କରୋନା ସୁରକ୍ଷା ଶିଖାଇଲେ କୃଷି ଶ୍ରମିକ

ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ବେତନଟୀ ଥାନା ଅଧୀନ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାଶ୍ୱର୍ ରାଗଧା ନିକଟରେ କାର୍ଯର୍୍ୟ କରୁଥିବା ମହିଳା କୃଷି ଶ୍ରମିକା ମାନେ ସମାଜକୁ ଏକ ବିଶାଳ ଓ ଅନନ୍ୟ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି । ନିଜର ମନୋବଳ ଓ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟୀତ୍ୱ ଉଭୟକୁ ସେମାନେ ତାଙ୍କର ଚାଷ କାମ କରିବା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିପାଦିତ କରିଛନ୍ତି । କୃଷି ଭଳି ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁ ଥିବା ବେଳେ ଏମାନେ କରୋନାକୁ ମଧ୍ୟ ହେୟଜ୍ଞାନ କରି ନାହାଁନ୍ତି ।

ମନରେଗା କାମ ପ୍ରତି ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି ପ୍ରବାସୀ

ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଗାଁରେ ମିଳିବ କାମ। ମନରେଗା ଯୋଜନାରେ ସେମାନେ ପାଇବେ ରୋଜଗାର। ପ୍ରବାସୀମାନେ ଫେରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାବେଳେ ଏଭଳି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ସରକାର। ହେଲେ ମନରେଗାରେ ମାଟି କାମ କରିବାକୁ ପ୍ରବାସୀ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଉନାହାନ୍ତି, କି ଆବେଦନ କରୁନାହାନ୍ତି।

ସୁନ୍ଦରଗଡ ରୁ ସୁନ୍ଦରଗଡ ରୁ ଆସିଲା ସାଙ୍ଘାତିକ ଚିତ୍ର,ଫାଶ ପକାଇ ହାତୀ ଛୁଆକୁ ହତ୍ୟା!

କିଛିଦିନ ତଳେ ନଡ଼ିଆରେ ବାଣ ଭର୍ତ୍ତିକରି ଗୋଟିଏ ଗର୍ଭିଣୀ ହାତୀକୁ କେରଳରେ ହତ୍ୟାକରାଯାଇଥିବା ଘଟଣା କୁ ସାରା ଦେଶ ନିନ୍ଦା କରିଥିବା ବେଳେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ଗୋଟିଏ ହାତୀ ଶାବକ ଠେକୁଆ ପାଇଁ ବିଛାଯାଇଥିବା ଜାଲରେ ପଡି ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜର ୠତୁକୁପେଡି ସାନଡୋଲାକୁଦୁର ଜଙ୍ଗଲରେ ଏହି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି ।

ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ପଦ୍ମାବତୀ ଗ୍ରାମରେ ଜମୁଛି ଭିଡ଼,ସ୍ଥାନୀୟ ମହାନଦୀ ଜଳରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି ୫୦୦ ବର୍ଷର ମନ୍ଦିର

ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଭାପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ପଦ୍ମାବତୀ ନିକଟସ୍ଥ ଦେଇ ବହିଯାଇଥିବା ମହାନଦୀରେ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ବର୍ଷ ତଳର ଏକ ଗୋପୀନାଥ ମନ୍ଦିର (ରାଧା‌କୃଷ୍ଣ/ବିଷ୍ଣୁ)କୁ ନେଇ ଏବେ ସବୁଠି ଚର୍ଚ୍ଚା। କିଛି ବର୍ଷ ତଳେ ଏହି ମନ୍ଦିରର ଅଗ୍ରଭାଗ ନଦୀ ପାଣି କମ୍‌ ଥିବାରୁ ଦେଖାଯାଇଥିଲା, ଚଳିତବର୍ଷ ପୁଣି ଏହା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବା ସହ ‘ଇଣ୍ଡିଆନ ନ୍ୟାସନାଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଫର୍ ଆର୍ଟ ଆଣ୍ଡ୍ କଲଚରାଲ୍‌ ହେରିଟେଜ୍’(ଇନଟାକ୍)ର ‘ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟେସେନ୍‌ ଅଫ୍ ଦ ହେରିଟେଜ୍ ଅଫ୍ ଦ ମହାନଦୀ ଭ୍ୟାଲି’ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ଆସିଥିବାରୁ ଏହା ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛି।

