ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦିବସ,ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଢ଼ୁଛନ୍ତି ୮.୩ କୋଟି ଲୋକ

ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ବଢି ଚାଲିଛି ଜନସଂଖ୍ୟା । ୨୦୧୭ ରେ ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ୭୬୦ କୋଟି ଥିବା ବେଳେ ଗତ ୧୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏଥିରେ ଆଉ ୧୦୦ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ଯୋଡି ହୋଇ ଯାଇଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଶ୍ୱରେ ଅଧିକ ୮.୩ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ଯୋଡି ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦିବସ ପାଳନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ସାମନାକୁ ଆସିଛି

ଦଶପଲ୍ଲାରେ ହେବ ଶିଶୁ ଅପରାଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିରାପଦ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ

ଦେଶରେ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଜେଲ ସଂସ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ । ଶିଶୁ ଅପରାଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏ ଦିଗରେ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।ଏବେ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏ ଦିଗରେ ଆଉ ଏକ ପାଦ ଆଗେଇଛନ୍ତି ।ଶିଶୁ ଅପରାଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦଶପଲ୍ଲା ଜେଲ୍‌କୁ ନିରାପଦ ସ୍ଥଳି ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯିବା ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଲକ୍ଷେ ଝିଅଙ୍କ ସାମୁହିକ ବିବାହ କରାଇବେ ୟୁପିର ଯୋଗୀ ସରକାର

ସାମୁହିକ ବିବାହ ମାଧ୍ୟମରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସରକାର ଲକ୍ଷେ ଗରିବ ଝିଅଙ୍କ ବିବାହ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ବିବାହକୁ ଖୁବ୍‌ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ସରକାର ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

ଅଲିଅଳି ଝିଅ ଯୋଜନା,ଉତ୍କର୍ଷ ସିଏସଆର ପାଇଁ ନାଲକୋ କୁ ମିଳିବ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାର

ସିଏସଆର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍କର୍ଷତା ପାଇଁ ନାଲକୋ କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାର ମିଳିବ । ନାଲକୋ ର ଅଲିଅଳି ଝିଅ ଭଳି ଯୋଜନାର ପ୍ରଣୟନ ଓ କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ ପାଇଁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ମାତ୍ର ୧୧ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବୟସ୍କଙ୍କ ପ୍ରତି ଭଲ ବ୍ୟବହାର ଦେଖାନ୍ତି

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନ୍‌ ୧୫କୁ ବିଶ୍ୱ ବୟସ୍କଙ୍କ ପ୍ରତି ଖରାପ ବ୍ୟବହାର ସଚେତନତା ଦିବସପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ୨୦୧୨ଠାରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଏହି ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଛି। ଜୀବନର ଅପରାହ୍ନରେ ପହଁଚିଥିବା ବୟସ୍କ ମାନେ ଘରେ ଓ ବାହାରେ ଏବେ ଅବହେଳିତ ହେଉଛନ୍ତି। ମାତା ପିତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଜନ୍ମିତ ସନ୍ତାନ ଅବହେଳା କରୁଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ୮୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବୟସ୍କଙ୍କ ପ୍ରତି ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ସେହିପରି ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବୟସ୍କଙ୍କ ସେବା କରିବାରେ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରିଥାନ୍ତି।

ବିଧାନସଭା ହେବ କାଗଜମୁକ୍ତ-କେନ୍ଦ୍ର ଦେବ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ସହାୟତା

ଓଡିଶା ବିଧାନସଭା ହେବ କାଗଜମୁକ୍ତ । ବିନା କାଗଜରେ ଏଠାରେ ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବ । କାଗଜର ବ୍ୟବହାର ଆଦୌ ହେବନାହିଁ । କାଗଜ ବଦଳରେ ଅନଲାଇନରେ ସବୁ କାମ ହେବ । ବିଧାନସଭା କୁ ଏଭଳି ଡିଜିଟାଇଜେସନ କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ସ୍ୱୟଂ ବାଚସ୍ପତି ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ର

