ଦେବଦୁତ ଡାକ୍ତର,ରୋଗୀକୁ ୫ କିମି ବୋହିନେଇ ବଞ୍ଚାଇଲେ ଜୀବନ

ଗର୍ଭ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଛଟପଟ ହେଉଥିବା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଭାର ରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚାଇ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାର ଜଣେ ଡାକ୍ତର। ୨ ବର୍ଷତଳେଘଟିଥିବା ଏହି ଘଟଣାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ଘଟିଛି ସେହି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ।

ଅବସର କାଳୀନ ପ୍ରାପ୍ୟରେ ଗାଁ ବିକାଶ,ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି କେଉଁଝର ର ସେନା କର୍ମଚାରୀ

ବାୟୁସେନାରେ କାମ କରୁଥିଲେ । ଅବସର ପରେ ଗାଁକୁ ଫେରି ନିଜ ଅଞ୍ଚଳର ଉନ୍ନତି ଦିଗରେ ମନ ବଳାଇଲେ । ମିଳିଥିବା ଅବସର କାଳୀନ ଅର୍ଥକୁ ଗାଁର ବିକାଶ ଦିଗରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କଲେ । ବିଭିନ୍ନ ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସେ ପ୍ରାୟ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ପାଲଟିଛନ୍ତି କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ପାଟଣା ବ୍ଲକ ରାଜନଗର ଗ୍ରାମର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବାୟୁସେନା ଅଧିକାରୀ ଶରତ କର।

୩୦ ବର୍ଷ ଧରି ପ୍ଲେଟ ପ୍ରତି ଟଙ୍କାଏ ଦାମ ରେ ଇଡ଼ଲି ସମ୍ବର ବିକୁଛନ୍ତି ଏହି ୮୦ ବର୍ଷର ମହିଳା

ଖାଦ୍ୟକୁ ନେଇ ବ୍ୟବସାୟ କରି ବହୁତ ଧନ ସମ୍ପତ୍ତି ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ବେଳେ ତାମିଲନାଡୁର ଜଣେ ୮୦ ବର୍ଷର ମହିଳା ବିଗତ ୩୦ ବର୍ଷ ଧରି କେବଳ ଲୋକଙ୍କୁ ଶସ୍ତାରେ ପେଟପୁରା ଖାଇବାକୁ ଦେବେ ବୋଲି ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ।ଏହି ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ହେଉଛନ୍ତି ତାମିଲ୍‌ନାଡୁର ବଦିଭେଲମ୍‌ପାଲ୍ୟମର କେ. କମଲାଥାଲ୍‌।

ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇଲେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ

ନୂଆପଡାରେ ଜିଲାପାଳ ଥିବା ବେଳେ ହାତରେ ଖଣ୍ଡିଏ ବାଡ଼ି ଧରି ପାହାଡ଼ ଚଢି ଦୁର୍ଗମ ଗାଁରେ ସେ ଦେଖାଇ ଥିଲେ ଆଶାର ଆଲୋକ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରେ ବେଶ ଚର୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ।ଏବେ ନୂଆପଡା ରୁ ନୟାଗଡ଼ ବଦଳି ହୋଇ ଆସିବା ପରେ ସମାନ ଉତ୍ସାହ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିଛନ୍ତି ଯୁବ ଆଇଏଏସ ପୋମା ଟୁଡୁ ।

ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବଦାନ୍ୟତା,ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପାଇଁ ପ୍ରତି ମାସରେ ଦାନ କରନ୍ତି ଗୋଟିଏ ଦିନର ଦରମା

ଛୋଟ ବଡ଼ ବିବାଦ ଘେରରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇ ପଡ଼ୁଥିବା ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସାଜିଛନ୍ତି ଜଣେ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ।ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ମନି ରାମ ଯାଦବ ଙ୍କୁ ନେଇ ଏବେ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାରିଆଡେ ଚର୍ଚା। ଛତିଶଗଡ଼ ଯଶପୁର ଶିକ୍ଷା ଉପଖଣ୍ଡର ଏହି ବିଇଓ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ଗୋଟିଏ ଦିନର ଦରମା ଉପଖଣ୍ଡରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲକୁ ଦାନ କରିଥାନ୍ତି

