ମଦ୍ୟପାନ କରି କିକ୍‌ ମାରିଲେ ଷ୍ଟାର୍ଟ ହେବନି ବାଇକ

ମଦ୍ୟପାନ କରି ରାସ୍ତାରେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଇବା ଯୋଗୁ ବହୁ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥାଏ। ତେବେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମୋତିଲାଲ ନେହେରୁ ପ୍ରାଦ୍ୟୋଗିକ ସଂସ୍ଥାନର ୧୩ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏକ ନିଆରା ହାଇବ୍ରିଡ୍‌ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍‌ ବାଇକ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି।

୪୦ଟନ୍‌ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବର୍ଜ୍ୟରୁ ପୋଷାକ ତିଆରି କଲେ ବୌଦ୍ଧଭିକ୍ଷୁ

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବର୍ଜ୍ୟ ଯୋଗୁ ପୃଥିବୀରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏନେଇ ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ର ପକ୍ଷରୁ ସିଙ୍ଗଲ୍‌ ୟୁଜଡ୍‌ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି ହୋଇଛି।

ପରିବେଶବିତ ପାଳିଲେ ନିଆରା ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ ଦିବସ,ସିଡ଼ବଲ ରେ ବୃକ୍ଷ କରି ଦେଲେ ସଚେତନତାର ବାର୍ତ୍ତା

ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାପୀ ‘ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ଡେ’ କୁ ପ୍ରେମ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରା ଯାଉଥିବା ବେଳେ ପରିବେଶବିତ୍‌ ତଥା ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ସୁଶାନ୍ତ ସାହୁ ହୃଦୟ ଭିତରେ ବିହନ ପିଣ୍ଡୁଳାରେ ବୃକ୍ଷ ତିଆରି କରି ‘ଆସ ଆମେ ପ୍ରକୃତିକୁ ପ୍ରେମ କରିବା’ର ବଳିଷ୍ଠ ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରେଡିଓ ମେଳା ୧୩ରୁ,ଯୋଗଦେବେ ଦେଶ ବିଦେଶର ଶ୍ରୋତା

ବିଶ୍ବ ରେଡିଓ ଦିବସ’ ଅବସରରେ ଆଉଟରିଚ୍ ପକ୍ଷରୁ ‘ଷଷ୍ଠ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରେଡିଓ ମେଳା’ ଆସନ୍ତା ୧୩ ଓ ୧୪ ତାରିଖ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଭଞ୍ଜ କଳାମଣ୍ଡପଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଭାରତ, ଜାପାନ୍, ଆମେରିକା ଓ ବାଂଲାଦେଶର ରେଡିଓ ‌ଷ୍ଟେସନ୍ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହେବେ। ଶହଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ନୂଆ ଓ ପୁରୁଣା ରେଡିଓ, ଗ୍ରାମଫୋନ ସହ ହାମ୍ ରେଡିଓ ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ସାମିଲ ହେବେ।

କନ୍ୟାଶକ୍ତିକୁ ଚିତ୍ରଣ କଲେ ୨୫ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ

ଶାନ୍ତିସ୍ତୂପ ଧଉଳି ପାଦଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ ଧଉଳି ଚାରୁକଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ଜାତୀୟ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ଦିବସ-୨୦୨୦ ଉପଲକ୍ଷେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପବିବାର କଲ୍ୟାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି ଏକ ଚିତ୍ରକଳା କର୍ମଶାଳା। ଉକ୍ତ କର୍ମଶାଳାରେ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ୨୫ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ‘କନ୍ୟାଶକ୍ତି : ଅବର୍ଣ୍ଣନୀୟ ଏବଂ ଅଦମ୍ୟ’ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେେଇ ନିଜ ନିଜର ଶୈଳୀରେ ସୃଜନଶୀଳ ଚିତ୍ର ଅଙ୍କନ କରିଥିଲେ।

