ଜୀବନ ଜୀବିକାର ଉନ୍ନତି ଓ ଜଙ୍ଗଲଜମି ଅଧିକାର କୁ ନେଇ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ସକାଳ ଅନୁଷ୍ଠାନ

ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ସକାଳ ବିଗତ ଦୁଇଦଶନ୍ଧୀ ଧରି ଜିଲ୍ଲାରେ ବ୍ୟାପକ ଜନସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ଦିଗରେ ନିଜର ନିରବଛିନ୍ନ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଆସିଛି । ଜଙ୍ଗଲ ଜମିର ଅଧିକାର,ପାରମ୍ପରିକ ମିଲେଟ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ର ସୁରକ୍ଷା ,ସଂରକ୍ଷଣ ତଥା ପ୍ରଚଳନ ଓ ବନବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକା ର ଉନ୍ନତି ଦିଗରେ ସକାଳ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସଫଳ ହୋଇଛି ବୋଲି ଆୟୋଜିତ ସଂଗଠନର ୨୦ ତମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି

ୟୁନିସେଫ ଓଡ଼ିଶାରେ ଜାରି ରଖିବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା

ରାଜ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା ପୂର୍ବକ ଗୁରୁବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବକିଶୋର ଦାସ ୟୁନିସେଫର ଓଡିଶା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ୟୁନିସେଫ ମୁଖ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ଅଧିକାରୀ ମୋନିକା ନେଲସେନ୍‍ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ବିବେକ ବିରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟରେ ଶିଶୁ ଓ ମାତୃ ମୃତ୍ୟୁହାର ହ୍ରାସ ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣା ଯୋଜନା ସଫଳ ହୋଇଥିବା କହିଛନ୍ତିରାଜ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା ପୂର୍ବକ ଗୁରୁବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବକିଶୋର ଦାସ ୟୁନିସେଫର ଓଡିଶା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି

ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ରୁ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନରେ ହେବ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ନିଷେଧ

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୨ ତାରିଖ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଠାରୁ ସମସ୍ତ ବିମାନରେ ଥରେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇ ପାରୁଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମସ୍ତ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ବିମାନ ସମେତ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ସମସ୍ତ ସହଯୋଗୀ ବିମାନରେ ଲାଗୁହେବ

ପ୍ରଭାବୀ ବନୀକରଣର ମାଧ୍ୟମ ପାଲଟିଛି ବିହନ ପେଣ୍ଡୁ,ସଫଳତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବଢୁଛି ବ୍ୟବହାର

ସାମୁଦ୍ରିକ ମହାବାତ୍ୟା ‘ଫନି’ ଉପକୂଳର ସବୁଜିମାକୁ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଥିବା ବେଳେ ଦ୍ରୁତ ବନୀକରଣ ଜରିଆରେ ପୁଣିଥରେ ପ୍ରକୃତିର ସୁନ୍ଦରତା ଅଣାଯିବା ପାଇଁ ·ଲିଛି ପ୍ରୟାସ । ବନବିଭାଗ ଘର ଘର ବୁଲି ଚାରା ବାଣ୍ଟୁଥିବା ବେଳେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ‘ଆଶ୍ରା’ ବିହନ ପିଣ୍ଡୁଳା (ସିଡ୍ ବଲ୍) ଜରିଆରେ ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଥିବା ଜଙ୍ଗଲର ଘଞ୍ଚତା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରିଛି

ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବଦାନ୍ୟତା,ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପାଇଁ ପ୍ରତି ମାସରେ ଦାନ କରନ୍ତି ଗୋଟିଏ ଦିନର ଦରମା

ଛୋଟ ବଡ଼ ବିବାଦ ଘେରରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇ ପଡ଼ୁଥିବା ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସାଜିଛନ୍ତି ଜଣେ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ।ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ମନି ରାମ ଯାଦବ ଙ୍କୁ ନେଇ ଏବେ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାରିଆଡେ ଚର୍ଚା। ଛତିଶଗଡ଼ ଯଶପୁର ଶିକ୍ଷା ଉପଖଣ୍ଡର ଏହି ବିଇଓ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ଗୋଟିଏ ଦିନର ଦରମା ଉପଖଣ୍ଡରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲକୁ ଦାନ କରିଥାନ୍ତି

