ଆଶାର କିରଣ ଆଣିଛି ‘ମିଲାପ୍’ କ୍ରାଉଡ଼ ଫଣ୍ଡିଂ, ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଡ଼ରେ ସାଜିଛି ସଶକ୍ତ ମାଧ୍ୟମ

ଉତ୍କଳ ସଂଗୀତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ସୀତାର ବିଭାଗର ଅଧ୍ୟାପକ ଭୀମସେନ ମହାରଣାଙ୍କ ଛଅ ମାସର ଝିଅ ଶୁଭଶ୍ରୀର ହୃଦରୋଗ ତାଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ନିମନ୍ତେ ତିନିଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା । ମହାରଣାଙ୍କ ପାଇଁ ଏତେ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ଼ କରିବା କଷ୍ଟ ସାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ସେ ନିଜର ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଠାରୁ ଅନଲାଇନ କ୍ରାଉଡ଼ ଫଣ୍ଡିଂ ବାବଦରେ ଶୁଣିଲେ । ‘ମିଲାପ’ ନାମକ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏଭଳି ଅସହାୟଙ୍କ ପାଇଁ ଆଶାର କିରଣ ସାଜିଥିବା ଶୁଣିଲେ । ମିଲାପ ଜରିଆରେ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଡ଼ ଆରମ୍ଭ କଲେ । ମାସେ ଭିତରେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଦାତାଙ୍କ ଜରିଆରେ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ଼ ହୋଇଥିଲା । ସେ ଟଙ୍କାରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରରେ ଝିଅର ଚିକିତ୍ସା ହେଲା । ଝିଅ ଏବେ ସୁସ୍ଥ ।

କୋଣାର୍କରେ ସ୍ଥାପିତ ହେବ ଧର୍ମପଦଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି

ଶିଳ୍ପୀ କୂଳର ମାନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିରର ଚୂଡ଼ା ଉପରୁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିବା ୧୨ ବର୍ଷର ବାଳୁତ ଧର୍ମପଦଙ୍କ କାହାଣୀ ଏବେ ବି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଓଡ଼ିଶା ଘରେ ବଂଚି ରହିଛି । କେବଳ ଶିଳ୍ପୀ ନୁହେଁ ପ୍ରତ୍ୟେକଟି ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ଧର୍ମପଦଙ୍କ ସ୍ମୃତିରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଛି ଓଡ଼ିଶା ଶିଳ୍ପୀ ମହାସଂଘ । ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଧର୍ମପଦଙ୍କ ସ୍ମୃତିରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ୧୨ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାର ଏକ ପ୍ରସ୍ତର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯିବାର ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ହୃଦୟବାନ ଅକ୍ଷୟ, ୧୦୦ କନ୍ୟାଙ୍କ ଗଣ ବିବାହରେ ଦାନ କଲେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କା

ବଲିଉଡ଼୍ ଅଭିନେତା ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ପୁଣି ଥରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ । ଏଥର ସେ ନିଜ ସିନେମାର ଚମତ୍କାର ଅଭିନୟ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ସମାଜସେବାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଶିରୋନାମା ପାଲଟିଛନ୍ତି । କିଛି ଦିନ ତଳେ ପୁଲୱାମାରେ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ୪୦ ଜଣ ଯବାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରି ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଭାରତବାସୀଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ଛୁଇଁ ପାରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସେ ଏକ ଗଣ ବିବାହରେ ୧୦୦ ଜଣ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ଚାରି ବର୍ଷ ପରେ ଫେରିଲା ଗାନ୍ଧୀ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର

୪ବର୍ଷ ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଗାନ୍ଧିଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନର ଦରବାର ହଲରେ ଗାନ୍ଧି ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ । ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ଉତ୍ସବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ମାନ୍ୟ ଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ଏହି ଦମ୍ପତ୍ତି କଲେ ନିଆରା ବିବାହ, ଅଗ୍ନି ବଦଳରେ ସମ୍ବିଧାନକୁ ସାକ୍ଷୀ କରି ନେଲେ ସଂକଳ୍ପ