ସରକାରଙ୍କୁ ମାନବାଧିକାର କମିଶନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ: ଟ୍ରାଫିକ ନିକଟରେ ଅସହାୟଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କର

କଟକ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ପୁରୀରେ ଟ୍ରାଫିକ ନିକଟରେ ପିଲାଛୁଆ ଧରି ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତି କରୁଥିବା ଯୁବତୀ ଓ ମହିଳାମାନେ ଏବଂ ମାନସିକ ଅନଗ୍ରସର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାନବିକ ଅଧିକାର କମିଶନ(ଓଏଚଆରସି) ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଏବଂ ଗୃହ ବିଭାଗ ସଚିବଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ହାତ ମିଳାଇଲେ ଆଇଆଇଟି ଓ ଏମ୍‌ସ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ କରିବେ ମିଳିତ ଗବେଷଣା

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗବେଷଣା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଇଆଇଟି ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏମ୍‌ସ ହାତ ମିଳାଇଛନ୍ତି। ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ମାଧ୍ୟମରେ କିଭଳି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ମିଳିପାରିବ ସେଦିଗରେ ଉଭୟ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, ପ୍ରଫେସର ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମିଳିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ।

ବାଳାଶ୍ରମ ରେ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳିଲା ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ,ସୃଷ୍ଟିହେଲା ବିରଳ ଉଦାହରଣ

ଯାଜପୁରସ୍ଥିତ ଉତ୍କଳ ବାଳାଶ୍ରମ ପରିସରରେ ଦୁଇ ଅନ୍ତେବାସୀ ସନାତନ ଓ ଅସାଳୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନ ପାଳନ କରିଛି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ। ଜିଲା ପାଳ ରଂଜନ କୁମାର ଦାସ ବାଳାଶ୍ରମରେ ରହୁଥିବା ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନ ପାଳନ ପାଇଁ ଆଶ୍ରମ ପରିଶ୍ର ରେ ପହଂଚି ଥିଲେ । ଆଇବିବିଆଇ ଏହି ଅଭିନବ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇଥିଲେ।

ଉଡ୍ର ଚାରିଟେବଲ୍‌ ଟ୍ରଷ୍ଟ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପୁରୁଣା ଓ ନୂତନ ବସ୍ତ୍ର ସଂଗ୍ରହ ଅଭିଯାନର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଭୁବନେଶ୍ବର ବାପୁଜୀନଗରସ୍ଥିତ ପ୍ୟାରିସ୍‌ ବେକ୍‌ରି ଆଉଟ୍‌‌ଲେଟ୍‌ରେ ଉଡ୍ର ଚାରିଟେବଲ୍‌ ଟ୍ରଷ୍ଟ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପୁରୁଣା ଓ ନୂତନ ବସ୍ତ୍ର ସଂଗ୍ରହ ଅଭିଯାନର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି।

ନୁଆଁ ବର୍ଷରେ ନୁଆଁ ପ୍ରୟାସ ,ଗ୍ରୀନ ଆର୍ମି ପକ୍ଷରୁ ‘ଫୁଲ ନୁହେଁ, ଗଛ ଉପହାର’ ଅଭିଯାନ

ପ୍ରେରଣା ଗ୍ରିନ୍‌ ଆର୍ମି ପକ୍ଷରୁ ‘ଫୁଲ ନୁହେଁ, ଗଛ ଉପହାର’ ଅଭିଯାନ ଆଜି ରାଜ୍ୟର ୩୦ ଜିଲ୍ଲା ସଦର ମହକୁମା ସମେତ ଦିଲ୍ଲୀ, କୋଲକାତା, ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଦୁବାଇ, ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ଆମେରିକା ଆଦି ଦେଶରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଗ୍ରିନ୍‌ ଆର୍ମିର ସଦସ୍ୟମାନେ ଏକ ଶଗଡ଼ରେ ବସି ମାଗଣାରେ ଗଛ ଚାରା ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ।

