କୋରାପୁଟ ର ୬ ବର୍ଷୀୟା ଶିଶୁକନ୍ୟା ଦିବ୍ୟାଶ୍ରୀ : ଅଙ୍ଗଦାନ କରି ବଞ୍ଚାଇଲା ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଅଙ୍ଗଦାନ କରି ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେଇଛି ମାତ୍ର ୬ବର୍ଷର ଜଣେ ଶିଶୁକନ୍ୟା। ସେ ହେଲା, ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଆରବ ଏମିରେଟ୍‌ସ(ୟୁଏଇ)ରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟ ଦମ୍ପତି ଅରୁଣ କୁମାର ଓ କୀର୍ତ୍ତିଙ୍କ ଏକମାତ୍ର ଶିଶୁକନ୍ୟା ଦିବ୍ୟାଶ୍ରୀ। ଅରୁଣ ଓ କୀର୍ତି ଙ୍କ ଘର କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ଜୟପୁର ଠାରେ।

ସାପ ଉଦ୍ଧାରରେ ଲିମ୍‌କା ରେକର୍ଡ

ସାପ ଦେଖିଲେ ଅନେକ ଭୟଭୀତ ହୁଅନ୍ତି। ସାପକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ଓ ତାକୁ ନେଇ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଅବା ସାପର ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳରେ ଛାଡିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କମ। ତେବେ ଏହିଭଳି ଅସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଯୁବକ ହେଉଛନ୍ତି ଅନୁଗୋଳ ସହରର ବିପ୍ଳବ ମହାପାତ୍ର। ଯଦି କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ସାପ ଓ ମଣିଷ ଉଭୟ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିଥାନ୍ତି, ଖବର ପାଇବା ମାତ୍ରେ ବିପ୍ଳବ ସେଠାକୁ ଧାଇଁଯାନ୍ତି।

ଶ୍ରମିକ ସାଜିଲେ ବିଡିଓ; ହାତରେ କୋଦାଳ ଧରି କଲେ କାମ

ଶ୍ରମିକ ସାଜିଲେ ବିଡିଓ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୃହକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ସେ ଶ୍ରମିକ ସାଜିଥିଲେ। ଆଉ ହାତରେ କୋଦାଳ ଧରି ସିମେଣ୍ଟ୍ ମସଲା ଗୋଳାଇବା ସହିତ କାନ୍ଧରେ ମେଟାଲ ବୋହିଥିଲେ। ଗତକାଲି ଏମିତି କିଛି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକର ଜମାଦାରପଡା ପଞ୍ଚାୟତର ପିପଲପଡ଼ା ଗାଁରେ।ସୂ

୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ଜଙ୍ଗଲ ସେବାରେ

ବୃକ୍ଷପ୍ରେମୀ ଗଣେଶ୍ବର ବିଶ୍ବାଳ। ବୟସ ଆସି ୮୨ ହେଲାଣି। ଏହି ପରିଣତ ବୟସରେ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଜୀବନର ବ୍ରତ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ସେ। ତାଙ୍କରି ଉଦ୍ୟମ ଯୋଗୁ ଯୋଗୁଁ ପାଖାପାଖି ୧୮/୨୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଥିବା ଜଂଗଲ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିପାରିଛି। ଗଣେଶ୍ବରଙ୍କ ଘର ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲା କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରଣିଆକଟା ପଞ୍ଚାୟତ ତାଲଦର

ବାଜା ବଜାଇ, ବନ୍ଦାପନା କରି ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ବିଦାୟ ଦେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦ୍ବିତୀୟ ଈଶ୍ବର ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଅନେକ ଡାକ୍ତର ନିଜର ସେବା ପାଇଁ ସବୁଦିନ ପାଇ ଜନମାନସରେ ରହି ଆସିଛନ୍ତି। ଏପରି ଜଣେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଅନ୍ୟତ୍ର ବଦଳି ହେଉଥିବା ଜାଣି ଥୁଆମୂଳ ରାମପୁର ଅଞ୍ଚଳର ହଜାର ହଜାର ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିବା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଥିଲେ।