ସାଧାରଣତଃ ଲୋକେ ନିଜ ବିବାହର ସ୍ମୃତିକୁ ଦୀର୍ଘଦିନ ଉଜ୍ୱିବିତ କରିବାର ପ୍ରୟାସ କରିଥାନ୍ତି । କିଏ ଘୋଡ଼ା ଉପରେ ସବାର ହୋଇ ବେଦୀକୁ ଆସିଥାଏ ତ କିଏ ସବାରୀରେ । କିଏ ବାହାଘର କୁ ବିଦେଶର ଚାକଚକ୍ୟ ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବେଶରେ ଆୟୋଜନ କରାଏ ତ କିଏ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବିବାହର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା ସମ୍ପନ୍ନ କରାଏ । ଏବେ ଆଉ ଏକ ନିଆରା ବିବାହକୁ ନେଇ ଖୁବ୍ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ହେଲେ ଏ ବାହାଘର ଚାକଚକ୍ୟ ଓ ଆଡ଼ମ୍ବର ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନହୋଇ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସାଧାସିଧା ଓ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ମନେ ରଖିଲା ଭଳି ହୋଇଛି । ବେତୁଲ ଜିଲ୍ଲାର ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ ନିଶା ବାଙ୍ଗରେ ନିଜ ବନ୍ଧୁ ସୁରେଶ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ବେଳେ ବେଦୀ, ଅଗ୍ନି, ବ୍ରାହ୍ମଣ ଓ ସାତ ଥର ଅଗ୍ନିଙ୍କୁ ପରିକ୍ରମାର ପରମ୍ପରାକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲେ । ନିଶା ଓ ସୁରେଶ ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନକୁ ସାକ୍ଷୀ ରଖି ନୁଆ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭର ସଂକଳ୍ପ ନେଇଥିଲେ ।

ବୁଣାକାରଙ୍କୁ ଡ଼ିଜିଟାଲ ଡ଼ିଜାଇନିଂ ତାଲିମ ଦେବ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ

ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହାର ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ୱବୋଧ କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱରୂପ ହସ୍ତତନ୍ତ ବୁଣାକାରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଡ଼ିଜାଇନିଂକୁ ନେଇ ଡ଼ିଜିଟାଲ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରିବ । ଏହା ସହିତ କମ୍ପାନୀ ରି-ୱେଉ ଡ଼ଟ ଇନ ନାମକ ଏକ ନୁଆ ଇ-କମର୍ସ ଫ୍ଲାଟଫର୍ମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଦ୍ୱାରା କାରିଗରମାନେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ରୂପେ କ୍ରେତାଙ୍କ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବେ । ଫଳରେ ଗ୍ରାହକ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସହିତ ବଜାରର ସଂପ୍ରସାରଣ ହୋଇପାରିବ ।

ସମାଜସେବୀଙ୍କ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି : ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଓ ଥଇଥାନ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପୂରଣ ହେଉ

ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୪ଲକ୍ଷ ମାନସିକ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଦୁର୍ବଳ ପାରିବାରିକ ସ୍ଥିତି, ସାମାଜିକ ନିରାପତ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅନୁପସ୍ଥିତି ଓ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଥଇଥାନ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ୩୦ ହଜାରରୁ ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ ମାନସିକ ରୋଗୀ ରାସ୍ତାଘାଟରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଓ ଥଇଥାନ ପାଇଁ ମାନ୍ୟବର ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲାର ବିଚାର କରି ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ସତ୍ୱେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହା ପାଳନ କରିନାହାନ୍ତି । ଫଳରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣାମାନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସମାଜସେବୀ ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ସାହୁ ।

ଓଡ଼ିଶାରେ ଉନ୍ନୟନ କାମ ପାଇଁ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ୪୦୪ କୋଟି

