୧୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ ଏଲଇଡ଼ି ବଲ

କରୋନା ର ସଙ୍କଟ କାଳରେ ଆସିଛି ଆଉ ଏକ ଖୁସି ଖବର।ଏଣିକି ଗାଁରେ ୧୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ ଏଲ୍‌ଇଡି ବଲ୍‌ବ । ପ୍ରସ୍ତାବିତ 'ଗ୍ରାମ ଉଜାଲା (ଉନ୍ନତ ଜ୍ୟୋତି ବାଏ ଆଫର୍ଡେବଲ ଲାଇଟିଂ ଫର୍‌ ଅଲ୍‌)' ସ୍କିମ୍‌ ଅଧୀନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଏନର୍ଜି ଏଫିସିଏନ୍ସି ସର୍ଭିସେସ୍‌ ଲିମିଟେଡ୍‌ (ଇଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌) ଏହି ବଲ୍‌ବ ଯୋଗାଇବ । ସରକାରଙ୍କ ବିନା ସହାୟତା କିମ୍ବା ସବ୍‌ସିଡିରେ ଏଭଳି ୬୦ କୋଟି ଏଲ୍‌ଇଡି ବଲ୍‌ବ ଯୋଗାଇବାକୁ ଯୋଜନା ରଖିଛି ଇଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌ । କମ୍ପାନିର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ରବିବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱରେ ସବୁଠୁ ଶସ୍ତାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଏଲ୍‌ଇଡି ବଲ୍‌ବ ଜରିଆରେ ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଭିଯାନ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବ । ଏହାସହ ଇଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌ର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଭାରତର ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ରଣନୀତିକୁ ଅଧିକ ମଜବୁତ କରିବ । ଏବେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଘରୋଇ ଲାଇଟିଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ 'ଉଜାଲା' ଚାଲୁ ରଖିଥିବା ଇଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଜାତିସଂଘର ସ୍ୱଚ୍ଛ ବିକାଶ ମେକାନିଜ୍‌ମ (ସିଡିଏମ୍‌) ଅଧୀନରେ 'ଗ୍ରାମ ଉଜାଲା' ସ୍କିମ୍‌ ପଞ୍ଜୀକୃତ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

୧୦ ବର୍ଷରେ ୨୩୦ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ ତିଆରି କରିଛି

ଭାରତୀୟ ଲୋକସେବା ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ୨୦୧୯ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ୍ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଅଗଷ୍ଟ ୪ ତାରିଖରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ସଂସ୍ଥାରୁ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀମାନେ କମାଲ ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ସଂସ୍ଥାର ୩୦ଜଣ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ପ୍ରଶଂସାର ସୁଅ ଛୁଟିବାରେ ଲାଗିଛି । ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଗୋଟିଏ କୋଚିଙ୍ଗ ସଂସ୍ଥାରୁ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଓ କଠିନ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀତାମୂଳକ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହେବାର ଇୟେ ହେଉଛି ଏକ ବିରଳ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ।

ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତରେ ନୂଆ ପ୍ରୟାସ,ମାଇକ୍‌ରୁ ଶୁଣି ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ

କରୋନା ପାଇଁ ସାରାଦେଶରେ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ। ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ତଥା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନୂଆ ନୂଆ ପଦ୍ଧତିରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବାକୁ ପ୍ରାୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ସତ୍ତ୍ବେ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳର ପିଲା ଶିକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏମିତି ସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଛତିଶଗଡ଼ର ବସ୍ତର ଜିଲ୍ଲା ଭାଟପାଲ ଗାଁରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ପରୀକ୍ଷା ମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଗୋଟିଏ ଗାଁରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ନୂଆ ପଦ୍ଧତି ଶିକ୍ଷାଦାନ ଏବେ ପୂରା ପଞ୍ଚାୟତରେ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି।

