ସୁଦର୍ଶନଙ୍କ ନିଖୁଣ ନିଦର୍ଶନ, ବାଲିରେ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି ବିସ୍ମୟ

ପୁରୀରେ ଜନ୍ମିତ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଜଣେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ଖ୍ୟାତି ସମ୍ପନ୍ନ ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ । ସାମାଜିକ ଘଟଣାବଳୀକୁ ବାଲୁକା କଳା ଜରିଆରେ ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରାଇ ସେ ପାଇଛନ୍ତି ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଓ ନିଜର ଏକ ନିଆରା ପ୍ରତିଷ୍ଠା । ୫୦ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଲୁକା କଳା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ସୁଦର୍ଶନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ୩୦ରୁ ଅଧିକ ପଦକ । ବାଲୁକା କଳାରେ ବିସ୍ମୟ ସୃଷ୍ଟିକାରୀ ସୁଦର୍ଶନ ଗିନିଜ ବୁକ୍ ଅଫ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ଼ରେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ନାମ ଦରଜ କରାଇଛନ୍ତି । କେବଳ ବାଲୁକା କଳା ନୁହେଁ ଓଡ଼ିଶାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ପରିବେଶ ପ୍ରତି ସଚେତିତ ସୁଦର୍ଶନ ଏହାର ସମସ୍ୟା ଓ ସମ୍ଭାବନାକୁ ନେଇ ନିଜର ଯୋଗଦାନ ନିଶ୍ଚିତତା କରାଇଛନ୍ତି । କଳା ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗିକୃତ ସାଧନା ଓ ସଂଘର୍ଷ ତାଙ୍କୁ ‘ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଉପାଧି ନିକଟରେ ପହଂଚାଇ ଦେଇଛି । ୪୧ ବର୍ଷିୟ ଏହି ସୁପ୍ରସିଦ୍ଧ ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀଙ୍କୁ ଲଳିତ କଳା ଏକାଡ଼େମୀର ସଭାପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ସୁଦର୍ଶନ ବିଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ଲଳିତ କଳା ଏକାଡ଼େମୀ ସହ ଜଡ଼ିତ ଥିବାବେଳେ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟଧାରା ଅଳ୍ପ ବହୁତେ ଜାଣିଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଆଗକୁ ନେବେ ।

ମାଲକାନଗିରି ବଣ୍ଡାଘାଟିରୁ ଲଣ୍ଡନର ଖେଳ ପଡ଼ିଆ, ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ବିଜେତା ଅଜୟଙ୍କ ଅପରାଜୟ କାହାଣୀ

ଅଜୟ ମାନ୍ଧ୍ରା । ଘର ମାଓପ୍ରବଣ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ । ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ଖୋଖୋ ଦଳରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଅଜୟ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ରୁ ୪ ଯାଏଁ ଲଣ୍ଡନ ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ପ୍ରଥମ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖୋଖୋ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଇଲଣ୍ଡକୁ ହରାଇ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲର ଗୌରବରେ ଦେଶକୁ ଗୌରବାନ୍ୱିତ କରାଇଛନ୍ତି ।

ବ୍ରହ୍ମପୁରର ଗୁରୁଦତ୍ତ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି କ୍ଷୁଦ୍ର ସାଟେଲାଇଟ, ଦେବ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅନନ୍ତନଗର ୫ମ ଲାଇନରେ ରହନ୍ତି ପ୍ରାଣଚାନ୍ଦ ପଣ୍ଡା । ପ୍ରାଣ ଚାନ୍ଦଙ୍କ ପୁଅ ଗୁରୁଦତ୍ତ ଏକ କ୍ଷୁଦ୍ର ସାଟେଲାଇଟ ନିର୍ମାଣ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଛନ୍ତି । ୧୦ ସେଣ୍ଟିମିଟର ଲମ୍ବ ଓ ୧୦ ସେଣ୍ଟିମିଟର ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ସାଟେଲାଇଟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀତ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବ । ଖୁବ୍ ଶିଘ୍ର ଏହା ଇସ୍ରୋ ଓ ନାସାର ସହଯୋଗରେ ମହାକାଶରୁ ତଥ୍ୟ ଆଣିଦେବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ରାଜସ୍ଥାନର ଜଣେ ସରକାରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଫଟୋ ହେଉଛି ଟୁଇଟରରେ ଭାଇରାଲ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି?

