ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଶୌଚାଳୟ ଦିବସ, ତିନି ହଜାର ଶୌଚାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି ବସ୍ତିର ମହିଳା କଳାବତୀ

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଏକ ବସ୍ତିର ମହିଳା କଳାବତୀ ସାରା ଦେଶରେ ଶୌଚାଳୟ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଏକ ପରିଚିତ ନାମ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ୩୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଖୋଲାରେ ଶୌଚକୁ ବିରୋଧ କରି ସେ ଗୋଷ୍ଠୀଗତ ଓ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ ଓ ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ ଯେଉଁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ତାହାକୁ ଆଜି ସାରା ଦେଶ ମନେ ପକାଉଛି ।

ଲକ୍ଷାଧିକ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଦାୟୀ ପଂଚମ ପାସ୍ ଡ଼ାକ୍ତର ଦିଦି

ନଭେମ୍ବର ୧୫ରେ ପାଳିତ ହୋଇଥିଲା ୧୮ତମ ଝାରଖଣ୍ଡ ଦିବସ । ଝାରଖଣ୍ଡବାସୀଙ୍କୁ ନିଆରା ସେବା ଯୋଗାଇଥିବା ୧୦ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏ ଅବସରରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଦିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନୀତ ହୋଇଥିବା ଏହି ୧୦ ଜଣ ମହିଳା ଦେଶ ତଥା ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଗୌରବାନ୍ୱିତ କରିଥିବା କହିଥିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରଘୁବର ଦାସ । ଏହି ମହିଳାମାନଙ୍କ ସହିତ ଥିଲେ ବଲମଦିନା ତିର୍କି ନାମରେ ଜଣେ ମହିଳା । ବଲମଦିନା ପଂଚମ ଶ୍ରେଣୀ ପାସ୍ କରିଥିଲେ ହେଁ ଏବେ ସେ ଡ଼ାକ୍ତର ଦିଦି ନାମରେ ନିଜର ଏକ ନିଆରା ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛନ୍ତି ।

ପାରମ୍ପରିକ ଜଳସେଚନର ସୂତ୍ରଧର ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ରଇବୁ ମହାନ୍ତ

କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ପାଟଣା ବ୍ଲକ ଚେମେଣା ପଂଚାୟତ ଧନୁର୍ଯ୍ୟୟ ଗାଁର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ରଇବୁ ମହାନ୍ତ । ଜନ୍ମରୁ ପୋଲିଓରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଅଣ୍ଟା ତଳକୁ ଅଚଳ ହୋଇଯାଇଛି । ଦୁଇ ହାତରେ ଭରା ଦେଇ ବାଟ ଚାଲୁଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ଥକି ପଡ଼ି ନାହାନ୍ତି ରଇବୁ । ଦୃଢ ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତି ବଳରେ ଗୋଡ଼ରେ ଚାଲିବାର ଶକ୍ତି ନଥାଇ ସୁଦ୍ଧା ସେ ଚାଷ କାମ ସହ ଜଡ଼ିତ । ଚାଷକୁ ସଫଳତାର ସହ କରି ନିଜର ଦୁଇ ଝିଅଙ୍କୁ ବିବାହ ଦେବା ସହ ଦୁଇ ଅକ୍ଷର ପାଠ ପଢାଇ ଯୋଗ୍ୟ କରାଇପାରିଛନ୍ତି । ପତ୍ନୀ ଭାନୁମତି ମଧ୍ୟ ପୋଲିଓରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ହରାଇଛନ୍ତି ଗୋଟିଏ ଗୋଡ଼ । ଗୋଟିଏ ଗୋଡ଼ରେ ବାଡ଼ିଟିଏ ଧରି ସେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଯୋଗାଇଛନ୍ତି ସାହସ ।

ହୋମଗାର୍ଡ଼ଙ୍କ ପୁଅ ପାଇଲେ ଆଇଇଏସ

ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ସର୍ଭିସର ପରୀକ୍ଷା ଫଳରେ ୧୧୪ତମ ର‌୍ୟାଙ୍କ ପାଇଛନ୍ତି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଲକ୍ଷେ୍ମø ଇଟୌଜ ଅଂଚଳର ଜଣେ ହୋମଗାର୍ଡ଼ଙ୍କ ପୁଅ ।

ଆମେରିକା ପାର୍କିଂ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କଲେ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର

ଗଣିତକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର ଆମେରିକାରେ ହେଉଥିବା କାର ପାର୍କିଂ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନର ରାସ୍ତା ବାହାର କରି ପାରିଛନ୍ତି । କାର ପାର୍କିଂ ପାଇଁ ଖାଲି ଜାଗା ଖୋଜିବା ଦିଗରେ ଛାତ୍ର ଜଣକ କଳନା ବିଧି (ଆଲଗୋରିଦିମ)କୁ ବିକଶିତ କରି ସଫଳତା ପାଇଥିବା ଆଲବାମା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ କହିଛି ।

ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରରେ ପଢୁଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ପୁଅ

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଚଗୋଲି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସ୍ୱାତି ଭଦୋରିଆ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ନିଆରା ଉଦାହରଣ । ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବଦଳରେ ନିଜ ୨ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ସରକାରୀ ପରିଚାଳିତ ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରରେ ନାମ ଲେଖାଇଛନ୍ତି । ଗୋପେଶ୍ୱର ଗାଁରେ ଥିବା ଏହି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପୁଅକୁ ଛାଡ଼ିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ନିୟମିତ ଆସୁଥିବାରୁ ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ସମେତ ଆଖପାଖ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକ ସଫାସୁତୁରା ଓ ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତିତା ହୋଇଯାଇଛି ।

କୋବି ଚାଷ ପାଇଁ ଏହି ଚାଷୀଙ୍କ ନାମ ଯୋଡ଼ି ହେଲା ଲିମକା ବୁକ୍ ଅଫ ରେକର୍ଡ଼ରେ

ରାଜସ୍ଥାନ ସିକର ଜିଲ୍ଲାର ଜଗଦିଶ ପ୍ରସାଦ ପାରିକ ୧୯୭୦ରୁ ଚାଷ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ପାରମ୍ପରିକ ଚାଷ ବ୍ୟତୀତ ସେ ଦୁଇ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଡ଼ାଳିମ୍ବ, ଲେମ୍ବୁ, ବେଲ, ଗୋଲାପ ଏବଂ କୋବି ଚାଷ କରିଥାନ୍ତି । ସେ ନିଜର ଏହି ଚାଷ ପାଇଁ ରାସାୟନିକ ସାର ପ୍ରୟୋଗ ନକରି ନିଜେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ଜୈବିକ ସାର ପ୍ର୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି ।

୮୦ ବର୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ପଢୁଛନ୍ତି ପାଠ, ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଓ ବିଧାୟକଙ୍କ ନିଆରା ନିଶା

ବୟସର ଅପରାହ୍ନରେ ପହଂଚି ସାରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁ ବୟସରେ ଅବସରର ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ଉପଭୋଗ କରାଯାଏ ସେହି ବୟସରେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥିର ସାଧନା ଓ ସଂଘର୍ଷ ତାଙ୍କୁ ନୁଆ ଉନ୍ମାଦନା ଓ ନୂତନ ଉତ୍ସାହ ଦେଇଛି । ୮୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପହଂଚି ସୁଦ୍ଧା ସେ ପାଠ ପଢିବାର ନିଶାରେ ଘର ଛାଡ଼ି ଛାତ୍ରାବାସର ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଜୀବନ ଜୀଉଁଛନ୍ତି । ଏହି ୮୦ ବର୍ଷର ଛାତ୍ର ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ନାରାୟଣ ସାହୁ । ଶ୍ରୀ ସାହୁ ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ବିଧାୟକ ଓ ଥରେ ସାଂସଦ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ରାବାସର ୨୪ ନମ୍ବର ରୁମରେ ରହି ସେ ନିଜର ପିଏଚଡ଼ି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି ।

ତିତିଲି ତୃଷାର୍ତ୍ତଙ୍କ ସେବା କରୁଛନ୍ତି ଭଗବାନ

ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ତିତିଲି ବାତ୍ୟାରେ ସବୁଠୁ ବେଶୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା । ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ଗାଁରେ ଏବେ ବି ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇପାରିନାହିଁ ଜୀବନ ଯାତ୍ରା । ଜଳ, ବିଜୁଳି ଓ ଗମନାଗମନର ସ୍ଥିତି ଅନେକ ଗାଁରେ ସଜଡ଼ା ଯାଇପାରିନି । ବାତ୍ୟା ପରେ ପିଇବା ପାଣି ପାଇଁ ଲୋକେ ନାହିଁ ନଥିବା ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଭୋଗିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଏକ ସମୟରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଭଗବାନ ବିଶ୍ୱାଳ । ବିଶ୍ୱାଳ ମା ଦକ୍ଷିଣକାଳୀ ପାୱାର ୟୁନିଟର ମାଲିକ । ନିଜର ଗାଡ଼ିରେ ଜେନେରେଟର ଖଞ୍ଜି ସେ ତିତିଲି ଅଂଚଳରେ ପିଇବା ପାଣି ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି । ଲାବଣ୍ୟଗଡ଼ରୁ ଦେଓପୁର ଦେଇ ମାରିଣ୍ଡି ଯାଏଁ ଜେନେରେଟର ଦ୍ୱାରା ପରିବାର ଗୁଡ଼ିକୁ ପିଇବା ପାଣି ଯୋଗାଇ ଦେଇ ସେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ।