ପିଆଜ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସ୍ମାର୍ଟ ଗୋଦାମ

ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ର ମଡୁ୍ୟଲାର କନଷ୍ଟ୍ରକ୍ସନ ସମାଧାନ ସଂସ୍ଥା ନେଷ୍ଟ ଇନ୍ ପକ୍ଷରୁ ପିଆଜ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ବୈପ୍ଳବିକ ସ୍ମାର୍ଟ ଗୋଦାମ “ଏଗ୍ରୋନେଷ୍ଟ୍’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ନଷ୍ଟ ହେଉଥିବା ପିଆଜ ମାତ୍ରାକୁ ଅଧା କମ୍ କରିବା ହେଉଛି ଏହି ଗୋଦାମ ସ୍ଥାପନ କରିବାର ପ୍ରମୁଖ ଲକ୍ଷ୍ୟ । ପିଆଜ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଦ୍ଧତି ଓ ଅଭିନବ ପ୍ରଯୁକ୍ତିକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏଭଳି ସ୍ମାର୍ଟ ଗୋଦାମ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି ।

ବୁଲି ବୁଲି ପକ୍ଷୀଙ୍କ ବସା ସଜାଡୁଛନ୍ତି ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ

ଏତେ ବଡ଼ ପୃଥିବୀରେ ମଣିଷ ସବୁବେଳେ ନିଜର ସୁଖସ୍ବାଚ୍ଛନ୍ଦ ପାଇଁ ବ୍ୟସ୍ତ। ନିଜେ ରହିବାକୁ ଘର, ନିଜ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ, ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିବା ମଣିଷ ପାଖରେ ଆଉ କାହା କଥା ଭାବିବାକୁ ବି ସମୟ ନାହିଁ। ନିଜର ସୁବିଧା ପାଇଁ ମଣିଷ ସମାଜ ପକ୍ଷୀ ବସା ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ପଛାଏ ନାହିଁ। ଏଭଳି ଏକ ବସ୍ତୁବାଦୀ ଦୁନିଆରେ କରୋନା କଟକଣାବେଳେ ଘରେ ଆଳସ୍ୟରେ ସମୟ ନ ବିତାଇ କିଛି ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ବସାହୀନ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ବସା ସଜାଡ଼ି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି।

ଆସିଗଲା ନୂଆ ଉପକରଣ ,୪୦୦ଟଙ୍କାରେ କରିପାରିବେ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା

ଆଇଆଇଟି ଖଡ଼ଗପୁରର ଗବେଷକମାନେ କରୋନା ରାପିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ଟେକ୍ନୋଲଜି ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅଲଟ୍ରା ପୋର୍ଟେବଲ ଡିଭାଇସ୍‌ର ଦାମ୍‌ ୪୦୦ଟଙ୍କା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ଡିଭାଇସ୍‌ ଏକ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ ଜରିଆରେ ଯାଞ୍ଚର ଏକ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ପରୀକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ । ଏତେ କମସମୟ ଭିତରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉପକରଣ ଜରିଆରେ ଏ ଯାଏଁ ଯାଞ୍ଚ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିନାହିଁ ।

ଡିଜେଲ୍‌ର ହେବ ହୋମ୍ ଡେଲିଭରି

ଡିଜେଲ୍‌କୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଘରେ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ତୈଳ କଂପାନିଗୁଡ଼ିକ ବଡ଼ ଧରଣର ଯୋଜନା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କାମରେ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ନିୟୋଜିତ କରିବା ଲାଗି ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି।

ଚାଇଲଡ ଲାଇନ ପକ୍ଷରୁ ଶିଶୁଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ପାଇଁ ୟୁ-ଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ

କରୋନା ସମୟରେ ଶିଶୁମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। କେଉଁଠି ମାନସିକ ତ ଆଉ କେଉଁଠି ଶାରୀରିକ ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। କିଛି ଘଟଣାରେ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ନଜର ଆଢୁଆଳରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟୁଛି। ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଲାଗି ଭୁବନେଶ୍ବର ଚାଇଲ୍ଡଲାଇନ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ଥର ଲାଗି ଏକ ୟୁ-ଟ୍ୟୁବ ଚ୍ୟାନେଲ ଖୋଲାଯାଇଛି।

