ସୃଜନଶୀଳତା ଓ ସଚେତନତା ର ବାର୍ତ୍ତା ବାଂଟୁଛି ଦୁର୍ଗା ପୁଜା ମଣ୍ଡପ

ଦେବୀ ମା ଦୁର୍ଗା ସାଜିଛନ୍ତି ଡାକ୍ତର । ପାଦ ତଳେ ଲୋଟିଛି କରୋନା ଅସୁର । ଏଥର ଆଉ ଏହି ମହାମାରୀ ର ରକ୍ଷା ନାହିଁ । କରୋନା ହାରିବ । ଏଭଳି ବିଶ୍ୱାସ ର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଛି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ । ନବରାତ୍ରି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଧରାବତରଣ କରିଛନ୍ତି ମା । ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡପରେ ମାଁ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରୂପ । କେଉଁଠି ମା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମା’ ରୂପରେ ତ କେଉଁଠି ଦଶଭୁଜା ରୂପରେ ଦୃଷ୍ଟଦଳନର ରୂପ ରେ ପୂଜିତ ହେଉଛନ୍ତି।ଦେଶର ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ କୋଲକାତା ରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।

ଗ୍ରିନ୍‌ କରିଡରରେ ଗଲେ ରୋଗୀ : ଆପୋଲୋ ହସ୍‌ପିଟାଲରୁ ଏୟାରପୋର୍ଟ

ପ୍ରତିଟି ଜୀବନ ମୂଲ୍ୟବାନ୍‌। ଏଭଳି ଏକ ମୂଲ୍ୟବାନ୍‌ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ନିଆରା ପ୍ରୟାସ କରିଛି କମିସନରେଟ୍‌ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ପୁଲିସ। ଆପୋଲୋ ହସ୍‌ପିଟାଲରୁ ଏୟାରପୋର୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଗ୍ରିନ୍‌ କରିଡର ଜରିଆରେ ସଫଳତାରେ ସହ ନିଆଯାଇଛି। ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଅତିରିକ୍ତ ଡିସିପି କିଶୋର ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏୟାରପୋର୍ଟ ନିଆଯିବା ପରେ ସେଠାରୁ ଏୟାର ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଜରିଆରେ ଚେନ୍ନାଇ ପଠାଯାଇଛି।

ପୁରୀ ବ୍ଲୁ ଫ୍ଲାଗ ବିଚ୍‌ରେ ଯୋଗ କଲେ କୋଭିଡ ଯୋଦ୍ଧା

ନିକଟରେ ପୁରୀ ବେଳାଭୂମି କୁ ମିଳିଛି ବ୍ଲୁଫ୍ଲାଗ ଟ୍ୟାଗ। ଓଡ଼ିଶାର ଏହି ଅପରୂପ ବେଳାଭୂମି ରେ ଶନିବାର ଯୋଗଅଭ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି କିଛି କୋଭିଡ ଯୋଦ୍ଧା । କୋଭିଡକୁ ପରାଜିତ କରିଥିବା ଏହି ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ପୁରୀ ବ୍ଲୁଫ୍ଲାଗ ବିଚ୍‌ରେ ଏକାଠି ହୋଇ ଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।ଏଭଳି ଏକ ନିଆରା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଛି ପୁରୀଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ।

ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବିଧାୟିକା କୁସୁମ ଟେଟେ ଙ୍କ ଜନଶୁଣାଣି,ସମର୍ଥକ ମହଲ ରେ ଉତ୍ସାହ

ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବସିଛନ୍ତି ବିଧାୟିକା । ରାସ୍ତା ମଝିରେ ପଡ଼ିଛି ଜରି ପାଲ । ବିଧାୟିକାଙ୍କ ଆଗରେ ବସିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ । ଏମିତି ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ଚାଲିଛି ଜନଶୁଣାଣି । ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ବିଧାୟିକା କୁସୁମ ଟେଟେଙ୍କ ଏପରି ଏବେ ଗାଁ ଗାଁରେ ବସୁଛି ଖୋଲାମଞ୍ଚ । ଗାଁକୁ ଗାଁ ବୁଲି ବୁଲି ବିଧାୟିକା ସିଧାସଳଖ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ କଥା ହୋଇ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୁଝୁଛନ୍ତି ।

