୫ ଯୁବକ ବଦଳାଇ ଦେଲେ ଗାଁର ଚିତ୍ର

ନିଷ୍ଠାରୁ ମିଳିଛି ପ୍ରତିଷ୍ଠା । ପଞ୍ଜାବର ୫ଜଣ ଯୁବକ ଗୋଟିଏ ଅବିକଶିତ ପଛୁଆ ଗାଁକୁ ଆଦର୍ଶ ଗାଁର ମାନ୍ୟତା ଦେବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗାଁ ଟି ଏବେ ସହର ଭଳି ଚକାଚକ୍ ହୋଇଯାଇଛି ।

୨ କୋଟିର ବେପାର କଲା ପରବ

୧୯୯୬ ଠାରୁ କୋରାପୁଟରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଥିବା ପରବ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟ କରିଛି । ଶୀତ କମ୍ ଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ଜିଲ୍ଲା ବାହାରର ଉପଭୋକ୍ତା ଓ ଦର୍ଶକମାନେ ପରବ ପରିସରରେ ମନୋରଞ୍ଜନ ସହିତ ଧୁମ କିଣାବିକା କରିଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା ।

ଦୁର୍ଗମ ଗାଁରେ ପହଂଚିଲା ମୋବାଇଲି ନେଟୱାର୍କ, ବଦଳୁଛି ଚାଞ୍ଚେଡ଼ିର ଚିତ୍ର

କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା କେ. ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ଚାଂଚେଡ଼ି ଗାଁ ଦିନେ ଥିଲା ଦୁର୍ଗମ ଓ ଅପହଂଚ । ଏହି ଗାଁରେ ଲୋକେ ମୋବାଇଲିରେ କଥା ହେବାକୁ ଗାଁ ଠାରୁ ଏକ ଉଚ୍ଚ ଯାଗାକୁ ଗଲେ ଯାଇ ନେଟୱାର୍କ ପାଉଥିଲେ । ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରୁ ୨୮୦ କିମି ଦୂରରେ ଥିବା ଚାଂଚେଡ଼ି ଗାଁରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ୫୦୦ରୁ କମ୍ । ୧୨୦ ପରିବାର ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଗାଁରେ କେ ନୂଆଗାଁ ତହସିଲ ଠାରୁ ୨୦ କିମି ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ।

ହଜାରେ ପ୍ରଜାତିର ଦେଶୀ ବିହନ ସାଇତି ରଖିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଗ୍ରାମୀଣ ଚାଷୀ

କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମାଣ୍ଡ୍ୟା ଜିଲ୍ଲାରେ ଦୁଇ ଜଣ ଚାଷୀ ଏବେ ସାରା ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ସଙ୍କର ଜାତୀୟ ଧାନର ପ୍ରାଥମିକତା ବଢୁଥିବାବେଳେ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଜାତିର ଦେଶୀ ବିହନ ବିଲୁପ୍ତି ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏହି ଦୁଇ ଚାଷୀ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଜାତିର ଦେଶୀ ଧାନ ବିହନର ସଂରକ୍ଷଣ କରି ପ୍ରଶଂସାର ପାତ୍ର ହୋଇଛନ୍ତି ।

ତାଳଗୁଡ଼କୁ ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ ମିଳିଲେ ବଢିବ ବିକ୍ରୀ

ରାଜ୍ୟରେ ପାରମ୍ପରିକ ଢଙ୍ଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ତାଳଗୁଡ଼ । ତାଳ ଓ ଖଜୁରୀ ରସକୁ ଗରମ କରି ଏହି ଗୁଡ଼ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ । ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିର ୨ହଜାର ଓ ଢେଙ୍କାନାଳର ୧ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀ ତାଳ ଗୁଡ଼ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିନାହାନ୍ତି । ତାଳ ଗୁଡ଼ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଚାଷୀଙ୍କ ଉନ୍ନତି ଓ ଗୁଡ଼ର ବିକ୍ରୀବଟ୍ଟା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୫୯ ଠାରୁ ତାଳଗୁଡ଼ ସମବାୟ ସଂଘ ଗଢା ଯାଇଛି । ଏହାର ଅଧିନରେ ଏବେ ୬୭ଟି ସମବାୟ ସଂସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ତାଳଗୁଡ଼କୁ ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଏବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟ । ଯଦି ଏହା ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ ପାଏ ତେବେ ଏହାର ଖ୍ୟାତି ବଢିବା ସହ ବଜାର ସୁଯୋଗ ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା ପୋଷଣ କରାଯାଇଛି ।