ଦୁବାଇ ଓଡ଼ିଆ ସମାଜର ସ୍ମାଇଲ୍‌ ଫୋର୍ସ ଅଭିଯାନ,ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଭିଟାମାଟିକୁ ଫେରାଇବାରେ ବଢ଼ାଇଲା ସହଯୋଗର ହାତ

ଦୁବାଇରେ ଫସି ରହିଥିବା ୧୮୯ ଓଡ଼ିଆ ଆଜି ଓଡ଼ିଶା ଫେରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ଫେରାଇ ଆଣିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ନେଇଛି ଦୁବାଇ ଓଡ଼ିଆ ସମାଜ ଏବଂ ସ୍ମାଇଲ୍‌ ଫୋର୍ସ। ଏକ ଚାର୍ଟର ଫ୍ଲାଇଟ୍‌ ‘ଫ୍ଲାଏ ଦୁବାଇ ଏଫ୍‌ଜେଡ୍‌ ୪୪୭୫’ ଯୋଗେ ୯ଟାରେ ଆସି ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ୟୁଏଇରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଦୁବାଇ ଓଡ଼ିଆ ସମାଜର ଡ.ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ଖୁଣ୍ଟିଆଙ୍କ ସମେତ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଖୁଣ୍ଟିଆ, କୁମାରିକା ଶତପଥୀ, ଜ୍ଞାନେନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା, ମନୋଜ ମେହେର ଓ ପ୍ରଶାନ୍ତ ପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି।

୩୬ ଲକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଉଛନ୍ତି ୫୮ ଜଣ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟ

ଭାରତରେ ଏମାନେ ନାହାନ୍ତି ସତ କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱର ତମାମ ନିଯୁକ୍ତି ଓ ରୋଜଗାର ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଏମାନେ ସବୁବେଳେ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ୫୮ ଜଣ ମୂଳ ଭାରତୀୟ ଆମେରିକା, କାନାଡା ଏବଂ ସିଙ୍ଗାପୁର ସମେତ ୧୧ ଟି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଭାବେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ନିଶାମୁକ୍ତ ଭାରତ ଯୋଜନାରେ ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ସାମିଲ

ନିଶାମୁକ୍ତ ଭାରତ ଯୋଜନାରେ ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟର ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକ ହେଲା କଟକ, ମାଲକାନଗିରି, ଅନୁଗୁଳ, ବୌଦ୍ଧ, ଦେବଗଡ଼, ଗଜପତି, କନ୍ଧମାଳ, ପୁରୀ, ରାୟଗଡ଼ା ଓ ସମ୍ବଲପୁର। ଦେଶର ୨୭୨ଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିଶାଗ୍ରସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କର ବାର୍ଷିକ କାର୍ଯ୍ୟଯୋଜନା (୨୦୨୦-୨୧) ଅନ୍ତର୍ଗତ ନିଶାମୁକ୍ତ ଭାରତ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ। କେନ୍ଦ୍ର ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ଓ ସଶକ୍ତୀକରଣ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରତନ ଲାଲ କଟାରିଆ ଆଜି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଡେ ‌ଏଗ୍ନେଷ୍ଟ ଡ୍ରଗ୍ ଆବ୍ୟୁଜ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଇଲିସିଟ୍ ଟ୍ରାଫିକିଂ ଅବସରରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଲଞ୍ଚ୍‌ ହେଲା ସ୍ପେଶାଲ ସ୍କୁଟର; ଲାଇସେନ୍ସ କି ପେଟ୍ରୋଲ୍‌ର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ିବ ନାହିଁ

