ଗଂଜେଇ ଚାଷ ଛାଡି ହଳଦୀ ଚାଷରୁ ଜୀବିକା ର ବାଟ ପାଇଛନ୍ତି ବିଛିନ୍ନାଂଚଳ ର ଆଦିବାସୀ

ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ବାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳର ଚିତ୍ର । ଦିନେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ କରୁଥିବା ଆଦିବାସୀ ଏବେ ନିଜ ଜମିରେ ହଳଦୀ ଫସଲ କରି ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହେ।ଇଛନ୍ତି । ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆରୁ ସେମାନେ ପାଲଟି ଯାଇଛନ୍ତି ଜଣେ ଜଣେ ଆଦର୍ଶ ହଳଦୀ ଚାଷୀ ।

୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ୨କୋଟି ୫୦ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ଆଣିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପରେ ହେଉଥିବା ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଉଭୟ ଦେଶୀୟ ଓ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଆଗମନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। ୨୦୧୬-୧୭ରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ୧,୩୧,୯୦,୨୨୪ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ୧,୪୩,୬୪,୫୪୧ ଏବଂ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ୧,୫୬,୨୩,୨୫୦ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥିଲେ।

ଶିଶିର ସରସ : ୭ ଦିନରେ ୧୦ କୋଟିର ବ୍ୟବସାୟ

ଓରମାସ୍ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡ଼ିଆଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଶିଶିର ସରସ ମେଳାର ଆଜି ଥିଲା ୮ମ ଦିନ। ମେଳାରେ ଗତ ୭ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ କୋଟିରୁ ଊର୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟ ହୋଇଥିବା ଓର୍‌ମାସ୍ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏଥର ମେଳାରେ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ବଡ଼ି, ପାମ୍ପଡ଼, ଆଚାର ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଘରକରଣା ତଥା ଘର ସାଜସଜ୍ଜା ସାମଗ୍ରୀର ଭଲ ବିକ୍ରି ବଟା ହେଉଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ମିଳିବ ଓଡ଼ିଶା ଏସ୍‌ଏଚ୍‌ଜି ଉତ୍ପାଦିତ ଦ୍ରବ୍ୟ

ଚାନ୍ଦୁଆ, ତାରକସିରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଟସର, ମାଣିଆବନ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। ଏଣିକି ସବୁକିଛି ମିଳିବ ଆଇଆର୍‌ସିଟିସି ଓ୍ବେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ। ଓଡ଼ିଶା ମଧ୍ୟଦେଇ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଲୋକ ଓଡ଼ିଶାର ହସ୍ତଶିଳ୍ପ, ହସ୍ତତନ୍ତ ସହ ପାରମ୍ପରିକ ଓଡ଼ିଆ ଖାଦ୍ୟର ମଜା ନେଇପାରିବେ। ତାହା ପୁଣି ଓ୍ବାନ୍‌-କ୍ଲିକ୍‌ରେ।

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକକୁ ଟକ୍କର ଦେବ ବାଉଁଶ,ତିଆରି ହୋଇପାରୁଛି ବହୁବିଧ ଘରକରଣା ଦ୍ରବ୍ୟ

ପ୍ଳାଷ୍ଟିକକୁ ଟକ୍କର ଦେବ ବାଉଁଶ । ପ୍ଳାଷ୍ଟିକ ନିର୍ମିତ ଉପକରଣର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ଫଳରେ ବାଉଁଶରେ ନିର୍ମିତ ଉପକରଣ ଚାହିଦା କମିବା ସାଙ୍ଗକୁ କାରିଗରମାନେ ନିଜର ଜୀବିକା ହରାଇ ବସିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସରକାର ପ୍ଳାଷ୍ଟିକ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇବା ପରେ ପୁଣି ବାଉଁଶର ଚାହିଦା ବଢୁଛି ।

ଉପେକ୍ଷିତ କେନ୍ଦୁଝର ର ହଳଦୀ ଚାଷୀ

ବହୁ ବର୍ଷ ହେଲା ହଳଦୀ ଚାଷ କରି ଆସୁଛୁ। ଅଳ୍ପ ଜମିରେ ଏହି ଚାଷ କରୁଛୁ। ଏଥିପାଇଁ କିଏ ଆମକୁ ସହାୟତା ଦେଇ ନାହିଁ କିମ୍ବା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉନାହାନ୍ତି। ଆଉ ଟିକେ ସୁବିଧା ମିଳିଲେ ଏବଂ ହଳଦୀ ବିକିବା ସୁବିଧା ହେଲେ ଅଧିକ ଚାଷ କରି ପାରନ୍ତୁ ଏବଂ ବହୁ ଲୋକ ଉପକୃତ ହୋଇ ପାରନ୍ତେ। ଏଭଳି କହିଛନ୍ତି ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକର କାଞ୍ଜିପାଣି, ବାୟାପଣ୍ଡାଧାର, ବାୟାକୁମୁଟିଆ ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ହଳଦୀ ଚାଷ କରି ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରୁଥିବା ମହିଳା ଆଦିବାସୀ ଚାଷୀ।

