ଆଦିମ ବିପଦସଂଙ୍କୁଳ ଜନଜାତି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ଼ିଲା ମମତା ଯୋଜନା ଅବଧି

ଏଣିକି ଆଦିମ ଜନଜାତି ବର୍ଗର ମହିଳାଙ୍କର ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ହେଲେ ବି ସେମାନଙ୍କୁ ମମତା ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବ। ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ବିଭାଗ ମଙ୍ଗଳବାର ଏ ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛି। ଏହାସହିତ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମମତା ଯୋଜନା ଅବଧିକୁ ଆଗାମୀ ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

ସବୁ ଗାଁ କୁ ଗ୍ରାମ ନେଟ ମାଧ୍ୟମରେ ମିଳିବ ଓ୍ବାଇଫାଇ ସୁବିଧା

ଦେଶର ସବୁ ଗ୍ରାମକୁ ଗ୍ରାମ ନେଟ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ୧୦ରୁ ୧୦୦ ଏମ୍‌ବିପିଏସ୍‌ ସ୍ପୀଡର ଓ୍ବାଇଫାଇ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ସି-ଡଟର ୩୬ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଅବସରରେ କେନ୍ଦ୍ର ଯୋଗାଯୋଗ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ସଞ୍ଜୟ ରାମରାଓ ଧୋତ୍ରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ବାଦ ଭାରତ ନେଟରେ ମଧ୍ୟ ୧ ଜିବିପିଏସ୍‌ ସଂଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ନେଇ ଯୋଜନା କରାଯାଉଥିବା ଧୋତ୍ରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ରାଜଧାନୀ ଉପକଣ୍ଠ ଆଦିବାସୀ ପଲ୍ଲୀରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ,ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କଲେ ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ବର୍ଷା ମୁଣ୍ଡା

ରାଜଧାନୀ ଉପକଣ୍ଠ ଚନ୍ଦକା-ଡ଼ମପଡ଼ା ହସ୍ତୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ସୀମାରେ ଥିବା ଛତାବର ପଞ୍ଚାୟତ କନ୍ଦଳେଇ ଆଦିବାସୀ ପଲ୍ଲୀରେ ୭୩ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଉତ୍ସାହ, ଉଦ୍ଦୀପନା ମଧ୍ୟରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ୪ ବର୍ଷ ତଳେ ଏଠାକାର ଗ୍ରାମବାସୀମାନଙ୍କୁ ଜଣାନଥିଲା ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ କ’ଣ?ହେଲେ ଏବେ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଜାତୀୟ ପତାକା ତଳେ ଦଣ୍ଡାୟମାନ ହୋଇ ବୀର ଶହୀଦମାନଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେଭିଜିଛନ୍ତି । ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗୀତକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଇଛନ୍ତି, ନିଜ ଗାଁର ବିକାଶ ପାଇଁ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି ।

ଗାଁରେ ରହିଛି ବିରଳ ଭାରତ ମାତା ଙ୍କ ମନ୍ଦିର,କିନ୍ତୁ ଏଠି ଉପେକ୍ଷିତ ସଂଗ୍ରାମୀ ପରିବାର

ଗାଁରେ ରହିଛି ବିରଳ ଭାରତ ମାତା ମନ୍ଦିର। ସ୍ବାଧୀନତା ପୂର୍ବରୁ ଗାଁର ସଂଗ୍ରାମୀ ମାନେ ଏଭଳି ଏକ ମନ୍ଦିର ତିଆରି କରି ବିରଳ ଉଦାହରଣ ରଚିଛନ୍ତି ।ପ୍ରତିଦିନ ଏଠାରେ ଭାରତମାତାଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚନା କରାଯାଏ । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦେଶ ପ୍ରେମ ର ଏହି ଧାରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ସରକାର କିନ୍ତୁ ସଂଗ୍ରାମୀ ମାନଙ୍କ ତ୍ୟାଗ କୁ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଭୁଲିଯାଇଛନ୍ତି । ଏପରି ଏକ ଗାଁ ହେଉଛି ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ବହିରା ପଂଚାୟତର ବନପାଲି

