ଶାରଳା ପୀଠରେ ସାଇନବୋର୍ଡ : ବିନା ‘ହେଲମେଟ୍’ରେ ମଟରସାଇକେଲ୍ ପୂଜା କରାଯିବ ନାହିଁ

ଆମେ ଦୁଃଖିତ ! ବିନା ‘ହେଲମେଟ୍’ ମଟରସାଇକେଲ୍ ପୂଜା କରାଯିବ ନାହିଁ – ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶକ୍ତିପୀଠ ଝଙ୍କଡ଼ ଶାରଳା ମନ୍ଦିରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏପରି ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ବୋର୍ଡ । ପୁଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଓ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ସହମତିରେ ଏଭଳି ବୋର୍ଡ ଲଗାଯାଇଛି । ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ଶାରଳା ମନ୍ଦିରରେ ବିନା ହେଲମେଟରେ ଆଉ ବାଇକ ପୂଜା କରାଯିବ ନାହିଁ

ଭକ୍ତ ଓ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ନାଲ୍‌କୋ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାଟେରି ଗାଡ଼ି ପ୍ରଦାନ

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ପୁରୀର ବିକାଶ, ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନବରତ୍ନ କମ୍ପାନୀ ‘ନାଲ୍‌କୋ’ ପକ୍ଷରୁ ୫ଟି ବ୍ୟାଟେରିଚାଳିତ ଗାଡ଼ି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ହୋଟେଲ ମେ ଫେୟାର ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ କେନ୍ଦ୍ର ଖଣି ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ କେ. ରାଜେଶ୍ବର ରାଓ ନାଲ୍‌କୋର ସିଏମଡି ଡ. ତପନ ଚାନ୍ଦ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇ ଆଇକନ ସିଟି ପୁରୀର ଅଧୁରା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ନାଲ୍‌କୋର ସହଯୋଗ ଅବ୍ୟାହତ ରହିବ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

ଅଙ୍ଗଦାନ କରି ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇ ଥିବା ଗଂଜାମ ମୃତକ ଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ୫ ଲକ୍ଷ ସହାୟତା

ମାତାପିତାଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପିଲା ସବୁକିଛି। ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଦୁଃଖକଷ୍ଟ ସହି ନିଜ ସନ୍ତାନସନ୍ତତିଙ୍କୁ ବଢ଼ାଇବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥାଆନ୍ତି। ଯଦି ମାତାପିତାଙ୍କ ଆଗରେ ପିଲାର ମୃତ୍ୟୁ ହୁଏ, ତେବେ ଏହାଠୁ ବଡ଼ ଦୁଃଖ କିଛି ନ ଥାଏ।

ପରିବେଶ ଉପଯୋଗୀ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଚିନ୍ତା,ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ସଂଗଠନ

ପ୍ରାଚୀନ ଉତ୍କଳର ସାମୁଦ୍ରିକ ବାଣିଜ୍ୟ ପରମ୍ପରାକୁ ମନେପକାଇ ପ୍ରତିବର୍ଷ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଶେଷ ଦିନ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ସକାଳୁ ନଦୀ, ସମୁଦ୍ର, ପୁଷ୍କରିଣୀ ଆଦିରେ ଡଙ୍ଗା ଭସାଇ ଲୋକେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରାଚୁର୍ଯ୍ୟ ଐତିହ୍ୟକୁ ମନେପକାଇଥାନ୍ତି। ସାଧାରଣତଃ କଦଳୀ ବାସୁଙ୍ଗାରେ ଡଙ୍ଗା ତିଆରି କରି ସେଥିରେ ପାନ, ଗୁଆ ଥୋଇ ଏହି ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବାର ନିୟମ ରହିଛି।

ଏକା ସମୟରେ ଦାନ୍ତ ଘସିଲେ ୨୬ ହଜାର ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ,ରଚିଲେ ରେକର୍ଡ

ଜଣେ କି ଦୁଇଜଣ ନୁହେଁ, ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ୨୬,୩୮୨ଜଣ ଦାନ୍ତ ଘଷିି କରିଛନ୍ତି ବିରଳ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ। ଗୁରୁବାର କଳିଙ୍ଗ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ସୋସିଆଲ ସାଇନ୍ସ(କିସ୍‌) ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କିସ୍‌ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର, ଅନୁଷ୍ଠାନର କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଜନଜାତିର ପିଲାମାନଙ୍କ ସମେତ ମୋଟ ୨୬,୩୮୨ ଲୋକ ସାମୁହିକ ଦାନ୍ତ ଘଷିି ନୂତନ ଗିନିଜ୍‌ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି।