ଅନ୍ଧାର ଦୂର କଲେ ସୋଲାର ଦିିଦି

ସହରଠାରୁ ଦୂର ପାହାଡ଼ି ଅଂଚଳର ପିଲାମାନେ ସଂଜ ପରେ ଆଉ ପଢିବା କଥା ଚିନ୍ତା କରିପାରୁନଥିଲେ । ସଂଜ ନଇଁବା ପରେ ସରିଯାଉଥିଲା ଖେଳ କୁଦ ଓ ସାମାଜିକ ଜୀବନ । ଶେଯକୁ ଶିଘ୍ର ଚାଲିଯାଉଥିଲେ ପାଠ ପଢିବା ବୟସର ପିଲା, ହେଲେ ଏବେ ସେ ସ୍ଥିତି ବଦଳିଛି । ଝାରଖଣ୍ଡର ୮ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୫୩ ବ୍ଲକରେ ଜୁନ ୨୦୧୭ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସୋଲାର ଷ୍ଟଡ଼ି ଲ୍ୟାମ୍ପ ଯୋଜନା ଗାଁ ଗାଁରେ ହଟାଇଛି ଅନ୍ଧାର । ଲୋକେ ଏହାର ଶ୍ରେୟ ଦେଇଛନ୍ତି ସୋଲାର ଦିଦିଙ୍କୁ । କହିଛନ୍ତି ସୋଲାର ଦିଦି ଆମ ଗାଁର ଅନ୍ଧାର ହଟାଇଛନ୍ତି ।

ଏମିତି ସମ୍ବେଦନ ଆମ ପ୍ରଶାସନ, ମେଡ଼ିକାଲରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପଡ଼ି ରହିଲା ଶବ

କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାରୁ କାମ ଅନ୍ୱେଷଣରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଆସି ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇରେ ରହୁଥିବା ଜନୈକ ୫୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଜଙ୍ଗରାଇ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ସୋମବାର ରାତି ୧୦ଟା ବେଳେ ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ମେଡ଼ିକାଲରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ଅର୍ଥାଭାବ ଯୋଗୁଁ ମେଡ଼ିକାଲରୁ ଶବକୁ ଘରକୁ ନେବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନପାରି ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଶବ ନିକଟରେ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇଁ ଆକୁଳ ନିବେଦନ କରୁଥିବାର ବିକଳ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ପତିର ଶବ ନିକଟରେ ସତ୍କାର ପାଇଁ ସହାୟତା ଦେବାକୁ ପତ୍ନୀର ଆକୁଳ ନିବେଦନ ଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଦୃଶ୍ୟକୁ ମେଡ଼ିକାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନୀରବ ଦର୍ଶକ ଭଳି ଦେଖି ଚାଲିଥିଲେ । ଖବର ପାଇ ଆଖ ପାଖ ଅଂଚଳର ଲୋକେ ମେଡ଼ିକାଲରେ ପହଂଚି ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ରାଜ୍ୟ ଗ୍ରାମାଂଚଳରେ ପ୍ରଥମ,ନରସିଂହପୁରରେ ହେବ ଡ଼ାଏଲିସିସ୍ କେନ୍ଦ୍ର

ରାଜ୍ୟର ଗ୍ରାମାଂଚଳରେ ପ୍ରଥମ ଡ଼ାଏଲିସିସ୍ କେନ୍ଦ୍ର କଟକ ଜିଲ୍ଲା ବଡ଼ମ୍ବା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ନରସିଂହପୁର ଡ଼ାକ୍ତରଖାନାରେ ନଭେମ୍ବର ୧୪ ତାରିଖ ବିଶ୍ୱ ମଧୁମେହ ଦିବସ ଅବସରରେ ଲୋକାର୍ପିତ ହେବ । ବଡ଼ମ୍ବା ଓ ମାଣିଆବନ୍ଧରେ ମଧୁମେହ ଓ ବୃକକରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ରକ୍ତ ନିରୂପଣ ଯନ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ରାଜ୍ୟସରକାର ପିପିିପି ମୋଡ଼ରେ ଏହି ଡ଼ାଏଲିସିସ୍ କେନ୍ଦ୍ର ପରିଚାଳିତ ହେବ ।

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଏହି ଛୋଟ ଗାଁରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଅଛନ୍ତି ଜଣେ ସୈନିକ

