୫୪ ଜଣଙ୍କୁ ମିଳିଲା ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର, ୩ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଶନିବାର ଦରବାର ହଲରେ ଆୟୋଜିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉତ୍ସବରେ ୩ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ସମେତ ମୋଟ ୫୪ ଜଣଙ୍କୁ ସମ୍ମାନଜନକ ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି । ପାହାଡ଼ ଖୋଳି ଚାଷ ଜମିକୁ ଜଳ ଆଣିପାରିଥିବାରୁ କେନ୍ଦୁଝରର ଦୈତାରୀ ନାୟକ ପାରମ୍ପରିକ ବିହନ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ କୋରାପୁଟର କମଳା ପୂଜାରୀ ଏବଂ ଚା ଦୋକାନ ଆୟରେ ବସ୍ତିର ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୁନାମ ଅର୍ଜିଥିବା ଡ଼ି ପ୍ରକାଶ ରାଓଙ୍କ ବଳିଷ୍ଠ ଅବଦାନ ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି ।

ୱିପୋ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଆଜିମ ପ୍ରେମଜିଙ୍କ ବଦାନ୍ୟତା, ସମାଜସେବା ପାଇଁ ଦାନ କରିବେ ୫୩ ହଜାର କୋଟି

ୱିପ୍ରୋର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅଜିମ ପ୍ରେମଜି ଦାତବ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଦାନ କରିବାରେ ଅନ୍ୟ ଧନୀମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଆଗରେ ଏହି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ସେ ୯୦ ହଜାର କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଦାତବ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଦାନ କରିସାରିଥିବାବେଳେ ଏବେ ପୁଣି ୫୨,୭୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଦିନେ ଫିସ ଦେଇନପାରିବାରୁ କଲେଜରୁ ଖାଇଥିଲେ ତଡ଼ା, ଆଜି କୃଷିକ୍ଷେତ୍ରରେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଆବିଷ୍କାର

ଉଦ୍ଧବ ଭରାଳି । ଏକାଧିକ ଆବିଷ୍କାରକ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା । କମ୍ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଚାଷ ପାଇଁ ଦରକାର ଯନ୍ତ୍ରପାତି ତିଆରି କରି ପାଇଛନ୍ତି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନ । ଏତେ ସଫଳତାର ଏହି ଯାତ୍ରା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା ।

୨୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ନିଜ ନାଁରେ ଅଛି ୧୮ଟି ପ୍ୟାଟେଣ୍ଟ, ସୋନମ ୱାଙ୍ଗଚୁକଙ୍କ ସହ ମିଶି ପଢାନ୍ତି ପିଲାଙ୍କୁ

ପଢିବା ପାଇଁ ମୋତେ କେବେ ବି ଭଲ ଲାଗୁନଥିଲା । କାହିଁକି ନା ଯାହା ବହିରେ ପଢୁଥିଲି ତାହା କେବେ ଦେଖି ନଥିଲି । ମୁଁ ଏହାକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବି ସେହି ଚିନ୍ତାରେ ଥିଲି । ପାଠ ପଢିବା କାହିଁକି ଦରକାର ବୋଲି ଘରେ ପଚାରୁଥିଲି, ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ପଚାରୁଥିଲି । ପଢିବା ପରେ ଏହାକୁ କିଭଳି ଉପଯୋଗ କରିହେବ କେଉଁଠି ଉପଯୋଗ କରିହେବ କେହି କହିପାରୁନଥିଲେ । ସମସ୍ତେ କହୁଥିଲେ ଭଲ ମାର୍କ ଆଣିଲେ ବଡ଼ କଲେଜରେ ପଢିବୁ ଓ ବଡ଼ ଚାକିରୀ କରିବୁ । ମୋତେ ଏହା ସନ୍ତୋଷ ଦେଇପାରୁନଥିଲା । ଏହା କହିଥିଲେ ଦେଶର ସବୁଠୁ କମ୍ ବୟସରେ ବେଶି ପ୍ୟାଟେଣ୍ଟ ଅଧିକାର ହାସଲ କରିଥିବା ଆଦିଙ୍କ୍ୟ କୋଟ୍ଟାବାର ।