ଭୁତ ବିଦ୍ୟା ଉପରେ ୬ ମାସିଆ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଏଚ୍‌ୟୁରେ ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ‘ଭୂତ ବିଦ୍ୟା’ ଉପରେ ୬ ମାସିଆ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସକୁ କିପରି ଦୂର କରାଯାଇପାରିବ ତାହା ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ କେଉଁ କେଉଁ ବିଷୟ ସ୍ଥାନୀତ ହେବ ତାହାର ଏକ ସିଲାବସ୍‌ ପ୍ରଫେସର ବି.କେ. ଦ୍ୱିବେଦୀଙ୍କ ସହାୟତାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି।

ଶିଶୁର ବିକାଶ ପରିବାର ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ର ବାର୍ତ୍ତା ନେଇ ଓଡ଼ିଏମ ରେ ଜେଜେ ମା ଓ ଜେଜେ ପୂଜନ ଦିବସ

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ ହିଁ ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ସାଧନାର ସମୟ। ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ସହିତ ନୈତିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ହିଁ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଜୀବନ ଠିକ୍‌ ମାର୍ଗ ଦର୍ଶନ କରିଥାଏ। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାତାପିତା, ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଶିଶୁର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିକାଶ ପରିବାରରୁ ହିଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ଓଡିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତି ପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହୀ କହିଛନ୍ତି।

ଆରସିଏମ ନୋଡାଲ ସ୍କୁଲ ରେ ୮୨ ବ୍ୟାଚ ପାଳିଲା ବନ୍ଧୁମିଳନ ଓ ଗୁରୁ ପୂଜନ ସମାରୋହ

ପରସ୍ପର ଭିତରେ ଥିଲା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ର ସମ୍ପର୍କ। ଏହାର ଆକର୍ଷଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିଥିଲା । ଇତିହାସର ପବିତ୍ର ମାଟି କହ୍ନେଇପୁର ରେ ସମବେତ ହୋଇଥିଲେ ଆର ସି ଏମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ୧୯୮୨ ବ୍ୟାଚ ର ଶିକ୍ଷକ,ପୁରାତନ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଆଉ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିବାର ର ସଦସ୍ୟ ମାନେ ।

ଧଉଳିରେ ଗୁରୁ,ଛାତ୍ର ଓ ପରିବାର ଏକାଠି-ପାଳିଲେ ନିଆରା ବନ୍ଧୁମିଳନ

ପରସ୍ପର ଭିତରେ ଥିଲା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ର ସମ୍ପର୍କ। ଏହାର ଆକର୍ଷଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିଥିଲା । ଇତିହାସର ମୁକସାକ୍ଷୀ ଧଉଳି ପାହାଡ଼ର ପାଦ ଦେଶରେ ସମବେତ ହୋଇଥିଲେ ଇତିପୁର ଆଞ୍ଚଳିକ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ୧୯୯୩ ବ୍ୟାଚ ର ଶିକ୍ଷକ,ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଆଉ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ର ସଦସ୍ୟ ମାନେ

ଦେଶରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଛି ଦୁର୍ନୀତି -ସର୍ଭେ

ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ଦୁର୍ନୀତି କମିଛି। ସେହିପରି ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଲାଞ୍ଚ କାରବାର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ କମ୍‌ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ଟାନ୍ସପରେନ୍ସି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ଏବଂ ଲୋକାଲ ସର୍କଲ୍ସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ସବୁଜ ପୃଥିବୀ ପାଇଁ ଶପଥ ନେଲେ ୮ ଦେଶର ୬୦ ପ୍ରତିନିଧି

ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା, ବୃକ୍ଷରୋପଣ, ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପଶୁପକ୍ଷୀ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସାମାଜିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ‘ପ୍ରେରଣା ଗ୍ରିନ ଆର୍ମି’ ପକ୍ଷରୁ ଗଙ୍ଗନଗରଠାରେ ‘ସବୁଜ ପୃଥିବୀ ପାଇଁ ଆମେ’ ନାମକ ଏକ ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଶାରଳା ପୀଠରେ ସାଇନବୋର୍ଡ : ବିନା ‘ହେଲମେଟ୍’ରେ ମଟରସାଇକେଲ୍ ପୂଜା କରାଯିବ ନାହିଁ

ଆମେ ଦୁଃଖିତ ! ବିନା ‘ହେଲମେଟ୍’ ମଟରସାଇକେଲ୍ ପୂଜା କରାଯିବ ନାହିଁ – ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶକ୍ତିପୀଠ ଝଙ୍କଡ଼ ଶାରଳା ମନ୍ଦିରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏପରି ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ବୋର୍ଡ । ପୁଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଓ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ସହମତିରେ ଏଭଳି ବୋର୍ଡ ଲଗାଯାଇଛି । ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ଶାରଳା ମନ୍ଦିରରେ ବିନା ହେଲମେଟରେ ଆଉ ବାଇକ ପୂଜା କରାଯିବ ନାହିଁ

ଭକ୍ତ ଓ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ନାଲ୍‌କୋ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାଟେରି ଗାଡ଼ି ପ୍ରଦାନ

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ପୁରୀର ବିକାଶ, ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନବରତ୍ନ କମ୍ପାନୀ ‘ନାଲ୍‌କୋ’ ପକ୍ଷରୁ ୫ଟି ବ୍ୟାଟେରିଚାଳିତ ଗାଡ଼ି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ହୋଟେଲ ମେ ଫେୟାର ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ କେନ୍ଦ୍ର ଖଣି ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ କେ. ରାଜେଶ୍ବର ରାଓ ନାଲ୍‌କୋର ସିଏମଡି ଡ. ତପନ ଚାନ୍ଦ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇ ଆଇକନ ସିଟି ପୁରୀର ଅଧୁରା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ନାଲ୍‌କୋର ସହଯୋଗ ଅବ୍ୟାହତ ରହିବ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

ଅଙ୍ଗଦାନ କରି ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇ ଥିବା ଗଂଜାମ ମୃତକ ଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ୫ ଲକ୍ଷ ସହାୟତା

ମାତାପିତାଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପିଲା ସବୁକିଛି। ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଦୁଃଖକଷ୍ଟ ସହି ନିଜ ସନ୍ତାନସନ୍ତତିଙ୍କୁ ବଢ଼ାଇବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥାଆନ୍ତି। ଯଦି ମାତାପିତାଙ୍କ ଆଗରେ ପିଲାର ମୃତ୍ୟୁ ହୁଏ, ତେବେ ଏହାଠୁ ବଡ଼ ଦୁଃଖ କିଛି ନ ଥାଏ।

ପରିବେଶ ଉପଯୋଗୀ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଚିନ୍ତା,ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ସଂଗଠନ

ପ୍ରାଚୀନ ଉତ୍କଳର ସାମୁଦ୍ରିକ ବାଣିଜ୍ୟ ପରମ୍ପରାକୁ ମନେପକାଇ ପ୍ରତିବର୍ଷ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଶେଷ ଦିନ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ସକାଳୁ ନଦୀ, ସମୁଦ୍ର, ପୁଷ୍କରିଣୀ ଆଦିରେ ଡଙ୍ଗା ଭସାଇ ଲୋକେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରାଚୁର୍ଯ୍ୟ ଐତିହ୍ୟକୁ ମନେପକାଇଥାନ୍ତି। ସାଧାରଣତଃ କଦଳୀ ବାସୁଙ୍ଗାରେ ଡଙ୍ଗା ତିଆରି କରି ସେଥିରେ ପାନ, ଗୁଆ ଥୋଇ ଏହି ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବାର ନିୟମ ରହିଛି।


First Previous
1 2 3 4 5
Next Last Page 1 of 5

Recent Post