆଇଭି ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ନାକୋ ପକ୍ଷରୁ ଜାରୀ ହୋଇଥିବା ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏମିତି ଚିତ୍ର ମିଳିଛି । ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଗତବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ଯେତିକି ନୁଆ ଏଚଆଇଭି ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ ଏହାର ହାର ୨.୪୨ ପ୍ରତିଶତ । ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ମୋଟ ୪୧ ହଜାର ୩୫୭ ଜଣ ଏଚଆଇଭି ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ସେଥିରୁ ୧୭୮୪୩ ଜଣ ହେଉଛନ୍ତି ମହିଳା ।

ଜିଲ୍ଲାପାଳ ପଢାଇଲେ ଗଣିତ ପାଠ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଦାସରଥୀ ଶତପଥୀ ନିଜର ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁତ କର୍ମସୂଚୀରୁ ସମୟ ବାହାର କରି ସରକାରୀ ସ୍କୁଲର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଗଣିତ ପାଠ ସଂପର୍କରେ କେତେକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଭାରତରେ ମହିଳା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦବେଗ ଜନକ - ଅଧ୍ୟୟନ

ଆମ ଦେଶରେ ପ୍ରତି ୧ଲକ୍ଷ ମହିଳା ଜନସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟରୁ ୧୫ ଜଣ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରନ୍ତି । ବିଶ୍ୱରେ ଏହି ହାର ୭ ରହିଛି । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ପ୍ରତି ୧ଲକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୦ ଜଣ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଥିବାବେଳେ କେରଳରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨୧ । ବିହାରରେ ପ୍ରତି ଲକ୍ଷେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭.୪ ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ୪.୮ ଜଣ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥାନ୍ତି । ଆତ୍ମହତ୍ୟାର କାରଣକୁ ଜାଣିବାକୁ ହେଲେ ସାମାଜିକ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ଦିଗ ଗୁଡ଼ିକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଗବେଷଣା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ୟୁନିସେଫ ରିପୋର୍ଟ : ପ୍ରତି ୩ରୁ ଜଣେ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ର ହିଂସାର ଶିକାର

ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ହିଂସାକୁ ନେଇ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ୟୁନିସେଫ । ବିଶ୍ୱରେ ୧୩ରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସର ୧୫ କୋଟି ଶିଶୁଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସ୍କୁଲ ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ହିଂସାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିବା କହିଛି ସଂପୃକ୍ତ ସଂସ୍ଥା । ପ୍ରତି ୩ଜଣ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଅତ୍ୟାଚାରର ଶିକାର କରାଯାଇଛି ।

ଓଡ଼ିଶାରେ ବଢିଚାଲିଛି କ୍ୟାନସର, ଦିନକୁ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି ୬୯ ରୋଗୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ : ରାଜ୍ୟରେ ଦିନକୁ ୬୯ ଜଣ କ୍ୟାନସର ପୀଡ଼ିତ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି । ଲୋକସଭାରେ କ୍ୟାନସର ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉପସ୍ଥାପିତ ରାଜ୍ୟୱାରୀ ତଥ୍ୟରୁ ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଲୋକସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ତଥ୍ୟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଦୈନିକ ୬୯ ଜଣ ରୋଗୀ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିବାର ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଅବହେଳିତ ମୟୂରଭଞ୍ଜ,୧୧ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ବି ବଦଳିଲାନି ରେଳ ବିକାଶର ଛବି

ବାରିପଦା, ଜାନୁଆରୀ ୩୦ : ୧୯୦୪ ମସିହା ଡ଼ିସେମ୍ବର ୨ ତାରିଖରେ ତକ୍ରାଳୀନ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଷ୍ଟେଟ୍ ଲାଇଟ୍ ରେଲୱେ ରୁପ୍ସା-ବାଙ୍ଗିରିପୋଷୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା । ୧୯୦୬ରେ ଟାଟାରୁ ଅଳାଁଯୋଡ଼ି ଓ ପରେ ଗୋରୁମହିଶାଣୀ ଯାଏଁ ରେଳଧାରଣା ବିଚ୍ଛାଯାଇଥିଲା ।

ଆଜି କୁଷ୍ଠ ରୋଗ ସଚେତନତା ଦିବସ, ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି କୁଷ୍ଠରୋଗୀ ସହାୟତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୩୦ : ନୁଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଗେଡ଼େନ ବ୍ଲକ ଭୋଇପଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ଭାଲୁ ନାଗ ନାମ୍ନି ଜଣେ ବୃଦ୍ଧା କୁଷ୍ଠ ରୋଗ କାରଣରୁ ଅତି ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କଲେ । ତାଙ୍କର ସଂପର୍କିୟମାନେ ରୋଗ କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ଛୁଇଁ ନଥିଲେ । ଭାଲୁ ବାଗଙ୍କ ପରି ଅନେକ କୁଷ୍ଠ ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବେ ବି ସମାଜ ଠାରୁ ଉପେକ୍ଷିତ ହୋଇ ନିଃସଙ୍ଗ ଜୀବନ ଜିଉଁଛନ୍ତି । କେବଳ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ନୁହନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ପରିବାରକୁ ମଧ୍ୟ ଆମ ସମାଜ ବାସନ୍ଦ କରାଏ ଓ ଘୃଣା ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖେ । ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନେ କୁଷ୍ଠ ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ନଥିଲେ ବି ଏହି ବାସନ୍ଦର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି ।

