କୃଷି ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇଁ ଲକ୍ଷେ କୋଟିର ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

କୃଷକମାନେ ଯେଭଳି ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀର ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ପାଇପାରିବେ ତାହାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୃଷି ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଣ୍ଠି ନାମରେ ଏକ ମହତ୍ତ୍ବାକାଂକ୍ଷୀ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅର୍ଥରେ କୃଷକଙ୍କ ଘର ନିକଟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର କୃଷି ସଂପର୍କିତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ପାରିବ। ଫଳରେ ଆମ ଦେଶର କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବଢ଼ିବ ଏବଂ ସେମାନେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରିପାରିବେ ବୋଲି ଆଶା ରଖାଯାଇଛି।

ଲକଲକଡାଉନ ବଦଳାଇଦେଲା କିଣାକିଣି ଅଭ୍ୟାସ

କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଲୋକେ ଘରମାନଙ୍କରେ ବେଶୀ ସମୟ ରହିଛନ୍ତି । ବଜାର ବନ୍ଦଥିବା କାରଣରୁ ହୋଟଲ ରେ ଖାଇବା, ବୁଲାବୁଲି କରିବା ଓ କିଣାକିଣି କରିବାର ଧାରା ଉପରେ ଲାଗିଛି ରୋକ । ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ଠାରୁ ଅନଲାଇନ ରେ କିଣାବିକା ର ଧାରା ବଦଳିଯାଇଛି ।ଲୋକେ ଅନଲାଇନ ରେ ଭିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ର ସାନିଟାଇଜର,ମାସ୍କ,ଭିଟାମିନ ଓ ପ୍ରୋଟିନ ପାଉଡର ସାଙ୍ଗକୁ ଅନ୍ୟାନ ସ୍ୱାସ୍ଥପ୍ରଦ ଖାଦ୍ୟସାମଗ୍ରୀ ମଗାଇଛନ୍ତି।

ଜଳଭଣ୍ଡାର ରେ ହେବ ପଞ୍ଜୁରୀ ଭିତରେ ମାଛ ଚାଷ

ରାଜ୍ୟରେ ମଧୁର ଜଳ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ନିମନ୍ତେ ପଞ୍ଜୁରୀ ଭିତରେ ମାଛ ଚାଷ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏଥି ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ପ୍ରାଣୀ ସମ୍ପଦ ବିକାଶ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ବଛାଯାଇଛି। ଏହି ଅଭିନବ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚୁର ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇପାରିବ ଓ ରାଜ୍ୟରେ ମାଛର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସରକାର ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି।ପଞ୍ଜୁରୀ ଭିତରେ ମାଛ ଚାଷ ନିମନ୍ତେ ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ୫ଟି ଜୋନ୍ ଏବଂ ୧୦୦ଟି ସବ୍‌ଜୋନ୍‌ରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାୟ ୨୪୦୦ ପଞ୍ଜୁରୀ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇ ପାରିବ।

ଚୀନର ୪ ହଜାର କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ରାକ୍ଷୀ ପାଇଲାନି ଭାରତୀୟ ବଜାର

୨୦୨୦ ରାଖି ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ଭାରତ ନିର୍ମିତ ରାଖି ଯୋଗୁଁ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରାୟ ୪୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଜୁନ୍ ୧୦ ତାରିଖ ଦିନ ‘କନ୍‌ଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ରେଡର୍ସ’ (ସିଏଆଇଟି) ଏ ବର୍ଷ ‘ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀ ରାଖି’ ପାଳିବାକୁ ଦେଇଥିବା ଆହ୍ବାନ ଫଳବତୀ ହୋଇଛି। ସିଏଆଇଟି’ ସହଯୋଗରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୧ କୋଟି ରାଖି ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା। ଘରେ, ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ିରେ ଓ ବ୍ୟାବସାୟିକ ସେକ୍ଟର‌୍‌ରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ଭାରତୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହି ରାଖି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ। ତେଣୁ, ଏଥର ଗୋଟିଏ ହେଲେ ରାଖି ଚୀନ୍‌ରୁ ଆମଦାନି ହୋଇନାହିଁ।

