ରାଜ୍ୟର ୯୯୪୦ଟି ଗାଁରେ ପହଂଚିନି ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍ ସେବା

ଏବେ ପ୍ରାୟ ଅଧିକାଂଶ ଙ୍କ ହାତରେ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍। କିନ୍ତୁ ପରିତାପର ବିଷୟ ଯେ, ଓଡ଼ିଶାର ମୋଟ ୯୯୪୦ଟି ଗାଁରେ ଏବେବି ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ନୁହେଁ। ଯାହାକି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି

ପ୍ରଶାସନ ଶୁଣିଲାନି,ନାଗାବଳୀ ନଦୀ ଉପରେ ଝୁଲା ପୋଲ ତିଆରି କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଏପଟେ ପଂଚାୟତ,ବ୍ଲକ,ଡାକ୍ତରଖାନା,ଆଉ ସ୍କୁଲ । ସେ ପଟେ ତଳସଜା ଆଉ ଉପର ସଜା ନାମକ ଦୁଇଟି ଗାଁ । ମଝିରେ ,ନାଗାବଳୀ ନଦୀ ।ସ୍କୁଲ,ଡାକ୍ତରଖାନା କିମ୍ବା ହାଟ ବଜାର କୁ ଯିବାକୁ ହେଲେ ନାଗାବଳୀ ନଦୀ ପାର ହେବାକୁ ପଡେ। ଗତବର୍ଷ ଏହି ଗାଁ ର ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଭରା ନଦୀ ପାର କରାଇ ଭାର ରେ ନିଆଯାଉଥିବା ଖବର ରାଜ୍ୟରେ ଚହଳ ପକାଇଥିଲା

ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋକିବାରେ ଦେଶର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା କୋରାପୁଟ

ଦିନେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ କୁ ନେଇ ଚର୍ଚିତ ଥିଲା କୋରାପୁଟ । ଆଜି ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋକିବାରେ ଏହି ଜିଲାକୁ ମିଳିଛି ପ୍ରସଂଶା । ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଓ ଲୋକଙ୍କ ସହଭାଗିତା ଫଳରେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇ ପାରିଛି ।

ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୧୧୮ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମ

କ୍ରୀଡା ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ୧୧୮ଟି ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ । ଏନେଇ କ୍ରୀଡା ଓ ଯୁବସେବା ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ତୁଷାରକାନ୍ତି ବେହେରା ବିଧାନସଭାରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ।

ଗାଁଦାଣ୍ଡ ପାଲଟିଛି ପାନୀୟ ଜଳର କୃତ୍ରିମ ଝର

ଲୋକଙ୍କୁ ପିଇବା ପାଇଁ ମୁନ୍ଦାଏ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଜଳ ମିଳୁନି, ହେଲେ ଗାଁଦାଣ୍ଡରେ ବହି•ଲିଛି ଜଳର ସୁଅ । ଦିନେ ନୁହେଁ କି ଦୁଇଦିନ ନୁହେଁ, ମାସ ମାସ ଧରି ଗାଁ ମଝିରେ ଜଳ ଭାସୁଛି । ଦିନ ଆଉ ରାତି ୨୪ ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ହେଉନଥିବା ଏହି ଜଳ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କାଳ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହାକୁ କର୍ଣ୍ଣପାତ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ଏଭଳି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ସ୍ମାର୍ଟ ନଗରୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରୁ ଅଳ୍ପ ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଜଟଣୀ ପୌର ପରିଷଦ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଣ୍ଢପୁର ଗ୍ରାମରେ ।

କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କାରଣରୁ ଗ୍ରାମୀଣ ମହିଳା ଭୋଗନ୍ତି ଅଧିକ ଅସୁସ୍ଥତା

ଅତ୍ୟଧିକ ଶାରୀରିକ ଶ୍ରମ ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ମହିଳା ଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି । କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ସହିତ ଉପଯୁକ୍ତ ପୋଷଣର ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଓ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି।

ଆଜି ପହିଲି ରଜ,ପାନ,ପିଠା ଓ ଦୋଳିକୁ ନେଇ ସବୁଠି ନୁଆଁ ଉତ୍ସାହ

ଆଜି ଓଡ଼ିଶାର ପୁରପଲ୍ଲୀରେ ପାଳିତ ହେଉଛି ରଜପର୍ବ । ମାଟିର ପର୍ବ ରଜ କୁ ନେଇ ଚଳଚଂଚଳ ହୋଇଛି ଗାଁ ଠାରୁ ରାଜଧାନୀ । ତିନିଦିନିଆ ଏହି ଗଣପର୍ବ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ଯେଭଳି ଜାକଜମକରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ଉତ୍ତର ଓଡିଶା ବିଶେଷ କରି ବାଲେଶ୍ୱର,ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଓ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାରେ ବି ସେମିତି ପୁରା ଗାଁ ଏକାଠି ହୋଇ ଏହି ପର୍ବ ମନାନ୍ତି