ଅଧିକ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ନିର୍ମାଣ କରାଗଲେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ବେଳେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମିବ : ଜଗଦାନନ୍ଦ

କୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ଏବେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି । ସମାଜ ଭଳି ବହୁ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏଥିରେ ସହାୟତା କରୁଥିବା ନେଇ ବିଶାଖାପାଟଣା ଠାରେ ଆୟୋଜିତ କର୍ମଶାଳାରେ ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ପୂର୍ବତନ ସୂଚନା କମିଶନର ଜଗଦାନନ୍ଦ ରାଜ୍ୟରେ ଅଧିକ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ନିର୍ମାଣ ହେଲେ ମୃତାହତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମିବ ବୋଲି ସୁଚାଇଥିଲେ

ପଂଚାୟତର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଅମାନ୍ୟ କରି ବାହ୍ୟ ମଳତ୍ୟାଗ ,୨୪ ପରିବାରକୁ ରାସନ ବନ୍ଦ କଲେ ସରପଞ୍ଚ

ସ୍ବଚ୍ଛତା ଓ ବାହ୍ୟ ମଳମୁକ୍ତ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଗଠନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ପ୍ରଶାସନ ‌ଗୋଲାପ ବାଣ୍ଟିବାଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଘଣ୍ଟ ବଜାଇବା, ଠାକୁରଙ୍କ ବାନା ପୋତିବା ଓ ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ତୁଳସୀ ଗଛରୋପଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ପ୍ରୟାସ ହାତକୁ ନେଲା। ତଥାପି ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିପାରିଲାନି। ଶେଷରେ ଜନପ୍ରତିନିଧି ନିଜ ପଞ୍ଚାୟତରେ ସ୍ବଚ୍ଛତାକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି।

ନୋବେଲ ବିଜେତା ଅଭିଜିତଙ୍କ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରୀକରଣ ସଂସ୍ଥା ‘ଜେ-ପାଲ୍‌’ ସହ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ବୁଝାମଣାପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ

ଅର୍ଥନୀତି ନୋବେଲ ବିଜେତା ଅଭିଜିତଙ୍କ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରୀକରଣ ସଂସ୍ଥା ‘ଜେ-ପାଲ୍‌’ ସହ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଗୁରୁବାର ବୁଝାମଣା ପତ୍ର ଗୁରୁବାର ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ବୁଝାମଣା ଅନୁସାରେ ସଂପୃକ୍ତ ସଂସ୍ଥା ରାଜ୍ୟର ଦାଦନ ସମସ୍ୟା ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗବେଷଣା ଭିତ୍ତିକ ସହଯୋଗ ତଥା ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ, କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବ।

କଣ୍ଢେଇନାଚ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜରିଆରେ ସଚେତନ କରୁଛନ୍ତି ତେଲେଙ୍ଗାନାର ମାଧବୀଲତା

ପ୍ରତି ଗ୍ରାମ ଓ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ରୋଡ ଶୋ ହେଉଛି। ପାରମ୍ପରିକ ଷ୍ଟେଜ ଶୋ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଶୋଗୁଡ଼ିକରେ କଣ୍ଢେଇ ନାଚ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ସମ୍ପର୍କରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରୁଛନ୍ତି ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଜଣେ ମହିଳା। ସେ ହେଲେ ଜି. ମାଧବୀଲତା। କୋରାପୁଟ ସ୍ଥିତ ଓଡ଼ିଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ଶନିବାର ଏହିଭଳି ଏକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ ମାଧବୀ। ସେଥିରେ ସେ ପିଲାଙ୍କୁ କଣ୍ଢେଇ ଖେଳ ଦେଖାଇ ତାହାରି ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଉପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିଥିଲେ

ମାଲକାନଗିରିରେ ରୋଗୀ ଓ ସହାୟକଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣା ବସ୍‌ ସେବା, ଚାଲିବ ୨ଟି ଓଏସ୍‌ଆର୍‌ଟିସି ବସ୍‌

ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ମାଗଣାରେ ଯିବା ଆସିବା ପାଇଁ ରୋଗୀ ଓ ସେମାନଙ୍କ ସହାୟକମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ୨ଟି ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ସଡ଼କ ପରିବହନ ନିଗମ (ଓଏସ୍‌ଆର୍‌ଟିସି) ବସ୍‌ ସେବା ଶନିବାର ଠାରୁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଅପହଞ୍ଚ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଓ ଗମନାଗମନର ସହଜ ମାଧ୍ୟମ ଯୋଗାଇଦେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଓଏସ୍‌ଆର୍‌ଟିସି ପକ୍ଷରୁ ଏହି ବସ୍‌ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି।

