ଦିଲ୍ଲୀର ନିଆରା ମାଠିଆ ମଣିଷ, ୮୦ ମାଠିଆରେ ଦୈନିକ ଭରନ୍ତି ୨ ହଜାର ଲିଟର ପାଣି

୬୯ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଦିଲ୍ଲୀ ବାସିନ୍ଦା ଏ. ନଟରାଜନଙ୍କୁ ଲୋକେ ମାଠିଆ ମଣିଷ ଭାବେ ଜାଣନ୍ତି । ପ୍ରତିଦିନ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀର ଅଗଣତି ଶୋଷିଲା ଲୋକଙ୍କ ମୁହଁରେ ଜଳ ଦେଇ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାନ୍ତି ଏହି ମାଠିଆ ମଣିଷ । ନଟରାଜନ ଦିଲ୍ଲୀର ଅନେକ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ସହ ଜଡ଼ିତ । ଏତେ ବଡ଼ ଦିଲ୍ଲୀ ସହରରେ ଜଳ କଷ୍ଟ ଭୋଗୁଥିବାର ଚିତ୍ର ତାଙ୍କୁ ବ୍ୟଥିତ କରିଥିଲା । ପଥଚାରୀମାନଙ୍କ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ସେ ନିଜ ଘର ଆଗରେ ଗୋଟିଏ ପାଣି ପାଇପ୍ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ବାଟୋଇମାନେ ଏଥିରୁ ପାଣି ପିଇପାରିବେ ।

ଲୁଲୁଙ୍କ ଲାଇଟ ବ୍ୟବସାୟ ୧୨ ପରିବାରକୁ ଯୋଗାଉଛି ଆହାର

ଦିନ ଥିଲା ଲୁଲୁଙ୍କୁ ଦିନକୁ ଦୁଇ ଓଳି ଖାଦ୍ୟ ମିଳିବା ବି କାଠିକର ହେଉଥିଲା । ହେଲେ ନିଜର ଶ୍ରମ, ସାଧୁତା ଓ ଶ୍ରମ ପ୍ରତି ଆନ୍ତରିକତା ତାଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚ ସୋପାନରେ ପହଂଚାଇ ଦେଇଛି । କାମ ପ୍ରତି ନିଷ୍ଠା କେବଳ ତାଙ୍କର ଅଭାବ ଦୂର କରିନି ବରଂ ଆଉ ୧୨ଟି ପରିବାରର ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରିଛି ।

ଭର୍ତ୍ତୃହରିଙ୍କୁ ସଂସଦ ରତ୍ନ

କଟକ ସାଂସଦ ଭର୍ତ୍ତୃହରି ମହତାବଙ୍କୁ ମିଳିବ ସଂସଦ ରତ୍ନ ପୁରସ୍କାର । ଷୋଡ଼ଶ ଲୋକ ସଭାର ବିତର୍କ ବର୍ଗରେ ନିଜର ଅବଦାନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଚେନ୍ନାଇର ଏକ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ଏନଜିଓ ପ୍ରାଇମ ପଏଣ୍ଟ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଏବଂ ଇ-ମାଗାଜିନ ପ୍ରିସେନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି । ପ୍ରାଇମ ପଏଣ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭର୍ତ୍ତୃହରିଙ୍କ ସମେତ ୧୨ ଜଣ ସାଂସଦ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏକ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟିକୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯିବ ।

ସାବାସ ସବିତା ଓ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା, ଡ଼ଙ୍ଗା ବୁଡ଼ିରୁ ବଂଚାଇ ଦେଲେ ୧୩ ଜୀବନ