୧୪ ଗୋପାଳ ପରିବାର କୁ ପ୍ରଶାସନ ଗଣିବ ୧୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ତଣ୍ଡ

ବ୍ରହ୍ମଗିରି ଥାନା ବୁଢ଼ାକେରା ଗାଁର ୧୪ ଗୋପାଳ ପରିବାରଙ୍କୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ବାସନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ରଖିଥିବା ମହିଷୀ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରୁଥିବାରୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କରି ଏହି ବାସନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା। ଗୋପାଳ ପରିବାର ଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେହେଁ ସୁଫଳ କିଛି ମିଳିନଥିଲା। ଏବେ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାରେ ଅବହେଳା ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ୧୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ତଣ୍ଡ ଗଣିବାକୁ ଯାଉଛି।

ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ରୁ କମ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ଥିବା ୯୬୬ ଟି ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ହେବ

ଏବେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକରେ ଖରାଛୁଟି ଚାଲିଛି । ଖରାଛୁଟି ପରେ ପିଲାମାନେ ସ୍କୁଲକୁ ଆସିବା ବେଳକୁ ସ୍କୁଲ ଆଉ ନଥିବ । ବଦଳି ଯାଇଥିବ ସ୍କୁଲର ସ୍ଥାୟୀ ଠିକଣା । ୧୦ ରୁ କମ ପିଲା ନାମଲେଖାଇଥିବା ରାଜ୍ୟର ୯୬୬ ଟି ସ୍କୂଲ ଏବେ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟସରକାର ।

ବାତ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କନ୍ଦଳେଇ ରେ ଆଶ୍ରା ପକ୍ଷରୁ ରିଲିଫ ବଣ୍ଟନ

ଫୋନି ବାତ୍ୟାର ମାସେ ପରେ ବି ସୁଧୁରିନି ପ୍ରଭାବିତବର୍ଗ ଙ୍କ ଦୁଃଖ।ପୁରୀ,ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ଏହାର ଆଖପାଖର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବେବି ଦୂର ହୋଇନି ଅନ୍ଧାର।ସବୁଠୁ ବିଡ଼ମ୍ବନା ର କଥା ଯେ ଅନେକ ଗାଁ ରେ ସରକାରୀ କଳରକୌଣସି ବାବୁଭାୟା ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ମିଳିନି।ତୁରନ୍ତ ରିଲିଫ ରୁ ବଂଚିତ ଚନ୍ଦକା ଡମପଡା ହସ୍ତିଅଭୟାରଣ୍ୟ ନିକଟସ୍ଥ ଛତାବର ପଂଚାୟତ ର କନ୍ଦଳେଇ ଆଦିବାସୀ ପଲ୍ଲୀର ବିପନ୍ନ ମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଂଚିଛି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ଆଶ୍ରା ।

ନବ ଦମ୍ପତ୍ତି ଙ୍କୁ ପାଣି ମାଠିଆ ଉପହାର

ଏବେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ରୌଦ୍ର ତାପ । କୂଅ ,ପୋଖରୀ,ନଦୀ,ନାଳ ସବୁ ଶୁଖିଲା । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ପିଇବା ପାଣି ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ନିକଟରେ ଏଠାରେ ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ଏକ ବିବାହ ଭୋଜିରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ଅତିଥି ମାନେ କନ୍ୟାବରଙ୍କୁ ପାଣିଭର୍ତ୍ତି ମାଠିଆ ଉପହାର ଭାବେ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ବିବାହର ୧୮ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଅ ସହ ପରୀକ୍ଷାଦେଇ ମା ହେଲେ ମାଟ୍ରିକ ପାସ

ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କୋରୁକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ତରଲାକୋଟ ପଂଚାୟତ ର ସି କଲୋନୀ ରେ ବିଗତ ଦୁଇ ତିନିଦିନ ହେଲା ଖେଳିଯାଇଛି ଆନନ୍ଦ ।ଏହି କଲୋନୀ ର ବାସିନ୍ଦା ବାସନ୍ତୀ ମୁଦୁଲି ନିଜ ପୁଅ ଶିବାନନ୍ଦ ସହିତ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ସଫଳତା ପାଇଥିବା ନେଇ ଏବେ ବି ଗାଁରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଲାଗିରହିଛି ।

ପାଣି ନଷ୍ଟ କଲେ ଦେବାକୁ ହେଉଛି ୫ଶହ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା

ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାରା ଦେଶରେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଖରା।ରୌଦ୍ର ତାପରେ ଅନେକ ଜାଗାରେ ଶୁଖିଯାଇଛି ଜଳାଶୟ ।କୂଅ,ପୋଖରୀ,ନଦୀ ଚାରିଆଡେ ଶୁଖିଲା ଦେଖିବା ପରେ ଲୋକେ ଜଳ ବ୍ୟବହାର ଓ ପରିଚାଳନାକୁ ନେଇ ନିଜସ୍ୱ ନିୟମ ପ୍ରଚଳନ କରିଛନ୍ତି ।ଅନେକାଂଶରେ ଏସବୁ ନିୟମ ସମାଜ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି ।

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ମାତୃ ଦିବସ ,ସାରା ଜଗତ ମନେପକାଉଛି ମା ମାନଙ୍କୁ

ମା ଶବ୍ଦ ଉଚ୍ଚାରଣ ମାତ୍ରକେ ମନ ପ୍ରାଣରେ ଏକ ନୂଆ ପୁଲକ ଓ ଶିହରଣ ଖେଳିଯାଏ । ମା ଶବ୍ଦ ଛୋଟ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ତାର ଭାବ ବ୍ୟାପକ। ୧୦ ମାସ ୧୦ ଦିନ ନିଜ ଗର୍ଭରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇ ସେ ଆଉ ଏକ ଜୀବନକୁ ସଂସାରକୁ ଆଣେ । ସନ୍ତାନର ଅଳି ଅଝଟକୁ ପୁରଣ କରେ । ଆଜି ହେଉଛି ସେହି ମା’ର ଦିନ ।

ମଦ ପିଇ ଗାଁରେ ପଶିଲେ ୨ ହଜାର ଜରିମାନା,ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ

ମଦକୁ ନେଇ ଗାଁ,ଗାଁରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି କନ୍ଦଳ।ମଦ ନିଶାରେ କେତେଯେ ଘର ଉଜୁଡି ଯାଉଛି ତାର ଇୟତ୍ତା ନାହିଁ ।ସବୁ ସାମାଜିକ ସମସ୍ୟାର ମୂଳକାରଣ ମଦ ବୋଲି ଜନଗଣ ଜାଣନ୍ତି।ହେଲେ କିନ୍ତୁ ମଦ ରାକ୍ଷସ କବଳରୁ ମୁକୁଳି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ।ସରକାର ମଦ ପ୍ରସାର କୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଉଥିବାରୁ ଗାଁ ଗାଁ ରେ ଅବାଧ ମଦ ବିକ୍ରିର ନଜିର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।କିନ୍ତୁ ନିଜ ପ୍ରୟାସରେ ରାଜ୍ୟର କେତେକ ଗାଁ ନିଶାନିବାରଣ ଅଭିଯାନ ଚଲେଇରଖିଛନ୍ତି ।ଏଭଳି ଏକ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଜଙ୍ଗଲ ପାହାଡ଼ ଘେରା କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାରେ

ପୁଣି ଭାରରେ ବୁହାହୋଇ ଗଲେ ଗର୍ଭବତୀ

କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଜନନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା କମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ ।ନବୀନ ଙ୍କ ସରକାର ମହିଳା ବିକାଶ ପାଇଁ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ବୋଲି ନେତା ମାନେ ଗଳାଫଟାଇ ଭାଷଣ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଅସଲ ଚିତ୍ର ଓଲଟା ଥିବା ସାମ୍ନା କୁ ଆସିଛି ।ଜିଲାର ଦଶମନ୍ତପୁର,ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର,ଓ ବନ୍ଧୁଗାଁ ଅଂଚଳର ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଦୁର୍ଦଶା ର ଚିତ୍ର ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରଶାସନ ର ନିଦ ଭଂଗୁନାହିଁ

