ରାଜ୍ୟରେ ୫ ବର୍ଷରେ ବଢିଛି ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ

ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ ୬୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆପଦ୍‌କାଳୀନ ପାଣ୍ଠି ବାବଦରେ ପ୍ରତି ପ୍ରାଥମିକ ସମବାୟ ସମିତିକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଫିଶ୍‌ଫେଡ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯାଉଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟରେ ୭୩୨ ସକ୍ରିୟ ପ୍ରାଥମିକ ମତ୍ସ୍ୟ ସମବାୟ ସମିତି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।

ଅଲିଭ ରିଡ଼ଲେ ଙ୍କ ପାଇଁ ମାଛଧରା କଟକଣା ପ୍ରସଙ୍ଗ,୮ହଜାର ମତ୍ସଜିବୀ ପରିବାର ଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ଅନୁକମ୍ପା ସହାୟତା

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରୁ ମେ ୩୧ ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛଧରା ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି।ଏହି ସମୟରେ ବିରଳ ଅଲିଭ ରିଡ଼ଲେ ପ୍ରଜାତିର କଇଁଛ ଗଣଅଣ୍ଡାଦାନ ପାଇଁ ଆସୁଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମାଛ ଧରା ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗୁ କରାଯାଇଥାଏ।

୨୦୧୪ରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଛି

୨୦୧୪ରୁ ଓଡିଶାକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ କୌଣସି ହ୍ରାସ ଘଟିନାହିଁ। ମାତ୍ର ୨୦୧୪ଠାରୁ ୨୦୧୮ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

୩ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଫସଲ ଧୋଇନେଇଛି ବୁଲବୁଲ

ବାତ୍ୟା ‘ବୁଲ୍‌ବୁଲ୍‌’ ଦ୍ୱାରା ବାଲେଶ୍ୱର, ଭଦ୍ରକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର, ଯାଜପୁର ଏବଂ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଆଦି ୬ ଜିଲା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ପ୍ରାଥମିକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଏହିସବୁ ଜିଲାର ପ୍ରାୟ ୩ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଚାଷଜମି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟରରୁ ସାମାନ୍ୟ ଅଧିକ ଜମି ୩୩%ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି।

ରାଜଧାନୀ ରେ ଆଦି ମହୋତ୍ସବ

ଖୋଲିଲା ଜନଜାତି ସମ୍ଭାରର ବିଶାଳ ପସରା। ହସ୍ତତନ୍ତ, ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଓ ଖାଣ୍ଟି ଦେଶୀୟ ସାମଗ୍ରୀକୁ ନେଇ ଜନତା ମୈଦାନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ‘ଆଦି ମହୋତ୍ସବ’। ଆଦିବାସୀ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅଧୀନସ୍ଥ ଟ୍ରାଇବାଲ୍‌ କୋପରେଟିଭ୍‌ ମାର୍କେଟିଙ୍ଗ୍‌ ଡେଭଲପ୍‌ମେଣ୍ଟ୍‌ ଫେଡେରେସନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍‌ (ଟ୍ରାଇଫେଡ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏଭଳି ଏକ ମେଳା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି।

ଆଖୁ ଦେଇଛି ଖାଦ୍ୟ ଆଉ ନିରାପତ୍ତା ,ଆଖୁଚାଷରୁ ଲକ୍ଷପତି ହୋଇଛନ୍ତି ବଲାଙ୍ଗୀର ର ଏହି ଚାଷୀ

ଆଖୁକୁ ନେଇ ଜୀବନ, ଆଖୁକୁ ନେଇ ରୋଜଗାର । ପରିଶ୍ରମ ଓ ଇଛାଶକ୍ତି ଏବେ ବଲାଙ୍ଗୀର ମାୟାବରହା ଗାଁର ଚାଷୀ ଚୈତନ୍ୟ ପଟେଲଙ୍କ ପରିବାରରେ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧିର ନୂଆ ପସରା ମେଲାଇଦେଇଛି । ମିଠା ଆଖୁ ଚାଷକୁ ନେଇ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ ଚାଷୀ ଚୈତନ୍ୟ ପଟେଲ। ବାପାଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଦୁଇ ପୁଅ ବିପିନ ଓ ନବୀନ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧ ଲକ୍ଷ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ମାଣ୍ଡିଆ ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ,ପୁରସ୍କୃତ ହେବେ ମାଣ୍ଡିଆ ଚାଷୀ

