ପ୍ରତି ଭଡ଼ାରୁ ଟଙ୍କାଏ ଠୁଳ କରି କ୍ୟାନସର ରୋଗୀଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବ ଓଲା କ୍ୟାବ୍

ଆପ୍ ଜରିଆରେ ଗାଡ଼ି ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବାର ସେବା ପରେ ଏବେ ଓଲା କ୍ୟାବ୍ କ୍ୟାନସର ରୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତାର ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସେବା ମନୋବୃତ୍ତିକୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛି । ଓଲା ଏବେ ତାର ପ୍ରତିଟି ଭଡ଼ା ଶେଷରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କାଟିଏ ଲେଖାଏ ଅତିରିକ୍ତ ଅର୍ଥ ଆଦାୟ କରି କ୍ୟାନସର ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଯୋଗାଇ ଦେବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏଥିପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ମାଇଁ ରାଇଡ଼, ମାଇଁ କଜ ନାମକ ଏକ ପ୍ରୟାସ ହାତକୁ ନେଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଓଲା ଏଥିପାଇଁ ଟାଟା ଟ୍ରଷ୍ଟର ଅଲାମେଲୁ ଚାରିଟେବଲ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ସହ ହାତ ମିଶାଇଛି ।

ଗୁଗୁଲ ଏବଂ ୟୁଟ୍ୟୁବ ସହାୟତାରେ ଆଇଏଏସ ଟପ୍ପର ହେଲେ ଅନୁଦୀପ

ଗୋଟିଏ ସମୟ ଥିଲା ଯେଉଁଠି ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାର୍ଥି ତାର ସମସ୍ତ ଶ୍ରେୟ ନିଜର ପିତାମାତା ଓ ଗୁରୁଜନଙ୍କୁ ଦେଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ବଦଳିଛି ସମୟ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଗୁରୁ ପାଲଟିଛି ଗୁଗୁଲ । ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଭିଡ଼ିଓ କ୍ଲାସ ଦେଖି ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି ବିଦ୍ୟାର୍ଥି । ଠିକ୍ ଏହିପରି ଭାବେ ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଅନୁଦୀପ ଦୁରିସେଟ୍ଟୀ । ଅନୁଦୀପ ସଫଳତାର ସମସ୍ତ ଶ୍ରେୟ ଗୁଗୁଲ ଓ ୟୁଟ୍ୟୁବକୁ ଦେବା ସହ ଭବିଷ୍ୟତର ପ୍ରସ୍ତୁତକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁୁ ଟ୍ୟୁସନକୁ ଯାଇ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରିବା ବଦଳରେ ଗୁଗୁଲ ଓ ୟୁଟ୍ୟୁବରୁ ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ତିଆରି କଲେ ବର୍ଷା ଜଳରୁ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରୁଥିବା ଉପକରଣ

ପୂର୍ବ ୟୁରୋପ ଏବଂ ଏସିଆର ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ଅବସ୍ଥିତ ଅଜରବୈଦାନ ଏକ ଗଣ ରାଜ୍ୟ । ଏଠାର ମାତ୍ର ୭ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଚଳ ହେଉଛି କୃଷି ଯୋଗ୍ୟ । ଏହାର ଜଣେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ଏବେ ବର୍ଷା ଜଳରୁ ବିଜୁଳି ଅମଳର ଉପକରଣ ତିଆରି କରି ପ୍ରଶଂସା ପାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଏଭଳି ନିଆରା ଉପକରଣ ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ୨୦ ହଜାର ଡ଼ଲାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