କରୋନା କାଳରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଅଟୋ ଚାଳକ ଙ୍କ ଜୀବିକା ବିପନ୍ନ

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪ ତାରିଖ ପରଠାରୁ ଗଡ଼ୁନି ଅଟୋ । କୁଆଡେ ଯିବେ କେଉଁ କାମ କରିବେ ଏଭଳି ଚିନ୍ତାରେ ହଜାର ହଜାର ଅଟୋ ଚାଳକ। ଅଟୋ ଗଡୁନି କି ଗଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ପାଖରେ ସମ୍ବଳ ବି ନାହିଁ। ଏପଟେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାରେ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ଋଣଭାର। ସ୍ଥିତି ଏମିତି ଯେ, ଘରଭଡ଼ା ଦେବାକୁ ଟଙ୍କା ନଥିବାରୁ ଏବେ ଅଟୋ‌ଚାଳକ ସହର ଛାଡ଼ି ଗାଁ ମୁହାଁ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ତିଆରି ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢ଼ୀ ରେ ଝଟକିଲେ ବିଦ୍ୟାବାଲନ

ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢ଼ିର ବୁଣାକାରମାନଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଓ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛନ୍ତି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତ୍ରୀ ବିଦ୍ୟା ବାଲନ୍। କାଲି ମୁକ୍ତିଲାଭ କରୁଥିବା ତାଙ୍କ ‘ଶକୁନ୍ତଳା ଦେବୀ ସିନେମାର ପ୍ରମୋସନ୍‌ ଅବସରରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢ଼ି ପିନ୍ଧି ଝଟକିଛନ୍ତି ବିଦ୍ୟା। ଏହି ଶାଢ଼ି ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ଲାଗିଥିବା ଓ ଏହାକୁ ପିନ୍ଧିଥିବାରୁ ସେ ଖୁବ ଆନନ୍ଦିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଆଦିବାସୀଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟକୁ ଡିଜିଟାଲ କରାଯିବ

କେନ୍ଦ୍ର ଆଦିବାସୀ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅଧୀନ ଟ୍ରାଇଫେଡ୍‌ ସଂସ୍ଥା ଏକ ଡିଜିଟାଇଜେସନ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହା ଜନଜାତି ବର୍ଗଙ୍କ ବେପାର ବଣିଜକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ। ଏବେ ଦୁନିଆରେ ସବୁ ଜିନିଷର କାରବାର ଅନ୍‌ଲାଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ହେଉଥିବାରୁ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀ ସେଥିରେ ଯେପରି ଉଚିତ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ପାଏ, ସେଥିପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଇ-ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ତିଆରି ହୋଇଛି।

ଦେବାଳିଆ ସ୍ଥିତିରେ ବିମାନ ଶିଳ୍ପ, ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଗଲାଣି ୪ ଲକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି

କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଗୁରୁତର ମାନବୀୟ ସଂକଟ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦିନକୁ ଦିନ ଦୃଢ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ବ୍ଲୁମ୍ବର୍ଗର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଶିଳ୍ପ ଗୁରୁତରଭାବେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । ଏହା ଫଳରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ଏହି ଶିଳ୍ପ ସହ ସଂପୃକ୍ତ ପ୍ରାୟ ୪ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ନିଯୁକ୍ତି ହରାଇସାରିଲେଣି । ତେବେ ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି ଯେ ଆଗକୁ ସ୍ଥିତି ଆହୁରି ଖରାପ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।

ଚୌଦ୍ବାରରେ ହେବ ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍‌ ପାର୍କ

ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଛି ଶ୍ରମିକ ଆନ୍ଦୋଳନ। ହେଲେ ଖୋଲିପାରୁନି ଚୌଦ୍ୱାର ର ଓଟିଏମ । ଅନେକ ଶ୍ରମିକ ନିଜ ପ୍ରାପ୍ୟ ନ ପାଇ ମରିହଜି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ପୁଣି ନୂଆ ଆଶା ଦେଖାଇଛନ୍ତି ସରକାର । ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ବିଚାର ପାଇଁ ଥିବା ଚୌଦ୍ବାରସ୍ଥିତ ଓଡ଼ିଶା ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍ ମିଲ୍‌ (ଓଟିଏମ୍‌) ମାମଲାର ତୁରନ୍ତ ଫଇସଲା କରିବା ସହିତ ସେଠାରେ ଏକ ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ ଟେକ୍ସଟାଇଲ ପାର୍କ ସ୍ଥାପନ ଉପରେ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ ଦିବ୍ୟଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ଗୁରୁତ୍ବାରୋପ କରିଛନ୍ତି।