୮୫୦ ଚାଷୀଙ୍କ ୫କୋଟି ଋଣ ସୁଝିବେ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ

ବଲିଉଡ଼୍ ସୁପରଷ୍ଟାର ପୁଣି ଥରେ ନିଜର ମଣିଷ ପଣିଆ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରାଇଛନ୍ତି । ଚାଷୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ପୂରଣ ପାଇଁ ଏହି ତାରକା ନିଜର ସ୍ୱଅର୍ଜିତ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ବିନିଯୋଗ କରିବାର ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ୮୫୦ରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କ ଋଣ ପରିଶୋଧ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରି ଅମିତାଭ ହୃଦୟ ଜିତିଛନ୍ତି ।

ପରିବାବାଲା ଡ଼ାକ୍ତର, ୧୪ ହଜାର ରୋଗୀଙ୍କୁ କରିଛନ୍ତି ମାଗଣାରେ ସର୍ଜରୀ

ଡାଃ ନାଗେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ପେଷାରେ ଜଣେ ଡ଼ାକ୍ତର । ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ପରିବାବାଲା ଡ଼ାକ୍ତର ନାମରେ ଜାଣନ୍ତି । ଡ଼ା ନାଗେନ୍ଦ୍ର ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଗରିବ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ସର୍ଜରି କରି ଜୀବନଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଡ଼ାକ୍ତରମାନେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଗରିବ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ତାଙ୍କର ମନକି ବାତ୍ ରେ କହିବା ପରେ ଡ଼ାକ୍ତର ସିଂହ ମାଗଣାରେ ରୋଗୀ ସେବା ପାଇଁ ତତ୍ପରତା ଦେଖାଇଥିଲେ ।

ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଶବ ସତ୍କାର କରାଇଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ

ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଅକ୍ଟୋବର ୧୬ ତାରିଖ ରାତିରେ ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ସୋହେଲାଠାରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ଜଣେ ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଶବ ସତ୍କାର କରି ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ପ୍ରଶଂସିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସୋହେଲା ସାହୁ ଟିକିରାଠାରେ ଗତ କିଛି ମାସ ହେବ ଏକ କୁଡ଼ିଆରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିବା ଆଦିବାସୀ ବୃଦ୍ଧା ମାଟି ଭୂଏଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ପଡ଼ାବାସୀ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ସଂପର୍କିୟମାନଙ୍କୁ ଦେବା ସତ୍ତେ୍ୱ ଶବ ସତ୍କାର ପାଇଁ କେହି ଆସିନଥିଲେ । ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧା ମାଟି ଭୂଏଙ୍କ ଶବ ପଡ଼ି ରହିଥିଲା । ତେଣେ ଘଟଣା ସଂପର୍କରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଖବର ପାଇବା ପରେ ସୋହେଲାରେ ଥିବା ରାଜ୍ୟ ଶ୍ରମ ଓ ଶକ୍ତିମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ମୃତକଙ୍କ ଶବ ସତ୍କାର ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଥିଲେ ।

ଇଡ଼ଲି, ଦୋସା ବ୍ୟବସାୟରୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପୁଅ ଠିଆ କରାଇଦେଲେ ୧୮୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର କମ୍ପାନୀ

ଚା ବଗିଚାରେ କାମ କରୁଥିବା ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପୁଅ ନିଜ ଭାଗ୍ୟ ନିଜେ ବଦଳାଇବାର ସଂକଳ୍ପ ନେଇ ଆଜି ୧୮୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟିକ କାରବାର କରୁଥିବା ଏକ କମ୍ପାନୀ ଠିଆ କରାଇ ପାରିଛନ୍ତି ।

ଗୋଟିଏ ଗୋଡ଼ରେ ଦୌଡ଼ିଲେ ୧୦ କିମି ମାରାଥନ୍, ପୁନେର ଜାଭେଦ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୁନେର ୨୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଜାଭେଦ ଚୌଧୁରୀ ରବିବାର ୧୦ କିଲୋମିଟର ହାଫ୍ ମାରାଥନ୍ ଶେଷ କରିବା ପରେ ଖୁସିରେ ନାଚି ଉଠିଥିଲେ । ସେ ନାଚୁ ଥିବାର ଭିଡ଼ିଓ ଏବେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ପାଇଲଟ ହେବା ପରେ ଜଣେ ପଞ୍ଜାବୀ ଯୁବକ ନିଜ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ କରାଇଲେ ବିମାନ ଯାତ୍ରା

