ବିକାଶ ରାସ୍ତାରେ କୋଟିଆ

ଆନ୍ଧ୍ର ଓ ଓଡ଼ିଶା ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଟଣାଓଟରାରେ ଦଳି ହୋଇଯାଇଥିଲା ସୀମାନ୍ତ କୋଟିଆର ବିକାଶ । ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ବିଳମ୍ବରେ ହେଲେ ମଧ୍ୟ କୋଟିଆ ବିକାଶ ପାଇଁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇବା ପରେ ବାରି ହୋଇଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ । ୩ ଏକର ଜମି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇ ୧୦ ଶର୍ଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ମେଡ଼ିକାଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଯଦିଓ କୋଟିଆରେ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହା ଅଚଳ କାରଣରୁ ଏଠାକାର ଲୋକ ୩୦ କିମି ଦୂର କୁନ୍ଦୁଲି ଡ଼ାକ୍ତରଖାନା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିଲେ । ଏହି ମେଡ଼ିକାଲ ନିର୍ମାଣ ହେଲେ କୋଟିଆ ପଂଚାୟତର ୮ ହଜାର ଅଧିବାସୀ ଦ୍ୱାର ମୁହଁରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପାଇବେ ।

ପଡ଼ିଆ ଜମିରେ ଚହଟୁଛି ଗୋଲାପ ଚାଷର ମହକ

ସରକାରଙ୍କ ବିନା ସହାୟତାରେ ବିଏସଏନଏଲର ଜଣେ ସେବା ନିବୃତ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଉମାଚରଣ ବେହେରା ନିଜସ୍ୱ ପ୍ରୟାସରେ ପଡ଼ିଆ ଜମିରେ ଗୋଲାପ ଫୁଟାଇ ନଜରକୁ ଆସିଛନ୍ତି ।

ଭାରତର ଏହି ଗାଁରେ ପଡ଼ିଥାଏ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରଥମ କିରଣ

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟରେ ହିଁ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେୟ ହୋଇଥାଏ । ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରଥମ କିରଣ ଏହି ସାତଭଉଣୀ ରାଜ୍ୟରେ ପଡ଼ିଥାଏ ।

ଜମିପଟ୍ଟା ମିଳିବାରୁ ବଦଳିଗଲା ଏକାକୀ ରହୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ବୁଗୁଡ଼ା ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ କରସିଙ୍ଗ ଗାଁର ୫୫ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ନିରାଶ୍ରୟା ମହିଳା ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣମାସୀ ନାୟକ । ବିଗତ ୫ ବର୍ଷ ଧରି ସମ୍ମାନର ସହ ବଂଚିବା ପାଇଁ ସେ କରି ଆସୁଥିବା ସଂଘର୍ଷର ଫଳ ଏବେ ତାଙ୍କୁ ମିଳିଛି ।

କୃଷକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଡ଼ିଜିଟାଲ ସୂଚନା ସେବା ଲୋକାର୍ପିତ

ଏଣିକି ଜିଲ୍ଲାର ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହାତ ମୁଠାରେ ରହିବ ଚାଷ ସଂପର୍କିତ ସୂଚନା । ଏହା ପୁଣି ନିଜ ମାତୃଭାଷାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । କୃଷି ବିଭାଗ ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ଧର ଦାସ ଡ଼ିଜିଟାଲ ସୂଚନା ସେବାକୁ ଆତ୍ମା (ଏଗ୍ରିକଲଚର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମେନେଜମେଣ୍ଟ ଏଜେନ୍ସି) କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରି ଏହି ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଜି ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ଗଣପର୍ବ ନୁଆଖାଇ, କୃଷି ଭିତ୍ତିକ ଏହି ପ୍ରମୁଖ ପର୍ବ ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଗାଁ ଓ ସହର

ନୂଆଖାଇ ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଚଳଚଂଚଳ ହୋଇଉଠିଛି । ଗାଁ ଠାରୁ ସହର ଶହ ଶହ ମହମହ ମୟ ପରିବେଶ । ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ଏହି ପାରମ୍ପରିକ କୃଷିଭିତ୍ତିକ ଗଣପର୍ବ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭାଦ୍ରବ ମାସ ଶୁକ୍ଲପକ୍ଷ ପଂଚମୀ ବା ଋଷି ପଂଚମୀ ତିଥିରେ ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ ।

