୧୦ ଟି ଭାଷାରେ କଥା ହେଉଛନ୍ତି ୮ ବର୍ଷର ବାଳକ

ବେବେ ବେଳେ ଆମ ସମାଜରେ ଏଭଳି କିଛି ଘଟଣା ଘଟେ ଯାହା ଆମକୁ ସହଜରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିହୁଏ ନାହିଁ ।କିନ୍ତୁ ଏହାହିଁ ସତ୍ୟ । ଚେନ୍ନାଇ ର ଜଣେ ୮ ବର୍ଷର ବାଳକ ନିଆଲ ଥୋଗୁଲୁଭା ପ୍ରାୟ ୧୦ ଟି ଭାଷାରେ କହି ପାରନ୍ତି ।

କାର କୁ କଲେ କ୍ଲିନିକ,ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଧା ୩୬ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଦେଇଥିବା ଡାକ୍ତର

ଆମ ସମ୍ଭିଧାନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନର ଅଧିକାର,ଶିକ୍ଷାର ଅଧିକାର,ସମାନତା ଅଧିକାର,ସୂଚନାର ଅଧିକାର ଭଳି ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଅଧିକାର ଦିଆଯାଇନାହିଁ । ମୋର ଲକ୍ଷ ହେଉଛି ଜରୁରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଲୋଡୁଥିବା ଗରିବ ଜନଗଣ ଙ୍କ ନିକଟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା। ଏପରି କହିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମୀଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରେ ଅତି ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଯୋଗାଇଦେଉଥିବା ଜଣେ ମାନବବାଦୀ ଡାକ୍ତର ସୁନୀଲ କୁମାର ହେବି ।

୧୮୦୦ ଟଙ୍କାରେ ଏସି ତିଆରି କଲେ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ଛାତ୍ରୀ

ବିଜ୍ଞାନର ଲୋକପ୍ରିୟତା ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛି । ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରୁ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇ ନାନା ପ୍ରକାର ନବସୃଜନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସଫଳତା ହାସଲ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।ଏଭଳି ଜଣେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ହେଉଛନ୍ତି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଝାନ୍‌ସୀର ଲୋକମାନ୍ୟ ତିଲକ କଲେଜର ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀ କଲ୍ୟାଣୀ ।

ନିରାଡ଼ମ୍ବର ବିବାହରୁ ସଞ୍ଚିଥିବା ଅର୍ଥରେ ସମାଜସେବା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ ଏହି ଯୁବ ଆଇଏସ

ସମାଜରେ ଖର୍ଚ୍ଚବହୁଳ ବାହାଘର କରି ସମସ୍ତେ ଚର୍ଚାରେ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବେଳେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଏକ ନିଆରା ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ । ଜଣେ ଯୁବ ଆଇଏସ ଅଫିସର ନିଜର ନିରାଡ଼ମ୍ବର ବାହାଘର କରି ସେଥିରୁ ସଂଚିତ ଅର୍ଥକୁ ସମାଜ କଲ୍ୟାଣ କାମରେ ଖର୍ଚ୍ଚକରିବାର ଯୋଜନା ତିଆରିକରିଛନ୍ତି । ଘଟଣାଟି ଘଟିଛି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ର ଗାଜିଆବାଦ୍ ରେ ।

ମାନବିକତା ଦେଖାଇଲେ ମହିଳା କନେଷ୍ଟବଳ,ରକ୍ତ ଦେଇ ବଂଚାଇଲେ କଏଦୀ ଙ୍କ ଜୀବନ

ଜଣେ ମହିଳା କନେଷ୍ଟବଳ ମାନବିକତା ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ସାଧାରଣତଃ ପୋଲିସ କଏଦୀ ପଛରେ ଦୌଡୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ମହିଳା କନେଷ୍ଟବଳ ଜଣକ କଏଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆରା ମାନବିକତା ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିଛନ୍ତି । ମାନବିକତା ର ନିଦର୍ଶନ ଦେଖାଇଥିବା ଏହି କନେଷ୍ଟବଳ ଙ୍କ ନାଁ ରଶ୍ମୀ ରାଣୀ ସତ୍ନାମ ।

ସାମ୍ବାଦିକତା ଛାଡି ଏବେ ସ୍କୁଲପିଲାଙ୍କୁ ଶିଖାଉଛନ୍ତି ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମର ପାଠ

ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଛି ସହର । ତାଳ ଦେଇ ବଢୁଛି ଯାନବାହାନ ସଂଖ୍ୟା । ବର୍ଦ୍ଧିତ ଯାନବାହାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦୁର୍ଘଟଣାର କାରଣ ସାଜୁଛି ।ଏବେ ଦେଶରେ ଦିନକୁ ୧୨୯୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟୁଛି । ଅନେକ ଧନସମ୍ପତ୍ତି ର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟୁଛି ।

ଦେଶ ସେବା ପରେ ଏବେ କୃଷି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଲାଗିଛନ୍ତି ଏହି ପୂର୍ବତନ ନୌସେନା ଅଧିକାରୀ

ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଦେଶର ଚାଷ ଯୋଗ୍ୟ ଜମି ପରିମାଣ ସଂକୁଚିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଚାଷ ଜମିକୁ ଅଣଚାଷ କିସମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ କ୍ଷେତରୁ ନିବେଶର ମୂଲ୍ୟ ନପାଇ ଚାଷୀ ଚାଷ କ୍ଷେତରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ନେଉଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିବା ପରେ ପୂର୍ବତନ ନୌସେନା ଅଧିକାରୀ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ସି.ବି ପ୍ରକାଶ କୃଷିକୁ ଲାଭଜନକ କରିବା ସହ ନିଜ ଅଂଚଳର ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରଲୁବ୍ଧ କରାଇବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତିରେ ସମ୍ଭବ ହେଲା ଅସମ୍ଭବ, ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଜମିକୁ କରାଇଛନ୍ତି ସବୁଜିମା ମୟ

ପାହାଡ଼ ଜଙ୍ଗଲ ଘେରା କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ସବୁଠୁ ଦୁର୍ଗମ ଅଂଚଳ ଭାବେ ପରିଚିତ ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକର ଜଣେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଚାଷୀ ନିଜ ଦୃଢ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତିରେ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ପଡ଼ିଆ ଜମିକୁ ସବୁଜିମାମୟ କରାଇପାରିଛନ୍ତି । ମୋ ଭାଷା କୋଷରେ ଅସମ୍ଭବ ବୋଲି କିଛି ଶବ୍ଦ ହିଁ ନାହିଁ ବୋଲି ନିଜ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କହିଛନ୍ତି ଏହି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଚାଷୀ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ।

୧୯ ବର୍ଷର ଓଡ଼ିଆ ଯୁବକଙ୍କ ଡ଼କ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଶଂସିତ

ବୟସ ମାତ୍ର ୧୮ ବର୍ଷ, ହେଲେ ସାମାଜିକ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ତାଙ୍କର ଗଭୀର ଚିନ୍ତା ତାଙ୍କୁ ଏକ ନୂଆ ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ।

ଆମେରିକାରେ ଆପ୍ପଲର ଚାକିରୀ ଛାଡ଼ି ନିଜ ଗାଁରେ ସାଜିଲେ କୃଷକ, ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଦେଉଛନ୍ତି କୃଷି ଶିକ୍ଷା

ଆଜି ଆମ ଦେଶରେ ଦକ୍ଷତା ଆଧାରିତ ଶିକ୍ଷାକୁ ନେଇ ବିତର୍କ ଚାଲିିଛି । ଲୋକେ ଗୁରୁକୁଳ ଶିକ୍ଷା କନସେପ୍ଟ ବାବଦରେ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଅତୀତର ଗୁରୁକୁଳ ଶିକ୍ଷା ସମସ୍ତ ମୂଳଭୂତ ଦକ୍ଷତାକୁ ନିଶ୍ଚିତତା କରୁଥିଲା, ଫଳରେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥିଟିଏ ଆଗକୁ ଯାଇ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହୋଇପାରୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଆମ ଦେଶରେ ଲୋକେ ଗୁରୁକୁଳ ପରମ୍ପରାକୁ ଭୁଲିଯାଇଛନ୍ତି । ଆମ ଦେଶର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଲାଇଫ ସପୋର୍ଟିଙ୍ଗ ସ୍କିଲ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଉନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଏପରି କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଦକ୍ଷତା ଭିତ୍ତିକ ଶିକ୍ଷାର ଆବଶ୍ୟକତା ବୁଝି ଏହି ଦିଗରେ କାମ କରିଥାନ୍ତି ।

ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଉଛନ୍ତି ୭୦ ବର୍ଷର ନାରାୟଣ, ୬ ଲକ୍ଷ ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ୧୦ ହଜାର ମାଟି ପାତ୍ର

କେରଳର ଏର୍ଣ୍ଣାକୁଲମ ଜିଲ୍ଲା ମୁପାଧଡ଼ମ ନାମକ ଗ୍ରାମର ୭୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ନାରାୟଣ ଚାହିଁଥିଲେ ଆରାମରେ ଅବସର ସମୟ ବିତାଇପାରିଥାନ୍ତେ । କିନ୍ତୁ ସେ ସେପରି କରିନଥାନ୍ତି । ଆଖ ପାଖର ପରିବେଶକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ସେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନିଜ ସଂଚିତ ଅର୍ଥରୁ ୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ୧୦ ହଜାର ମାଟି ପାତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଆଖ ପାଖର ପରିବାର ଗୁଡ଼ିକୁ ବାଣ୍ଟି ସାରିଛନ୍ତି । ନାରାୟଣଙ୍କ କହିବା କଥଶ ଏବେ ପ୍ରବଳ ଗରମ । ପଶୁପକ୍ଷୀମାନେ ପିଇବା ପାଣି ପାଇଁ ଖୋଜି ବୁଲୁଛନ୍ତି । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଘର ବାରି ଓ ସାମ୍ନାରେ ପାତ୍ରରେ ପାଣିଥିବା ଦେଖିବେ ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟି ପାରିବ । ନାରାୟଣ ଗତ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୯ ହଜାର ମାଟି ପାତ୍ର ବାଣ୍ଟି ସାରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରେରଣା, ଚାକିରୀ ଛାଡ଼ି ଆରମ୍ଭ କଲେ ଗରୀବଙ୍କୁ ଭୋଜନ ଦେବାର ଅଭିଯାନ

ଗୋଟିଏ ଦିଗରେ ଦେଶରେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ବଢୁଛି, ଅନ୍ୟ ପଟରେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ କ୍ରୟ କରିବାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ହରାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯୋଡ଼ି ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ୨୦୧୫ରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦେଶରେ ୧୯୪.୬ ମିଲିୟନ ଲୋକ କୁପୋଷଣ ଭୋଗୁଛନ୍ତି । ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ୩୦୦୦ ଲୋକ କ୍ଷୁଧା ଏବଂ ଏହାର କାରଣରୁ ରୋଗ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି ।

ସଲାମ,ହାତ ନ ଥିବାରୁ ଗୋଡ଼ରେ ଲେଖି ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ ମମତା

ଜନ୍ମରୁ ତାଙ୍କର ଦୁଇଟି ଯାକ ଗୋଡ଼ ନାହିଁ । ପିଲାଟି ଦିନରୁ ଗୋଡ଼କୁ ସେ ହାତ ଭଳି ବ୍ୟବହାର କରି ଆସିଛନ୍ତି । ସେ ଗୋଡ଼ରେ ଲେଖି ସ୍ନାତ୍ତକ ଯାଏ ଗଲେଣି ।

୧୦୦ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଗାଁ ଗାଁ ବୁଲି ଆଦିବାସୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ସୌର କୁକର ତିଆରି ଶିଖାଉଛନ୍ତି ଏହି ଇଞ୍ଜିନିୟର

ଆଜି ମଧ୍ୟ ଦେଶର ଅନେକ ଆଦିବାସୀ ଅଂଚଳରେ ରୋଷେଇ ପାଇଁ ପାରମ୍ପରିକ ଚୁଲା ଓ ଜାଳେଣୀର ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ । ଗ୍ରାମୀଣ ମହିଳାମାନେ ଜାଳେଣୀ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଦୂର ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି । କାଠରେ ରୋଷେଇ ଅନେକ ରୋଗର କାରଣ ସାଜିଥାଏ ।

ମାତ୍ର ତୃତୀୟ ପାସ୍, ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ହଳଧର ନାଗଙ୍କ କବିତା ପାଲଟିଛି ପିଏଚଡ଼ି ଗବେଷଣାର ବିଷୟ

୬୯ ବର୍ଷୀୟ ହଳଧର ନାଗଙ୍କ କୋଶଳି ଭାଷାର କବିତା ୫ଜଣ ସ୍କଲାରଙ୍କ ପିଏଚଡ଼ି ଗବେଷଣାର ବିଷୟ ହୋଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ହଳଧରଙ୍କ ସମସ୍ତ ଲେଖାକୁ ଏକାଠି କରି ହଳଧର ଗ୍ରନ୍ଥାବଳୀ-୨ ନାମରେ ଏକ ପୁସ୍ତକକୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇଛି ।