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ରକ୍ତଦାନ ଦିବସ,ରକ୍ତଦାତା ମାନଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇବାର ଦିନଟିଏ

ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପାଳିତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ରକ୍ତଦାତା ଦିବସ । ୨୦୦୪ ମସିହା ଠାରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନ ୧୪ କୁ ବିଶ୍ୱ ରକ୍ତଦାତା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାହୋଇ ଆସୁଛି । ନିରାପଦ ରକ୍ତ ଓ ବିଭିନ୍ନ ରକ୍ତ ଉତ୍ପାଦର ଆବଶ୍ୟକତା ପୁରାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରକ୍ତଦାତା ମାନଙ୍କ ଅବଦାନ ବାବଦରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟିକରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି କୃତଜ୍ଞତା ଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ଏହି ଦିନଟି ପାଳନ କରାଯାଉଛି

ଅସହାୟ ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହେଲା ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟୁଟି ସାଲୁନ ‘ଏନ୍‌ରିଚ୍‌’

ସମାଜରେ ବହୁ ଅସହାୟ ଓ ସୁବିଧାରୁ ବଂଚିତ ମହିଳା ରହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ତ ଛାଡ଼ ଦୁଇଓଳି ଦୁଇ ମୁଠା ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଡ଼ କରିବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡେ । ଫଳରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନଧାରଣ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଯାଏ। ଏପରି ସ୍ଥିତିକୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲେଡିଜ୍‌ ସର୍କଲ-୧୨(ବିଏଲ୍‌ସି-୧୨) ପକ୍ଷରୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରାଯାଇ ଏକ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ ସ୍ବରୂପ ଶହୀଦନଗରଠାରେ ବ୍ୟୁଟି ସାଲୁନ ‘ଏନ୍‌ରିଚ୍‌’ ଖୋଲାଯାଇଛି।

ପୃଥିବୀରେ ଏବେ ୨କୋଟି ୩୨ ଲକ୍ଷ ବାଳିକା ବଧୂ

ଏବେ ବି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଉପେକ୍ଷିତ ଓ ଅବହେଳିତ କନ୍ୟା । ସମାଜ ଭିତରେ କି ବଡ ସାନ ,ପୁଅ ଆଉ ଝିଅ ଦୁହେଁ ସମାନ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ସିନା ,ହେଲେ ଅସଲରେ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ଶିକ୍ଷା,ସଚେତନତା,ରୋଜଗାର ଓ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଦିଗରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପଛରେ ପଡିଛି । ନାନା ପ୍ରକାର ସତେଚନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରେ ବି ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବାଳିକାଙ୍କୁ ବିବାହଯୋଗ୍ୟା ବୟସ ପୂର୍ବରୁ ବଧୂ ସଜାଇ ଦିଆଯାଉଛି ।

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପଦ ଦିବସ:ଏବେବି ବିଷାକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଭାରତରେ ବର୍ଷକୁ ଯାଉଛି ୧୫ଲକ୍ଷ ଜୀବନ

ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଚିରନ୍ତନ ବିକାଶ କୁ ଆଗକୁ ନେଇଥାଏ । ସନ୍ତୁଳିତ ଓ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବରୁ ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ହେଲେ ଶ୍ରମଦିବସ ନଷ୍ଟହୁଏ ଏବଂ ବିକାଶ ଉପରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପୁଷ୍ଟି ଓ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଏବେ ବି ଦୂର ସ୍ବପ୍ନ ହୋଇ ରହିଛି । ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବ ରେ ଅନେକ ଲୋକ ଅଖାଦ୍ୟ ଭୋଜନ କରି ମର୍ତ୍ୟୁ ମୁଖରେ ପଡ଼ିଥାନ୍ତି