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଦୈତାରୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସହାୟତା : ତିନିମାସର ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେଲେ ସରକାର

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଦୈତାରୀ ନାଏକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା। ଗତ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରିଥିବା ଘୋଷଣା ଅନୁସାରେ ଆଜି ଜୁଲାଇ, ଅଗଷ୍ଟ ଓ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସର ମୋଟ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହିତ, କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ଅନ୍ୟତମ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନପ୍ରାପ୍ତ ତୁଳସୀ ମୁଣ୍ଡା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ସହାୟତା ମିଳିଛି ବୋଲି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ପ୍ରେସ୍‌ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜରିଆରେ ଜଣାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅବସରରେ ନୂଆ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଲେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଏସ୍‌ପି : ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ୯ କୁମାରୀ କନ୍ୟାକୁ ପୂଜା କଲେ

ଦଶହରା ଅବସରରେ କୁମାରୀ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ନିଆରା ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି ନବରଙ୍ଗପୁର ଏସ୍‌ପି ନିତିନ କୁସଲକର । ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ଅବସରରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଏସ୍‌ପି ୯ଜଣ କୁମାରୀ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିଛନ୍ତି । ଦିନକୁ ଦିନ ସମାଜରେ ନାରୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟାଚାର ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଏହି କନ୍ୟା ପୂଜନ ଏକ ନିଆରା ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି

ଭୂତଳ ଜଳ ର ସଂଚୟ ହିଁ ଅସଲ ସଂଚୟ

ଭାରତରେ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ଉତ୍କଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ନଦୀ, ହ୍ରଦ ଓ ସମୁଦ୍ରର ଜଳ ଦୂଷିତ ହୋଇ ଜୀବଜଗତ ପ୍ରତି ଭୟଙ୍କର ବିପଦକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛି । ଜଳର ଅପବ୍ୟବହାର ଫଳରେ ଭୂତଳ ଜଳରାଶି ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଭାରତର ଅସଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ବମ୍ବେର ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ନୁହେଁ, ଅସଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭୂତଳ ଜଳ ବୋଲି ବିଶିଷ୍ଟ ପରିବେଶବିତ୍‍ ତଥା ଜଳପୁରୁଷ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି।

ସ୍କୁଲର ପ୍ରତି ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମରେ ଗଛଟିଏ: ମିଳିତ ପ୍ରାର୍ଥନା ପୂର୍ବରୁ କରାଯାଏ ପୂଜା

ବୃକ୍ଷ ହିଁ ଦେବତା। କେବଳ ଏହା କୁହାଯାଏ ନାହିଁ ବରଂ ବୃକ୍ଷପୁଜାର ବିଧାନ ପାଳନ କରାଯାଏ ।ଏଭଳି ବୃକ୍ଷ ଉପାସନା ର ନିଆରା ବିଧି ଦେଶର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ତେବେ ଆମେ ଯେଉଁ କଥାଟି ଏଠାରେ ଅବତାରଣା କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ ତାହା ଟିକିଏ ନିଆରା। ହରିୟାଣା ଯମୁନା ନଗରରେ ଥିବା ଏକ ସ୍କୁଲ ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ପ୍ରତି ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମରେ ବୃକ୍ଷ ଚାରା ରୋପଣ କରାଯାଇଛି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଏହାର ରକ୍ଷାଣବେକ୍ଷଣ କରିଥାନ୍ତି।

ଜୀବନ ଜୀବିକାର ଉନ୍ନତି ଓ ଜଙ୍ଗଲଜମି ଅଧିକାର କୁ ନେଇ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ସକାଳ ଅନୁଷ୍ଠାନ

ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ସକାଳ ବିଗତ ଦୁଇଦଶନ୍ଧୀ ଧରି ଜିଲ୍ଲାରେ ବ୍ୟାପକ ଜନସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ଦିଗରେ ନିଜର ନିରବଛିନ୍ନ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଆସିଛି । ଜଙ୍ଗଲ ଜମିର ଅଧିକାର,ପାରମ୍ପରିକ ମିଲେଟ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ର ସୁରକ୍ଷା ,ସଂରକ୍ଷଣ ତଥା ପ୍ରଚଳନ ଓ ବନବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକା ର ଉନ୍ନତି ଦିଗରେ ସକାଳ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସଫଳ ହୋଇଛି ବୋଲି ଆୟୋଜିତ ସଂଗଠନର ୨୦ ତମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି

ୟୁନିସେଫ ଓଡ଼ିଶାରେ ଜାରି ରଖିବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା

ରାଜ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା ପୂର୍ବକ ଗୁରୁବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବକିଶୋର ଦାସ ୟୁନିସେଫର ଓଡିଶା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ୟୁନିସେଫ ମୁଖ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ଅଧିକାରୀ ମୋନିକା ନେଲସେନ୍‍ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ବିବେକ ବିରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟରେ ଶିଶୁ ଓ ମାତୃ ମୃତ୍ୟୁହାର ହ୍ରାସ ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣା ଯୋଜନା ସଫଳ ହୋଇଥିବା କହିଛନ୍ତିରାଜ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା ପୂର୍ବକ ଗୁରୁବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବକିଶୋର ଦାସ ୟୁନିସେଫର ଓଡିଶା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି

ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ରୁ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନରେ ହେବ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ନିଷେଧ

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୨ ତାରିଖ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଠାରୁ ସମସ୍ତ ବିମାନରେ ଥରେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇ ପାରୁଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମସ୍ତ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ବିମାନ ସମେତ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ସମସ୍ତ ସହଯୋଗୀ ବିମାନରେ ଲାଗୁହେବ

ପ୍ରଭାବୀ ବନୀକରଣର ମାଧ୍ୟମ ପାଲଟିଛି ବିହନ ପେଣ୍ଡୁ,ସଫଳତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବଢୁଛି ବ୍ୟବହାର

ସାମୁଦ୍ରିକ ମହାବାତ୍ୟା ‘ଫନି’ ଉପକୂଳର ସବୁଜିମାକୁ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଥିବା ବେଳେ ଦ୍ରୁତ ବନୀକରଣ ଜରିଆରେ ପୁଣିଥରେ ପ୍ରକୃତିର ସୁନ୍ଦରତା ଅଣାଯିବା ପାଇଁ ·ଲିଛି ପ୍ରୟାସ । ବନବିଭାଗ ଘର ଘର ବୁଲି ଚାରା ବାଣ୍ଟୁଥିବା ବେଳେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ‘ଆଶ୍ରା’ ବିହନ ପିଣ୍ଡୁଳା (ସିଡ୍ ବଲ୍) ଜରିଆରେ ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଥିବା ଜଙ୍ଗଲର ଘଞ୍ଚତା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରିଛି

ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବଦାନ୍ୟତା,ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପାଇଁ ପ୍ରତି ମାସରେ ଦାନ କରନ୍ତି ଗୋଟିଏ ଦିନର ଦରମା

ଛୋଟ ବଡ଼ ବିବାଦ ଘେରରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇ ପଡ଼ୁଥିବା ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସାଜିଛନ୍ତି ଜଣେ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ।ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ମନି ରାମ ଯାଦବ ଙ୍କୁ ନେଇ ଏବେ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାରିଆଡେ ଚର୍ଚା। ଛତିଶଗଡ଼ ଯଶପୁର ଶିକ୍ଷା ଉପଖଣ୍ଡର ଏହି ବିଇଓ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ଗୋଟିଏ ଦିନର ଦରମା ଉପଖଣ୍ଡରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲକୁ ଦାନ କରିଥାନ୍ତି

ଓଡ଼ିଶାରେ ଖୋଲିବ ମାଇଁ ହୋମ ଇଣ୍ଡିଆ ର ଶାଖା,ସମାଜ କଲ୍ୟାଣ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ଆଭିମୁଖ୍ୟ

'ମାଇଁ ହୋମ ଇଣ୍ଡିଆ'ର ଶାଖା ଓଡ଼ିଶାରେ ଖୋଲିବ । ଏଥିପାଇଁ ନିର୍ମୟ ସିହ୍ନାଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମ୍ପାଦକ ସୁନୀଲ ଦେଓଧରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାପିତ ମାଇଁ ହୋମ ଇଣ୍ଡିଆ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳନା କରୁଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ସୁବିଧା ସହିତ ଯୁବକ ମାନଙ୍କୁ ମାର୍ଗ ଦର୍ଶନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ପ୍ରତି ବ୍ରତୀ ହୋଇ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତ ନିର୍ମାଣକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରି ଦେଶ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଜାତୀୟ ଏକତାକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।


First Previous
1 2 3 4
Next Last Page 1 of 4

Recent Post