ଜୁନ ୧ ରୁ ରାଜଧାନୀରେ ହେବ ଆମ୍ବ ଉତ୍ସବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ଆଗାମୀ ଜୁନ୍‌୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆମ୍ବ ଉତ୍ସବ 'ଆମ ଆମ୍ବ ବଜାର' । ଏସ୍‌ଆଇଆର୍‌ଡି ପରିସରରେ ୫ ଦିନ ଧରି ଏହା ପାଳିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ଉତ୍ସବ ରେ ଓଡ଼ିଶା ଚାଷୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଅମଳ କରାଯାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତି ର ଆମ୍ବର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଓ ବିକ୍ରୀ ହେବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ପାନୀୟଜଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଫୋନି ପ୍ରଭାବିତ ୩୦ ହଜାର ବୁଲାବିକାଳି ଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର କରି ମିଳିବ ସହାୟତା,ଉପକୃତ ହେବେ ନଡ଼ିଆ ଓ କୁକୁଡ଼ା ଚାଷୀ

ରାଜ୍ୟର ୧୧ ଟି ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ୩୦ ହଜାର ବୁଲାବିକାଳି ଫୋନିଦ୍ୱାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷତିଭରଣା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଶନିବାର ସଚିବାଳୟ ଠାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏକ ସମୀକ୍ଷାରେବୈଠକର ସୁଚାଇଛନ୍ତି ।

ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ରୁ ଫସଲହାନି ରେ ଓଡିଶା ଆଗରେ

ବୈଶାଖ ମାସରେ ନିଜ ଫସଲକୁ ପବନର ଆଁ ମୁହଁ ରେ ଛାଡିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀ ।୨୦୧୮ ରୁ ୨୦୧୯ ମେ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ଚାଷୀମାନଙ୍କ ୧୯୫୦ କୋଟି ତାଙ୍କ ମୂଲ୍ୟର ୫.୪ ଲକ୍ଷ ହେକଟର ଚାଷ ବର୍ବାଦ ହୋଇଛି । ୮ ମାସ ବ୍ୟବଧାନରେ ଦୁଇ ଦୁଇ ଟି ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ତିତଲୀ ଓ ଫୋନି ର ଫୁତ୍କାର ଓଡ଼ିଶାରେ ଶୁଭିଛି ।

ବାତ୍ୟା ବିଧ୍ୱସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ଯୋଜନା

ପୁରୀ, ଭୁବନେଶ୍ବର, କଟକ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ସବୁଜ ବଳୟ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛି । ଟିକେ ଛାଇ,ଓ ପବନ ତଥା ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ସବୁଜିମା ଗୁଡିକର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୦୧୯-୨୦ରେ ୧ କୋଟି ୩୦ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଗଛ ଚାରା ରୋପଣ କରା‌ଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ୧୮୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ‌ ଅଟକଳରେ ଏକ ପାଞ୍ଚବର୍ଷିଆ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି।

ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ରେ ନୁଆଁ ପ୍ରୟାସ ,ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଜନ୍ତାରେ ମାଛ ଚାଷ

ହୀରାକୁଦ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କେଜ ଫିସିଂ ବା ଜନ୍ତା ପଦ୍ଧତିରେ ମତ୍ସ୍ୟ ଚାଷ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମତ୍ସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଦି ଓ ମତ୍ସ୍ୟଜିବୀ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା କାର‌୍ୟ୍ୟକାରୀ କରାଯାଉଛି।

ଚୀନ ଛାଡି ଭାରତ ଆସିବେ ୨୦୦ କମ୍ପାନୀ

ଚୀନରେ ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ହେଲା ବ୍ୟବସାୟ ବାଣିଜ୍ୟ ପାଇଁ ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିଥିବା ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନି ଏବେ ସେହି ଦେଶ ଛାଡ଼ିବାକୁ ବସିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଚୀନ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଭାରତ ଆସିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ଚଳାଇଛନ୍ତି।