ଗଂଜାମ କପାଚାଷୀ ଙ୍କୁ ମିଳୁନି ମଣ୍ଡି ସୁବିଧା,ଶାଗମାଛ ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ଧଳା ହୀରା

ବାରମ୍ବାର କହିବା ସତ୍ତ୍ବେ ସରକାର ମଣ୍ଡି ଖୋଲିଲେ ନାହିଁ। ଶେଷରେ ନିରୁପାୟ ଚାଷୀ ଶାଗମାଛ ଦରରେ କପା ଜିଲ୍ଲା ବାହାର ବେପାରୀଙ୍କ ହାତକୁ ଟେକିଦେଲେ। ଏହି ଚିତ୍ର ହେଉଛି, ଖୋଦ୍ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର। ଅଭାବୀ ବିକ୍ରିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ଶେରଗଡ଼ ବ୍ଲକ୍ ନରେନ୍ଦ୍ରପୁର ଓ ଧନନ୍ତର ପଞ୍ଚାୟତର ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ମଣ୍ଡି ସୁବିଧା ନଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ବାହାର ବେପାରୀଙ୍କୁ କମ୍ ଦରରେ କପା ବିକି ଦେଇଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ଦର କିଲୋ ପିଛା ୫୪ ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ଚାଷୀମାନେ ଏହାକୁ ୨୭ରୁ ୩୧ ଟଙ୍କା ବିକିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ପାଉଡ଼ି ଭୂୟାଁ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଏଜେନ୍ସି,ସାମିଲ ହେବ ୧୩୦ ଗାଁ

ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଅବହେଳିତ ତଥା ବିକାଶଠୁ ଦୂରରେ ରହିଥିବା‌ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ଆଦିମ ଜନଜାତି ପାଉଡ଼ି ଭୂୟାଁଙ୍କର ବିକାଶ ହେବ। ବିଳମ୍ବରେ ହେଲେ ବି ଏହି ଆଦିମ ଜନଜାତିଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ପାଉଡ଼ି ଭୂୟାଁ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଏଜେନ୍ସି(ପିବିଡିଏ) ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପରେ ଏଭଳି ଆଶା ସଞ୍ଚାର ହୋଇଛି।ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ବିକାଶ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗତ ୪ ତାରିଖରେ ସଙ୍କଳ୍ପନାମା ନଂ-୭୭୪୭ ଅନୁସାରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକରେ ଥିବା ୧୩୦ଟି ଗ୍ରାମକୁ ନେଇ ପାଉଡ଼ି ଭୂୟାଁ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ‌ଏଜେନ୍ସି(ପିବିଡିଏ) ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ।

ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଳ ଯାତନା,ଜଳ କିଣୁଛନ୍ତି ଲୋ​କେ

ଦୁର୍ଗମ ଇଲାକୁ ଯାତାୟାତ ସୁବିଧା ନ ଥିବାରୁ ବର୍ଷ ତମାମ ଲୋକେ ନାନା ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି। ଖରା ଦିନରେ ଲୋକେ ନାଳ ପାଣିକୁ ପାନୀୟ ଜଳ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ଏପରି ଅବସ୍ଥା ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଅଧୀନ ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଜଳକଷ୍ଟ ଉତ୍କଟ ହୋଇଛି। ବୟୁମଣ୍ଡଳର ତାପମାତ୍ରା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢି ଚାଲିଛି। ନଳକୂପର ଜଳସ୍ତର କମିଛି। କୂପ, ପୋଖରୀଗୁଡିକ ଶୁଖିଗଲାଣି। ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।

ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରରେ ଜୀବିକା ଓ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହେବ

କରୋନା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ପାଇଁ ବାହାର ରାଜ୍ୟରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଓଡ଼ିଆ ଶ୍ରମିକ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଫେରିଆସିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ କିପରି ରୋଜଗାରର ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ, ତାହା ଏବେ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଜି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅସିତ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥାରେ ଗ୍ରାମ ଓ ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରେ ଜୀବିକା ଉପାର୍ଜନ ଏବଂ ମଜୁରୀ ଭିତ୍ତିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଗୁରୁତ୍ବାରୋପ କରିଥିଲେ।

କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ ଅବଧି ପରେ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ଏମ ନରେଗାରେ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାକୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଆସିବା ଜାରି ରହିଛ। ଜିଲାକୁ ଫେରିବାପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ ସେଣ୍ଟରରେ ରଖାଯାଉଛି। ଅପରପକ୍ଷରେ ଏମାନଙ୍କ କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ ଅବଧି ସରିବାପରେ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଚିନ୍ତା ରହିବ। ଏଥିଲାଗି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ବଢ଼ିଲା ବେକାରୀ ହାର, ପ୍ରତି ୪ରେ ଜଣେ ବେକାର

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ବେକାରି ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ ହୋଇଛି। ପ୍ରତି ଚାରି ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ବେକାର ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେଣ୍ଟର୍‌ ଫର ମନିଟରିଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇକୋନମି (ସିଏମ୍‌ଆଇଇ) ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମେ’ ୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବେକାରି ହାର ୨୫.୦୯ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହାର ପୂର୍ବ ସପ୍ତାହରେ ଏହି ହାର ୨୨.୭୯ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଅର୍ଥାତ ସପ୍ତାହକ ଭିତରେ ଅନେକ ଲୋକ ବେକାର ହୋଇଛନ୍ତି

ସଙ୍ଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ପ୍ରସଂଶିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଦୁଇ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ

ହାତରେ ତୂଳୀ । ଚଟାଣ ଉପରେ ରଖାଯାଇଛି ରଙ୍ଗ ଡବା। ବିଦ୍ୟାଳୟର ପାଚେରି ଉପରେ ଆଙ୍କି ଚାଲିଛନ୍ତି ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ଚିତ୍ର। ସାରାଦିନ ସେମାନେ ଏହି କାମ ରେ ନିମଗ୍ନ । ଦିନ ସାରା ଗୋଟିଏ କୋଠରିରେ ଚୁପ ଚାପ ବସିବା ଅପେକ୍ଷା ବିଦ୍ୟାଳୟ ହତାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟୀକରଣ ସହ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦିଗ୍‌ଦର୍ଶନ ଦେବାକୁ ସେମାନେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି।

କରୋନା ପ୍ରଭାବ ରେ ନିଷ୍ପ୍ରଭ ନିହାଣ,ସଙ୍କଟରେ ପଥର ଶିଳ୍ପୀ

କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ଲାଗି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏବେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। କାମଧନ୍ଦା ସବୁ ଠପ୍‌ ହୋଇଯିବାରୁ ଶ୍ରମିକ, କାରିଗର ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବିକା ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି। ଦିନକୁ ଦୁଇ ଓଳି ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଲାଣି। ଏଭଳି ଦୁର୍ଦ୍ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଧକୋଠା ଗ୍ରାମର ପଥରଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ପରିବାର। ମୁଣ୍ଡ ଝାଳ ତୁଣ୍ଡରେ ମାରି ନିହାଣ ମୁନରେ ନିର୍ଜୀବ ପଥରକୁ ଜୀବନ୍ତ ରୂପ ଦେଉଥିବା ଏହି ପରିବାର ଉପରେ ପଡିଛି କରୋନା ପାହାର।

ପୁଅକୁ ବୋହି ୧୨୦ କି.ମି. ଚାଲି ଗାଁ ରେ ପହଁଚିଲେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଶ୍ରମିକ

ଗୋଟିଏ ପଟେ କାମ ଧନ୍ଦା ବନ୍ଦ,ଅନ୍ୟପଟେ ଭିଟାମାଟି କୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଗାଡି ନାହିଁ । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ସାରାଦେଶର ସଡ଼କ ଉପରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା । କେଉଁଠି ବାଟ ସରିବା ଆଗରୁ ଜୀବନ ଚାଲି ଯାଉଛି ତ କେଉଁଠି ଟ୍ରଲି ଓ କାଠପଟାରେ ଛୁଆକୁ ବୋହି ମାଇଲ ମାଇଲ ବାଟ ଆଗକୁ ବଢ଼ି ଚାଲୁଛି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ

କଳାହାଣ୍ଡି ,ଏବେ ବି ବାଇକ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଭରସା

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସ୍ୱାଧୀନତାର ଦୀର୍ଘ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିନାହିଁ । ଜିଲ୍ଲାରେ ବହୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଗାଡି ଯିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ନାହିଁ । ବହୁ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପାଦଚଲା ରାସ୍ତା ହିଁ ଲାଇଫ ଲାଇନ ସାଜିଛି । କିଛି ଅଞ୍ଚଳକୁ କେବଳ ବାଇକ ଯାଇପାରୁଥିବା ଯୋଗୁଁ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ବାଇକ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପାଇଁ ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାଜିଛି

ଖଇରା ପଞ୍ଚାୟତକୁ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସଟଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କଲେ ସରପଞ୍ଚ

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବା ଉଦେଶ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମସ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ମାନଙ୍କୁ ଜିଲାପାଳ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଆଉ ଏହି କ୍ଷମତାର ପ୍ରୟୋଗ କରି ବାଲେଶ୍ଵର ଖଇରା ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ନିଜ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସଟଡାଉନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଭଦ୍ରଖ ଭଦ୍ରଖ -ମନରେଗାରେ ୧.୬୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ

ଲକଡାଉନ୍ ସ୍ଥିତିରେ ଜୀବନ ସୁରକ୍ଷା ସହ ଦୁର୍ବଳ ଶ୍ରେଣୀଙ୍କ ଜୀବିକାକୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛି । ବିଶେଷକରି ଜିଲାର ଦିନ ମଜୁରିଆ ଖଟିଖିଆ ଗରିବ ଓ ଏବେ ଘର ମୁହାଁ ହୋଇ ଜିଲାକୁ ଫେରୁଥିବା ବାହାର ରାଜ୍ୟ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କାମ ଧନ୍ଦା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ଆଗେଇ ଆସୁଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଓ ବେସରକାରୀ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହରକୁ ଟପିଲା ଗାଁ

ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗ୍ରାମୀଣ ଭାରତ ସହରାଞ୍ଚଳ ଭାରତଠାରୁ ବହୁତ ଆଗରେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଏବଂ ଶସ୍ତା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଗ ଫଳରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି। ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ପରିସଂଖ୍ୟାନ ତାଜା ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତର ସହରାଂଚଳ ଅପେକ୍ଷା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକ ସହରଠାରୁ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି।

ଗାଁ ରାସ୍ତାରୁ ଉଠୁଛି ଅବରୋଧ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପରେ ଆଜିଠାରୁ ଗାଁ ରାସ୍ତାରୁ ବାଉଁଶ ବାଡ ସବୁ ହଟି ଯାଉଛି। ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକ କାଳେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥାଇ ପାରନ୍ତି। ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଗାଁକୁ ପୂରାଇ ନଦେବା ପାଇଁ ଏଭଳି କଟକଣା ସବୁ ଗାଁ ଲୋକମାନେ କରିଥିଲେ।

ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ବେଦିରେ ବସିଲେ ବରକନ୍ୟା

ନା ବାଜିଥିଲା ବାଜା, ନା ଫୁଟିଥିଲା ବାଣ ରୋଶଣି। ବିନା ସୋରଶବ୍ଦରେ ଆସିଥିଲେ ବର। ବରଯାତ୍ରୀ ଥିଲେ ମାତ୍ର ୫ ଜଣ। ସମସ୍ତଙ୍କ ମୁହଁରେ ଥିଲା ମାସ୍କ। କନ୍ୟା ଘରେ ବରକୁ ବରଣ କଲାବେଳେ ଦ୍ବାର ମୁହଁରେ ହସ୍ତ ପ୍ରକ୍ଷାଳକ (ସାନିଟାଇଜର୍) ଧରି ଜଗିଥିଲା ଜଣେ। ସମସ୍ତେ ତାହାକୁ ହାତରେ ଲଗାଇ ଜଣ ଜଣ କରି ଭିତରକୁ ପଶୁଥିଲେ। ବେଦୀକୁ ଉଠିଲା ବେଳକୁ ଉଭୟ ବରକନ୍ୟାଙ୍କ ମୁହଁରେ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଥିଲା ମାସ୍କ।

ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀରେ ବଢ଼ୁଛନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟଟକ

ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାର ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଛୋଟ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଗ୍ରାମ ବଡ଼ମୂଳ ସମ୍ପର୍କରେ ଦିନେ କେହି ଶୁଣି ନ ଥିଲେ କି ଜାଣି ନ ଥିଲେ। ହେଲେ ଆଜି ଏହି ଗାଁ ଦେଶ, ବିଦେଶର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଆକର୍ଷଣ ସାଜିଛି। ଓଡ଼ିଶାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀଭାବେ ଏହା ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 12

Recent Post