ଦେବ୍ରୀଗଡ଼ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ନୌକାବିହାର ର ମଜା ନେଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ

ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମାନଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଡେବ୍ରିଗଡ଼ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ହୀରାକୁଦ ନଦୀବନ୍ଧ ହ୍ରଦରେ ନୌକାବିହାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ନୌକାକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ହ୍ରଦରେ ଭ୍ରମଣ କରାଇବା କାମରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି ।

ହରିୟାଣା ରେ ହେବ ପବନରେ ଆଳୁ ଚାଷ

ସାଧାରଣତଃ ମାଟିରେ ଆଳୁ ଚାଷ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଏବେ ହରିୟାଣାରେ ପବନରେ ଆଳୁ ଚାଷ କରାଯିବ। ସାଧାରଣ ଆଳୁ ତୁଳନାରେ ଏହି ପ୍ରକାର ଆଳୁ ଚାଷରେ ଉତ୍ପାଦନ ୧୦ରୁ ୧୨ ଗୁଣା ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି କରନାଲସ୍ଥିତ ଆଳୁ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଅଧିକ ହୋଟେଲ ବଢିବା ଦିଗରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଲା ହାରୋ

କେରଳରେ ୫୬୩ ତାରକା ହୋଟେଲ୍‌ରେ ୧୫,୭୯୧ ରୁମ୍‌ ଅଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୯୦ଟି ତାରକା ହୋଟେଲ୍‌ରେ ୧୫,୩୧୮ଟି ରୁମ୍ ଅଛି। ଗୁଜୁରାଟରେ ୮୦ଟି ହୋଟେଲ୍‌‌ରେ ୬,୨୭୨ଟି ରୁମ୍‌ ଅଛି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୩୯ଟି ତାରକା ହୋଟେଲ୍‌ରେ ୩,,୪୬୧ଟି ରୁମ୍ ଅଛି। ତାମିଲନାଡ଼ୁ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ହରିଆନା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ତାରକା ହୋଟେଲ୍‌ ସଂଖ୍ୟା ଉତ୍ସାହଜନକ। କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଛି ୯ଟି ତାରକା ହୋଟେଲ୍‌, ଯେଉଁଥିରେ କି ରୁମ୍‌ ସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୬୫୭।

କୃଷି ନୀତି-୨୦୨୦କୁ ମୋହର

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏଣିକି ଅଣପାରମ୍ପରିକ ଚାଷକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯିବ। ମଙ୍ଗଳବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଏହାକୁ କୃଷି ନୀତି-୨୦୨୦ରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ଚାଷୀର ଆ‌ୟରେ ନିରନ୍ତର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ସରକାର ଆଣିଛନ୍ତି ଏହି ନୂଆ କୃଷି ନୀତି-୨୦୨୦ ବା ‘ସମୃଦ୍ଧି

ସରିଲା ମିଶନ ଶକ୍ତି ମେଳା:୬ କୋଟି ଟପିଲା ବ୍ୟବସାୟ

ମିଶନ ଶକ୍ତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ, ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ଏବଂ ମିଶନ ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ରାଜଧାନୀରେ ଆୟୋଜିତ ‘ମିଶନ ଶକ୍ତି ମେଳା’ ସୋମବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଦ୍ରବ୍ୟର ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ମେଳାରେ ମୋଟ ୬ କୋଟି ୫୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରିବଟା ହୋଇଥିବା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ସାତକୋଶିଆ ଗଣ୍ଡରେ ମିଳିବ ବୋଟିଂ ସୁବିଧା

ମହାନଦୀର ସାତକୋଶିଆ ଗଣ୍ଡରେ ଏଣିକି ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଅଧିକ ସମୟ ବୋଟିଂ କରିପାରିବେ। ବଡ଼ମୂଳରୁ ଟିକରପଡ଼ା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲମ୍ବିଥିବା ସାତକୋଶିଆ ଗଣ୍ଡରେ ନିୟମିତ ବୋଟିଂ ହେବ। ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏବେ ସାତକୋଶିଆ ଗଣ୍ଡରେ ଟିକରପଡ଼ା ନିକଟରେ ଏବଂ ବଡ଼ମୂଳରେ କିଛି ଅଞ୍ଚଳ‌ ମଧ୍ୟରେ ବୋଟିଂ କରିବାର ସୁବିଧା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳୁଥିଲେ ହେଁ ଆଗକୁ ପୂରା ସାତକୋଶିଆ ଗଣ୍ଡରେ ବୋଟିଂ କରିବାର ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।

ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁନି କେନ୍ଦରା

ଏବେ ବୁଡ଼ିବାକୁ ବସିଲାଣି ଓଡ଼ିଶାର ଲୋକକଳା। ଆଉ ଶୁଭୁନି ଗାଁ ଦାଣ୍ତରେ କେନ୍ଦରାଗୀତ। ଆଧୁନିକ ଗୀତରେ ଯୁବସମାଜ ମସଗୁଲ। ଆମର ଲୋକକଳାକୁ ଧୀରେଧୀରେ ଭୁଲିବାକୁ ଲାଗିଲେଣି ଯୁବସମାଜ।