ସମୁଦ୍ର ଆଁରେ ମତ୍ସଜିବୀ ଗାଁ,ଭସାଇନେଲା ୨୨ ଶୁଖୁଆ ଖଳା ଓ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ପେଣ୍ଠ ଓ ସାତଭାୟା ପରି ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ପୋଡ଼ାମପେଟା,ଆର୍ଯ୍ୟପାଲ୍ଲୀ ଓ ଚିକିଟି ବ୍ଲକର ରାମେୟା ପାଟଣା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଭିଟାମାଟିରୁ ଉଛେଦ କରିଛି ସମୁଦ୍ର। ସମୁଦ୍ରର ଗର୍ଭରେ ଚାଷ ଓ ବାସ ହରାଇ ପୋଡ଼ାମ ପେଟା ଓ ସାତଭାୟା ବାସୀ ସ୍ଥାନାନ୍ତରି ଦୁଃଖକୁ ବୋହି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସମାନ ଦୁଃଖକୁ ଭେଟିଛି ରାମେୟା ପାଟଣା । ଚିକିଟି ବ୍ଲକ ଅର୍ନ୍ତଗତ ଏହି ମତ୍ସଜିବୀ ଗାଁ କୁ ସମୁଦ୍ର ନାଲି ଆଖି ଦେଖାଇଛି।

ଡେ଼ନମାର୍କ ର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ ଦିଆଯାଏ ରାଜସ୍ଥାନ ର ଏହି ଗାଁର ଉଦାହରଣ

ରାଜସ୍ଥାନ ର ଗାଁ ଟିଏ କିପରି ହୋଇଥିବ ? ଯଦି ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ ଟିଏ ପଚରାଯାଏ ତେବେ ଅଧିକାଂଶ ଙ୍କ ମନକୁ ଆସିବ ମରୁଭୂମି,ନ ଥିବ ସବୁଜିମା,ଚାରିଆଡେ ବାଲି ଆଉ ବାଲି। ପାଣି ପାଇଁ ଲୋକେ ଭୋଗୁଥିବେ ଦୁର୍ଦଶା । ପାଣି ମୁନ୍ଦାଏ ଯୋଗାଡ଼ ପାଇଁ ହୁଏତ ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଦୂର ଯିବାକୁ ପଡୁଥିବ ଇତ୍ୟାଦି..ଇତ୍ୟାଦି..। କିନ୍ତୁ ଉଦୟପୁର ଠାରୁ ୭୧ କିମି ଦୂର ରେ ଏଭଳି ଏକ ଗାଁ ଅଛି ଯେଉଁ ଗାଁ ସାରା ଦେଶ ପାଇଁ ପାଲଟିଛି ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ।ଏହି ଗାଁଟିର ନାମ ହେଉଛି ପିପିଲନ୍ତ୍ରୀ । ରାଜସମନ୍ଦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା ଏହି ଗାଁ କେବଳ ଦେଶରେ ନୁହେଁ ବିଦେଶ ରେ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଛି। ସୁଦୂର ଡେ଼ନମାର୍କ ର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ଏହି ଗାଁ ବିଷୟରେ ପାଠ ପଢ଼ନ୍ତି ।

ଜୋର ଧରିଲା ମଦ ଦୋକାନ ଉଛେଦ ଦାବି,ରାଜନଗର-ତାଳଚୁଆ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରି ଧାରଣା ରେ ବସିଛନ୍ତି ୨୦୦ ମହିଳା

