ନବୀନଙ୍କ ମିଲେଟ ମିଶନ ଦିଗହରା, ବର୍ଷେ ହେଲା ନିୟୋଜିତ ଆଦିବାସୀ ଯୁବକଙ୍କୁ ମିିଳିନି ଦରମା

ନବୀନ ସରକାରଙ୍କ ଆଉ ଏକ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ । ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତିର ଅଭାବ ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଉପେକ୍ଷାର ଶିକାର ହୋଇଛି ରାଜ୍ୟ ମିଲେଟ ମିଶନ । ସରକାରଙ୍କ ବହୁ ପ୍ରଚାରିତ ଏହି ମିଶନ ବହୁ ଆଡ଼ମ୍ବର ଲଘୁକ୍ରିୟା ହୋଇଛି । ସରକାର ରାଜ୍ୟର ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲା ୭୨ ବ୍ଲକର ୩୧ ହଜାର ଚାଷୀଙ୍କ ୧୨,୩୩୪ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଜହ୍ନା, ମାଣ୍ଡିଆ ଭଳି କ୍ଷୁଦ୍ରଦାନା ଜାତୀୟ ଶସ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ମିଲେଟ ମିଶନର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସମ୍ପାଦନା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ଗୁଡ଼ିକ ସହ ଚୁକ୍ତିବଦ୍ଧ କରାଯାଇଥିଲା । ସଂପୃକ୍ତ ଏନଜିଓ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ପାରମ୍ପରିକ ମିଲେଟ ଚାଷକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ଆଦିବାସୀ ଯୁବାବର୍ଗଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲା ।

ପିଠା ଶିବିରରେ ଏମିତି ଚାଲିଛି ସୁନେତ୍ର ଯୋଜନା, ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି ଆଶା କର୍ମୀ

ପିଠା ଶିବିରରେ ସୁନେତ୍ର ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଗଣା ଚକ୍ଷୁ ଶିବିର, ମାଗଣା ଚଷମା ଓ ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ, ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସୁବିଧା ମିଳିବ ବୋଲି ସରକାର ପ୍ରଚାର କଲେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ଦୃଷ୍ଟି ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡ଼ିତ ଜନଗଣ ପିଠା ଶିବିରରେ ଏ ସୁବିଧା ନେବା ପାଇଁ ପହଂଚିଲେ । ଆଶା ଥିଲା ଚକ୍ଷୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ କିମ୍ବା ଟେକ୍ନିସିଆନ ଥିଲେ । ହେଲେ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ଜୟପୁର ପୌରପାଳିକା ପିଠା ଶିବିରରେ ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା ମହିଳା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଓ ଆଶା ଦିଦି କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା । ଚକ୍ଷୁ ରୋଗୀଙ୍କ ହାତରେ କାଗଜ ଖଣ୍ଡିକ ଧରାଇ ପଢିବାକୁ ଦେବା ସହ ରୋଗୀମାନେ ଯେଉଁ ପାୱାର ଚଷମାରୁ ଅକ୍ଷର ଦେଖିପାରିଲେ ତାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଉଥିବା ଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହା ସେମାନଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିକୁ ଯେ ପୁଣି ବିଗାଡ଼ି ଦେବ ତାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଯୋର ଧରିଛି ।

