ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡ଼ାକ ଲଫାପାରେ ମୁଦ୍ରିତ ହେଲା ଚାନ୍ଦବାଲିର ମା’ ଦକ୍ଷିଣେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର

ଭାରତୀୟ ଡ଼ାକ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଚାନ୍ଦବାଲିର ଆରାଧ୍ୟ ଦେବୀ ମା’ ଦକ୍ଷିଣେଶ୍ୱରୀ କାଳୀ ମନ୍ଦିର ନାମରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡ଼ାକ ଲଫାପା ଚାନ୍ଦବାଲି ଉପଡ଼ାକଘର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଭଦ୍ରକ ଡ଼ାକ ମଣ୍ଡଳ ଓ ଚାନ୍ଦବାଲି ମା’ ଦକ୍ଷିଣେଶ୍ୱରୀ କାଳୀ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡ଼ାକ ଲଫାପା ଉନ୍ମୋଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ବନ୍ଦେ ଉତ୍କଳ ଜନନୀ ଗାନ କରାଯାଇ ମା’ କାଳୀଙ୍କ ଫଟୋ ଚିତ୍ରରେ ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଜ୍ୱଳନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଲଗ୍ନରେ ଲାଗି ହେଲା ନବାନ୍ନ,ଶୁଭେଛା ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ,ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଗଣପର୍ବ ‘ନୂଆଖାଇ’ ଅବସରରେ ଆଜି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଲଗ୍ନରେ ମା’ ସମଲେଇଙ୍କ ଠାରେ ନବାନ୍ନ ଲାଗି କରାଯାଇଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଆଜି ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟା ୩୫ରୁ ୯ଟା ୫୦ ଭିତରେ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିନୀତିରେ ନବାନ୍ନ ଲାଗି ହେବା ପରେ ଘରେ ଘରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ନୂଆଖାଇ ଉତ୍ସବ।

ବଢ଼ୁଛି ଚୋରି, ପାଳିକରି ଗାଁ’ ଜଗୁଛନ୍ତି ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ

ଜିଲ୍ଲାରେ ବେଳକୁ ବେଳ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଦୀର୍ଘ ୬ମାସ ଧରି ସମସ୍ତ ପୁରପଲ୍ଲୀ, ସହର ବଜାରରେ କଟକଣା ଜାରିରହିଛି। ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ବାଜିଲେ ବଜାରଘାଟ ଶୁନ୍‌ଶାନ୍ ହୋଇଯାଉଛି। ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଅପରାଧିକ ତତ୍ତ୍ବଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାକୁ ରୋକିବାରେ ପୁଲିସ୍‌ ପ୍ରଶାସନ ବିଫଳ ହୋଇଥିବାରୁ ବେଳକୁ ବେଳ ଚୋରି ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧିପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଭଳି ବାରମ୍ବାର ଚୋରି ଓ ଡକାୟତି ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧିପାଇବା କାରଣରୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀମାନେ ପାଳିକରି ଦୈନିକ ରାତିରେ ଉଜାଗର ହୋଇ ବଜାର ଓ ଗାଁ ଜଗୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଜଙ୍କିଆ ଥାନା ସିକୋ ଫାଣ୍ତି ଅଞ୍ଚଳରେ।

ଏବେ ଶୁଣିଲେ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଗାଁର ପ୍ରଥମ ମାଟ୍ରିକ ପାସ ଝିଅ ନବୀନା ଖିଲ

ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାଫଳ ପ୍ରକାଶ ର କେଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ପାସ ହୋଇଥିବା ଖବର ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଁଚିଲା । ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘର । ତଥାପି ସାହସ କରି ଜଳବନ୍ଦୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ସାହାସ କରି ଘରୁ ବାହାରିଥିଲେ । ଶିକ୍ଷିତ ହୋଇ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ କରିବାର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଲେ।ଆଗାମୀ ଅଞ୍ଚଳ ସତ୍ୱେ ପାଠ ପଢି ଚଳିତ ଥର ମାଟ୍ରିକ ପାସ କରି ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟିକରିଛନ୍ତି ନବୀଣା ଖିଲ। ସ୍ବାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ନୂଆ ଆଶା ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଗାଜଲମାମୁଡ଼ି ଗାଁର ଏହି ସାହସୀ ଝିଅ ।

ବୁଲି ବୁଲି ପକ୍ଷୀଙ୍କ ବସା ସଜାଡୁଛନ୍ତି ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ

ଏତେ ବଡ଼ ପୃଥିବୀରେ ମଣିଷ ସବୁବେଳେ ନିଜର ସୁଖସ୍ବାଚ୍ଛନ୍ଦ ପାଇଁ ବ୍ୟସ୍ତ। ନିଜେ ରହିବାକୁ ଘର, ନିଜ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ, ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିବା ମଣିଷ ପାଖରେ ଆଉ କାହା କଥା ଭାବିବାକୁ ବି ସମୟ ନାହିଁ। ନିଜର ସୁବିଧା ପାଇଁ ମଣିଷ ସମାଜ ପକ୍ଷୀ ବସା ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ପଛାଏ ନାହିଁ। ଏଭଳି ଏକ ବସ୍ତୁବାଦୀ ଦୁନିଆରେ କରୋନା କଟକଣାବେଳେ ଘରେ ଆଳସ୍ୟରେ ସମୟ ନ ବିତାଇ କିଛି ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ବସାହୀନ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ବସା ସଜାଡ଼ି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି।

ପୁନାସିଆ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ସବୁଜ ମିସନ ସଫଳ,ଲଣ୍ଡା ପାହାଡ଼ ହେଲା ସବୁଜିମା

ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି ବ୍ଲକ୍‌ ପୁନାସିଆ ଗାଁକୁ ଲାଗିରହିଛି ପାଖାପାଖି ୮୦ ହେକ୍ଟର ପରିସୀମା ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲ। ହେଲେ, ୧୭ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ଉପରେ ନଜର ପକାଇଥିଲେ କାଠ ମାଫିଆ। ରାତାରାତି ଗଛ କାଟି ଏହି ଜଙ୍ଗଲକୁ ଲଣ୍ତା କରି ଦେଇଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ବନବିଭାଗର ଏତେ କଡ଼ା ନଜର ବି ନଥିଲା। ଦିନ କେଇଟା ଭିତରେ ସାରା ଜଙ୍ଗଲ ଉଜୁଡ଼ିଗଲା। ଏ ସବୁ ଦେଖି କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ପୁନାସିଆ ଗ୍ରାମବାସୀ।ଏକାଠି ହୋଇ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ଏହାର ସବୁଜିମା ଫେରାଇ ଆଣିବେ। ତାହାହିଁ ହେଲା ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଅକ୍ଳାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ କରି ଏହାକୁ ସବୁଜ ବନାନୀରେ ରୂପାନ୍ତରିତ କରିଛନ୍ତି।ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ୨୦୦୩ ମସିହାରେ ଗ୍ରାମର କିଛି ଯୁବକ ଓ ମହିଳା ଜଙ୍ଗଲ ସଜାଡ଼ିବାକୁ ଦାୟିତ୍ବ ନେଇ ପୁନାସିଆ ବନସୁରକ୍ଷା କମିଟି ଗଠନ କଲେ। ପାଳି କରି ଜଙ୍ଗଲକୁ ଜଗିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ।

ଲୋକଗୀତ ରଙ୍ଗବତୀ ପାଇଁ ବିଲୁଙ୍ଗ ଗାଁ ଏବେ ରଙ୍ଗବତୀ ବିଲୁଙ୍ଗ

ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାବାମରା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମ ବିଲୁଙ୍ଗକୁ ‘ରଙ୍ଗବତୀ ବିଲୁଙ୍ଗ’ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି।ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲୋକଗୀତ ରଙ୍ଗବତୀ ର ନାଁ କୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗୀତ ର ନାଁ ଅନୁସାରେ ଗାଁର ନାମ ପରିବର୍ତନ କୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ବିଧିବଦ୍ଧ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।ସମ୍ଭବତଃ ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ଗୀତକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶାର ଗାଁର ନାମକରଣ ହୋଇନାହିଁ।

କାଲିଠୁ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲା ସଟଡାଉନ

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଆତଙ୍କ । ବିଗତ ତିନିମାସ ତଳେ କାଁ ଭାଁ ଜଣେ ଦୁଇ ଜଣ ଲୋକ ଏଥିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଏବେ ଦିନକୁ ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ସଂକ୍ରମିତ ବାହାରୁଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହେଲାଣି ଯେ, ସଂକ୍ରମଣ ଦିନ କେଇଟାରେ ସବୁ ଅଙ୍କକୁ ଓଲଟପାଲଟ କରିଦେଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବାହାରିଲେ ତା'ର ଠିକଣା ଖୋଜି ଲୋକେ ତୁଣ୍ଡରେ ଘୋଷି ଦେଉଥିଲେ ।