ରାଜ୍ୟରେ ନବୀନ ସରକାର ଦୋମୁହାଁ ନୀତି ଧରିଛନ୍ତି।ଏପଟେ ମହିଳା ସଶକ୍ତି କାରଣ କଥା କହୁଛନ୍ତି,ସେପଟେ ଦ୍ୱାର ମୁହଁ ରେ ମଦ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇ ମହିଳାଙ୍କ ପେଟ ଓ ପିଠିରେ ଲାତ ମରାଯାଉଛି । ମଦ ଏବେପାରିବାରିକ ହିଂସା କୁ ବ୍ୟାପକ ରୂପ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ପରିବାର ଉଜୁଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ରୁ କିମ୍ବା ଦଳରୁ ଋଣ ନେଇ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ଚିନ୍ତା ଥିବା ବେଳେ ଗାଁ ଗାଁ ରେ ମଦ ପାଇଁ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଦୁର୍ବିସହ ହୋଇ ଉଠିଛି । ଗାଁ ନିକଟ ରେ ଖୋଲିଥିବା ମଦ ଭାଟି କୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ମହିଳା ମାନେ ସଂଘର୍ଷ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି

ଦେବଦୁତ ସାଜିଲେ ଅଗ୍ନିଶମ ଓ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ

ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇଛି। ଖଇରପୁଟ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଝୀଗୁଡା ଓ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ଗାଁ ବାହ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇଛି। ବୁଧବାର ମାଝୀଗୁଡା ଓ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ଗାଁର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଥିବା ଦୁଇ ଜଣ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା, ଦୁଇ ଜଣ ଛୋଟ ପିଲା ଓ ଜଣେ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଅଗ୍ନିଶମ ଓ ପୋଲିସ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ଖଇରପୁଟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚାଇଛନ୍ତି।

ବନ୍ୟା ପାଣିରୁ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ

ବନ୍ୟାପାଣି ଘେରରେ ଫସିରହିଥିବା ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । କାଲିମେଳା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରର ଡାକ୍ତର ଅବିଦ ହୁସେନ ଏହି ମହିଳାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ତାଙ୍କ ଘରୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ମେଡିକାଲକୁ ଆଣିଛନ୍ତି।

ମାଲକାନଗିରି ରେ ବନ୍ୟା ଭଳି ସ୍ଥିତି,୨ ଦିନ ଲାଗି ଜିଲ୍ଲାର ସବୁ ସ୍କୁଲ କୁ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କଲେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ

ମାଲକାନଗିରିରେ ଦାଉ ସାଧିଛି ଲଗାଣ ବର୍ଷା । ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ୟା ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଓ ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ବିଇଓଙ୍କ ଜରିଆରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରାଥମିକ,ମାଧ୍ୟମିକ ଓ ହାଇସ୍କୁଲ ର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ୨ ଓ ୩ ତାରିଖ ରେ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦକରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ କରିଥିଲେ ବିରୋଧ,ମୟୁରଭଞ୍ଜରଏହି ଦୁଇ ଝିଅ ପାଇଲେ ବାଙ୍ଗାଲୋର ରେ ଚାକିରୀ

ବାଲ୍ୟବିବାହ ଏକ ଘୃଣ୍ୟ ସାମାଜିକ ପ୍ରଥା। ଏହି କୁପ୍ରଥା ବିରୋଧରେ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ହୋଇଥିଲେ ବି ଗାଁ ଗହଳିରେ ଅନେକ ଝିଅ ବାଲ୍ୟ ବିବାହର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ମୟୂରଭଞ୍ଜର ଦୁଇ ଝିଅ ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ ବିରୋଧ କରି ଏବେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଲାଗି ଉଦାହରଣ ସାଜିଛନ୍ତି। ଖୁଣ୍ଟା ବ୍ଲକର ସ୍ମୃତିରେଖା ସିଂହ ଓ ଶ୍ୟାମାଖୁଣ୍ଟା ବ୍ଲକର ମାମିନା ନାଏକ ନାମ୍ନୀ ଦୁଇ ନାବାଳିକାଙ୍କ ପରିବାର ସେମାନଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ବିରୋଧରେ ବିବାହ କରାଉଥିଲେ।