୫୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି କଳ୍ପନା

୫୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି କଳ୍ପନା ନା ପାଠର କିଛି ବୟସ ଅଛି ନା ପରୀକ୍ଷାର। କିନ୍ତୁ ସଂସାର ବୋଝ ସହ ପାଠ ପଢ଼ିବା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ କଷ୍ଟକର। ଏହିଭଳି ଏକ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଜଣେ ୫୦ ବର୍ଷୀୟା ମହିଳା। ଏହି ବୟସରେ ସେ ଏବେ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି। ମହିଳା ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ଜଳେଶ୍ବର ବ୍ଲକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାକିଡିଆର କଳ୍ପନ। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଦାନ୍ତୁନ ଥାନା ବାଲିଡାଙ୍ଗିରି ଗାଁରେ ତାଙ୍କ ଶାଶୂ ଘର। ଝିଅ ଦୁଇ ଜଣ ବାହା ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ପୁଅ ଏବେ ଯୁକ୍ତ ୨ ପଢୁଛି। ଗତବର୍ଷ ବାପ ଘରକୁ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିଲେ କଳ୍ପନା। ଜଳେଶ୍ବର ଶ୍ରୀ ଚୈତନ୍ୟଦେବ ହାଇସ୍କୁଲରେ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ମୁକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶାଖା ସମ୍ପର୍କରେ ଶୁଣିଥିଲେ। ଏବେ ବି ପାଠ ପଢ଼ି ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇହେବ ବୋଲି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ଏ କଥା ଜାଣିବା ପରେ ଅତୀତର ଅବସୋସକୁ ପୁଣି ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ପାଇବା ପରେ ଆଉ ହାତଛଡ଼ା କରିନଥିଲେ। ୨୦୧୯ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨ ଥିଲା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଐତିହାସିକ ଦିନ। କାରଣ ସେଦିନ ସେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ନାମ ଲେଖାଇଥିଲେ। ଏ ବୟସରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାର ଇଚ୍ଛାକୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ। କମାୟଶାଳିଆ ମନୋରଞ୍ଜନ ସୀମାନ୍ତ ହାଇସ୍କୁଲରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି କଳ୍ପନା। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରିଥିବା ବିଷୟଗୁଡ଼ିକରେ ଭଲ ବି କରିଛନ୍ତି। ଆଗକୁ ଥିବା ପରୀକ୍ଷାରେ ବି ଭଲ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି ସେ।

କେନ୍ଦୁଝର ରାଜାଙ୍କ ମହାନତା, ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କଲେ ପୈତୃକ ସମ୍ପତ୍ତି

ମହାନତା ଦେଖାଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦୁଝରଗଡ଼ ରାଜା ଧନଞ୍ଜୟ ନାରାୟଣ ଭଞ୍ଜଦେଓ । ରାଜପରିବାର ୩୭୮ ଏକର ଜମିକୁ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦୁଝର ସଦର ବ୍ଲକ୍‌ ମହାଦେଇଯୋଡା ପଞ୍ଚାୟତରେ ରହିଛି ରାଜପରିବାରର ୩୭୮ ଏକର ଜମି। ଏହି ଜମି ଉପରେ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟ, ପଶୁ ଡାକ୍ତରଖାନା, ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ଖେଳ ପଡ଼ିଆ, ହା‌ଟପଡ଼ିଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସରକାରୀ, ବେସରକାର ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗଢ଼ି ଉଠିଛି।

ପ୍ରିୟଙ୍କାରାଣୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ‘ସୂରଜ ଯୋଜନା’ରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ମହାନ୍‌ ତ୍ୟାଗ ନିମନ୍ତେ ଦିଂବଗତ ପ୍ରିୟଙ୍କାରାଣୀ ପାତ୍ରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭୂୟସୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ମୃତା ପ୍ରିୟଙ୍କାରାଣୀଙ୍କ ‘ବୃକ୍କ’ ବା କିଡ୍‌ନି ଦାନ କରିଥିଲେ। ଏଥିଯୋଗୁଁ କଟକ ବଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନା ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଆପୋଲୋ ସହ୍‌ପିଟାଲ୍‌ରେ ଦୁଇଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରେ ତାହା ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଇ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରାଯାଇ ପାରିଛି।ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରିୟଙ୍କାରାଣୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ‘ସୂରଜ ଯୋଜନା’ରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ।

ବାଲେଶ୍ୱରର କୁନି ବୈଜ୍ଞାନିକ,ତିଆରି କଲେ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି

କୁନି ହାତରେ ବଡ଼ ଉଦ୍ଭାବନ। କୃଷକଙ୍କ କଷ୍ଟ ଦୂର କରିବାକୁ ତିଆରି କଲେ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି। ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଏକା ସାଙ୍ଗରେ ୬ଟି ଚାଷ କାମ କରିପାରିବ। ଚାଷୀଙ୍କ ପରିଶ୍ରମକୁ ହାଲକା କରିବାକୁ ଏଭଳି ଏକ ଯନ୍ତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର। ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ବସ୍ତା ବ୍ଲକ ମଧୁପୁରା ଗାଁର ୧୨ବର୍ଷର କୁନି ପୁଅ ବିପ୍ଳବ ଘୋଷ୍ ଚାଷୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଏମିତି ଏକ ଭିନ୍ନ ଯନ୍ତ୍ର ତିଆରି କରି ଏବେ ସାରା ବସ୍ତା ଅଞ୍ଚଳରେ କୁନି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାବେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

