ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟସଂଗଠନ ରେ ଏନ୍‌ଆଇଟିର ପୂର୍ବତନ ଛାତ୍ର,ଏହି ସଂଗଠନ ପାଇଛି ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର

‘ୱାର୍ଲଡ୍‌ ଫୁଡ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍’ (ଡବ୍ଲୁଏଫ୍‌ପି)କୁ ମିଳିଛି ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର-୨୦୨୦। ତେବେ ରାଉରକେଲା ଓ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ ଏହି ଯେ ଏଇ ସଂଗଠନରେ ରାଉରକେଲା ଜାତୀୟ ବୈଷୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଏନ୍‌ଆଇଟି)ର ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ପ୍ରଣବ ଖୈତାନଙ୍କ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ରହିଛି। ଶ୍ରୀ ଖୈତାନ ସେହି ସଂଗଠନରେ ପରାମର୍ଶଦାତା ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟଧାରା ଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିସହ ‘କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତା ପ୍ରାଦ୍ୟୋଗିକୀ’ (ଆର୍ଟିଫିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି)ର ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିଲେ। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ହିଁ ସଂଗଠନର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ହୋଇପାରିଥିଲା।

ମୋଦି ଙ୍କ ପ୍ରଭାବୀ ପ୍ରଶାସକ,ଚମକିଲେ ୩ ଓଡ଼ିଆ ଅଧିକାରୀ

ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ଯାଏ, ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଶେଷକରି ମୋଦୀ ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଜଣେ ପରେ ଜଣେ ଓଡ଼ିଆ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦପଦବିରେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏହି ଧାରା ଏବେ ବି ବଜାୟ ରହିଥିବାବେଳେ ଦେଶର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଫିସର ତାଲିକାରେ ୩ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ଚମକ ‌ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ‘ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ’ ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ୨୬ ତାରିଖରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବାକୁ ଥିବା ପାୱାର ଲିଷ୍ଟ ଶୀର୍ଷକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସଂଖ୍ୟାରେ ଏଭଳି ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ଗର୍ବିତ କରିବ।

ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବିଧାୟିକା କୁସୁମ ଟେଟେ ଙ୍କ ଜନଶୁଣାଣି,ସମର୍ଥକ ମହଲ ରେ ଉତ୍ସାହ

ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବସିଛନ୍ତି ବିଧାୟିକା । ରାସ୍ତା ମଝିରେ ପଡ଼ିଛି ଜରି ପାଲ । ବିଧାୟିକାଙ୍କ ଆଗରେ ବସିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ । ଏମିତି ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ଚାଲିଛି ଜନଶୁଣାଣି । ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ବିଧାୟିକା କୁସୁମ ଟେଟେଙ୍କ ଏପରି ଏବେ ଗାଁ ଗାଁରେ ବସୁଛି ଖୋଲାମଞ୍ଚ । ଗାଁକୁ ଗାଁ ବୁଲି ବୁଲି ବିଧାୟିକା ସିଧାସଳଖ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ କଥା ହୋଇ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୁଝୁଛନ୍ତି ।

୨ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସାହସିକତାକୁ ପ୍ରଶଂସା,ଉଛୁଳା ନଈରୁ ବଞ୍ଚାଇଥିଲେ ଜୀବନ

ଋଷିକୁଲ୍ୟାର ପ୍ରଖର ବନ୍ୟାଜଳ ସ୍ରୋତରେ ଭାସି ଯାଉଥିବା ଛତ୍ରପୁର ବ୍ଲକ୍ ମୁନିଷିପେଣ୍ଠ ଗ୍ରାମର ବାବୁଲି ବେହେରାଙ୍କୁ ୫ କିଲୋମିଟର ପହଁରି ଜୀବିତାବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କରି ଛତ୍ରପୁର ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ତପନ ବେହେରା ଓ କାହ୍ନୁ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନ ପରିଡ଼ା ସାହସିକତାର ପରିଚୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଉଭୟଙ୍କ ଏହି ଦୁଃସାହସିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଓ ରାଜ୍ୟ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ଡିଜି ସତ୍ୟଜିତ ମହାନ୍ତି ଟ୍ବିଟ୍‌ କରି ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ ସାଧୁବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ବୟସ ଆଗରେ ହାର ମାନିଛି ଶିକ୍ଷଦାନ ର ନିଶା

