ତାଳଗୁଡ଼କୁ ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ ମିଳିଲେ ବଢିବ ବିକ୍ରୀ

ରାଜ୍ୟରେ ପାରମ୍ପରିକ ଢଙ୍ଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ତାଳଗୁଡ଼ । ତାଳ ଓ ଖଜୁରୀ ରସକୁ ଗରମ କରି ଏହି ଗୁଡ଼ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ । ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିର ୨ହଜାର ଓ ଢେଙ୍କାନାଳର ୧ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀ ତାଳ ଗୁଡ଼ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିନାହାନ୍ତି । ତାଳ ଗୁଡ଼ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଚାଷୀଙ୍କ ଉନ୍ନତି ଓ ଗୁଡ଼ର ବିକ୍ରୀବଟ୍ଟା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୫୯ ଠାରୁ ତାଳଗୁଡ଼ ସମବାୟ ସଂଘ ଗଢା ଯାଇଛି । ଏହାର ଅଧିନରେ ଏବେ ୬୭ଟି ସମବାୟ ସଂସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ତାଳଗୁଡ଼କୁ ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଏବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟ । ଯଦି ଏହା ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ ପାଏ ତେବେ ଏହାର ଖ୍ୟାତି ବଢିବା ସହ ବଜାର ସୁଯୋଗ ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା ପୋଷଣ କରାଯାଇଛି ।

ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳକୁ ମିଳିବ ମୋବାଇଲି

ମହିଳାଙ୍କୁ ଡ଼ିଜିଟାଲ ଭାବେ ସଶକ୍ତ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳକୁ ମୋବାଇଲି ଫୋନ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭର ଚତୁର୍ଥ ଦିବସରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

୫୦ ହଜାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଘି କୁଆଁରୀ ଚାଷରୁ ପାଆନ୍ତୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟ

ଛୋଟ ଉଦ୍ୟୋଗ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବହୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କମ୍ପାନୀ ଯାଏଁ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଏବେ ଘି କୁଆଁରି (ଆଲୋଭେରା) ରୁ ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି ।

ମହୁମାଛି ପାଳନରୁ ଜୀବିକା ପାଇଛନ୍ତି ଗାଁ ଚାଷୀ

ବିହାର, ତାମିଲନାଡ଼ୁ, କେରଳ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ଆମ ଓଡ଼ିଶାର କେତେକ ଅଂଚଳରେ ମହୁମାଛି ପାଳନ ସଫଳତାର ସହ କରାଯାଉଛି । ଫସଲ, ଜଳବାୟୁ ଏବଂ ଗଛଲତା ମହୁମାଛିଙ୍କୁ ସୁହାଉଥିବାରୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ମହୁ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଥାଏ ।

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ

ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୧ ତାରିଖ ଠାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ମଧ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ବର୍ଷା ଋତୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଜୁନ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଶିମିିଳିପାଳ ପ୍ରବେଶପଥ ମନା ହୁଏ । ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଋତୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଖୋଲିଯାଏ ଶିମିଳିପାଳର ପ୍ରବେଶ ପଥ ।

ମିଶନ ଶକ୍ତି ଜରିଆରେ ହେବ ମାଛ ଚାଷ

ପ୍ରତି ପଂଚାୟତରେ ଥିବା ଗୋଟିଏ ପୋଖରୀରେ ଚଳିତ ବର୍ଷରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀରେ ମାଛ ଚାଷ କରାଯିବ । ପଂଚାୟତିରାଜ ବିଭାଗର ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗ ଏ ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିଛି । ଏହି ମାଛ ଚାଷର ସମସ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ମିଶନ ଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳକୁ ଦିଆଯିବ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩ହଜାର ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ମାଧ୍ୟମରେ ୧୭ ଶହ ହେକ୍ଟର ପରିମିତ ଜଳାଶୟରେ ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ।

ମନ୍ଦିରର ବାସି ଫୁଲ ଦେଇଛି ଜୀବିକା

ଆମେ ମନ୍ଦିରରେ ଦେବ ବିଗ୍ରହଙ୍କୁ ଭକ୍ତି ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାରେ ଅର୍ପଣ କରୁଥିବା ଫୁଲ କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ମଉଳିଯାଏ । ବାସ ଓ ରଙ୍ଗ ଫିକା ପଡ଼ିଯାଏ । ତା ପରେ ଅଳିଆ ବାସି ଓ ବର୍ଜ୍ୟରେ ପରିଣତ ହୁଏ । ଅହମ୍ମଦାବାଦର ଦୁଇ ଜଣ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏବେ ଏହି ବାସି ଫୁଲରୁ ବାଛି ପାରିଛନ୍ତି ନିଜର ଜୀବିକା ।