ଆଇସିସିର ‘ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ’ ଇ-ସମ୍ମିଳନୀ:ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଲେ ସୁଯୋଗର ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତୁ ଉଦ୍ୟୋଗ

ଦେଶର ଉଦ୍ୟୋଗ ସମୂହ ଓଡ଼ିଶାର ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଥିବା ସୁଯୋଗର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିନିଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସନ୍ତୁ ବୋଲି ଆଜି ଇଣ୍ଡିଆନ ଚାମ୍ବର ଅଫ୍ କମର୍ସ(ଆଇସିସି) ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ‘ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ’ ଇ-ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦୂରଦୃଷ୍ଟିରେ ଥିବା ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଯୋଗଦାନରେ ଓଡ଼ିଶାର ଥିବା ଭୂମିକା ଉପରେ ସେଚ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ।ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଥିଲେ ଯେ ଭାରତ ସରକାର ବିଗତ ୬ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରର ଅଗ୍ରଗତି ନିମନ୍ତେ ଅନେକ ସଂସ୍କାର ଆଣିଛନ୍ତି ଓ ବହୁ ବିକାଶମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଛି।

କଳାକାରଙ୍କୁ ଡିସେମ୍ବର ଯାଏ ଆଗୁଆ ଭତ୍ତା

କରୋନା ଓ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିର ବିଚାରପୂର୍ବକ କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ପୁଣି ଆଗୁଆ କଳାକାର ଭତ୍ତା ‌ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଡିସେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଳାକାର ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ। ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କଳାକାର ସହାୟତା ଯୋଜନାରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଳାକାର ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଋତୁସ୍ରାବଜନିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ସୁରକ୍ଷାର ବାର୍ତାବହ ଆପ୍ ‘ରେଡ଼୍ ଟକ୍‌’ ଲୋକାର୍ପିତ

ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂସ୍ଥା ଆଇନା ତରଫରୁ ଋତୁସ୍ରାବଜନିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିଚ୍ଛନ୍ନତାର ବାର୍ତାବହ ଆପ୍ ‘ରେଡ଼୍ ଟକ୍‌’ ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଆଇନା ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଏହି ‘ରେଡ଼୍ ଟକ୍‌’ ଆପ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । କିଶୋରୀ ବାଳିକାମାନଙ୍କ ବିବିଧ ସମସ୍ୟା ବିଶେଷ କରି ଭିନ୍ନକ୍ଷମମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କିତ କାର୍ଯ୍ୟର ଦୀର୍ଘବର୍ଷର ଅଭିଜ୍ଞତାରୁ ଏହି ‘ରେଡ଼୍ ଟକ୍‌’ ଆପ୍‌ର ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଯଦିଓ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ତରରେ ଦୃଷ୍ଟିବାଧିତ ଓ ଶ୍ରବଣବାଧିତ କିଶୋରୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା, ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ସାଧାରଣ ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏହାକୁ ଏଣିକି ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

ମହିଳାମହିଳାଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ‘ଓଡ଼ିଶା ୫୦’ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ

ଓଡ଼ିଶାରେ ମହିଳାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ବିକାଶ ପାଇଁ ଫିକି ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଚାପ୍ଟର ପକ୍ଷରୁ ‘ଓଡ଼ିଶା ୫୦’ ଅଭିଯାନକୁ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଛି। ସାଧାରଣ ନାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କର୍ପୋରେଟ୍ ସଂସ୍ଥା‌ର ନିର୍ଦେଶକ ବୋର୍ଡରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରର ମହିଳାଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବା ହେଉଛି ଏହି ଅଭିଯାନର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ। ଏହା ହେଉଛି ଫିକିର ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଅଭିଯାନ ‘ଫିକି ଫ୍ଲୋ ‌ଗ୍ରେଟର ୫୦’ର ଏକ ଅଂଶ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ୍ ପାଣ୍ଠିକୁ ଓଏମ୍‌ସି ଦେଲା ୨୫୦ କୋଟି

କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପୁଣି ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇଛି ଓଡ଼ିଶା ଖଣି ନିଗମ(ଓଏମ୍‌ସି)।ନିକଟରେ ନିଗମ ପକ୍ଷରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ୍ ପାଣ୍ଠିକୁ ୨୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ବର୍ଜ୍ୟ ବସ୍ତୁରେ ଅଟୋ ଓ ତା ଉପରେ ତିଆରିହୋଇଛି ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କିଆ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ଘର

ବର୍ଜ୍ୟ ବସ୍ତୁକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ତିଆରି ହୋଇଛି ଘର।ତାହା ପୁଣି ଗୋଟିଏ ଅଟୋ ଉପରେ । ଅଟୋରେ ୧ ବିଏଚକେ ଘର। କଥାଟା ଟିକେ ଅଡୁଆ ଲାଗୁଥିଲେ ବି ଏହା ହେଉଛି ସତ । ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବାରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ଏହାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ହେଉଛି ଯେ ଏହା ଏକ ମୁଭେବୁଲ ହୋମ୍‌ । ଅଟୋ ରିକ୍ସାରେ ତିଆରିହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ଗୋଟିଏ ଜାଗାରୁ ଆଉ ଏକ ଜାଗାକୁ ଯାଇପାରୁଛି । ଏହାକୁ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ତାମିଲନାଡୁର ବାସିନ୍ଦା ୨୩ ବର୍ଷୀୟ ଅରୁଣ ପ୍ରଭୁ।

୧୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ ଏଲଇଡ଼ି ବଲ

କରୋନା ର ସଙ୍କଟ କାଳରେ ଆସିଛି ଆଉ ଏକ ଖୁସି ଖବର।ଏଣିକି ଗାଁରେ ୧୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ ଏଲ୍‌ଇଡି ବଲ୍‌ବ । ପ୍ରସ୍ତାବିତ 'ଗ୍ରାମ ଉଜାଲା (ଉନ୍ନତ ଜ୍ୟୋତି ବାଏ ଆଫର୍ଡେବଲ ଲାଇଟିଂ ଫର୍‌ ଅଲ୍‌)' ସ୍କିମ୍‌ ଅଧୀନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଏନର୍ଜି ଏଫିସିଏନ୍ସି ସର୍ଭିସେସ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ (ଇଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌) ଏହି ବଲ୍‌ବ ଯୋଗାଇବ । ସରକାରଙ୍କ ବିନା ସହାୟତା କିମ୍ବା ସବ୍‌ସିଡିରେ ଏଭଳି ୬୦ କୋଟି ଏଲ୍‌ଇଡି ବଲ୍‌ବ ଯୋଗାଇବାକୁ ଯୋଜନା ରଖିଛି ଇଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌ । କମ୍ପାନିର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ରବିବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱରେ ସବୁଠୁ ଶସ୍ତାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଏଲ୍‌ଇଡି ବଲ୍‌ବ ଜରିଆରେ ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଭିଯାନ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବ । ଏହାସହ ଇଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌ର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଭାରତର ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ରଣନୀତିକୁ ଅଧିକ ମଜବୁତ କରିବ । ଏବେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଘରୋଇ ଲାଇଟିଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ 'ଉଜାଲା' ଚାଲୁ ରଖିଥିବା ଇଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଜାତିସଂଘର ସ୍ୱଚ୍ଛ ବିକାଶ ମେକାନିଜ୍‌ମ (ସିଡିଏମ୍‌) ଅଧୀନରେ 'ଗ୍ରାମ ଉଜାଲା' ସ୍କିମ୍‌ ପଞ୍ଜୀକୃତ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

