କୋରାପୁଟ କଫିକୁ ଅନଲାଇନ ବିକ୍ରି କରି ଓଡିଶା ଆୟ କରିବ ୫ କୋଟି

କୋରାପୁଟରେ ଉତ୍ପାଦିତ କଫିର ଚାହିଦା ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସରକାର ଏହି କଫିର ଅନଲାଇନ ବିକ୍ରିରୁ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ଜନଜାତି ବିକାଶ ସମବାୟ ନିଗମର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମାନସୀ ନିମ୍ବଲ କହିଛନ୍ତି, ଇ-ବାଣିଜ୍ୟ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ୫୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ତେଣୁ କୋରାପୁଟ କଫିକୁ ଆମାଜନ ଏବଂ ଆଦିଶା କମ୍ପାନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନଲାଇନରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି।

ସିଫା ଆଣିଲା ୨ ମୋବାଇଲି ଆପ,ମତ୍ସଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ସୂଚନା

ରାଜ୍ୟର ମାଛ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମଧୁର ଜଳ ଜୀବପାଳନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ସିଫା) ପକ୍ଷରୁ ୨ଟି ମୋବାଇଲ ଆପ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରି ଚାଷୀମାନେ ମାଛ ଚାଷର ପ୍ରଣାଳୀ, ରୋଗ ସଂପର୍କିତ ସମସ୍ୟା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ।

ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଖୋଲିବ ମହିଳା ହାଟ,ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଉତ୍ପାଦର ବିକ୍ରିବଟା ହେବ

ମହିଳା ସଶକ୍ତି କରଣ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନେଇ ଗଠିତ “ମିଶନ ଶକ୍ତି” ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।ଗାଁରୁ ସହର ଯାଏଁ ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ଏସଏଚଜି ଗଢାଯାଇଛି। ସେମାନେ ସାମୁହିକ ଭାବେ ବିଭିନ୍ନ ଦ୍ରବ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଆୟ ଉପାର୍ଜନ ରେ ସକ୍ଷମ ହେଉଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଦ୍ରବ୍ୟର ବିପଣନ ରେ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ପୌରାଂଚଳ, ବିଜ୍ଞାପିତ ପରିଷଦ ତଥା ବ୍ଲକ ମୂଖ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମହିଳା ହାଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରକ୍ରିୟା

ବନ୍ଦ ହେଲାଣି ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ କପା ଉତ୍ପାଦନ,ସୁରଟ କପଡା ଶିଳ୍ପକୁ ନେଇ ବଢ଼ିଲା ଶଙ୍କା

ଗୁଜୁରାଟ ର ସୁରଟକୁ ମିନି ଓଡିଶା କୁହାଯାଏ । ଏଠାରେ ଗଢି ଉଠିଥିବା ଶତାଧିକ କପଡାଶିଳ୍ପ ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ଜୀବିକା ଦେଇଥାଏ। ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଓଡ଼ିଆ ବିଗତ ୪ ଦଶନ୍ଧି ରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ସୁରଟ ରେ ଦାନା ପାଣି ର ଯୋଗାଡ଼ ରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସୁରଟ ଉପରେ ଏବେ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲାଣି

ବାଉଁଶ ମିସନ୍‌ ପାଇଁ ୨୭ କୋଟି ୩୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବାର୍ଷିକ ଯୋଜନା, ହେକ୍ଟର ପିଛା ଦିଆଯିବ ୫୦ ହଜାର ସହାୟତା

ରାଜ୍ୟରେ ବାଉଁଶ ମିସନ୍‌ ପାଇଁ ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୨୭ କୋଟି ୩୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବାର୍ଷିକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅସିତ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆଜି ବସିଥିବା ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କମିଟି ବୈଠକରେ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଛି। ଲୋକସେବା ଭବନ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ବୈଠକରେ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ମୋନା ଶର୍ମା ବାଉଁଶ ମିସନ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।

ଶିଳ୍ପୀ ଓ କାରିଗରୀ ର ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ୫ ନୁଆଁ କ୍ଲଷ୍ଟର