ଚୁଲି ଧୂଆଁ ନେଉଛି ବର୍ଷକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଜୀବନ

ଚୁଲି ଧୂଆଁ ନେଉଛି ବର୍ଷକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଜୀବନ ଦିନ ଥିଲା ଆମର ଘର ର ଯାବତୀୟ ରୋଷେଇ ଜାଳେଣି କାଠ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିଲା । ବାରମ୍ବାର ରୋଗରେ ପଡିଲେ ମଧ୍ୟ ରୋଷେଇ କରୁଥିବା ପରିବାର ର ମା ଭଉଣୀ ମାନେ ରୋଗ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଥିଲେ । ଜାଳେଣି କାଠ ର ବ୍ୟବହାର ଫଳରେ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟା କୁ ଲୋକେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉନଥିଲେ । ଏବେ ନିକଟରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ରିପୋର୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଭାରତରେ ରୋଷେଇ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ସାଧାରଣ ଜାଳେଣି ବନ୍ଦ କରାଗଲେ ବର୍ଷରେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିପାରିବ। ଜାଳେଣି କାଠ, କୋଇଲା, ଗୋବର ଏବଂ କିରୋସିନ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୧୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥାଏ। ମାତ୍ର ଏସବୁର ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ ହେଲେ ପ୍ରାୟ ୨.୦୭ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ଜୀବନ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିପାରିବ ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀ ଆଇଆଇଟି ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସାଧାରଣ ଜାଳେଣି ଦ୍ୱାରା ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ସଂକ୍ରମଣ ହେବା ଯୋଗୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଶ୍ୱାସ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଯେଉଁ ଅଂଚଳରେ ଲୋକେ ଗ୍ୟାସ ଓ ସୌରଶକ୍ତି ସମ୍ପନ୍ନ ଚୁଲାରେ ରୋଷେଇ କରୁଛନ୍ତି ସେଠାକାର ମହିଳା ମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ ସମସ୍ୟା ଏତେ ବେଶୀ ବିଗିଡି ନ ଥାଏ । ଜାଳେଣି କାଠ ଦ୍ୱାରା ଏବେବି ଗ୍ରାମୀଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ରୋଷେଇ ହେଉଛି ଏବଂ କେତେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏହାକୁ ଗରିବୀ କହି ସମର୍ଥନ ଦେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

ସଙ୍କଟରେ ବାଉଁଶ ଭିତ୍ତିକ ଜୀବିକା

ଦିନ ଥିଲା ଆମ ରାଜ୍ୟର ବନାଂଚଳ ଓ ଜନବସତି ଗୁଡ଼ିକ ନିକଟରେ ଭରପୁର ବାଉଁଶ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିଲା । କାଗଜକଳର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ସହିତ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସଂପ୍ରଦାୟ ବାଉଁଶ ଭିତ୍ତିକ ଜୀବିକାକୁ ନେଇ ପେଟ ପୋଷୁଥିଲେ । ବିବାହ, ବ୍ରତ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କୁଲା, ବାଉଁଶିଆ, ଟୋକେଇ, ପାଛିଆ, ଡ଼ାଲା, ମୁଗୁରା, ଖଇଛଡ଼ା ଆଦିର ପ୍ରଚଳନ ଥିବାରୁ ଏସବୁ ଦ୍ରବ୍ୟ ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ତିଆରି ହେଉଥିଲା । ମାହାଲି ବେତରା, ହାଡ଼ି ଆଦି ସଂପ୍ରଦାୟ ବାଉଁଶରେ ନାନା ଜାତିର ଘରକରଣା ସାମଗ୍ରୀ ମାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ବଜାରରେ ପହଂଚାଉଥିଲେ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ କୁଲା, ବାଉଁଶିଆ ଓ ପାଛିଆର ପ୍ରଚଳନ ଓ ଚାହିଦା ସେମାନଙ୍କ ଜୀବିକାକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ବଜାରରେ ଭଳି କି ଭଳି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସାମଗ୍ରୀମାନ ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ଫଳରେ ବାଉଁଶଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ଚାହିଦା କମିଛି ।

ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀର ବିଦ୍ୟାର୍ଥିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବଦଳିଛି ୫୫ ହଜାର ଚାଷୀଙ୍କ ଜୀବନ

ଆମ ଦେଶର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଚାଷ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ । ୧୫ କୋଟି ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଚାଷକୁ ନେଇ ଭାରତ ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ୱିତୀୟ । ଏପରି ସ୍ଥଳେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଯୁକ୍ତିର ପ୍ରୟୋଗ ପ୍ରମୁଖ ମହତ୍ତ୍ୱ ରଖିଥାଏ । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦିଲ୍ଲୀ ଆଇଆଇଟିର ଛାତ୍ର ମନୀଷ କୁମାର ୨୦୧୨ରେ ଚାଷ କ୍ଷେତର ଉନ୍ନତି ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନେଇ ‘ଦେହାତ ’ ନାମରେ ଏକ ଅନଲାଇନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ ।

ଶିବରାତ୍ରିରୁ ଆରମ୍ଭ ରଥଯାତ୍ରା ଯାଏ ବେପାର, ସହରରେ ଖୋଲିଲା ଲସି, ସର୍ବତ, ରାବିଡ଼ି ଦୋକାନ

ଶିବରାତ୍ରି ଅବସରରେ କଟକ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଦ୍ୱୈତ ନଗରୀରେ ସର୍ବତ ଦୋକାନମାନ ଖୋଲିଛି । ଦୋଳମୁଣ୍ଡାଇ, କଲେଜ ଛକ, ବକ୍ସିବଜାର, ଚଣ୍ଡି ଛକ, ଝାଞ୍ଜିରୀ ମଙ୍ଗଳା, ବଜ୍ରକବାଟି, ଛତ୍ର ବଜାର, ଅଲିଶାବଜାର ସମେତ ଭୁବନେଶ୍ୱରର କଳ୍ପନା ଛକ, ସହିଦ ନଗର, ଦୁର୍ଗାପୂଜା ମଣ୍ଡପ, ଜୟଦେବ ବିହାର ଛକ, କିଟ୍ ଛକ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ଗୁଡ଼ିକରେ ପାରମ୍ପରିକ ସର୍ବତ ବେପାର ପାଇଁ ଷ୍ଟଲ ମାନ ଖୋଲିଛି । ଏହି ବେପାର ମୁଖ୍ୟତଃ ଶିବରାତ୍ରି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ରଥଯାତ୍ରା ଯାଏ ଚାଲିଥାଏ । ଶିବରାତ୍ରିରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଉପବାସ କରିଥାନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହି ଦିନ ସରବତ ଦୋକାନରେ ପ୍ରବଳ ଭିଡ଼ ହୁଏ ।

ବିଲାତି କ୍ଷେତରେ ଦୁଇଟଙ୍କା ,ରାଜଧାନୀ ବଜାରରେ ୧୦ ଟଙ୍କା

ଚାଷ କ୍ଷେତରେ ଏବେ ଲାଲ ଟହ ଟହ ବିଲାତି ,କିନ୍ତୁ ଖୁସି ହୋଇପାରୁନି ଚାଷୀ । ବିକ୍ରି ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ପରିବହନ ଖର୍ଚ୍ଚ ଅଧିକ ହୋଇଯାଉଛି। ସଠିକ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ବଜାର ନାହିଁ କି ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ଶୀତଳଭଣ୍ଡାର ନାହିଁ।

ଜିଆ ଖତ ଦେଇ ଭାଗ୍ୟ ଫଳାଉଛନ୍ତି ବାପ ପୁଅ

ଧାନ ଚାଷରୁ ଲାଭ ନପାଇ କୃଷିରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ନେଉଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସାଜିଛନ୍ତି ଶିମୁଳିଆ ବ୍ଲକ ବାଙ୍ଗରାଖଣ୍ଡିଗଡ଼ିଆର ୬୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ନରେନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ଓ ୩୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ତାଙ୍କ ପୁଅ ସିତାରାମ ନାୟକ ।

