ଶିବରାତ୍ରିରୁ ଆରମ୍ଭ ରଥଯାତ୍ରା ଯାଏ ବେପାର, ସହରରେ ଖୋଲିଲା ଲସି, ସର୍ବତ, ରାବିଡ଼ି ଦୋକାନ

ଶିବରାତ୍ରି ଅବସରରେ କଟକ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଦ୍ୱୈତ ନଗରୀରେ ସର୍ବତ ଦୋକାନମାନ ଖୋଲିଛି । ଦୋଳମୁଣ୍ଡାଇ, କଲେଜ ଛକ, ବକ୍ସିବଜାର, ଚଣ୍ଡି ଛକ, ଝାଞ୍ଜିରୀ ମଙ୍ଗଳା, ବଜ୍ରକବାଟି, ଛତ୍ର ବଜାର, ଅଲିଶାବଜାର ସମେତ ଭୁବନେଶ୍ୱରର କଳ୍ପନା ଛକ, ସହିଦ ନଗର, ଦୁର୍ଗାପୂଜା ମଣ୍ଡପ, ଜୟଦେବ ବିହାର ଛକ, କିଟ୍ ଛକ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ଗୁଡ଼ିକରେ ପାରମ୍ପରିକ ସର୍ବତ ବେପାର ପାଇଁ ଷ୍ଟଲ ମାନ ଖୋଲିଛି । ଏହି ବେପାର ମୁଖ୍ୟତଃ ଶିବରାତ୍ରି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ରଥଯାତ୍ରା ଯାଏ ଚାଲିଥାଏ । ଶିବରାତ୍ରିରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଉପବାସ କରିଥାନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହି ଦିନ ସରବତ ଦୋକାନରେ ପ୍ରବଳ ଭିଡ଼ ହୁଏ ।

ବିଲାତି କ୍ଷେତରେ ଦୁଇଟଙ୍କା ,ରାଜଧାନୀ ବଜାରରେ ୧୦ ଟଙ୍କା

ଚାଷ କ୍ଷେତରେ ଏବେ ଲାଲ ଟହ ଟହ ବିଲାତି ,କିନ୍ତୁ ଖୁସି ହୋଇପାରୁନି ଚାଷୀ । ବିକ୍ରି ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ପରିବହନ ଖର୍ଚ୍ଚ ଅଧିକ ହୋଇଯାଉଛି। ସଠିକ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ବଜାର ନାହିଁ କି ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ଶୀତଳଭଣ୍ଡାର ନାହିଁ।

ଜିଆ ଖତ ଦେଇ ଭାଗ୍ୟ ଫଳାଉଛନ୍ତି ବାପ ପୁଅ

ଧାନ ଚାଷରୁ ଲାଭ ନପାଇ କୃଷିରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ନେଉଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସାଜିଛନ୍ତି ଶିମୁଳିଆ ବ୍ଲକ ବାଙ୍ଗରାଖଣ୍ଡିଗଡ଼ିଆର ୬୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ନରେନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ଓ ୩୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ତାଙ୍କ ପୁଅ ସିତାରାମ ନାୟକ ।

୧୯୫ ଦେଶରେ ପହଂଚିବ ଓଡ଼ିଶା ମାଣିଆବନ୍ଧ ଶାଢୀ

ଓଡ଼ିଶାର ବାନ୍ଧ କଳା ବିସ୍ମୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ସୂତାକୁ ସୂତା ଯୋଡ଼ି ବୁଣାକାର ବୁଣିଥିବା ଶାଢୀରେ ରହିଛି ଉତ୍କଳୀୟ ଉତ୍କର୍ଷତାର ଯାଦୁ । ବମକେଇ, ସମ୍ବଲପୁରୀ ଓ ମାଣିଆବନ୍ଧର ସିଲକ ଓ ସୂତା ଶାଢୀର ଚାହିଦା ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ରହିଥିବାବେଳେ ଏବେ ଏହା ୧୯୫ଟି ଦେଶରେ ପହଂଚିବ । ବିଶ୍ୱର ପ୍ରମୁଖ ଅନଲାଇନ ସଂସ୍ଥା ଆମାଜନ, ଫ୍ଲିପକାର୍ଟ, ମିନ୍ତ୍ରା ସମେତ ୫ଟି କମ୍ପାନୀ ସହ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହେବ ।