୫ ବର୍ଷରେ ହେବ ୬ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ

ବାତ୍ୟା ‘ଫନି’ ମାଡ଼ରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ଜଙ୍ଗଲ। ଭାଙ୍ଗିପଡ଼ିଛି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଗଛ। ବାଲୁଖଣ୍ଡ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ ପୁରୀ, ଖୋର୍ଧା, କଟକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର, ଗଞ୍ଜାମ, ନୟାଗଡ଼ ପ୍ରଭୃତି ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଗଛ ଧରାଶାୟୀ ହୋଇଛି। ହଜି ଯାଇଥିବା ସବୁଜିମା ଫେରାଇଆଣିବାକୁ ବହୁତ ବର୍ଷ ଲାଗିବ। ତଥାପି ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛି ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗ। ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ସ୍ୱଳ୍ପ ଓ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଯୋଜନା। ପୁରୀ ସମେତ ଉପକୂଳବର୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୬ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ପୂର୍ବ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରକଳ୍ପ ,ଓଡିଶା ର ସମସ୍ତ ର୨୩୨ ଵେଳଷ୍ଟେସନ ରେ ଲାଗିବ ପୂର୍ଵନିର୍ମିତ ଶୌଚାଳୟ

ଓଡ଼ିଶାର ସମସ୍ତ ୨୩୨ଟି ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ପୂର୍ବନିର୍ମିତ ଶୌଚାଳୟ ଲାଗିବ। ଏଥିପାଇଁ ଖର୍ଚ ହେବ ୫୮.୦୭ କୋଟି ଟଙ୍କା। ବର୍ଷକ ଭିତରେ ଏହି ଧରଣର ଶୌଚାଳୟ ଲଗାଯିବା କାର୍ଯ୍ୟ ସାରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ସମଗ୍ର ପୂର୍ବ ଭାରତରେ ଏଭଳି ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଥମ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିସନ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରିବ।

ବାତ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡ଼ି ପ୍ରକାଶ ରାଓ ଙ୍କ ସ୍କୁଲଘର ମରାମତି ପାଇଁ ସହଯୋଗ କଲେ ଆବୁଧାବି ଓଡ଼ିଆ ସମାଜ

ବକ୍ସି ବଜାର ରେ ରହିଥିବା ତାଙ୍କର ଚା ଦୋକାନରୁ ଯାହା ଲାଭ ହୁଏ ସେଥିରୁ ସମାଜସେବା ରେ ସବୁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଦିଅନ୍ତି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡ଼ି ପ୍ରକାଶ ରାଓ । ଶତାଧିକ ଥର ରକ୍ତଦାନ କରିଥିବା ପ୍ରକାଶ କଟକ ବଡ ମେଡ଼ିକାଲରେ କେହି ଅସହାୟ ରୋଗୀ ପଡିଥିବା ଶୁଣିଲେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଥାନ୍ତି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଡ଼ି ପ୍ରକାଶ ରାଓ ବସ୍ତିରେ ଅର୍ଥ ଅଭାବରୁ ପଢିପାରୁ ନଥିବା ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଦେଇଛନ୍ତି ଏକ ସ୍କୁଲ। ପ୍ରକାଶ ଙ୍କ ଏଭଳି ସମାଜସେବା ଖବର ଶୁଣି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ତାଙ୍କୁ ଭେଟି ପ୍ରସଂଶା କରିଥିଲେ । ପରେ ତାଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନ ରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା ।ନିକଟରେ ଫନି ବାତ୍ୟା ରେ ତାଙ୍କର ଘର ଓ ସ୍କୁଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡି ପ୍ରକାଶ ରାଓଙ୍କ ଘର ଓ ସ୍କୁଲର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଆବୁଧାବିରେ ବାସ କରୁଥିବା ଓଡିଆ ସମାଜ ସହାୟତାର ହାତ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି ।

ଧୂମପାନ ନିରବ ହତ୍ୟାକାରୀ,ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ନେଉଛି ଜୀବନ