୧୯୫ ଦେଶରେ ପହଂଚିବ ଓଡ଼ିଶା ମାଣିଆବନ୍ଧ ଶାଢୀ

ଓଡ଼ିଶାର ବାନ୍ଧ କଳା ବିସ୍ମୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ସୂତାକୁ ସୂତା ଯୋଡ଼ି ବୁଣାକାର ବୁଣିଥିବା ଶାଢୀରେ ରହିଛି ଉତ୍କଳୀୟ ଉତ୍କର୍ଷତାର ଯାଦୁ । ବମକେଇ, ସମ୍ବଲପୁରୀ ଓ ମାଣିଆବନ୍ଧର ସିଲକ ଓ ସୂତା ଶାଢୀର ଚାହିଦା ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ରହିଥିବାବେଳେ ଏବେ ଏହା ୧୯୫ଟି ଦେଶରେ ପହଂଚିବ । ବିଶ୍ୱର ପ୍ରମୁଖ ଅନଲାଇନ ସଂସ୍ଥା ଆମାଜନ, ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ, ମିନ୍ତ୍ରା ସମେତ ୫ଟି କମ୍ପାନୀ ସହ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହେବ ।

ସଜେଇ ହେଲାଣି ଗଞ୍ଜାମର ମୁଆଁ ବଜାର

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ସାରା ଏବେ ମୁଆଁର ମହକ । ଭଳି କି ଭଳି ମୁଆଁରେ ବଜାର ଭରିଯାଇଛି । ପାନ ଦୋକାନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗ୍ରୋସରୀ ଦୋକାନରେ ବି ଥାକ ଥାକ ସଜା ହୋଇଛି ବିଭିନ୍ନ ଆକୃତିର ମୁଆଁ । ନଭେମ୍ବର ଠାରୁ (ଧନୁ ସଂକ୍ରାନ୍ତି)ରୁ ଜାନୁଆରୀ (ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି) ଯାଏ ଜମିବ ମୁଆଁ ବେପାର । ଗଞ୍ଜାମ ମୁଆଁର ସ୍ୱାତନ୍ତ୍ରତା ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଲମ୍ବିଛି । ପଡ଼ୋଶୀ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ବେପାରୀମାନେ ଗଞ୍ଜାମ ମୁଆଁର ବହୁଳ କାରବାର କରିଥାନ୍ତି । ଗଞ୍ଜାମରେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ମୁଆଁ ବେପାର ହେଉଥିବା କୁହାଯାଏ ।

କଳାବତୀ କଲା କମାଲ, ୪ ଲକ୍ଷ ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଚାଷୀ ପାଇବେ ୧୬ ଲକ୍ଷ

କଳାବତୀ ହେଉଛି ବିରଳ କଳା ରଙ୍ଗର ଏକ ଧାନ । ଏଥିରେ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଭରପୁର ଥିବାରୁ ଚାହିଦା କାହିଁରେ କ’ଣ । ଏହାର ଚାଉଳର କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଦର ୨୦୦ରୁ ୩୦୦ ଟଙ୍କା । ବିହନ ପାଇଁ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଚ୍ଛା ୫୦୦ ରହିଛି । ୧୫୦ ଦିନରେ ଅମଳ ହେଉଥିବା କଳା ଧାନ ଏକ ଏକର ଜମିରୁ ୧୫ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅମଳ ହେଉଛି । ସମ୍ବଲପୁରର କେତେକ ଚାଷୀ କଳାବତୀକୁ ସଫଳତାର ସହ ଚାଷ କରି ଖର୍ଚ୍ଚର ଚାରିଗୁଣା ଲାଭ ପାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ।

ଛେଳି ଚାଷ ବଦଳାଇ ଦେଲା ପ୍ରେମକୁମାରଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ

ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ସଫଳତା ସାଉଁଟିଛନ୍ତି ନୁଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ସଦର ବ୍ଲକ ବଲୋଦା ଗାଁର ଚାଷୀ ପ୍ରେମକୁମାର । କାମଧନ୍ଦା ଅଭାବରୁ ଓ ଚିର ମରୁଡ଼ି କବଳିତ ଅଂଚଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଏଠାକାର ଚାଷୀମାନେ ଦାଦନର ଦୁଃଖ ମୁଣ୍ଡାଇଥିବାବେଳେ ପ୍ରେମକୁମାର ନିଜର ୧୦ ଏକର ଜମିରେ ସଫଳତାର ସହ ଚାଷ କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଅଙ୍ଗୁର ରାଜଧାନୀ ନାସିକରୁ ଚୀନ ଯିବ ଭାରତ ଅଙ୍ଗୁର

ଦେଶର ଉତ୍ପାଦିତ ମୋଟ ଅଙ୍ଗୁର ମଧ୍ୟରୁ ଅଧା ପରିମାଣର ଅଙ୍ଗୁର କେବଳ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନାସିକରୁ ଉତ୍ପାଦିତ ହୋଇଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ନାସିକକୁ କୁହାଯାଏ ଅଙ୍ଗୁରର ରାଜଧାନୀ । ନାସିକ ଅଙ୍ଗୁରର ବିକ୍ରୀବଟ୍ଟାରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ନିକଟରେ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅଧିନରେ ଥିବା କୃଷିଜାତ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ରପ୍ତାନୀ ବିକାଶ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମୁମ୍ବାଇଠାରେ ଏକ କ୍ରେତା ବିକ୍ରେତା ସମ୍ମିଳନୀର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଅଙ୍ଗୁର ରପ୍ତାନୀକାରୀ ଏବଂ ଚୀନର ପ୍ରାୟ ୨୩ ଜଣ ଆମଦାନୀକାରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଚୀନ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ନାସିକ ବୁଲାଇ ନିଆଯାଇଛି ।

ତାଳଗୁଡ଼କୁ ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ ମିଳିଲେ ବଢିବ ବିକ୍ରୀ

ରାଜ୍ୟରେ ପାରମ୍ପରିକ ଢଙ୍ଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ତାଳଗୁଡ଼ । ତାଳ ଓ ଖଜୁରୀ ରସକୁ ଗରମ କରି ଏହି ଗୁଡ଼ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ । ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିର ୨ହଜାର ଓ ଢେଙ୍କାନାଳର ୧ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀ ତାଳ ଗୁଡ଼ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିନାହାନ୍ତି । ତାଳ ଗୁଡ଼ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଚାଷୀଙ୍କ ଉନ୍ନତି ଓ ଗୁଡ଼ର ବିକ୍ରୀବଟ୍ଟା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୫୯ ଠାରୁ ତାଳଗୁଡ଼ ସମବାୟ ସଂଘ ଗଢା ଯାଇଛି । ଏହାର ଅଧିନରେ ଏବେ ୬୭ଟି ସମବାୟ ସଂସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ତାଳଗୁଡ଼କୁ ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଏବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟ । ଯଦି ଏହା ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ ପାଏ ତେବେ ଏହାର ଖ୍ୟାତି ବଢିବା ସହ ବଜାର ସୁଯୋଗ ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା ପୋଷଣ କରାଯାଇଛି ।

ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳକୁ ମିଳିବ ମୋବାଇଲି

ମହିଳାଙ୍କୁ ଡ଼ିଜିଟାଲ ଭାବେ ସଶକ୍ତ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳକୁ ମୋବାଇଲି ଫୋନ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭର ଚତୁର୍ଥ ଦିବସରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

୫୦ ହଜାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଘି କୁଆଁରୀ ଚାଷରୁ ପାଆନ୍ତୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟ

ଛୋଟ ଉଦ୍ୟୋଗ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବହୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କମ୍ପାନୀ ଯାଏଁ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଏବେ ଘି କୁଆଁରି (ଆଲୋଭେରା) ରୁ ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି ।


First Previous
1 2 3 4 5 6
Next Last Page 1 of 6

Recent Post