ଜୁନ ପହିଲାରୁ ସମୁଦ୍ରରୁ ମାଛ ଧରିପାରିବେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ

ଜୁନ୍‌ ପହିଲାରୁ ପୂର୍ବ ଉପକୂଳ ସାମୁଦ୍ରିକ ଜଳସୀମାରେ ମାଛ ଧରିପାରିବେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ। ଏନେଇ ଅନୁମତି ଦେଇଛି ରାଜ୍ୟ ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ପ୍ରାଣୀ ସମ୍ପଦ ବିକାଶ ବିଭାଗ। ଗୁରୁବାର ବିଧିବଦ୍ଧ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବାବେଳେ ମତ୍ସ୍ୟ ସମ୍ପଦର ସୁପରିଚାଳନା ସହ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିବା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରରେ ଜୀବିକା ଓ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହେବ

କରୋନା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ପାଇଁ ବାହାର ରାଜ୍ୟରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଓଡ଼ିଆ ଶ୍ରମିକ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଫେରିଆସିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ କିପରି ରୋଜଗାରର ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ, ତାହା ଏବେ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଜି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅସିତ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥାରେ ଗ୍ରାମ ଓ ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରେ ଜୀବିକା ଉପାର୍ଜନ ଏବଂ ମଜୁରୀ ଭିତ୍ତିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଗୁରୁତ୍ବାରୋପ କରିଥିଲେ।

କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ ଅବଧି ପରେ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ଏମ ନରେଗାରେ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାକୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଆସିବା ଜାରି ରହିଛ। ଜିଲାକୁ ଫେରିବାପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ ସେଣ୍ଟରରେ ରଖାଯାଉଛି। ଅପରପକ୍ଷରେ ଏମାନଙ୍କ କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ ଅବଧି ସରିବାପରେ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଚିନ୍ତା ରହିବ। ଏଥିଲାଗି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ବଢ଼ିଲା ବେକାରୀ ହାର, ପ୍ରତି ୪ରେ ଜଣେ ବେକାର

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ବେକାରି ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ ହୋଇଛି। ପ୍ରତି ଚାରି ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ବେକାର ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେଣ୍ଟର୍‌ ଫର ମନିଟରିଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇକୋନମି (ସିଏମ୍‌ଆଇଇ) ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମେ’ ୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବେକାରି ହାର ୨୫.୦୯ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହାର ପୂର୍ବ ସପ୍ତାହରେ ଏହି ହାର ୨୨.୭୯ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଅର୍ଥାତ ସପ୍ତାହକ ଭିତରେ ଅନେକ ଲୋକ ବେକାର ହୋଇଛନ୍ତି

କରୋନା ପାଇଁ ୬୦% ପରିବାରର ଆୟ ପ୍ରଭାବିତ

କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଦେଶର ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ପରିବାରର ଆୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ-ଜୁନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକମାନେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ପୁରୁଣା ଯୋଜନା କରିଥିଲେ ତାହାକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ନିଲ୍‌ସନ୍ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି। ୧୨ଟି ସହରର ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେରୁ ଏହି ନିଷ୍କର୍ଷ ବାହାରିଛି। ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ର ଅବଧି ଯେତେ ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଯାଉଛି ଲୋକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧା ବି ସେହି ମାତ୍ରାରେ ବଢ଼ୁଛି।

କୃଷି ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ବଜାର ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସୀମା ହଟିବ, ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ମଣ୍ଡି ଖୋଲିବେ

କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ବ୍ୟବସାୟରେ ଆଉ ଭୌଗଳିକ ସୀମା ରହିବ ନାହିଁ। ରାଜ୍ୟ ଭିତରେ ଓ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ସୀମା ହଟାଇ ଏହାର ଅବାଧ ପରିବହନ ହୋଇପାରିବ। କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଓ ପ୍ରାଣୀସମ୍ପଦ ବ୍ୟବସାୟକୁ ଅଧିକ ସୁଗମ ଓ କମ୍ ଖର୍ଚ୍ଚଯୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ଏକକ ବିପଣନ ଫିସ୍‌ ଓ ଏକକ ବିପଣନ ଲାଇସେନ୍ସ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସ୍ଥାପନ ହେବ।କୃଷିଜାତ ଦ୍ର୍ୟବର ବିକ୍ରିବଟାକୁ ସହଜ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନେଇ ଏମିତି ବହୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନୂଆ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଆଣିଛନ୍ତି।

କରୋନା ପ୍ରଭାବ ରେ ନିଷ୍ପ୍ରଭ ନିହାଣ,ସଙ୍କଟରେ ପଥର ଶିଳ୍ପୀ

କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ଲାଗି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏବେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। କାମଧନ୍ଦା ସବୁ ଠପ୍‌ ହୋଇଯିବାରୁ ଶ୍ରମିକ, କାରିଗର ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବିକା ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି। ଦିନକୁ ଦୁଇ ଓଳି ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଲାଣି। ଏଭଳି ଦୁର୍ଦ୍ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଧକୋଠା ଗ୍ରାମର ପଥରଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ପରିବାର। ମୁଣ୍ଡ ଝାଳ ତୁଣ୍ଡରେ ମାରି ନିହାଣ ମୁନରେ ନିର୍ଜୀବ ପଥରକୁ ଜୀବନ୍ତ ରୂପ ଦେଉଥିବା ଏହି ପରିବାର ଉପରେ ପଡିଛି କରୋନା ପାହାର।

ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ: ମାଛ ଚାଷ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୨୦ ହଜାର କୋଟି

କରୋନା ପରବର୍ତୀ ସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ନିମନ୍ତେ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଏହି କ୍ରମରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପଦ ବିନିଯୋଗ ହେବ । କୃଷି ଓ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମତ୍ସ୍ୟ ସମ୍ପଦ ଯୋଜନାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟବରାଦ କରିଛନ୍ତି

କରୋନା କ୍ଷତର ଭରଣା ,କୃଷି ପାଇଁ ୧.୬୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି

କରୋନା କ୍ଷତର ଭରଣା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆପ୍ରାଣ ପ୍ରୟାସ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ‘ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଅଭିଯାନ’ର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଜୋର୍‌ ଦିଆଯାଇଛି। କରୋନା ସଙ୍କଟ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଚାଷୀକୁଳ ଏବଂ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରର ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ଲାଗି ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଛି। କୃଷି ଓ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ କ୍ଷେତ୍ର ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ୧.୬୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିବା ସହ ବ୍ୟାପକ ସଂସ୍କାର ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଟ୍ରାନଜିଟ୍‌ ସେଣ୍ଟରରେ ରହି ଜୀବିକା ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିପାରୁଥିବା ବନ୍‌ଜାରା ପରିବାର ଏବେ ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ

ରୋଜଗାର କରିବାର ଇଚ୍ଛା ଥିଲେ କରୋନା କଟକଣା ବି ବାଧକ ସାଜେନି। ପେଟ ପୋଷିବା ପାଇଁ ଟ୍ରାନଜିଟ୍‌ ସେଣ୍ଟରରେ ବି କାମ କରି ହୁଏ ତାହା ପ୍ରମାଣ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଛତିଶଗଡ଼ର ୫ ବନ୍‌ଜାରା ପରିବାର। ଝାଡ଼ୁ ତିଆରି କରି ଏହାକୁ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରି ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଏହି ବନ୍‌ଜାରା ପରିବାର ଏବେ ବହୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି।

ଭଦ୍ରଖ ଭଦ୍ରଖ -ମନରେଗାରେ ୧.୬୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ

ଲକଡାଉନ୍ ସ୍ଥିତିରେ ଜୀବନ ସୁରକ୍ଷା ସହ ଦୁର୍ବଳ ଶ୍ରେଣୀଙ୍କ ଜୀବିକାକୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛି । ବିଶେଷକରି ଜିଲାର ଦିନ ମଜୁରିଆ ଖଟିଖିଆ ଗରିବ ଓ ଏବେ ଘର ମୁହାଁ ହୋଇ ଜିଲାକୁ ଫେରୁଥିବା ବାହାର ରାଜ୍ୟ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କାମ ଧନ୍ଦା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ଆଗେଇ ଆସୁଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଓ ବେସରକାରୀ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

କରୋନା ମାଡ଼ରେ କ୍ୟାମ୍ପସ ଚୟନ ଠପ୍‌ : ମୁହଁ ଫେରାଉଛନ୍ତି ଘରୋଇ କମ୍ପାନି

ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ ଦ୍ବାରା ଦେଶର ଆଇଟି, ଅଟୋ ମୋବାଇଲ୍‌, ଷ୍ଟାଟ୍‌ଅଫ୍‌, ପାୱାର, ଟେଲିକମ୍‌ କ୍ଷେତ୍ର‌ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଛୋଟ କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକ ବହୁ ମାତ୍ରରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କିଛି ବଡ଼ କମ୍ପାନି ବି କରୋନା ମାଡ଼ରେ ବେହାଲ। କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦରମା ଦେଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି କରିବା ଦୂରର କଥା, ଯେଉଁମାନେ ଚାକିର କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଛଟେଇ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ସମୟରେ ଦେଶର ୨୩ଟି ଆଇଆଇଟି ସମେତ ଏନ୍‌ଆଇଟି, ଆଇଆଇଏମ୍‌, ଆଇଜର ପରି ପ୍ରମୁଖ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରୁ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିଙ୍କୁ ନେଇ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ନାବାର୍ଡ ଦେଲା ୧୨,୭୬୭ କୋଟି ଟଙ୍କା