୨୨ ବର୍ଷର ଆଦିତ୍ୟଙ୍କୁ ଗୁଗୁଲରୁ ଚାକିରୀ ଅଫର, ବର୍ଷକୁ ଦେବ କୋଟିଏ କୋଡ଼ିଏ ଲକ୍ଷ ଦରମା

୨୨ ବର୍ଷ ବୟସର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁଗୁଲ ଦେଇଛି ଏକ ଲୋଭନୀୟ ଅଫର । ବର୍ଷକୁ ଏକକୋଟି ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଦରମା ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ଦେବ ବିଶ୍ୱର ଏହି ସର୍ବବୃହତ୍ତ ସର୍ଚ୍ଚ କମ୍ପାନୀ । କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଦରମା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ପାଉଥିବା ଏହି ଯୁବକଙ୍କ ନାମ ଆଦିତ୍ୟ ପାଲିୱାଲ । ସେ ଗୁଗୁଲର ନ୍ୟୁୟର୍କ ଠାରେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତା) ବିଭାଗରେ କାମ କରିବେ ।

ନିଜ ସମସ୍ୟାରୁ ମିଳିଲା ସମାଧାନର ସୂତ୍ର : ଅଭିଭାବକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ମହିଳା ତିଆରି କଲେ ଆଡ଼ମିଶନ ପୋର୍ଟାଲ

ଦିଲ୍ଲୀ ନର୍ସରୀ ସ୍କୁଲର ନାମ ଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା ହାଭାର୍ଡ଼ରେ ନାମ ଲେଖାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଠାରୁ କିଛି କମ୍ କଷ୍ଟକର ନୁହେଁ । ଏହି ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକରେ ଏତେ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ବଢିଯାଇଛି ଯେ ପିଲା ଓ ପିତା ମାତାମାନେ ପେଷି ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି । କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବିଜ୍ଞାନରେ ପ୍ରଫେସର ଥିବା ଅଞ୍ଜଳି ଆମେରିକାରୁ ଫେରିବା ପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୃହୀଣିଟିଏ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବସବାସ କରୁଥିଲେ । ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସ୍କୁଲରେ ନିଜ ପୁଅର ନାମ ଲେଖାଇବାକୁ ନେଇ ଅଞ୍ଜଳି ନାକେଦମ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଅଞ୍ଜଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ କି ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଓ ପେଷାଦାର ଜୀବନ ସହ ତାଳମେଳ ରଖି ଏପରି ଏକ କାମ କରିବି ଯାହା କି ଅନ୍ୟ ପିତାମାତାମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବ ।

ସ୍କୁଲରେ ପିଲାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତଦାରଖ କରିବାରେ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରୁଛି ଏନ ଗୁରୁ କୁଇକ ସ୍କୁଲ ପେରେଣ୍ଟସ ଆପ୍

ପିଲାଙ୍କ ଫଟୋ, ନାମ, ଶ୍ରେଣୀ, ସେକ୍ସନ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଟାସ୍କ, ଦେୟ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂଚନା ଏବେ ମୋବାଇଲି ଆପରେ ଉପଲବ୍ଧ । ଅଭିଭାବକମାନେ ପିଲାଙ୍କ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଏହି ଆପରୁ ପାଇପାରୁଛନ୍ତି । ଏନ ଗୁରୁ କୁଇକ ସ୍କୁଲ ପେରେଣ୍ଟଓ ଆପ୍ଲିକେଶନ ପିଲାଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତଦାରଖ କରିବାରେ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ସହାୟକ ହେଉଛି । ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ ବଟନକୁ ଛୁଇଁ ଅଭିଭାବକମାନେ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିବା ସୂଚନା ବିନା ସମୟ ବିନିଯୋଗରେ ପାଇପାରୁଥିବାରୁ ଏହି ଆପର ଚାହିଦା ବଢିଛି ।

କାହିଁକି କେବେ ରୋଗରେ ପଡ଼ନ୍ତି ନାହିଁ ହରି ଏବଂ ଆଶା, ଜାଣନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନ ଶୈଳୀ

