ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପ୍ରଦୂଷଣ ଦୂର ପାଇଁ ଅଭିନବ ଚିନ୍ତା,ବାଇକ ର ଧୁଆଁ ତନଖି ପାଇଁ ତିଆରିକଲେ ଉପକରଣ

ବଅଁରପାଳ ବ୍ଳକ୍‌ ଗଡ଼ସନ୍ତ୍ରୀ ନେହେରୁ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ଆୟୁଷ ଆର୍ଯ୍ୟନ୍‌ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କର ନୂତନ ଯନ୍ତ୍ର ଅଞ୍ଚଳ‌ରେ ଆଲୋଚ୍ୟର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ଏହି ଯନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ବାରା ବାଇକ୍‌ ଜନିତ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ ଏବେ ପହଂଚିଛି ୧୦୦ କୋଟିରେ

ଆଇଆଇଟି ଏବଂ ଆଇଆଇଏମ୍‌ରୁ ଶିକ୍ଷାପ୍ରାପ୍ତ ୪ ଜଣ ଯୁବକ ଚାକିରି ପଛରେ ନ ଧାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ବିକାଶରେ ଲାଗିଥିବା ଏକ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଖବର ସାମ୍‌ନାକୁ ଆସିଛି। ଏମାନେ ଗ୍ରାମ୍‌ଫୋନ୍‌ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷିଭିତ୍ତିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କମାଉଛନ୍ତି। ଦାମୀ ସାରର ଅନାବଶ୍ୟକ ଉପଯୋଗ କମ୍‌ କରି କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛନ୍ତି।

ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଅଟକିଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ଟଳିଲା ଦୁର୍ଘଟଣା-ସବୁରି ମୁହଁ ରେ ଗେଟ ମ୍ୟାନ ଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା

ଜଣେ ଗେଟ୍‌ମ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ବୁଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଆଜି ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ‌ଟ୍ରେନ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇ ପାରିଛି। ରେଳ ଧାରଣାରେ ଏକ ମଇଁଷି ପଲ ଥିବା ବେଳେ ଟ୍ରେନ୍‌ ମାଡ଼ି ଆସୁଥିବା ଦେଖି ଗେଟ୍‌ମ୍ୟାନ୍‌ ଜଣକ କିଛି ଦୂରରେ ଧାରଣାରେ ନାଲି ପତାକା ପୋତି ଦେଇଥିଲେ। ଫଳରେ ଚାଳକ ଆସନ୍ନ ବିପଦ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣି ପାରି ଟ୍ରେନ୍‌ ଅଟକାଇ ଦେଇଥିଲେ।

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ପାଇଁ ବିଧାୟିକା ଙ୍କ ନିଆରା ପଣ,ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବଦଳରେ ଦେଉଛନ୍ତି ଚାଉଳ

ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ନାଗରୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ବିଧାୟିକା ନିଜ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ କରିବାର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଟିକେ ନିଆରା ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଏହାକୁ ଆପଣେଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ରୋଜା ନାଗରୀ ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ବିଧାୟକ ହୋଇଥିବା ଆରକେ ରୋଜା ନିଜ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ କିଲୋଗ୍ରାମ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବଦଳରେ ଏକ କିଲୋଗ୍ରାମ୍ ଚାଉଳ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି

ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ନିଜ ଜାଗାରେ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲି ଉଦାହରଣ ହୋଇଛନ୍ତି ଅଙ୍ଗନବାଡି ଦିଦି

ଫନି’ରେ ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି ଘର ଭାଙ୍ଗିଗଲା। ଗାଁର କୁନି କୁନି ପିଲା କେମିତି ପଢ଼ିବେ। ଏହି ଚିନ୍ତା ଘାରୁଥିଲା ପ୍ରତିମାଙ୍କୁ। ଶେଷରେ ସେ ନେଲେ ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି। ନିଜସ୍ବ ଉଦ୍ୟମରେ ଖୋଲିଲେ ଏକ ଆଦର୍ଶ ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର। ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ସତ୍ୟବାଦୀ ବ୍ଲକ୍‌ ବଳପୁରର ପଣ୍ଡାସାହିରେ ପ୍ରତିମା ମହାରଣା ଏହି ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି ଖୋଲି ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ନିଆରା ଉଦାହରଣ।

ଦୁଇ ଇଂଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ରଙ୍କ ନୂଆ ଉଦ୍ଭାବନ,ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ଲାଗିବା ପୂର୍ବରୁ ମିଳିବ ସୂଚନା

ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ଲାଗି ବହୁ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟୁଛି । ଏଥିଯୋଗୁଁ ସବୁଜିମା ଧ୍ବଂସ ହେବା ସହ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ମୃତ୍ୟୁମୁଖରେ ପଡୁଛନ୍ତି। ସବୁଠାରୁ ବେଶି କ୍ଷତି ହେଉଛି ପରିବେଶ। ପ୍ରଚୁର ନିଆଁ ଓ ଧୂଆଁ ଯୋଗୁଁ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ମଧ୍ୟ ଘଟୁଛି। ସମଗ୍ର ପୃଥିବୀରେ ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ଲାଗି ଘଟୁଥିବା କ୍ଷତି ନେଇ ପରିବେଶବିତ୍‌ ଗଭୀର ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରି ଆସୁଛନ୍ତି।

ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଲିବୁଲି ପାଠ ପଢ଼ାଉଛନ୍ତି ସାଇକେଲ୍‌ ଗୁରୁ

ସାଇକେଲରେ ଭ୍ରମଣ କରି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଠ ପଢ଼ାଉଛନ୍ତି ସାଇକେଲ ଗୁରୁ ଆଦିତ୍ୟ କୁମାର। ସେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଭ୍ରମଣ କରି ୫ ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର ପଥ ଅତିକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ଦିବ୍ୟ ଭାବନା:ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ୍‌ ଫଣ୍ଡକୁ ଦାନ କଲେ, ଗୋଡ଼ରେ ସେଲ୍‌ଫି ନେଲେ

ଈଶ୍ୱର ତାଙ୍କୁ ହୁଏତ ଅଧା ଗଢ଼ିଥାଇପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ଯେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଦିବ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ଏକଥାର ପ୍ରମାଣ ଦେଇପାରିଛନ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ପ୍ରଣବ ବାଲାସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍‌। କେରଳରେ ବାତ୍ୟା ପରେ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ ରହିଥିବାବେଳେ ଆଜି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ୍‌ ଫଣ୍ଡକୁ ଅର୍ଥ ଦାନ କରିବାକୁ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ କେରଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିନାରାୟି ବିଜୟନ୍‌ଙ୍କ ସହ ସେ ବିତାଇଥିବା କିଛି ମୁହୂର୍ତ୍ତ କ୍ୟାମେରାରେ କଏଦ୍‌ ହୋଇ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଆସିବା ପରେ ବେଶ୍‌ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତପାରିଛି।

ବୃକ୍ଷରୋପଣ ବାର୍ତା ଦେବାକୁ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଶଙ୍କରଙ୍କ ୫ହଜାର କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା

ବୃକ୍ଷରୋପଣର ବାର୍ତା ନେଇ ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ବାଇକ୍‌ରେ ୫ ହଜାର କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଶଙ୍କର। ଭାରତ ହିରୋ ସହଯୋଗରେ ସେ ଏହି ଯାତ୍ରା ଆଜି ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ତାୱାଙ୍ଗରେ ତାଙ୍କର ଯାତ୍ରା ଶେଷ ହେବ।

ଚିତ୍ରରେ ଜୀବନ ର ସତ୍ୟତା କୁ କାନଭାସ ରେ ରୁପଦେଲେ ଶିଳ୍ପୀ ପଞ୍ଚାନନ

ବିଶିଷ୍ଟ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ତଥା ଧଉଳିଚାରୁକଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଞ୍ଚାନନ ସାମଲଙ୍କ ଏକକ ଚିତ୍ରକଳା ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପୁଡୁଚେରୀ ସହରର ଅରୋ ଧନ ଆର୍ଟ ଗ୍ୟାଲେରୀଠାରେ ଉଦ୍ଘାଟନ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀକୁ ଟାଗୋର ଆର୍ଟସ କଲେଜର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଇ.ଏମ୍. ରାଜନ ଓ ଅରୋଧନ ଆର୍ଟ ଗ୍ୟାଲେରୀର ନିର୍ଦେଶକ ଲଳିତ ବର୍ବା ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଥିଲେ

ବୋରଓ୍ବେଲରେ ଖସିପଡୁଥିବା ଶିଶୁଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ମେଶିନ ତିଆରି କଲେ ଯୁବକ