ହସ୍ତଶିଳ୍ପ କାରିଗରମାନଙ୍କର ବିକାଶ ସହ ଓଡ଼ିଶା ହସ୍ତଶିଳ୍ପର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ୫ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହ୍ୟାଣ୍ଡିକ୍ରାଫ୍ଟ କ୍ଲଷ୍ଟର୍‌। ଚଳିତବର୍ଷ ନୂତନ ଭାବେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ପଲିସି-୨୦୧୯ ଅଧୀନରେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ କ୍ଲଷ୍ଟର୍‌ର ବିକାଶକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ। ବିଶେଷକରି ନୟାଗଡ଼, ବାରିପଦା ଓ କେନ୍ଦୁଝର ଭଳି ଜିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପୀ ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଉପରେ ନିର୍ଭରକରି ଚଳୁଥିବା ପରିବାର ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଥିବାରୁ ତାହାକୁ ନେଇ କ୍ଲଷ୍ଟର ବିକାଶ କରାଯିବ।

କତାଶିଳ୍ପ ବୁଲି ଦେଖିଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ,କଞ୍ଚାମାଲ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦେଲେ ପରାମର୍ଶ

ଫନି ବାତ୍ୟା ରେ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାର ନଡ଼ିଆ ଚାଷ ଉଜୁଡି ଯାଇଛି। କତା କୁ ନିର୍ଭର କରି ଯେଉଁମାନେ ଜୀବିକା କରିଥିଲେ ତାହା ମଧ୍ୟ ବାତ୍ୟା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଦୁର୍ବିସହ ହୋଇ ପଡିଛି । ନଡ଼ିଆ ଉତ୍ପାଦନ ଏକ ପ୍ରକାର କମି ଯାଇଥିବା ବେଳେ କତା ସଂଗ୍ରହ ମଧ୍ୟ କମି ଯାଇଛି।ଭବିଷ୍ୟତରେ କତା ନ ମିଳିଲେ ଏଥିସହ ଜଡିତ ଜୀବିକା ବୁଡ଼ିଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଷଢଙ୍ଗି ଙ୍କୁ ପାଖରେ ପାଇ ଏମିତି ଦୁଃଖ ବଖାଣିଥିଲେ ପିପିଲି ଅଞ୍ଚଳର କତା ଶିଳ୍ପର ଶ୍ରମିକ ଓ କାରିଗର ମାନେ।

କାର ବିକ୍ରିରେ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା,୪ ମାସରେ ଚାକିରୀ ହରାଇଲେ ୩.୪ ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ

କାର ଓ ମୋଟର ସାଇକେଲ ବିକ୍ରି ରେ ଲଗାତର ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଲାଗିରହିଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ରେ ଅଟୋ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ରୁ ବ୍ୟାପକ ଛଟେଇ କରାଯାଉଛି । ପାଞ୍ଚଟି ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀ ଛଟେଇ ପାଇଁ ଅସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ଗତ ଅପ୍ରେଲ ମାସ ଠାରୁ ଜୁଲାଇ ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ୩.୪ ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ ଛଟେଇ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ଆମେରିକାକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଭାରତ ପାଲଟିବ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ ଇ କମର୍ସ ବଜାର

ଭାରତରେ ୧୮ ରୁ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସର ଯୁବପିଢ଼ି ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କିଛି କମ ନୁହଁ । ଏହି ବୟସର ଯୁବପିଢିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରୁ ଅଧିକ ଏବେ ଅନଲାଇନ ସପିଙ୍ଗ ରେ ମାତିଛନ୍ତି । ଶସ୍ତା ଇଣ୍ଟରନେଟ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତିର ଉପଲବ୍ଧତା ସାଙ୍ଗକୁ ଅନୁକୂଳ ସରକାରୀ ନୀତି ଓ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକର ନିବେଶ ଭାରତୀୟ ଇ କମର୍ସ ବଜାରକୁ ବ୍ୟାପ୍ତ କରାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଛି

କୁମ୍ଭକାର ଓ ଆଦିବାସୀ ଚିତ୍ରକଳା କୁ ମିଳିବ ହସ୍ତଶିଳ୍ପର ମାନ୍ୟତା

ଓଡ଼ିଶାର କୁମ୍ଭକାର ଓ ଆଦିବାସୀ ଚିତ୍ରକଳା କାରିଗରିକୁ ମିଳିବ ହସ୍ତଶିଳ୍ପର ମାନ୍ୟତା। କୁମ୍ଭକାରମାନଙ୍କୁ ହସ୍ପଶିଳ୍ପୀ ବର୍ଗରେ ସାମିଲ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କ କାରିଗରିକୁ ହସ୍ତଶିଳ୍ପର ମାନ୍ୟତା ଦେବାକୁ ଚିନ୍ତାକରିଛି ରାଜ୍ୟ ହସ୍ତତନ୍ତ, ବୟନ ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ବିଭାଗ। ଏହାବ୍ୟତୀତ ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ଓଡ଼ିଶାର ଆଦିବାସୀ ଚିତ୍ରକଳା (ଟ୍ରାଇବାଲ୍‌ ଆର୍ଟ)କୁ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ହସ୍ତଶିଳ୍ପର ମାନ୍ୟତା ଦେବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି

ଆଜି ହସ୍ତ ତନ୍ତ ଦିବସ,ଓଡ଼ିଶାରେ ବଢୁଛି ଅନଲାଇନ ତନ୍ତ ଶାଢ଼ୀ ବ୍ୟବସାୟ

ସ୍ମାର୍ଟ ହେଉଛି ବଜାର ।ଏବେ ଅଧିକାଂଶ କିଣାବିକା ଇ-କମର୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଜମୁଛି। ବାଦପଡ଼ିନାହିଁ ଖାଦ୍ୟ ,ପ୍ରଶାଧନୀକ ସାମଗ୍ରୀ,ଅଳଙ୍କାର ଓ ପୋଷାକ ଓ ଶାଢ଼ୀ । ଏବେ ଏକାଧିକ ଇ-କମର୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଓଡ଼ିଶା ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଓ ହସ୍ତତନ୍ତର ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ବିକ୍ରିବଟା ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ସମ୍ବଲପୁରୀ ବସ୍ତ୍ରାଳୟ ସହ ବୟନିକା ଏବଂ ଉତ୍କଳିକା ଇ-ମାର୍କେଟିଂ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶେଷ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି।

୧୨ ଜିଲ୍ଲାର ୪୦ ବ୍ଲକରେ ହେବ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଲଷ୍ଟର

ରାଜ୍ୟରେ କୃଷକଙ୍କୁ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଓ ବଜାର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ‘ଭାରତ ରୁରାଲ ଲାଇଭ୍‌ଲିହୁଡ୍‌ ଫାଉଣ୍ଡେଶନ’ ଓ ‘ପ୍ରଦାନ’ ସହଯୋଗରେ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଲଷ୍ଟର ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଢିପ ଜମି ଥିବା ଜନଜାତି ବହୁଳ ୧୨ ଜିଲାର ୪୦ ବ୍ଲକ୍‌ରେ କ୍ଲଷ୍ଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ।

ଉତ୍ପାଦନ କମିବ, ଦରଦାମ ବଢିବ-ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ ଏମିତି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ଜାତିସଙ୍ଘ

ଦରଦାମ କମିବା ବଢିବା ମୁଖ୍ୟତ ପାଣିପାଗ ସହ ଜଡିତ । ଶସ୍ୟକୁ ସୁହାଇଲା ଭଳି ଯଦି ଜଳବାୟୁ ନ ରୁହେ ତେବେ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଇବ । ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଜନିତ ପ୍ରଭାବ ଓ ଜଳ ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଉତ୍ପାଦନ କମୁଛି

ସରି ଆସୁଛି ତାଳପତ୍ର ଜୀବିକାର ଦିନ

ଦିନ ଥିଲା ଆମ ରାଜ୍ୟର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳର ତାଳପତ୍ର କାରିଗର ମାନେ ଭଲ ଦି ପଇସା ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ। ତାଳପତ୍ର ତିଆରି ଉତ୍ପାଦ ଗୁଡିକର ମଧ୍ୟ ଚାହିଦା ଥିଲା। ଖରାଦିନେ ବିଞ୍ଚଣା ଆଉ ବର୍ଷାଦିନେ ପଖିଆ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ଲୋକେ। ଘରେ ଘରେ ଚଟେଇ ଆଉ ତାଳପତ୍ରରେ ତିଆରି ପିଲାଙ୍କଝୁମୁକା,ଚକ୍ରୀ ଆଦି ଖେଳଣାର ବ୍ୟବହାର ବି କମ୍‌ ନ ଥିଲା। ଯାନୀ ଯାତ୍ରା ଆଉପର୍ବ ପର୍ବାଣିରେ ତାଳପତ୍ର ତିଆରି ନାନା ପ୍ରକାର ଦ୍ରବ୍ୟ ବିକ୍ରି ହେଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ସମୟ ବଦଳିଯାଇଛି।

ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ହେବ ହସ୍ତ ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ସାମାଜିକ ଓ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ

ରାଜ୍ୟରେ କେତେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ କାରିଗର ଅଛନ୍ତି,ସେମାନଙ୍କ ସାମାଜିକ ସ୍ଥିତି ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ହସ୍ତଶିଳ୍ପ କାରିଗର ଗଣନା ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ହସ୍ତତନ୍ତ, ବୟନ ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

କୋରାପୁଟ କୁନ୍ଦୁଲି ରେ ହେବ ଅଦା ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ୟୁନିଟ,ଚାଷୀ ପାଇବେ ଲାଭ

କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା କୁନ୍ଦୁଲି ରେ ଅଦା ଚାଷୀ ମାନେ ଏବେ ଉତ୍ପାଦିତ ଅଦାର ପ୍ରକୃତ ମୂଲ୍ୟ ପାଇପାରିବେ। ଅଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟରେ କିମ୍ବା ବ୍ୟବସାୟୀ ନିର୍ଧାରିତ କରିଥିବା ମୂଲ୍ୟରେ ଆଉ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ନିରୁପାୟ ହେବ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିବ ନାହିଁ ।

ବଜାର ପାଉନି କୋରାପୁଟ ମସଲା ,ବିକ୍ରିପାଇଁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଯିବ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହଳଦୀ

ଏବେ ବଜାର ରେ ଅଦା କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ବେଳେ କୋରାପୁଟ ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ର ଖ୍ୟାତି ସମ୍ପନ୍ନ ସୁପ୍ରଭା ପ୍ରଜାତିର ଅଦା ଦାମ ୫୦ ଟଙ୍କାରୁ କମ ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ।

ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳର ସଦସ୍ୟାଙ୍କୁ ମିଳିବ ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନାରେ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କାର ଋଣ ସହାୟତା

ଶୁକ୍ରବାର ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ସାଧାରଣ ବଜେଟ। କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଏଥର ବଜେଟରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ନାରୀ ନୁହେଁ ତୁ ନାରାୟଣୀ ଆମ ମନ୍ତ୍ର, ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରଗତିରେ ଦେଶର ପ୍ରଗତି ବୋଲି ଆମ ସରକାର ବିଶ୍ୱାସ କରେ। ବଜେଟରେ ଏସ୍‌ଏଚଜି ମହିଳାଙ୍କୁ ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନାରେ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଯାଏ ଋଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ପ୍ରତି ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠୀ ସଦସ୍ୟଙ୍କର ଜନଧନ ଆକାଉଣ୍ଟ ଥିଲେ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଯାଏ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ର ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ମତ୍ସ୍ୟ ଏବଂ ପଶୁସମ୍ପଦ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ କିଷାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ

ମତ୍ସ୍ୟ ଏବଂ ପଶୁସମ୍ପଦ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହୋଇଥିବା ତଥା ଏହାକୁ ରୋଜଗାରର ମାଧ୍ୟମ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା କୃଷକମାନଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କିଷାନ କ୍ରେଡିଟ୍‍ କାର୍ଡ ସେବା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଜଳଶକ୍ତି ଅଭିଯାନ

ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣର ଉପକାରିତା ଓ ଜଳ ଉତ୍ସ ହ୍ରାସ ସମ୍ପର୍କରେ ଜନ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜଳଶକ୍ତି ଅଭିଯାନ ନାଁରେ ଏକ ନୁଆଁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଜଳଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଗଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଶେଖାୱତ୍‍ ଏହି ଅଭିଯାନକୁ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରି କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ସମୟ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8
Next Last Page 1 of 8

Recent Post