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭଲ ମାଣ୍ଡିଆ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିବା ସଫଳ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସରକାର ପୁରସ୍କୃତ କରିବେ। ଆସନ୍ତା ୧୬ ତାରିଖ ଦିନ ବିଶ୍ବ ଖାଦ୍ୟ ଦିବସ ଅବସରରେ ମାଣ୍ଡିଆ ଚାଷ ହେଉଥିବା ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୧୪ ଜଣ ସଫଳ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରିବାକୁ କୃଷି ବିଭାଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଭଲ ମାଣ୍ଡିଆ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିବା ସଫଳ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା କୃଷି ଉପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

୩୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଏସଏଚ୍‌ଜି ଗ୍ରୁପକୁ ମିଳିବ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଋଣ

୩୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଏସଏଚ୍‌ଜି ଗ୍ରୁପକୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଋଣ ମିଳିବ। ମାତ୍ର ୫୯ ମିନିଟରେ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ମିଳିପାରିବ। ରାଷ୍ଟ୍ରୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗ୍ରାହକ ସମ୍ପର୍କ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

୪୫ ପ୍ରକାର ସୁସ୍ୱାଦୁ କେକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଓ ବିକ୍ରିକରି ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହୋଇଛନ୍ତି ଏହି ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳ

ଇଛାଶକ୍ତି ଥିଲା କିନ୍ତୁ ପାଖରେ ନଥିଲା ସେଭଳି ବଡ ପୁଞ୍ଜି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ କିଛି କରିବାର ଆଶା ଥିଲେ ବି ନିଜର ସ୍ୱପ୍ନର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରୁନଥିଲେ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଝିରପାଣିର କିଛି ମହିଳା। ତେବେ ଦିନକୁ ଦିନ କିଛି ନୂଆ କରିବାର ଆଗ୍ରହ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠୀ(ଏସଏଚଜି) ଟିଏ ଗଠନ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିଲା

କୋରାପୁଟ କଫିକୁ ଅନଲାଇନ ବିକ୍ରି କରି ଓଡିଶା ଆୟ କରିବ ୫ କୋଟି

କୋରାପୁଟରେ ଉତ୍ପାଦିତ କଫିର ଚାହିଦା ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସରକାର ଏହି କଫିର ଅନଲାଇନ ବିକ୍ରିରୁ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ଜନଜାତି ବିକାଶ ସମବାୟ ନିଗମର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମାନସୀ ନିମ୍ବଲ କହିଛନ୍ତି, ଇ-ବାଣିଜ୍ୟ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ୫୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ତେଣୁ କୋରାପୁଟ କଫିକୁ ଆମାଜନ ଏବଂ ଆଦିଶା କମ୍ପାନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନଲାଇନରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି।

ସିଫା ଆଣିଲା ୨ ମୋବାଇଲି ଆପ,ମତ୍ସଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ସୂଚନା

ରାଜ୍ୟର ମାଛ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମଧୁର ଜଳ ଜୀବପାଳନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ସିଫା) ପକ୍ଷରୁ ୨ଟି ମୋବାଇଲ ଆପ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରି ଚାଷୀମାନେ ମାଛ ଚାଷର ପ୍ରଣାଳୀ, ରୋଗ ସଂପର୍କିତ ସମସ୍ୟା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ।

ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଖୋଲିବ ମହିଳା ହାଟ,ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଉତ୍ପାଦର ବିକ୍ରିବଟା ହେବ

ମହିଳା ସଶକ୍ତି କରଣ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନେଇ ଗଠିତ “ମିଶନ ଶକ୍ତି” ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।ଗାଁରୁ ସହର ଯାଏଁ ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ଏସଏଚଜି ଗଢାଯାଇଛି। ସେମାନେ ସାମୁହିକ ଭାବେ ବିଭିନ୍ନ ଦ୍ରବ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଆୟ ଉପାର୍ଜନ ରେ ସକ୍ଷମ ହେଉଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଦ୍ରବ୍ୟର ବିପଣନ ରେ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ପୌରାଂଚଳ, ବିଜ୍ଞାପିତ ପରିଷଦ ତଥା ବ୍ଲକ ମୂଖ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମହିଳା ହାଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରକ୍ରିୟା