ସଂକଟରେ କଳାହାଣ୍ଡିର କପାଚାଷୀ

କଳାହାଣ୍ଡିର କପାଚାଷୀ ମାନେ ଧଳା ଫରଫର କପା ଦେଖି ଯେଉଁ ଖୁସି ହେଉଥିଲେ ସେହି ଖୁସି ଏବେ ମୁହଁ ରୁ ହଜିଯିବାକୁ ଲାଗିଛି। କପା ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ସରକାର ଖୋଲିଥିବା ମଣ୍ଡି ସେହି ଖୁସି ସେମାନଙ୍କର ହଡ଼ପ କରିଛି ।

ଫିକା ପଡିଛି କଟକ ତାରକସି ର ଚମକ

ହଜାରହଜାର ବର୍ଷର ସହର କଟକ। ଐତିହ୍ୟ ଓ ପରମ୍ପରା ଭିତରେ ବଞ୍ଚିଛି ଏଠାକାର ଲୋକଙ୍କ ମାନ ଆଉ ସ୍ବାଭିମାନ। ଏହା କେବଳ ଗୋଟିଏ ସହରର ନାଁ ନୁହେଁ, ବରଂ ଭାରତ ଭୂଖଣ୍ଡରେ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟକୁ ବହନ କରୁଥିବା ଏକ କଳାର ମାଟି। ବିଶ୍ୱ ମାନଚିତ୍ରରେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ତାରକସି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏହି ମାଟିର ରହିଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ। ହେଲେ ତାରକସି କଳା ଏବେ ବିଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ।

ରାଜ୍ୟରେ ୫ ବର୍ଷରେ ବଢିଛି ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ

ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ ୬୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆପଦ୍‌କାଳୀନ ପାଣ୍ଠି ବାବଦରେ ପ୍ରତି ପ୍ରାଥମିକ ସମବାୟ ସମିତିକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଫିଶ୍‌ଫେଡ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯାଉଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟରେ ୭୩୨ ସକ୍ରିୟ ପ୍ରାଥମିକ ମତ୍ସ୍ୟ ସମବାୟ ସମିତି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।

ଅଲିଭ ରିଡ଼ଲେ ଙ୍କ ପାଇଁ ମାଛଧରା କଟକଣା ପ୍ରସଙ୍ଗ,୮ହଜାର ମତ୍ସଜିବୀ ପରିବାର ଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ଅନୁକମ୍ପା ସହାୟତା

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରୁ ମେ ୩୧ ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛଧରା ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି।ଏହି ସମୟରେ ବିରଳ ଅଲିଭ ରିଡ଼ଲେ ପ୍ରଜାତିର କଇଁଛ ଗଣଅଣ୍ଡାଦାନ ପାଇଁ ଆସୁଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମାଛ ଧରା ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗୁ କରାଯାଇଥାଏ।

୨୦୧୪ରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଛି

୨୦୧୪ରୁ ଓଡିଶାକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ କୌଣସି ହ୍ରାସ ଘଟିନାହିଁ। ମାତ୍ର ୨୦୧୪ଠାରୁ ୨୦୧୮ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

୩ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଫସଲ ଧୋଇନେଇଛି ବୁଲବୁଲ

ବାତ୍ୟା ‘ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌’ ଦ୍ୱାରା ବାଲେଶ୍ୱର, ଭଦ୍ରକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର, ଯାଜପୁର ଏବଂ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଆଦି ୬ ଜିଲା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ପ୍ରାଥମିକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଏହିସବୁ ଜିଲାର ପ୍ରାୟ ୩ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଚାଷଜମି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟରରୁ ସାମାନ୍ୟ ଅଧିକ ଜମି ୩୩%ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି।

ରାଜଧାନୀ ରେ ଆଦି ମହୋତ୍ସବ

ଖୋଲିଲା ଜନଜାତି ସମ୍ଭାରର ବିଶାଳ ପସରା। ହସ୍ତତନ୍ତ, ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଓ ଖାଣ୍ଟି ଦେଶୀୟ ସାମଗ୍ରୀକୁ ନେଇ ଜନତା ମୈଦାନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ‘ଆଦି ମହୋତ୍ସବ’। ଆଦିବାସୀ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅଧୀନସ୍ଥ ଟ୍ରାଇବାଲ୍‌ କୋପରେଟିଭ୍‌ ମାର୍କେଟିଙ୍ଗ୍‌ ଡେଭଲପ୍‌ମେଣ୍ଟ୍‌ ଫେଡେରେସନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍‌ (ଟ୍ରାଇଫେଡ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏଭଳି ଏକ ମେଳା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Next Last Page 1 of 9

Recent Post




















Bikasha Khabara
14/01/2020

tree man