ପାଣି ନଷ୍ଟ କଲେ ଦେବାକୁ ହେଉଛି ୫ଶହ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା

ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାରା ଦେଶରେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଖରା।ରୌଦ୍ର ତାପରେ ଅନେକ ଜାଗାରେ ଶୁଖିଯାଇଛି ଜଳାଶୟ ।କୂଅ,ପୋଖରୀ,ନଦୀ ଚାରିଆଡେ ଶୁଖିଲା ଦେଖିବା ପରେ ଲୋକେ ଜଳ ବ୍ୟବହାର ଓ ପରିଚାଳନାକୁ ନେଇ ନିଜସ୍ୱ ନିୟମ ପ୍ରଚଳନ କରିଛନ୍ତି ।ଅନେକାଂଶରେ ଏସବୁ ନିୟମ ସମାଜ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି ।

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ମାତୃ ଦିବସ ,ସାରା ଜଗତ ମନେପକାଉଛି ମା ମାନଙ୍କୁ

ମା ଶବ୍ଦ ଉଚ୍ଚାରଣ ମାତ୍ରକେ ମନ ପ୍ରାଣରେ ଏକ ନୂଆ ପୁଲକ ଓ ଶିହରଣ ଖେଳିଯାଏ । ମା ଶବ୍ଦ ଛୋଟ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ତାର ଭାବ ବ୍ୟାପକ। ୧୦ ମାସ ୧୦ ଦିନ ନିଜ ଗର୍ଭରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇ ସେ ଆଉ ଏକ ଜୀବନକୁ ସଂସାରକୁ ଆଣେ । ସନ୍ତାନର ଅଳି ଅଝଟକୁ ପୁରଣ କରେ । ଆଜି ହେଉଛି ସେହି ମା’ର ଦିନ ।

ମଦ ପିଇ ଗାଁରେ ପଶିଲେ ୨ ହଜାର ଜରିମାନା,ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ

ମଦକୁ ନେଇ ଗାଁ,ଗାଁରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି କନ୍ଦଳ।ମଦ ନିଶାରେ କେତେଯେ ଘର ଉଜୁଡି ଯାଉଛି ତାର ଇୟତ୍ତା ନାହିଁ ।ସବୁ ସାମାଜିକ ସମସ୍ୟାର ମୂଳକାରଣ ମଦ ବୋଲି ଜନଗଣ ଜାଣନ୍ତି।ହେଲେ କିନ୍ତୁ ମଦ ରାକ୍ଷସ କବଳରୁ ମୁକୁଳି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ।ସରକାର ମଦ ପ୍ରସାର କୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଉଥିବାରୁ ଗାଁ ଗାଁ ରେ ଅବାଧ ମଦ ବିକ୍ରିର ନଜିର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।କିନ୍ତୁ ନିଜ ପ୍ରୟାସରେ ରାଜ୍ୟର କେତେକ ଗାଁ ନିଶାନିବାରଣ ଅଭିଯାନ ଚଲେଇରଖିଛନ୍ତି ।ଏଭଳି ଏକ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଜଙ୍ଗଲ ପାହାଡ଼ ଘେରା କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାରେ

ପୁଣି ଭାରରେ ବୁହାହୋଇ ଗଲେ ଗର୍ଭବତୀ

କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଜନନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା କମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ ।ନବୀନ ଙ୍କ ସରକାର ମହିଳା ବିକାଶ ପାଇଁ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ବୋଲି ନେତା ମାନେ ଗଳାଫଟାଇ ଭାଷଣ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଅସଲ ଚିତ୍ର ଓଲଟା ଥିବା ସାମ୍ନା କୁ ଆସିଛି ।ଜିଲାର ଦଶମନ୍ତପୁର,ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର,ଓ ବନ୍ଧୁଗାଁ ଅଂଚଳର ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଦୁର୍ଦଶା ର ଚିତ୍ର ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରଶାସନ ର ନିଦ ଭଂଗୁନାହିଁ