ଓଡ଼ିଶାରେ ଖୋଲିବ ମାଇଁ ହୋମ ଇଣ୍ଡିଆ ର ଶାଖା,ସମାଜ କଲ୍ୟାଣ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ଆଭିମୁଖ୍ୟ

'ମାଇଁ ହୋମ ଇଣ୍ଡିଆ'ର ଶାଖା ଓଡ଼ିଶାରେ ଖୋଲିବ । ଏଥିପାଇଁ ନିର୍ମୟ ସିହ୍ନାଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମ୍ପାଦକ ସୁନୀଲ ଦେଓଧରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାପିତ ମାଇଁ ହୋମ ଇଣ୍ଡିଆ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳନା କରୁଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ସୁବିଧା ସହିତ ଯୁବକ ମାନଙ୍କୁ ମାର୍ଗ ଦର୍ଶନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ପ୍ରତି ବ୍ରତୀ ହୋଇ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତ ନିର୍ମାଣକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରି ଦେଶ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଜାତୀୟ ଏକତାକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।

ଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣାରେ ତ୍ୱରିତ ନ୍ୟାୟ ଦାବି କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ ନିବାରଣ ଅଭିଯାନ

ମହିଳା ଓ ବାଳିକାମାନଙ୍କୁ ଯେପରି ଦୁଷ୍କର୍ମରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଯାଇପାରିବ ସେଥିପାଇଁ ୧୬୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡବିଧି ସଂହିତାରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ଏବଂ ଆଇନରେ ବ୍ୟାପକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅଣାଯାଇଥିଲେହେଁ ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ଓଡିଶାରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି।ଏଭଳି ଘଟଣା ରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ସମାଜ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାଜନକ । ଏହାର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ସମ୍ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମ ହେବା ଉଚିତ୍‍ ବୋଲି ଇଡ୍‍କଲ୍‍ ଅଡିଟୋରିୟମରେ 'ଦୁଷ୍କର୍ମ ନିବାରଣ ଅଭିଯାନ' ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଗଣ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି

୧୨ ଜିଲ୍ଲାର ୪୦ ବ୍ଲକରେ ହେବ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଲଷ୍ଟର

ରାଜ୍ୟରେ କୃଷକଙ୍କୁ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଓ ବଜାର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ‘ଭାରତ ରୁରାଲ ଲାଇଭ୍‌ଲିହୁଡ୍‌ ଫାଉଣ୍ଡେଶନ’ ଓ ‘ପ୍ରଦାନ’ ସହଯୋଗରେ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଲଷ୍ଟର ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଢିପ ଜମି ଥିବା ଜନଜାତି ବହୁଳ ୧୨ ଜିଲାର ୪୦ ବ୍ଲକ୍‌ରେ କ୍ଲଷ୍ଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ।

କୋଟପାଡ଼ ହେଲା ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ ସହର

କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ଉପାନ୍ତ ସହର କୋଟପାଡ଼ ଏବେ ବେଶ ଚର୍ଚିତ । ତେବେ ଏହା ବିକାଶର ପଛୁଆପଣ କୁ ନେଇ ନୁହେଁ । ପଲିଥିନମୁକ୍ତ ସହର ଭାବେ କୋଟପାଡ଼କୁ ମିଳିଛି ନୁଆଁ ପରିଚୟ । ଯେଉଁଠି ବଡ଼ ବଡ଼ ସହର ଏଭଳି ପ୍ରୟାସ କରି ସଫଳ ହୋଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି ସେଠାରେ କୋଟପାଡ଼ ଭଳି ରାଜ୍ୟର ଏକ ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଏହାର ଶ୍ରେୟ ଯିବା ଖୁସିର ବିଷୟବୋଲି ସହରବାସୀ ଙ୍କ ମତ