ରାଜସ୍ଥାନର ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷକ ଶବ୍ଦକୁ ସାର୍ଥକ କରାଇଛନ୍ତି । ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇବାର ଉତ୍ସାହ ପାଇଁ ସେ ଅସଂଖ୍ୟଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତି ପାରିଛନ୍ତି ।

ଆଜି ଇଞ୍ଜିନିୟର ଦିବସ, ଯନ୍ତ୍ରୀ ଗୌରବ ଡ଼. ବିଶ୍ୱେଶ୍ୱରାୟଙ୍କୁ ମନେପକାଉଛି ଦେଶ

ଆମେ ଯେଉଁ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶର ଚିତ୍ର ଦେଖୁଛୁ ଏହା ପଛରେ ରହିଛି ଅନେକ ମହାମନିଷୀଙ୍କ ସାଧନା ଆଉ ତ୍ୟାଗ । ସେପରି ଜଣେ ସୃଜନଶୀଳ ପ୍ରତିଭା ଥିଲେ ଡ଼. ବିଶ୍ୱେଶ୍ୱରାୟ । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ରେ ଜନ୍ମିତ ଏହି ଡ଼ିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ ଦୂରଦୃଷ୍ଟିକୁ ଦେଶ ମନେପକାଇ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ତିଥିକୁ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରୁଛି ।

ମୂର୍ତ୍ତି ଚୋରୀର ଦୁଃଖରେ ୬୧ ବର୍ଷର ଏହି ମୁସଲିମ୍ ବ୍ୟକ୍ତି ମହୀଶୂରରେ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ଗଣେଷ ମନ୍ଦିର

କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମହୀଶୂର ଚାମରାଜ ନଗର ଜିଲ୍ଲା ସଦର ମହକୁମା ଠାରୁ ୧୪ କିମି ଦୂରରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ମୁସଲିମ ବ୍ୟକ୍ତି ଗଣପତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରାଇଛନ୍ତି । ସାରା ଦେଶ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଗଣେଷ ପୂଜା ପାଳନ କରୁଥିବାବେଳେ ରହମନ ନାମକ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ବିଘ୍ନବିନାଶକଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଇବେ ।

ସମ୍ବଲପୁରର ଯୁବ ଗବେଷକଙ୍କୁ ସଫଳତା, ହର୍ବାଲ ଡ଼ିଟରଜେଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପାଇଲେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖ୍ୟାତି

ସମ୍ବଲପୁରର ଯୁବ ଗବେଷକ ମାନସ ନନ୍ଦ ହର୍ବାଲ ଡ଼ିଟରଜେଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରଶଂସା ପାଇଛନ୍ତି । ସମ୍ବଲପୁର ସେଣ୍ଟଯୋଶେଫ ପରେ ଗଙ୍ଗାଧର ମେହର କଲେଜ, ବନାରସ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ପରେ ଆଇଆଇଏମରୁ ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟାପାରରେ ସ୍ନାତକ ଶିକ୍ଷା ପରେ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ସଂପର୍କିତ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ସଂଗଠନରେ କାମ କରିଥିଲେ । ମାନସ ନିଜର ଦକ୍ଷତାକୁ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ଆର୍ଟ ଅଫ ଲିଭିଙ୍ଗରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ତମନ୍ନା ଚୋନା ଏବେ ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ

ତମନ୍ନା ଚୋନା ଜଣେ ସାଧାରଣ ମଣିଷ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ରହିଛି ଅସାଧାରଣ କ୍ଷମତା ଓ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି । ୩୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ତମନ୍ନା ଜଣେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ । ଜନ୍ମରୁ ସେରିବ୍ରାଲ ପାଲସୀରେ ପୀଡ଼ିତ ତମନ୍ନା ନିଜର ଏହି ଅସାଧ୍ୟ ରୋଗ ସହ ଲଢି ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ନେସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଓପନ୍ ସ୍କୁଲିଙ୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ ଦ୍ୱାଦଶ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲରେ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହ କରୁଛନ୍ତି ।

ଯୁବ ଇଞ୍ଜିନିୟର ତିଆରି କଲେ ସୌରଚାଳିତ ତିନି ଚକିଆ ସାଇକେଲ, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହେବେ ଉପକୃତ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ କୁଲଣା ଗ୍ରାମର ଯୁବ ଇଞ୍ଜିନିୟର ରାକେଶ କୁମାର ନାୟକଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଆଉ ଏକ ସଫଳତା । ସୌରଶକ୍ତି ସଂପନ୍ନ ସାଇକେଲର ସଫଳ ନିର୍ମାଣ ପରେ ଏବେ ରାକେଶ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ସୌରଚାଳିତ ଏକ ଟ୍ରାଇ-ସାଇକେଲ ନିର୍ମାଣରେ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି ।