ଚୁଲି ଧୂଆଁ ନେଉଛି ବର୍ଷକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଜୀବନ

ଚୁଲି ଧୂଆଁ ନେଉଛି ବର୍ଷକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଜୀବନ ଦିନ ଥିଲା ଆମର ଘର ର ଯାବତୀୟ ରୋଷେଇ ଜାଳେଣି କାଠ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିଲା । ବାରମ୍ବାର ରୋଗରେ ପଡିଲେ ମଧ୍ୟ ରୋଷେଇ କରୁଥିବା ପରିବାର ର ମା ଭଉଣୀ ମାନେ ରୋଗ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଥିଲେ । ଜାଳେଣି କାଠ ର ବ୍ୟବହାର ଫଳରେ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟା କୁ ଲୋକେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉନଥିଲେ । ଏବେ ନିକଟରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ରିପୋର୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଭାରତରେ ରୋଷେଇ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ସାଧାରଣ ଜାଳେଣି ବନ୍ଦ କରାଗଲେ ବର୍ଷରେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିପାରିବ। ଜାଳେଣି କାଠ, କୋଇଲା, ଗୋବର ଏବଂ କିରୋସିନ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୧୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥାଏ। ମାତ୍ର ଏସବୁର ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ ହେଲେ ପ୍ରାୟ ୨.୦୭ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ଜୀବନ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିପାରିବ ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀ ଆଇଆଇଟି ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସାଧାରଣ ଜାଳେଣି ଦ୍ୱାରା ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ସଂକ୍ରମଣ ହେବା ଯୋଗୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଶ୍ୱାସ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଯେଉଁ ଅଂଚଳରେ ଲୋକେ ଗ୍ୟାସ ଓ ସୌରଶକ୍ତି ସମ୍ପନ୍ନ ଚୁଲାରେ ରୋଷେଇ କରୁଛନ୍ତି ସେଠାକାର ମହିଳା ମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ ସମସ୍ୟା ଏତେ ବେଶୀ ବିଗିଡି ନ ଥାଏ । ଜାଳେଣି କାଠ ଦ୍ୱାରା ଏବେବି ଗ୍ରାମୀଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ରୋଷେଇ ହେଉଛି ଏବଂ କେତେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏହାକୁ ଗରିବୀ କହି ସମର୍ଥନ ଦେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ଖରା ପୂର୍ବାନୁମାନ, ଅଂଶୁଘାତକୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆଦିବାସୀ ପଲ୍ଲୀରେ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଫାଲଗୁନ ମାସରେ ବୈଶାଖ ମାସର ତାତି । ମୌସୁମୀ ଉପରେ ଏଲନିନୋର ପ୍ରଭାବ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ଖରା । ଏପ୍ରିଲରୁ ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମଋତୁ ଭଳି ଖରା ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ । ସଂପ୍ରତି ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସହରରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମର ପ୍ରବାହ ଜାରି ହୋଇଗଲାଣି । ତାତିର ପ୍ରକୋପ ମଧ୍ୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବାରେ ଲାଗିଛି । ଅସହ୍ୟ ଗୁଳିଗୁଳି ସାଙ୍ଗକୁ ପ୍ରବଳ ଗରମ ପ୍ରବାହିତ ହେଲାଣି । ରାଜ୍ୟରେ ଅଂଶୁଘାତରେ ଜୀବନହାନୀ ଖବର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଶିରୋନାମା ପାଲଟିଗଲାଣି । ଏଥିରୁ ନିସ୍ତାର ପାଇବା ପାଇଁ କିଭଳି ସତର୍କ ରହିବେ ଓ ଏହାକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କିଭଳି ଗ୍ରାମବାସୀ ମାନେ କରିବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉପକଣ୍ଠ ଛତାବର ପଂଚାୟତ ସଂଲଗ୍ନ କନ୍ଦଳେଇ ଆଦିବାସୀ ପଲ୍ଲୀରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ‘ଆଶ୍ରା’ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଆଜି ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ,ଓଡ଼ିଆ ନୂଆବର୍ଷ

ଓଡ଼ିଆ ପଞ୍ଜିକାର ଗଣନା ଅନୁସାରେ ରବିବାର ଅର୍ଥାତ ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ମହାବିଷୁବ ସଂକ୍ରାନ୍ତି। ଏହି ସଂକ୍ରାନ୍ତି ହିଁ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ସହ ଦିନଟିକୁ ଓଡ଼ିଆ ନବବର୍ଷ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ।

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଦଶପଲ୍ଲା ର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲଙ୍କାପୋଡ଼ି ଯାତ୍ରା

ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଦଶପଲ୍ଲାଠାରେ ଗତକାଲି ଶନିବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲଙ୍କାପୋଡ଼ି ଯାତ୍ରା। ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଥିବା ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଯାତ୍ରା ଦୀର୍ଘ ୧୨ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ।