ପଞ୍ଜାବର ଆଦମପୁର ସାରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମର ବିକାଶ ଜ୍ୱାଣୀ ପାଇଲଟ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବା ପରେ ନିଜ ଗାଁର ସବୁଠୁ ବୟସ୍କ ୨୨ ଜଣ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଆକାଶରେ ବିମାନ ଯାତ୍ରାର ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରି ହୃଦୟ ଜିତିଛନ୍ତି ।

୨୦ ବର୍ଷ ହେଲା ମାଗଣାରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲ ପହଂଚାଉଛନ୍ତି ଏହି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଦାଦା

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଜଲପାଇଗୁଡ଼ି ଜିଲ୍ଲା ଡ଼ାଲାବାଲି ଗାଁର କରିମ ଭଲ ହକ୍ କୁ ଏଠାରେ ସମସ୍ତେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଦାଦା ନାମରେ ଜାଣନ୍ତି । କରିମ ଏକ ଚା ବଗିଚାରେ କାମ କରନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ରୋଗୀ ଗରିବ ଏବଂ ଦୁର୍ବଳ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ବାଇକରେ ବସାଇ ମେଡ଼ିକାଲରେ ପହଂଚାଇ ଦେଇଥାଆନ୍ତି ।

ପ୍ରଦୂଷଣ ରୋକିବା ଫିଲଟର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ଆଇଆଇଟିର ଛାତ୍ର , ବିଷାକ୍ତ ପବନକୁ ଘରେ ପୁରାଇ ଦେବନି ଏହି ଜାଲ

ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଘର ବାହାରେ କେବଳ ପ୍ରାଣଘାତୀ ହୋଇନଥାଏ ବରଂ ଘର ଭିତରେ ପଶି ଭୟଙ୍କର ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ଏଥିରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଆଇଆଇଟିର ତିନିଜଣ ଛାତ୍ର ଦୁଇଜଣ ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ସହ ମିଶି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରଧରଣର ଜାଲ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଯାହା ପ୍ରଦୂଷଣ ଠାରୁ ଘରକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇପାରୁଛି । ଏହି ଜାଲ ଲଗାଗଲେ ପ୍ରଦୂଷିତ ପବନ କବାଟ ଝରକା ଦେଇ ଘର ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିନଥାଏ ।

ବାପୁଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ, ଆପଣାନ୍ତୁ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଏହି ୫ ଜୀବନ ସୂତ୍ର

ଜାତିର ଜନକ ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀ କେବଳ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତି ନୁହନ୍ତି । ସେ ଏକ ବିଚାର ଧାରା । ଆସନ୍ତୁ ବାପୁଙ୍କ ୧୫୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ତାଙ୍କର ଏହି ୫ ପ୍ରମୁଖ ଜୀବନସୂତ୍ରକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ନିଜ ଜୀବନ ବଦଳାଇବାରେ ସହାୟକ ହେବ ।

ଖାଲି ପାଦରେ ସ୍କୁଲ ଯାଉଥିଲେ ଶାସ୍ତ୍ରୀ, ଯୌତୁକରେ ମାଗିଥିଲେ ଗୋଟିଏ ଚରଖା

ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହିତ ଆଜି ଲାଲବାହାଦୁର ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଜନ୍ମଦିନ । ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ ଅକ୍ଟୋବର ୨ ତାରିଖ ୧୯୦୪ ମସିହାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାରାଣସୀ ଠାରୁ ୭ ମାଇଲ ଦୂର ମୋଗଲ ସରାଇ ଠାରେ ହୋଇଥିଲା । ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ । ଲାଲ ବାହାଦୁରଙ୍କୁ ମାତ୍ର ଦେଢ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ମାତା ନିଜର ତିନି ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ନେଇ ନିଜ ପିତାଙ୍କ ଘରକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ ।

ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ : ୩୫ ଦିନରେ ଏହି କୃଷକ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ୭୮୦ ଶୌଚାଳୟ

ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇ ୪୫ ବର୍ଷିୟ ମଣିଲାଲ ରାଣା ନିଜ ଟିମ୍ ସହିତ ମିଶି ୩୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତିଆରି କରିପାରିଛନ୍ତି ୭୮୦ଟି ଶୌଚାଳୟ ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 13

Recent Post