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପରିଚାଳନାଧିନ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକ ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ୱବୋଧ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଗତ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାମ ପାଇଁ ୪୦୪.୯୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ସିଏସଆର ପାଣ୍ଠିରୁ ଇଣ୍ଡିଆନ ଅଏଲ ୧୮୦.୪୬ କୋଟି, ଓଏନଜିସି ୧୦୭.୨୪ କୋଟି, ବିପିସିଏଲ ୩୭.୫୩ କୋଟି, ଏଚପିସିଏଲ ୩୭.୧୦ କୋଟି, ଗେଲ ୩୮.୯୩ ଓ ଇଆଇଏଲ ୩.୬୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଲୋକସଭାରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ।

ଚିତ୍ରଶାଳା ପକ୍ଷରୁ ସ୍ୱାଗତମ୍ ନୂଆବର୍ଷ, ରଙ୍ଗ, ତୂଳୀରେ ଉଦଭାସିତ ହେଲା ଶାନ୍ତି ଓ ପ୍ରେମର ଗାଥା

ବିଦାୟ ନେଉଛି ପୁରୁଣା । ସମୟର ସିଂହାସନରେ ଅଧିଷ୍ଠିତ ହେଉଛି ନୂଆବର୍ଷ । ଏହି ସନ୍ଦିକ୍ଷଣରେ ଚାରିଆଡ଼େ ନୂଆବର୍ଷ ପାଳନକୁ ନେଇ ଉତ୍ସବର ମାହୋଲ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୋଖରୀପୁଟସ୍ଥିତ ଇନ୍ଦ୍ରପ୍ରସ୍ଥ ଫେଜ୍-୨ରେ ଥିବା ‘ଚିତ୍ରଶାଳା’ର କୁନି ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀମାନେ ରଙ୍ଗ, ତୂଳୀରେ ପୁରୁଣା ବର୍ଷର ବିଦାୟ ସହିତ ନୂଆବର୍ଷକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି । ସ୍ୱାଗତମ୍ ନୂଆବର୍ଷର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶିଳ୍ପୀମାନେ ପ୍ରକୃତିର ଶୋଭା ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଭିତରେ ସମାଜ କଲ୍ୟାଣ ବାର୍ତା ସହ ଚିତ୍ରମାନ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିଲେ ।

ବିଦର୍ଭର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ର ଯୋଗାଡ଼ କରିଦେଲେ ୪୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ଯଦି ଅଧ୍ୟୟନର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସମାଜର ସେବା କରିବା ତେବେ ମୁମ୍ବାଇର ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏଥିରେ ସଫଳତା ଅର୍ଜିଥିବା କୁହାଯାଇପାରିବ । ମୋହିମ ଠାରେ ଥିବା ବମ୍ବେ ସ୍କଟିସ ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ବିଦର୍ଭ ଅଂଚଳର ଅଗମ୍ୟ ଗାଁ ମାନଙ୍କରେ ରହୁଥିବା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୃତ୍ରିମ ଅଙ୍ଗ ଯୋଗାଇ ଦେବାର ଖର୍ଚ୍ଚ ଠୁଳ କରି ଯୋଗାଇ ଦେଇପାରିଛନ୍ତି ।