ବାତ୍ୟା ବିପନ୍ନ କୁମ୍ଭାର ଙ୍କ ନୂଆ ସାହାରା,ସୌରଚାଳିତ ଚକରେ ସହଜରେ ଗଢି ହେଉଛି ମାଟିପାତ୍ର

ବାତ୍ୟା ଫୋନି ରେ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର କୁମ୍ଭାର ମାନେ ବିଶେଷ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ । ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଶହ ଶହ ଟଙ୍କାର ମାଟି ଉପକରଣ ମାଟିରେ ମିଶିଥିବା ବେଳେ ଶାଳ ଘର ଗୁଡିକ ଉଜୁଡି ଯାଇଥିଲା । କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜୀବିକା ଯେ ପୁଣିଥରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବ ସେ ଆଶା କରିହେଉନଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ନୂଆ ଆଶା ଜଗାଇଛି

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦିବସ,ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଢ଼ୁଛନ୍ତି ୮.୩ କୋଟି ଲୋକ

ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ବଢି ଚାଲିଛି ଜନସଂଖ୍ୟା । ୨୦୧୭ ରେ ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ୭୬୦ କୋଟି ଥିବା ବେଳେ ଗତ ୧୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏଥିରେ ଆଉ ୧୦୦ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ଯୋଡି ହୋଇ ଯାଇଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଶ୍ୱରେ ଅଧିକ ୮.୩ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ଯୋଡି ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦିବସ ପାଳନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ସାମନାକୁ ଆସିଛି

ଦଶପଲ୍ଲାରେ ହେବ ଶିଶୁ ଅପରାଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିରାପଦ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ

ଦେଶରେ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଜେଲ ସଂସ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ । ଶିଶୁ ଅପରାଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏ ଦିଗରେ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।ଏବେ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏ ଦିଗରେ ଆଉ ଏକ ପାଦ ଆଗେଇଛନ୍ତି ।ଶିଶୁ ଅପରାଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦଶପଲ୍ଲା ଜେଲ୍‌କୁ ନିରାପଦ ସ୍ଥଳି ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯିବା ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଲକ୍ଷେ ଝିଅଙ୍କ ସାମୁହିକ ବିବାହ କରାଇବେ ୟୁପିର ଯୋଗୀ ସରକାର

ସାମୁହିକ ବିବାହ ମାଧ୍ୟମରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସରକାର ଲକ୍ଷେ ଗରିବ ଝିଅଙ୍କ ବିବାହ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ବିବାହକୁ ଖୁବ୍‌ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ସରକାର ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

ଅଲିଅଳି ଝିଅ ଯୋଜନା,ଉତ୍କର୍ଷ ସିଏସଆର ପାଇଁ ନାଲକୋ କୁ ମିଳିବ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାର

ସିଏସଆର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍କର୍ଷତା ପାଇଁ ନାଲକୋ କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାର ମିଳିବ । ନାଲକୋ ର ଅଲିଅଳି ଝିଅ ଭଳି ଯୋଜନାର ପ୍ରଣୟନ ଓ କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ ପାଇଁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ମାତ୍ର ୧୧ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବୟସ୍କଙ୍କ ପ୍ରତି ଭଲ ବ୍ୟବହାର ଦେଖାନ୍ତି

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନ୍‌ ୧୫କୁ ବିଶ୍ୱ ବୟସ୍କଙ୍କ ପ୍ରତି ଖରାପ ବ୍ୟବହାର ସଚେତନତା ଦିବସପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ୨୦୧୨ଠାରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଏହି ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଛି। ଜୀବନର ଅପରାହ୍ନରେ ପହଁଚିଥିବା ବୟସ୍କ ମାନେ ଘରେ ଓ ବାହାରେ ଏବେ ଅବହେଳିତ ହେଉଛନ୍ତି। ମାତା ପିତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଜନ୍ମିତ ସନ୍ତାନ ଅବହେଳା କରୁଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ୮୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବୟସ୍କଙ୍କ ପ୍ରତି ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ସେହିପରି ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବୟସ୍କଙ୍କ ସେବା କରିବାରେ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରିଥାନ୍ତି।

ବିଧାନସଭା ହେବ କାଗଜମୁକ୍ତ-କେନ୍ଦ୍ର ଦେବ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ସହାୟତା