ଆନ୍ଧ୍ରରେ ଭୋଟ ଦେଲେ ଓଡ଼ିଶାର ୧୩ ଗାଁ

କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ପଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ କୋଟିଆ ପଂଚାୟତର ୧୩ ଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମର ଗ୍ରାମବାସୀ ଓଡ଼ିଶାରେ ଭୋଟ ନଦେଇ ପଡ଼ୋଶୀ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶରେ ଭୋଟ ଦେଇଛନ୍ତି । କୋଟିଆ ପଂଚାୟତର ୨୧ଟି ଗାଁକୁ ନେଇ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ବିବାଦ ଲାଗିଥିବାବେଳେ ସେଥିରୁ ୧୩ଟି ଗ୍ରାମବାସୀ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ବୁଥରେ ଭୋଟ ଦାନ ଘଟଣା କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଦକ୍ଷତା ଓ ପାରିବା ପଣିଆ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ଆଶ୍ରା ପକ୍ଷରୁ କନ୍ଦଳେଇ ଆଦିବାସୀ ପଲ୍ଲୀରେ ଭୋଟ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ

ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ମତଦାନ କରିବ । ଯୋଗ୍ୟ ଓ ଭଲ ପ୍ରାର୍ଥି ଦେଖି ଭୋଟ ଦେବ । ଭୋଟ ଦାନ ପାଇଁ ମଦ, ମାଂସ, ଟଙ୍କା ପଇସାର ପ୍ରଲୋଭନରେ ପଡ଼ିବନି ଓ ଅନ୍ଧାରୀ ବିଜେ ରେ ଆସୁଥିବା ଦଳୀୟ ନେତା, କର୍ମୀ ଓ ପ୍ରାର୍ଥିଙ୍କ ପାଲରେ ପଡ଼ିବନି ବୋଲି ବୁଧବାର କନ୍ଦଳେଇ ଆଦିବାସୀ ପଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସଚେତନ ସଭାରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

୪୦ ବର୍ଷ ପରେ କନ୍ଦଳେଇ ଦେଖିଲା ଆଲୁଅ, ବିଜୁଳି ସଂଚୟ ଓ ଜୀବନ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ତାଲିମ ନେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

୪୦ ବର୍ଷର ଅପେକ୍ଷା ପରେ କନ୍ଦଳେଇ ଦେଖିଲା ଆଲୁଅ । ଗାଁରେ ବିଜୁଳି ବତୀର ଆଲୁଅ ସହିତ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଖୁସି କିଭଳି ଅତୁଟ ରହିବ ସେ ଦିଗରେ ନୁଆଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ଆଶ୍ରା ବଢାଇଛି ସହଯୋଗର ହାତ । ଆଶ୍ରା ପକ୍ଷରୁ କନ୍ଦଳେଇ ଆଦିବାସୀ ପଲ୍ଲୀରେ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ପରବର୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି । ଆଶ୍ରାର ସାଧନ କର୍ମୀମାନେ ଗାଁରେ ପହଂଚି ବିଜୁଳି ଶକ୍ତିର ସଂଚୟ, ସଂରକ୍ଷଣ, ଉଚିତ ବ୍ୟବହାର ସହିତ ସତର୍କତା ମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଗୁଡ଼ିକ ବାବଦରେ ସୂଚାଇଥିଲେ ।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଶାହାନାଇ ଓ ମନ୍ତ୍ରୋଚ୍ଚାରଣ ମଧ୍ୟରେ ହେଲା ଦୁଇଟି ଗଛର ନିଆରା ବାହାଘର

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ରାଜଧାନୀ କୋଲକାତା ଠାରୁ ୧୫ କିମି ଦୂର ସିଡ଼େପୁରରେ ବୁଧବାର ଏକ ନିଆରା ବାହାଘର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏଠାରେ ଶାହାନାଇ ବାଜିଛି ଏବଂ ମନ୍ତ୍ର ଉଚ୍ଚାରଣ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇ ନାବାଳକଙ୍କ ବାହାଘର ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ କେହି ବାଧା ଦେଇନାହାନ୍ତି । ବରଂ ୨୦୦୦ ଅତିଥି ଖୁସିରେ ନାଚି ଉଠିଛନ୍ତି । ଆୟୋଜକଙ୍କୁ ସାବାସୀ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଆୟୋଜକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବର ଓ କନ୍ୟାକୁ ଭଲ ଭାବେ ଦେଖାରଖା କରିବେ ।