୪୪୧ ବାଳିକା ଓ ୧୪୮୫ ବାଳକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶୌଚାଳୟ ନାହିଁ

ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶୌଚାଳୟ ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିପାରିନାହାନ୍ତି ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ଶାସନରେ ଥିବା ନବୀନ ସରକାର। ଆଉ କେତେ ବର୍ଷ ଶାସନରେ ରହିଲେ ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବା ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ବିଧାନ ସଭାରେ ବିରୋଧିଦଳର ସଦସ୍ୟ ମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି

ବଲାଙ୍ଗୀର ରୁ ବଲିଉଡ

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବଲାଙ୍ଗୀର ରାଧାରାଣୀ ପଡ଼ାର ବାସିନ୍ଦା ନନ୍ଦକିଶୋର ଓ ପଦ୍ମାଳୟା ଙ୍କ ପୁଅ ଦେବତ୍ତସ ଦର୍ଜୀ ଏବେ ବଲିଉଡ଼ ଷ୍ଟାର । ଏଭଳି ପରିଚିତି ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ରାତିରେ ତିଆରି ହୋଇଯାଇନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବର୍ଷ ପରେ ବର୍ଷ ଏଭଳି ୧୧ ବର୍ଷ ମୁମ୍ବାଇର ପୃଥ୍ୱୀ ଥିଏଟର ହଲ ଭିତରେ ଝାଳ ବୁହାଇବାକୁ ପଡିଛି

ନବରଙ୍ଗପୁର ମଡେଲ ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ିକୁ ନୀତି ଆୟୋଗର ପ୍ରସଂଶା

ନବରଙ୍ଗପୁର ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରର କାର୍ଯ୍ୟକୁ କୁ ନୀତି ଆୟୋଗ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି । ଦେଶର ଆଗାମୀ କୁନି କୁନି ଭବିଷ୍ୟତ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାଭାବିକ ବାତାବରଣରେ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ଏବଂ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମଡେଲ୍ ଅଙ୍ଗନୱାଡି ନିର୍ମାଣ କରିବା ନେଇ ନବରଙ୍ଗପୁରକୁ ଶତମୂଖ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ନୀତି ଆୟୋଗ ।

ନଗଡା ବିକାଶ ପାଇଁ ବିନା ସୁଧରେ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଇ ଦେଲେ ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆ

କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ଖୋରାକ ଯୋଗାଇଥିବା ନଗଡାର ବିକାଶ ପାଇଁ ହାତ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି ଜଣେ ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆ । ନଗଡାବାସୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ଭାବେ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ କରିବାକୁ ସତ୍ୟ ସୁତାର ନାମକ ଏହି ସହୃଦୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଆଗକୁ ଆସିଛନ୍ତି ।ନଗଡାବାସୀଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଶଶକ୍ତିକରଣ ଓ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ତଥା ଶୋଷଣରୁ ମୁକ୍ତି କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନଗଡା ବ୍ୟାଙ୍କ ଖୋଲିବା ସହ ମୂଳ ପୁଞ୍ଜି ଆକାରରେ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ସେ ଦେଇଛନ୍ତି

ତେଲେଙ୍ଗାନା ଗ୍ରାମସଭା ର ନିଆରା ନିଷ୍ପତ୍ତି,ବଲାତ୍କାରୀ ଙ୍କୁ ଗାଁ ମନା

ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁଙ୍କ ଉପରେ ବଢୁଥିବା ଯୌନ ଅପରାଧ ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ଦିଗରେ ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଏକ ଗ୍ରାମସଭା ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରାଵଣ ପଡିଛି ଶୁଖିଲା,ବର୍ଷା ପାଇଁ ଚାଷୀ କରୁଛନ୍ତି ପୂଜାର୍ଚନା