ୱାଲମାର୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆକୁ କିଣିଲା ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ, ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ‘ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ ହୋଲସେଲ’କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ ସୂଚନା

ଭାରତର ଅଗ୍ରଣୀ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀ ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ ଗ୍ରୁପ୍ ୱାଲମାର୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆକୁ କିଣିଛି। ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ ୱାଲମାର୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆର ୧୦୦% ଅଂଶଧନ ହାସଲ କରିଛି । ଏହା ସହିତ ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ ଏକ ନୂତନ ଡିଜିଟାଲ ମାର୍କେଟପ୍ଲେସ୍ ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ ହୋଲସେଲ ମଧ୍ୟ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି। ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ ୱାଲମାର୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଲସେଲ କ୍ଷମତାର ଲାଭ ଉଠାଇବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ କମ୍ପାନୀର ଗ୍ରୋସରୀ(ତେଜରାତି) ବ୍ୟବସାୟକୁ ମଧ୍ୟ ମଜବୁତ କରିବ ।

କୋଭିଡ୍ କଟକଣାରେ ବି ରାଜ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି ୯୦ ହଜାର ଗାଡି

କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଆର୍ଥିକ କାରବାର ତ୍ବରାନ୍ବିତ ହୋଇପାରୁନି। କିନ୍ତୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ବି ରାଜ୍ୟରେ ନୂଆ ଗାଡ଼ି ବିକ୍ରି ପରିମାଣ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଶା ସଂଚାର କରିଛି। କୋଭିଡ କଟକଣା ସମୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ୯୦ ହଜାର ପାଖାପାଖି ନୂଆ ଗାଡ଼ି ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁନ ଭିତରେ ଏ ବାବଦରେ ୧୫୯.୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ କରିଛି ପରିବହନ ବିଭାଗ। ଯଦିଓ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଏହି ରାଜସ୍ବ ଏବଂ ଗାଡ଼ି ବିକ୍ରି ସଂଖ୍ୟା କମ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ସମୟରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଉତ୍ସାହଜନକ ବୋଲି ପରିବହନ ବିଭାଗ ଆକଳନ କରିଛି ।

ସୁନା ଦୋକାନରେ ଉଡୁଛି ମାଛି ତେଣେ ୧୧ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଦର ରେ ପହଁଚିଲା ସୁନା

କୋରନା ମହାମାରୀ ଆତଙ୍କ ରେ ସାରା ବିଶ୍ୱ ।ଜୀବନ ଆଉ ଜୀବିକା କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଲକ ଡାଉନ ଓ ସଟଡାଉନ ଜାରି ରହିଛି । ବଜାର ରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଅବସ୍ଥା ଫେରି ନଥିବା ବେଳେ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଦୋକାନଗୁଡିକ କିଣାବିକା କରିପାରୁନାହାନ୍ତି । ଗ୍ରାହକ ମାନେ ସୁନା ଅଳଂକାର ପାଇଁ ଇଛା ପ୍ରକାଶ କରୁନଥିବାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ମଧ୍ୟରୁ ବାହାଘର ଓ ବ୍ରତଘର ବାତିଲ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

୪୦ ପ୍ରତିଶତ ‌ରେସ୍ତୋରାଁ, ଢାବାରେ ତାଲା ଝୁଲିବ

କରୋନା ପାହାରରେ ହୁଗୁଳି ଗଲାଣି ବ୍ୟାବସାୟିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି। ଦେବାଳିଆ ହୋଇଗଲାଣି ବ୍ୟବସାୟ। ଏପରିକି ରାଜଧାନୀ ଭଳି ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ରେସ୍ତୋରାଁ ଓ ଢାବାରେ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ତାଲା ଠୁଙ୍କି ଦିଆଯାଇଛି। କେବଳ ପାର୍ସଲ ଦେବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଥିଲେ ହେଁ ଏଥିରେ ଘୋଡ଼ା ଛ’ ଟଙ୍କାକୁ ଦାନା ନ’ ଟଙ୍କା ଭଳି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି। ତେଣୁ ପ୍ରଥମେ ଯେଉଁ କେତେଜଣ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇ ପାର୍ସଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ, ସେମାନେ ବି ଏହା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେଣି।