ଜୈବିକ କୃଷିକୁ ମିଳିବ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ, ଗଢା ହେବ ଓଡ଼ିଶା ଜୈବ କୃଷି ମିଶନ

ଚାଷ ଜମିର ଉର୍ବରତା ବୃଦ୍ଧି, ଚାଷ ବାବଦ ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ ଏବଂ ଜୈବ କୃଷିଜାତ ସାମଗ୍ରୀର ବଜାର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଓଡ଼ିଶା ଜୈବ କୃଷି ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୭ରେ କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଥିଲା । ଏବେ ଏହା ସାଧାରଣରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ରେଡ଼ିଓ ଶୁଣି ଆସିଥିଲା ବୁକ୍ ମାଇଁ ସୋ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ଭାବନା, ଏବେ ହଜାରେ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି କମ୍ପାନୀ

ବୁକ୍ ମାଇଁ ସୋ ହେଉଛି ଦେଶର ସବୁଠୁ ସଫଳ ଅନଲାଇନ ଟିକେଟ ବୁକିଂ କମ୍ପାନୀ । ଆଜିର ତାରିଖରେ ଏହାର ୧୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଚାରୋଟି ଦେଶରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିଛି ।

ସଂଚୟକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଖବର, ବଢିଲା ସ୍ୱଳ୍ପ ସଂଚୟ ଯୋଜନାରେ ସୁଧ ହାର

ପବ୍ଲିକ ପ୍ରୋଭିଡ଼େଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ (ପିପିଏଫ୍) ଜାତୀୟ ସଂଚୟ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର (ଏନଏସସି) ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନା ଏବଂ ଡ଼ାକଘର ଅବଧି ଯୋଜନା(ଆରଡ଼ି) ଆଦି ସ୍ୱଳ୍ପ ସଂଚୟ ଯୋଜନାରେ ସଂଚୟକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଛି ଭଲ ଖବର । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାର ସୁଧହାରରେ ୪୦ ବେସିକ ପଏଣ୍ଟ ବା ୦.୪% ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଡ଼ିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସଂଶୋଧିତ ସୁଧ ଲାଗୁ ହେବ ।

ମିରଠରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଯିବ ଗଣପତିଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି, ଜାଣନ୍ତୁ ମୂର୍ତ୍ତିର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟତା

ଗଣେଷ ଚତୁର୍ଥି ଅବସରରେ ମିରଠରେ ପୂଜା ପାଇଥିବା ଗଜାନନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଏବେ ସାତ ସମୁଦ୍ର ପାର ହୋଇ ବିଦେଶ ମାଟିକୁ ଯିବ । ମିରଠର ଏକ କମ୍ପାନୀ ୨୫ ହଜାର ଗଣେଷ ମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କୁ ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ପହଂଚାଇବ । ସେଗୁଡ଼ିକର ଏକ ଭବ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦୀପାବଳୀରେ କରାଯିବ । ଏହି ସବୁ ମୂର୍ତ୍ତି ୱାଟର ପ୍ରୁଫ୍ ହେବା ସାଙ୍ଗକୁ ପରିବେଶ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ।

ଏବେ କଲେଜରେ ଚା ଦୋକାନ ଚଳାଇବେ ଛାତ୍ର, ହେବେ ବ୍ୟବସାୟୀ

ମିରଠ ଏବଂ ସହାରନପୁରର କେତେକ ଡ଼ିଗ୍ରୀ କଲେଜରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଭିତରେ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ ବିକଶିତ କରିବାର ଏକ ନୂଆ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । କଲେଜରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର କଳା କୌଶଳତା ଶିଖାଇ ଦିଆଯିବ । କଲେଜ ଗୁଡ଼ିକରୁ ମତାମତ ଲୋଡ଼ାଯାଇଛି । ଶିଳ୍ପ ପରିଚାଳକ କଲେଜ ଗୁଡ଼ିକୁ ବୁଲି ଦେଖିଛନ୍ତି । ଅପରପକ୍ଷରେ କଲେଜ ସ୍ତରରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କମ୍ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶରେ ନିଜର ଷ୍ଟାର୍ଟଅପକୁ ଆଗକୁ କିଭଳି ନେଇ ହେବ ସେ ଦିଗରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ନମୁନା ପ୍ରକଳ୍ପର ଅଂଶ ସ୍ୱରୂପ କଲେଜରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଟି-ଷ୍ଟ୍ରଲ ଖୋଲି ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ ଶିଖିପାରିବେ ।