ଇସ୍ରୋରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ହେବେ ବାଲେଶ୍ୱର ଚାଷୀଙ୍କ ପୁଅ

ବାଲେଶ୍ୱର ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକ ପ୍ରହରାଜପୁରର ଆଲୋକ ଭଞ୍ଜ ନିଜ ମେଧାରେ ସମଗ୍ର ଜିଲ୍ଲାକୁ ଆଲୋକିତ କରିଛନ୍ତି । ପରିବା ଚାଷ କରି ପରିବାର ପୋଷୁଥିବା ବାପା ଓ ମାଆଙ୍କ ନାଁ କୁ ସାର୍ଥକ କରିଛନ୍ତି ଆଲୋକ । ଇସ୍ରୋର ବୈଜ୍ଞାନିକ ପାଇଁ ଦେଶର ୭ ଲକ୍ଷ ଯୁବାବର୍ଗଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋକ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦୦ ମଧ୍ୟରେ ରଖିଥିଲେ ୧୬ ନମ୍ବର । ପରବର୍ତ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୦୦ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଜଣଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ଆଲୋକ ଏଥିରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ ।

ତୃତୀୟ ଲିଙ୍ଗଙ୍କ ତିନି ପ୍ରେରଣା ଦାତ୍ରୀ

ଲମ୍ବା ସଂଘର୍ଷ ପରେ ସମାଜରେ ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଥିବା ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର । ସଂଜନା ସିଂହ ପ୍ରଥମ ଏପରି ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ଯିଏକି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ସରକାରୀ ଚାକିରୀଟିଏ ପାଇ ପାରିଛନ୍ତି । ସଂଜନାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟର ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ଏବଂ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ସଚିବ କୃଷ୍ଣଗୋପାଲ ତିୱାରୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସହାୟକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଛି ।

ଜଣେ ଶିଳ୍ପୀ ବଦଳାଇଦେଲେ ବସ୍ତିର ଚିତ୍ର ଓ ଚରିତ୍ର

ମୁମ୍ବାଇ ର ପଛୁଆ ଅଞ୍ଚଳ। ଏଠି ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକେ ମୁଖ୍ୟତଃ ଉପେକ୍ଷିତ ଓ ଅବହେଳିତ ହୋଇ ରହିଥାନ୍ତି । ଯୋଜନାର ସୁଫଳ କ୍ଵଚିତ ପହଂଚିଥାଏ ।ସମସ୍ତ ସୁବିଧାରୁ ବଂଚିତ ଏହି ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦା ଙ୍କ କଥା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସରକାର ଶୁଣୁ ନ ଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପୀ କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ଘର ଆଉ ମନ କୁ ରଙ୍ଗୀନକରିଦେଇଛନ୍ତି। ବସ୍ତିରେ ଲୋକଙ୍କ ମାନସିକତା ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଛୋଟିଆ ପ୍ରୟାସ କରି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜୟ କରିଛନ୍ତି ଆର୍ଟିଷ୍ଟ ରୋବଲ ନାଗି।

ଗୋମାତାଙ୍କ ମାତା ଚିନ୍ମୟୀ

ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ ବଣେଇ ରାଜ ପରିବାରରେ । ନାଁ ତାଙ୍କର ଚିନ୍ମୟୀ ଦେଓ । ନାହିଁ ତାଙ୍କ ମନରେ ଆତ୍ମବଡ଼ମା କିମ୍ବା ବଡ଼ପଣ । ପରିବାର ଗଢିବାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପଛରେ ଛାଡ଼ି ସେ ସମର୍ପିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଗୋ ସେବାରେ ।

ନିଆରା ନଜିର ସୃଷ୍ଟି କଲେ ନାରାୟଣ, ମେଡ଼ିକାଲରେ ଫଳ ଓ ବସ୍ତ୍ର ବାଣ୍ଟି ମାଗିଲେ ନବ ବିବାହିତ ପୁଅ ପାଇଁ ଆଶିଷ