ମାଟି ଦୀପରେ ରଙ୍ଗ ଭରୁଛନ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ

ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଆଲୋକର ପର୍ବ ଦୀପାବଳି । ଉତ୍ସବକୁ ପାଳିବା ପାଇଁ ଗାଁ ଠୁ ସହର ଚାରିଆଡ଼େ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଉତ୍ସାହ । ଏହି ପର୍ବକୁ ନିଆରା ଭାବେ ମନାଇବା ପାଇଁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଂଚି ଯାଇଛି ‘ୟୁଥ୍ ଫର ସେବା’ ନାମକ ଏକ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ । ବିଦ୍ୟାର୍ଥିମାନେ ଦମର ସହିତ ମାଟି ଦୀପରେ ରଙ୍ଗ ଭରିବାର କାମରେ ମାତି ଯାଇଛନ୍ତି । ପରିବେଶକୁ ସୁହାଇଲା ଭଳି ଏହି ଦୀପ ଦୀପାବଳୀକୁ ସରସ କରାଇବ । ମାଟିରେ ଦୀପ ତିଆରି ଓ ଦୀପକୁ ରଙ୍ଗୀନ କରିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ନାମ ଦିଆଯାଇଛି ‘ପେଇଣ୍ଟ ଦିୟା’ । ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବିଦ୍ୟାର୍ଥିମାନେ ଦୀପ ଗୁଡ଼ିକୁ ରଙ୍ଗାୟିତ କରିବା ପରେ ଏହା ବିକ୍ରୀ ପାଇଁ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ସଂଗଠନର ସଂଯୋଜକ କହିଛନ୍ତି ।

ନାଲକୋ ପକ୍ଷରୁ ୧୦୦୦ ଜରି ଗୋଟାଳିଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଉପକରଣ

ନାଲକୋ ପକ୍ଷରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବିଭିନ୍ନ ବସ୍ତିର ଜରି ଗୋଟାଳିଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ହାଇଜିନିକ କିଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପକ୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ନାଲକୋ ଜଗନ୍ନାଥ ଲେପ୍ରସି ବସ୍ତି, କାରଗିଲ ବସ୍ତି, ପୋଖରୀପୁଟ, ନିଳାଦ୍ରୀ ବିହାର, ଡ଼ମଣା, ଇଶାନେଶ୍ୱର ବସ୍ତିର ଜରି ଗୋଟାଳିଙ୍କୁ ଗ୍ଲୋବସ, ଟି-ସାର୍ଟ, ମାସ୍କ, ଜୈବିକ ସାବୁନ ଆଦି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଉପକରଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

ଅମୃତସର ଟ୍ରେନ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମହମବତୀ ଜାଳି ରାମ, ହନୁମାନ, ସୀତା ଜଣାଇଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ରାବଣ ପୋଡ଼ି ଦେଖୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଟ୍ରେନ ମାଡ଼ିଯିବା ଘଟଣାରେ ୬୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ଶୋକାକୁଳ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ମୃତାହତଙ୍କ ପାଇଁ ସମବେଦନାର ସୁଅ ଛୁଟିଥିବାବେଳେ ମୃତକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଓ ଆହତଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା ଚାଲିଛି । ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି ମହମବତୀ ଶୋଭାଯାତ୍ରା । ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ରାମ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ, ସୀତା ଓ ହନୁମାନ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି । ବେଶଧାରୀମାନେ ମୃତକଙ୍କ ପ୍ରତି ଏହା ଜରିଆରେ ଯଥାର୍ଥ୍ୟ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ହେବ ବୋଲି ଏଭଳି ପ୍ରୟାସ କରିଛନ୍ତି ।

ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟାରେ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ହଜିଥିଲେ ୨୦୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ ନୂଆ

ଓଡ଼ିଶାରେ ତିତଲି ଓ ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ସଂଘଠିତ ବନ୍ୟା ଓ ବାତ୍ୟାରେ ଏଲପିଜି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ତୈଳ ବିପଣନ କମ୍ପାନୀମାନେ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟାରେ ସିଲିଣ୍ଡର ହଜିଯିବା ବା କାଗଜପତ୍ର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବା ସ୍ଥିତିରେ ଖାଉଟିମାନେ ଯେଭଳି କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ନହୁଅନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ତୈଳ ବିପଣନ କମ୍ପାନୀମାନେ ଯତ୍ନବାନ ଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାର ରାଜ୍ୟ ସଂଯୋଜକ ପ୍ରୀତିଶ ଭାରତ କହିଛନ୍ତି । ଯଦି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସିଲିଣ୍ଡର ହଜିଯାଇଥାଏ ତାହା ହେଲେ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରମାଣ ସହ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଦେଲେ ନୁଆ ସିଲିଣ୍ଡର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ।