ବାହାରର ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ହେଲା ବେଳେ ଏହି ଦମ୍ପତ୍ତି ଏପରି ଏକ ଘରେ ରହନ୍ତି ଯେଉଁଠି ଫ୍ୟାନ ଦରକାର ପଡ଼େନି । ଘର ଚାରିପଟେ ତିଆରି ହୋଇଛି ଜଙ୍ଗଲ । ପ୍ରକୃତିର ଖୁବ୍ ପାଖାପାଖି ରହୁଛନ୍ତି ଏମାନେ । ଯେଉଁଠି ସହରର କୋଳାହଳ ନାହିଁ । ବିଗତ ୧୭ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଦମ୍ପତ୍ତି କୌଣସି ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରିନଥିବା କହନ୍ତି ।

ଏକାକୀ ୩୩ ଫୁଟର କୂଅ ଖୋଳି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଶୋଷ ଦୂର କଲେ ଏହି ୭୦ ବର୍ଷର ବୃଦ୍ଧ

ବୁନ୍ଦେଲଖଣ୍ଡ ଅଂଚଳର ଛତରପୁର ଜିଲ୍ଲା ଏକ ମରୁଡ଼ି ପ୍ରବଣ ଅଂଚଳ । ଏଠାରେ ଜଳ ସଙ୍କଟ ଲୋକଙ୍କୁ ପଳାୟନ ଲାଗି ବାଧ୍ୟ କରାଇଥାଏ । ପ୍ରତାପପୁର ଗ୍ରାମ ପଂଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ହଦୁଆ ଗାଁର ଜଣେ ୭୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବୃଦ୍ଧ ସୀତାରାମ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ୨୦୧୫ରୁ ଏକ କୂଅ ଖୋଳିବା ଆରମ୍ଭ କରି ୨୦୧୭ ଶେଷ ବେଳକୁ ୩୩ଫୁଟ ଖୋଳି ଜଳ ନିକଟରେ ପହଂଚିଗଲେ ।

ଆଦର୍ଶଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଟ୍ୱିଟ ବଞ୍ଚାଇ ଦେଲା ୨୬ ନାବାଳିକାଙ୍କ ଜୀବନ, ମାନବ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ନେଇ ସନ୍ଦେହ

ଅବଧ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଜଣେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଟ୍ୱିଟ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ୨୬ଜଣ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଂଚାଇ ଦେଇଛି । ପୋଲିସ ଏହି ମାମଲାରେ ମାନବ ଚାଲାଣର ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ନାବାଳିକା ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି । ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଏଭଳି ଉଦ୍ୟମକୁ ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ପ୍ରଶଂସାର ସୁଅ ଛୁଟିଛି ।

ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ସତ୍ୟ ତିଆରି କଲେ ବାଲି ରଥ, ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ରଥ ଭାବେ ପାଇବ ସ୍ଥାନ

କାଠ ଓ ସାବୁନରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଳାକୃତ୍ତି ତିଆରି କରି ଗଞ୍ଜାମବାସୀଙ୍କ ପ୍ରିୟ ପାତ୍ର ହୋଇପାରିଥିବା ଚିତ୍ରକର ତଥା ଶିକ୍ଷକ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ମହାରଣା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରାର ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ବାଲି ରଥ ।

୫୦୦ ଟଙ୍କା ନେଇ ଘରୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ, ଆଜି ଠିଆ ହୋଇଛି ୬୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ

ଧୀରଜଭାଇ ହିରାଚାନ୍ଦ ଆମ୍ବାନୀ ଓରଫ ଧୀରୁ ଭାଇ ଅମ୍ବାନୀ ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟବସାୟ ସଫଳତାର ଏକ ନୁଆ ଅଧ୍ୟାୟ ଯୋଡ଼ିଛନ୍ତି । ୨୦୦୨ର ଆଜିର ଦିନରେ ହୃଦଘାତ କାରଣରୁ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା ।

୧୦ଟି ମୁରାହ ମଇଁଷିରୁ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରି ସିଭିଲ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏପରି ହେଲେ କୋଟିପତି