ନିଷ୍ଠୁର ହେଲା ଦଇବ, ଶୁଣିଲାନି ପ୍ରଶାସନ : ୪ ଅସହାୟ ଶିଶୁଙ୍କୁ ପାଳୁଛନ୍ତି ସାହି ବାସିନ୍ଦା

କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ଜୟପୁର ଏନଏସି ୧୭ ନମ୍ବର ୱାର୍ଡ଼ କୁମ୍ଭାର ସାହିରେ ରହୁଥିଲେ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଲିଙ୍ଗରାଜ ଅଡ଼ାରୀ ପତ୍ନୀ ୩୮ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଟଭା ଅଡ଼ାରୀ ଓ ସେମାନଙ୍କର ୪ ଶିଶୁ । ବଡ଼ ପୁଅ ସୁରେଶର ବୟସ ୧୩ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଲବଲି (୧୦) , ବିକାଶ (୩) ଓ ସ୍ୱାତୀ (୨)ଙ୍କୁ ନେଇ ଅଡ଼ାରୀ ଦମ୍ପତ୍ତି ଦୁଃଖେ କଷ୍ଟେ ମୁଲ ମଜୁରୀ କରି ଚଳୁଥିଲେ । ହେଲେ ହଠାତ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମାଡ଼ି ପଡ଼ିଲା ବଜ୍ର । ରୋଗରେ ପଡ଼ି ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଟଭା ପର ପାରିକୁ ଚାଲିଗଲେ । କଅଁଳା ବୟସରେ ପିଲାମାନେ ମାଙ୍କୁ ହରାଇ ଦୁଃଖରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଥିବାବେଳେ ବୋଝ ଉପରେ ଲଳିତା ବିଡ଼ା ପରି ଲିଙ୍ଗରାଜ ବି ଆଖି ବୁଜିଲେ । ବାପା, ମା ଡ଼କା ଡ଼କି ହୋଇ ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଗଲା ପରେ ୧୩ ବର୍ଷର ସୁରେଶ ତାର ତିନି ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କୁ କିପରି ପୋଷିବ ସେ ଚିନ୍ତାରେ ଘାରି ହେଉଥିଲା । ବାପା ମାଙ୍କୁ ଶୁଦ୍ଧି ହେବାକୁ ବି ପଇସାଟିଏ ନଥିଲା ଘରେ । ସାହି ଲୋକ ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ହେଲେ ପ୍ରଶାସନ କର୍ଣ୍ଣପାତ କରିନଥିଲା ।

ଭିନ୍ନକ୍ଷମତାକୁ ଜିତି ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ହାରିଗଲା ଏ ଛାତ୍ର, ତିନିଚକିଆ ପାଇଁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ସାଜିଛି ବାଧକ

ଛତିଶଗଡ଼ ରାୟଗଡ଼ର ପ୍ରଶାସନ ପୁଣି ଥରେ ନିଜର ଅମାନବିକତା ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି । ହାତଗୋଡ଼ ନଥିବା ଜଣେ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରକୁ ଭିନ୍ନକ୍ଷମତା ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ନଥିବାରୁ ପ୍ରଶାସନ ତିନିଚକିଆ ସାଇକେଲ ଦେବା ପାଇଁ ରୋକଠୋକ ମନା କରିଦେଇଛି ।

୫ ବର୍ଷରେ କିଡ଼ନୀ ରୋଗରେ ମଲେଣି ୪୮୩, ନବୀନଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ଜାଣିନି

ନରସିଂହପୁର ବ୍ଲକରେ କିଡ଼ନୀ ରୋଗ ମହାମାରୀ ରୂପ ନେଇଛି । ୨୦୧୩ରୁ ଅଦ୍ୟାବଧି ଏଥିରେ ୪୮୩ ଜଣଙ୍କର ଜୀବନ ଯାଇଛି । କିଡ଼ନୀ ରୋଗର କାରଣ ପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ଗଢାଯାଉ ଏବଂ ରୋଗୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲେ ପରିବାରକୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ସୁରକ୍ଷା ସଂଗଠନ ଦାବୀ କରୁଥିବାବେଳେ ବିଧାନସଭାରେ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ତାରକା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ନରସିଂହପୁରରେ କିଡ଼ନୀ ରୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିନଥିବା କହିଥିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରି ନାରାୟଣ ପାତ୍ର । ନବୀନ ସରକାରଙ୍କ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜ୍ୟର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଂଚଳରେ କିଡ଼ନୀ ରୋଗର ଭୟାବହତା ସତ୍ୱେ କିପରି ଜାଣିପାରୁନାହାନ୍ତି ତାହା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି ସଂଗଠନର ସଭାପତି ଅଞ୍ଜନ ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ।

ଧାନ କ୍ରୟ ଜନିତ ସରକାରୀ ଗୋଲାପୀ ଚିତ୍ରରେ ଲାଗିଛି କଳା ଛିଟା, ଦଲାଲ ରାଜ ଚାଲିଥିବା ଅଭିଯୋଗ

ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ୫୨ଟି ଲ୍ୟାମ୍ପସର ୯୭ଟି ମଣ୍ଡିରେ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୧୭ ଠାରୁ ଏ ଯାଏଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷର ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଧାନ କିଣାଯାଇଛି ବୋଲି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଗୋଲାପୀ ଚିତ୍ର ଦେଖାଉଥିବାବେଳେ ଦଲାଲଙ୍କ ହାତରେ ଧାନ ବିକ୍ରୀର ଟୋକନ ଥିବା କାରଣରୁ ଏଥିରେ କଳା ଛିଟା ଲାଗିଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଛି ।

ସରକାର ଜଗୁଛନ୍ତି ମିଲର୍ସଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ, ଚାଷୀ କଷ୍ଟୋପାର୍ଜିତ ଧାନର ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇଁ ଚାହିଁ ବସିଛନ୍ତି