ନା ଥିଲା ଆଲୋକ ସଜ୍ଜା, ନା ଥିଲା ବାଜ ବାଜଣା ବର୍ଣ୍ଣାଢ୍ୟ ପଟୁଆର । ଚାକଚକ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବାହ ଠାରୁ ନିଆରା ଥିଲା ଏହି ବିବାହ ଉତ୍ସବ । ନିରାଡ଼ମ୍ବର ବୈଦିକ ରୀତିରେ ଅଗ୍ନିକୁ ସାକ୍ଷୀ କରି ନିଜ ପୁଅର ବିବାହ ଉତ୍ସବ ସାରିଥିଲେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ରଗଡ଼ି ସାହିର ନାରାୟଣ ପ୍ରଧାନ । ନାରାୟଣଙ୍କ ପୁଅ ସଞ୍ଜୟ ସାବିତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇଥିଲେ ।

ସହିଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି, ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଅଟୋଚାଳକ ନେଲେନି ଭଡ଼ା

ପୁଲୱାମ ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଭାରତ ପାକିସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ମୂଳକ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଭାରତ ମାତା କି ଜୟର ନାରାରେ ଗୁଞ୍ଜରିତ ହେଉଛି ଦେଶ । ପୁଲୱାମା ସହିଦମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେବା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶ ସଡ଼କ ଉପରକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସିଥିବାବେଳେ ଅଟୋ ଚଳାଇ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଥିବା ଜଣେ ଯୁବକ ସହିଦମାନଙ୍କୁ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଉଛନ୍ତି । ନିଜ ଅଟୋରେ ଜାତୀୟ ପତକା ଲଗାଇବା ସହିତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଅଟୋ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି ।

ସେନା ପାଇଁ ସମର୍ପିତ ପରିବାର, ଭାରତୀୟ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷିତ ମୁକ୍ତି ମନାସିଲେ ଦେଶବାସୀ

ପାକିସ୍ଥାନ ହାତରେ ଭାରତୀୟ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ । ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷିତ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଭାରତର ଯୋରଦାର ଦାବି କରିଥିବାବେଳେ ସାରା ଦେଶବାସୀ ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କ ସୁସ୍ଥ ଓ ସୁରକ୍ଷିତ ଫେରିଆସିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

ସେନାକୁ କୋଟିଏ ଦେବେ ଲତା

ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଦେଶ ସାରା ପାକିସ୍ଥାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କ୍ରୋଧ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ତାର କଡ଼ା ଜବାବ ଦେଇଛି । ପାକିସ୍ଥାନ ସୀମା ଭିତରେ ପଶି ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଛି ବାୟୁସେନା । ମିରାଜ- ୨୦୦୦ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ୩୦୦ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନିପାତ କରିଛି ଭାରତ । ଭାରତୀୟ ବୀର ସୈନିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକକୁ ଅଭିନେତା ଅକ୍ଷୟ କୁମାର, ଅଭିଷେକ ବଚ୍ଚନ, ଅନୁପମ ଖେର, ଇମ୍ରାନ ହାସମୀ, ଅଜୟ ଦେବଗମ୍, ପରେଶ ରାୱଲ ଖୁବ୍ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ।

ଯାଜପୁର ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ନିଆରା ରିମୋଟ, ବିଦ୍ୟୁତ ଉପକରଣକୁ କରିପାରିବ ପରିଚାଳନା