ସଜେଇ ହେଲାଣି ଗଞ୍ଜାମର ମୁଆଁ ବଜାର

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ସାରା ଏବେ ମୁଆଁର ମହକ । ଭଳି କି ଭଳି ମୁଆଁରେ ବଜାର ଭରିଯାଇଛି । ପାନ ଦୋକାନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗ୍ରୋସରୀ ଦୋକାନରେ ବି ଥାକ ଥାକ ସଜା ହୋଇଛି ବିଭିନ୍ନ ଆକୃତିର ମୁଆଁ । ନଭେମ୍ବର ଠାରୁ (ଧନୁ ସଂକ୍ରାନ୍ତି)ରୁ ଜାନୁଆରୀ (ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି) ଯାଏ ଜମିବ ମୁଆଁ ବେପାର । ଗଞ୍ଜାମ ମୁଆଁର ସ୍ୱାତନ୍ତ୍ରତା ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଲମ୍ବିଛି । ପଡ଼ୋଶୀ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ବେପାରୀମାନେ ଗଞ୍ଜାମ ମୁଆଁର ବହୁଳ କାରବାର କରିଥାନ୍ତି । ଗଞ୍ଜାମରେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ମୁଆଁ ବେପାର ହେଉଥିବା କୁହାଯାଏ ।

କଳାବତୀ କଲା କମାଲ, ୪ ଲକ୍ଷ ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଚାଷୀ ପାଇବେ ୧୬ ଲକ୍ଷ

କଳାବତୀ ହେଉଛି ବିରଳ କଳା ରଙ୍ଗର ଏକ ଧାନ । ଏଥିରେ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଭରପୁର ଥିବାରୁ ଚାହିଦା କାହିଁରେ କ’ଣ । ଏହାର ଚାଉଳର କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଦର ୨୦୦ରୁ ୩୦୦ ଟଙ୍କା । ବିହନ ପାଇଁ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଚ୍ଛା ୫୦୦ ରହିଛି । ୧୫୦ ଦିନରେ ଅମଳ ହେଉଥିବା କଳା ଧାନ ଏକ ଏକର ଜମିରୁ ୧୫ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଅମଳ ହେଉଛି । ସମ୍ବଲପୁରର କେତେକ ଚାଷୀ କଳାବତୀକୁ ସଫଳତାର ସହ ଚାଷ କରି ଖର୍ଚ୍ଚର ଚାରିଗୁଣା ଲାଭ ପାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ।

ଛେଳି ଚାଷ ବଦଳାଇ ଦେଲା ପ୍ରେମକୁମାରଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ

ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ସଫଳତା ସାଉଁଟିଛନ୍ତି ନୁଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ସଦର ବ୍ଲକ ବଲୋଦା ଗାଁର ଚାଷୀ ପ୍ରେମକୁମାର । କାମଧନ୍ଦା ଅଭାବରୁ ଓ ଚିର ମରୁଡ଼ି କବଳିତ ଅଂଚଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଏଠାକାର ଚାଷୀମାନେ ଦାଦନର ଦୁଃଖ ମୁଣ୍ଡାଇଥିବାବେଳେ ପ୍ରେମକୁମାର ନିଜର ୧୦ ଏକର ଜମିରେ ସଫଳତାର ସହ ଚାଷ କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଅଙ୍ଗୁର ରାଜଧାନୀ ନାସିକରୁ ଚୀନ ଯିବ ଭାରତ ଅଙ୍ଗୁର

ଦେଶର ଉତ୍ପାଦିତ ମୋଟ ଅଙ୍ଗୁର ମଧ୍ୟରୁ ଅଧା ପରିମାଣର ଅଙ୍ଗୁର କେବଳ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନାସିକରୁ ଉତ୍ପାଦିତ ହୋଇଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ନାସିକକୁ କୁହାଯାଏ ଅଙ୍ଗୁରର ରାଜଧାନୀ । ନାସିକ ଅଙ୍ଗୁରର ବିକ୍ରୀବଟ୍ଟାରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ ନିକଟରେ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅଧିନରେ ଥିବା କୃଷିଜାତ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ରପ୍ତାନୀ ବିକାଶ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମୁମ୍ବାଇଠାରେ ଏକ କ୍ରେତା ବିକ୍ରେତା ସମ୍ମିଳନୀର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଅଙ୍ଗୁର ରପ୍ତାନୀକାରୀ ଏବଂ ଚୀନର ପ୍ରାୟ ୨୩ ଜଣ ଆମଦାନୀକାରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଚୀନ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ନାସିକ ବୁଲାଇ ନିଆଯାଇଛି ।

ତାଳଗୁଡ଼କୁ ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ ମିଳିଲେ ବଢିବ ବିକ୍ରୀ