ଚୁଲି ଧୂଆଁ ନେଉଛି ବର୍ଷକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଜୀବନ

ଚୁଲି ଧୂଆଁ ନେଉଛି ବର୍ଷକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଜୀବନ ଦିନ ଥିଲା ଆମର ଘର ର ଯାବତୀୟ ରୋଷେଇ ଜାଳେଣି କାଠ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିଲା । ବାରମ୍ବାର ରୋଗରେ ପଡିଲେ ମଧ୍ୟ ରୋଷେଇ କରୁଥିବା ପରିବାର ର ମା ଭଉଣୀ ମାନେ ରୋଗ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଥିଲେ । ଜାଳେଣି କାଠ ର ବ୍ୟବହାର ଫଳରେ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟା କୁ ଲୋକେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉନଥିଲେ । ଏବେ ନିକଟରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ରିପୋର୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଭାରତରେ ରୋଷେଇ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ସାଧାରଣ ଜାଳେଣି ବନ୍ଦ କରାଗଲେ ବର୍ଷରେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିପାରିବ। ଜାଳେଣି କାଠ, କୋଇଲା, ଗୋବର ଏବଂ କିରୋସିନ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୧୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥାଏ। ମାତ୍ର ଏସବୁର ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ ହେଲେ ପ୍ରାୟ ୨.୦୭ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ଜୀବନ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିପାରିବ ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀ ଆଇଆଇଟି ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସାଧାରଣ ଜାଳେଣି ଦ୍ୱାରା ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ସଂକ୍ରମଣ ହେବା ଯୋଗୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଶ୍ୱାସ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଯେଉଁ ଅଂଚଳରେ ଲୋକେ ଗ୍ୟାସ ଓ ସୌରଶକ୍ତି ସମ୍ପନ୍ନ ଚୁଲାରେ ରୋଷେଇ କରୁଛନ୍ତି ସେଠାକାର ମହିଳା ମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ ସମସ୍ୟା ଏତେ ବେଶୀ ବିଗିଡି ନ ଥାଏ । ଜାଳେଣି କାଠ ଦ୍ୱାରା ଏବେବି ଗ୍ରାମୀଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ରୋଷେଇ ହେଉଛି ଏବଂ କେତେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏହାକୁ ଗରିବୀ କହି ସମର୍ଥନ ଦେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ଖରା ପୂର୍ବାନୁମାନ, ଅଂଶୁଘାତକୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆଦିବାସୀ ପଲ୍ଲୀରେ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଫାଲଗୁନ ମାସରେ ବୈଶାଖ ମାସର ତାତି । ମୌସୁମୀ ଉପରେ ଏଲନିନୋର ପ୍ରଭାବ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ଖରା । ଏପ୍ରିଲରୁ ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମଋତୁ ଭଳି ଖରା ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ । ସଂପ୍ରତି ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସହରରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମର ପ୍ରବାହ ଜାରି ହୋଇଗଲାଣି । ତାତିର ପ୍ରକୋପ ମଧ୍ୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବାରେ ଲାଗିଛି । ଅସହ୍ୟ ଗୁଳିଗୁଳି ସାଙ୍ଗକୁ ପ୍ରବଳ ଗରମ ପ୍ରବାହିତ ହେଲାଣି । ରାଜ୍ୟରେ ଅଂଶୁଘାତରେ ଜୀବନହାନୀ ଖବର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଶିରୋନାମା ପାଲଟିଗଲାଣି । ଏଥିରୁ ନିସ୍ତାର ପାଇବା ପାଇଁ କିଭଳି ସତର୍କ ରହିବେ ଓ ଏହାକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କିଭଳି ଗ୍ରାମବାସୀ ମାନେ କରିବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉପକଣ୍ଠ ଛତାବର ପଂଚାୟତ ସଂଲଗ୍ନ କନ୍ଦଳେଇ ଆଦିବାସୀ ପଲ୍ଲୀରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ‘ଆଶ୍ରା’ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଆଜି ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ,ଓଡ଼ିଆ ନୂଆବର୍ଷ

ଓଡ଼ିଆ ପଞ୍ଜିକାର ଗଣନା ଅନୁସାରେ ରବିବାର ଅର୍ଥାତ ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ମହାବିଷୁବ ସଂକ୍ରାନ୍ତି। ଏହି ସଂକ୍ରାନ୍ତି ହିଁ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ସହ ଦିନଟିକୁ ଓଡ଼ିଆ ନବବର୍ଷ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ।

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଦଶପଲ୍ଲା ର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲଙ୍କାପୋଡ଼ି ଯାତ୍ରା

ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଦଶପଲ୍ଲାଠାରେ ଗତକାଲି ଶନିବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲଙ୍କାପୋଡ଼ି ଯାତ୍ରା। ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଥିବା ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଯାତ୍ରା ଦୀର୍ଘ ୧୨ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Next Last Page 1 of 9

Recent Post