ସାରାବିଶ୍ୱରେ ବିଡି,ସିଗାରେଟ,ହୁକ୍କା ପରି ଦହନ ଆଧାରିତ ତମାଖୁ ଉତ୍ପାଦ ର ଭାରତ ହେଉଛି ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଉପଭୋକ୍ତା । ଏବଂ ତମାଖୁ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ରୋଗ କାରଣରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୦ ଲକ୍ଷ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଚାଲିଯାଇଥାଏ ।

ବାତ୍ୟା ପୀଡିତ ଙ୍କୁ ମାଗଣା କିରୋସିନ ପାଇଁ ୩.୨୦ କୋଟି ପ୍ରଦାନ କଲା ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ ଉଦ୍ୟୋଗ ଓଆଇଏଲ୍

ଫୋନି ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ କିରୋସିନ୍ ଯୋଗାଣ ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ୩ କୋଟି ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେଇଛି ଅଏଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍ । ଅଏଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍‌ ଜେନେରାଲ୍ ମ୍ୟାନେଜର ରାଜୀବ ସିଂଘଲ ଏ ବାବଦ ଚେକ୍ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।ବାତ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ୧ ହଜାର କିଲୋ ଲିଟର କରୋସିନ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ

ବାତ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଙ୍କୁ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଲା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟଂ ସେବକ ସଂଘ

ବାତ୍ୟା ‘ଫୋନି’ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟଂ ସେବକ ସଂଘ(ଆରଏସ୍‌ଏସ୍) ସହାୟତାର ହାତ ବଢ଼ାଇଛି। ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ୬୪ ହଜାର ୭୬ଜଣ ବିପନ୍ନଙ୍କୁ ଶୁଖିଲା ଓ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ, ପାଣି, ତାରପୋଲିନ ଓ ଔଷଧ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାସହ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପାନ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ନେଇ ଆରଏସ୍‌ଏସ୍ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ରେ ନୁଆଁ ପ୍ରୟାସ ,ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଜନ୍ତାରେ ମାଛ ଚାଷ

ହୀରାକୁଦ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କେଜ ଫିସିଂ ବା ଜନ୍ତା ପଦ୍ଧତିରେ ମତ୍ସ୍ୟ ଚାଷ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମତ୍ସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଦି ଓ ମତ୍ସ୍ୟଜିବୀ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା କାର‌୍ୟ୍ୟକାରୀ କରାଯାଉଛି।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ମତଦାତାଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ସୁବିଧା କରି ଚର୍ଚାରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ମତଦାତାଙ୍କ ସୁବିଧାରେ ମତଦାନ ପାଇଁ ଥାଣେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ କୁ ନେଇ ଏବେ ଚାରିଆଡେ ଚର୍ଚ୍ଚା । ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ମତଦାତାଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଯାଇ ୭୪୦ଟି ଅଟୋ ଏବଂ ୨୦ଟି ବସ୍‌ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ।

୧୯ ବର୍ଷର ଓଡ଼ିଆ ଯୁବକଙ୍କ ଡ଼କ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଶଂସିତ

ବୟସ ମାତ୍ର ୧୮ ବର୍ଷ, ହେଲେ ସାମାଜିକ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ତାଙ୍କର ଗଭୀର ଚିନ୍ତା ତାଙ୍କୁ ଏକ ନୂଆ ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ।

ବିମାନବନ୍ଦର ପ୍ରାଧିକରଣ ଦେବ ୫ କୋଟି, କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଖୋଲିବ ୨ଟି ମଡ଼୍ୟୁଲାର ଓଟି

ବିମାନବନ୍ଦର ପ୍ରାଧିକରଣ (ଏୟାର ପୋର୍ଟ ଅଥରିଟି ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ) ତାର କର୍ପୋରେଟ ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ୱ ବା ସିଏସଆର ପାଣ୍ଠିରୁ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଯୋଗାଇ ଦେବ । ଏହି ପାଣ୍ଠିରେ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ୨ଟି ମଡ଼୍ୟୁଲାର ଓଟି ଖୋଲିବ ।


First Previous
1 2 3
Next Last Page 1 of 3

Recent Post