ରାଜ୍ୟରେ ପାରମ୍ପରିକ ଢଙ୍ଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ତାଳଗୁଡ଼ । ତାଳ ଓ ଖଜୁରୀ ରସକୁ ଗରମ କରି ଏହି ଗୁଡ଼ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ । ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିର ୨ହଜାର ଓ ଢେଙ୍କାନାଳର ୧ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀ ତାଳ ଗୁଡ଼ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିନାହାନ୍ତି । ତାଳ ଗୁଡ଼ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଚାଷୀଙ୍କ ଉନ୍ନତି ଓ ଗୁଡ଼ର ବିକ୍ରୀବଟ୍ଟା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୫୯ ଠାରୁ ତାଳଗୁଡ଼ ସମବାୟ ସଂଘ ଗଢା ଯାଇଛି । ଏହାର ଅଧିନରେ ଏବେ ୬୭ଟି ସମବାୟ ସଂସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ତାଳଗୁଡ଼କୁ ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଏବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟ । ଯଦି ଏହା ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ ପାଏ ତେବେ ଏହାର ଖ୍ୟାତି ବଢିବା ସହ ବଜାର ସୁଯୋଗ ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା ପୋଷଣ କରାଯାଇଛି ।

ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳକୁ ମିଳିବ ମୋବାଇଲି

ମହିଳାଙ୍କୁ ଡ଼ିଜିଟାଲ ଭାବେ ସଶକ୍ତ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳକୁ ମୋବାଇଲି ଫୋନ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭର ଚତୁର୍ଥ ଦିବସରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

୫୦ ହଜାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଘି କୁଆଁରୀ ଚାଷରୁ ପାଆନ୍ତୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟ

ଛୋଟ ଉଦ୍ୟୋଗ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବହୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କମ୍ପାନୀ ଯାଏଁ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଏବେ ଘି କୁଆଁରି (ଆଲୋଭେରା) ରୁ ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି ।

ମହୁମାଛି ପାଳନରୁ ଜୀବିକା ପାଇଛନ୍ତି ଗାଁ ଚାଷୀ

ବିହାର, ତାମିଲନାଡ଼ୁ, କେରଳ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ଆମ ଓଡ଼ିଶାର କେତେକ ଅଂଚଳରେ ମହୁମାଛି ପାଳନ ସଫଳତାର ସହ କରାଯାଉଛି । ଫସଲ, ଜଳବାୟୁ ଏବଂ ଗଛଲତା ମହୁମାଛିଙ୍କୁ ସୁହାଉଥିବାରୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ମହୁ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଥାଏ ।

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ

ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୧ ତାରିଖ ଠାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ମଧ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ବର୍ଷା ଋତୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଜୁନ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଶିମିିଳିପାଳ ପ୍ରବେଶପଥ ମନା ହୁଏ । ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଋତୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଖୋଲିଯାଏ ଶିମିଳିପାଳର ପ୍ରବେଶ ପଥ ।

ମିଶନ ଶକ୍ତି ଜରିଆରେ ହେବ ମାଛ ଚାଷ

ପ୍ରତି ପଂଚାୟତରେ ଥିବା ଗୋଟିଏ ପୋଖରୀରେ ଚଳିତ ବର୍ଷରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀରେ ମାଛ ଚାଷ କରାଯିବ । ପଂଚାୟତିରାଜ ବିଭାଗର ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗ ଏ ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିଛି । ଏହି ମାଛ ଚାଷର ସମସ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ମିଶନ ଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳକୁ ଦିଆଯିବ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩ହଜାର ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ମାଧ୍ୟମରେ ୧୭ ଶହ ହେକ୍ଟର ପରିମିତ ଜଳାଶୟରେ ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ।

ମନ୍ଦିରର ବାସି ଫୁଲ ଦେଇଛି ଜୀବିକା

ଆମେ ମନ୍ଦିରରେ ଦେବ ବିଗ୍ରହଙ୍କୁ ଭକ୍ତି ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାରେ ଅର୍ପଣ କରୁଥିବା ଫୁଲ କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ମଉଳିଯାଏ । ବାସ ଓ ରଙ୍ଗ ଫିକା ପଡ଼ିଯାଏ । ତା ପରେ ଅଳିଆ ବାସି ଓ ବର୍ଜ୍ୟରେ ପରିଣତ ହୁଏ । ଅହମ୍ମଦାବାଦର ଦୁଇ ଜଣ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏବେ ଏହି ବାସି ଫୁଲରୁ ବାଛି ପାରିଛନ୍ତି ନିଜର ଜୀବିକା ।