ଯାଜପୁର ଟାଉନରେ ଘର । ନାଁ ତାଙ୍କର ପୁଣ୍ୟ ପ୍ରତୀକ ମିଶ୍ର । ପୁଣ୍ୟ ହାରୋ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲରେ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢନ୍ତି । ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ନାମ ରଶ୍ମିରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର ଓ ମାତାଙ୍କ ନାମ ମାନସୀ ମିଶ୍ର । ପୁଣ୍ୟ ନିଜ ଗୁରୁ ଡ଼ଃ ସଞ୍ଜୟ ପ୍ରକାଶ ସାହୁଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରେରଣା ପାଇ ଗୋଟିଏ ନିଆରା ରିମୋଟ ତିଆରି କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଦୈନିକ ପୁଣ୍ୟଙ୍କୁ କୁନି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାବେ ପରିଚିତି କରାଇଛି ।

ବିଦ୍ୟାର୍ଥିଙ୍କ ପାଇଁ ବିଭୂତିଙ୍କ ବଦାନ୍ୟତା, ପକେଟ ଖର୍ଚ୍ଚ କାଟି ସବୁ ପିଲାଙ୍କୁ ଯୋଗାଇଦେଲେ ବହି ଓ ଖାତା

ଗଛରେ ବ୍ୟାଗ୍ ଝୁଲାଇ କଙ୍କି ପଛରେ ବୁଲୁଥିବା ପିଲାଙ୍କ ସ୍କୁଲ ମୁହାଁ ଖବର ଶୁଣି ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ଜଣେ ଯୁବକ ନିଜ ପକେଟ ଖର୍ଚ୍ଚ କାଟି ସବୁ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ବର୍ଷ ସାରାର ଖାତା ବହି ଖର୍ଚ୍ଚ ଭରଣା କରିବାକୁ ଆଗକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଦାନ୍ୟତା ଦେଖାଇଥିବା ଏହି ଯୁବକଙ୍କୁ ନେଇ ସ୍କୁଲ ଠାରୁ ଗାଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠି ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଉଛି ।

୧୧ ଚାଷୀ ପାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଭିନବ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ସମ୍ମାନ

କୋରାପୁଟର ସଦାଶିବ ମାଝୀ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଧାନ ତଳି ପ୍ରତିରୋପଣ ମେସିନ । ଏଥିରେ ସହଜରେ ଧାନ ତଳି ରୋପିତ ହୋଇପାରୁଛି । ସେହିପରି ଭାରତ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ମିନି ଡ଼ାଲି ମିଲ । ଏହା ପାହାଡ଼ି ଅଂଚଳର ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଅମଳକୁ ମୂଲ୍ୟଯୋଗ କରିପାରିବ । ସେହିପରି ରାଜେଶ ସାହୁ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ପୋଲାଙ୍ଗରୁ ମଞ୍ଜି ବାହାର କରିପାରୁଥିବା ମେସିନ । ଟିକମ ପାଙ୍ଗି ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଶସ୍ୟ ସଫା ମେସିନ । ଏହିଭଳି ନୁଆ ନୁଆ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଉଭାବନକାରୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଭିନବ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି ।

ଗୁଜୁରାଟର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ କୃଷକ ପାଇଛନ୍ତି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନ, ଆଧୁନିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଡ଼ାଳିମ୍ବ ଚାଷ କରି ବଦଳାଇଛନ୍ତି ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା

୨୦୧୭ରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିବା ଦୀପା କର୍ମାକାର, ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ସଂଜୀବ କପୁରଙ୍କ ଭଳି ଜଣାଶୁଣା ନାମଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ଯାହାଙ୍କୁ ଗୁଜୁରାଟର ଚାଷୀମାନେ ଭଲ ଭାବେ ଜାଣିଥିଲେ । ସେ ଥିଲେ ଗୁଜୁରାଟ ବନାସକାଣ୍ଟା ଜିଲ୍ଲାର ସରକାରୀ ମୋଲିୟା ଗାଁର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଚାଷୀ ଗେନା ଭାଇ ଦର୍ଗାଭାଇ ପଟେଲ ।

ଅଟକାଇ ପାରିଲାନି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗର ବାଧକ, ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତିଆରି କଲେ ଫୋଲ୍ଡିଙ୍ଗ ସାଇକେଲ