ବନ୍ଦ ହେଲାଣି ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ କପା ଉତ୍ପାଦନ,ସୁରଟ କପଡା ଶିଳ୍ପକୁ ନେଇ ବଢ଼ିଲା ଶଙ୍କା

ଗୁଜୁରାଟ ର ସୁରଟକୁ ମିନି ଓଡିଶା କୁହାଯାଏ । ଏଠାରେ ଗଢି ଉଠିଥିବା ଶତାଧିକ କପଡାଶିଳ୍ପ ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ଜୀବିକା ଦେଇଥାଏ। ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଓଡ଼ିଆ ବିଗତ ୪ ଦଶନ୍ଧି ରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ସୁରଟ ରେ ଦାନା ପାଣି ର ଯୋଗାଡ଼ ରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସୁରଟ ଉପରେ ଏବେ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲାଣି

ବାଉଁଶ ମିସନ୍‌ ପାଇଁ ୨୭ କୋଟି ୩୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବାର୍ଷିକ ଯୋଜନା, ହେକ୍ଟର ପିଛା ଦିଆଯିବ ୫୦ ହଜାର ସହାୟତା

ରାଜ୍ୟରେ ବାଉଁଶ ମିସନ୍‌ ପାଇଁ ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୨୭ କୋଟି ୩୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବାର୍ଷିକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅସିତ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆଜି ବସିଥିବା ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କମିଟି ବୈଠକରେ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଛି। ଲୋକସେବା ଭବନ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ବୈଠକରେ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ମୋନା ଶର୍ମା ବାଉଁଶ ମିସନ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।

ଶିଳ୍ପୀ ଓ କାରିଗରୀ ର ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ୫ ନୁଆଁ କ୍ଲଷ୍ଟର

ହସ୍ତଶିଳ୍ପ କାରିଗରମାନଙ୍କର ବିକାଶ ସହ ଓଡ଼ିଶା ହସ୍ତଶିଳ୍ପର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ୫ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହ୍ୟାଣ୍ଡିକ୍ରାଫ୍ଟ କ୍ଲଷ୍ଟର୍‌। ଚଳିତବର୍ଷ ନୂତନ ଭାବେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ପଲିସି-୨୦୧୯ ଅଧୀନରେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ କ୍ଲଷ୍ଟର୍‌ର ବିକାଶକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ। ବିଶେଷକରି ନୟାଗଡ଼, ବାରିପଦା ଓ କେନ୍ଦୁଝର ଭଳି ଜିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପୀ ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଉପରେ ନିର୍ଭରକରି ଚଳୁଥିବା ପରିବାର ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଥିବାରୁ ତାହାକୁ ନେଇ କ୍ଲଷ୍ଟର ବିକାଶ କରାଯିବ।

କତାଶିଳ୍ପ ବୁଲି ଦେଖିଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ,କଞ୍ଚାମାଲ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦେଲେ ପରାମର୍ଶ

ଫନି ବାତ୍ୟା ରେ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାର ନଡ଼ିଆ ଚାଷ ଉଜୁଡି ଯାଇଛି। କତା କୁ ନିର୍ଭର କରି ଯେଉଁମାନେ ଜୀବିକା କରିଥିଲେ ତାହା ମଧ୍ୟ ବାତ୍ୟା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଦୁର୍ବିସହ ହୋଇ ପଡିଛି । ନଡ଼ିଆ ଉତ୍ପାଦନ ଏକ ପ୍ରକାର କମି ଯାଇଥିବା ବେଳେ କତା ସଂଗ୍ରହ ମଧ୍ୟ କମି ଯାଇଛି।ଭବିଷ୍ୟତରେ କତା ନ ମିଳିଲେ ଏଥିସହ ଜଡିତ ଜୀବିକା ବୁଡ଼ିଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଷଢଙ୍ଗି ଙ୍କୁ ପାଖରେ ପାଇ ଏମିତି ଦୁଃଖ ବଖାଣିଥିଲେ ପିପିଲି ଅଞ୍ଚଳର କତା ଶିଳ୍ପର ଶ୍ରମିକ ଓ କାରିଗର ମାନେ।

