ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳର ସଦସ୍ୟାଙ୍କୁ ମିଳିବ ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନାରେ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କାର ଋଣ ସହାୟତା

ଶୁକ୍ରବାର ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ସାଧାରଣ ବଜେଟ। କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଏଥର ବଜେଟରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ନାରୀ ନୁହେଁ ତୁ ନାରାୟଣୀ ଆମ ମନ୍ତ୍ର, ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରଗତିରେ ଦେଶର ପ୍ରଗତି ବୋଲି ଆମ ସରକାର ବିଶ୍ୱାସ କରେ। ବଜେଟରେ ଏସ୍‌ଏଚଜି ମହିଳାଙ୍କୁ ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନାରେ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଯାଏ ଋଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ପ୍ରତି ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠୀ ସଦସ୍ୟଙ୍କର ଜନଧନ ଆକାଉଣ୍ଟ ଥିଲେ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଯାଏ ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ର ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ମତ୍ସ୍ୟ ଏବଂ ପଶୁସମ୍ପଦ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ କିଷାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ

ମତ୍ସ୍ୟ ଏବଂ ପଶୁସମ୍ପଦ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହୋଇଥିବା ତଥା ଏହାକୁ ରୋଜଗାରର ମାଧ୍ୟମ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା କୃଷକମାନଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କିଷାନ କ୍ରେଡିଟ୍‍ କାର୍ଡ ସେବା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଜଳଶକ୍ତି ଅଭିଯାନ

ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣର ଉପକାରିତା ଓ ଜଳ ଉତ୍ସ ହ୍ରାସ ସମ୍ପର୍କରେ ଜନ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜଳଶକ୍ତି ଅଭିଯାନ ନାଁରେ ଏକ ନୁଆଁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଜଳଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଗଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଶେଖାୱତ୍‍ ଏହି ଅଭିଯାନକୁ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରି କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ସମୟ।

ଏ ହେଉଛି ଭାରତର ସବୁଠୁ ଶସ୍ତା ବୈଦ୍ୟୁତିକ ବଜାର,୧୦୦୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିଯିବ ଏସି , କୁଲର

ଦିଲ୍ଲୀରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନାହିଁ ନଥିବା ଗରମ ହେଉଛି । ତତଲା କଡେଇ ରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ରାଜସ୍ଥାନ। ଏହି ଗରମରେ ଘରକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବା ପାଇଁ ଏସି ଆଉ କୁଲର କିଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତିକି ? ଅର୍ଥ ଏଥିପାଇଁ ବାଧକ ହେଉଛିକି ? ତେବେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁନାହିଁ । ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏପରି ବଜାର ଅଛି ଯେଉଁଠି ସବୁ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଶାଳ ଉତ୍ପାଦ ଷ୍ଟକ ରଖାଯାଇଛି

ଯାଜପୁର କଳିଙ୍ଗ ନଗରରେ ହେବ ଜାତୀୟ ନିବେଶ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ଜୋନ୍

ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର କଳିଙ୍ଗ ନଗର ଠାରେ ଏକ ଜାତୀୟ ନିବେଶ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ଜୋନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏ ନେଇ ଚୁଡ଼ାନ୍ତ ମଞ୍ଜୁରି ଦେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୂଷ ଗୋଏଲ ରାଜ୍ୟ ସଭାରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

୨୦ ହଜାର ୭୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର କୃଷି ବଜେଟ

୨୦୧୩-୧୪ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ‌ରେ କୃଷି ବଜେଟ୍‌ର ଆକାର ଥିଲା ୭୧୬୨ କୋଟି ଟଙ୍କା । ହେଲେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ବଜେଟ୍‌ ପରିମାଣ୨୩.୫% ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୨୦ ହଜାର ୭୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଂଚିଛି

ମହୁମାଛି ପାଳନରୁ ଚାଷୀ ପାଇବେ ଦିଗୁଣା ଆୟ

ବିଶ୍ୱରେ ମହୁ ଉତ୍ପାଦନରେ ଚୀନପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଚୀନ ରେ ବାର୍ଷିକ ୫ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ଟନରୁ ଅଧିକ ମହୁ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଭାରତରେ ୨୦୧୮-୧୯ ବର୍ଷରେ ୬୪.୯୦୦ ଟନ ମହୁ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଥିଲା । ଆମ ଦେଶରେ ମହୁ ,ମହାମ ଉତ୍ପାଦନ ର ବ୍ୟାପକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି

ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ କେଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରୀ

ଓଡ଼ିଶାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ୧୦ଟି କୃଷି ଓ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ସମ୍ପଦ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଓଡିଶା ପାଇଁ ୨ଟି ଶୀତଳଭଣ୍ଡାର, ୨ଟି ମେଗା ଫୁଡ ପାର୍କ, ୨ଟି ୟୁନିଟ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କିତ ପ୍ରକଳ୍ପ, ୨ଟି ବ୍ୟାକୱାର୍ଡ ଓ ଫରୱାର୍ଡ ଲିଙ୍କେଜ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ୨ଟି ଖାଦ୍ୟ ପରୀକ୍ଷାଗାର ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରାମେଶ୍ୱର ତେଲି ବୁଧବାର ଲୋକସଭାରେ କହିଛନ୍ତି ।

ଫୁଡ ଡେଲିଭରି କୌଶଳରେ ନୁଆଁ ଫଣ୍ଡା, ଜୋମଟୋ କରିବ ଡ୍ରୋନ ଜରିଆରେ ଖାଦ୍ୟଯୋଗାଣ

ଏଣିକି ଆଉ ସଡ଼କ ପଥରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଂଚିଯିବ ସୁସ୍ୱାଦୁ ଖାଦ୍ୟ । ସେ ବି ଅର୍ଡର ଦେବାର ଅଳ୍ପ କେଇ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ । ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ବିଳମ୍ୱର ପରିସମାପ୍ତି ଘଟିବ ଓ ଅଧିକ ବିଳମ୍ୱ କାରଣରୁ ଗ୍ରାହକ କରୁଥିବା ଅର୍ଡର ବାତିଲ ରୁ କମ୍ପାନୀକୁ ରକ୍ଷା ମିଳିବ

ରାଜ୍ୟର ସର୍ବାଧିକ ଲୁଣ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ହୁମାରେ ଏବେ ଲୁଣ ଉତ୍ପାଦନ ବନ୍ଦ

ଲୁଣ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ହୁମ୍ମା ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଥିଲା । ରମ୍ଭା ଓ ଗଂଜା ର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ ଥିବା ଏହି ଛୋଟିଆ ସହର ର ଅର୍ଥନୀତି ଲୁଣ କୁ ଆଧାର କରି ଗଢି ଉଠିଥିଲା । ଏକଦା ଏଠାରୁ ଶହଶହ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଲୁଣ ଉତ୍ପାଦିତ ହୋଇ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଯାଉଥିଲା। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକର ଆବଶ୍ୟକତା ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ଶଗଡ଼ରେ ଲୁଣ ପରିବହନ ହେଉଥିଲା । ଲୁଣ ଚାଷୀ,ଶ୍ରମିକ ଓ ବ୍ୟବସାୟୀ ଙ୍କ ଗହଳ ଚହଳ ଲାଗିରହୁଥିବା ହୁମା ରେ ଏବେ ବିଗତ ୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଆଉ ଲୁଣ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉନି ।