ଆଜି ପ୍ରଯୁକ୍ତି କେଉଁଠୁ କେଉଁଠିକି ପହଂଚି ସାରିଛି ତଥାପି ମଧ୍ୟ ଆମ ଦେଶର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ଯାତାୟତର ସମସ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅନେକ ଉଭାବନ ହେଉଛି । ଏଭଳି ଏକ ଉଭାବନ ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ବିହାରର ୩୩ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ସନ୍ଦିପ କୁମାର । ବିହାରର ପଶ୍ଚିମ ଚମ୍ପାରଣର ବାସିନ୍ଦା ସନ୍ଦୀପ ଏବେ ଭାରତୀୟ ଡ଼ାକ ବିଭାଗର ସହାୟକ ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି । ପିଲାଦିନୁ ସେ ପୋଲିଓରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ । ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ନଥିଲା । ପିଲାଟି ଦିନର ମେକାନିକାଲ କାମରେ ସନ୍ଦୀପଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ବାରି ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା । ଗାଁର କାହାର କେଉଁ ସାମଗ୍ରୀ ଖରାପ ହୋଇଗଲେ ସନ୍ଦୀପ ସେ ସବୁ ତିଆରି କରି ଦେଉଥିଲେ । ବିଦ୍ୟୁତ ସାମଗ୍ରୀ ମରାମତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସନ୍ଦୀପଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ଥିଲା ।

ସହିଦ ଯବାନଙ୍କ ଶୋକରେ ନିଜ ଝିଅର ବିବାହ ଭୋଜି ବାତିଲ କଲେ ବ୍ୟବସାୟୀ, ଦାନ କଲେ ୧୧ ଲକ୍ଷ

ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମିରର ପୁଲୱାମା ଠାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ ସାରାଦେଶ ଶୋକ ଓ କ୍ରୋଧରେ ଡ଼ୁବି ରହିଥିବାବେଳେ ଗୁଜୁରାଟର ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀ ନିଜ ଝିଅର ବିବାହ ପରବର୍ତ୍ତି ପାର୍ଟିକୁ ସ୍ଥଗିତ କରିଦେବା ସହ ଏଥିରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଅଟକଳ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ଅର୍ଥ ସହିଦଙ୍କ ସଂପର୍କିୟମାନଙ୍କୁ ଦାନ କରିଦେବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ସଫ୍ଟୱେର ଇଞ୍ଜିନିୟର ଚାକିରି ଛାଡ଼ି ଗ୍ରାମୀଣ ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ବିଶ୍ୱ ମୁହାଁ କରୁଛନ୍ତି ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି

ରାକେଶ ପରିଡ଼ା ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ଠୁମୁରି ନାମକ ଏକ ଗ୍ଲୋବାଲ ଅନଲାଇନ ମାର୍କେଟପ୍ଲେସର ଅୟମାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସଂସ୍ଥା ଭାରତୀୟ ବୟନଶିଳ୍ପ ଏବଂ ହସ୍ତକଳାକୁ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶକୁ ରପ୍ତାନୀ କରୁଛି । ଜୁନ୍ ୨୦୧୫ରେ ଠୁମୁରି ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରୁ ତାର ବ୍ୟାବସାୟିକ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହି ସଂସ୍ଥା ଶିଳ୍ପୀ ଓ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେତୁଟିଏ ଭଳି କାମ କରୁଛି ।

ହିନା ଜୟସ୍ୱାଲ ରଚିଲେ ଇତିହାସ, ହେଲେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଫ୍ଲାଇଟ ଇଞ୍ଜିନିୟର

ଭାରତୀୟ ଆକାଶ ବାହିନୀ ହିନା ଜୟୱାଲକୁ ନିଜର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଫ୍ଲାଇଟ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଭାବେ ସାମିଲ କରିଛି । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଫ୍ଲାଇଟ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ହିନା ୟେଲାହାଙ୍କା ବାୟୁସେନା ଷ୍ଟେସନରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ସାରିବା ପରେ ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଫ୍ଲାଇଟ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବେ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 17

Recent Post