ଜଣେ ସିଭିଲ ଇଞ୍ଜିନିୟର ୭ବର୍ଷରେ ପାଲଟିଗଲେ କୋଟିପତି । ୭ଟି ମଇଁଷିରୁ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରି ବଲଜିତ ସିଂହ ରେଜୁ ଆଜି ବାର୍ଷିକ ୧୫୦କୋଟି କାରବାର କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ।

ବର୍ଷା ବିତ୍ପାତ ସତ୍ୱେ ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ଜଣେ ଡାକ୍ତର ଓ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ଜଣ ସହକର୍ମୀ

ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବର୍ଷା ଦେଇଛି ବାଧା । ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଦୁର୍ଗମ ପାହାଡ଼ ରାସ୍ତାରେ ଭକ୍ତ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ସାହସର ସହିତ ଆଗକୁ ବଢିବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଛନ୍ତି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୩୮୮୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚ ଶୃଙ୍ଗ ଉପରେ ୬୦ଦିନ ବ୍ୟାପୀ ଏହି ଯାତ୍ରାର ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଦେବା ପାଇଁ ୪୦୦ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଡାକ୍ତର ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷିତ କରାଯାଇଥିଲା । ମେଡ଼ିକାଲ ଟିମ୍ ଫେରି ଆସିବା ସତ୍ତେ୍ୱ ଅଟକି ଯାଇଛନ୍ତି ଡାକ୍ତର ମାଗରେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ୩ଜଣ ସହଯୋଗୀ । ଏହି ୪ ଜଣିଆ ଟିମ୍ ଦିନକୁ ୫୦ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଘାଟି ଚଢୁଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ଅନେକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥାଏ । ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ୭୫ ବର୍ଷ ଟି ରାଧାବନ ହୃଦଘାତ କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବାବେଳେ ପୁଷ୍କର ଯୋଶୀ ନାମକ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ପଥର ଚାପି ହୋଇ ଆହତ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଅଧ୍ୟାପିକା ବୃତ୍ତି ଛାଡ଼ି ୨୭ ଏକର ଜମିରେ ଆରମ୍ଭ କଲେ ପରିବା ଚାଷ, ଏବେ ପରିବା ଯାଉଛି ଦୁବାଇ ଓ ଇସ୍ରାଏଲ

ଛତିଶଗଡ଼ର ୨୭ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ବଲ୍ଲରୀ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସରୁ ଏମଟେକ୍ କରିବା ପରେ ଦୁର୍ଗା କଲେଜରେ ଆସୋସିଏଟ ପ୍ରଫେସର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିଲେ । କିଛି ମାସର ଅଧ୍ୟାପନା ପରେ ସେ ଚାକିରୀ ଛାଡ଼ି ଦେଇ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଫେରିଲେ । ୨୭ ଏକର ଜମିରେ ଆରମ୍ଭ କଲେ ଚାଷ । ଏବେ ତାଙ୍କ ଜମିରୁ ଅମଳ ହେଉଥିବା ଜୈବିକ ପନିପରିବା ଦୁବାଇ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ଭଳି ଦେଶକୁ ପଠାଯାଇପାରୁଛି । ଅର୍ଗାନିକ ଫାର୍ମଙ୍ଗ କରି ବଲ୍ଲରୀ ଏବେ ରାଜ୍ୟର ଏକ ସଫଳ ଚାଷୀର ସ୍ୱିକୃତି ସାଉଁଟିଛନ୍ତି ।

ମାର୍ଚ୍ଚଣ୍ଟ ନେଭିର ଚାକିରୀ ଛାଡ଼ି ଗାଁରେ ଖୋଲିଲେ ଅନଲାଇନ୍ ଢାବା, ଏବେ ୩୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଉଛନ୍ତି ରୋଜଗାର