ଆଜିଠୁ ଉଠିବ ସମୁଦ୍ରରୁ ମାଛଧରିବା ଉପରେ ଥିବା ୨ମାସିଆ କଟକଣା

ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାଛମାନଙ୍କ ଅଣ୍ଡାଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମୁଦ୍ର ରେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କ ମାଛଧରା ଉପରେ ଅପ୍ରେଲ ୧୫ରୁ ଜୁନ୍ ୧୪ ତାରିଖ ଦୁଇ ମାସର କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଥାଏ ।ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସମୁଦ୍ରରୁ ମାଛ ଧରିବା ମନା। କଟକଣା କୁ ମାନି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ବିଗତ ଦୁଇମାସ ହେଲା ବସିରହିଥିଲେ । ଏହି କଟକଣା ଆଜି ମଧ୍ୟରାତ୍ରରୁ ଉଠିବ

ଅସହାୟ ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହେଲା ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟୁଟି ସାଲୁନ ‘ଏନ୍‌ରିଚ୍‌’

ସମାଜରେ ବହୁ ଅସହାୟ ଓ ସୁବିଧାରୁ ବଂଚିତ ମହିଳା ରହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ତ ଛାଡ଼ ଦୁଇଓଳି ଦୁଇ ମୁଠା ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଡ଼ କରିବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡେ । ଫଳରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନଧାରଣ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଯାଏ। ଏପରି ସ୍ଥିତିକୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲେଡିଜ୍‌ ସର୍କଲ-୧୨(ବିଏଲ୍‌ସି-୧୨) ପକ୍ଷରୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରାଯାଇ ଏକ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ ସ୍ବରୂପ ଶହୀଦନଗରଠାରେ ବ୍ୟୁଟି ସାଲୁନ ‘ଏନ୍‌ରିଚ୍‌’ ଖୋଲାଯାଇଛି।

ରାସନ କାର୍ଡ ଧାରୀ ଙ୍କୁ ମିଳିବ ଟଙ୍କାକରେ କିଲେ ମାଣ୍ଡିଆ

ପେନ୍ଥା ଜାତୀୟ କ୍ଷୁଦ୍ର ଦାନାଜାତୀୟ ଶସ୍ୟ କୁ ବିଳମ୍ବ ରେ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଛନ୍ତି । ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପୌଷ୍ଟିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ସରକାର ଲକ୍ଷ ରଖିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଠାରୁ ମାଣ୍ଡିଆ ଚାଷକୁ ସହାୟତା କରାଯିବ ସହ ସମସ୍ତ ରାସନ କାର୍ଡ ଧାରୀଙ୍କୁ ୧ ଟଙ୍କା ଦରରେ ୧ କିଲୋ ମାଣ୍ଡିଆ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

ଷ୍ଟିଲ୍ ହବ୍ ହେବ ଓଡିଶା,ନଡ଼ିଆ କତା ଶିଳ୍ପ ପାଇବ ଗୁରୁତ୍ବ

ଇସ୍ପାତ ଉତ୍ପାଦନରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ବିତୀୟ । ଓଡ଼ିଶା ମଧ୍ୟ ଇସ୍ପାତ ଶିଳ୍ପର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବିଶ୍ବର ଇସ୍ପାତ ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ନେଇପାରିବ। ଓଡ଼ିଶାକୁ ଷ୍ଟିଲ୍‌ ହବ୍‌ରେ ପରିଣତ କରାଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଇସ୍ପାତ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହି ସମ୍ଭାବନାର ସୁଯୋଗ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ସହ ଇସ୍ପାତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଶିଳ୍ପର ବଡ଼ ହବ୍ ଭାବେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଗଢ଼ି ତୋଳିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମ କରାଯିବ ‌ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି।

କାଳିଆ ଲାଗି ଅଧିକ ୩୨୩୪ କୋଟି

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ କୃଷକ ଆସିଷ୍ଟାନ୍ସ ଫର ଲାଇଭଲିହୁଡ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଇନ୍‌କମ ଅଗ୍‌ମେଣ୍ଟେଶନ (କାଳିଆ) ଯୋଜନା ସକାଶେ ୩,୨୩୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଉଭୟ ଖରିଫ ଓ ରବି ଫସଲରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