ଯୁବ ଇଞ୍ଜିନିୟର ତିଆରି କଲେ ସୌରଚାଳିତ ତିନି ଚକିଆ ସାଇକେଲ, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହେବେ ଉପକୃତ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ କୁଲଣା ଗ୍ରାମର ଯୁବ ଇଞ୍ଜିନିୟର ରାକେଶ କୁମାର ନାୟକଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଆଉ ଏକ ସଫଳତା । ସୌରଶକ୍ତି ସଂପନ୍ନ ସାଇକେଲର ସଫଳ ନିର୍ମାଣ ପରେ ଏବେ ରାକେଶ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ସୌରଚାଳିତ ଏକ ଟ୍ରାଇ-ସାଇକେଲ ନିର୍ମାଣରେ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି ।

କଳାହାଣ୍ଡି, ୫୩୫ ଗାଁରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପାଇଁ ଗୁଣିଆ ଭରଷା

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ ରହିଛି ମୋଟ ୨୨୩୬ଟି ଗ୍ରାମ । ସେଥିରୁ ୫୩୫ଟି ଗ୍ରାମ ଅତି ଦୁର୍ଗମ ଅଂଚଳରେ ରହିଛି । ୩୪୨ଟି ଗ୍ରାମ ବର୍ଷସାରା ବାହ୍ୟଜଗତରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୧୯୩ଟି ଗ୍ରାମ ୬ ମାସ ଧରି ବାହାର ଦୁନିଆ ସହିତ ସଂପର୍କ ରଖିପାରେନି । ଗୁଣିଗାରେଡ଼ି ଦେବାଦେବୀ ଓ ଚେରମୂଳ ହିଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ଏକମାତ୍ର ଭରସା ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଖୋଲା ମଳମୁକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବାଲେଶ୍ୱର ଓ ସମ୍ବଲପୁର

ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନରେ ଦେବଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ଖୋଲା ମଳମୁକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଭାବେ ଦେବଗଡ଼ ନୁଆ କୀର୍ତ୍ତିମାନ ସ୍ଥାପନ କରିଛି । ପରେ ପରେ ଏଥିରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛି ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା । ଦେବଗଡ଼ ଓ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରତି ଗାଁରେ ପ୍ରତି ପରିବାରଙ୍କ ନିକଟରେ ରହିିଛି ଶୌଚାଳୟ । ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନିଆରା ଗାଁ, ଯେଉଁଠି ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଗୁରୁଦକ୍ଷିଣା ଭାବେ ଦିଆଯାଇଥାଏ କାର

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଶିରୁର ବ୍ଲକର ପିପଲେ ଖାଲସା ଗାଁରେ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସ୍କୁଲର ଜଣେ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ନିଆରା ଗୁରୁଦକ୍ଷିଣା ଦେଇଛନ୍ତି । ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ଲଳିତା ଧୁମଲଙ୍କୁ ଗାଁର ଲୋକେ ଉପହାର ସ୍ୱରୂପ ଏକ କାର ଭେଟି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଆନ୍ତୁ ରସୁଣ, ମିଳିବ ଏ ପାଞ୍ଚଟି ଲାଭ

ରସୁଣ ଖାଇବାରେ ମିଳିଥାଏ ଅନେକ ଲାଭ । ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଏହାକୁ ମିଳିଛି ଔଷଧର ମାନ୍ୟତା । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏହାର ଔଷଧୀୟ ମୂଲ୍ୟକୁ ବୁଝି ଆସିଥିବା ଭାରତୀୟ ସମାଜ ବ୍ୟଞ୍ଜନରେ ରସୁଣର ବ୍ୟବହାରକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଆସିଛନ୍ତି । ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ରସୁଣ ଖାଇଲେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତ ଚାପ ଉପଶମ ହୁଏ । ରକ୍ତ ସଂଚାଳନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ରସୁଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବୀ ସିଦ୍ଧ ହୋଇଛି । ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପରେ ପୀଡ଼ିତ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତିଦିନ ରସୁଣ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ତରଳଝାଡ଼ା ବା ଡ଼ାଇରିଆରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଫୁଟନ୍ତା ପାଣିରେ ୩-୪ଟି ରସୁଣ କୋଲା (ପାଖୁଡ଼ା) ପକାନ୍ତୁ । ସେହି ପାଣିକୁ ସିଝାଇ ପିଅନ୍ତୁ । ଡ଼ାଇରିଆରୁ ଉପଶମ ମିଳିବ ।