ହିରଣ୍ମୟ ଗୋଗେଇଙ୍କ ବାଲ୍ୟ ଜୀବନ ଯେତିକି କଷ୍ଟକର ଯୌବନ ସେତିକି ରୋମାଂଚରେ ଭରା । ଆର୍ଥିକ ଅଭାବବୋଧ ଭିତରେ ସେ ନିଜ ମା ଓ ଭାଇଙ୍କୁ ହରାଇ ପିତାଙ୍କ ସୀମିତ ରୋଜଗାରରେ ଏସଟିସିଡ଼ବ୍ଲୁ ୯୫ରେ ବେସିକ ସେଫ୍ଟି ଟ୍ରେନିଂ କରି ମର୍ଚ୍ଚାଣ୍ଟ କେଭିରେ ଚାକିରୀ ପାଇଥିଲେ । ଚାକିରୀ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ମାଲେସିୟାରେ । ଦୁଇମାସ ଚାକିରୀ କରି ସେ ଭାରତ ଫେରିଆସିଲେ । କୋଲକତାର ଏକ ବିପିଓରେ ଦେଢବର୍ଷ କାମ କଲେ । ୨୦୧୬ରେ ସେ ଏକାକୀ ରହୁଥିବା ନିଜ ଅସୁସ୍ଥ ବାପାଙ୍କ ଦେଖାରଖା ପାଇଁ ଗାଁକୁ ଗଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ସେ ଘର ତିଆରି ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେବାର ଅନଲାଇନ୍ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ଯୋଜନା କଲେ ।

ଚା ଦୋକାନୀଙ୍କ ଝିଅ ପଢିବେ ଆମେରିକାରେ, ମିଳିଲା ୩.୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବୃତ୍ତି

ଚା ବିକି ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଥିବା ଗରିବ ବାପା ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଭାଟିଙ୍କ ଝିଅ ସୁଦୀକ୍ଷା ସିବିଏସଇ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ସାରା ଜିଲ୍ଲାରେ ଟପ୍ ହେବା ସହ ପରବର୍ତ୍ତି ପାଠ ପଢା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଠାରୁ ୩.୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବୃତ୍ତି ଅଫର ପାଇଛନ୍ତି । ସେ ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଆମେରିକା ଯିବେ । ଆମେରିକାରୁ ଭିସା ପାଇବା ପାଇଁ ସେ ଏବେ ଅପେକ୍ଷାରେ ଅଛନ୍ତି ।

ଚା ଦୋକାନୀ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଗୁରୁ, ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାରେ ସୁପର ଟ୍ୱେଣ୍ଟି

ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅଂଚଳର ଚା ଦୋକାନୀଙ୍କ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଗଦାନ ସମ୍ପର୍କରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଏଥିରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ଆଉ ଜଣେ ଚା ବିକାଳୀ । ସିଏ ହେଉଛନ୍ତି ଝାରଖଣ୍ଡ ଦେଓଘର ଅଂଚଳର ଅଜୟ ବାହାଦୁର ସିଂହ । ଡାକ୍ତର ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ହଜେଇ ଦେବା ପରେ ସେ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରୀ କରାଇବାର ନିଶାରେ ଲାଗି ଯାଇଛନ୍ତି । ନିଜର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଡ଼ାକ୍ତରୀ ପଢିବାରେ ବାଧକ ସାଜିଥିଲା । ୨୦୧୦ରେ ଅଜୟ ଡ଼ାକ୍ତରୀ କୋଚିଂ ପାଇଁ ଜିନ୍ଦେଗୀ ନାମରେ ସଂଗଠନ ଟିଏ ଖୋଲିଲେ । ୨-୩ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଆସିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ୨୦୧୨ରେ ସଫଳ ମଧ୍ୟ ହେଲେ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୮ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମେଡ଼ିକାଲ ପ୍ରବେଶିକାରେ ସଫଳତା ସାଉଁଟିଛନ୍ତି ।

ଏହି ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ୍ ଜ୍ୟାକେଟ ଜରିଆରେ ଭାରତ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସଂଚୟ କରିପାରିବ ୨୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା

୭୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଭାରତୀୟ ସେନାର ଯବାନମାନେ ନିଜ ଦେଶର କୌଶଳରେ ତିଆରି ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ୍ ଜ୍ୟାକେଟ ପିନ୍ଧିବେ । କୋଏମ୍ବାଟୁର ସ୍ଥିତ ଅମୃତା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏରୋସ୍ପେସ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରଫେସର ଡ଼ା ଶାନ୍ତନୁୁ ଭୌମିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି ଏହି ଜ୍ୟକେଟର ଡ଼ିଜାଇନିଂକୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ୱିକୃତି ପ୍ରଦାନ କରିଛି ।

ବାପାଙ୍କ ପାଦ ଅଚଳ : ମା ଶର୍ଯ୍ୟାଶାୟୀ, ଚା ଦୋକାନ କରି ନିଜ ପଢା ଖର୍ଚ୍ଚ ସହ ପୁରା ପରିବାର ଚଳାଉଛନ୍ତି ଆରତୀ

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋଜ ସିହ୍ନା କିଛି ଦିନ ତଳେ ଗାଜିପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଲାଇଫ ଲାଇନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଜରିଆରେ ଚିକିତ୍ସା ସେବାକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଉଦଘାଟନ ସମାରୋହରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ନିଜ ଜିଲ୍ଲା ଗାଜିପୁର ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ସେ ଆରତୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ଆରତୀ ନିଜ ସହିତ ନିଜର ଦୁଇ ସାନଭାଇଙ୍କ ପାଠ ପଢା ଦାୟିତ୍ୱ ନିଜ କାନ୍ଧକୁ ନେଇଛନ୍ତି । ରୁଗ୍ଣ ବାପା, ମାଙ୍କ ଆହାର ପଥି ଓ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେଇ ସମସ୍ତଙ୍କର ପ୍ରିୟ ପାତ୍ର ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହା ଏକ ଚା ଦୋକାନରୁ ସମ୍ଭବପର ହୋଇପାରିଥିବା କହନ୍ତି ଆରତୀ ।

ମୁମ୍ବାଇର ମହିଳା ଅଟୋ ଚାଳକ, ବଦଳିଛି ଅଭ୍ୟାସ, ବଢିଛି ସାହସ

ବିଜେତା ନାମକ ଜଣେ କ୍ୟାବ ଚାଳକ ନିଜ ଟ୍ୱିଟର ପୃଷ୍ଠାରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଗତ ରାତିରେ ମୋ ଗାଡ଼ି ହଠାତ୍ ରାସ୍ତାରେ ଅଚଳ ହୋଇଗଲା । ସହାୟତା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଅଟୋକୁ ଅଟକାଇଲି । ଜଣେ ମହିଳା ଅଟୋ ଚଳାଉଥିଲେ । ରାତିରେ ଏକାଳିନୀ ମହିଳା ଅଟୋ ଚଳାଉଥିବା ଏବଂ ମୋ ପରି ଅଜଣା ଲୋକର ଇସାରାରେ ଅଟକି ଥିବା ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଲି । ସେ ମୋତେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କଲେ । ମୁଁ ଖୁସି ଅନୁଭବ କଲି । ମୁଁ ରହୁଥିବା ଏହି ସହରର ପ୍ରତିଟି ଘଣ୍ଟାରେ ମହିଳାଟିଏ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ମଣୁଥିବା ଅନୁଭବ କଲି । ଏହା ସବୁ ସହରରେ ହୁଅନ୍ତା କି! ବିଜେତାଙ୍କ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ମୁମ୍ବାଇ ସହରରେ ମହିଳା ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ ସାହସ ପାଇଁ ସଲାମ କରୁଛନ୍ତି ବିଜେତାଙ୍କ ଭଳି ଅନେକ ଲୋକ ।


First Previous
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Next Last Page 1 of 10

Recent Post