ଷଷ୍ଠରେ ହୋଇଥିଲେ ଫେଲ୍, କିନ୍ତୁ ବିନା କୋଚିଂରେ ଆଇଏଏସରେ ପାଇଗଲେ ସଫଳତା

ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ଅଧିକାରୀ (ଆଇଏଏସ) ହେବା ଏତେ ସହଜ କଥା ନୁହେଁ । କେତେ କେତେ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଏକାଧିକ ଥର ପ୍ରୟାସ ସତ୍ତେ୍ୱ ବିଫଳତାର ସ୍ୱାଦ ଚାଖିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । କିନ୍ତୁ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ର ଜଣେ ଝିଅ ରୁକ୍କୁଣୀ ରାୟର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ବିନା କୌଣସି କୋଚିଂରେ ଏହି ସର୍ବ ଭାରତୀୟ ସେବା ପଦବୀ ନିକଟରେ ପହଂଚିପାରିଛନ୍ତି । ରୁକ୍କୁଣୀ ପିଲାଦିନେ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ଅକୃତ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା କଥାକୁ ମାନନ୍ତି ।

କାନ୍ଥରେ ପାନଛେପ ଦେଖି ନିଜେ ସଫା କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ

ଜଣେ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭିନ୍ନ ଏକ ଚରିତ୍ରରେ ଦେଖିବାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜାରୀ ରହିଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଅକୋଲା ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଆସ୍ତିକ କୁମାର ପାଣ୍ଡେ ନିଜ ହାତରେ କାନ୍ଥରେ ପଡ଼ିଥିବା ପାନଛେପକୁ ପୋଛି ଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅତର୍କିତ ଭାବେ ନିର୍ମାଣ ବିଭାଗର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ତଦାରଖ ପାଇଁ ପହଂଚି କାନ୍ଥର ଏଭଳି ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ସ୍ଥିତି ଦେଖି ଘାବରେଇ ଯାଇଥିଲେ ।

କେରଳ ବିପନ୍ନଙ୍କ ବାସ ସଜାଡ଼ି ପ୍ରଶଂସିତ ହେଲେ ୨୫ ଜଣିଆ ଓଡ଼ିଆ କାରିଗର

ବନ୍ୟା ବିପତ୍ତି ବେଳେ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଦଳ । ବିପନ୍ନଙ୍କ ଥଇଥାନ ଲାଗି ଓଡ଼ିଶାର ଏକ ୨୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍ ଯେଭଳି କାମ କରିଛନ୍ତି ତାହାକୁ କେରଳ ବି ଭୁଲି ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସୂଚାଇଛନ୍ତି କେରଳ ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀ ଟି.ପି. ରାମକ୍ରିଷ୍ଣନ ।

ଅଫିସର ତିଆରିର କାରଖାନା ହୋଇଛି ଏହି ସ୍କୁଲ, ଏତେ ଛାତ୍ର ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ଆଇଏଏସ,ଆଇପିଏସ

ସରକାରୀ ସ୍କୁଲର ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଭଳି ସଂପର୍କ ଓ ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ରହିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଗରିବ ଘରର ବିଦ୍ୟାର୍ଥି କେଉଁ ପ୍ରତିକୂଳ ସ୍ଥିତି ଦେଇ ପାଠ ପଢେ ତାହା ହିଚକି ସିନେମାରେ ସୁନ୍ଦର ଭାବେ ଚିତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି ।

କେରଳ ବନ୍ୟା ବିପନ୍ନଙ୍କୁ କର୍କଟ ପୀଡ଼ିତ ଭିକାରୀ ଦେଲେ ପାଂଚ ହଜାର ସହାୟତା

ମହନତା ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଜଣେ ଭିକାରୀ । କ୍ୟାନସର ପୀଡ଼ିତ ଏହି ଭିକାରୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ବିରଳ ଉଦାହରଣ । ରୋଗ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବାବେଳେ ଖିମଜି ପ୍ରଜାପତି ନାମକ ଏହି ଭିକାରୀ କେରଳ ବନ୍ୟା ଦୁର୍ଗତଙ୍କ ଦୁଃଖରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଥିଲେ । ମେହସାଣା ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ସେ ନିଜର ସଂଚିତ ଅର୍ଥ ଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ମୌସୁମୀ ପାଇଲେ ଡ଼ାକ୍ତରୀ ବୃତ୍ତି, ଏକଦା ଥିଲେ ବିଡ଼ି ଶ୍ରମିକ

କୋଲକାତା ନ୍ୟାସନାଲ ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜର ଛାତ୍ରୀ ମୌସୁମୀ ଖାତୁନଙ୍କୁ ନିକଟରେ ମିଳିଛି ଡା ଅମିୟା କୁମାର ବୋଷ ମୋମୋରିଆଲ ଆୱାର୍ଡ଼ ।

କୋରାପୁଟର ଶିକ୍ଷକ ଓମ୍ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲେ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର

ଗୁରୁଦିବସ ଅବସରରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ଜୟପୁର ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ଇଂରାଜୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷକ ଓମପ୍ରକାଶ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷକ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ବିଜ୍ଞାନ ଭବନରେ ଭାରତର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡ଼ୁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନାଇଡ଼ୁ ଶିକ୍ଷକ ଓମପ୍ରକାଶଙ୍କୁ ମାନପତ୍ର, ରୌପ୍ୟପଦକ ଏବଂ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଅର୍ଥ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ପଞ୍ଜାବର ଛୋଟ ଏକ ଗାଁରେ ଜନ୍ମ ହୋଇ ସାରା ଦେଶରେ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ନିଆରା ପରିଚୟ, ପିତା ଜଣେ ଅଟୋ ଡ଼୍ରାଇଭର

ପଞ୍ଜାବର ତରନତାରନର ମୁଗଲଚକ୍କ ଗାଁରେ ଜନ୍ମିତ ରାଜବିନ୍ଦର କୌର ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ହକି ଖେଳାଳୀ ଅଟନ୍ତି । ନିକଟରେ ବାଙ୍ଗାଲୁରରେ ଆୟୋଜିତ ହକି ସିନିୟର ଇଣ୍ଡିଆ କପରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି । ୨୦ ବର୍ଷିୟ ରାଜବିନ୍ଦର ପୂର୍ବରୁ ଥାଇଲାଣ୍ଡରେ ଆୟୋଜିତ ଜୁନିୟର ଏସିଆ କପ୍ ଖେଳି ସାରିଛନ୍ତି ଏବେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଆସିବା ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି ।

କେରଳ, ରିଲିଫ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିଃସ୍ୱାର୍ଥପର ସେବା କରୁଛନ୍ତି ପଞ୍ଜାବର ଏହି ୭ ଛାତ୍ର

କେରଳରେ ଯେଉଁ ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ବନ୍ୟା ଆସିଲା ସେଥିରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ଦେଶର କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ସହାୟତାର ହାତ ଛୁଟିଛି । ଯିଏ ଯେମିତି ପାରିଲା ସହାୟତା ଦେବାରେ ଲାଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପଞ୍ଜାବର ୭ଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଶ୍ରମକୁ ସଲାମ କରିଛନ୍ତି ବନ୍ୟା ଦୁର୍ଗତ । ଏହି ସାତ ଜଣ ଛାତ୍ର ମିଶି ଏକ ସଂସ୍ଥା ଗଢିଛନ୍ତି । ତାର ନାମ ଦେଇଛନ୍ତି ଇନିସିଏଟର୍ସ ଅଫ ଚେଞ୍ଜ ବା ପରିବର୍ତ୍ତନର ପଦକ୍ଷେପ ।

ପରିବେଶ ପାଇଁ ଛାଡ଼ିଲେ ଚାକିରୀ, ଆରମ୍ଭ କଲେ ଉପହାରରେ ଚାରା ଦେବା ବ୍ୟବସାୟ

ପବନ କୁମାର ରାଘବେନ୍ଦ୍ରନଙ୍କ ନିଜର ଏକ ଫାର୍ମ ରହିଛି । ଏହାର ନାମ ହେଉଛି ପିକେ ଆର ଗ୍ରୀନ୍ସ ଏଣ୍ଡ କନସଲଟେନସି । ଏହାର ଜରିଆରେ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ବୃକ୍ଷଲତାର ଚାରା ଯୋଗାଇ ଦେଇଥାନ୍ତି ।

ଧୂପକାଠି ବିକୁଥିବା ଜଣେ ବାପା ଝିଅର ପାଠପଢା ପାଇଁ ବିକି ଦେଲେ ନିଜ ଘର

ଦେଶର ଏମିତି କେତେକ ଅଂଚଳ ରହିଛି ଯେଉଁଠି ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପଢିବାର ସୁଯୋଗ କମ୍ ମିଳେ । ପୁଅମାନଙ୍କ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ପୁଳା ପୁଳା ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଭଲ ସ୍କୁଲରେ ନାମ ଲେଖା କଥା ଉଠିଲେ ନୀରବ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ବାପା ମା । କିନ୍ତୁ ବଡ଼ ଏକ ହୃଦୟ ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଜଣେ ବାପା । ନିଜ ତିନି ଝିଅଙ୍କୁ ପଢାଇବା ପାଇଁ ସେ ରହୁଥିବା ଘର ଖଣ୍ଡିକ ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରୀ କରିବାକୁ ପଛାଇ ନାହାନ୍ତି । ବଡ଼ ଝିଅ ୧୪ ବର୍ଷର ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେ ନିଜ ଘରକୁ ବିକି ଦେଇ ଭଡ଼ା ଘରକୁ ଚାଲି ଆସିଥିଲେ । ଏବେ ବଡ଼ ଝିଅ ଜଜ୍ ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 12

Recent Post