କନ୍ଧମାଳର ଝୁଲିମା ମଲ୍ଲିକ ଙ୍କ କାହାଣୀ କୁ ନେଇ ସବୁଠି ଚର୍ଚା,ଯିଏ ଶୁଣିଲା କହୁଛି ସାବାସ

ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାର ପରିସୀମାରେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ବାନ୍ଦୁଡ଼ି ଗାଁର ଭି.ଆୱାଡ୍ ବିଜୟିନୀ ଝୁଲିମା ମଲ୍ଲିକ୍ । ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ରାଜସ୍ଥାନ ଜୟପୁରରେ ଚାଲିଥିବା ଜୟପୁର ଲିଟ୍ରେସି ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ (Jaipur Literacy Festival)ରେ ଉନ୍ମୋଚନ ହୋଇଯାଇଛି ଉଇ ଆର ଦି ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ସ (We Are The Champions) ପୁସ୍ତକ ।

ସାବାସ ଅନିଲ ମହାନ୍ତ ,ଫୋନ କଲେ ରୋଗୀକୁ ପହଞ୍ଚାନ୍ତି ମେଡିକାଲ - ବଂଚାଇଲେଣି ୧୦ହଜାର ଜୀବନ

ଫୋନ୍‌ କଲେ ହାଜର ହୋଇଯା’ନ୍ତି ସେ। ଦୁର୍ଘଟଣା ହେଉ କି , ପ୍ରସବ ବେଦନା ଅବା ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥତା, ନିଜ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ବୋହି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତି। ଏହିଭଳି ଭାବେ ସେ ୧୦ ହଜାର ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇ ସାରିଲେଣି। ତାଙ୍କରି ଏହି ସହାୟତା ଯୋଗୁ ୩ ଶହରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ସୁରୁଖୁରୁରେ ପ୍ରସବ କରିପାରିଛନ୍ତି।

କର୍କଟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ପିତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅଟୋ ଚଳାଇ ଖର୍ଚ୍ଚ ଯୋଗାଡ଼ କରୁଛନ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଝିଅ

ଗୁଜୁରାଟର ସୁରଟରେ ଜଣେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁବତୀଙ୍କ କାହାଣୀ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ପାଲଟିଛି। ପୋଲିଓ ହେତୁ ୩୫ବର୍ଷୀୟ ଅଙ୍କିତା ଶାହଙ୍କୁ ପିଲାଟି ବେଳୁ ଗୋଟିଏ ଗୋଡ ହରାଇବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ତେବେ ଏଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ ବି ସେ ଅକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି ସକ୍ଷମ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି ଅଙ୍କିତା।

ମଶାଣି ସଫା କଲେ ତଲସରା ବିଧାୟକ

ନିଆରା କାମ ପାଇଁ ଚର୍ଚା କୁ ଆସିଛନ୍ତି ଜଣେ ବିଧାୟକ ।ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇ ନୁହଁ ବରଂ ସମାଜସେବା ପାଇଁ ବିଧାୟକ ଙ୍କ ନୁଆଁ ରୂପ ନୂଆ ବର୍ଷ ଆରମ୍ବରୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ବାଳାଶ୍ରମ ରେ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳିଲା ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ,ସୃଷ୍ଟିହେଲା ବିରଳ ଉଦାହରଣ

ଯାଜପୁରସ୍ଥିତ ଉତ୍କଳ ବାଳାଶ୍ରମ ପରିସରରେ ଦୁଇ ଅନ୍ତେବାସୀ ସନାତନ ଓ ଅସାଳୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନ ପାଳନ କରିଛି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ। ଜିଲା ପାଳ ରଂଜନ କୁମାର ଦାସ ବାଳାଶ୍ରମରେ ରହୁଥିବା ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନ ପାଳନ ପାଇଁ ଆଶ୍ରମ ପରିଶ୍ର ରେ ପହଂଚି ଥିଲେ । ଆଇବିବିଆଇ ଏହି ଅଭିନବ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇଥିଲେ।