ଜାତୀୟ କୃଷି ଓ ଗ୍ରାମ୍ୟ ବିକାଶ ବ୍ୟାଙ୍କ (ନାବାର୍ଡ) ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କସମୂହ ଏବଂ ଆଞ୍ଚଳିକ ଗ୍ରାମ୍ୟବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ୧୨,୭୬୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ଅର୍ଥ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଋଣ ଆକାରରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ନାବାର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଏହା ପୁନଃ ପାଣ୍ଠିଯୋଗାଣ ଯୋଜନାରେ ନିଜସ୍ୱ ସମ୍ବଳରୁ ବର୍ଷକ ପଇଁ ୪.୮% ସୁଧହାରରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଲଘୁ ବନ୍ୟଜାତ ଉତ୍ପାଦ ସଂଗ୍ରହକୁ ତ୍ବରାନ୍ବିତ କରିବା ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଲଘୁ ବନ୍ୟଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ (ଏମଏଫପି) ସଂଗ୍ରହ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଲାଗି ଜନଜାତି ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ବିଶେଷ କରି କୋଭିଡ-୧୯ କାରଣରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ନିମନ୍ତେ ଜନଜାତି ବର୍ଗଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବା ତଥା ଏମଏଫପି ସଂଗ୍ରହ ଲାଗି ବର୍ତ୍ତମାନ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ଥିବାରୁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ ନିମନ୍ତେ କୁହାଯାଇଛି । ଇତିମଧ୍ୟରେ ୧୦ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଲଘୁ ବନ୍ୟଜାତ ଉତ୍ପାଦ ସଂଗ୍ରହ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି ।

କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟମ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଆସିପାରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ

କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଓ ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁଁ ଧିମା ପଡ଼ିଯାଇଥିବା ଏମଏସଏମଇ (ମାଇକ୍ରୋ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ) କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଏକ ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଆସିପାରେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି | ଦେଶବ୍ୟାପୀ ତାଲାବନ୍ଦ ପରେ ଏମଏସଏମଇ କ୍ଷେତ୍ର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ୟାକେଜକୁ ନେଇ ବ୍ୟାପକ ଆଶା କରାଯାଉଛି।

୪୯ଟି ବନଜାତ ସାମଗ୍ରୀର ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି

ଲକ ଡାଉନ ସମୟରେ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକା ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସରକାର ୪୯ଟି ଲଘୁ ବନଜାତ ସାମଗ୍ରୀର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ଆଦିବାସୀ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ପଡ଼ି ରହିଛି ୫୫୦ ମେଟ୍ରିକ ଟନ୍ କଫି ମଞ୍ଜି, ଅଭାବୀ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀ

ନାଁ କରି ଆସୁଥିଲା କୋରାପୁଟ କଫି। ସାରା ଭାରତରେ ନିଜ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ତିଆରି କରିବାକୁ ପାଗ ଭିଡ଼ିଥିଲା। ହେଲେ ମୁଣ୍ଡ ‌ଟେକିବା ବେଳକୁ ଅଣ୍ଟାରେ ପଡ଼ିଛି କରୋନା ପାହାର। ଫଳରେ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଭିତରକୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଇଛି କୋରାପୁଟ କଫିର ଭବିଷ୍ୟତ। ଲକ୍‌ଡ‌ାଉନ୍‌ କଟକଣା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାର କଫି ବାହାରକୁ ରପ୍ତାନି ହୋଇ ପାରୁନି। ଅମଳ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ବିକି ନ ପାରି ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ବସିଛନ୍ତି ଚାଷୀ।

ସ୍ଥିତି ସୁଧାରିବାକୁ ‘ଦେଶୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ’ ହିଁ ବିକଳ୍ପ

ମହାମାରୀ କରୋନା କେବଳ ଜନଜୀବନକୁ ଜଡ଼ କରିଦେଇନି, ଆର୍ଥିକ ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ମଧ୍ୟ ଏକଦମ ରୁଗ୍‌ଣ କରିଦେଇଛି। ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ଭାଗୀଦାରି ରଖୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଣ୍ଟାରେ ଶକ୍ତ ପାହାର ବସିଛି। ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ନିଜର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥିତିକୁ ସଜାଡ଼ିବାକୁ ଅଙ୍କକଷା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ ‘ଦେଶୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ’କୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୁନା ବେପାର : ଗତବର୍ଷ ବୁଡ଼ାଇଥିଲା ଫନି, ଏବର୍ଷ କରୋନା

ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟ ଭଳି ପବିତ୍ର ଦିନରେ ସୁନା କିଣିଲେ ଘରକୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆସନ୍ତି ବୋଲି ଲୋକମାନଙ୍କ ମନରେ ଧାରଣା ରହିଛି। ତାହାକୁ ପାଥେୟ କରି ପ୍ରତିବର୍ଷ ଗହଣା ଦୋକାନୀମାନେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ସୁନା ଓ ଗହଣା ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି।

ଅନ୍‌ଲାଇନରେ ବିକ୍ରି ହେବ କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ

କୃଷି ଭିତ୍ତିକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଲକ୍‌ଡାଉନ ସମୟରେ ଯେପରି ବଜାରରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବ, ସେଥିପାଇଁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏହି କ୍ରମରେ କୃଷି ଓ କୃଷକ ସଶକ୍ତୀକରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନ୍‌ଲାଇନ କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 10

Recent Post