କୁନି ଚଟିଆ ଫୁରର... ଆଜି ଘର ଚଟିଆ ଦିବସରେ ଝୁରୁଛନ୍ତି ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀ

ଦିନ ଥିଲା କିଚିରି ମିଚିରି ଶବ୍ଦରେ ମୁଖରିତ ହେଉଥିଲା ଗାଁ ଦାଣ୍ଡ । । ଚାଳଘରର ଓଳି ତଳେ ବସା ବାନ୍ଧି ରହୁଥିବା ଘର ଚଟିଆଙ୍କୁ ଏବେ ଖୋଜିଲେ ବି ମିଳୁନି । କାଁ ଭାଁ ଏମାନଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ଏମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ଓ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପାଳିତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ଘର ଚଟିଆ ଦିବସ । ଏହି ଦିବସରେ ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀ ଓ ପକ୍ଷୀପ୍ରେମୀମାନେ ଚାଷୀ ଓ କ୍ଷେତର ଉପକାରୀ ଏହି ଛୋଟ ପକ୍ଷୀଟିକୁ ବିଲୁପ୍ତି ମୁହଁରୁ ବଂଚାଇବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ।

କୁଆଡେ ଗଲା ଓଡ଼ିଆଘର ର ପଖାଳ କଂସା

ଆସନ୍ତା କାଲି ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ ରେ ପାଳିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବିଶ୍ୱ ପଖାଳ ଦିବସ ।ପଖାଳ କୁ ନେଇ ଚାଲିଛି ଚର୍ଚ୍ଚା , ହେଉଛି ପଖାଳ ପର୍ବର ଆୟୋଜ । ଦିନ ଥିଲା ଆମ ପାକଶାଳାର ମାଟି ହାଣ୍ଡିରୁ ଆସୁଥିଲା ପଖାଳ ର ମହକ

ଦେଖାଇଥିଲେ ଗୋଲାପୀ ଚିତ୍ର, ପଛୁଆ ଜିଲ୍ଲାର ମଡ଼େଲ ସ୍କୁଲ ପଛରେ

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଢାଂଚାରେ ସ୍କୁଲ ହେବ । ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯିବ ଶିକ୍ଷା । ପାଠପଢା, ଖେଳକୁଦ ଠାରୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଶିକ୍ଷା ଯାଏ ସବୁଥିରେ ପିଲା ହେବେ ଦକ୍ଷ । ଏମିତି ଗୋଲାପୀ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖାଇଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ୨୦୧୬ରେ ପଛୁଆ ଜିଲ୍ଲା ଗୁଡ଼ିକରେ ଖୋଲିଥିଲା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ । ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଯୁକ୍ତ ୨ ଯାଏ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ସହ ୟୁନିଫର୍ମ, ବହିପତ୍ର ସାଇକେଲ, ହଷ୍ଟେଲ ଦେବାର ଘୋଷଣା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ତିନିବର୍ଷ ପରେ ଏବେ ସ୍ଥିତି ପରଖିଲେ ଦୁଃଖ ଲାଗୁଛି । କେଉଁଠି ସ୍କୁଲର ନିଜସ୍ୱ କୋଠା ନାହିଁ ତ କେଉଁଠି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଶିକ୍ଷକ ନାହାନ୍ତି ।

ବିହନ ଅଦଳ ବଦଳ ପାଇଁ ବେଲଘରରେ ପାଳିତ ହେଲା ବୁର୍ଲାଙ୍ଗ ଯାତ୍ରା

ତୁମୁଡ଼ିବନ୍ଧ ବ୍ଲକର ରାଙ୍ଗାପାରୁ ଗ୍ରାମରେ ସିଡ଼ବ୍ଲୁଏସ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମିଲେଟ ନେଟ ୱାର୍କ (ମିନି) ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ସଂଗଠନର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ପାରମ୍ପରିକ କ୍ଷୁଦ୍ର ପେନ୍ଥା ଜାତୀୟ ଶସ୍ୟ ଓ ଦେଶୀ ବିହନର ଅଦଳ ବଦଳ ଓ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପାଇଁ ଏକ ନିଆରା ଉତ୍ସବର ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା । କୁଟିଆ କନ୍ଧ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ବେଲଘର ପର୍ବତମାଳାରେ ବୁର୍ଲୁଙ୍ଗ ଅର୍ଥ କୁଇ ଭାଷାରେ ବିହନ । ବିହନ ଯାତ୍ରା ନାମରେ ପାଳିତ ଏହି ପର୍ବରେ ଆଖପାଖ ପଂଚାୟତ ତଥା ଗ୍ରାମର ଚାଷୀମାନେ ଏକାଠି ହୋଇ ନାଚ, ଗୀତ ଓ ବିହନ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ତଥା ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଜରିଆରେ ପାରମ୍ପରିକ ଦେଶୀ ବିହନର ବନ୍ଦାପନା କରିଥିଲେ ।