ବର୍ଜ୍ୟ ବସ୍ତୁରୁ ତିଆରି କଳାକୃତ୍ତିକୁ ନେଇ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ସରକାରୀ ଶିଳ୍ପ ତାଲିମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଆଇଟିଆଇ)ର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ବର୍ଜ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଆକର୍ଷଣୀୟ କଳାକୃତ୍ତି ସମୂହକୁ ନେଇ ଏକ ପ୍ରଦର୍ଶନୀର ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି । ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ବିଜୟ ଅମୃତ କୁଲାଙ୍ଗେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥିମାନଙ୍କ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ହିଁ ସେବା ଥିମକୁ ନେଇ ବର୍ଜ୍ୟ ବସ୍ତୁରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଆକର୍ଷଣୀୟ କଳା ଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରଦର୍ଶନୀକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ ।

ନୂଆଁ ଭାରତ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ମିଳିବ ଶକ୍ତି, ବଲିଉଡ଼ ଅଭିନେତା ବରୁଣ, ଅନୁଷ୍କା ହେଲେ ସ୍କିଲ ଇଣ୍ଡିଆ ମିଶନର ଆମ୍ବାସାଡ଼ର

ସ୍କିଲ ଇଣ୍ଡିଆ ମିଶନ କ୍ୟାମ୍ପେନର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସାଡ଼ର ଭାବେ ବଲିଉଡ଼ ଅଭିନେତା ବରୁଣ ଓ ଅନୁଷ୍କା ଚୁକ୍ତିବଦ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ଦୁଇ କଳାକାର ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ଗସ୍ତକରି ଯୁବ ପୀଢିଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବେ ।

ରାଜସ୍ଥାନର ଜଣେ ସରକାରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଫଟୋ ହେଉଛି ଟୁଇଟରରେ ଭାଇରାଲ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି?

ରାଜସ୍ଥାନର ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷକ ଶବ୍ଦକୁ ସାର୍ଥକ କରାଇଛନ୍ତି । ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇବାର ଉତ୍ସାହ ପାଇଁ ସେ ଅସଂଖ୍ୟଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତି ପାରିଛନ୍ତି ।

ଜିଲ୍ଲାପାଳ ପଢାଇଲେ ଗଣିତ ପାଠ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଦାସରଥୀ ଶତପଥୀ ନିଜର ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁତ କର୍ମସୂଚୀରୁ ସମୟ ବାହାର କରି ସରକାରୀ ସ୍କୁଲର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଗଣିତ ପାଠ ସଂପର୍କରେ କେତେକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏଲଜିବିଟି ସମୂହଙ୍କ ପାଇଁ ତିନୋଟି ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଅନଲାଇନ ସହାୟତା

ଆସାମ, ମଣିପୁର ଏବଂ ମେଘାଳୟ ଆଦି ତିନୋଟି ରାଜ୍ୟରେ ଏଲଜିବିଟି ସମୁଦାୟଙ୍କ ସହାୟତା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ କରି ଅନଲାଇନ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଆରମ୍ଭ ହେବ ମୋ ଭୋଟ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ନୁହେଁ ଅଭିଯାନ

ଓଡ଼ିଶା ଇଲେକ୍ସନ ୱାଚ ପକ୍ଷରୁ ମୋ ଭୋଟ, ମୋ ଦେଶ : ମୋ ଭୋଟ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ନୁହେଁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ରାଜ୍ୟର ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଗ୍ରାମ ଓ ସହରରେ ଏହି ଅଭିଯାନ ଖୁବ ଶିଘ୍ର ଚାଲିବ ବୋଲି ଏହାର ସଂଯୋଜକ ରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ।


First Previous
1 2
Next Last Page 1 of 2

Recent Post