ଉଜୁଡ଼ିଲା ଦୁଗ୍ଧ ବ୍ୟବସାୟ,୮ ଲକ୍ଷର ଗାଈ ଦାନ କରିଦେଲେ ବ୍ୟବସାୟୀ

୭୨ଟି ଗାଈ ରଖିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଇ ନ ପାରି ଶେଷରେ ୬୭ଟି ଗାଈଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଲୋକ ଓ ଗୋ ସେବାକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଦାନ କରି ଦେଲେ ‌ଜଣେ ଦୁଗ୍ଧ ବ୍ୟବସାୟୀ। ଏହି ସବୁ ଗାଈଙ୍କ ମୂଲ୍ୟ ୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। କରୋନା କାଳର ଏଭଳି ପ୍ରଭାବ ଜଣେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଦୁଗ୍ଧ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି। ବାଗଲପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ସୁନ୍ଦର ଗ୍ରାମର ଦୁଗ୍ଧ ବ୍ୟବସାୟୀ ସୁଶିଲ କୁମାର ମିଶ୍ର ୨୦୦୨ରୁ ପ୍ରଥମେ ୪ଟି ଗାଈରୁ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଉଦ୍ୟମରେ ଧାରକରଜ କରି ବ୍ୟବସାୟକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ସହିତ ନିଜର ଗାଈ ସଂଖ୍ୟା ୭୨ରେ ପହଞ୍ଚାଇ ପାରି‌ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କରୋନ ଜନିତ ସ୍ଥିତି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ଡାକି ଆଣିଲା। ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ କ୍ଷୀର ଅଥବା କ୍ଷୀରଜାତ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ହେଲା ନାହିଁ। ଗାଈମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଦେବାକୁ ଅର୍ଥ ଅଭାବ ପଡିଲା। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ବାଟ ନଥିଲା ବୋଲି ସୁଶିଲ କହିଛନ୍ତି ।

ଦେଶରେ ୭୫,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବ ଗୁଗୁଲ

ଭାରତର ଡିଜିଟାଲ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସହ ହାତ ମିଳାଇଛି ଗୁଗୁଲ୍ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ଇଣ୍ଡିଆର ସ୍ବପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଗୁଗୁଲ ୭୫,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି | ଏ ନେଇ ଆଜି ଟୁଇଟ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଗୁଗୁଲର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଆମେ ଗର୍ବିତ ବୋଲି ଲେଖିବା ସହ ଗୁଗୁଲ ୭୫,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପାଣ୍ଠି ବିନିଯୋଗ କରିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଆଜି ମୁଁ ଗୁଗୁଲ୍ ପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆ ଡିଜିଟାଇଜେସନ୍ ପାଣ୍ଠି ଘୋଷଣା କରି ଉତ୍ସାହିତ ଅଛି।

ମୁହଁମାଡ଼ି ପଡ଼ିଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପ

ପୁରୀ ଜିଲାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ ହେଉ କି ବେଳାଭୂମି ସବୁଠି ଏବେ ଛାଇଯାଇଛି ନିର୍ଜନତା। କୌଣସି ଦର୍ଶନୀୟ ସ୍ଥାନରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନାହିଁି କି ଶୁଣାଯାଉନି କୋଳାହଳ। ପୁରୀ ହୋଟେଲଗୁଡ଼ିକରେ ସତେଯେମିତି ଜାରି ହୋଇଛି ଅଘୋଷିତ କର୍ଫ୍ୟୁ। ପ୍ରଥମେ ପୁରୀ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପର ଅଣ୍ଟା ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲା ବାତ୍ୟା ଫନୀ। ଏଥିରୁ ମୁକୁଳିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ହଠାତ୍‌ ମହାମାରୀ କରୋନା ଦେଇଛି ଶକ୍ତ ପ୍ରହାର।