ସ୍ୱଚ୍ଛ ସହର ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ବଲପୁର ଆଗରେ

ସମ୍ବଲପୁର, ଜାନୁଆରୀ ୨୯ : ସ୍ୱଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ୨୦୧୮ରେ ସମ୍ବଲପୁରକୁ ମିଳିଛି ସଫଳତା । ରାଜ୍ୟର ୯ଟି ସହରକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛି ସମ୍ବଲପୁର । ୩୨୫-୩ ନମ୍ବର ସହ ସମ୍ବଲପୁର ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ଛବିରେ ଆଗୁଆ ହେବା ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା, ପ୍ରଶାସନ ଓ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି ।

ମହିଳାଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କବଜାରେ ଥିବା ଏକ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ : ଯାହା ଲିମକା ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡ଼ରେ ପାଇଛି ସ୍ଥାନ

ମୁମ୍ବାଇ, ଜାନୁଆରୀ ୨୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା) : ମୁମ୍ବାଇର ମୁତୁଙ୍ଗା ରେଳ ଷ୍ଟେସନ । ଏହି ଷ୍ଟେସନର ଷ୍ଟେସନ ମାଷ୍ଟରଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ମମତା କୁଲକର୍ଣ୍ଣି । ଷ୍ଟେସନର କମର୍ସିଆଲ୍ ଓ ଅପରେସନ୍ ବିଭାଗରେ ଅଛନ୍ତି ୧୭ ଜଣ ମହିଳା । ରେଳ ସୁରକ୍ଷା ବଳରେ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ୬ ମହିଳା । ଟିକେଟ୍ ତନଖି କାର୍ଯ୍ୟରେ ୮ଜଣ ଓ ଘୋଷିକା ଭାବେ ୨ଜଣ ଏପରି ମୋଟ ୪୧ ଜଣ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇ ଏହି ଷ୍ଟେସନଟିର ମର୍ଯ୍ୟଦା ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ।

ଗ୍ରାମୀଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ : ଗଣିତରେ ଦୁର୍ବଳ, ଇଂରାଜୀରେ ସଫଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୨୭ : ୨୦୦୬ ଠାରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇ ଆସୁଥିବା ଆନୁଆଲ୍ ଷ୍ଟାଟସ୍ ଅଫ୍ ଏଜୁକେଶନ ରିପୋର୍ଟ (ଆସର) କିଛି ଦିନ ତଳେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏଥିରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ, ପୂର୍ବବର୍ଷ ଯେତିକି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଇଂରାଜୀ ବାକ୍ୟ ପଢିପାରୁଥିଲେ ତା ଠାରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଧିକ ୮ ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଇଂରାଜୀ ବାକ୍ୟ ପଢିପାରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯେପରି ସେପରି ରହିଯାଇଛି ଗଣିତ ।

ଅନୁଗୋଳରେ ଏଡସ୍ ଉଜାଡ଼ୁଛି ପରିବାର, ଆଖି ବୁଜିଲେଣି ୩୦୨

ଅନୁଗୋଳରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଏଡ଼ସ । ଜିଲ୍ଲାରେ ଏଡ଼ସ ୩୦୨ଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲାଣି । ୧୬୭୫ ଜଣ ଏ ରୋଗରେ ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ସେମାନେ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ଭୋଟର, କିନ୍ତୁ ଭୋଟ ବର୍ଜନ ପାଇଁ ଦେଲେଣି ଡ଼ାକରା

କୋଟିଆ ପଂଚାୟତକୁ ନେଇ ଆନ୍ଧ୍ର-ଓଡ଼ିଶା ମୁହାଁମୁହିଁ । ଅଧିକ ବିବାଦୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି ତଳ ଗଞ୍ଜେଇ ପଦର ଗାଁ । ଆନ୍ଧ୍ରର ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ଗାଁ କୁ ଆସି କମ୍ବଳ,ଭତ୍ତା ସୋଲାର ଲାଇଟ ବାଣ୍ଟି ଫେରିବା ପରେ ଓଡ଼ିଶା ତାର ଦୃଢ ପ୍ରତିବାଦ କରିଛି ।