୫୬ ବର୍ଷରେ ବିଇଡି,୭୬ ବର୍ଷର ଏହି ମହିଳା ଖୋଲିଛନ୍ତି ନିଜେ ଏକ ସ୍କୁଲ

ମାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପିଲାଦିନୁ କାନ୍ଧ ଉପରେ ପଡିଥିଲା ରୋଷେଇର ବୋଝ। ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସ୍କୁଲ ବାରଣ୍ଡା ମାଡି ପାରି ନ ଥିବା ଏହି ମହିଳା ବହିର କଳାଅକ୍ଷରକୁ ମହିଷୀର ଆଖି ବୋଲି ଭାବି ଡରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ମନ ଭିତରେ ଥିଲା ପାଠ ପଢ଼ିବାର ଅଦମ୍ୟ ଇଛା । ଛୋଟ ପିଲା ଙ୍କ ପାଖରେ ଶାଢ଼ୀ ପିନ୍ଧା ଏହି ମହିଳା ସିଲଟ ଧରି ପଢି ବାସୁଥିବା ବେଳେ ଆଖପାଖ ଲୋକେ ଟାପରା କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ଥିଲେ ଅବିଚଳିତ ।

ଗରିବ ମେଧାବୀଙ୍କ ପାଇଁ ସନ୍ଦୀପ ପାଲଟିଛନ୍ତି ବହି ମଣିଷ

ଆଜିର ସମାଜରେ ଏପରି ଅନେକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେକି ନିଜର ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧା କାରଣରୁ ବହିଟିଏ କିଣିବା ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁନାହାନ୍ତି । ଯାହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କ ଆଶା ଆକଂକ୍ଷା ସ୍ବପ୍ନ ହୋଇ ରହିଯାଉଛି । ହେଲେ ଏତିକିବେଳେ ଏହି ଅଭାବୀ ପିଲାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରା କରିବାକୁ ଆଗକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଜଣେ ବଦାନ୍ୟ ମଣିଷ ।ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ର ସନ୍ଦୀପ କୁମାର । ସନ୍ଦୀପ ପାଠ ପଢ଼ିବାର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖୁଥିବା ଅଥଚ ବହିଟିଏ କିଣିବାକୁ ସ୍ମାର୍ଟ ହେଉନଥିବା ପିଲାଙ୍କୁ ପୁସ୍ତକ ଦେବା ପାଇଁ ଘର ଘର ବୁଲି ବହି ମାଗି ଯୋଗାଡ଼ କରୁଛନ୍ତି

ଥିଲେ ଯବାନ,ହେଲେ କିଷାନ -୨୦ ପରିବାର କୁ ଦେଉଛନ୍ତି ଜୀବିକା

ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସେ ଯବାନ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ନିଜ ଚାକିରୀ ଜୀବନ। ଅବସର ପରେ ସେ କୃଷକ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ନିଜର ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସ । ଯେ ଯବାନ ଓ ଯେ କିଷାନ ର ଦ୍ୱେତ ଗୌରବ ହାସଲ କରିଥିବା ଏହି ନିଆରା ନାୟକ ହେଉଛନ୍ତି ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲା ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସରୁଗୁଡାର ବିଜୟକୁମାର ପାଠକ।

ବୀର ଚକ୍ରରେ ସମ୍ମାନିତ ହେବେ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ବର୍ଦ୍ଧମାନ ! ସ୍କ୍ୱାଡ଼ର୍ନଲିଡର ମିଣ୍ଟି ଅଗ୍ରୱାଲ ଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧ ସେବା ପଦକ

ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅଵସର ରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ବୀରତା ସମ୍ମାନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ବର୍ଦ୍ଧମାନଙ୍କୁ ବୀର ଚକ୍ର ରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ ! ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍କ୍ୱାଡ଼ର୍ନଲିଡର ମିଣ୍ଟି ଅଗ୍ରୱାଲ ଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧ ସେବା ପଦବୀରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ

ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହେବେ କୋରାପୁଟ ଏସପି

କୋରାପୁଟ ଏସ୍‌ପି କନୱର ବିଶାଳ ସିଂ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କଠାରୁ ସେ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିବେ।

ଦେବଦୁତ ସାଜିଲେ ଅଗ୍ନିଶମ ଓ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ

ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇଛି। ଖଇରପୁଟ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଝୀଗୁଡା ଓ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ଗାଁ ବାହ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇଛି। ବୁଧବାର ମାଝୀଗୁଡା ଓ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ଗାଁର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଥିବା ଦୁଇ ଜଣ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା, ଦୁଇ ଜଣ ଛୋଟ ପିଲା ଓ ଜଣେ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଅଗ୍ନିଶମ ଓ ପୋଲିସ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ଖଇରପୁଟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚାଇଛନ୍ତି।

ସୁଷମାଙ୍କ ଶୋକରେ ଡୁବିଛି ଭାରତ

ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିର ଅଗ୍ନିବର୍ଷୀ ନେତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ୱରାଜ ଆଉ ନାହାନ୍ତି । ୬୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହୃଦଘାତ ରେ ମଙ୍ଗଳବାର ତାଙ୍କର ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସ ରେ ପରଲୋକ ପ୍ରାପ୍ତି ଘଟିଛି । ରାଜନୀତିରେ ଅପରାଜିତା, ମାନବିକତାର ମୂର୍ତ୍ତିମନ୍ତ ପ୍ରତୀକ ସୁଷମା ଲୋକସଭାକୁ ୭ ଥର ବିଜୟୀ ହୋଇ ଆସିଛନ୍ତି ।ଲୋକସଭାରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତ୍ରୀ ହେବାଠାରୁ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଯାଏଁ ସବୁଠି ସେ ନିଜର ପାରଦର୍ଶିତା ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ୱର ଟପ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସିଇଓ ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ଭାରତୀୟ

ବିଶ୍ୱର ଟପ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସିଇଓ ଙ୍କ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି ୧୦ ଭାରତୀୟ । ଟପ ୫ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆର୍ସଲମିତ୍ତଲ ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନିବାସ ମିତ୍ତଲ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି

ବ୍ୟାଗ ହେଲା,ଡେସ୍କ ବି ହେଲା :ଆଇଆଇଟି ଗ୍ରାଜୁଏଟ ଙ୍କ ନବସୃଜନରୁ ଲକ୍ଷେ ଗରିବ ପିଲା ଆଗକୁ ଝୁଙ୍କି ବସିବା କଷ୍ଟରୁ ପାଇଲେ ମୁକ୍ତି

ଦେଶରେ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ଗୁଡିକର ସ୍ଥିତି ଆଜି ଦହନିୟ।କେଉଁଠି ବିଜୁଳି ନାହିଁତ,କେଉଁଠି ନାହିଁ ଶୌଚାଳୟ । ପିଇବା ପାଣି ଯୋଗାଡ଼ ପାଇଁ ପିଲାଙ୍କୁ ପାଖ ନଦୀ କିମ୍ବା ନାଳ କୁ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି। ପାଠ ପଢିବା ପାଇଁ ପିଲାମାନେ ଚଟାଣ ରେ ବସୁଛନ୍ତି ଓ ବହିକୁ ଆଖି ଲଗାଇ ନଇଁ କରି ପଢୁଛନ୍ତି।

ଭାରତ ର ଘରଚଟିଆ ମଣିଷ,ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି ୯୦ ହଜାର ପକ୍ଷୀବସା