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ବାଂଲାଦେଶକୁ ପଠାଇଲା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପାର୍ସଲ ଟ୍ରେନ

ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ବାଂଲାଦେଶର ବେନାପୋଲକୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗୁଣ୍ଟୁରର ରେଡ୍ଡିପାଲମରୁ ଶୁଖିଲା ଲଙ୍କା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପାର୍ସଲ ଟ୍ରେନ ଯୋଗେ ପଠାଇଛି । ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଗୁଣ୍ଟୁର ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳ ଲଙ୍କା ଚାଷ ପାଇଁ ବିଶେଷ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଛି। ଗୁଣବତ୍ତା ଓ ସ୍ୱାଦ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ଲଙ୍କାର ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଖ୍ୟାତି ରହିଛି। ଆଗରୁ ଗୁଣ୍ଟୁର ଅଞ୍ଚଳର ବ୍ୟବସାୟୀ ଓ ଚାଷୀମାନେ ସଡ଼କ ପଥରେ ବାଂଲାଦେଶକୁ ଲଙ୍କା ରପ୍ତାନି କରୁଥିଲେ।

କରୋନା ବୁଡାଇ ଦେଇଛି ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ ଜୀବିକା

କରୋନା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ଜୀବନ ଜୀବିକା ବୁଡାଇ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଲୋକମାନେ ବେସାହାରା ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। କରୋନା ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକ ନିଜର କର୍ମ ସଂସ୍ଥାନ ଛାଡି ଘରେ ହାତବାନ୍ଧି ବସିଥିବା ବେଳେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ କରୋନା ବୁଡାଇ ଦେଇଛି ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କର ଜୀବିକା। ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ମାସ ଶେଷ ବେଳକୁ କରୋନା କଟକଣା ଜିଲ୍ଲାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଏଇ କଟକଣା କଡାକଡି କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଜିଲ୍ଲାକୁ କର୍ଫ୍ୟୁ ଘୋଷଣା କରାଗଲା।

ଗୁଣ୍ଡୁରି କରିଛି ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ,ମାସକୁ ରୋଜଗାର ତିରିଶି ହଜାର

ଶିକ୍ଷିତ ହୋଇଥିବାରୁ ଚାକିରି କରିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ ମନ ମାନି ନ ଥିଲା। ତେଣୁ ଚାକିରି ଛାଡ଼ି ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ସହ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଗୁଣ୍ଡୁରି ପକ୍ଷୀ (କୋଏଲ) ଓ କୁକୁଡ଼ା ପାଳନ। ହାତରେ ବେଶି ଅର୍ଥ ନ ଥିବାରୁ ମାତ୍ର କେତୋଟି ଗୁଣ୍ଡୁରି ଓ କୁକୁଡ଼ାରେ ସେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବ୍ୟବସାୟ ଏବେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିଛି। ମାସିକ ୨୫ରୁ ୩୦ ହଜାର ଭଳି ରୋଜଗାର ହେଉଛି। ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳିଲେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବଡ଼ ଫାର୍ମଟିଏ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କଣିହାଁ ବ୍ଲକ ଶୁଶୁବା ପଞ୍ଚାୟତ ପୋଡ଼ାଗଡ଼ର ଚିନ୍ମୟ ସାହୁ।

ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇଛି ‘ମାସ୍କ’

ଚାକିରି ଗଲା। ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ। ଘରେ ବସି କରିବେ କ’ଣ? ଆଗକୁ ରାସ୍ତା ନାହିଁ। ପାଖରେ ବି ପୁଞ୍ଜି ଅଭାବ। ପରିବାର ସହ କିପରି ଚଳିବେ ଭାବିଲେ ଆଖିକୁ ନିଦ ଆସୁନି। ଏଭଳି ସମୟରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଏକାଠି କରି ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ସହୀଦ୍‌ନଗରସ୍ଥିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୌଶଳ ବିକାଶ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କୌଶଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଓ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ମିସନ୍ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ପରିଚାଳିତ ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ହାତକୁ ନେଇଛି।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 12

Recent Post