ବୋରଓ୍ବେଲରେ ଖସିପଡୁଥିବା ଶିଶୁଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ତାମିଲନାଡୁ ମଦୁରାଇ ସହରରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭିନ୍ନ ଧରଣର ମେଶିନ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ଅବଦୁଲ ରଜାକ ନାମକ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ କହିଛନ୍ତି ବାରମ୍ବାର ବୋରଓ୍ବେଲରେ ଶିଶୁ ଖସିପଡିବା ଘଟଣା ଦେଖିବା ପରେ ଏମିତି ଏକ ମେଶିନ ତିଆରି କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ

ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଲାଇଭ୍‌ କରି ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ମସ୍ତିଷ୍କ ସର୍ଜରୀ କଲେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଡାକ୍ତର,ରଚିଲେ ରେକର୍ଡ

ଏବେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଏକ ବଡ଼ ମାଧ୍ୟମ ପାଲଟିଛି । ଖାସ୍‌ କରି ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଜରିଆରେ ଲୋକେ ଦେଶର କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ନିଜର କଥା ପହଞ୍ଚାଇ ପାରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଡାକ୍ତର ଯାହା କରିଛନ୍ତି, ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି ।

ପାହାଡ଼ ଚଢ଼ି ଆଦିବାସୀ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ବିଡିଓ

ଲୋକଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ବୁଝିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆହ୍ବାନକ୍ରମେ ଦଶପଲ୍ଲା ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ବିଭିନ୍ନ ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ଗ୍ରାମ ଗସ୍ତ କରାଯାଉଛି। ତେଣୁ ପାହାଡ଼ ଚଢ଼ି ଏବଂ ନାଳ ଅତିକ୍ରମ କରି ସେମାନଙ୍କ ନିକଟତର ହୋଇଛନ୍ତି ବିଡିଓ ଏବଂ ବ୍ଲକ କର୍ମଚାରୀ । ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଦଶପଲ୍ଲା ବିଡିଓ ଦେବୀ ପ୍ରସାଦ ମହାନ୍ତି ବ୍ଲକ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ସହ ଆଦିବାସୀବହୁଳ ଘଘୁଡିପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତର ଖଳିଘଟି ଗ୍ରାମ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଭିଭିଏସ୍‌ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ଟୁଇଟ୍‌ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର କମଳଲୋଚନଙ୍କ କଥା: ଜରି ଗୋଟାଳି ସତ୍ତ୍ୱେ ବୁଲା କୁକୁରଙ୍କ ପେଟ ପୋଷୁଥିବାରୁ କଲେ ପ୍ରଶଂସା

ରାଜଧାନୀରେ ବୁଲା କୁକୁରଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଇ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି କମଳଲୋଚନ ବଳିୟାରସିଂ। ଭାରତର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଭିଭିଏସ୍‌ ଲକ୍ଷ୍ମଣ କମଳଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି। କମଳ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ଜରି ଗୋଟାଳି। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ବୁଲି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଗୋଟାଇ ପେଟ ପୋଷିଥାନ୍ତି। ହେଲେ ନିଜକୁ ଖାଇବାକୁ ମିଳିବ କି ନା ଜାଣି ନ ଥିବା କମଳ କିନ୍ତୁ ଆଖପାଖରେ ରହୁଥିବା ବୁଲାକୁକୁରଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଇବା ଯୋଗାଡ଼ କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତି ନାହିଁ।

ରାଧାକାନ୍ତ ଙ୍କ ବୋଲ ମାନିଛି ହାତ ,ଖଡିରେ ଆଙ୍କୁଛନ୍ତି ସୁନ୍ଦର କଳାକୃତି

ହାତରେ ରହିଛି ଯାଦୁ। ବୋଲ ମାନିଛି ଆଙ୍ଗୁଠି। ଆଙ୍ଗୁଠି ଚାଳନା କରି ସେ ତିଆରି କରନ୍ତି ସୁନ୍ଦର କଳାକୃତି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ ଭାଟପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଚନ୍ଦନବିନ୍ଧା ଗାଁରେ ରାଧାକାନ୍ତ ବସବାସ କରନ୍ତି। ପାଠପଢ଼ିବା ସହ ବାପାଙ୍କୁ ମାଟି ପାତ୍ର ତିଆରିରେ ରାଧାକାନ୍ତ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ସହ ଚକ ଖଡ଼ିରେ ସୁନ୍ଦର ସୁନ୍ଦର କଳାକୃତି ତିଆରି କରିଥାଆନ୍ତି।

ବିବିସି ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ମହିଳା ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ସୁସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି

ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦୦ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ମହିଳାଙ୍କ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ସୁସ୍ମିତା ମହାନ୍ତିଙ୍କ ନାଁ । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ବିବିସି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଏହି ତାଲିକାରେ ୭ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ରହିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ସୁସ୍ମିତାଙ୍କ ନାଁ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ସ୍ପେଶ ଓ୍ଵମେନ୍‌ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ସୁସ୍ମିତା ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ପେଶ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ ଆରମ୍ଭ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ

ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ହୋଇଛନ୍ତି କଟକ ର ଏହି ମହିଳା

ଏବେ ମହିଳା ମାନେ ଆଉ ପରିବାର ର ଚାରିକାନ୍ଥ ଚୌହଦୀ ମଧ୍ୟରେ ନିଜକୁ ସୀମିତ ରଖିନାହାନ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନେ ପୁରୁଷଙ୍କ ସହିତ ତାଳଦେଇ ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ କଲେଣି । ମହିଳା ମାନେ ନିଯୁକ୍ତି ଆଉ ରୋଜଗାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାଦ ଥାପି ଥିବାରୁ ସେମାନେ ଆଉ ବିପତ୍ତି ସମୟରେ ବେସାହାରା ହୋଇପଡୁନାହାନ୍ତି

ସତ୍ୟଭାମା ଙ୍କ ସାହସ ନିକଟରେ ହାର ମାନିଛି ଶାରୀରିକ ଅକ୍ଷମତା , କୁଟୀର ଶିଳ୍ପ ଖୋଲି ନିଜେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ସହ ଗାଁର ୨୦ରୁ ଅଧିକ ପରିବାରକୁ ଦେଇଛନ୍ତି ରୋଜଗାର

ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଆଗରେ ହାର ମାନିଛି ଶାରୀରିକ ଅକ୍ଷମତା। ପୋଲିଓ ଯୋଗୁଁ ଜୀବନରେ ସେ କେବେ ଚାଲି ନାହାନ୍ତି। ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଚଳତ୍‌ଶକ୍ତିହୀନ। ଯେଉଁଠିକୁ ଯାଆନ୍ତି ଗୁରୁଣ୍ଡି ଗୁରୁଣ୍ଡି। ଏହାସତ୍ତ୍ବେ ସେ ନିଜ କାମ ନିଜେ କରୁଛନ୍ତି। ଆଉ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼କଥା ହେଲା ୨୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ମହିଳାଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିପାରିଛନ୍ତି। ସାରା ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ସେ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଆଲୋକବର୍ତ୍ତିକା।ଏପରି ଏକ ଚରିତ୍ର ହେଉଛନ୍ତି କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ହାଟଡିହି ବ୍ଲକ ମୁଗୁପୁର ଗ୍ରାମର ସତ୍ୟଭାମା ସାହୁ।

ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅବସରରେ ନୂଆ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଲେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଏସ୍‌ପି : ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ୯ କୁମାରୀ କନ୍ୟାକୁ ପୂଜା କଲେ

ଦଶହରା ଅବସରରେ କୁମାରୀ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ନିଆରା ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି ନବରଙ୍ଗପୁର ଏସ୍‌ପି ନିତିନ କୁସଲକର । ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ଅବସରରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଏସ୍‌ପି ୯ଜଣ କୁମାରୀ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିଛନ୍ତି । ଦିନକୁ ଦିନ ସମାଜରେ ନାରୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟାଚାର ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଏହି କନ୍ୟା ପୂଜନ ଏକ ନିଆରା ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଆ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ପାଇବେ ପ୍ରାଣନାଥ ସମ୍ମାନ

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଆ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ଚଳିତବର୍ଷର ସମ୍ମାନଜନକ ‘ପ୍ରାଣନାଥ ସମ୍ମାନ’ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ପ୍ରଖ୍ୟାତ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ, ଶିକ୍ଷାବିତ, ସାହିତ୍ୟିକ ତଥା କୃଷକ ଓ ସାମ୍ୟବାଦୀ ଆନ୍ଦୋଳନର ଆଦ୍ୟ ପୁରୋଧା ପ୍ରାଣନାଥ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ୪୯ତମ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକୀ ଉପଲକ୍ଷେ ଆସନ୍ତା ୫ତାରିଖ ସଂଧ୍ୟାରେ ଜୟଦେବ ଭବନଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସ୍ମୃତି ସମାରୋହରେ ଏହି ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 21

Recent Post