ଅମରବତୀ ଠାରୁ ୧୫୦ କିମିଦୂର ପଶ୍ଚିମ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଗୋଦାବରୀ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଛୋଟ ଗାଁ ହେଉଛି ମାଧବରମ୍ । ଏହି ଗାଁରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରର ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ରହିଛି । ପ୍ରତିିଟି ପରିବାରର କେହି ନା କେହି ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଏକ ଚମକପ୍ରଦ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଗାଁର ୧୦୯ ଜଣ ଯୁବକ ଏବେ ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ ନିୟୋଜିତ । ୬୫ ଜଣ ସୈନ୍ୟ ଭାବେ କାମ କରୁଥିବାବେଳେ ଅବଶିଷ୍ଟ ପ୍ରଶାସନିକ କାମରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି ।

ଭିକ୍ଷା ମାଗି ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦାନ କଲେ ୫୦ ହଜାର

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ବିଧବା ଅସହାୟ ମହିଳା ନିଜ ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତିରୁ ସଂଚିଥିବା ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦାନ କରି ଦେଇଥିବା ଭଳି ଏକ ଖବର ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି । ଦାନ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ବରଂ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଭକ୍ତ ମହିଳା ପ୍ରମାଣ କରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଦୁର୍ଗମ ଗାଁରୁ ରୋଗୀ ବୁହା ଚିନ୍ତା, ୧୧୨ ଗ୍ରାମକୁ ଦିଆଗଲା ଷ୍ଟ୍ରେଚର

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ପାତ୍ରପୁର ବ୍ଲକର ଦୁର୍ଗମ ଗାଁ ଗୁଡ଼ିକରୁ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ମେଡ଼ିକାଲରେ ପହଂଚାଇବା ପାଇଁ ସାଙ୍ଗିଭାର ଓ ଦୋଳା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା । ପାହାଡ଼ ଉପରେ ଗାଁ ଥିବାରୁ ଏବଂ ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣ ସମ୍ଭବପର ହେଉନଥିବାରୁ ସାଙ୍ଗିଭାର ଓ ଦୋଳା ପରିବର୍ତ୍ତେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଷ୍ଟ୍ରେଚରରେ ବୋହି ଆଣିବା ପାଇଁ ସରକାର ସମୂର୍ଣ୍ଣା ଯୋଜନାରେ ଷ୍ଟ୍ରେଚର ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ତୃଷାର୍ତ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଶୁଦ୍ଧପେୟ ଜଳ ଯୋଗାଇଲା ଉତ୍ତମ ମଲ୍ଲିକ ସେବା ଟ୍ରଷ୍ଟ

ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲା କାଙ୍ଗୁରକୋଣ୍ଡା ପଂଚାୟତର ସାଲିମରିକୋଣ୍ଡା ଗ୍ରାମ । ଗ୍ରାମରେ ରହନ୍ତି ୧୭୦ ପରିବାରର ପାଖାପାଖି ୧୫୦୦ ଲୋକ । ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଗମନାଗମନ ଭଳି ପିଇବା ପାଇଁ ମୁନ୍ଦାଏ ଶୁଦ୍ଧ ଜଳ ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବାବେଳେ ପ୍ରଶାସନ ଅଚଳ ହୋଇଥିବା ୪ଟି ନଳକୂପ ସଜାଡ଼ିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱ ନିଅନ୍ତି ନାହିଁ । ପ୍ରଦୂଷିତ ଜଳ ପିଇ ଗାଁର କେତେକ କିଡ଼ନୀ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇ ଦେଇଛି ଉତ୍ତମ ମଲ୍ଲିକ ସେବା ଟ୍ରଷ୍ଟ ।

ଉଦାହରଣ ସାଜିଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, ଦଶହରା ଛୁଟିରେ ତିଆରି କଲେ ଗାଁ ରାସ୍ତା

ଅଧିକାଂଶ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପୂଜା ଛୁଟିରେ ମଜା ମଜଲିସ ଓ ବୁଲାବୁଲିରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିବାବେଳେ ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଦୁର୍ଗମ କୋରୁକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଦୁଦମେଟା ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତର ଦୁତେଲଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମର ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ର ଏକାଠି ହୋଇ ଗାଁ ପାଇଁ ସଡ଼କଟିଏ ତିଆରି କରିପାରିଛନ୍ତି ।

୫୫୦୦ ପଡ଼ା ଗ୍ରାମକୁ ମିଳିବ ରାଜସ୍ୱ ଗ୍ରାମର ମାନ୍ୟତା

ରାଜ୍ୟର ୫୫୦୦ଟି ପଡ଼ାକୁ ରାଜସ୍ୱ ଗ୍ରାମର ମାନ୍ୟତା ମିଳିବ । ଏହି ସବୁ ପଡ଼ା ଗ୍ରାମକୁ ରାଜସ୍ୱ ଗ୍ରାମରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକାକୁ କୋହଳ କରାଯିବା ଲାଗି ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗରେ ବିଚାର ବିମର୍ଷ ଚାଲିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ସୋମବାର ସଚିବାଳୟରେ ରାଜସ୍ୱ ମନ୍ତ୍ରୀ ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଏଭଳି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ବିକାଶ ରାସ୍ତାରେ କୋଟିଆ