ଦେହରେ ବଳ ନାହିଁ ଚାଲିବାକୁ । ଜୀବନ ରେ ଖେଳିଛନ୍ତି ଶତକୀୟ ଇନିଂସ୍ । ତଥାପି ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତଙ୍କୁ ଗଢି ତୋଳିବାରେ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ଠା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ତାଜୁବ କରିଛି । ବିନା ପାଉଣାରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି । ଦିନେ କି ବର୍ଷେ ନୁହେଁ, ଦୀର୍ଘ ୭୫ ବର୍ଷ ଧରି ନିଜ ତପସ୍ୟାକୁ ଅଟଳ ରଖିଛନ୍ତି ନନ୍ଦ ସାର୍ । ଯାଜପୁର ସୁକିନ୍ଦା ବାରତଣ୍ଡାର ନନ୍ଦ ପ୍ରାସ୍ତି । ଦିନବେଳେ ଛୋଟଛୋଟ ପିଲାମାନେ ସାଜନ୍ତି ତାଙ୍କ ଛାତ୍ର ।

ଜାତି ଧର୍ମ ନିର୍ବିଶେଷରେ ଗାଁର ସମସ୍ତ ମୃତକ ଙ୍କ ପାଇଁ ଲଣ୍ଡା ହୋଇ ପ୍ରିୟ ହୋଇଛନ୍ତି ପ୍ରମୋଦ

ଥରେ କି ଦୁଇ ଥର ନୁହେଁ ୪୦ ଥରରୁ ଅଧିକ ହେବ ଲଣ୍ତା ହେଲେଣି ଯୁବକ। ତାହା ପୁଣି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ। ଏହି ଯୁବକ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ କରିଲୋପାଟଣା ପଂଚାୟତ ଗୋପେଇ (ପଣସୁଆପଡା) ଗାଁର ୨୮ ବର୍ଷର ପ୍ରମୋଦ ଦାଶ । ଗାଁରେ ଯେ କୌଣସି ଜାତିର, ଧର୍ମର ଅବା ସଂପ୍ରଦାୟର ବ୍ୟକ୍ତି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କଲେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ପ୍ରମୋଦ ମଧ୍ୟ ଶୁଦ୍ଧି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଲଣ୍ତା ହୋଇ ପଡନ୍ତି।

ଛୋଟିଆ କ୍ୟାମେରା ରେ ୬୦ କ୍ଷୁଦ୍ର ଦେଶିଆ ଫିଲ୍ମ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ର ବିଶ୍ୱନାଥ

ପେଶାଦାର କ୍ୟାମେରା ନାହିଁ, କି ପେଶାଦାର ଡିଗ୍ରୀ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ନିଜର ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ବଳରେ ଛୋଟିଆ କ୍ୟାମେରାରେ ସଟ୍ ଫିଲ୍ମ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଛନ୍ତି ନବରଙ୍ଗପୁରର ଯୁବକ । ଫିଲ୍ମ ପୁଣି ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି କୋରାପୁଟିଆ ଦେଶୀଆ ଭାଷାରେ । ମାତ୍ର ୨୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ୬୦ରୁ ଅଧିକ ସଚେତନ ଧର୍ମୀ ଫିଲ୍ମ କରି ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟୁଛନ୍ତି ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲା ଦୁରାଗାଁର ବିଶ୍ୱନାଥ ବିଶୋୟୀ ।

ଏମିତି ଏକ ଗାଁ ତଡ଼ାବାଡ଼ି ,ଯେଉଁଠି ମାମଲା ଥାନାକୁ ଯାଏନି

କନ୍ଧମାନ ଜିଲ୍ଲା କେ ନୂଆଗାଁ ବ୍ଳକର ତଡ଼ାବାଡ଼ି ଗାଁ ,ଏହି ଗାଁ କୁ ନେଇ ଏବେ ଢେର ସାରା ଚର୍ଚ୍ଚା । ଗାଁରେ ଭାଇଚାରା ସମ୍ପର୍କ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଅତୁଟ ରହିଛି। କାହା ଘରେ କଳି ଝଗଡ଼ା ହୁଏ ନାହିଁ କି ମାମଲା କେବେ ଥାନାକୁ ଯାଇ ନାହିଁ। ଏହି ଗାଁଟି ଏକ ପାହାଡ଼ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଗାଁରେ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ପରିବାର ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି ।

ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ରେକର୍ଡସ୍‌ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ର ୯ବର୍ଷର ଆରାଧ୍ୟା

ମହକାଶଚାରୀମାନେ କାହିଁକି କମଳା ଓ ଧଳା ରଙ୍ଗର ସ୍ପେସ୍‌ ସୁଟ୍‌ ପିନ୍ଧନ୍ତି? ପେଙ୍ଗୁଇନ୍‌ର ପାଦ କାହିଁକି ବରଫରେ ଥଣ୍ଡା ହୋଇ ଜମିଯାଏନି? ଲିନିଂ ଟାୱାର୍‌ ଅଫ୍‌ ପିସା କାହିଁକି ଟିକିଏ ଟିକିଏ ହୋଇ ଢଳୁଛି? ଏଭଳି ୧୦୧ଟି ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇପାରିଛନ୍ତି ୯ ବର୍ଷ ୭ ମାସ ୧୧ ଦିନର କୁନି ବାଳିକା ଆରାଧ୍ୟା ଚୌଧୁରୀ । ଫଳତଃ ତାଙ୍କ ନାମ ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ରେକର୍ଡସ୍‌ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ।ତାଙ୍କୁ ମିଳିଛି 'ମାକ୍ସିମମ୍‌ କ୍ୟୁଶ୍ଚିନ୍‌ସ୍‌ ଅନ୍‌ ଜେନେରାଲ୍‌ ଅବଜର୍ଭେସନ୍‌ ଆନ୍‌ସର୍‌ଡ୍‌ ବାଇ ଏ ଚାଇଲ୍ଡ' ଶୀର୍ଷକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର।

ଅଟଳ ଟନେଲ: ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କର ବଞ୍ଚିଯାଇଥିଲା ୧ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା

ଅକ୍ଟୋବର ୩ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଛି ଅଟଳ ରୋହତଙ୍ଗ ଟନେଲ। ତେବେ ଏହି ଟନେଲ ନିର୍ମାଣ ପଛରେ ଏମିତି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ହାତ ରହିଥିଲା ଯାହାଙ୍କ ଲାଗି ସରକାରଙ୍କର ୧ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଚୟ ହୋଇପାରିଥିଲା ।

ଏସ୍‌ସିବିରେ ପ୍ଲାଜମା ଦାନ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍‌ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଆଜି କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ମହାମାରୀରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ଲାଗି ପ୍ଲାଜମା ଦାନ କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କଟକସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀରାମ ଚନ୍ଦ୍ର ଭଂଜ ମେଡିକାଲରେ ପହଂଚି ପ୍ଲାଜମା ଦାନ କରିଥିବା କଥା ନିଜେ ଟୁଇଟ୍ କରି ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ସଉରା ଲିପିରି ଡିଜିଟାଇଜେସନ୍ କଲେ ଆଇଆଇଟି ଛାତ୍ରୀ

ସଉରା ଲିପିର ଡିଜିଟାଇଜେସନ୍ କରିଛନ୍ତି ରାୟଗଡ଼ାର ଆଇଆଇଟି ଛାତ୍ରୀ ସୋନି ସଲମା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ। ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ସଉରା ଲିପି ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିବା ପରେ ଲିପିର ମୁଦ୍ରାଙ୍କନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ଯାହା ଏହି ବିରଳ ଜନଜାତିର ସଂସ୍କୃତି, ଐତିହ୍ୟର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିବା ସହ ସଉରା ସଂପ୍ରଦାୟର ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପ୍ରତି ଆକୃଷ୍ଟ କରିପାରିବ।

ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଲେ ଓଡ଼ିଆ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜ୍ୟୋର୍ତିମୟୀ ଦାଶ; ପାଇବେ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବିଜ୍ଞାନ ପୁରସ୍କାର

ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି ଜ୍ୟୋର୍ତିମୟୀ ଦାଶ। ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବିଜ୍ଞାନ ପୁରସ୍କାର ‘ଶାନ୍ତି ସ୍ବରୂପ ଭଟ୍ଟନାଗର ପୁରସ୍କାର-୨୦୨୦’ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଆ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜ୍ୟୋର୍ତିମୟୀ ଦାଶଙ୍କ ସମେତ ୧୪ଜଣ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ଶାନ୍ତି ସ୍ବରୂପ ଭଟ୍ଟନାଗର ପୁରସ୍କାର ପାଇବାରେ ଜ୍ୟୋର୍ତିମୟୀ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଆ ମହିଳା ବୈଜ୍ଞାନିକ । ରାସାୟନିକ ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଜ୍ୟୋର୍ତିମୟୀ ଦାଶଙ୍କୁ ଏହି ମର୍ଯ୍ୟାଦାପୂର୍ଣ୍ଣ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି।

ଏସିଆ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ ପୁରୀର ଏହି ଯୁବ କଳାକାର

ଆଇସକ୍ରିମ କାଠିରେ ଗଣେଶଙ୍କ ପ୍ରତିମା ତିଆରି କରି ଏସିଆ ବୁକ ଅଫ ରେକର୍ଡରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି ପୁରୀର ୧୯ ବାର୍ଷିୟ ଯୁବ କଳାକାର ବିଶ୍ୱଜିତ ନାୟକ। ଏହି ପ୍ରତିମା ତିଆରି କରିବାକୁ ୫୫୭୫ ଟି ଆଇସକ୍ରିମ କାଠିର ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଆଇସକ୍ରିମ ବାଡିରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ପ୍ରତିମା ତିଆରି କରି ଏହାକୁ ସମ୍ମାନଜନକ ଏସିଆ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡରେ ସ୍ଥାନିତ କରିଛନ୍ତି ପୁରୀର ଏହି ଯୁବ ପ୍ରତିଭା।

ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଶିବାଙ୍ଗୀ ସିଂ ଉଡାଇବେ ରାଫେଲ

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ରାଫେଲ ସ୍କ୍ବାଡ୍ରନରେ ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଲଟ୍ ବନିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଶିବାଙ୍ଗୀ ସିଂ। ମହିଳା ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଲଟଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ୟାଚ୍ ର ଅଂଶ ଭାବରେ ୨୦୧୭ରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ଶିବାଙ୍ଗୀ ସିଂ।

ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ତାଲିକାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ

ଟାଇମ ପତ୍ରିକା ୨୦୨୦ ପାଇଁ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ୧୦୦ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛି | ଏହି ତାଲିକା ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରକାଶିତ ହୁଏ, ଯେଉଁଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଲୋକମାନଙ୍କ ନାଁ ରହିଥାଏ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପୁଣି ଥରେ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନେତାଙ୍କ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ରାଜନେତା ଭାବରେ ଟାଇମ୍ ମାଗାଜିନର ୧୦୦ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ।

ବିହାର ର ଆଉ ଜଣେ ମାଉଣ୍ଟେନମ୍ୟାନ,ପାହାଡ଼ ଖୋଳି ତିଆରି କଲେ ୩ କିମି କେନାଲ

ବିହାରର ଗୟ‌ା ଜିଲ୍ଲା ଲାଥୁଆ ଅଞ୍ଚଳର କୋଥିଲାୱା ଗ୍ର‌‌ାମର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ୩୦ ବର୍ଷର ସଂଘର୍ଷର କାହାଣୀ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି। ଏହି ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ନାମ ଲାଉଙ୍ଗି ଭୂୟାଁ। ଦୀର୍ଘ ୩୦ ବର୍ଷ ଧରି ସେ ଏକୁଟିଆ ନିଜ ଗାଁର ଶୁଖିଲା କ୍ଷେତକୁ ପାଣି ଆଣିବା ପାଇଁ ୩ କି‌ଲୋମିଟର ଦୀର୍ଘ କେନାଲ ଖୋଳିଛନ୍ତି। ସେ ଗାଁର ସମସ୍ତ ଚାଷଜମିକୁ ପାଣି ଆଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରିଛନ୍ତି। କେନାଲ ଖୋଳା କାମ ଶେଷ କରିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ୩୦ ବର୍ଷ ଲାଗିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଲାଉଙ୍ଗି।