ଦୁଇଦିନ ତଳେ ଗଂଜାମ ଜିଲା ଖଲ୍ଲିକୋଟ ବ୍ଲକ ଭେଜିପୁଟ ଗ୍ରାମବାସୀ ବର୍ଷା ପାଇଁ ଗ୍ରାମର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମୁକ୍ତେଶ୍ଵର ଶିବ ମନ୍ଦିର ରେ ହୋମ କରିଛନ୍ତି ।ହୋମ ପରେ ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଲୋକଙ୍କର ପାରମ୍ପରିକ ବିଶ୍ୱାସ ବର୍ଷ ପରେ ବର୍ଷ ଧରି ରହିଆସିଛି ।ହୋମ ପରେ ସେଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମେଘ ଆସିଥିଲା ହେଲେ ବର୍ଷା ହୋଇନଥିଲା।ଏବେ କିନ୍ତୁ ନିଶ୍ଚିତ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ ଆଶା ବାନ୍ଧି ଆକାଶ କୁ ଚାହିଁ ବସିଛନ୍ତି ।

ବିହନ ପିଣ୍ଡୁଳା ଜରିଆରେ ଚନ୍ଦକା ଜଙ୍ଗଲକୁ ସବୁଜିମା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଲେ କୁନି ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ପୋଖରୀପୁଟସ୍ଥିତ ଇନ୍ଦ୍ରପସ୍ଥ କଲୋନୀ ଫେଜ୍-୨ଠାରେ ଥିବା ଚିତ୍ରଶିକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠାନ ‘ଚିତ୍ରଶାଳା’ର କୁନି ଶିଳ୍ପୀମାନେ ବନୀକରଣ ପାଇଁ ଏକ ନିଆରା ପ୍ରୟାସ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ।

ନିଜ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ୧୦୫ ଗାଁରେ ନାହିଁ ପକ୍କା ରାସ୍ତା,ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଧରିବାକୁ ପଡୁଛି କୋଦାଳ

ଡାବୁଙ୍ଗା ବିଧାୟକ ମନୋହର ରନ୍ଧାରୀ ନିଜ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଗସ୍ତ କରୁଥିବା ବେଳେ ମାଟି କାଦୁଅ ରାସ୍ତାରେ ହଟହଟା ହୋଇଛନ୍ତି ।ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ କଂଟାସରରୁ ଜବାଗୁଡାର କାଦୁଅ ରାସ୍ତାରେ ତାଙ୍କ ଗାଡି ଫସିଯାଇଥିଲା । ଯେତେ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ବି ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଗାଡି ଯିବା ସମ୍ଭବ ହୋଇନଥିଲା । ଫଳରେ ବିଧାୟକ ନିଜେ ହାତରେ କୋଦାଳ ଧରି ରାସ୍ତାକୁ ଯାତାୟତ ଉପଯୋଗୀ କରିବା ପାଇଁ ସଡ଼କ ଉପରକୁ ଓଲ୍ହାଇ ଥିଲେ।

ଝିଅଟିଏ ଜନ୍ମହେଲେ ଲଗାଯାଏ ୧୦୧ ଚାରା,ଏବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଝିଅଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଜମା

ଏହି ଗାଁରେ ଜନ୍ମ ହେଉଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଝିଅର ନାମରେ ତାର ପରିବାର ୧୦୧ ଟି ଚାରା ରୋପଣର ନିୟମ ୨୦୦୬ ମସିହା ଠାରୁ ରହିଛି।ସେହି ସମୟରେ ସରପଞ୍ଚ ଥିବା ଶ୍ୟାମ ସୁନ୍ଦର ପାଲିବାଲ ଏଭଳି ଏକ ନିଆରା ଅଲିଖିତ ନିୟମ ଗାଁରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।ଏହି ଗାଁଟିର ନାଁ ହେଉଛି ପିପିଲନ୍ତ୍ରୀ।ଏହା ରାଜସ୍ଥାନ ର ରାଜସମନ୍ଦ ଜିଲ୍ଲାରେ ରହିଛି


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 10

Recent Post