ଶୀତ ରାତି ପୁଣି ପାଣି ଭିତରେ କୁମ୍ଭୀର । ତଥାପି ଭୃକ୍ଷେପ ନକରି ନିଜ ବାପାଙ୍କ ସହ ପାଣି ଭିତରେ ପଶି ଦୁଇ ଭଉଣୀ ସବିତା ଓ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ବୁଡ଼ି ଯାଉଥିବା ୧୩ ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି କୂଳକୁ ଆଣିପାରିଲେ । କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ମହାକାଳପଡ଼ା ନିପାଣିଆର ଡ଼ଙ୍ଗା ବୁଡ଼ିରେ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିବାବେଳେ ଏବେ ଗାଁ ପାଳୁଛି ଶୋକ । ନିପାଣିଆ ସମେତ ପାଖପଡ଼ିଶା ଗାଁରେ ଡ଼ଙ୍ଗା ବୁଡ଼ି ଓ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ ଶୋକ ସମ୍ବାଦ ଭିତରେ ଯେଉଁମାନେ ବଂଚିଯାଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ କଥା ମଧ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ୧୩ ବର୍ଷର ସବିତା ଗିରି ତାଙ୍କ ବାପା ବୁଦ୍ଧଦେବ ଗିରି ଓ ଜଣେ ସାଙ୍ଗ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଗିରି ଭରା ନଈ ଭିତରେ ପଶି ବୁଡ଼ି ଯାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ହାତ ଧରି କୂଳରେ ପହଂଚାଇଥିଲେ ।

କୁଷ୍ଠ ରୋଗୀଙ୍କୁ ନୁଆ ଜୀବନ ଦେବା ପାଇଁ ୨ କୋଟିର ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ତୁଚ୍ଛ କରିଥିଲେ ବାବା ଆମତେ

ଡ଼ାକ୍ତର ମୁରଲିଧର ଦେବୀ ଦାସ ଆମତେଙ୍କୁ ଲୋକେ ବାବା ଆମତେ ନାମରେ ଜାଣନ୍ତି । ୨୬ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୧୯୧୪ରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ୱାର୍ଦ୍ଦା ଜିଲ୍ଲାର ହିଙ୍ଗଣଘାଟ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ବ୍ରାହ୍ମଣ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମିତ ଆମତେଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଥିଲେ । ବାବା ଆମତେଙ୍କ ଶୈଶବ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ନେହ ସୌହାର୍ଦ୍ଦ ଓ ବିଳାସରେ ବିତିଥିଲା ।

୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଶିଶୁଙ୍କ ସୁରକ୍ଷିତ ପ୍ରସବ କରାଇଥିବା ଜନନୀ ଆମ୍ମାଙ୍କ କାହାଣୀ

ଜଣାଶୁଣା ସମାଜସେବୀ ତଥା ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଏସ ନରସମ୍ମାଙ୍କ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୨୫ରେ ମହାପ୍ରୟାଣ ଘଟିଛି । ଜନନୀ ଆମ୍ମା ନାମରେ ବାଙ୍ଗାଲୁରରେ ପରିଚିତ ଏହି ସମାଜସେବୀ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଏକ ଛୋଟ ଗାଁରେ ଜନ୍ମ ଲାଭ କରିଥିଲେ । ଜଣେ ପାରମ୍ପରିକ ଧାଇ ଭାବେ ସେ ନିଜ ଗାଁର ଗର୍ଭବତୀ ମା ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସବ କରାଇବାରେ ସହାୟତା କରିବାକୁ ନିଜର ନିଶା ଭାବେ ଧରି ନେଇଥିଲେ । ଜୀବନର ଶେଷ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ପ୍ରସବ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିଲେ । ନରସମ୍ନା ନିଜ ଜୀବନକାଳ ମଧ୍ୟରେ ୧୫ ହଜାର ଶିଶୁଙ୍କ ସୁରକ୍ଷିତ ପ୍ରସବ କରାଇବାରେ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି ।

ମାଓ ଇଲାକାର ଆଦିବାସୀ ଝିଅ ସନ୍ଧ୍ୟା ପାଇଲେ ଓଏଏସ୍

ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଆଦିବାସୀ କୃଷକ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମିତ ସନ୍ଧ୍ୟା ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷାରେ ୯୧ତମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସବୁଠୁ ଅବିକଶିତ ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାମିଲି ଗାଁର ଏହି ଯୁବତୀ ନିଜ ଗାଁ ସ୍କୁଲରୁ ପାଠପଢି ସାରା ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି ।

ସାଇକେଲରେ ବିଶ୍ୱଭ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି ୨୦ ବର୍ଷର ବେଦାଙ୍ଗୀ କୁଲକର୍ଣ୍ଣି