ବଣ୍ଡାଘାଟିର ରୋଗୀଙ୍କୁ ବୋହିବା ପାଇଁ ଚାରି କାନ୍ଧ ଭରସା

ଆଦିମ ଜନଜାତି ବଣ୍ଡାଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରତିଶୃତିବଦ୍ଧ ବୋଲି ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ପ୍ରଚାର ଚାଲିଛି ହେଲେ ଗାଁ ମୁଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଡ଼କଟିଏ ହୋଇ ପାରୁନଥିବାରୁ ଖଇରପୁଟ ବ୍ଲକ ମୁଦୁଲିପଡ଼ା ଅଂଚଳର ରୋଗୀଙ୍କୁ କାନ୍ଧରେ ବୋହି ଅଣାଯିବା ଦୃଶ୍ୟ ନିୟମିତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ତପ୍ତ ପାଣିର ତାତି କମିଲା, ପ୍ରଶାସନକୁ ଭେଟିଲା ଉନ୍ନୟନ କମି

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଉଷ୍ଣ ପ୍ରସ୍ରବଣ ତପ୍ତପାଣିରେ ପାଣିର ଗରମ ଦିନକୁ ଦିନ ହ୍ରାସ ପାଇଲାଣି । ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ସମାଗମ ଉପରେ ପଡ଼ିଛି । ଏଠାରୁ ବାହାରୁଥିବା ଫୁଟନ୍ତା ପାଣିର ଆକର୍ଷଣ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥାଏ ।

୧୦ରୁ କମ୍ ପିଲା ଅଛନ୍ତି, ବନ୍ଦ ହେବ ଆଉ ୨୨୩ ସ୍କୁଲ

୧୦ରୁ କମ୍ ପିଲା ଥିବା ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ନେଇ ଜୁନ୍ ୨୩,୨୦୧୬ରେ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ହେଲେ ତାହାର ଚୂଡାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ଏଯାଏଁ ସମ୍ଭବପର ହୋଇନାହିଁ । ୧୦ରୁ କମ୍ ପିଲା ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଆଗରୁ ୨୦୦ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଏବେ ଆଉ ୨୨୩ ଏଭଳି ସ୍କୁଲ ଥିବା ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ଦରକାର ୧୦ ହଜାର, କିନ୍ତୁ ଗଡ଼ୁଛି ୪୩୦ଟି ଓଏସଆରଟିସି ବସ୍

ରାଜ୍ୟରେ ବଢି ଚାଲିଛି ଜନସଂଖ୍ୟା । ତାଳ ଦେଇ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଯାନବାହନ ସଂଖ୍ୟା । ଲୋକଙ୍କ ଚାହିଦାକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ଘରୋଇ ବସ୍ ସଂଖ୍ୟା ୧୭ ହଜାରରେ ପହଂଚିଲାଣି । ମାତ୍ର ସରକାରୀ ବସ୍ ସଂଖ୍ୟା ବଢୁନାହିଁ ।

ଡେବ୍ରିଗଡ଼ ଜଙ୍ଗଲ ପାଇଁ ମାନଚିତ୍ରରୁ ଲିଭିଯିବ ୪ ଗାଁର ନାଁ

ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଭୌଗଳିକ ମାନଚିତ୍ରରୁ ବିଦାୟ ନେବ ଝଗଡ଼ା ବେହେରା ଗାଁ । ୨୦୧୭ ରେ ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ଡ଼େବ୍ରିଗଡ଼ ଗାଁ ନିଶ୍ଚିହ୍ନ ହୋଇସାରିଛି । ଡ଼େବ୍ରିଗଡ଼ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରେ ଥିବା ଝଗଡ଼ାବେହେରା ଗାଁ କୁ ଉଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ବନବିଭାଗ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

କୋଟିଆର ଭାଗ୍ୟ ପଥର ତଳେ

କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ଗଞ୍ଜେଇପଦର ଗାଁ । ଗାଁ ଟି ଓଡ଼ିଶାର ମାନଚିତ୍ରରେ ରାଜସ୍ୱ ଗ୍ରାମଭାବେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଚ କତା ପୂର୍ବକ ନିଜର ପ ।ୟତ ବୋଲି ଦାବି କରିଆସୁଛି । ୭୦ ଦଶକର ଏହି ଦାବି କ୍ରମଶଃ ବିବାଦରେ ପରିଣତ ହେଲାଣି ।

ଖାଲି ପଡ଼ିଛି ଶହ ଶହ ପଦବୀ, ପଛୁଆ ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲା ପଡ଼ିଛି ପଛରେ

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରୁ କାଲିମେଳା, ବାଲିମେଳାରୁ ପଡ଼ିଆ ଯୁଆଡ଼େ ଚାହିଁଲେ ବି ଦେଖାଯାଉନି ବିକାଶ । ରାଜ୍ୟସରକାର କାଗଜପତ୍ରରେ ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ସୁନେଲି ବିକାଶର ଚିତ୍ର ଉତଥାପନ କରୁଥିବାବେଳେ ଏହି ପଛୁଆ ଜିଲ୍ଲାର ନୋଡ଼ାଲ ଅଫିସର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିବା ସଚିବ ଙ୍କ ଚିଠି ତାର ଅସଲ ମୁଖା ଖୋଲିଦେଇଛି ।


First Previous
1 2
Next Last Page 1 of 2

Recent Post