ତେଲେଙ୍ଗାନା ର ଇଟାଭାଟିରେ ବନ୍ଧା ପଡିଛନ୍ତି ୪୦ ଓଡ଼ିଆ ଶ୍ରମିକ

ଫାଇଲ ଭିତରେ ବନ୍ଧା ହୋଇ ରହିଛି ଶ୍ରମିକ କଲ୍ୟାଣ ।ଯୋଜନା ପହଁଚୁନି ଗାଁ ମୁଣ୍ଡରେ।ଗାଁ ମାନଙ୍କରେ କାମ ଧନ୍ଦା ମିଳୁ ନ ଥିବାରୁ ଭିତରେ ମାଟିର ମୋହ ତୁଟାଇ ପ୍ରବାସ କୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଲୋକେ।ଦାଦନ ଯେ ସବୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଜୀବନ କୁ ଆଲୋକିତ କରୁନି ତାର ଅନେକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି ହେବାରେ ଲାଗିଛି

ଅଟକିଲା ବାଲ୍ୟ ବିବାହ

ବଣ ଜଙ୍ଗଲଘେରା ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ଥମୁନାହିଁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ । ଏଠାରେ ଥଇଥାନ ହୋଇଥିବା ବଙ୍ଗ ଶରଣାର୍ଥୀ ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ରହିଥିବା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଚାଇଲ୍‌ଡ ଲାଇନ କାଲିମେଳା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ କରି ଏପରି ଏକ ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି।

ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ସାଜିଛନ୍ତି ଜିରା ମହାନ୍ତ

କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ହରିଚନ୍ଦନପୁର ବ୍ଲକ ସୁନାପେଣ୍ଠ ପଚାୟତ କମଲାଙ୍ଗ ଗ୍ରାମର ଜିରା ମହନ୍ତ। ବୟସ ‌ଛୁଇଁଲାଣି ୬୨ । ହେଲେ ଥକି ପଡି ନାହାନ୍ତି। ଆଜି ବି ସେ ଅଛନ୍ତି ଚଳଚଞ୍ଚଳ। ରାତି ପାହିଲେ ଝାଡ଼ୁ ଧରି ଗାଁ ଦାଣ୍ଡ ,ସ୍କୁଲ ଚାରିପାଖ ,ଓ ପୋଖରୀ ତୁଠ ଘରୁ ବାହାରି ଯାଉଛନ୍ତି। ଗାଁ ଦାଣ୍ଡ, ସ୍କୁଲ ପରିସର ଓ ପୋଖରୀ ତୁଠ ସଫା‌ କରିବାର ନିଶା ତାଙ୍କୁ ଘାରିଛି । ଦୀର୍ଘ ୪୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଜୀରା ଏହି କାର‌୍ୟ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ସମାଜକୁ ଦେଉଛନ୍ତି ସ୍ବଚ୍ଛତା ବାର୍ତ୍ତା। ଜିରାଙ୍କ ଏଭଳି ଏକାକୀ ମିଶନ ଙ୍କୁ ଗାଁ ରେ ମିଳିଛି ସମ୍ମାନ

ଶିଳ୍ପ ସ୍ଥାପନା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପଛରେ ପଡ଼ିଛି ମାଳ ଅଂଚଳ

ରାଜ୍ୟରେ ସୂକ୍ଷ୍ମ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠାକୁ ନେଇ ସରକାର ନିଜର ସଫଳତାର ଡ଼ିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଥିବାବେଳେ ଗଜପତି, ରାୟଗଡ଼ା, କନ୍ଧମାଳ, କୋରାପୁଟ, ମାଲକାନଗିରି, ନବରଙ୍ଗପୁର ଭଳି ରାଜ୍ୟର ପାହାଡ଼ିଆ ମାଳ ଅଂଚଳରେ ଏହାର ଜୋରଦାର ଉପସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନାହିଁ ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Next Last Page 1 of 9

Recent Post