ତିହାର ଜେଲର କଏଦୀଙ୍କୁ ଜୀବନର ଦ୍ୱିତୀୟ ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀର ଏହି ଯୁବତୀ

ମୁଁ ଏମଏ ପଢୁଥିବାବେଳେ ମିସେଲ ଫୁକୋ ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ସ୍କଲାରଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିଲି ଯିଏକି କଏଦୀମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଅନେକ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଥିଲେ । ଏସବୁ ବହି ପଢିବା ପରେ ମୋ ମନରେ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତନ ଆସିଲା ଏବଂ ମୁଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲି ଯେ ଜେଲରେ ବନ୍ଦୀ ଜୀବନ ଜିଉଁଥିବା କଏଦୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଁ କିଛି କରିବି । ଏପରି କହିଥିଲେ ଦିଲ୍ଲୀର ବାସିନ୍ଦା ଏଲିନା ଜର୍ଜ ।

ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ଶିଖିଲେ ଡ଼୍ରାଇଭିଂ, ଏବେ ଗାଡ଼ି ଚଲେଇ ପୋଷୁଛନ୍ତି ପରିବାର

ଜୟପୁରର ବାସିନ୍ଦା ୪୧ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଗୁଲେଶ ଚୌହାନଙ୍କୁ ଜଣା ନଥିଲା ଯେ ଦିନେ ତାଙ୍କ କାନ୍ଧ ଉପରକୁ ପରିବାର ଭରଣପୋଷଣର ଦାୟିତ୍ୱ ଆସିବ । ସବୁ ମହିଳାଙ୍କ ପରି ସେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଥିଲେ । ହେଲେ ଏବେ ବଦଳିଯାଇଛି ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଚର୍ଯ୍ୟା ସାଙ୍ଗକୁ ଜୀବିକା ।

୫୪ ଜଣଙ୍କୁ ମିଳିଲା ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର, ୩ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଶନିବାର ଦରବାର ହଲରେ ଆୟୋଜିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉତ୍ସବରେ ୩ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ସମେତ ମୋଟ ୫୪ ଜଣଙ୍କୁ ସମ୍ମାନଜନକ ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି । ପାହାଡ଼ ଖୋଳି ଚାଷ ଜମିକୁ ଜଳ ଆଣିପାରିଥିବାରୁ କେନ୍ଦୁଝରର ଦୈତାରୀ ନାୟକ ପାରମ୍ପରିକ ବିହନ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ କୋରାପୁଟର କମଳା ପୂଜାରୀ ଏବଂ ଚା ଦୋକାନ ଆୟରେ ବସ୍ତିର ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୁନାମ ଅର୍ଜିଥିବା ଡ଼ି ପ୍ରକାଶ ରାଓଙ୍କ ବଳିଷ୍ଠ ଅବଦାନ ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି ।

ୱିପୋ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଆଜିମ ପ୍ରେମଜିଙ୍କ ବଦାନ୍ୟତା, ସମାଜସେବା ପାଇଁ ଦାନ କରିବେ ୫୩ ହଜାର କୋଟି

ୱିପ୍ରୋର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅଜିମ ପ୍ରେମଜି ଦାତବ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଦାନ କରିବାରେ ଅନ୍ୟ ଧନୀମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଆଗରେ ଏହି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ସେ ୯୦ ହଜାର କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଦାତବ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଦାନ କରିସାରିଥିବାବେଳେ ଏବେ ପୁଣି ୫୨,୭୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଦିନେ ଫିସ ଦେଇନପାରିବାରୁ କଲେଜରୁ ଖାଇଥିଲେ ତଡ଼ା, ଆଜି କୃଷିକ୍ଷେତ୍ରରେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଆବିଷ୍କାର

ଉଦ୍ଧବ ଭରାଳି । ଏକାଧିକ ଆବିଷ୍କାରକ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା । କମ୍ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଦରକାର ଯନ୍ତ୍ରପାତି ତିଆରି କରି ପାଇଛନ୍ତି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନ । ଏତେ ସଫଳତାର ଏହି ଯାତ୍ରା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 17

Recent Post