ପୁନେର ବାସିନ୍ଦା ବେଦାଙ୍ଗୀ କୁରକର୍ଣ୍ଣି ୧୫୯ ଦିନ ଧରି ଦୈନିକ ୩୦୦ କିମି ସାଇକେଲ ଯାତ୍ରା କରି ୧୪ ଦେଶ ଭ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି । ୨୦ ବର୍ଷ ବୟସର ଜଣେ ଯୁବତୀ ଏଭଳି ଦୁଃସାହସିକ ସାଇକେଲ ଯାତ୍ରା କରି ସଫଳତା ପାଇବା କିଛି କମ୍ କଥା ନୁହଁ ବୋଲି ତାଙ୍କର ପ୍ରଶଂସକମାନେ କହନ୍ତି । ଏହି ଯାତ୍ରା ସହଜ ନଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିବା ବେଦାଙ୍ଗୀ କହନ୍ତି । କାନାଡ଼ାରେ ଏକ ଭାଲୁ ତାଙ୍କର ପିଚ୍ଛା କିଭଳି କରୁଥିଲା ତାହା ସୂଚାଇଥିଲେ ବେଦାଙ୍ଗୀ ।

ନାସାର କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା ତାମିଲନାଡ଼ୁ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପେଣ୍ଟିଂ, ମହାକାଶକୁ ପଠାଯିବ

ତାମିଲନାଡ଼ୁର ଡ଼ିଣ୍ଡିଗୁଲ ଜିଲ୍ଲା ନିବାସୀ ୧୨ ବର୍ଷିୟା ଛାତ୍ର ଏନ ଥେନମୁକିୟନଙ୍କ ପେଇଣ୍ଟିଂ ନାସାର ୨୦୧୯ ନୁଆଁବର୍ଷର କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି । ସାରା ଦେଶରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନାସା କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ପାଇଁ ଶହ ଶହ ପେଣ୍ଟିଂ ପଠାଇଥିଲେ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଏନ ଥେନମୁକିୟନଙ୍କ ପେଣ୍ଟିଂକୁ ବିଚାରକମାନେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବୋଲି ଚୟନ କରିଥିଲେ । ଖାଦ୍ୟ ବିବିଧତାର ଥିମକୁ ନେଇ ଥେନମୁକିୟନ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିଥିଲେ ।

ଆଇଆରଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିଆରା ପଦକ୍ଷେପ, ବିବାହରେ ମିଳିଥିବା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଉପହାରକୁ କଲେ ଏନଜିଓକୁ ଦାନ

ଆଇଆରଏସ୍ (ଇଣ୍ଡିଆନ ରେଭେନ୍ୟୁ ସର୍ଭିସ) ଅଧିକାରୀ ବି.ସାଇ.ବମସୀ ୨୦୧୬ରେ ୨୨୦ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହି ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ । ମାନବ ସେବା ପାଇଁ ନିଆରା ରୁଚି ରଖିଥିବା ଏହି ଯୁବ ଆଇଆରଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଜଣଙ୍କ ନିଜର ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ମିଳିଥିବା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଉପହାର ସାମଗ୍ରୀକୁ ଆକାଂଙକ୍ଷା ନାମକ ଏକ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନକୁ ଦାନ କରି ନିଆରା ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱତା ନିର୍ବାହ କରିଛନ୍ତି ।

ସାଂସଦ ଝିନ ହିକକାଙ୍କ ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ ପାଇଲେ ଓଏଏସ୍

ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ସାଉଁଟିଛନ୍ତି ଜଣେ ପୁଲିସ କନଷ୍ଟେବଳ । ସେ ହେଉଛନ୍ତି ନିଳାଦ୍ରୀ ବିହାରୀ ଦାଡ଼ିଆ । ଓଡ଼ିଶା ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ ୯୭ତମ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ନିଳାଦ୍ରୀ ୨୦୦୨ ମସିହାରେ କନଷ୍ଟେବଳ ଚାକିରିରେ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ । ୨୦୦୩ ମସିହାରେ ନିଳାଦ୍ରୀ ଗ୍ରେ ହାଉଣ୍ଡ ଟ୍ରେନିଂ ସାରି ମାଓଦମନ ଅପରେସନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୦୯ରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିରାପତ୍ତା ୱିଙ୍ଗରେ ଯୋଗ ଦେବା ପରେ କୋରାପୁଟ ସାଂସଦ ଝିନ ହିକକାଙ୍କ ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସେ ଓଏଏସ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଥିଲେ । ୨୦୧୫ରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଥିବା ନିଳାଦ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଯାତ୍ରା ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା । କାମର ଚାପ ଭିତରୁ ଅବସର ପାଇବା କ୍ଷଣି ସେ ଅଧ୍ୟୟନରେ ମନୋନିବେଶ କରୁଥିଲେ ।