୧୦ ବର୍ଷରେ ୨୩୦ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ ତିଆରି କରିଛି

ଭାରତୀୟ ଲୋକସେବା ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ୨୦୧୯ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ୍ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଅଗଷ୍ଟ ୪ ତାରିଖରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ସଂସ୍ଥାରୁ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀମାନେ କମାଲ ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ସଂସ୍ଥାର ୩୦ଜଣ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ପ୍ରଶଂସାର ସୁଅ ଛୁଟିବାରେ ଲାଗିଛି । ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଗୋଟିଏ କୋଚିଙ୍ଗ ସଂସ୍ଥାରୁ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଓ କଠିନ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀତାମୂଳକ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହେବାର ଇୟେ ହେଉଛି ଏକ ବିରଳ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ।

ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତରେ ନୂଆ ପ୍ରୟାସ,ମାଇକ୍‌ରୁ ଶୁଣି ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ

କରୋନା ପାଇଁ ସାରାଦେଶରେ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ। ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ତଥା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନୂଆ ନୂଆ ପଦ୍ଧତିରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବାକୁ ପ୍ରାୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ସତ୍ତ୍ବେ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳର ପିଲା ଶିକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏମିତି ସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଛତିଶଗଡ଼ର ବସ୍ତର ଜିଲ୍ଲା ଭାଟପାଲ ଗାଁରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ପରୀକ୍ଷା ମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଗୋଟିଏ ଗାଁରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ନୂଆ ପଦ୍ଧତି ଶିକ୍ଷାଦାନ ଏବେ ପୂରା ପଞ୍ଚାୟତରେ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି।

ପିଆଜ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସ୍ମାର୍ଟ ଗୋଦାମ

ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ର ମଡୁ୍ୟଲାର କନଷ୍ଟ୍ରକ୍ସନ ସମାଧାନ ସଂସ୍ଥା ନେଷ୍ଟ ଇନ୍ ପକ୍ଷରୁ ପିଆଜ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ବୈପ୍ଳବିକ ସ୍ମାର୍ଟ ଗୋଦାମ “ଏଗ୍ରୋନେଷ୍ଟ୍’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ନଷ୍ଟ ହେଉଥିବା ପିଆଜ ମାତ୍ରାକୁ ଅଧା କମ୍ କରିବା ହେଉଛି ଏହି ଗୋଦାମ ସ୍ଥାପନ କରିବାର ପ୍ରମୁଖ ଲକ୍ଷ୍ୟ । ପିଆଜ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଦ୍ଧତି ଓ ଅଭିନବ ପ୍ରଯୁକ୍ତିକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏଭଳି ସ୍ମାର୍ଟ ଗୋଦାମ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି ।

ବୁଲି ବୁଲି ପକ୍ଷୀଙ୍କ ବସା ସଜାଡୁଛନ୍ତି ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ

ଏତେ ବଡ଼ ପୃଥିବୀରେ ମଣିଷ ସବୁବେଳେ ନିଜର ସୁଖସ୍ବାଚ୍ଛନ୍ଦ ପାଇଁ ବ୍ୟସ୍ତ। ନିଜେ ରହିବାକୁ ଘର, ନିଜ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ, ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିବା ମଣିଷ ପାଖରେ ଆଉ କାହା କଥା ଭାବିବାକୁ ବି ସମୟ ନାହିଁ। ନିଜର ସୁବିଧା ପାଇଁ ମଣିଷ ସମାଜ ପକ୍ଷୀ ବସା ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ପଛାଏ ନାହିଁ। ଏଭଳି ଏକ ବସ୍ତୁବାଦୀ ଦୁନିଆରେ କରୋନା କଟକଣାବେଳେ ଘରେ ଆଳସ୍ୟରେ ସମୟ ନ ବିତାଇ କିଛି ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ବସାହୀନ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ବସା ସଜାଡ଼ି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି।

ଆସିଗଲା ନୂଆ ଉପକରଣ ,୪୦୦ଟଙ୍କାରେ କରିପାରିବେ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା

ଆଇଆଇଟି ଖଡ଼ଗପୁରର ଗବେଷକମାନେ କରୋନା ରାପିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ଟେକ୍ନୋଲଜି ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅଲଟ୍ରା ପୋର୍ଟେବଲ ଡିଭାଇସ୍‌ର ଦାମ୍‌ ୪୦୦ଟଙ୍କା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ଡିଭାଇସ୍‌ ଏକ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ ଜରିଆରେ ଯାଞ୍ଚର ଏକ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ପରୀକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ । ଏତେ କମସମୟ ଭିତରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉପକରଣ ଜରିଆରେ ଏ ଯାଏଁ ଯାଞ୍ଚ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିନାହିଁ ।

ଡିଜେଲ୍‌ର ହେବ ହୋମ୍ ଡେଲିଭରି

ଡିଜେଲ୍‌କୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଘରେ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ତୈଳ କଂପାନିଗୁଡ଼ିକ ବଡ଼ ଧରଣର ଯୋଜନା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କାମରେ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ନିୟୋଜିତ କରିବା ଲାଗି ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି।

ଚାଇଲଡ ଲାଇନ ପକ୍ଷରୁ ଶିଶୁଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ପାଇଁ ୟୁ-ଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ

କରୋନା ସମୟରେ ଶିଶୁମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। କେଉଁଠି ମାନସିକ ତ ଆଉ କେଉଁଠି ଶାରୀରିକ ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। କିଛି ଘଟଣାରେ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ନଜର ଆଢୁଆଳରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟୁଛି। ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଲାଗି ଭୁବନେଶ୍ବର ଚାଇଲ୍ଡଲାଇନ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ଥର ଲାଗି ଏକ ୟୁ-ଟ୍ୟୁବ ଚ୍ୟାନେଲ ଖୋଲାଯାଇଛି।

ଦୁବାଇ ଓଡ଼ିଆ ସମାଜର ସ୍ମାଇଲ୍‌ ଫୋର୍ସ ଅଭିଯାନ,ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଭିଟାମାଟିକୁ ଫେରାଇବାରେ ବଢ଼ାଇଲା ସହଯୋଗର ହାତ

ଦୁବାଇରେ ଫସି ରହିଥିବା ୧୮୯ ଓଡ଼ିଆ ଆଜି ଓଡ଼ିଶା ଫେରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ଫେରାଇ ଆଣିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ନେଇଛି ଦୁବାଇ ଓଡ଼ିଆ ସମାଜ ଏବଂ ସ୍ମାଇଲ୍‌ ଫୋର୍ସ। ଏକ ଚାର୍ଟର ଫ୍ଲାଇଟ୍‌ ‘ଫ୍ଲାଏ ଦୁବାଇ ଏଫ୍‌ଜେଡ୍‌ ୪୪୭୫’ ଯୋଗେ ୯ଟାରେ ଆସି ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ୟୁଏଇରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଦୁବାଇ ଓଡ଼ିଆ ସମାଜର ଡ.ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ଖୁଣ୍ଟିଆଙ୍କ ସମେତ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଖୁଣ୍ଟିଆ, କୁମାରିକା ଶତପଥୀ, ଜ୍ଞାନେନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା, ମନୋଜ ମେହେର ଓ ପ୍ରଶାନ୍ତ ପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି।

୩୬ ଲକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଉଛନ୍ତି ୫୮ ଜଣ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟ

ଭାରତରେ ଏମାନେ ନାହାନ୍ତି ସତ କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱର ତମାମ ନିଯୁକ୍ତି ଓ ରୋଜଗାର ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଏମାନେ ସବୁବେଳେ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ୫୮ ଜଣ ମୂଳ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକା, କାନାଡା ଏବଂ ସିଙ୍ଗାପୁର ସମେତ ୧୧ ଟି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଭାବେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8
Next Last Page 1 of 8

Recent Post