ସେଲୁନରେ ୮୦୦ ବହିର ବଡ ଏକ ଲାଇବ୍ରେରୀ କରିଛନ୍ତି ଅଷ୍ଟମ ପଢିଥିବା ହେୟାର ଡ୍ରେସର

ଅର୍ଥାଭାବରୁ ସେ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏ ପାଠ ପଢ଼ିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ। ହେଲେ ଏବେ ସେ ନିଜର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛନ୍ତି। ସେଲୁନ ଭିତରେ ଲାଇବ୍ରେରୀ ଖୋଲି ତାମିଲନାଡୁର ପୋନମାରିଆପ୍ପନ ସମସ୍ତଙ୍କର ପ୍ରଶଂସାର ପାତ୍ର ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଥିବା ଦୁର୍ବଳତା ପାଇଁ ସେ ନିଜ ସେଲୁନ୍‌ରେ ଲାଇବ୍ରେରୀ ଖୋଲିଛନ୍ତି

କାଜୁ ବିକ୍ରି କରି ଘର ଚଳାଉଥିବା ଝିଅ କୁ ମିଳିଲା ସଫଳତା ,ଯିବେ ନାସା

କଥା ଅଛି ଇଚ୍ଛା ଥିଲେ ଉପାୟ ବଳେ ବଳେ ଆସେ ଏବଂ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ସାରା ଜଗତକୁ ମଧ୍ୟ ଜିଣିହୁଏ । ଏହି ଉକ୍ତିଟିର ସଫଳ ରୂପାୟନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ତାମିଲନାଡୁର ଅଦାନକୋଟ୍ଟଇ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଥିବା ବିଜ୍ଞାନ ଛାତ୍ରୀ କେ. ଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଘଟଣାରୁ।

କ୍ଲିନ ଏନର୍ଜି ପାଇଁ ବିଦେଶରୁ ସୁନାମ ପାଇଛନ୍ତି ବ୍ରହ୍ମପୁର ର ଛାତ୍ର

ଅଲଟରନେଟିଭ୍ ସୋର୍ସ ଅଫ ଏନର୍ଜି ଓ କ୍ଲିନ ଏନର୍ଜି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଛନ୍ତି ବ୍ରହ୍ମପୁର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ଛାତ୍ର ବିଶ୍ବନାଥ ପାତ୍ର। ବିଶ୍ବନାଥଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରରେ ଚୟନ ହେବା ପରେ ସେ ରଷିଆ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଦୁଇଭଉଣୀ ପୂର୍ଣ୍ଣିମ‌ା ଓ ସବିତା ପାଇବେ ଜାତୀୟ ସାହସିକତା ପୁରସ୍କାର

ଓଡିଶାର କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାର ଦୁଇ ଭଉଣୀ ପୂର୍ଣ୍ଣିମ‌ା ଗିରି ଓ ସବିତା ଗିରି ଜାତୀୟ ସାହାସିକତା ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ପୁରସ୍କାର ୨୦୨୦ ମସିହା ଜାନୁଆରିରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ,ଭାଗଚାଷ କରି ବର୍ଷକୁ ଅଢେଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି ଭୂମିହୀନ ଭାଗ୍ୟଧର

ଚାଷ ଅଛି ଯାହାର କି ଆନନ୍ଦ ତାହାର। ଏହାକୁ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରେ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଗୋପ ଥାନା ଗଣେଶ୍ୱରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଗ୍ରାମର ଭାଗ୍ୟଧର ବେହେରା। କୁଶଭଦ୍ରା ନଦୀ ପଠାରେ ମାତ୍ର ଦୁଇ ଏକର ଜମିରେ ଭାଗ ଚାଷୀ ଭାବେ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି ଏହି ଉଦ୍ୟମୀ ଚାଷୀ।

ବହି ବନ୍ଧାଳିରୁ ସମାଜସେବୀ,୧୦ ବର୍ଷରେ କରିଛନ୍ତି ୧୨୦୦ ଶବ ସତ୍କାର

ପେଶା ବହି ବନ୍ଧେଇ। ସେହି ରୋଜଗାରରୁ ୩ପ୍ରାଣୀ କୁଟୁମ୍ବ ଚଳନ୍ତି। ଆଉ ବଳକା ଅର୍ଥକୁ ସଞ୍ଚୟ ନ କରି ଦିନଦରିଦ୍ରଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି। ଏମିତି ୧୦ବର୍ଷ ହେଲା ନିରନ୍ତରଭାବେ ଅସହାୟ ଓ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ନିସ୍ୱାର୍ଥପରଭାବେ ସେବା ଯୋଗାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି ଅଭିମନ୍ୟୁ ଦାସ ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 23

Recent Post