ଘରଚଟିଆ ମଣିଷ ଭାବେ ସେ ପରିଚିତ। ଚଢେଇଙ୍କ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ଏତେ ଘନିଷ୍ଠ ଯେ,ତାଙ୍କ କଥା କୁଆଡେ ଚଢେଇ ମାନେ ବୁଝି ପାରନ୍ତି ବୋଲି ଚର୍ଚା ହୁଏ । ଅକସ୍ମାତ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଚାଲିଆସିଥିବା ଚଢେଇଟି ଘରଭିତରେ ଥିବା ମଣିଷ ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଏତେ ସ୍ନେହ ପାଏଯେ ଆଉ ଫେରିବାକୁ ଚାହେଁନି।ଏମିତି କିଛି କୁହାଯାଏ ଗୁଜୁରାଟ ଅହମଦାବାଦ ର ଜଗତ କିନଖାବବାଲା ଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ କୁ ନେଇ

ବଲାଙ୍ଗୀର ରୁ ବଲିଉଡ

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବଲାଙ୍ଗୀର ରାଧାରାଣୀ ପଡ଼ାର ବାସିନ୍ଦା ନନ୍ଦକିଶୋର ଓ ପଦ୍ମାଳୟା ଙ୍କ ପୁଅ ଦେବତ୍ତସ ଦର୍ଜୀ ଏବେ ବଲିଉଡ଼ ଷ୍ଟାର । ଏଭଳି ପରିଚିତି ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ରାତିରେ ତିଆରି ହୋଇଯାଇନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବର୍ଷ ପରେ ବର୍ଷ ଏଭଳି ୧୧ ବର୍ଷ ମୁମ୍ବାଇର ପୃଥ୍ୱୀ ଥିଏଟର ହଲ ଭିତରେ ଝାଳ ବୁହାଇବାକୁ ପଡିଛି

ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଧାନ ରୋଇଲେ ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲାପାଳ

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଖଲ୍ଲିକୋଟ ବ୍ଲକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭରସା ଗ୍ରାମର ଏକ ଜମିରେ ଧାନ ରୁଆ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିବା ଚାଷୀ ମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୁଝିବା ସହିତ ନିଜେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କାଦୁଅ ପଚପଚ ଚାଷ ଖେତ ଭିତରକୁ ଯାଇ ଧାନ ତଳି ରୋଇଥିଲେ

ଏହି ଦୃଷ୍ଟିବାଧିତ ଯୁବତୀ ମାନେ ଆତ୍ମରକ୍ଷା କୌଶଳ ଶିଖି ହଜାର ଆଖିରେ ଆଣିଦେଲେ ଚମକ

ବିହାର ପାଟଣା ରେ ରହିଛି ଅନ୍ତରଜ୍ୟୋତି ଆବାସୀୟ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟ। ଏଥିରେ ଦୃଷ୍ଟିବାଧିତ ଛାତ୍ରୀ ସୀମାକୁମାରୀ,ଆୟୁଷି,ବର୍ଷା,ସୋନମ ଭଳି ଛାତ୍ରୀମାନେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ସହିତ ମାର୍ଶଲ ଆର୍ଟ ସମ୍ପର୍କିତ କୌଶଳଶିଖି ନିଜର ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ଅନେକ ଝିଅଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ।

ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍‌ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡ଼ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା ସତ୍ୟଙ୍କ କ୍ଷୁଦ୍ର ରଥ

ବଡ଼ ଠାକୁରଙ୍କ କୁନି ରଥ କୁ ନେଇ ଲାଗି ରହିଛି ଚର୍ଚ୍ଚା । ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲା ବ୍ରହ୍ମପୁର ର ଶିଳ୍ପୀ ସତ୍ୟ ମହାରଣା କାଳିଆ ଠାକୁର ଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦେଢ଼ ଇଂଚର ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ନିର୍ମାଣ କରିସାରା ବିଶ୍ୱର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି

ଦେଶର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ୫୦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଦୁଇ ଓଡ଼ିଆ

ଦେଶର ଦ୍ରୁତତମ ଧାବିକା ତଥା ଓଡ଼ିଆ ମହିଳା ଆଥଲେଟ୍‌ ଦୂତୀ ଚାନ୍ଦ ଓ ରାୟଗଡାରେ ଜନ୍ମିତ ତଥା ଓୱାଇଓ ହୋଟେଲ ଚେନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ରାକେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ ଦେଶର ୫୦ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 20

Recent Post