କୋଭିଡ୍ ଯୋଦ୍ଧା ଶ୍ବେତ ଦାଶଙ୍କ ଆଉ ଏକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚିତ୍ର ‘ଅନ୍ ଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍’

ବାପା ଆମ ସ୍କୁଲ ଆଉ ଖୋଲିବନି? ନିଶ୍ଚିତ ଖୋଲିବ, ତୁ ଆଉ ତୋ ସାଙ୍ଗ ମାନେ ପୁଣି ସ୍କୁଲ ଆସିବ। ମାତ୍ର କିଛି ସମୟ, ସମୟ ପରା ବଦଳି ଯାଇଛି। ଆଗରୁ ତୋ ମାମା ଟିଭି ଦେଖିବା, ମୋବାଇଲ୍‌ ଧରିବାକୁ ଦେଉନଥିଲା। ସ୍କୁଲ ନଗଲେ ଗାଳି କରୁଥିଲା। ଆଉ ଏବେ…। ଏହି ସଂଳାପ ଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ବରିଷ୍ଠ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରାଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଡ. ଶ୍ବେତ କୁମାର ଦାଶଙ୍କ ରଚିତ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ଆଉ ଏକ ସଚେତନାତାଧର୍ମୀ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳିଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ କ୍ଲାସ୍‌’ର, ଯାହାକି ଆଜି ମୁକ୍ତି ଲାଭ କରିଛି।

କୋରାପୁଟର ଯୁବକ ତିଆରି କରିବେ ‌ଇଲେକ୍‌ଟ୍ରିକ୍ ବସ୍,ଇଡ଼କୋକୁ ମାଗିଛନ୍ତି ୧୦୦ ଏକର ଜମି

କୋରାପୁଟର ଜୟପୁର ସହରରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରି ଫାମ୍ପୁଣି ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଦଶମ ଏବଂ ଆଇଇଏମ୍‌ରୁ ମେକାନିକାଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ଡିପ୍ଲୋମା ଓ ପରେ ସିଭିଲ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ବି.ଟେକ୍ ଡିଗ୍ରି ହାସଲ କରିଥିବା ଯୁବ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ପ୍ରଭାତ କୁମାର ନାହାକ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବସ୍ କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ରଖିଛନ୍ତି। ଭୁବନେଶ୍ବର ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମଧ୍ୟରେ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଜମି ମିଳିଲେ ସେ ଏହି କାରଖାନା ବସାଇବେ।

ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟରଖିଛନ୍ତି ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଶିକ୍ଷାର ରାଜ୍ୟ ଟପ୍ପର ମୈତ୍ରୀ

ଯୁକ୍ତ ୨ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଶିକ୍ଷାରେ ୫୪୧ ନମ୍ୱର୍ ରଖି ରାଜ୍ୟରେ ଟପର ହୋଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜୁନିୟର କଲେଜ ଛାତ୍ରୀ ମୈତ୍ରୀ ରାଉତ। ଆର୍ଥିକ ଅନାଟନ ସତ୍ତ୍ବେ ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଓ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ମୈତ୍ରୀ ଏହି ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି। ସେ ଦିନକୁ ପାଖାପାଖି ୧୨ ଘଣ୍ଟା ପରିଶ୍ରମ କରୁଥିଲେ। ଭବିଷ୍ୟତରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ହୋଇ ପିଲାଙ୍କୁ ସହଜରେ ଶିକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ଦେବେ ବୋଲି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ସେ। ମୈତ୍ରୀଙ୍କ ଘର ‌କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ବ୍ଲକ୍ ନିକିରାଇ ମଠସାହିରେ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପିତା ରବିନ୍ଦ୍ର ରାଉତ ଜଣେ ଚାଷୀ


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 27

Recent Post