କୋରାପୁଟ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ନିଆରା ପରମ୍ପରା, ଯେଉଁଠି ବରଦିଏ କନ୍ୟାପକ୍ଷକୁ ଓଲଟା ଯୌତୁକ

ଯୌତୁକ ପାଇଁ ସମାଜରେ ନାନା ପ୍ରକାର ବିଭ୍ରାଟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟର କେତେକ ଅଂଚଳରେ ଥିବା ଆଦିବାସୀ ସମାଜ ଏହାଠାରୁ ଦୂରରେ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । କୋରାପୁଟ ଆଦିବାସୀ ସମାଜର ଯୁବକମାନେ ବିବାହ ବେଳେ କନିଆ ପକ୍ଷରୁ ଯୌତୁକ ଦେଇ ବାହା ହେଉଥିବା ଆଜିର ଯୁବ ସମାଜ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରତ୍ୟୁଷରେ ଏହି ଗାଁରେ ବାଜେ ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ, ଘୋଷଣା ମାତ୍ରକେ ଗ୍ରାମବାସୀ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ସଚେତିତ

ଛତିଶଗଡ଼ ଗରିୟାବନ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାର ଶ୍ୟାମନଗର ଗ୍ରାମ ଏକ ନିଆରା ଉଦାହରଣ ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି । ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ହେବା ମାତ୍ରେ ଏହି ଗାଁରୁ ଶୁଭେ ଜାତୀୟ ସଂଗୀତର ଧୁନ । ନିୟମିତ ଭାବେ ସକାଳ ୮.୫୯ ମିନିଟ ସମୟରେ ଏହି ଗାଁରୁ ଦୂର ଦୂର ଯାଏ ଶୁଭେ ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ । ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଯାଗାରେ ୨୦ଟି ଲାଉଡ଼ ସ୍ପିକରେ ଲଗାଯାଇଛି । ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ଗାନ ପୂର୍ବରୁ ଲାଉଡ଼ ସ୍ପିକର ଘୋଷଣା କରାଯାଏ ।

ମଦ ବିରୋଧରେ ମହିଳା, ଏଣିକି ବିକିଲେ କି ପିଇଲେ ଦେବାକୁ ହେବ ତଣ୍ଡ

ମଦ ବିରୋଧରେ ସଡ଼କକୁ ଆସିଛନ୍ତି ମହିଳା ସମାଜ । କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଟଗାଁ ବ୍ଲକ ବିନିଦା ପଂଚାୟତର ମହିଳାମାନେ ନିଜ ଘର ଭାଙ୍ଗୁଥିବାରୁ ମଦକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । ମଦ ଯୋଗୁ କେତେ କେତେ ପରିବାର ଉଜୁଡ଼ି ଯାଉଥିବାରୁ ସେମାନେ ଗାଁରେ ମଦ ବିକିଲେ ୫ ହଜାର ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିବାର ଚେତାବନୀ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି କେହି ଯଦି ମଦ ପିଇଥିବାର ଦେଖାଯିବ ତେବେ ୩ହଜାର ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିବ ମହିଳା ମଣ୍ଡଳ ।

ରାୟଗଡ଼ା ମୁନିଗୁଡ଼ା ହାଟରେ ଲିଭିଂ ଫାର୍ମ ପକ୍ଷରୁ ଖୋଲିବ ସାର ଓ ବିଷମୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ

ପ୍ରତି ବୁଧବାର ଦିନ ବସୁଥିବା ମୁନିଗୁଡ଼ା ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବିଷମୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ । ଡାଲି ଚାଉଳରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପନିପରିବା ଯାଏ ବିନା ରାସାୟନିକ ସାର ଓ କୀଟନାଶକ ପ୍ରୟୋଗରେ ହେଉଥିବା ଫସଲକୁ ହାଟରେ ବିକ୍ରୀବଟ୍ଟା କରାଯିବ । ଏମିତି ଏକ ମହତ୍ୱାକାଂକ୍ଷୀ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଲିଭିଂ ଫାର୍ମ ନାମରେ ଏକ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ । ପାରିବାରିକ ନିରାପଦ ଖାଦ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ନାମରେ ଦୋକାନ ମାନ ଖୋଲାଯିବ । ଲିଭିଂ ଫାର୍ମ ସହ ଅନୁବନ୍ଧିତ ଓ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ଚାଷୀମାନେ ଏହି ବ୍ୟାନରରେ ଉତ୍ପାଦିତ ଶସ୍ୟ, ପନିପରିବା ଫଳମୂଳ ଆଦି ବିକ୍ରୀ କରିବେ । ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ପିଜିଏସ ନଜର ରଖିବ ଓ ଅସଲି ଉତ୍ପାଦ ଗୁଡ଼ିକରେ ପିଜିଏସର ଲୋଗୋ ରହିବ । ଏହି ବଜାରରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଏକ ସ୍ଥିରୀକୃତ ମୂଲ୍ୟରେ ଦ୍ରବ୍ୟ କିଣିବେ । କୌଣସି ପ୍ରକାର ମୂଲଚାଲ କରାଯିବ ନାହିଁ । ଉତ୍ପାଦ କିଣିବା ପାଇଁ ନୁଆ ଗ୍ରାହକମାନେ କୃଷକ-ଗ୍ରାହକ କମିଟି ଜରିଆରେ ଯୋଡ଼ି ହେବେ । ଏବେ ମୁନିଗୁଡ଼ା, ବିଷମକଟକ ଓ ଚନ୍ଦ୍ରପୁରର ୩ହଜାର ୫୦୦ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ଭାଗଚାଷୀ ଏଥିରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛନ୍ତି ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ସଫଳ କାହାଣୀ, ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ହେବା ପରେ ଏକ ଗାଁ ରାସନକାର୍ଡ଼ ଫେରେଇ ନେବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଲେଖିଛନ୍ତି ଚିଠି

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସିହୋର ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଗାଁ ଏବେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାଲଟିଛି । ପାଖାପାଖି ୭୪ଟି ଆଦିବାସୀ ପରିବାର ରହୁଥିବା ଏକ ଗାଁ କୁପସାନଗଡ଼ର ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ନିଜ ପ୍ରୟାସ ଓ ପାରସ୍ପରିକ ସହଯୋଗ ବଦଳରେ ଗାଁର ଅର୍ଥନୀତିରେ ଆଣିଛନ୍ତି ପରିବର୍ତ୍ତନ । ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଦଳ ଜରିଆରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛି ପୁରା ଗାଁ । କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟ ଓ ସାମୁହିକ ବ୍ୟବସାୟ ଜରିଆରେ ଗ୍ରାମର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାର ରୋଜଗାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ୟୁପିର ପ୍ରଥମ ସ୍ମାର୍ଟ ଗାଁ, ଦୁଇଜଣ ଯୁବକ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଗାଁର ଚିତ୍ର

ରାୟବରେଲି ଲାଲଗଞ୍ଜର ବାସିନ୍ଦା ଯୋଗେଶ ସାହୁ ଓ ତାଙ୍କର ବନ୍ଧୁ ରଜନୀଶ ବାଜପେୟୀ ଏକାଠି ସ୍ମାର୍ଟ ଗାଁ ନାମରେ ଏକ ମୋବାଇଲି ଆପ୍ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଆପରୁ ଗ୍ରାମବାସୀମାନଙ୍କ ଦୈନନ୍ଦିନ ଆବଶ୍ୟକତା ହେଉଥିବା ସୂଚନା ମିଳିପାରୁଛି । ପୁରା ଗ୍ରାମବାସୀ ଇଣ୍ଟରନେଟର ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।