ଉଜୁଡ଼ିଲା ଦୁଗ୍ଧ ବ୍ୟବସାୟ,୮ ଲକ୍ଷର ଗାଈ ଦାନ କରିଦେଲେ ବ୍ୟବସାୟୀ

୭୨ଟି ଗାଈ ରଖିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଇ ନ ପାରି ଶେଷରେ ୬୭ଟି ଗାଈଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଲୋକ ଓ ଗୋ ସେବାକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଦାନ କରି ଦେଲେ ‌ଜଣେ ଦୁଗ୍ଧ ବ୍ୟବସାୟୀ। ଏହି ସବୁ ଗାଈଙ୍କ ମୂଲ୍ୟ ୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। କରୋନା କାଳର ଏଭଳି ପ୍ରଭାବ ଜଣେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଦୁଗ୍ଧ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି। ବାଗଲପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ସୁନ୍ଦର ଗ୍ରାମର ଦୁଗ୍ଧ ବ୍ୟବସାୟୀ ସୁଶିଲ କୁମାର ମିଶ୍ର ୨୦୦୨ରୁ ପ୍ରଥମେ ୪ଟି ଗାଈରୁ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଉଦ୍ୟମରେ ଧାରକରଜ କରି ବ୍ୟବସାୟକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ସହିତ ନିଜର ଗାଈ ସଂଖ୍ୟା ୭୨ରେ ପହଞ୍ଚାଇ ପାରି‌ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କରୋନ ଜନିତ ସ୍ଥିତି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ଡାକି ଆଣିଲା। ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ କ୍ଷୀର ଅଥବା କ୍ଷୀରଜାତ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ହେଲା ନାହିଁ। ଗାଈମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଦେବାକୁ ଅର୍ଥ ଅଭାବ ପଡିଲା। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ବାଟ ନଥିଲା ବୋଲି ସୁଶିଲ କହିଛନ୍ତି ।

ମାଲକାନଗିରି ରୁ ପୁଡୁଚେରୀ,ଚାଷୀ ପୁଅକୁ ଡକ୍ଟରେଟ୍ ଡିଗ୍ରୀ

ପାଠ ପଢିବା ପାଇଁ ମନରେ ଦୃଢ ଇଚ୍ଛ ଶକ୍ତି ଥିଲେ କେହି ବି ହାର ମାନେନି । ଏହାର ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି ମାଲକାନଗିରିର ମାନ୍ୟନକୋଣ୍ଡାର ଗଣନାଥ ଖିଲ । ପିଲାଟି ବେଳରୁ ପାଠ ପଢିବା ନେଇ ବହୁ ବାଧାବିଘ୍ନ ଆସିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ନିଜର ଅଦମ୍ୟ ଇଚ୍ଛା ବଳରେ ସେ ଆଜି ଡକ୍ଟରେଟ୍ ହାସଲ କରିପାରିଛନ୍ତି ।ଏକ ଗରିବ ପରିବାରର ଗଣନାଥଙ୍କ ବାପା ମଧୁ ଖିଲ ଜଣେ ଚାଷୀ । ଚାଷରୁ ଯାହା ମିଳେ ସେଥିରେ ଚାରି ପୁଅ ଝିଅ ଓ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ନେଇ ଚଳନ୍ତି ।

କରୋନା ସୁରକ୍ଷା ଶିଖାଇଲେ କୃଷି ଶ୍ରମିକ

ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ବେତନଟୀ ଥାନା ଅଧୀନ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାଶ୍ୱର୍ ରାଗଧା ନିକଟରେ କାର୍ଯର୍୍ୟ କରୁଥିବା ମହିଳା କୃଷି ଶ୍ରମିକା ମାନେ ସମାଜକୁ ଏକ ବିଶାଳ ଓ ଅନନ୍ୟ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି । ନିଜର ମନୋବଳ ଓ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟୀତ୍ୱ ଉଭୟକୁ ସେମାନେ ତାଙ୍କର ଚାଷ କାମ କରିବା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିପାଦିତ କରିଛନ୍ତି । କୃଷି ଭଳି ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁ ଥିବା ବେଳେ ଏମାନେ କରୋନାକୁ ମଧ୍ୟ ହେୟଜ୍ଞାନ କରି ନାହାଁନ୍ତି ।