ବର୍ତ୍ତମାନର ସମୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅସ୍ତ୍ର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଜେମୋପାଇ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କମ୍ପାନି‌ ମିନି ଇ-ସ୍କୁଟର ମିସୋକୁ ବଜାର ପ୍ରବେଶ କରାଇଛି । ଏହି ସ୍କୁଟରର ସ୍ୱାତନ୍ତ୍ର ହେଉଛି ଏହାକୁ ଚଳାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ଲାଇସେନ୍‌ସର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଜେମୋପାଇ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଏହି ମିନି ସ୍କୁଟରର ବୁକିଂ ଆରମ୍ଭ କରି ଦିଆଯାଇଛି।

ବିଶ୍ୱର ଶୀର୍ଷ ପରୋପକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ତାଲିକାରେ ନିତା ଅମ୍ବ‌ାନୀ

ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ପତ୍ନୀ ନିତା ଅମ୍ବାନୀ। ଆମେରିକାର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଟାଉନ ଆଣ୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରି ପତ୍ରିକା ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ବିଶ୍ୱର ଶୀର୍ଷ ପରୋପକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି ନିତା। ୨୦୨୦ ମସିହାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପରୋପକାରୀ (ଫିଲାନଥ୍ରୋପିଷ୍ଟ) ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବାରେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ। ଆଗଧାଡ଼ିର କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା ଏବଂ ଗରିବ ତଥା ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୋଜନ ପ୍ରଦାନ, ରିଲିଫ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଓ ଭାରତର ପ୍ରଥମ କୋଭିଡ ୧୯ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡାକ୍ତରଖାନା ସ୍ଥାପନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ନିତା ଓ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିକୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇ ପତ୍ରିକା ପକ୍ଷରୁ ଏପରି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ପୂର୍ବାନୁମାନ ପାଇଁ ମଡେଲ ତିଆରି କଲା ଆଇଆଇଟି

ଖଡ଼ଗପୁରସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ପ୍ରାଦ୍ୟୋଗିକ ସଂସ୍ଥାନ (ଆଇଆଇଟି) ଏକ ମଡେଲ ବିକଶିତ କରିଛି। ଯାହାଦ୍ବାରା ଭବିଷ୍ୟତରେ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ସଂକ୍ରମଣର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିହେବ। ଏହାରି ଆଧାରରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା, ଉଦ୍ୟୋଗ ଏବଂ ଏକାଡେମିକ୍‌ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ପାରିବ। ଆଇଆଇଟି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି, ଆଗାମୀ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ି ଚ‌ାଲିବ। ଆଇଆଇଟିର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବିଜ୍ଞାନ ଓ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ବିଭାଗ ପ୍ରଫେସର ଅରଭଜିତ ଦାସ ଏହି ତାର୍କିକ ମଡେଲ୍‌ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି।

ବିନା ସିମେଣ୍ଟରେ କଂକ୍ରିଟ୍‌ ରାସ୍ତା:ଆଶା ଜଗାଇଲା କିଟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂଆ ପ୍ରଯୁକ୍ତି

ଏଣିକି କଂକ୍ରିଟ୍‌ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସିମେଣ୍ଟର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ସିମେଣ୍ଟର ବିକଳ୍ପ ଭାବେ ଜିଓ ପଲିମରକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ତାପଜ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ନିର୍ଗତ ଫ୍ଲାଏ ଆସ୍‌କୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଏଭଳି କଂକ୍ରିଟ୍‌ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ। ଏହି ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି ଓ ଏହା ସଫଳ ହୋଇଛି ବୋଲି କିଟ୍‌ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ରକ୍ତ ଦାତା ଦିବସ ,ରକ୍ତଦେଇ ଜୀବନ ଦେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଦିନଟିଏ

ଆଜି ଏମିତି ଏକ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି ,ଯେଉଁଠି ରକ୍ତଦେଇ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଉଥିବା ପ୍ରକୃତ ହିରୋ ମାନଙ୍କ ଜୟଗାନ ସହିତ ସମାଜ କୁ ଗର୍ବିତ ହେବାପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଛି ।ସାରା ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ବିଶୁଦ୍ଧ ରକ୍ତର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଜରୁରୀ ଆବଶ୍ୟକତା ପାଇଁ ରକ୍ତ ଦରକାର। ମାତ୍ର ରକ୍ତଚାପ,ବହୁମୁତ୍ର ରୋଗୀ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଆଦି କାରଣରୁ ବିଶୁଦ୍ଧ ରକ୍ତ ମିଳିବା ଦିନକୁଦିନ ସଂକୁଚିତ ହୋଇଯାଉଛି। କାରଖାନା ବସାଇ ରକ୍ତ ଉତ୍ପାଦିତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଏଲ୍‌ଜିବିଟି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସମର୍ଥନରେ ଏନ୍‌ଆଇଟି ଗଢିଲା ରେନ୍‌ବୋ ଡଟ୍‌ କ୍ଲବ୍,ଏଭଳି ଉଦ୍ୟମ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ

ଏଲ୍‌ଜିବିଟିକ୍ୟୁ କମ୍ୟୁନିଟିକୁ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ କରିବା ସହ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରାଉରକେଲା ସ୍ଥିତ ଜାତୀୟ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଏନ୍‌ଆଇଟି) ଏକ ନୂଆ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଥିବା ଏଲଜିବିଟିକ୍ୟୁ କମ୍ୟୁନିଟିର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦ୍ବେଷର ଶିକାରରୁ ବଞ୍ଚିତ କରି ଏକ ଉପଯୋଗୀ ପରିବେଶ ଦେବାକୁ ‘ରେନ୍‌ବୋ ଡଟ୍‌ କ୍ଲବ୍‌’ ଗଠନ କରାଯାଇଛି।

ଆଜି ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ନିରୋଧ ଦିବସ: କରୋନା କାଳ ରେ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଜରୁରୀ

ଶିଶୁମାନେ ହିଁ ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ୱର ଭବିଷ୍ୟତ। ଏଣୁ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଜୁନ୍‌ ୧୨ରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ନିରୋଧ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଶିଶୁ ଶ୍ରମିିକ ନିରୋଧୀ ଆଇନ ଥାଇ ବି ଆମ ଦେଶରେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଚିନ୍ତାଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛିି ା ଆଇନକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉଛି।

ଶ୍ରମିକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଜନ୍ମ ନେଲେଣି ୩୭ ଶିଶୁ,ନବଜାତକ ଙ୍କୁ ରେଳବାଇ ଦେବ ୫ ହଜାର ଲେଖାଏଁ ଉପହାର

ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ, ଯାତ୍ରୀ, ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳପଥ ପକ୍ଷରୁ ଚାଲୁଥିବା ଶ୍ରମିକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ୩୭ ଜଣ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଗତକାଲି ସୁଦ୍ଧା ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରା‌ନ୍ତରେ ୩୬ ଜଣ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ନେଇଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ଜଣେ ଜନ୍ମ ନେଇଛି। ଏହାକୁ ମିଶାଇ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଶ୍ରମିକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଓଡ଼ିଶାର ୩ଟି ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ନେଇଛନ୍ତି।

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ପରିବେଶ ଦିବସ,ଜୈବ ବିବିଧତା ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଗରିବ ଙ୍କ ଜୀବିକାର ସାଧନ

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନ ୫ ରେ ପାଳିତ ହୁଏ ବିଶ୍ୱ ପରିବେଶ ଦିବସ। ଏହି ଦିବସ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ପରିବେଶ ସଂରକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ। ବିଶ୍ୱ ପରିବେଶ ଦିବସ ୧୯୭୨ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅଦ୍ୟାବଧି ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଏକ ଅଗ୍ରାଧିକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପରିବେଶ ସଚେତନତା, ଦାୟିତ୍ୱବୋଧ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ ଓ ଆଗାମୀ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଦିଗରେ ନେବାକୁ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରାଯାଏ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8
Next Last Page 1 of 8

Recent Post