କୋଭିଡ ଯୋଦ୍ଧା ଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ,ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବନ୍ଦେ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ ରେ ମୁଖରିତ ହେବ ଓଡିଶା

କୋଭିଡ୍‌ ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କ ତ୍ୟାଗ ଓ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ସେବାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟା୩୦ରେ "ବନ୍ଦେ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ' ଗାନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ମହତ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ମହାପ୍ରବନ୍ଧକଙ୍କ ସମେତ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ବିମାନବନ୍ଦରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି ।ଏ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି

ଡ୍ରୋନ ର ହେଲା ପରୀକ୍ଷା ମୂଳକ ଉଡ଼ାଣ, ବିଶୋଧନ, ରକ୍ତ ପରିବହନ ଓ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରିବ ଡ୍ରୋନ୍

ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ ରକ୍ତଭଣ୍ଡାରରୁ ରକ୍ତ ପରିବହନ ସାଙ୍ଗକୁ ସଂକ୍ରମିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିଶୋଧନ। ତାଲାବନ୍ଦ ସମୟରେ ନିୟମ ମାନୁ ନ ଥିବା ଅମାନିଆଙ୍କୁ ଧରିବାରେ ପୁଲିସକୁ ସହାୟତା କରିବ ଡ୍ରୋନ୍। ତେବେ ଏହାର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ କେହି ଡ୍ରୋନ୍ ପାଇଲଟ୍ ନ ଥିଲେ। ଫଳରେ ବାହାର ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା। ମାତ୍ର ହ୍ୟୁମାନିଟାରିଆନ୍ ଏଡ୍ ଇଣ୍ଟରନାସନାଲ ଓ ଜେନ୍ ଏରେସ୍ପେସ୍‌ର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ରାଜଧାନୀ‌‌ରେ ଡ୍ରୋନ୍‌ ପାଇଲଟ୍ ତାଲିମ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି

୩୦ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟା ସାଢ଼େ ୫ଟା,କୋଭିଡ୍‌ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଗାଇବ ବନ୍ଦେ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ

ଲକ୍‌ଡ଼ାଉନ୍ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଥରେ ଥାଳି, ତାଳି ବଜାଇବା ଲାଗି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ। ପରବର୍ତୀ ସମୟରେ ସମଗ୍ର ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରବର୍ତାଇଥିଲେ, ଦୀପ, ଟର୍ଚ୍ଚ, ମୋବାଇଲ୍ ଲାଇଟ୍ ଜଳାଅ। ସମଗ୍ର ଦେଶ ଏହାକୁ ମାନିଥିଲା।ଦେଶ କରୋନା ସହ ବଡ଼ ଧରଣର ଲଢ଼େଇ କରୁଥିବା ବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି, ‘ଯିଏ ଯେଉଁଠି ବି ଥାନ୍ତୁ, ଆସନ୍ତା ୩୦ ତାରିଖ ଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟା ସାଢେ ପାଞ୍ଚଟାରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ବ ରକ୍ଷା କରି ବନ୍ଦେ ଉତ୍କଳୀ ଜନନୀ ଗୀତ ଗାନ କରିବେ।

ତୃତୀୟ ବର୍ଷ ଛାତ୍ର ତିଆରି କଲେ କୋଭିଡ୍‌ ଜୋନ୍‌ ଟ୍ରାକର୍‌ ଆପ୍

ପୂର୍ବରୁ ଡ୍ରୋନ୍‌ ତିଆରି, କାର୍‌ ଡିଜାଇନ୍‌ ପ୍ରଭୃତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପ୍ରଶଂସିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ(ସୁଇଟ୍‌) ଏବେ ପୁଣିଥରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି। ଅନୁଷ୍ଠାନର ବିଟେକ୍‌(କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସ) ତୃତୀୟ ବର୍ଷ ଛାତ୍ର ପ୍ରଭୁଦତ୍ତ କର ଏବେ ଏଭଳି ଏକ ଆପ୍‌ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଯାହା କୋଭିଡ୍‌-୧୯ର ଜୋନ୍‌କୁ ଟ୍ରାକ୍‌ କରିପାରୁଛି। ଆପ୍‌ର ନାଁ ରହିଛି କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ଜୋନ୍‌ ଟ୍ରାକର୍‌। ଏହି ଆପ୍‌ରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବର କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ସ୍ଥିତିକୁ ଏକା ସାଙ୍ଗରେ ଦେଖିହେବ।

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଆଇଟିଆଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସାନିଟାଇଜରକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ଅନୁମୋଦନ

କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ମହାମାରୀର ମୁକାମିଲାରେ ସହାୟକ ହେଲାଭଳି ମାତ୍ର ୧୨ଶହ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଏକ ପୁରୁଣା ଅବ୍ୟବହୃତ ମାଇକ୍ରୋ ଓଭନ୍‌କୁ ନେଇ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସରକାରୀ ଶିଳ୍ପ ତାଲିମ୍‌ ‌ଅନୁଷ୍ଠାନ (ଆଇଟିଆଇ) ୟୁଭିସି ସାନିଟାଇଜର୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା। କେନ୍ଦ୍ର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏହାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବା ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ମହେନ୍ଦ୍ରନାଥ ପାଣ୍ଡେ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

ସଙ୍ଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ପ୍ରସଂଶିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଦୁଇ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ

ହାତରେ ତୂଳୀ । ଚଟାଣ ଉପରେ ରଖାଯାଇଛି ରଙ୍ଗ ଡବା। ବିଦ୍ୟାଳୟର ପାଚେରି ଉପରେ ଆଙ୍କି ଚାଲିଛନ୍ତି ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ଚିତ୍ର। ସାରାଦିନ ସେମାନେ ଏହି କାମ ରେ ନିମଗ୍ନ । ଦିନ ସାରା ଗୋଟିଏ କୋଠରିରେ ଚୁପ ଚାପ ବସିବା ଅପେକ୍ଷା ବିଦ୍ୟାଳୟ ହତାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟୀକରଣ ସହ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦିଗ୍‌ଦର୍ଶନ ଦେବାକୁ ସେମାନେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି।

ବିହାରର ୧୩ ଜଣ ପ୍ରବାସୀ ମୁସଲମାନ କଣ୍ଢେଇ କାରିଗର ଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଆସାମର ହିନ୍ଦୁ ପରିବାର

ସମଗ୍ର ଦେଶ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଗତି କରୁଥିବା ବେଳେ କେତେକ ଲୋକ ହିନ୍ଦୁ-ମୁସଲମାନ ଭ୍ରାତୃଭାବର ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ସୃଷ୍ଟି କରି ଆଦର୍ଶବାଦର ପରିଚୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହେଉଛନ୍ତି ତଳ ଆସାମର ଧୁବ୍ରି ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା ୫୫ ବର୍ଷିୟ ଦେବ କୁମାର ନାମକ ଜଣେ କୁମ୍ଭାର। ମାର୍ଚ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ ତାଙ୍କ ଘରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି ବିହାର ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଗରିଆ ଏବଂ ସହର୍ଷ ଜିଲ୍ଲାର ୧୩ ଜଣ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କଣ୍ଢେଇ କାରିଗର।

ଉଜ୍ଜଳା କୁ ପୁରିଲା ୪ ବର୍ଷ ,ଲକ ଡାଉନ ବେଳେ ମା ମାନଙ୍କୁ ଉର୍ଜା ଦେଇଛି ଉଜ୍ଜଳା: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜଳା ଯୋଜନାର ୪ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଉଜ୍ଜଳା ହିତାଧିକାରୀ ଙ୍କ ସହ ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ କଥା ହୋଇଥ‌ିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ଓଡିଶା ସମେତ ଆସାମ, କେରଳ, ରାଜସ୍ଥାନ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ମହିଳା ହିତାଧିକାରୀ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ତାଲାବନ୍ଦରେ ଫସିଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବେ ମଠ, ମନ୍ଦିର

ତାଲାବନ୍ଦ ଯୋଗୁଁ ଏଠାରେ ଫସି ରହିଥିବା ବାହାର ରାଜ୍ୟର ଶ୍ରମିକଙ୍କର ଅନେକ ସମସ୍ୟା ପଦାକୁ ଆସୁଛି। କିଏ ଖାଇବାକୁ ନ ପାଇ ଚାଲିଚାଲି ଫେରିଯାଉଛି ତ’ କେହି ଫେରିଲା ବେଳେ ଖାଇବାକୁ ପାଉ ନାହିଁ। ଏଭଳି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ରାସ୍ତାମଝିରେ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛି ଦେବୋତ୍ତର ବିଭାଗ। ଏହି ମର୍ମରେ ଆଜି ଦେବୋତ୍ତର କମିସନର ନିଜ ବଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ମଠ ମନ୍ଦିରର ଟ୍ରଷ୍ଟ ବୋର୍ଡକୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି।