କାର ବିକ୍ରିରେ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା,୪ ମାସରେ ଚାକିରୀ ହରାଇଲେ ୩.୪ ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ

କାର ଓ ମୋଟର ସାଇକେଲ ବିକ୍ରି ରେ ଲଗାତର ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଲାଗିରହିଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ରେ ଅଟୋ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ରୁ ବ୍ୟାପକ ଛଟେଇ କରାଯାଉଛି । ପାଞ୍ଚଟି ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀ ଛଟେଇ ପାଇଁ ଅସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ଗତ ଅପ୍ରେଲ ମାସ ଠାରୁ ଜୁଲାଇ ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ୩.୪ ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ ଛଟେଇ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ଆମେରିକାକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଭାରତ ପାଲଟିବ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ ଇ କମର୍ସ ବଜାର

ଭାରତରେ ୧୮ ରୁ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସର ଯୁବପିଢ଼ି ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କିଛି କମ ନୁହଁ । ଏହି ବୟସର ଯୁବପିଢିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରୁ ଅଧିକ ଏବେ ଅନଲାଇନ ସପିଙ୍ଗ ରେ ମାତିଛନ୍ତି । ଶସ୍ତା ଇଣ୍ଟରନେଟ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତିର ଉପଲବ୍ଧତା ସାଙ୍ଗକୁ ଅନୁକୂଳ ସରକାରୀ ନୀତି ଓ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକର ନିବେଶ ଭାରତୀୟ ଇ କମର୍ସ ବଜାରକୁ ବ୍ୟାପ୍ତ କରାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଛି

କୁମ୍ଭକାର ଓ ଆଦିବାସୀ ଚିତ୍ରକଳା କୁ ମିଳିବ ହସ୍ତଶିଳ୍ପର ମାନ୍ୟତା

ଓଡ଼ିଶାର କୁମ୍ଭକାର ଓ ଆଦିବାସୀ ଚିତ୍ରକଳା କାରିଗରିକୁ ମିଳିବ ହସ୍ତଶିଳ୍ପର ମାନ୍ୟତା। କୁମ୍ଭକାରମାନଙ୍କୁ ହସ୍ପଶିଳ୍ପୀ ବର୍ଗରେ ସାମିଲ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କ କାରିଗରିକୁ ହସ୍ତଶିଳ୍ପର ମାନ୍ୟତା ଦେବାକୁ ଚିନ୍ତାକରିଛି ରାଜ୍ୟ ହସ୍ତତନ୍ତ, ବୟନ ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ବିଭାଗ। ଏହାବ୍ୟତୀତ ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ଓଡ଼ିଶାର ଆଦିବାସୀ ଚିତ୍ରକଳା (ଟ୍ରାଇବାଲ୍‌ ଆର୍ଟ)କୁ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ହସ୍ତଶିଳ୍ପର ମାନ୍ୟତା ଦେବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି

ଆଜି ହସ୍ତ ତନ୍ତ ଦିବସ,ଓଡ଼ିଶାରେ ବଢୁଛି ଅନଲାଇନ ତନ୍ତ ଶାଢ଼ୀ ବ୍ୟବସାୟ

ସ୍ମାର୍ଟ ହେଉଛି ବଜାର ।ଏବେ ଅଧିକାଂଶ କିଣାବିକା ଇ-କମର୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଜମୁଛି। ବାଦପଡ଼ିନାହିଁ ଖାଦ୍ୟ ,ପ୍ରଶାଧନୀକ ସାମଗ୍ରୀ,ଅଳଙ୍କାର ଓ ପୋଷାକ ଓ ଶାଢ଼ୀ । ଏବେ ଏକାଧିକ ଇ-କମର୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଓଡ଼ିଶା ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଓ ହସ୍ତତନ୍ତର ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ବିକ୍ରିବଟା ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ସମ୍ବଲପୁରୀ ବସ୍ତ୍ରାଳୟ ସହ ବୟନିକା ଏବଂ ଉତ୍କଳିକା ଇ-ମାର୍କେଟିଂ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶେଷ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8
Next Last Page 1 of 8

Recent Post