କନ୍ଧମାଳ ଗୁମୁଡ଼ୁମାହା ଗୁଳିକାଣ୍ଡକୁ ପୁରିଲା ୨ ବର୍ଷ, ଭାଷଣରେ ଅଟକି ଯାଇଛି ସରକାରଙ୍କ ଗାଁ ବିକାଶର ପ୍ରତିଶ୍ରୃତି

କନ୍ଧମାଳର ଗୁମୁଡ଼ୁମାହାରେ ପୋଲିସ ଗୁଳିରେ ୫ ନିରୀହ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଓ ଅନ୍ୟ ୭ ଆହତ ଘଟଣାକୁ ଆଜି ଦୁଇବର୍ଷ ପୁରିବ । ଏହି ଦୁଃଖଦ ଦିନର ସ୍ମୃତିକୁ ବଖାଣିଛନ୍ତି ପୀଡ଼ିତଙ୍କ ପରିବାର ସମେତ ଗ୍ରାମବାସୀ ।

ନୀରବି ଯାଇଛି ଶଗଡ଼ର କେଁ କଟର ଶବ୍ଦ, ବଦଳିଗଲାଣି ଚାଷ ସଂସ୍କୃତି

ସମୟ ସହିତ ତାଳ ଦେଇ ବଦଳି ଯାଇଛି ଉକ୍ରଳୀୟ ଚାଷ ସଂସ୍କୃତି ଓ ଗ୍ରାମ୍ୟ ପରମ୍ପରା । ଅତୀତରେ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜୀବନର ସାମାଜିକ ଓ ଅର୍ଥନୀତି ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଧାରିବା ଦିଗରେ ପ୍ରଚଳିତ ଥିବା ଶଗଡ଼ ଗାଡ଼ି ଏବେ କାଁ ଭାଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଚାଷବାସ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଦ୍ରବ୍ୟ ପରିବହନ ଓ ନୂଆ ବୋହୂକୁ ବୋହୂଥିବା ଶଗଡ଼ ଗାଡ଼ି ପୂର୍ବ ସ୍ଥିତିରେ ନାହିଁ ।

ସରକାର ପାରିଲେନି : ଗ୍ରାମବାସୀ ସଜାଡ଼ିଲେ ୧୦ ବର୍ଷର ଅସଜଡ଼ା କେନାଲ, ୭ ଗ୍ରାମର ୩୦୦ ପରିବାର ପାଇବେ ଲାଭ

ଶ୍ରୀନିକେତା ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତର ବାହାନ ଜାର୍ଗି ଗାଁରେ ଏକ ଭଲ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ତିନୋଟି ଗ୍ରାମର ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକାଠି ହୋଇ ଶ୍ରମଦାନ ଜରିଆରେ ୧୦ ବର୍ଷ ତଳୁ ପୋତି ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ଏକ କେନାଲରୁ ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି । ସୁଲୁମାହା, ଡ଼ାବୁଲମାହା ଓ ତେରାବାଡ଼ି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଶ୍ରମଦାନ ଫଳରେ ପୋତି ହୋଇପଡ଼ିଥିବା କେନାଲଟି ନୂଆ ରୂପ ପାଇଛି । ଏବେ ସୁଲୁମାହା, ଡ଼ାବୁଲ ମାହା, କେରାବାଡ଼ି, କନାତବାଡ଼ି, ଜାରିକୁଟି, ସମାବାନ୍ଦା ଓ ସିମନବାଡ଼ି ଆଦି ୭ଟି ଗ୍ରାମର ୩୦୦ ପରିବାରର ଚାଷ ଜମିରେ ସେଚ ସୁବିଧା ପହଂଚିବ ବୋଲି ଶ୍ରମଦାନକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆନ୍ଦ୍ରିୟ ପ୍ରଧାନ, ବାତା ପ୍ରଧାନ, ଅଜିତ ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ କହିଛନ୍ତି ।


First Previous
1 2 3 4
Next Last Page 1 of 4

Recent Post