କାଳିଆ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ନ ହେଉଣୁ ଦେଶର ଆଦର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବୋଲି ଦାବୀ କରୁଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାର ଚାଷୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଆଡ଼ ଆଖିରେ ଦେଖୁନାହାନ୍ତି । ଚାଷୀ ନୁହେଁ ମିଲର୍ସଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଥିବା ଅନୁଭବ କରିହେଉଛି । ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାର ଚାଷୀମାନେ କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧାନ ବିକ୍ରୀ ବାବଦ ଅର୍ଥ ପାଇପାରିନଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଶାସନର ବେଫିକର ମନୋଭାବକୁ ନେଇ ଅଶାନ୍ତି କୁହୁଳିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ବିଜୁଳି ନାହିଁ, ଗାଁରେ ୨୦ ଘର କିନ୍ତୁ ହେଲା ରେଳ ଷ୍ଟେସନ

ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ବଲାଙ୍ଗିର-ବିଛୁପାଲି ରେଲୱେ ଲାଇନର ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ । ଓଡ଼ିଶାର ସବୁଠୁ ଛୋଟ ଗାଁ ପାଇଲା ଷ୍ଟେସନର ମାନ୍ୟତା ।

ଯୋଜନା ସାତ ସପନ : ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ ପାଇଁ ୬୦ କିମି ଜଳଯାତ୍ରା

ଦେଶର ଏହା ଏକ ବିରଳତମ ଘଟଣା । ନିଜ ପଂଚାୟତକୁ ଯିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ କରିବାକୁ ହୁଏ ୬୦ କିମିର ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଜଳଯାତ୍ରା । ୬୦ କିମି ଜଳଯାତ୍ରା ପରେ ବି ନିସ୍ତାର ନାହିଁ । ପୁଣି ଆଗକୁ ୫ କିମି ପାଦ ଚଲା ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ହୁଏ । ନିଜ ଗ୍ରାମପଂଚାୟତକୁ ଏତକ ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଦେଶର ଏକ ନିଆରା ଘଟଣା ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଛି । ଏଭଳି ବିରଳ ଗ୍ରାମ ବୋଧ ହୁଏ ଆଉ କେଉଁଠି ଥିବା ଅନୁମାନ କରିହୁଏନି ।

୫୦ ବର୍ଷରେ ପହଂଚିଲା ପୁରୁଣା ଅମାଙ୍ଗର ମକର ମେଳା : ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା, ନାଚ ଗୀତ, ବନ୍ଧୁମିଳନରେ ମୁଖରିତ ହେଉଛି ଗାଁ ପରିବେଶ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲାର ସବୁଠୁ ପ୍ରାଚୀନ ପୁରୁଣାଅମାଙ୍ଗ ଗାଁର ମକର ମେଳାକୁ ପୁରିଛି ୫୦ ବର୍ଷ । ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ କୂଳରେ ଥିବା ମା ରାମଚଣ୍ଡୀ ମନ୍ଦିର ହୋଇଉଠିଛି ଚଳଚଂଚଳ । ଗାଁ ପାଲଟିଛି ଲୋକାରଣ୍ୟ । ଭୋଜିଭାତ, ନାଚଗୀତ, ମକର ମିଳନ ସାଙ୍ଗକୁ ମା’ଙ୍କ ପୀଠରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ଗାଁ ପରିବେଶକୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକମୟ କରିଛି ।

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଂଚଳରେ ଥମୁନାହିଁ ଜନନୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଡ଼ଙ୍ଗାରେ କଲେ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ

ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଂଚଳ ଯୋଡ଼ାମ୍ବ ପଂଚାୟତର ଦୋରାଘାଟ ଗ୍ରାମରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା । ଜଳବନ୍ଦୀରେ ଥିବା ଏହି ଗାଁର ପରମାନନ୍ଦ ଖରାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ବତୀ ଖରା ପ୍ରସବ ବେଦନାରେ ଛଟପଟ ହେଉଥିବାବେଳେ ଗାଁ ନିକଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇନଥିଲା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା, ଏଏନଏମ ତ ଦୂର କଥା ଗାଁରେ ମଧ୍ୟ ଆଶା କି ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କ ସହାୟତା ମିଳିନଥିଲା ।

ବ୍ରହ୍ମପୁର ମେଡ଼ିକାଲରେ କନ୍ଧମାଳର କୁମାରୀ ମା, ରାଜ୍ୟରେ ସ୍କୁଲ ହଷ୍ଟେଲ ପ୍ରସବକୁ ନେଇ ବେଫିକର ସରକାର