ଆନ୍ଧ୍ର ଓ ଓଡ଼ିଶା ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଟଣାଓଟରାରେ ଦଳି ହୋଇଯାଇଥିଲା ସୀମାନ୍ତ କୋଟିଆର ବିକାଶ । ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ବିଳମ୍ବରେ ହେଲେ ମଧ୍ୟ କୋଟିଆ ବିକାଶ ପାଇଁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇବା ପରେ ବାରି ହୋଇଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ । ୩ ଏକର ଜମି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇ ୧୦ ଶର୍ଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ମେଡ଼ିକାଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଯଦିଓ କୋଟିଆରେ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହା ଅଚଳ କାରଣରୁ ଏଠାକାର ଲୋକ ୩୦ କିମି ଦୂର କୁନ୍ଦୁଲି ଡ଼ାକ୍ତରଖାନା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିଲେ । ଏହି ମେଡ଼ିକାଲ ନିର୍ମାଣ ହେଲେ କୋଟିଆ ପଂଚାୟତର ୮ ହଜାର ଅଧିବାସୀ ଦ୍ୱାର ମୁହଁରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପାଇବେ ।

ପଡ଼ିଆ ଜମିରେ ଚହଟୁଛି ଗୋଲାପ ଚାଷର ମହକ

ସରକାରଙ୍କ ବିନା ସହାୟତାରେ ବିଏସଏନଏଲର ଜଣେ ସେବା ନିବୃତ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଉମାଚରଣ ବେହେରା ନିଜସ୍ୱ ପ୍ରୟାସରେ ପଡ଼ିଆ ଜମିରେ ଗୋଲାପ ଫୁଟାଇ ନଜରକୁ ଆସିଛନ୍ତି ।

ଭାରତର ଏହି ଗାଁରେ ପଡ଼ିଥାଏ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରଥମ କିରଣ

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟରେ ହିଁ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେୟ ହୋଇଥାଏ । ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରଥମ କିରଣ ଏହି ସାତଭଉଣୀ ରାଜ୍ୟରେ ପଡ଼ିଥାଏ ।

ଜମିପଟ୍ଟା ମିଳିବାରୁ ବଦଳିଗଲା ଏକାକୀ ରହୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ବୁଗୁଡ଼ା ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ କରସିଙ୍ଗ ଗାଁର ୫୫ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ନିରାଶ୍ରୟା ମହିଳା ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣମାସୀ ନାୟକ । ବିଗତ ୫ ବର୍ଷ ଧରି ସମ୍ମାନର ସହ ବଂଚିବା ପାଇଁ ସେ କରି ଆସୁଥିବା ସଂଘର୍ଷର ଫଳ ଏବେ ତାଙ୍କୁ ମିଳିଛି ।

କୃଷକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଡ଼ିଜିଟାଲ ସୂଚନା ସେବା ଲୋକାର୍ପିତ

ଏଣିକି ଜିଲ୍ଲାର ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହାତ ମୁଠାରେ ରହିବ ଚାଷ ସଂପର୍କିତ ସୂଚନା । ଏହା ପୁଣି ନିଜ ମାତୃଭାଷାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । କୃଷି ବିଭାଗ ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ଧର ଦାସ ଡ଼ିଜିଟାଲ ସୂଚନା ସେବାକୁ ଆତ୍ମା (ଏଗ୍ରିକଲଚର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମେନେଜମେଣ୍ଟ ଏଜେନ୍ସି) କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରି ଏହି ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଜି ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ଗଣପର୍ବ ନୁଆଖାଇ, କୃଷି ଭିତ୍ତିକ ଏହି ପ୍ରମୁଖ ପର୍ବ ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଗାଁ ଓ ସହର

ନୂଆଖାଇ ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଚଳଚଂଚଳ ହୋଇଉଠିଛି । ଗାଁ ଠାରୁ ସହର ଶହ ଶହ ମହମହ ମୟ ପରିବେଶ । ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ଏହି ପାରମ୍ପରିକ କୃଷିଭିତ୍ତିକ ଗଣପର୍ବ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭାଦ୍ରବ ମାସ ଶୁକ୍ଲପକ୍ଷ ପଂଚମୀ ବା ଋଷି ପଂଚମୀ ତିଥିରେ ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ ।


First Previous
1 2 3 4 5
Next Last Page 1 of 5

Recent Post