ଗ୍ରାମୀଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରାଇଛି ଦୁଗ୍ଧ ସମବାୟ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ବଳାନନ୍ଦପୁର ଗାଁର ୩୮ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା କଲ୍ୟାଣୀ ରାଉତ ଗାଁରେ ଦୁଗ୍ଧ ସମବାୟ ସମିତି ପରିଚାଳନା କରି ୧୪୦ ପରିବାରର ରୋଜଗାର ବୃଦ୍ଧିରେ ସହଯୋଗ କରି ପ୍ରଶଂସା ଅର୍ଜିଛନ୍ତି ।

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଖୋଲିଲା ଟ୍ରାଇବସ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଉଟଲେଟ, ମିଳିବ ସାରା ଦେଶର ଜନଜାତି ବ୍ୟବହୃତ ସାମଗ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ସତ୍ୟନଗର ନିକଟରେ ଟ୍ରାଇବସ ଇଣ୍ଡିଆର ନୁଆ ଆଉଟଲେଟ ଖୋଲିଛି । କେନ୍ଦ୍ର ଆଦିବାସୀ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମ ଏହାକୁ ଲୋକାର୍ପିତ କରି ଏହା ସମଗ୍ର ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟର ଜନଜାତି ସାମଗ୍ରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ମେଗା ସୋ ରୁମ ହେବ ବୋଲି ସୂଚାଇଥିଲେ । ଏହି ଆଉଟଲେଟରେ ପାରମ୍ପରିକ ଜନଜାତି ହସ୍ତକଳା, ସାର୍ଟ କୁର୍ତ୍ତା, କୁର୍ତ୍ତି, ହସ୍ତତନ୍ତ, ବିଭିନ୍ନ ଘର କରଣା, ଅଳଙ୍କାର, ଘର ସାଜସଜ୍ଜା ସାମଗ୍ରୀମାନ ବିକ୍ରୀ ପାଇଁ ସୁବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ।

ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଆମାଜନ ହିନ୍ଦୀରେ ଆରମ୍ଭ କଲା କିଣାକିଣି ସୁବିଧା

ଏବେ ଗ୍ରାହକ କୌଣସି ବି ସମାନ ହିନ୍ଦୀରେ ଖୋଜିପାରିବେ । ଆମାଜନର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀ ଫ୍ଲିପକାର୍ଟର ଗତିରୋଧ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି ଅନଲାଇନ ରିଟେଲ କମ୍ପାନୀମାନେ ଅର୍ଦ୍ଦସହର ଓ ଗ୍ରାମାଂଚଳର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଲୁବ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟରେ ୧୮ ବର୍ଷରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛନ୍ତି ୪୫ ହଜାର ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀ

ରାଜ୍ୟରେ ଉଦ୍ୟୋଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଓ ପରିଚାଳନା ଦିଗରେ ମହିଳାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯୋଡ଼ି ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ୧୯୯୦-୯୧ ମସିହାରୁ ୨୦୧୭-୧୮ ୧୮ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନେ ୪୫,୭୩୦ ଟି ସୂକ୍ଷ୍ମ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଉଦ୍ୟୋଗ ଗୁଡ଼ିକରେ ପାଖାପାଖି ୨ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ୨୦୧୫-୧୬ ମସିହାରେ ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୨,୫୮୦ଟି ଉଦ୍ୟୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ବୋଲି ସମ୍ବଲପୁର ବିଧାୟିକା ରାସେଶ୍ୱରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଏମଏସଏମଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାମଲ ଏହି ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବାଇଗଣ ଚାଷରୁ ଛତିଶଗଡ଼ର ଚାଷୀ ପାଉଛନ୍ତି ବର୍ଷକୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ରୋଜଗାର

ଛତିଶଗଡ଼ର ଚାଷୀମାନେ ବାଇଗଣ ଚାଷ କରି ବାର୍ଷିକ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଆୟ କରୁଥିବା ଭଳି ଏକ ସୁସମ୍ବାଦ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । କେତେକ ଚାଷୀ ଏକ ଏକର ଜମିରେ ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପୁଞ୍ଜି ଖଟାଇ ପାଂଚ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଆୟ ପାଇଛନ୍ତି ।


First Previous
1 2 3 4 5
Next Last Page 1 of 5

Recent Post