ଦାରିଙ୍ଗିବାଡ଼ି ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ଛାତ୍ରୀ ହଷ୍ଟେଲ ବାଥରୁମରେ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ କରିବା ଘଟଣା ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଲଜ୍ଜ୍ୱାଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ପ୍ରସୂତୀ ଓ ନବଜାତ ଶିଶୁ ଏବେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ମେଡ଼ିକାଲରେ । ଏହାକୁ ନେଇ ୩/୧୯ ଅନୁଯାୟୀ ମାମଲା ରୁଜୁ ସହ ୧୦ ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି । ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ସ୍କୁଲ ହଷ୍ଟେଲରେ ଗର୍ଭବତୀ ଛାତ୍ରୀ ଥିବା ସତ୍ୱେ ପ୍ରଶାସନ କରୁଥିଲେ କ’ଣ? ଛାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଏଏନଏମ ନିଯୁକ୍ତି ଓ ପ୍ରତିମାସରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ତନଖି ହେଉଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ କାହିଁକି ଛପାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଜଣେ ନାବାଳିକା ଗର୍ଭ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଗଡ଼ୁଥିବାବେଳେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଘର ଲୋକଙ୍କୁ ଅନ୍ଧାରରେ ରଖିବା ଏବଂ ପ୍ରସବ ପରେ କାହାକୁ ନକହି ମେଡ଼ିକାଲ ପଠାଇ ଦେବା କେଉଁ ପ୍ରକାର ମାନସିକତା ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ଲୋକେ ଏହାକୁ ନେଇ ସଡ଼କ ଉପରକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ପରେ ଓ ଅଶାନ୍ତିର ନିଆଁ ଜଳିବା ପରେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ବୃନ୍ଦା ଡ଼ିଙ୍କ ନିଦ ଭାଙ୍ଗିଛି ।

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଦେଖିଲା ପ୍ରଥମ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବାହାଘର

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର ଇତିହାସରେ ଘଟିଛି ପ୍ରଥମ ଘଟଣା । ଶନିବାର ଜିଲ୍ଲାର ଦୁଇ ଯୁବତୀ ପରସ୍ପରକୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ବିବାହ ପାଇଁ ସାମାଜିକ ସ୍ୱିକୃତି ଥାଉ କି ନଥାଉ ଆଇନ କିନ୍ତୁ ସାଥ୍ ଦେଇଛି । କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ନୋଟାରୀ ଆଶୁତୋଷ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ସତ୍ୟପାଠ କରି ଏହି ଦୁଇ ଯୁବତୀ ପରସ୍ପରକୁ ଜୀବନ ସାଥୀ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିନେଇଛନ୍ତି ।

ଯୋଜନାର ସଫଳତା ସନ୍ଦେହ ଘେରରେ, କାମ ଦେଉନି ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର କାର୍ଡ଼

କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଚାକିରିଆ ଓ ଆୟକର ଦାତା ବିଜେଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କ ନାଁ ଥିବା ନେଇ ନୋଡ଼ାଲ ଅଫିସର ଲୋକଙ୍କ କ୍ରୋଧର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଆବେଦନ ପାଇଁ ଫର୍ମ ଗୋଟିକୁ ୫୦ ଟଙ୍କାରେ କିଣୁଥିବା ଚାଷୀ ଏହାକୁ କଳା ଯୋଜନା କହିଲେଣି । ତେଣେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମହତ୍ୱାକାଂକ୍ଷୀ ଯୋଜନା ବୋଲି ପ୍ରଚାର ଚାଲିିଥିବା ମାଗଣା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାରୁ ବିଜୁ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର କାର୍ଡ଼ଧାରୀ ବଂଚିତ ହେଉଥିବାର ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଘଟଣା ଉଦବେଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ଆଦିବାସୀ ପରମ୍ପରାର ପ୍ରଚାର କରୁଛି ‘ଡ଼ଙ୍ଗର’ ଉତ୍ସବ

ଆଦିବାସୀ କଳା ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରାର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ କୋରାପୁଟରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି ଡ଼ଙ୍ଗର ଉତ୍ସବ । ଆଦିବାସୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଓ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ଡ଼ଙ୍ଗର ୨୦୧୯ ଉତ୍ସବରେ ଆଦିବାସୀ ସଂସ୍କୃତି, ଐତିହ୍ୟ ଓ ପରମ୍ପରା ବିଷୟ ଗୁଡ଼ିକୁ ନେଇ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ, ବକ୍ତୃତା, ରଚନା ଓ ସଂଗୀତ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ମାନ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଗାଁ ମୁହାଁ ହୋଇଛି ସଂଗଠନ, ୫୦୦ କମ୍ବଳ ବାଣ୍ଟିଲା ଆଂଚଳିକ ବିକାଶ ପରିଷଦ