ଜୈବିକ କୃଷିକୁ ମିଳିବ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ, ଗଢା ହେବ ଓଡ଼ିଶା ଜୈବ କୃଷି ମିଶନ

ଚାଷ ଜମିର ଉର୍ବରତା ବୃଦ୍ଧି, ଚାଷ ବାବଦ ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ ଏବଂ ଜୈବ କୃଷିଜାତ ସାମଗ୍ରୀର ବଜାର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଓଡ଼ିଶା ଜୈବ କୃଷି ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୭ରେ କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଥିଲା । ଏବେ ଏହା ସାଧାରଣରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ରେଡ଼ିଓ ଶୁଣି ଆସିଥିଲା ବୁକ୍ ମାଇଁ ସୋ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ଭାବନା, ଏବେ ହଜାରେ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି କମ୍ପାନୀ

ବୁକ୍ ମାଇଁ ସୋ ହେଉଛି ଦେଶର ସବୁଠୁ ସଫଳ ଅନଲାଇନ ଟିକେଟ ବୁକିଂ କମ୍ପାନୀ । ଆଜିର ତାରିଖରେ ଏହାର ୧୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଚାରୋଟି ଦେଶରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିଛି ।

ସଂଚୟକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଖବର, ବଢିଲା ସ୍ୱଳ୍ପ ସଂଚୟ ଯୋଜନାରେ ସୁଧ ହାର

ପବ୍ଲିକ ପ୍ରୋଭିଡ଼େଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ (ପିପିଏଫ୍) ଜାତୀୟ ସଂଚୟ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର (ଏନଏସସି) ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନା ଏବଂ ଡ଼ାକଘର ଅବଧି ଯୋଜନା(ଆରଡ଼ି) ଆଦି ସ୍ୱଳ୍ପ ସଂଚୟ ଯୋଜନାରେ ସଂଚୟକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଛି ଭଲ ଖବର । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାର ସୁଧହାରରେ ୪୦ ବେସିକ ପଏଣ୍ଟ ବା ୦.୪% ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଡ଼ିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସଂଶୋଧିତ ସୁଧ ଲାଗୁ ହେବ ।

ମିରଠରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଯିବ ଗଣପତିଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି, ଜାଣନ୍ତୁ ମୂର୍ତ୍ତିର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟତା

ଗଣେଷ ଚତୁର୍ଥି ଅବସରରେ ମିରଠରେ ପୂଜା ପାଇଥିବା ଗଜାନନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଏବେ ସାତ ସମୁଦ୍ର ପାର ହୋଇ ବିଦେଶ ମାଟିକୁ ଯିବ । ମିରଠର ଏକ କମ୍ପାନୀ ୨୫ ହଜାର ଗଣେଷ ମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କୁ ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ପହଂଚାଇବ । ସେଗୁଡ଼ିକର ଏକ ଭବ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦୀପାବଳୀରେ କରାଯିବ । ଏହି ସବୁ ମୂର୍ତ୍ତି ୱାଟର ପ୍ରୁଫ୍ ହେବା ସାଙ୍ଗକୁ ପରିବେଶ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ।

ଏବେ କଲେଜରେ ଚା ଦୋକାନ ଚଳାଇବେ ଛାତ୍ର, ହେବେ ବ୍ୟବସାୟୀ

ମିରଠ ଏବଂ ସହାରନପୁରର କେତେକ ଡ଼ିଗ୍ରୀ କଲେଜରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଭିତରେ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ ବିକଶିତ କରିବାର ଏକ ନୂଆ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । କଲେଜରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର କଳା କୌଶଳତା ଶିଖାଇ ଦିଆଯିବ । କଲେଜ ଗୁଡ଼ିକରୁ ମତାମତ ଲୋଡ଼ାଯାଇଛି । ଶିଳ୍ପ ପରିଚାଳକ କଲେଜ ଗୁଡ଼ିକୁ ବୁଲି ଦେଖିଛନ୍ତି । ଅପରପକ୍ଷରେ କଲେଜ ସ୍ତରରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କମ୍ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶରେ ନିଜର ଷ୍ଟାର୍ଟଅପକୁ ଆଗକୁ କିଭଳି ନେଇ ହେବ ସେ ଦିଗରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ନମୁନା ପ୍ରକଳ୍ପର ଅଂଶ ସ୍ୱରୂପ କଲେଜରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଟି-ଷ୍ଟ୍ରଲ ଖୋଲି ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ ଶିଖିପାରିବେ ।


First Previous
1 2 3 4 5 6
Next Last Page 1 of 6

Recent Post