ଚିଲିକାରେ ମିଳିବ ବୋଟ ଘର ଓ ଭାସମାନ ହୋଟେଲ ର ସୁବିଧା

ଗୋଆ ଓ ଆଣ୍ଡାମାନ୍ ଭଳି ଚିଲିକାରେ ଚାଲିବ କ୍ରୁଜ୍। ଏଥିସହିତ ଏଠାରେ କେରଳ ଭଳି ବୋଟ୍ ହାଉସ୍ ତଥା ଫ୍ଲୋଟିଂ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟର ମଜା ନେଇପାରିବେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ। ଏଥିପାଇଁ ମାଷ୍ଟରପ୍ଲାନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ରାଜ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗ।ସମନ୍ବିତ ଉପକୂଳ ପରିଚାଳନା ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ କନ୍‌ସଲ୍‌ଟିଂ ଫାର୍ମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଏହି ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍ ବାବଦରେ ସଚିବାଳୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି।

ପାଞ୍ଚ ଦିନିଆ ଆମ୍ବ ମେଳା ଉଦଘାଟିତ,୧୬ ଟି ଷ୍ଟଲରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେଉଛି ୧୦ ପ୍ରଜାତିର ଆମ୍ବ

ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗ ଅଧୀନ ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ଓ ବିପଣନ ସଂସ୍ଥା (ଓର୍‌ମାସ୍‌) ତଥା ଓଡ଼ିଶା ଜୀବିକା ମିଶନର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଶନିବାର ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆମ୍ବ ମେଳା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି।

ଜୁନ ୧ ରୁ ରାଜଧାନୀରେ ହେବ ଆମ୍ବ ଉତ୍ସବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ ଆଗାମୀ ଜୁନ୍‌୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆମ୍ବ ଉତ୍ସବ 'ଆମ ଆମ୍ବ ବଜାର' । ଏସ୍‌ଆଇଆର୍‌ଡି ପରିସରରେ ୫ ଦିନ ଧରି ଏହା ପାଳିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ଉତ୍ସବ ରେ ଓଡ଼ିଶା ଚାଷୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଅମଳ କରାଯାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତି ର ଆମ୍ବର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଓ ବିକ୍ରୀ ହେବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ପାନୀୟଜଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଫୋନି ପ୍ରଭାବିତ ୩୦ ହଜାର ବୁଲାବିକାଳି ଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର କରି ମିଳିବ ସହାୟତା,ଉପକୃତ ହେବେ ନଡ଼ିଆ ଓ କୁକୁଡ଼ା ଚାଷୀ

ରାଜ୍ୟର ୧୧ ଟି ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ୩୦ ହଜାର ବୁଲାବିକାଳି ଫୋନିଦ୍ୱାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷତିଭରଣା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଶନିବାର ସଚିବାଳୟ ଠାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏକ ସମୀକ୍ଷାରେବୈଠକର ସୁଚାଇଛନ୍ତି ।

ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ରୁ ଫସଲହାନି ରେ ଓଡିଶା ଆଗରେ

ବୈଶାଖ ମାସରେ ନିଜ ଫସଲକୁ ପବନର ଆଁ ମୁହଁ ରେ ଛାଡିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀ ।୨୦୧୮ ରୁ ୨୦୧୯ ମେ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ଚାଷୀମାନଙ୍କ ୧୯୫୦ କୋଟି ତାଙ୍କ ମୂଲ୍ୟର ୫.୪ ଲକ୍ଷ ହେକଟର ଚାଷ ବର୍ବାଦ ହୋଇଛି । ୮ ମାସ ବ୍ୟବଧାନରେ ଦୁଇ ଦୁଇ ଟି ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ତିତଲୀ ଓ ଫୋନି ର ଫୁତ୍କାର ଓଡ଼ିଶାରେ ଶୁଭିଛି ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7
Next Last Page 1 of 7

Recent Post