ଶୀତ କେବଳ ସହରରେ ନଥାଏ, ଗାଁରେ ବି ଥାଏ । ସହରରେ ଫୁଟପାଥରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସଂଗଠନ କମ୍ବଳ ବାଣ୍ଟୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ଆଂଚଳିକ ବିକାଶ ପରିଷଦ ଗାଁ ମୁହାଁ ହୋଇଛି । ପ୍ରାୟ ୧୫ଟି ଗ୍ରାମ ଏବଂ ମହାନଗର ନିଗମର ଶତାଧିକ ଯୁବକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗଢାଯାଇଥିବା ଏହି ସଂଗଠନ ତିନିଦିନ ଧରି ଗରିବ ଏବଂ ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧବୃଦ୍ଧାମାନଙ୍କୁ କମ୍ବଳ ଣ୍ଟନ କରିଥିଲା ।

କୁଟନିପଦରର କଥା ଶୁଣିଲାନି ପ୍ରଶାସନ, ଗ୍ରାମବାସୀ ନିର୍ମାଣ କଲେ ଗାଁ ରାସ୍ତା

ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଖଇରପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ଡ଼ୁରାଲ ପଂଚାୟତର କୁଟନିପଦର ଗାଁ । ନବୀନ ସରକାରଙ୍କ ବିକାଶର ଆଲୁଅ ପହଂଚିନି ଏଠାରେ । ଶିକ୍ଷା ସଶକ୍ତିକରଣ ତ ଦୂରକଥା ବାରମ୍ବାର ଦାବୀ ସତ୍ୱେ ଗାଁ ପାଇଁ ସବୁଦିନିଆ ସଡ଼କଟିଏ ନିର୍ମାଣ ବି କରାଯାଇପାରିନି । ପାଦଚଲା ରାସ୍ତାରେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ଭାରରେ ବୋହୁଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଅନେକ ଥର ନିଜ କଷ୍ଟକୁ ପ୍ରଶାସନର ନଜରକୁ ଆଣି ସୁଫଳ ପାଇନାହାନ୍ତି । କୁଟନିପଦର ଠାରୁ ୮ କିମି ଦୂର ସାନଡ଼ୁରାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗ୍ରାମ ରାସ୍ତା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆବୁଡ଼ା ଖାବୁଡ଼ା । ଏହାର ଦୁଃଖକୁ ନିତି ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ସମାଧାନ ପାଇଁ ନିଜେ ଆଗେଇ ଆସିବା ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇଛି ।

କଡ଼ ଲେଉଟାଇଲା ଦାନ ମାଝୀ ଘଟଣା, ମୟୂରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ତ୍ରୀର ଶବକୁ କାନ୍ଧରେ ବୋହିଲେ

କଳାହାଣ୍ଡିର ଦାନ ମାଝୀ ଘଟଣା ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କୁ ସ୍ତବ୍ଧ କରାଇ ଦେଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ଚିତ୍ର ମଳିନ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏ ଦିଗରେ ଯେଭଳି ଯତ୍ନଶୀଳ ହେବା କଥା ହୋଇନଥିବାରୁ ପୁଣି ଏକ ସମାନ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ।

ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତରେ କନ୍ଧମାଳ ପାଇଲା ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର

ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ ଯୋଜନାରେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛି । ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଓ ଶୌଚାଳୟ ପାଇଁ ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା । ବିଶ୍ୱ ଟଏଲେଟ ଦିବସ ଅବସରରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଓ ପାଇଖାନା ବ୍ୟବହାରର ବାର୍ତ୍ତା ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିଯୋଗୀତାମାନ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା ।

ନିପାଣିଆ ଡ଼ଙ୍ଗା ବୁଡ଼ି, ୬ ଉଦ୍ଧାରକାରୀଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା ସମ୍ବର୍ଦ୍ଦନା

ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ହୁକିଟୋଲା ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀରୁ ପିକନିକ୍ ଭୋଜି ସାରି ଫେରିବା ବେଳେ ଡ଼ଙ୍ଗା ବୁଡ଼ି ଘଟଣାରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିବା ୬ ଜଣ ଉଦ୍ଧାରକାରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଦନା ଦିଆଯାଇଛି ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7
Next Last Page 1 of 7

Recent Post