ଓଡିଶା ବିଧାନସଭା ହେବ କାଗଜମୁକ୍ତ । ବିନା କାଗଜରେ ଏଠାରେ ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବ । କାଗଜର ବ୍ୟବହାର ଆଦୌ ହେବନାହିଁ । କାଗଜ ବଦଳରେ ଅନଲାଇନରେ ସବୁ କାମ ହେବ । ବିଧାନସଭା କୁ ଏଭଳି ଡିଜିଟାଇଜେସନ କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ସ୍ୱୟଂ ବାଚସ୍ପତି ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ର

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ରକ୍ତଦାନ ଦିବସ,ରକ୍ତଦାତା ମାନଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇବାର ଦିନଟିଏ

ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପାଳିତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ରକ୍ତଦାତା ଦିବସ । ୨୦୦୪ ମସିହା ଠାରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନ ୧୪ କୁ ବିଶ୍ୱ ରକ୍ତଦାତା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାହୋଇ ଆସୁଛି । ନିରାପଦ ରକ୍ତ ଓ ବିଭିନ୍ନ ରକ୍ତ ଉତ୍ପାଦର ଆବଶ୍ୟକତା ପୁରାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରକ୍ତଦାତା ମାନଙ୍କ ଅବଦାନ ବାବଦରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟିକରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି କୃତଜ୍ଞତା ଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ଏହି ଦିନଟି ପାଳନ କରାଯାଉଛି

ଅସହାୟ ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହେଲା ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟୁଟି ସାଲୁନ ‘ଏନ୍‌ରିଚ୍‌’

ସମାଜରେ ବହୁ ଅସହାୟ ଓ ସୁବିଧାରୁ ବଂଚିତ ମହିଳା ରହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ତ ଛାଡ଼ ଦୁଇଓଳି ଦୁଇ ମୁଠା ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଡ଼ କରିବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡେ । ଫଳରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନଧାରଣ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଯାଏ। ଏପରି ସ୍ଥିତିକୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲେଡିଜ୍‌ ସର୍କଲ-୧୨(ବିଏଲ୍‌ସି-୧୨) ପକ୍ଷରୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରାଯାଇ ଏକ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ ସ୍ବରୂପ ଶହୀଦନଗରଠାରେ ବ୍ୟୁଟି ସାଲୁନ ‘ଏନ୍‌ରିଚ୍‌’ ଖୋଲାଯାଇଛି।

ପୃଥିବୀରେ ଏବେ ୨କୋଟି ୩୨ ଲକ୍ଷ ବାଳିକା ବଧୂ

ଏବେ ବି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଉପେକ୍ଷିତ ଓ ଅବହେଳିତ କନ୍ୟା । ସମାଜ ଭିତରେ କି ବଡ ସାନ ,ପୁଅ ଆଉ ଝିଅ ଦୁହେଁ ସମାନ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ସିନା ,ହେଲେ ଅସଲରେ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ଶିକ୍ଷା,ସଚେତନତା,ରୋଜଗାର ଓ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଦିଗରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପଛରେ ପଡିଛି । ନାନା ପ୍ରକାର ସତେଚନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରେ ବି ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବାଳିକାଙ୍କୁ ବିବାହଯୋଗ୍ୟା ବୟସ ପୂର୍ବରୁ ବଧୂ ସଜାଇ ଦିଆଯାଉଛି ।

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପଦ ଦିବସ:ଏବେବି ବିଷାକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଭାରତରେ ବର୍ଷକୁ ଯାଉଛି ୧୫ଲକ୍ଷ ଜୀବନ

ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଚିରନ୍ତନ ବିକାଶ କୁ ଆଗକୁ ନେଇଥାଏ । ସନ୍ତୁଳିତ ଓ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବରୁ ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ହେଲେ ଶ୍ରମଦିବସ ନଷ୍ଟହୁଏ ଏବଂ ବିକାଶ ଉପରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପୁଷ୍ଟି ଓ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଏବେ ବି ଦୂର ସ୍ବପ୍ନ ହୋଇ ରହିଛି । ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବ ରେ ଅନେକ ଲୋକ ଅଖାଦ୍ୟ ଭୋଜନ କରି ମର୍ତ୍ୟୁ ମୁଖରେ ପଡ଼ିଥାନ୍ତି


First Previous
1 2 3
Next Last Page 1 of 3

Recent Post