ମନରେଗା କାମ ପ୍ରତି ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି ପ୍ରବାସୀ

ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଗାଁରେ ମିଳିବ କାମ। ମନରେଗା ଯୋଜନାରେ ସେମାନେ ପାଇବେ ରୋଜଗାର। ପ୍ରବାସୀମାନେ ଫେରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାବେଳେ ଏଭଳି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ସରକାର। ହେଲେ ମନରେଗାରେ ମାଟି କାମ କରିବାକୁ ପ୍ରବାସୀ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଉନାହାନ୍ତି, କି ଆବେଦନ କରୁନାହାନ୍ତି।

ସୁନ୍ଦରଗଡ ରୁ ସୁନ୍ଦରଗଡ ରୁ ଆସିଲା ସାଙ୍ଘାତିକ ଚିତ୍ର,ଫାଶ ପକାଇ ହାତୀ ଛୁଆକୁ ହତ୍ୟା!

କିଛିଦିନ ତଳେ ନଡ଼ିଆରେ ବାଣ ଭର୍ତ୍ତିକରି ଗୋଟିଏ ଗର୍ଭିଣୀ ହାତୀକୁ କେରଳରେ ହତ୍ୟାକରାଯାଇଥିବା ଘଟଣା କୁ ସାରା ଦେଶ ନିନ୍ଦା କରିଥିବା ବେଳେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ଗୋଟିଏ ହାତୀ ଶାବକ ଠେକୁଆ ପାଇଁ ବିଛାଯାଇଥିବା ଜାଲରେ ପଡି ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜର ୠତୁକୁପେଡି ସାନଡୋଲାକୁଦୁର ଜଙ୍ଗଲରେ ଏହି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି ।

ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ପଦ୍ମାବତୀ ଗ୍ରାମରେ ଜମୁଛି ଭିଡ଼,ସ୍ଥାନୀୟ ମହାନଦୀ ଜଳରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି ୫୦୦ ବର୍ଷର ମନ୍ଦିର

ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଭାପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ପଦ୍ମାବତୀ ନିକଟସ୍ଥ ଦେଇ ବହିଯାଇଥିବା ମହାନଦୀରେ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ବର୍ଷ ତଳର ଏକ ଗୋପୀନାଥ ମନ୍ଦିର (ରାଧା‌କୃଷ୍ଣ/ବିଷ୍ଣୁ)କୁ ନେଇ ଏବେ ସବୁଠି ଚର୍ଚ୍ଚା। କିଛି ବର୍ଷ ତଳେ ଏହି ମନ୍ଦିରର ଅଗ୍ରଭାଗ ନଦୀ ପାଣି କମ୍‌ ଥିବାରୁ ଦେଖାଯାଇଥିଲା, ଚଳିତବର୍ଷ ପୁଣି ଏହା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବା ସହ ‘ଇଣ୍ଡିଆନ ନ୍ୟାସନାଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଫର୍ ଆର୍ଟ ଆଣ୍ଡ୍ କଲଚରାଲ୍‌ ହେରିଟେଜ୍’(ଇନଟାକ୍)ର ‘ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟେସେନ୍‌ ଅଫ୍ ଦ ହେରିଟେଜ୍ ଅଫ୍ ଦ ମହାନଦୀ ଭ୍ୟାଲି’ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ଆସିଥିବାରୁ ଏହା ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛି।

ଗଂଜାମ କପାଚାଷୀ ଙ୍କୁ ମିଳୁନି ମଣ୍ଡି ସୁବିଧା,ଶାଗମାଛ ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ଧଳା ହୀରା

ବାରମ୍ବାର କହିବା ସତ୍ତ୍ବେ ସରକାର ମଣ୍ଡି ଖୋଲିଲେ ନାହିଁ। ଶେଷରେ ନିରୁପାୟ ଚାଷୀ ଶାଗମାଛ ଦରରେ କପା ଜିଲ୍ଲା ବାହାର ବେପାରୀଙ୍କ ହାତକୁ ଟେକିଦେଲେ। ଏହି ଚିତ୍ର ହେଉଛି, ଖୋଦ୍ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର। ଅଭାବୀ ବିକ୍ରିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ଶେରଗଡ଼ ବ୍ଲକ୍ ନରେନ୍ଦ୍ରପୁର ଓ ଧନନ୍ତର ପଞ୍ଚାୟତର ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ମଣ୍ଡି ସୁବିଧା ନଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ବାହାର ବେପାରୀଙ୍କୁ କମ୍ ଦରରେ କପା ବିକି ଦେଇଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ଦର କିଲୋ ପିଛା ୫୪ ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ଚାଷୀମାନେ ଏହାକୁ ୨୭ରୁ ୩୧ ଟଙ୍କା ବିକିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ପାଉଡ଼ି ଭୂୟାଁ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଏଜେନ୍ସି,ସାମିଲ ହେବ ୧୩୦ ଗାଁ

ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଅବହେଳିତ ତଥା ବିକାଶଠୁ ଦୂରରେ ରହିଥିବା‌ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ଆଦିମ ଜନଜାତି ପାଉଡ଼ି ଭୂୟାଁଙ୍କର ବିକାଶ ହେବ। ବିଳମ୍ବରେ ହେଲେ ବି ଏହି ଆଦିମ ଜନଜାତିଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ପାଉଡ଼ି ଭୂୟାଁ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଏଜେନ୍ସି(ପିବିଡିଏ) ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପରେ ଏଭଳି ଆଶା ସଞ୍ଚାର ହୋଇଛି।ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ବିକାଶ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗତ ୪ ତାରିଖରେ ସଙ୍କଳ୍ପନାମା ନଂ-୭୭୪୭ ଅନୁସାରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକରେ ଥିବା ୧୩୦ଟି ଗ୍ରାମକୁ ନେଇ ପାଉଡ଼ି ଭୂୟାଁ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ‌ଏଜେନ୍ସି(ପିବିଡିଏ) ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ।

ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଳ ଯାତନା,ଜଳ କିଣୁଛନ୍ତି ଲୋ​କେ

ଦୁର୍ଗମ ଇଲାକୁ ଯାତାୟାତ ସୁବିଧା ନ ଥିବାରୁ ବର୍ଷ ତମାମ ଲୋକେ ନାନା ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି। ଖରା ଦିନରେ ଲୋକେ ନାଳ ପାଣିକୁ ପାନୀୟ ଜଳ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ଏପରି ଅବସ୍ଥା ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଅଧୀନ ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଜଳକଷ୍ଟ ଉତ୍କଟ ହୋଇଛି। ବୟୁମଣ୍ଡଳର ତାପମାତ୍ରା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢି ଚାଲିଛି। ନଳକୂପର ଜଳସ୍ତର କମିଛି। କୂପ, ପୋଖରୀଗୁଡିକ ଶୁଖିଗଲାଣି। ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।

ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରରେ ଜୀବିକା ଓ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହେବ

କରୋନା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ପାଇଁ ବାହାର ରାଜ୍ୟରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଓଡ଼ିଆ ଶ୍ରମିକ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଫେରିଆସିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ କିପରି ରୋଜଗାରର ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ, ତାହା ଏବେ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଜି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅସିତ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥାରେ ଗ୍ରାମ ଓ ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରେ ଜୀବିକା ଉପାର୍ଜନ ଏବଂ ମଜୁରୀ ଭିତ୍ତିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଗୁରୁତ୍ବାରୋପ କରିଥିଲେ।

କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ ଅବଧି ପରେ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ଏମ ନରେଗାରେ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାକୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଆସିବା ଜାରି ରହିଛ। ଜିଲାକୁ ଫେରିବାପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ ସେଣ୍ଟରରେ ରଖାଯାଉଛି। ଅପରପକ୍ଷରେ ଏମାନଙ୍କ କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ ଅବଧି ସରିବାପରେ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଚିନ୍ତା ରହିବ। ଏଥିଲାଗି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ବଢ଼ିଲା ବେକାରୀ ହାର, ପ୍ରତି ୪ରେ ଜଣେ ବେକାର

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ବେକାରି ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ ହୋଇଛି। ପ୍ରତି ଚାରି ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ବେକାର ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେଣ୍ଟର୍‌ ଫର ମନିଟରିଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇକୋନମି (ସିଏମ୍‌ଆଇଇ) ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମେ’ ୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବେକାରି ହାର ୨୫.୦୯ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହାର ପୂର୍ବ ସପ୍ତାହରେ ଏହି ହାର ୨୨.୭୯ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଅର୍ଥାତ ସପ୍ତାହକ ଭିତରେ ଅନେକ ଲୋକ ବେକାର ହୋଇଛନ୍ତି


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 12

Recent Post




















Bikasha Khabara
15/09/2020