ନୁଆପଡ଼ାର ଶାଳିନୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାତିସଂଘ ସମ୍ମାନ, ରୋକିପାରିଛନ୍ତି ବାଲ୍ୟ ବିବାହ, ଗଢିଛନ୍ତି କିଶୋରୀଙ୍କ ମହାସଂଘ

ନୁଆପଡ଼ାର ଶାଳିନୀ ସାହୁଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଜାତିସଂଘର ସ୍ୱିକୃତି । ଦେଶର ୮ଜଣ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଜାତିସଂଘର ମର୍ଯ୍ୟଦାଜନକ ଭି ଆୱାର୍ଡ଼ରେ ସମ୍ମାନୀତ କରାଯାଇଛି । ଓଡ଼ିଶାର ଏକମାତ୍ର ଝିଅ ଭାବେ ଏଭଳି ସମ୍ମାନ ପାଇଛନ୍ତି ଶାଳିନୀ । ଶାଳିନୀ ନିଜ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ବ୍ଲକର ଦୁଇଟି ବାଲ୍ୟବିବାହକୁ ରୋକିପାରିଛନ୍ତି । ପରୋକ୍ଷ ଭାବରେ ୧୦ରୁ ଅଧିକ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଶାଳିନୀଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ରୋକାଯାଇ ପାରିଛି ।

ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ହଲଧର ନାଗ ପାଇବେ ସମ୍ମାନଜନକ ଡ଼କ୍ଟରେଟ ଉପାଧି

ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ବିଶିଷ୍ଟ ଲୋକ କବି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ହଲଧର ନାଗଙ୍କୁ ଡ଼କ୍ଟରେଟ ଉପାଧି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସିଣ୍ଡିକେଟ ବୈଠକରେ କବିଙ୍କ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ପ୍ରତିଭାକୁ ଆକଳନ କରି ଏଭଳି ଉପାଧି ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ୫ ତାରିଖ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବରେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଉପାଧି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ଆଉ ଜଣେ ସାହସୀ ବାଳକ ସିତୁ ପାଇବେ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର, କୁମ୍ଭୀର ମୁହଁରୁ ବଂଚାଇ ଥିଲେ ତାଙ୍କ ଦାଦାଙ୍କୁ

ଗତ ବର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ଡ଼ାଙ୍ଗମାଳ ପଂଚାୟତ ବାଙ୍କୁଆଳ ଗ୍ରାମର ମମତା ଦଳାଇ ତାର ବଡ଼ ଭଉଣୀ ଅଶାନ୍ତି ଦଳାଇକୁ କୁମ୍ଭୀର ମୁହଁରୁ ବଂଚାଇ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିବାବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେହି ଜିଲ୍ଲା ଓ ବ୍ଲକର ଆଉ ଜଣେ ବାଳକ ସମାନ ଘଟଣା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ସାହସିକତା ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।

ବିମାନରେ ଭାରତୀୟ ଡ଼ାକ୍ତର ବଂଚାଇଲେ ସହଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ, ଏୟାର ଫ୍ରାନ୍ସ କଲା ସମ୍ମାନୀତ

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ମହୀଶୂର ନିବାସୀ ଡ଼ାକ୍ତର ପ୍ରଭୁଲିଙ୍ଗା ସ୍ୱାମୀ ସଙ୍ଗନାଲ ମାଥ ପ୍ୟାରିସରୁ ବାଙ୍ଗାଲୁର ଏୟାର ଫ୍ରାନ୍ସ ବିମାନରେ ଆସୁଥିବାବେଳେ ବିମାନର ଜଣେ ସହଯାତ୍ରୀ ହଠାତ୍ ଚେତାଶୂନ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଏହାକୁ ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ଡ଼ାକ୍ତର ପ୍ରଭୁଲିଙ୍ଗାସ୍ୱାମୀ ତୁରନ୍ତ କ୍ୟାବିନ କ୍ରୁ ଜଣାଇ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ । ଏହି ଫ୍ଲାଇଟରେ ପ୍ରଭୁଲିଙ୍ଗା ଜଣେ ମାତ୍ର ଡ଼ାକ୍ତର ଥିଲେ ଓ ସଂଯୋଗକ୍ରମେ ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ । କ୍ୟାବିନ କ୍ରୁ ମେମ୍ବର ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ନର୍ସ ଥିଲେ । ଯିଏକି ଡ଼ାକ୍ତର ପ୍ରଭୁଲିଙ୍ଗ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସେହି ସମୟରେ ସହାୟତା କରିଥିଲେ ।

ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଆ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ହେଲେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

୧୯୮୦ ତାମିଲନାଡ଼ୁ କ୍ୟାଡ଼ରର ଆଇଏଏସ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ପଦରେ ବସିବେ । ନିଯୁକ୍ତି ବ୍ୟାପାର ସଂକ୍ରାନ୍ତ କ୍ୟାବିନେଟ କମିଟି ଶ୍ରୀ ଦାସଙ୍କ ନାମକୁ ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଓଡ଼ିଶାରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସୌରଚାଳିତ ତଲାରି, ଜଳିବ ଲାଇଟ, ଦେବ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପୂର୍ବ ସୂଚନା

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ସୋରଡ଼ା ବ୍ଲକ ମେରିକୋଟ ପଂଚାୟତ ମେରିକୋଟ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପଢୁଥିବା ବାବୁଲା ଗୌଡ଼ ଏକ ନିଆରା ତଲାରି ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସୌରଶକ୍ତି ସଂପନ୍ନ । ତଲାରି କେବଳ ଖରାବର୍ଷାରୁ ରକ୍ଷା କରିବନି ବରଂ ଖରାରେ ଏଥିରେ ଥିବା ପଙ୍ଖା ଘୁରିବ ଓ ରାତିରେ ଲାଇଟ ଜଳିବ ।

ଶବକୁ କାନ୍ଧ ଦେଲେ ବିଧାୟକ ଓ ବିଡ଼ିଓ

କିଛିଦିନ ତଳେ ଜଣେ ଅସହାୟ ଭିକ୍ଷୁଣୀଙ୍କ ଶବକୁ କାନ୍ଧ ଦେଇ ରେଙ୍ଗାଲି ବିଧାୟକ ରମେଶ ପାଟୁଆ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିବାବେଳେ ଏବେ ଆଠଗଡ଼ ବିଧାୟକ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ ନିଜ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ କଣ୍ଡରେଇ ପଂଚାୟତ ସତ୍ୟନାରାୟଣପୁର ଗାଁର ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଦାସଙ୍କ ଶବକୁ କାନେ୍ଧଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା ଭାବେ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ନୋଇଡ଼ାର ଟ୍ରାଫିକ ଡ଼ାକ୍ତର

କିଛି ଏଭଳି ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସମାଜରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟାଭିିଡ଼ି ବାହାରକୁ ଆସନ୍ତି । ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପ୍ରତିକୁଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲଢି ଶେଷରେ ସଫଳ ବି ହୁଅନ୍ତି । ଏଭଳି ଜଣେ ସମାଜସେବୀ ହେଉଛନ୍ତି ନୋଏଡ଼ାରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ଡ଼ାକ୍ତର । ପେସାରେ ଡ଼ାକ୍ତର କିନ୍ତୁ ନିଶା ତାଙ୍କର ଟ୍ରାଫିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଓ ସଚେତନତା । ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଟ୍ରାଫିକ ଡ଼ାକ୍ତର ନାମରେ ଚିହ୍ନନ୍ତି ।

୧୯ଟି ରାଜ୍ୟର ୫୪ଟି ଗୋଷ୍ଠୀ ବେତାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ନିଶା ନିବାରଣ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇ ଲିମକା ବୁକରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ ଇମ୍ରାନ

ତମାଖୁ ସେବନ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ଯୁବ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ମହମ୍ମଦ ଇମ୍ରାନ ଅଲ୍ଲୀ ଲିମକା ବୁକ୍ ଅଫ ରେକର୍ଡ଼ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱ ତମାଖୁ ବର୍ଜନ ଦିବସ ଅବସରରେ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତା ୧୯ଟି ରାଜ୍ୟର ୫୪ଟି ଗୋଷ୍ଠୀ ବେତାର କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିଲା ଯାହାକି ଏକ ରେକର୍ଡ଼ ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 15

Recent Post