ଡିଆରଡିଓ ଆଣିଲା ନୂଆ ଜୀବାଣୁମୁକ୍ତକାରୀ ଯନ୍ତ୍ର, ନୋଟ୍,ଲାପଟପ ,ଫୋନ୍ ଆଦି ସାନିଟାଇଜ୍ କରିହେବ

ଘାତକ କରୋନାଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଅନେକ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପଡୁଛିା କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଲେ ବି ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥିବାରୁ କାଗଜ ଟଙ୍କା(ନୋଟ୍), ଟେଲିଫୋନ୍ ଏବଂ ଲାପ୍ଟପ୍ ଆଦି ନିତ୍ୟବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀଗୁଡି଼କୁ କିପରି ଓଦା ନକରି ଭୂତାଣୁ ରହିତ କରିହେବ ତାହା ହିଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇ ରହିଛିା

ଜୁନ୍‌ରୁ ସିଏପିଏଫ୍ କ୍ୟାଣ୍ଟି‌ନରେ କେବଳ ସ୍ବଦେଶୀ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ହେବ

ଆସନ୍ତା ଜୁନ୍ ପହିଲାରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ପୁଲିସ ବଳ (ସିଏପିଏଫ୍‌) କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ ଗୁଡ଼ିକରେ କେବଳ ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ହେବ। କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ ଆଜି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସିଏପିଏଫ୍ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଅଧୀନରେ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌, ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌, ସିଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌, ଆଇଟିବିପି, ଏସ୍‌ଏସ୍‌ବି, ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଜି ଓ ଆସାମ ରାଇଫଲ୍‌ର କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଗୁଡ଼ିକ ଆସୁଛି।

ମାନସିକ ଚାପରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ, ମାସକରେ ୧୪ ହଜାରଙ୍କୁ କାଉନସେଲିଂ

କରୋନା କଣ? କଣ ପ‌ାଇଁ ଆମକୁ ସଙ୍ଗରୋଧରେ ରଖାଯିବ? ଆମକୁ ରାତିରେ ନିଦ ଆସୁନି। କାମ ବି ମିଳୁନି, ପରିବାର ଚଳିବ କେମିତି? ଘରଠାରୁ ଦୂରରେ ତଥା‌ ସଙ୍ଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରହିଥିବା ଅନେକ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମନକୁ ଆନ୍ଦୋଳିତ କରୁଛି ଏହିଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ। ଆଉ, ସେଥିରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ନିବୃତ୍ତ କରି ସୁସ୍ଥ ମାନସିକ ସ୍ଥିତିରେ ରଖିବା ପାଇଁ କରାଯାଉଛି କାଉନ୍‌ସେଲିଂ।

ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମାନସିକ ଚାପ ଦୂର କରିବ ‘ଭରସା’

କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମାନସିକ ଚାପରୁ ମୁକ୍ତ ରଖିବା ଓ ଦୃଢ଼ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ କୋରାପୁଟସ୍ଥିତ ଓଡ଼ିଶା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ହେଲପ୍‌ଲାଇନ୍‌(୦୮୦୪୬୮୦୧୦୧୦) ‘ଭରସା’କୁ ଲୋକାର୍ପଣ କରାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିୟାଲ୍‌ ନିଶଙ୍କ ଆଜି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରି କହିଲେ, ଓଡ଼ିଶା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ବାଗତଯୋଗ୍ୟ।

ମାଲକାନଗିରି ଆଇଟିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିନବ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ମେସିନ ଉଦ୍ଭାବନ,ନବରଙ୍ଗପୁର ଆଇଟିଆଇ ତିଆରି କଲା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାସ୍କ

ନୋଭେଲ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ବା କୋଭିଡ-୧୯ର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଔଷଧ ନଥିବା କାରଣରୁ ସତର୍କତା ହିଁ ଏହି ରୋଗରୁ ବର୍ତିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ। ଏହି ଭୂତାଣୁ ମୂଖ୍ୟତଃ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସ୍ପର୍ଶ କଲେ ବ୍ୟାପିଥାଏ । ତେଣୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ସହିତ ହାତ ଓ ଶରୀରକୁ ସଫା ରଖିବା, ଜୀବାଣୁ ରହିବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ସଫା ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରି।

ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ପାଇଁ ନୂଆ ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହେବ,ଆମେରିକାରେ ଥିବା ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ସହ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଙ୍କ ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂ

ମହାମାରୀ ମୁକାବିଲା ସମୟରେ ଆମେରିକାରେ ବାସ କରୁଥିବା ଅନେକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ସହ ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଆଜି ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ବ ମହାମାରୀର ସବୁ ଅସୁବିଧା ଓ ଆହ୍ବାନ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଓ ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ପାଇଁ ନୂଆ ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହେବ। ଏହି ସମ୍ଭାବନାର ରାସ୍ତାକୁ ଖୋଜି ବାହାର କରିବା ସହ ସମସ୍ତଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ରାଜ୍ୟର ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଗତି ଉପରେ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଗୁରୁତ୍ବାରୋପ କରିଥିଲେ।

ରିଲାଏନ୍ସ ଫ୍ରେସ୍‌, ସ୍ମାର୍ଟ ଷ୍ଟୋରରେ ମଦର୍ସ ଡେ

ସୁପର ମାର୍କେଟ ବ୍ରାଣ୍ଡ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ରିଲାଏନ୍ସ ଫ୍ରେସ୍‌ ଏବଂ ସ୍ମାର୍ଟ ଷ୍ଟୋରରେ ମଦର୍ସ ଡେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଏକ ଡିଜିଟାଲ କ୍ୟାମ୍ପେନ ‘ଭାରତମାତା କେ ଲିଏ’ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଏକ ଡିଜିଟାଲ ଫିଲ୍ମ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତା ଆୟୁଷ୍ମାନ ଖୁରାନା ଏଥିରେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି। ମଦର ଇଣ୍ଡିଆ ତଥା ମାଆମାନଙ୍କର ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯୋଗଦାନକୁ ସେ ଏଥିରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି।

ଭାରତର ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଲୋଡିଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ପୂର୍ବ କାଳରେ କଳିଙ୍ଗର ସାଧବ ପୁଅ ମାନେ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସୀୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ବେପାର ବଣିଜ କରି ନାଁ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଘଡ଼ସନ୍ଧି ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସୀୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ରହୁଥିବା ସଫଳ ଓଡ଼ିଆମାନେ ଭାରତ ତଥା ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ପାଇଁ ନୂଆ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଆହ୍ବାନ କରିଛନ୍ତି । ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସୀୟ ଦେଶ ସମୂହ ଯଥା ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ମିଆଁମାର, ସିଙ୍ଗାପୁର, ଭିଏତନାମ, ମାଲେସିଆ ଓ ଥାଇଲାଣ୍ଡରେ ରହୁଥିବା ଓଡ଼ିଆ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ଆଜି ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

କୋକୋରାପୁଟ ର ମହିଳା କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା: ଘରେ ଘରେ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା

କରୋନା ଲକ୍‌ଡାଉନ ଡାକି ଆଣିଛି ଅନେକ ବିପତ୍ତି। କିଏ ବାହାରେ ଫସି ରହିଛି, ଘରକୁ ଆସିବ ବୋଲି ଛଟପଟ ହେଉଛି। କିଏ ଘରେ ରହିବି ବାହାରକୁ ଯାଇ ନ ପାରି ଛଟପଟ ହେଉଛନ୍ତି। ଏପରି ବିପଦକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ବଦାନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଛନ୍ତି।

୨୪୦ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ାଇବ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଟିମ୍

କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଦେଶ ସମେତ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଜାରି ରହିଛି। ତେବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ହ୍ବାଟ୍ସଆପ୍‌ ଓ ଡିଡି ଓଡ଼ିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଥମରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି। ଏଥିସହ ମଧୁ ଆପ୍‌ ଓ ଏଡୁସାଟ୍‌ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଜାରି ରହିଛି ବୋଲି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି।

ଦୁଇ ରୋବଟ ପରେ ଏବେ ବିଶୋଧନାଗାର ତିଆରି କଲା ଖପୁରିଆ ଆଇଟିଆଇ

ଜ୍ଞାନକୌଶଳର ସଦୁପଯୋଗ କରି ଆଉ ଏକ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତମୂଳକ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଛି ଖପୁରିଆସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ଆଇଟିଆଇ। ଲଗାତର ଭାବେ ଏଠାରୁ କରୋନା ମୁକାବିଲା ନିମନ୍ତେ ବିଭିନ୍ନ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଉପକରଣ ତିଆରି ହେଉଛି। ଏହି ଆଇଟିଆଇର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହୃଷୀକେଶ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବିଶୋଧନାଗାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ଗୁରୁବାର ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7
Next Last Page 1 of 7

Recent Post